BINNENLAND. streeks 100,000 h&ndieekeningen verkregen. Er waren slechts 50.000 handteekeningen noodig om de zaak aanhangig te maken. De meeste handteekeuingen (ruim 25,000) le verde het kanton Zurich. Zweden* Stockholm, 6 Juni. Naar aanlei ding van den honderdsten verjaardag van de afkondiging van de grondwet zijn overal in het land nationale feesten georganiseerd. Oostenrijk. In Galicië dreigt een verschrikkelijke boerenopstand te zullen uitbreken. Meer dan 200,00U boeren hebben oen bond ge- vorm 1 tegen de zoogonaamde kacxkea, do groote grondbezitters en politieke autocra ten, die den boerenstand onderdrukken en exploiteeren, door dien kleinen man geld tegen woekerrente te loenou, en hem geheel in hunne macht hebben. Dank zij dit stel sel, zijn in Ualiciè boerenfamilicn, die se dert ontelbare geslachten harden slavenar beid verrichten en 't nooit zoover gebracht hebben een voet land hun eigendom to noe men. Sedert eenigen tijd heerscht er gisting ouder deze boereu. Zij hebben oen bond gevormd in de eerste plaats om langs coöpe ratieven weg mest en werktuigen voor de bewerking van bet land te koopen, maar ook om met vereende krachten tegen de onder drukking van de grondbezitters te kunnen opkomen. Dezen, die zich in hunne belan gen bedreigd zien, stellen alles in het werk om de ontbinding van den boerenbond te verkrijgen en de leden van den bond te hinderen. Daarover zijn de gemoederen in gisting gokomen. In do laatste dagen zijn door leden van den bond schuren in brand gestoken, oogstvoorraden vernield en akkers en bosschen beschadigd. Het is tot bloedige gevechten gekomen tussohen leden en niet- leden van den bond. De boeren kondigen aan, dat zij besloten zijn den strijd tot het uiterste voort te zetten en, als dat noodig is, hun bond in een geheimen bond om to zetten. Rusland. Petersburg, 5 Juni. In tegen woordigheid van den Czaar, de Czarina, de Keizerin-Moeder, de leden van het Keizer lijke huis, het corps diplomatique, vertegen woordigers van den Rijksraad en de ltijks- doema en andere waarddglieidsbekleeders, is heden plechtig onthuld het gedenkteeken voor Alexander III. Nadat het doek was ge vallen, deed het Keizerlijke pear een rond gang om het gedenkteeken. Daarna stelde de Czaar zicli aan het hoofd van de troepen, die hij voorbij het gedenk teeken liet defileeren. De deputaties, die bij de plechtigheid te genwoordig waren, legden zilveren en an dere kransen, in het geheel meer dan 500, voor het standbeeld neder. Na afloop der plechtigheid keerde het Keizerlijke paar naar Zarsboje Selo torug. Peters burg, 6 J u n i. De rijksraad heeft de credieteu toegestaan voor de door de rijksdoema geweigerde vier linieschepen, welker aanbouw inmiddels is begonnen. Potersburg, 5 Juni. De aan den gewezen directeur van het politiodeparte- mont jjopoekhin in eersten aanleg opgelet- door het Isof van Cassatie veranderd in de portatie. Petersburg, 5 Juni. De cholera is weer uilgebroken. Iu het afgeloopen et maal kwamen 12 gevallen voor, waarvan 3 met doodelijken afloop. Tweede telegram. Volgens offi cieels opgaven zijn van 4 tot 5 Juni twaalf nieuwe gevallen van cholera voorgekomen, waarvan drie met doodelijken afloop. 6 J u n i. Sedert gisteren zijn 9 personen aan cholera ziek geworden en 2 gestorven. Het geheele aantal lijders 'bedraagt 19. Turkije. Generaal M ah moed Chefket heeft het be richt, dat het plan bestond den gewezen sultan Abdul Hamid uit Saloniki naar cer.e andere plaats te brengen, onjuist verklaard. Ook het bericht, dat de doodvonnissen in Adana reeds voltrokken zijn, werd door hem tegengesproken. De krijgsraad te Konstantinopel heeft een majoor tot degradatie en levenslange verbanning naar Tripolis gezonden, omdat hij een spionbericht aan sultan Mohammed had gezonden. De bevelhebber van de troepen in Yemen heeft, naar verluidt, verlangd, dat