BINNENLAND. f hem in Kaboei bericht worden., opdat hij het persoonlijk zal kunnen behandelen met den onderkoning van Indië. Vereenigde Staten. Washington, 1 5 J u n i. In de heden gehouden vergadering van den minis-, terraad is gebleken, dat president Taft een voorstander is van de voorgenomen belasting op de netto-winsten van corporation, niet alleen omdat die belasting zeer geschikt is oni geld te brengen in de schatkist, maar ook als een besliste stap vooruit tot uit voering van tie politiek van toezicht op de corporation, die de president nader zal aan bevelen in eene in December aan het congres te zenden boodschap. Men verneemt, dat het voornemen bestaat de belasting te bepalen op 2 pet. van de netto-winst, hetgeen vol gens schatting jaarlijks 50 millioon zal op brengen, wat zal bijdragen tot dekking van het tekort in de schatkist. Aan de juridische commissie zal worden opgedragen een amen dement op de grondwet te ontwerpen, dat aan eene volksstem mi ng zal worden onder worpen, om de heffing van eene inkomsten belasting te wettigen. Dit zal eene aanzien lijke vertraging in de indiening van de be lasting ten gevolge hebben Brazilië. It i o de Janeiro, 15 Juni. Hei ministerie en het hoofd van de politie hebben hun ontslag genomen. Op aandrang van president Pecantra hébben zij er in toege stemd nog eenige dagen in functie te blijven. President Pecantra verklaarde, dat zijne re- geering eene regeering van eendracht en vrede zal zijn. Chili. Santiago de Chili, 15 Juni. De regeering diende bij het congres het be- grootingsontwerp in. De uitgaven voor 1910 worden geraamd op 196,157,351 Chileen- echo piasters in goud. Allerlei. vTe Antwerpen heeft de Vlaamsche taalbeweging een ernstig incident uitgelokt. Tijdens 's Konings bezoek aan de feestvie rende stad had een afdeeling militairen dienst gedaan, die na den groet aan het vaan del gebracht te hebben, konden heengaan Een zekere majoor Albrecht voerde het be vel in het Pransch, alhoewel de wet hem ver plicht zulks te doen in het Vlaamsch. Achter den majoor stond een jongmensch, die op zeker oogenblik riep„Beveelt in het Vlaamsch als het u belieft I" Majoor Albrecht keerde zich om en gaf met zijn sabel een zoo hevigen slag op het hoofd van den billijken opmerker, dat deze zwaar gekwetst zou ziju geweest, indien ziju strooien hoed den slag niet had gebroken. „Daar, dat is nu een commando in het Vlaamsch", riep Albrecht „en nu weg of ik steek u dood 1" Daarop beval hij„Rompez les rangs", eu de jongeling werd door heel de com pagnie achtervolgd tot in een koffiehuis, waar men hem wilde te lijf gaan, maar waar aan hij kou ontsnappen. De onbekookte daad van den majoor gaf tol betoogingen aanleiding, en het verbond der Vlaamsche Maatschappijen van Antwer pen liet onmiddellijk aan alle stadsmuren bulletins opplakken van den volgenden in houd Zondag 13 Juni ten ongeveer 12 ure stond het Irtirps der jagers-verkenners van de bur gerwacht, onder bevel van majoor Albrecht op de Kunstlei. Dit korps werd wederom in het Pransch bevolen. Bij het bevel tot verbreking der gelede ren, riep een toeschouwer, gebruik makende van zijn recht, tot den wetsovertredenden majoor: „In 't Vlaamsch a. u. b. 1" Als oenig antwoord bracht majoor Al brecht een sabelhouw met het scherp toe, op het hoofd van den bewusten persoon, waardoor diens strooien hoed werd ingesla gen. Een tweede slag kon gelukkig ontweken worden In zijne verbolgenheid riep majoor Al brecht nog: „Si vous cfiez encore, je vous coupe la tête1" Wij zullen dus voor de toekomst op zelf verdediging bedacht moeten zijn, wanneer wij de toepassing een er taalwet vragen. Dergelijke Russische praktijkeu hoorei) in België niet te huis! De Staatscourant van Woensdag 16 Juni bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Zutphen jhr. rnr. dr. P. J. Hooft Graafland te Warns veld tot schoolopziener in het arrondissement Almelo mr. Z. W. Straatman te Almelo benoemd tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem J. Ots te Amsterdam; bevorderd in de Oranje-Nassauorde tot ridder-grootkruis mr. D. Ph. baron van llarinxnia thoe Slooten, gewezen Commis saris der Koningin in Friesland tot groot officier E. C. