BINNENLAND. Montenegro heeft aan de mogendheden een nota gezonden, waarin het zich strikt verbindt, de haven van Antivari ook in de toekomst voor oorlogsschepen gesloten te houden. Na deze verklaring heeft de Oosten rij ksch- Hongaarsohe gezant te Petersburg aan de' Russische regeering een nota overhandigd, waarbij Oostenrijk toestemt in afschaffing van lid 6 van artikel 29 van het traktaat van Berlijn. Korea. Seoel, 28 Mei. De in 1907 voor den buitenlandschen handel geopende Koreaansche haven Tongtsjon is verklaard tot een vrijhaven voor den in- en uitvoer der provinciën Kando en Choentsjsjoen. Vereenigde Staten. Volgens een bericht van de New-York Times uit Washington hebben de secretaris van corlog Dickenson en generaal-majoor Bell, die uit de kanaal-zóne zijn terugge keerd, plannen uitgewerkt voor den aanleg van uitgebreide versterkingswerken van het Panamakanaal, waarvan de uitvoering ze ven milhoen dollars zal kosten. Allerlei. Marcel Prévost—academician. vIn do Académie fran?aise vond Don derdag de verkiezing voor twee zetels, vrij gekomen door het verscheiden van twee le den, Karinaal Matthieu en Victorien Sardou, plaats. Nadat zes malen herstemming was gevallen over de vacature van den Kardi naal, werd besloten, aangezien geen meer derheid kon worden verkregen, deze verkie zing tot lateren datum uit te stellen. In de plaats van Sardou werd met 18 stemmen Marcel Prévost gekozen. De opvolger van Sardou in de Académie is weliswaar een fijngeestig en geliefd schrij ver, maar niet het minst zijn opvolger aan het Fransche tooneel. De keuze wijst daar om op een afwijken van het gebruik, de vacant geworden zetels in de Académie aan vertegenwoordigers van denzelfden tak der wetenschap of kunst aan te bieden, welken het gestorven lid toebehoorde. Marcel Pré vorst, geboren den len Mei 1862 te Parijs, bezocht de Ecole Polytech- niquo en verkreeg toen eene aanstelling aan een tabakfabriek in Lille. Eerst sedert 1891 wijdde hij zich hoofdzakelijk aan de lette ren. Mij werd eerst als chroniqueur en novel list bekend, publiceerde vele schitterend ge schreven bijdragen in den Journal en Echo do Paris en werd sinds 1902 eeh der ge liefdste medewerkers van 'den Figaro. Het eigenlijke gebied van zijn werkzaamheid vormt de roman. Zijn eersteling ,,Le Scor pion-' (1887) alsmede „Chonchette" (1888), Mademoiselle Jacfre" (1889), „La cousine Laura" (1890) werden nog weinig bespro ken. Opzien baarde zijn voorwoord tot ,,La confession d'un amant", waarin Prévost zich als tegenstander van het naturalisme bekend maakte en den sentimenteelen roman van George Sand als richtsnoer voor zijn wer ken stelde. Dit program is hij echter in zijn succesvolste werk ,,Demi-Vierges" niet ge heel trouw gebleven. De bewerking voor het tooneel van dezen roman, die zijn drama tisch debuut gelijktijdig ook zijn grootst theatersucces deed zijn, vloeit over van hoogstgevoelige situaties. Door zijn verdere werken bewees Prévost echter, dat hij de vrouwenemancipatie al leen in den edelsten en ©rustigsten zin des woords rechtvaardigen kon. (,,Les vierges fortes" 1900). Prévost geldt momenteel voor een der uit- neniendste schilders der vrouwenziel in Frankrijk. vAls Propylaen-Ausgabe zal Georg Müller te Munch en al Goethe's werken uit geven, zorgvuldiger dan in den over-eenvou- digen vorm der Deutsche KlassiKer-ausga- ben en in andere volgordenaar deu