binnen tien dagen troepen zouden worden gezon den, omdat de onlusten onder de Arabieren zich uitbreiden. De regeering antwoordde, dat het zenden van troepen in zoo korten tijd onmogelijk was; er zou echter ten spoedigste aan het verzoek worden voldaan. Volgens dépêches van het Armenische pa triarchaat werden in Moesch 13 en in Khar- poet 5 Armeniërs gedood. In beide gevallen traden de autoriteiten terstond op en ver hinderden de uitbreiding van het bloedbad. Konstantinopel, 5 Juni. Een ontevreden sergeant vuurde op de Dortiol- kazerne; de troepen vuurden terug. Ver schillende ingezetenen en één soldaat wer den gedood, 6 personon wordon gewond. Allerlei. vBerlijn is Vrijdag oenigerinate scha deloos gesteld voor het wegblijven van de Zeppelin 11de Parseval II en de Gross II, de twee oorlogsluchtschepen van het slappe en half-slappo stelsel, hebben geruimen tijd boven do stad gezweefd on allerlei bewegin gen uitgevoerd, waarna ze zonder stoornis landden. Do Gross had een toestel voor draadlooze telegrafie aan boord. Men zegt, dat er verbinding met de aarde mee is ver kregen vTe Now-York heeft een rechter een autobestuurder wegens d-cd slag van een dertienjarig kind, dat hij had overreden, veroordeeld tot gevangenisstraf van ten min ste zeven en ten hoogste twintig jaar (het juiste aantal wordt later bepaald). Hot is de hoogste plicht van den staat zei do rech ter in het vonnis, het loven van de meuschou te beschermen. Du Uuop van frmstis Juiiaua. Men schrijft uit 's Graveuhage: De doop van l'rinses Juliana heelt Zater dag iu tie Willemskerk plaats gevonden, ge heel overeenkomstig liet daarvoor vastge stelde programma. De Koningin-Moeder eu Vorstelijke verwanten van de Koninginnen en oen. Prins, begaven zich voor de doop plechtigheid van ULL het Paleis in het Noord- einde, naar het kerkgebouw, waar zij zich in drie ineenloopende vertrekken vereenig- den. Omstreeks half twee kwam liet Ko- ii'Utkjijk Ouderpaar aan het Bedehuis aan. Bij beu verlaten van het Paleis had een eerewacht van het regiment Grenadiers ©n Jagers de militaire honneurs gebracht, ter wijl de Kon. Mil. Kapel het Wilhelmus aanhief. Aan den ingang van het kerkge bouw was een rood fiuweelen marquise aan gebracht. Hier brachten een compagnie ja gers en een afdeciing artillerie de militaire honneurs. Bij den imgang werden de Koningin en de Prins ontvangen door Har er Majesteits O pper c er eino n iemeeste rbaron Van Pal- landtNeery non, zoomede door commissien uit den kerkeraad en het Dag. Bestuur van dit college eu uit het college van kerk voogden der Ned. Herv. gemeente. Deze commissie van ontvangst geleidde het Koninklijk Echtpaar door de met kost bare loopers belegjde en met laurierboomen en sierpianteu getooide vestibule itoar de bovengemelde vertrekken, waar zich de ove rige vorstelijke personen bevonden. Het kerkgebouw zelf leverde eau eeu- voudigen aanblik opeen stemmigheid op uitdrukkelijk verlangen van de Koningin verkregen door effen kleuren eai groepee ring van groen, zonder bloemen. Vóór den preekstoel waren de banken weggenomen, en elf zetels in boogvorm geplaatst, bestemd voor het Koninklijk Ou derpaar en de overige vorstelijke gasten. Tegenover de hoofdzetels, dicht bij den kansel, bevond zich het zilveren doopvont in nieuw Gothdschen stijl. Rechts van den katheder bevonden zich de plaatsen van de twee ouderlingen van dienst, terwijl de open vakken daarachter geheel waren gevuld met groote palmen uit de Koninklijke kweeke- rijen. Verder waren kroonvormige laurieren over verschillende punten van het kerkge bouw verspreid, zoodat, gelijk gezegd, de geheele eenvoudige versiering der kerk be stond, uitsluitend uit levend groen. Daarentegen leverde het kerkgebouw een schitterenden aanblik op, toen de genoo- digden met hunne dome6, terwijl de orga nist Koopman liet ,,Nuu danket allen Gott" ten