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, burgemeester van 's Gravenhage op verzoek eervol ontslagen mr. N. G. Pierson, oud-minister van financiën als lid voorzitter van liet college van curatoren over de Ned. Indische bestuursacademie, met dankbetuiging benoemd tot lid van genoemd college baron Sweerts, burgemeester van Den Haag aangewezen tot voorzitter van het college W Rooseboom, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië benoemd tot gecommitteerde in Nederland van het stoomwezen in Iudie met toekenning van den personeelen titel van hoofdingenieur van het stoomwezen in Indië F. A. G. Mal- linckrodt, oud-inspecteur voor het toezicht op de spoorwegdiensten en het stoomwezen in Indië benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e klasse in Indië de arts J. van Santen. bevorderd tot ingenieur 2e klasse bij het technisch bureau verbonden aan het depar tement van koloniën J. Lohmann, thans in genieur 3e klasse. nan den officier van gezondheid der le klasse bij de zeemacht J. de Hoop, is op zijn verzoek met 16 Juli a. s. eervol ont slag uit den zeedienst verleend. toegekend, met- ingang van 1 Mei 1909, een wachtgeld van f 1000 'sjaars, aan den eervol ontslagen directeur der werkplaatsen van ou magazijnmeester bij het algemeen lietowningwma- g&zijn te Enkhuizen, J. van lx»; niet ingang van 16 Juni 1909. eervol ontheven uit zijn commando over het XLIllste landweer- district, de kapitein F. H. Lambert, van hot 2e .egiment infanterie, belast niet het bevel over voornoemd district met ingang van genoemde» datum, benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot land- weerdisotriotscommandant in het XLIlIste land- weerdistrict, de gepeneionaieende luit.-kolonel der infanterie F. J. Boasdhart; niet ingang van heden, aan de vrouwelijke tweede-klerk bij de directie van de Rijkspost spaarbank H. M. Stom. op haar verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend mot ingang van lö .Juni 1909, «an den tweede- klerk bij de directie van de Rijkspostspaarbank P. M. Rrenders, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verkend Maandag arriveerde te Apeldoorn de troepen van hel 4e regt. veld-artïllerie op hun doortocht naar het kamp van 01den- broek, tot het houden van schietoefeningen. Aldaar werd gekampeerd, teneinde heden morgen in de vroegte de reis naar het kamp voort te zetten Vóór hun vertrek defileerden de troepen voor H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. Baron Van Tuyl van Serooskerken, ad judant v„n H. M. en jhr. Van Reigersberg Versluys, ordonnance-officier, reden de troepen tegemoet. H. M. begaf zich, ver gezeld van eene hofdame, in victoria be spannen met tweespan, buiten het hek van het Paleis, terwijl Z. K. H. de Prins te paard, vergezeld van zijn adjudant, en gekleed in generaals-uniform, klein tenue, zich bij H M. voegde, waarna het défilé plaats had. Nadat door den ordonnance-officier de aankomst der troepen was aangekondigd, defileerden de zo onder het blazen der fan fares voor het Kon. Echtpaar. Na afloop dankten H. M. en Z. K. H. den commandant der troepen, waarna H. M. zich naar het Paleis terug begaf. De troepen trokken door het Koninklijk Park over Gostel en Wieosei naar het kamp. Niettegenstaande hel vroege morgenuur waren vele belangstellenden aanwezig om dit militaire schouwspel in oogenschouw te nemen. Gisteren morgen vertrok Z. K. H. per auto van 't Loo naar Arnhem, o-a vandaar per trein naar Roermond door te reizen, waar Z. K. H. een landbouwten toonstelling opende. De onlangs ingestelde commissie tot het ontwerpen eener reorganisatie van den diiplomataeken dienst is door den minister van buiten.land'sche zaken geïnstalleerd en zal a. s. Zaterdag haar eerste vergadering houden. De Commissaris der Ko ningin in Overijssel. Naar de Zwolsche Courant verneemt