tijd van het ontstaan der werken. Met Kerstmis zullen er vier deelen van verschepen zijn. vDonderdag hebben te Kismarton (Oostenrijk) waar Haydn kapelmeester was van prins Esterhazy en waar hij ook begra ven ligt, feesten plaats gehad tot herdenking der honderdste verjaring van zijn overlij den. Talrijke afgevaardigden van muziek verenigingen van Hongarije en het buiten land woonden ze bij. In de concertzaal van het kasteel, waar Haydn eertijds het orkest dirigeerde, wer den verschillende zijner werken uitgevoerd. Er was ook eene tentoonstelling ingericht van alles wat aan den meester herinnerde. vDe tiende, te Frankfort gespeelde pariij tusschen Rubinsten en Mies^s is door Rubinstein gewonnen. De eindstand is geworden Rubinstein 5, Mioses 3 en 2 partijen remise. De nood in Turkije. vIn Turkije wordt op het oogenblik veel geleden. De vele gistingen, die slacht offers bij lioopen maakten, hebben vooral de vluchtelingen met heur vloek getroffen, wier wee dan ook nameloos -groot is. Uit Tarsus on omgeving komen benohten dat medische hulp en ziekenverplegers daar geheel ontbre ken. In Baghtscho alleen vindt men een uit- gehongordo schaar van 4000 menschen, die daar van alle omliggende dorpen waren sa mengestroomd en geen van deze beklagens- waardigen bezit een bed. Zeven kinderen werden op de vlucht geboren, eene arme moeder ontving zolfs een tweeling maar er was zelfs goen lap te vinden om de wicht jes in te wikkelen. Daarbij wemelt het er van ongedierte en aan water heerscht nij pend gebrek, daar bijna alle bronnen tot aan den rami met lijkon zijn gevuld. Onder do kinder heorsohen de mazelen met zwa re complicaties, de volwassenen worden meest door typhus of malaria geknakt. In Baght- Biho zaten de armen zonder de minste beschutting tegen de verzengend heeto zon op de velden, en do lucht was door de in ontbinding verhoerende lijken verpest. Daar bij heerscht eene onduldbare hitte,die zin neloos maakt. In de bergen houden zich nog tallooze vluchtelingen verborgen, zij leven van wortelen en gras. Do streken, waar ze zich ophouden, moeten reeds zoo afgegraasd zijn, dat er nagenoeg nrets meer te vinden yalt. De Duitsohe bond van bijstand voor Chris telijk Liefdewerk in Turkije heeft een nood kreet aangeheven voor deze rampzaligen, wier jami. en wee geen grenzen kent en eene voorziening behoeft, die geen uitstel gedoogt. Een© medische expeditie is naar de meest geteisterde gebieden vertrokken, maar zij schiet in hare middelen te kort, om al de ellende te lenigen. Het is om dezen hulp dienst te steunen in zijn even heilzaam als broodnoodig werk, dab ,,Der Deutsche Hülfsbund für Ohri-sfchohes Liebeswerk Lm Oriënt Frankfurt a. M., Fürstenbergerstr. 151" een oproeping tot steun heeft uitge schreven. Elke gave zal hoogst dankbaar worden aanvaard. De Staatscourant van Zaterdag 29 Mei bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde JL. Zegers, directeur van het ge sticht voor epileptici te Heemstede op verzoek eervol ontslagen J. A. Lode- wijks, als onderwijzer aan do Rijkskweek school te Haarlem. toestemming verleend om tot 1 April 1910 te Leiden te blijven wonen, aan jQir. K. W. L. de Muralc, burgemeester der gemeente Ter Aar; vergunning verleend tot liet aannemen en dra gen do rordeteekenen van officier in de orde van de Ster van Uumenië, hem door Z. M. doiii Ko ning van R timende gesolionkea, aan den kapitein