gehoore bracht, hunne plaatsen hadden ingenomen. Alle leden van de Hofhoudin gen; van het corps diplomatique; de Mi nisters van de Hooge Staatscollegiënvan de Staten-Generaalvan het gewestelijk en gemeentelijk bestuur, waren in ambtsge waad. Tot de genoodigden behoorden voorts de burgemeesters van Amsterdam, Rotter dam en 's Gravenhage; prof. Kouwer en dr. Roessingh en vertegen rijen waren dicht bezet en door uitbreiding van het aantal zitplaatsen kon ook het ad ministratief- en dienstpersoneel van de hof houdingen de plechtigheid bijwonen. Onder leiding van den Kamerheer Jhr. Mr W. Roëll, belast met de regeling der plaatsing in de kerk, zorgden voor de aan- wijzigingen aan de genoodigdetn verschillen de Kamerheeren., bijgestaan döor aide-cere- nioniem oesters. Toen alle aanwezigen hunne plaatsen had den ingenomen deed het Hof met luister rijken stoet zijn intrede in het kerkgebouw. Het koor van de Koninklijke Zangver eniging „Excelsior" 150 leden tellende hief toen plechtig aan. het loflied gezang II, vers 1 (wijze Psalm 36) „Den Hooge n God alleen zij eer! Elk kniel' voor Hem aanbiddend neer"; enz. De Vorstelijke familie nam de bestemde zetels, volgender wijze inEerst Prinses Louise van Wiednaast Haar de Vorstin van Erbach, vervolgens Hertog Adolf van Mecklenburg, nevens Ilem de Grootherto- gin-Moeder van Meckleflburg; dan Z. K. H. de Prins en H. M. de Koningin; nevens Haar, H. M. de Koningiu-Moeder en voorts de Hertog-Regent Johan Albrecht, de Vorstin van Wied, Prinses Tekla en de Vorstin van Erbach Toen ving de plechtigheid aan. De waarnemende Hofprediker, dr. J. H. Gerretsen, riep van den kansel alle aanwe zigen een hartelijk welkom toe, zich in het bijzonder richtende tot het Koninklijk Ouderpaarde Koningin-Moeder en de Groothertogin-Moeder. Hij wees er op, dat wij niet tegenwoor dig waren om een toespraak aan te hooren, maar om te doopen. Om dit te kunnen doen,«moeten wij even wel zijn voorbereid. Die voorbereiding was het doel van het korte woord, dat hij thans ging uitspreken naar aanleiding van Lucas VII vers 15b, waar wij lezen: „En Hij n.l. Jezus gaf hem zijne Moeder". Vooraf werd eerst nog gezongen Psalm 103 vers 1 en 2. De predikant vervolgens zijn rede uit sprekende, wees er op, dat de doop, wan neer wij acht geven op de oude gewoonte der onderdompeling, iseen begraven wor den met Christus. Zoo willen wij heden Prinses Juliana met Christus begraven, op dat Zij met Hem moge worden opgewekt in een nieuw leven. Dr. Gerretsen schetste dan hoe onze kin deren zijn des Hoeren eigendom en hoe, waar allerlei gevaren onze kinderen omrin gen, het een troost is te weten dat zij den Almachtigen Heiland toebehooren. De Heer gaf het kind aan zijn moeder. Aan de hand van dit tekstwoord wees de predikant er op hoe de Heer, voor een goed deel het werk der opvoeding neerlegt in handen der moeder. In verband hiermede herinnerde hij er aan wat onze Prins Willem zou zijn geweest zonder Juliana van Stol berg. Met een aanhaling van het woord uit den catechismus der Gereformeerde gemeente te Londen, dat wij door den doop vermaand worden den dood en de verrijzenis van Christus in ons leven uit te drukken, werd de toespraak besloten. De jonggeboren Prinses, overeenkom stig liet reeds medegedeelde programma naar de Willemskerk geleid werd vervolgc-ns op plechtstatige wijze het Godsgebouw bin nengeleid. Na voorlezing van het doopsformulier had hierop de eigenlijke doopshandeling plaats. Met eeno diepe buiging voor Hare Ma jesteit de Koningin gaf mevrouw Groeninxc van Zoelen, de waarn. grootmeesteresse, het Prinsesje over aan Haar Moeder eu toen volgde het zeer treffende oogenblik, waarop onze geliefde Vorstin haar kind ten doop hield. Na het verrichten van den doop klonk plechtig en indrukwekkend het gezang uit Psalm 134 3 ,,Dat 's Hoeren zegen op U daal", door allen