heeft de heer P. Lycklama a Nijeholt met 1 Augustus eervol ontslag gevraagd als Commissaris der Ko ningin in Overijssel. HerstemmiRgsad«iez«n. Van het Centraal Comité van anti-revolutionaire k i e s- vereenigingen. In de Standaard deelt het Centraal Co mité mede, dat in de jl. Maandag gehouden vergadering werd besloten „de kiesvereeni- gingen op te roepen, om in alle districten, waar een anti-revolutionair, een roomsch- katholiek of een christelijk-historisch candi- daat, met inbegrip van Den Helder, op 23 Juni e.k. in herstemming komt, met nóg grooter krachtsinspanning dan op 11 Juni 1.1. diens verkiezing te helpen bevorderen; doch daarentegen in de zes districten, waar in twee candidate» der linksche groepen tegenover elkander staan, zich van allen steun aan deze te onthouden. „Het Centraal Comité gevoelt zeer wel, dat de besturen der kiesvereenigingen niet alle kiezers van onze partij in hun macht hebben, maar dringt er daarom te meer op aan, dat de besturen der kiesvereenigingen op geenerlei wijze een der beide candidaten in deze zes districten zullen steunen." VandenAlg. B o n d v a n R. K. Kiesvereenigingen. Het Centrum meldt, dat het bestuur van den Algemeonon Bond van R. K. Kiesver eenigingen in zijn vergadering van Maandag heeft besloten aan de aangesloten kiesver eenigingen te adviseeren, bij de komend© herstemmingen voor de Tweede Kamer geen enkelen socialist te steunen, ten aanzien der liberale candidaten de kiezers vrij te laten en de christelijke candidaten ten sterkste te steunen. De Tijd maant in een hoofdartikel zijn vrienden dringend aan om overal waar een liberaal van de een of andere nuance met een sociaal-democraat in herstemming komt, dezen laatste met alle kracht te weren door den andere te helpen kiezen. „Er mag tegen over oen rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer schrijft het blad gerust een aaneengesloten liberale oppositie zijn, mits deze een loyale en opbouwende zij." De Chris t.-H i s t. b ij d e her stem m i n gen. De Nederl. adviseert in alle districten, waar het gaat tusschen li'beraal en socialist, den liberaal krachtig ie steunen. Da sociaal-democraten en de her stemmingen. In „Het VoJk" is opgenomen een „Ma nifest aan alle Nederiandsche arbeiders en aan de socialistische kiezers". Daarin wordt o. a. gezegd Hot resultaat is, dat de schonding der verkiezingsbeloften van 1905 door de vrij zinnige partijen zich aan hen heeft gewro ken door een teruggang van hun stemmen- tal met 17,500, evenveel als de sociaal- demokratie heeft gewonnen, terwijl de ver bonden kerkelijke partijen 6000 stemmen meer hebben behaald dan in 1905. Terwijl de socialisten in 1905 11.4 procent der uit gebrachte stemmen op zich vereenigden, is hun aandeel daarin gestegen tot 14.3 pro cent. De vrijzinnigen daalden daarentegen van 36.9 op 33.5 procent, terwijl de stij ging voor de kerkdijken liep van 51.7 op 52.2 procent. De uitslag der verkiezingen is verder, dat de verbonden kerkelijke partijen reeds thans zeker zijn van eene meerderheid in de Ka mer, groot geroeg, om hunne regeering in staat te stellen, alles wat de rechterzijde wil, door te drijven. Daar in die rechterzijde het conservatieve element zeer sterk is, zal ook de regeering onophoudelijk moeten worden voortgestuwd tot democratische en sociale hervormingen. De aanwezigheid eener zoo sterk mogelijke sociaal-democratische fractie in de Kamer is daarom voor de arbeidersklasse van groot belang. Alle candidaten, dde voorstanders zijn van algemeen kiesrecht, hebben onzen steun, mits aan hot algemeen kiesrecht geene voor waarden zijn verbonden, die de positie der arbeidersklasse zoodanig verzwakken en de werking van bec algemeen kiesrecht zooda nig vervalschen, dat wij daardoor niet vóór- maar achteruitgaan. Dit geldit aan de eischen, door de vrij-liberalen aan het alge meen kiesrecht vastgeknoopt, met name van de versterking van de positie der Eerste Ka mer door aan deze het reoht van amende ment Uit© kennen. Hert. zou ook gelden voor hen, die nevens het algemeen mannen- kiesrecht niet het algemeen vrouwenkies recht, doch eer. kiesrecht alleen voor de be zittende vrouw zouden willen invoeren. Volgens dit beginsel komen dus slechts de candidaten der Liberale Unie en die van den Vrijz.