S. J. iYesselink, van het le reg. infanterie; vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van do ordeteekenen van ridder van de 4de klasse in de orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonken, aan den reserve-luitenant L. A. Vogel, van het regi ment grenadiers en jagers. R ij t o e r van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin maak te Donderdagmiddag een rijtoer door de bin nenstad tot met geringe verrassing en blijd- scliap van de bewoners van verschillende straten, waar men H. M. nu niet eiken dag op Haar rijtoer ontmoet. Menigmaal ging een hartelijk hoera op voor onze Ko ningin, o.a. toen Zij langs de Beeklaau en door eenige nabij gelegen straten kwam. Prins Hendrik te Wees p. Na met den trein van 8.59 gistermorgen aan het Centraalstation te Amsterdam te zijn. aangekomen arriveerde hedenmorgen t© on geveer 10 uur per auto Prins Hendrik te Weesp. Allereerst werd liet voorgenomen be zoek gebracht aan de kantoren en fabrieken der Koninklijke Cacaofabrieken der "firma Van Houten. De lokalen waren daartoe op passende wijze versierd en boven den ingang! een keurig vlaggentropee aangebracht. Z. li. li. werd in de particuliere af dee ling verwelkomd door de beide firmanten, de heer en D. J. van Houten en G. van Mesdag, terwijl ook de burgemeester, de heer O. E. Cleveringa, daarbij tegenwoor dig was. De heer Van Houten sprak eenige woorden van welkom tot den gast, waarna werd overgegaan tot de bezichtiging der uit gebreide industrie. Bij aankomst deed het fabrieksijoor afd. Harmonie eenige nationale liereren hooren. Nadat aan Z. li. H. voor zoover het korte tijdsbestek dit toeliet de geheele cacaoberei- ding was uitgelegd en alles was bezichtigd', waarover Z. K. H. zijn hooge ingenomen- lieid te kennen gaf, werd ten huize van den heer D. j. van Houten op villa „Casparus" de lunch gebruikt, terwijl ,,De Adelaar" zich weer liet hooren. Te ongeveer half een werd daarna weder ingestegen, om langs den korten Muiderweg via MuulenAmsterdam naar Haarlem te ga„n. Langs den weg door de stad waren door de bewoners overal de vlaggen uitgestoken, terwijl meermalen het publiek door harte lijke toejuiching zijn sympathie betuigde met het hooge bezoek. H. M. de Koningin-Moeder kwam gisterenavond 11.20 uit Duitse hl and na de Residentie terug. De Hertog van Mecklenburg, Regent van Bronswijk is heden aangekomen ten 10 uur 04 v.m. pea* Staatsspoor in de Resi dentie. Be doop van Prinses Juliana. Tot het gevolg van de Vorstelijke (personen, die bij gelegenheid der doop plechtigheid worden verwacht, behooren ook de heer Von der Lühe, hofmaarschalk van *H- K. H„ de Groothertogin Maria von Mecklenburg Schwerin en de heer von Mal- chus, hofmaarschalk van H. K. H. de Vor- stiu-Weduwe von Wied, geboren Prinses der Nederlanden. Beide hofdignitarissen zullen in het hotel des Indes intrek nemen. De phot o's van Prinses Ju liana. Naai' het Amsterdarasche Corres pondentiebureau verneemt, zijn door de firma Guy de Coral den eersten dag, waarop de foto's en prentbriefkaarten door de firma uitgegeven, beschikbaar werden gesteld, ze venduizend photo's en 200,000 prentbrief kaarten verkocht. Omtrent de voorgeschie denis van deze met zooveel ongeduld in bin nen- en buitenland verbeide nationale uit gave vernamen wij het volgende H. M. koesterde den vurigen wensch het geheele Nederlandsche volk in den korst mogelijken