het Vorstelijk kind. toe gezongen. Met dankgebed en het zingen van Psalm 1Ü524 werd de treffende plechtigheid be sloten, terwijl toen de Vorstelijke personen de kerk verlieten, de leden van Excelsior nog zongen een koraal van Bacil„Looft den Heer, den machtigen Koning der eere". Prinses Juliana werd in den zelfden sta- tigeu stoet waarmede Zij gekomen was naar het Paleis teruggeleid. Men meldt nader uit de Residentie Er heerscht© groote geestdrift onder de talrijke menigte, die getuige was van den eersten tocht door de stad. van Prinses Ju lia: a. De Koningin was het voorwerp van eene stormachtige ovatie, die aandoenlijk en treffend was, toen Zij het paleis verlies met den Prins. Een kwartieruurs later reed de bekende gouden koets het voorplein van het KoninklijK paleis op. Toen de waarn. groot meesteres met het Prinsesje op den arm op het bordes verscheen, jubelden juichkreten uit de dicht opeen gedrongen massa's. Langs den geheolen weg een blij gewuif en gejuich, vooral als nu en dan de grootmees teres het Vorstelijk kind wat ophief. Langs den geheeleu weg tussohen paleis en Wil lemskerk was vrij algemeen gevlagd. Een klein incident kwam bij heit kerk gebouw voor. Het rijtuig waarin Koningin en Prins gezeten, in draf aankomende, reed op dat van de Koningin-Moeder, dat nog voor de kerk stond. Het linkervoorwiel van liet aanrijdend rijtuig geraakte bekneld in het rechterachterwiel van het andere. Het bovenwiel van het Koninklijk rijtuig helde door den schok achterwaarts en terwijl pu bliek en politie aansnelden om de paarden te grijpen, stapten Koningin en Prins snel uit. Het incident had geen ernstige gevol gen. Het publiek juichte onstuimig wegens den goeden afloop. in de kerk waar de plechtigheid treffend en indrukwekkend was, ontbrak van de mi nisters allee.* mr. Kolkman. Bij de minis ters zaten de ministers van bioat. Bij de komst van het Vorstelijk Echtpaar en van uo doopelinge stonden alle aanwezigen op. In zijn dankgebed herdacht de predikant de nagedachtenis van Juliana van dtolberg, do moeder van het geslacht van Oranje- Nassau, de moeder van geheel Nederland. O. ixec uawsprt-Ken vau hot doopiormudier het dooi* allen aangeno- vau „Gat 's Heeren Zegen op U doall" eu een treffend oogenblik volgde, toen. do predikant Gods zegen afsmeekte over „het geliefde kind, over onze Juliana." Toen ging de Koningin naar haar zetel terug, kuste haai- kind, bood het den Prins aan, die daarop ook zijn dochter een kus gaf. Do dienst duurde juist een uur. Bij den terugkeer van den stoet naar het Kon. paleis, weerklonken uit de menschen- massa's geestdriftige juichkreten en jubel kreten, telkens als de grootmeesteres het Kon. kind den volke vertoonde. Voor het paleis had een geweldige, een diep indrukwekkende volksbetooging plaats toen de Koningin en de Prins iierhaalde- lijk aan een <ler vensters verschenen. De op e©ii afstand gehouden menigte was nu niet meer te houden en drong tot voor het paleis door. De menigte hief spontaan liet Wil helmus aan.. Het gejuich herhaalde zich, toen even ook Koningin Emma voor liet venster verscheen, Haar Kleinkind in de armen houdend eu een handje van het kind opheffend, bij wijze van groet. Het incident tijdensde doopplech tig h ©id. Uit nader bekend geworden bijzonderheden is geble ken, dat het klei te voorval met de Kon. rijtuigen bij de Willemskerk tot oorzaak had, dat in de Paileisstraat een.der huzaren die aldaar g epos tee »d waren, zijn paard niet in de hand had, wiardoor het beest terug- deiusde en tegen let rijtuig der Koningin terecht kwam met >en schok, die de paar den voor 't Kon. ij tuig schichtig maakte. Tengevolgde daarvtn waren de beesten bij aankomst aan de kerk onrustig, met het ge volg dat zij niet zo» spoedig als anders tot stilstand waren te lremgen en het rijtuig iu aanraking brachter met de voorafgaande