tijd met het portret van haar kind te laten kennis maken. Vandaar dat H. M. de Koningin reeds veertien dagen na de blijde gebeurtenis een photo van Prinses Juliana eigenhandig nam. Hierna moest het vraagstuk worden opgelost, op welke wijze men gevolg kon geven aan deu wensch van II. M. om in enkele dagen de grootst mogelijke publiciteit aan de photo's te geven. Men wendde zich tot de firma Guy de Coral, die ten Paleize zich bereid verklaarde de Koninklijke Familie in deze te assisteeren. De firma Guy de Coral werd aanvankelijk verzocht in twee dagen tijds de geheele zaak in orde te maken, doch zulks meende de firma niet te kunnen aanvaarden en vroeg daarom en verkreeg vier dagen tijd. In viermaal 24 uur heeft zij, dank zij de goede hulp van het personeel deze renzen- taak volbraoht. Ook de quaesti© van prijs en wijze van verspreiding en verkrijgbaar stelling werd door H. M. de Koningin per soonlijk geregeld. De wensch van H. M. was het om deze uitgave te doen zijn een volksuitgave in den waren zin des woords vandaal' dat H. M. er uitdrukkelijk op stond dat gcenerlei recht van uitgave werd voorbehouden en dat ieder in de gelegenheid zou worden gesteld in den korst mogelijken 1 tijd de photo's te reproduceeren en op deze wijze bij duizenden tegelijk onder het pu- bliek te brengen. De getallen 7000 en 200.000 zijn dian ook slechts de opgaven van de photo's wel ke direct door de handen der firma Guy de Coral gingen. Zelfs redacties van bui- tenlandsche bladen namen de moeite spe ciale vertegenwoordigers naar de firma te zenden om Dinsdagmorgen ten spoedigste het portret in ontvangst te kunnen nemen. De ijver der redacties van geïllustreerde bladen in deze is algemeen bekend. Ten slotte vermelden wij als een aardige bij zonderheid, dat een groote chocolade-firma in de Kalverstraat te Amsterdam den mid dag van de uitgave reeds 25.000 etiquet te» met h et origin eel e portret van Prinses Juliana in huis had. Kamerverkiezingen. De candid aten inde hoofd stad. Door de verschillende partijen zijn thans de volgende oandidaten gesteld District I: J. N. Heaidrix (roomsch- kath.); dr. H. F. R. Hubrecht (aftr. lib-) P, C. F. Frowein (soc.-dean.). District II: Dr. C. Lely (aftr. lib.); J. Oudegeest (soc.-dem.)J. R. Snoeck Henke- mans (chr.-hist.)A. P. Staalman (ehr.- dem.). District IIIProf. mr. G. A. van Ha mel (lib.); J. Huiziiiga (anti-rev.)mr. P. J. Troelstra (aftr. soc.-dem., candidaat der S. D. A. P.); D. J. Wijnkoop (soc.-dem., candidaat der S. D. P.). District IV: J. E. W. Duys (soc.-dem.); mr. H. W. Hovy (anti-rev.); J. W. IJzer man (aftr. lib.). District V: Mr. P. J. M. Aalberse (roomsch-kath.)Bosboom (vrij-lib.) Th. M. Ketelaar (aftra vrijz.-dem.)J. G. van Kuykhof (soc.-dem.). District VI: Mr. W. H. de Beaufort (aftr. vrij-liberaal)mr. H. Verkouteren (christ.-hist.). District VII: Dr. C. F. J. Blooker (aftr. vrij-lib.); G. A. A. Middel berg (anti-rev.) mr. J. D. Veegens (vrijz.-dem.); W. H. Vliegen (soc.-dem.). District VIIIJ. E. W. Duys (soc.- dem.); P. Nolting (aftr. vrijz.-dem.)A. P. Staalman (christ.-dem.)W. de Vlugt (anti- rev.). District IX: Mr. C. Th. van Deventer (aftr. vrijz.-dem.); L. de Visser (soc.-dem., candidaat der S. D. P.); W. H. Vliegen (soc.-dem., candidaat der S. D. A. P.); mr. T. de Vries (anti-rev.). De heer N. Bosboom, te Arnhem, heeft de hem door de afd. Amsterdam van den Bond van Vrije-liberalen aangeboden candi- datuur voor het districtAmsterdam V aan vaard. Door de afd. Schiedam van de S. D. A. P. is de heer dr. J. van Leeuwen candi daat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Schiedam. Nu de r.-k. kiesvereeniging te Kam pen beslist heeft de candidatuur van den heer mr. dr. F. A. C. graaf van Lyndon van Sandenberg te steunen, is deze de can didaat der rechtsche partijen in het district Kampen. In de Donderdagavond gehouden ver gadering der afdeeling 's Bosch van de r.-k. kiesvereeniging Noord-Brabant is het aftre dend lid j'hr. mr. A. F. O. van Sas se van Ysselt bij acclamatie tot candidaat geprocla meerd. De vrijz.-dem. kiesvereeniging te Delft stelde candidaat mr. dr. II. J. Romeyn, zoo dat thans alle vrijzinnige groepen in het dis trict samenwerken. De centrale R. K. kiesvereeniging in het district Bodegraven heeft met alge meen© stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, het aftredend lid mr. J. W. H. M. v. Idsiuga. Door de Centrale Anti-revol. kiesver eeniging in het district Ede is candidaat gesteld ds. R J. P. Rudolph te Leiden. Mr. W. J. van Weideren baron Ren- gers te Leeuwarden, vierde gisteren zijn vijf-en-twintigjarig jubileum als volksver tegenwoordiger, eerst van 1884 tot 1888 als lid van de Tweede Kamer; sedert 1889 als lid van de Eerste Kamer. Zijn juist gisteren te Leeuwarden vertoevende mede-leden bo den hem een prachtige bloemenhulde aan. Tot redacteur-verslaggever aan de N. Ct. in de plaats van den heer Ketner, is benoemd de heer W. C .van Meurs, thans verbonden aan De Telegraaf. Hollandsclte Maatschappij dar Wetenschappen. Gisteren werd1 te Haarlem in haar ge bouw gehouden de al gemeene .vergadering van de Hollandsch© Maatschappij der We tenschappen, onder voorzitterschap van dien heer mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, en in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De voorzitter herdacht in zijn openings rede de overleden leden der Maatschappij en heette de nieuwgekozenen welkom en wenschte den Prinis geluk met de geboorte vau Prinses Juliana. Voorts deelde hij mede dat tot directeuren der Maatschappij waren benoemd de heeren. prof. dr. J. Bosscha,, jlir. mr. D. de Blocq van Haorsma de With, R. W. J. C. van den Wall Bake, A. E. Kerkhoven, A. Déking Dura, Julius C. Buiige, jhr. L. T. Teixeira de Matthos, dr. H. F. R. Hubreoht, Joh. Laan en J. C. Versteegh. De secretaris der Maatschappij, de lieer dr. Lotsy, deed in zijn verslag mededeeling van den stand der uitgaven van de Holland se he Maatschappij en herinnerde verder aan het heengaan van prol. Bosscha. In een korte redevoering ging mr. Van Tienhoven na hoo directeuren den scheiden den secretaris een aandenkenhebben willen geven, en ten slotte op het denkbeeld1 waren gekomen dat huldeblijk te doen bestaan in een verkleinde reproductie van het Huygens- monument, dat door de gemeente 's Graven- hage was geweigerd. Dit was als het ware een bekroning, van Bosscha's werk. Daarop hield prof. dir. J. Boisscha eene rede over de verdiensten van dl*. Bleekrode voor de wetenschap en oiver de weigering van den Haagsehen gemeenteraad .tot aan vaarding; van het monument voor Christiaan Huygens. De loden begaven zich na afloop daarvan naar den tuin, waar prol'. Bosscha liet doek wegtrok, 't welk het beeld gedeeltelijk om hulde. In zijn volle schoonheid verscheen het