koets. Van den Hatgsclien toren, het raad huis en andere operoare gebouwen, alsmede van enkele particular© woningen, werd Za terdag gevlagd. Het kerkboek, unwege den kerkeraad •%d«r Nederl. Herv. gemeente te 's Graven hage heden aan H.K. H. Prinses Juliana aangeboden, werd ieleverd door den heer W. A. Beschoor, bekhandeloar te 's Gra venhage. Het is uitgevoerdin stijl Lodewijk XVI, gebonden in ivooiüeurig Marokko-leder, versierd met goudn ornament, vervaar digd in de fabriek de firma J. M. van Kem pen en Zonen. Op den band prijk o.a. de naamletter der Prinses in een lau«rtak, waarboven, eene Kroon alles van gdreven goud. De band heeft voorts een vejulden binnen en bui tenrand. Op het gaden slot is de datum van den doop verm<d. Het boek heeft wit satijnen gewatteerd schutbladen. Het is driemaal rood vergui op snee en bevat, be halve Nieuwe Testment, Psalmen en ge zangen, ook den vevolgbundel der gezan gen. Het is gelegd n een étui van licht blauw ecrassé-leder, met gewatteerden dek sel met kroon van binnen gevoerd met ge watteerd wit satijn. Berichten. De Staatscourant van Zondag 6 en Maandag 7 Juni bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als vice-con sul der Nederlanden te Newcastle (New- South-Wales, Australië), A. 8. Wallace en als zoodanig benoemd C. A. Earp benoemd tot commandeur in de Oranje- Nassau-orde prof. dr. B. J. Kouwer te Utrecht en dr. G. H. RoessiDgh te 's Gra venhage; lot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. J. H. Gerritsen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Den Haag; benoemd tot ïegeeringsvertegenwoordiger op de bijeenkomst in Augustus te Boedapest van <le „Union internationale pour la pro tection de l'eufauce du premier age" dr. D L. van Wely, arts te 's Gravenhage op verzoek eervol ontslagen wegens zijn leeftijd do commies bij het departement van oorlog W .H. N. Meltzer; benoemd tot predikant bij de Protestant- sche gemeenten in Nederlandsch-Indié P. I. Hage, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Doeveren toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in zilver aan P. H. Diekmeyer, le machinist aan de buskruitfabriek „de Krijgsman' 'te Muiden; op verzoek van den benoemde ingetrok ken de benoeming tot directeur van het post kantoor te Maastricht van P. M. Caland, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Wageningen; benoemd tot directeur van het postkantoor te Maastricht W F. L. Oudenhoven, thans idem te Venlo benoemd tot commies der posterijen en telegrafie 4e klasse R. de Boer, D. A. W. Henskes, W. D. Muller, J. Braam, J. A. H. Mattousch, J. H. Kroes, J .H. Halm, A. de Jonge, M. Meijer, J. N. Weeda, thans allen adspirant-commies. H. M. de Koningin-Moeder hoopt op Dinsdag a. s. de zanguitvoering van het Feestcomité in de Maliabaan te 's Graven hage bij te wonen. De leden van het internationaal kolo niaal instituut brachten Donderdag met den Prins en den Hertog Joan van Mecklenburg een bezoek aan de werken voor het Vredes paleis aan den Scheveningschen weg. De gewone audiëntie van, den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 9 Juni e.k. niet plaats hebben. In hotel des Indes te 's Gravenhage zijn aangekomen de heer Olarte, gezant van Mexico en zijn secretaris, de heer Landa, benevens de lieer Valerio Tuesney, zaakge lastigde van Chili iu Nederland en België, alsmede de heer Dardel, secretaris van de Zweeclsche legatie. In Grand Hotel „Paulez" te 's Gra venhage zijn afgestapt de heeren Chrisanto 0-vc rroirp xm bij ons Hof; kapitein Cli. d'Andrazal, ma rine-attaché aan de Franse he legatie te Ber lijn eu kapitein Durcey, Fransch militair attaché te Parijs. Denieuwe legercomman dant in Indië. De generaal-majoor van den generalen staf P. C. van der Wil ligen, van het Oost-Indische leger, die be noemd is tot lui tenant-genei-aal en comman dant van dat