fraaie beeld, onder handgeklap der aan wezigen. Na een wijle traden de heeren A. Massink en J. van Hoorn, bestuursleden van het Leidische Studenten-Dispuut-College, naar voren. De eerste zinspeelde in korte bewoor dingen op de beteekeuis van Huygens voor de wetenschap en de verdiensten van de Hollandse he Maatschappij om ten slotte een fraai en lauwerkrans op heb voetstuk neder te leggen. Mr. G. van Tienhoven verzocht den woordvoerder der Leidsche studenten den d'ank van de Maatschappij over te 'brengen voor de .hulde, aan den groote geleerde ge bracht. De leden d©r Maatschappij, meeren- deels behoorende tot de ouderen., kunnen niet anders dan zich gelukkig achten, diat de Nederl! jongelingschap vooruit gaat in het voetspoor van den 17e eeuwschen ge leerde. Daardoor weet men, dat een weten schap bij die jongelingschap veilig is. De heer Van Tienhoven stelde de beide heeren aan den Prins voor, die zich eenige oogenblikken met hen onderhield. Het gezelschap bezichtigde daarop het monument, dat vrij staat, .zoadat het van alle zijden bezichtigd kon worden. De Prins luisterde daarbij met belangstel ling naar de mededeelingen daaromtrent door dir. Cuypers, door prof. Bosscha, door mr. Van Tienhoven en door dr. Lotsy. In de vergaderzaal teruggekeerd, hield prof. dr, K. Martin een rede over aard bevingen in verband met gebergtevormiiig. Na een woord van dlank door mr. Van Tienhoven werden de prijsvragen vastge steld Ten slotte werden benoemd tot binnen- Landische leden de heeren prof. dr. C. Winkler, Amsterdam; prof. dr. R. Sissing, Amsterdam; prof. dr. P. Zeeman, Leiden; prof. dr. Th. Bussemakei', Leiden; prof. di*. A. A. Nijland, Utrecht; prof. dr. G. A. F. Molengraaff, Delft; prof. dr. J. J. A. Muller, Utrecht; dr. H. L. Gerth van Wijck, MidldieLburgprof. dr. G. Heijmans, Groningen; dr. C. W. J. Westerman, arts te Haarlem; G. F. Tydiemian, commandant van de Siboga-expedirie en tot buitenhuidsclie leden de heeren dr. Francis Darwin, Cambridge; prof. dr. E. Wichert, Göttingen. Daarna sloot de voorzitter de vergadering onder dankbetuiging aan den Prins, d!e direc teuren en de leden voor hun tegenwoordig heid. Na afloop der vergadering begaf de Prins zich naar de woning van. den Commissaris der Koningin, waar hij eenige oogenblikken rust nam. Daarna werd' in 't gebouw der maatschap pij gedineerd'. 's Avonds tegen 9 uur werd den Prins voor 't gebouw der maatschappij oen sere nade gebracht. De afgevaardigden van een 40-tal ver eend gingen. waren aan 's Spaarne bijeengekomen om Z. IC. H. ,te huldigen. Zang en Vriendschap zong eenige nationale liederen, en ook de muziekvereeniging Har monie deed zich hooren. Langs het Spaarne stonden duizenden menschen, die dén Prins geestdriftig toe juichten. Toen d'e muziek het Wien Neer- ïandsoh Bloed speelde werd! algemeen mee gezongen. De heeren Binger (bestuurslid van die Vereemging Koninginnedag), Broes© van Groenou (bestuurslid van „Zang en Vriendschap"), en Robert (directeur „Zang en Vriendschap"), werden aan den Prins voorgesteld. Om half tien vertrok de Prins met een gewonen trein naar Den Haag, uit geleide gedaan door den Commissaris dier Koningin, mr. Van Tienhoven, dr. Nieuwen- huijzen Kruseman, waarnemend burgemees ter en eenige directeuren der Maatschappij. Het publiek bracht den Prins op 't Perron nog een ovatie. Tentoonstelling van mu- z i ©k i n strum enten. Op de tentoon stelling van muziekinsti'umenten in het Doe len complex te Rotterdam heeft de jury der afdeeling Violen uitspraak gedaan. Do jury bestond uit de heeren Louiï Wolff, Rotterdam, J. Lülsdorff, Keulen, en Bart Verhallen, Rotterdam. Toegekend werdende Grand Prix aan Ernst Kessler, Charlottenburggouden med. aan Eugène Eberle, Rotterdam, en Robert Beyer, Berlijn; zilveren medailles aan Jo seph Vedral, 's Gravenhage, en Jac. W. Hakkert-, Rotterdam. Totale maansverduiste ring. In den nacht van 3 op 4 Juni zal de Volle Maan totaal verduisterd worden het verschijnsel zal in ons land onder tame lijke gunstige omstandigheden zichtbaar zijn. De eklips begint 3 minuten na mid dernacht, en te 17 minuten over één is do maan geheel in de aardschaduw gedompeld, waarin zij tot 19 min. over twee blijft; het eind der eklips valt te 3 uur 34 min. Daar de zon kwart vóór vier opkomt en de maan dan op het punt is van onder te gaan, zal het uittreden uit do schaduw gedeeltelijk nog wel waargenomen kunnen worden. Excursie Eerste Kamer- Ie d e n. Na afloop van het diner op Woens dag en Donderdag te Leeuwarden begaven de loden zich naar de Groote Sociëteit te genover de Langepijp, waar hun ter eere den eersten avond door het Stedelijk mu ziekkorps, den tweeden avond door het staf muziekkorps van het 9e regiment infanterie werd gespeeld. Gisteren werd ook nog de eenige jaren ge leden nieuwgebouwde Statenzaal in het Gou vernementsgebouw, door hen bezichtigd. Een vreemde nes.tei- plaats. Aan het station te Dinxperlo heeft een roodstaartje onder een spoorweg- rijtuig 2e klasse, dat in de laatste dagen in verschillende treinen dienst deed, een nestje gebouwd en vier jongen uitgebroed. Een barbier in een leeu- w e-n kooi. De L. IC. veivbejlt heb vol gende ,,'n Leenwentemmer onder het mes te krijgen, dat overkomt een barbier niet da gelijks. Doch 'n leeuwentemmer van zijn al' te weelderigen baardtooi te ontlasten in een leeuwenkooi, dat komt zeer sporadisch' voordaartoe behoort primo een groote dosis koelbloedigheid van de zijde des coif feurs. Een dergelijk geval heeft zioh intusschen Zaterdagavond te Maastricht voorgedaan. De coiffeursbediende Ohr. B., werkzaam bij den, heer Niel, in de Spilstraat aldaar, had met een leeuwentemmer, die met zijn menagerie op de kermis stond de weddenschap aange gaan, dat hij dezen zou scheren in de leeu wenkooi. Geen zweem van angst was bij den coiffeur te merkenvolgens al de regelen der kunst schoor B. den temmer tweemaal; bloed vloeide er niet, noch van het gelaat •des temmers, noch van de zijde des bar biers wiens hachje geen enkel oogenblik door het drietal leeuwen in gevaar werd ge bracht. B. won glansrijk de weddenschap; onder fanfaregeschetter verliet hij triomfee- rend de leeuwenkooi". Gisterenavond omstreeks 8 uur is aan de Badhuiskade te Scheveningen opgehaald het lijkje van het 5J-jarig jongetje B: uit de Vijzelstraat Het kind werd sedert Donderdag reeds Vermist. T u s c h e n de buffers. Don derdagavond' is op bet istaitinnisterrein te Almelo de arbeider H. bij het aanhaken van wagens tusschen de buffers bekneild geraakt en gedood. Laag water. Men meldt uit Tiel Door het lage water kan de pont niet meer gieren. De overtocht geschiedt- met stoom bootje en kleine pont. In en om Den Haag. Brief van Marius. De visschersplaats Scheveningen is ge reed om uit te varen. Met de Pinksterda gen wordt eerst