leger, genoot zijne opleiding tot officier aan de Kon. Mil. Academie, werd 8 Juni 1880 benoemd bot 2. luitenant bij het wapeai der artillerie van het leger iu Oost-Indae, vertrok nog in dat zelfde jaar naar Indië, waai' hij 18 Juli 1882 werd be- Oost-Indie, waar hij 18 Juli 1882 werd be vorderd tot 1. luitenant en korten, tijd daar na gedetacheerd werd naar Atjeh. Iu 1887 volgde hij den drie-jarigen cursus aan. do Iioogere Krijgsschool te 's Gravenhage; in 1899 keerde hij naar Indië terug en werd hij 29 October van dat jaar benoemd tot kapitein. Vder jaren later werd hij over geplaatst bij den genei-alen staf en werkzaam gesteld aan het departement van oorlog te Batavia en in het volgend jaar benoemd tot leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. In 1890 keerde hij naar Indië terug eu werd hij in datzelfde jaar bevorderd tot majoor en tot luitenant-kolonel. In dien rang was hij op Atjeh commandant der artillerie en verwierf hij het eereteeken voor eervolle vermelding in den strijd. In 1904 werd hij weder geplaatst bij den generalen staf en bij het dep. van oorlog werkzaam gesteld, bij welk dienstvak hij 5 Juli 1906 werd be vorderd tot kolonel en 28 November tot ge neraal-majoor. De generaal is 50 jaren oud. N. v. d. D. De kapitein ter zee F. C. E. L. Kos ter en de officier van administratie der 2e klasse H. G. Gerdes, beiden uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, worden op non activiteit gesteld. Kamerverkiezingen. Mr. Th, do Meester. Men meldt aan de Tel. Oud-minister mr. Th. de Meester, die in het district Schoterland voor de kiezers op trad, is plotseling ongesteld geworden (een ongemak aan den voet) en naar Den Haag teruggekeerd. De volgende meeting zijn af gelast. Do Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" heeft aan de candidaten voor de Tweede Kamer verzocht hunne meening te mogen vernemen over de vraag of de arbeidsduur der handels- en kantoorbedienden, de inrichting der kan toorlokalen enz. aan wettelijke bepalingen behooren onderworpen te zijn. De Bond is voornemens na ontvangst der op deze vraag ingekomen antwoorden, hier- aun publicatie te geven. De kiesvereeniging Vooruitgang te Rotterdam vergaderde Zaterdagavond ter bepaling van de houding bij de a-s. verkie zing na het terugtrekken der candidatuur door den heer G. J. de Jongh. De voorzit ter meende, dat de kiesvereeniging dit be sluit in het belaug der liberale partij be hoort te aanvaarden en ouder dankbetui ging aan den heer De Jongh. (Toejuichin gen.) Voorts meent het bestuur, dat men zich in de lijn door den lieer De Jongh aan gegeven, behoort voort te bewegen en thans de candidatuur Goeman Rorgesius ten krachtigste aan de kiezers aan te bevelen. Bij acclamatie werd daartoe besloten. De heer Veder meende, dat, in aanslui ting aan de woorden van den voorzitter, ook namen 6 de kiesvereeniging de heer De Jongh wel mocht worden bedankt voor zijn, groot- sche daad inliet landsbelang en hoopte, dat ook in andere districten, waar twee libe rale candidaten staan, een van bedden alsnog aanleiding zal vinden zich terug te trekken in het belang der partij. Daarna werd de vergadering gesloten. M r. S. v a n Ho uten teZwolle. Als candidaat van den Bond van Vrije Libe ralen in dit district heeft de heer Van Hou ten Vrijdagavond te Zwolle eene rede ge houden ter toelichting van 2ijn standpunt, wijl hij zelf zich niet bij dezen Bond heeft aangesloten. Aanvankelijk was hij voornemens geweest zich niet tegenover den heer Van Dediem als candidaat te plaatsen. Wijl deze afgevaar digde echter geheel Kuyperiaan is geworden en niet de Christ.