nog wat pret gemaakt en wellicht wachten ©enigen nu het Juliana- feest op 2 Juni ook af. Gewoonte is dat de visscher terstond na 'het Pinksterfeest met zijn scheepje zee kiest, opnieuw bezield met de hoop op eene voordeelige vangst. De badplaats Scheveningen is gereed om de gasten voor dit seizoen te ontvangen. De legio huurbordj'es aan de huizen der ver hurende ingezetenen doen zien dat er heel wat vreemdelingen kunnen worden onder dak gebracht. Daarbij komen de groote en kleinere hotels met hun tal van kamers voor de bétere beurzen. Aanstaanden Dinsdag vangt bet badsei zoen officieel aan. Met de mooie dagen, wel ke we hadden was 't reeds druk aan het strand, doch zoo lang het ICuiiiaus zijn deuren niet heeft geopend, is het niet je ware. Dinsdag avond 8 uur geeft het getrouwe Berlijnsche Pbilharmonisch Orchest zijn eerste concert in .de Kurzaal. 't Is mij, of 't niet langer dan eene week geleden is, dat de heer Kunwald .den vorigen zomer voor eene overvolle zaal zijn afscheidsconcert ói- digeerde. En hoevele weken van dien lan gen, hangen winter zijn er niet overheen gegaan! Wat gaat de tijd snel. Hij gaat steeds sneller. Geen wonder, we zijn reeds tot het luchtschip genaderd. En daar kan geen auto of ander vervoermiddel in snel heid tegen concurreer en. Maar... de tijd van 't volmaakte luchtschip is er niog niet; an ders zou de Zeebad-directie ons zeker de zen zomer de primeur van luchtschiptocht jes hebben bezorgd. Evenwel, we krijgen toch te genieten, op kunstgebied, vooral. Onder meerdere zullen zich in de concertzaal doen hooren de zan geressen Julia Gulp, Birgitt Engell, Han- na Verbena en Madeleine van Vliet; de zangers C. Bronsgeest, Ant. van Rooy en Edm. Burke; de violisten Kathleen Par- low, iCarl Flesch, F. von Vescey en F. Kreisler. Verder zullen de declamatoren Alb. Vogel en Ernst von Possart optreden en worden als uit te voeren koorwerken ge noemd Beethoven's 9e symphonie, Schu- man's Manfred en. Strauss' Sturmlied. Voor vermaak zal ook gezorgd worden in den vorm van de traditioneele vuurwer ken, soirées variées, bals, kinderfeesten en wat ei' nog als verrassing kan bijkomen. De etablissementen op het Kurhausplein en langs den, Boulevard zien er weder ge heel opgefrischt uit om met nieuwen moed mee te werken aan het het slagen der on derneming. In de Kurhausbar komen, na tuurlijk, weer de geliefde roodrokken uit Italië, in café Galeries, café Altenburg, café Electrique en in de Burcht evenals het vorige jaar muziek, de steeds in. grooten trek blijvende pier oftewel 'i wanidelhoofd zal in de rotonde gelegenheid geven, van een damesorkest te genieten, wellicht aan gevuld met een paar „bals op zee" enz. Wiener café zal dit jaar weer de pleister plaats worden. De twee oorzaken der slap te in de twee afgeloopen zomers zijn opge heven.; er komt weder een origineel boeren gezelschap en de consumptie is verminderd in prijs. Hét Palace-café zal zijn trek wel weer zoeken in goede midden-concerten, café Rotonde heeft het zonder muziek steeds druk. Ook zijn reeds enkele winkels geopend, de rest zal Maandag wel volgen. Veel ver andering is hierin niet merkbaar, een be wijs dat, .in weerwil van de hooge onkosten, door de meeste winkeliers nog wel goede zaken worden gemaakt. En zoo gaan we het badtijdperk 1909 in, met de hoop op een druk bezoek van vreem-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2