-Hist, richting volgt, heeft Spreker gemeend de candidatuur te moeten aanvaarden. In 1905 was die leus der lin kerpartijen Kuyper moet weg, thans is do leuzeKuyper moet weg blijven. Spreker zelf zou wenschen een onzijdig kabinet, tot het afdoen van een aantal za ken op onzijdig terrein, welke sinds jaren zijn verwaarloosd. Vervolgens schetste hij het ontstaan der coalitie van rechtse he par tijen, het werk van dr. Kuyper en van dir. Schaapman. In de voortduring daarvan ziet spreker het gevaar, dat onze neutrale staat zal overgaan in een twoe-kerkelijken staat. Daartegenover wensebt hij een rechtsstaat, waarin ieder zich vrij gevoelt. Voorts wees hij op het bedenkelijke dor hooge subsidies aan bijzondere scholenhij meent dat som mige Roomsche scholen meer subsidie ont vangen dan zij kosten en alzoo indirect kloosters worden gesubsidieerd. Als persoonlijke reden waarom spreker gaarne weder in de Tweede Kamer zou ko men, noemde spreker de door hem indertijd ingediende Onteigeningswet-, waarvan hij het belang nader uiteenzette, en welke hij gaarne in de Kamer zou willen bepleiten de socialisten vergeten, dat de strijd eigen lijk gaat van arbeid plus kapitaal tegen den grond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een der toehoorders ge bruik gemaakt. Bij Koninklijk besluit van 29 Mei 1909 no. 71 zijn, met ingang van 1 Juni 1909, opnieuw benoemd tot leden van het College voor de Zeevisscherijen, de iheeren J. J. Slis, H. J Calkoen, G. A. ten Houten en L. H. Dijkhuis. De o ntv «ngsi'ttwflstJè 1 - n o k k u m. Naar de „Leeuw Ct." verneemt, is het besluit van den Raad der gemeente Dokkum, waarbij het ontslag aan den gemeente-ontvanger niet eervol is ver- eend, door H. M. de Koningin vernietigd'. Men schrijft uit Weesp aan Het Volk Onze ex-partijgenoot G. A. Vader heeft schriftelijk als lid van den Raad bedankt. Hij heeft dus aan het verzoek, zijn man daat in 'han 'ju te stellen van de S. D. A P voldaan. Onze Vloot. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging „Onze Vloot" ontving eene gift groot f 500 van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië. De vliegdemonstratie te Leur. Van den heer S. C. J. Heerma van Voss ontvingen wij '6 volgende schrij ven Eindelijk ontving iik uit Parijs een tele- gfam, inhoudende dat de heer Léon de la Grange heeft geaccepteerd (wat hij indien mogelijk, vroeger had behooren te doen) de vluchten, door mij reeds bij den aanvang der onderhandelingen ails voorwaarde gesteld! en door de andere partij, naar het nu schijnt tusschenpartijdestijds aangenomen, name lijk op den zelfden dag minstens twee vluch ten, -an een 'minimum-duur van tien mi nuten. eer en wind dienende, zal, naar wij hopen, de heer De la Grange met een toestel Wright alzoo op 13 Juni a. s. te Leur iets meer laten zien dan „een proefneming", zoo als onlangj de bladen, misschien uit voor zorg, hebl ?n gemeld. In ieder geval was het niet juist voor Leur te spreken van „een proefneming", voor 's Hage van „een op- s tij ging". Aanleiding tot verschil in pogen voor beide demonstraties bestaat niet en het terrein op de helde alhier, is zeker minstens even geschikt. Aanvang vier uur op zijn vroegst. Eerder schijnt niet wenschelijk met het oog op den wind in de hoogere luchtlagen. aDe Staatsspoor heeft het volgende "be paald Wagons, waarin lijken zullen worden ge laden of zijn geladen moeten voortaan wor den voorzien aan beide zijden van een etiket, waarop is afgebeeld een rouwkrans, waarin een zandlooper met zeisen. Het plaatsen van krijtopschriften of an dere dergelijke aanduidingen op wagens, waarin lijken zullen worden of zijn geladen, moet worden nagelaten. Deze bepaling bestond reeds bij de H. S. M. en N. C. S. Lex Heinz e. Men meldt uit Am sterdam aan de N. R. Ct. Het is gebeurd, gelijk verwacht werd door hen, die bij de beraadslagingen over het onderwerp in den gemeenteraad zich ver klaard hebben tegen het opnemen in de Po litieverordening van het verbod om „afbeel dingen, teokeningen of geschriften tentoon

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2