-Dem. bond in aanmerking, om door de socialistische kiezers te worden ge steund. Daar de Liberale Unie en de Vrijz.-Dem. Bond evenmin als wij willen weten van versterking van de macht der Eerste Kamer, terwijl hunne inzichten omtrent het vrou wenkiesrecht, hoewel van de onze verschil lende, niet een zoodanig karakter dragen, dat wij hen daarom met den conservatief zouden moeten gelijkstellen, is ons advies aan onze afdeelingen en aan de socialisti sche kiezers, hen te steunen. Te steunen, niet half, maar heel, met alle macht. Waar vrij-liberalen in herstemming ko men met den kerkelijken candidaat, dienen onizes inziens de socialistische kiezers zioh van stemming te onthouden en wij rekken onze afdeelingen op, hen daartoe aan te spo ren. Liep de strijd bij de stembus voor ons tegen het clericalisme, wij zouden hen moe ten steunenmaar hij loopt tegen het kapi talisme. Bij de herstemmingen moet voor ons de economische en politieke verheffing der arbeidersklasse den doorslag geven. Het is ons niet onbekend, dat indien ons advies algemeen wordt opgevolgd, in enkele districten een kerkelijke zal worden verko zen. dien wij evenmin wenschen als den vrij-liberaalmaar deze wondt d'an niet door socialisten, doch door onze tegenstan ders verkozen. Voor die keuze dragen wij dan geene verantwoordelijkheidterwijl dat niet het geval is, als door onze kiezers de vrij-liberaal in de Kamer wordt gebracht. Naar de N. R. Ct. verneemt is in den boezem van een paar afdeelingsbesturen van de S. D. A. P. in het district Veendam de vraag gesteld, of het niet gewenscht* zou zijn bij de a.s. herstemming den candidaat van de anti-rev. partij te steunen, met het oog op eventueel© hulp van de zijde dier partij voor den soc.-dem. candidaat in het district Hoogezand. Een volkskiesvereeni- ging, niet aangesloten bij het centraal co mité, is daarentegen bereid de candidatuur van mr. Smidt te steunen. Vrijdag a.s. vergadert het comité ter na dere vaststelling van zijn houding. De „Temp s" over de ver kiezingen. Reuter seint uit Parijs Naar aanleiding van de verkiezingen in Nederland merkt de Temps op, dat minister Heemskerk de vrees, door zijn voorganger gewekt, heeft weten gerust te stellen en door zijne plooibaarheid en bonhomie het wan trouwen, waarmede hij bij zijne komst aan de regeering werd ontvangen, heeft weten te ontwapenen. Hij heeft bewezen, dat een ministerie rechtsche staatkunde kan voeren 8p vreedzame wijze en conflicten kan vermij den, door zelfs met de linkerzijde te onder handelen en te regeeren in het algemeen belang van het land meer nog dan in dat der partij. Dezelfde gematigden, die in 1905 Kuyper bestreden, stemden ditmaal voor Heemskerk, en zij die er tot dusver toe kon den komen hem hunne stem te geven, heb ben zich voor het meerendeel onthouden. Zoo valt het succes van de regeerings- politiek te verklaren een succes van het beste allooi, omdat het verkregen is door ge matigdheid en wederzijdsche waardeering. In de gis teren aVord in het „Hof van Berlijn" te 's Gravenhage gehouden vergade ring der vrijz.-dem. kiesvereeniging consta teerde de voorzitter, mr. March&nt, in zijn openingswoord, dat de verkiezingsslag ver loren is voor al wie in zijn hart democraat is. Of de overwinning voor de kerkelijke par tijen winst is, kan echter worden betwijfeld. Spr. bracht een woord van dank aan de niet- herkozen vrijz.-dem. Kamerleden Nolting, Van Deventer en Limburg voor hetgeen zij in het belang der partij hebben verricht. Besloten werd voor do herstemmingen te steunen in district II mr. W. Dolk, in dis trict I den heer K. ter Laan, tenzij aan het bestuur mocht blijken, dat het advies van het partijbestuur der S D. A. P. om de vrijz.-demcandidaten bij de herstemming te steunen, niet wordt gevolgd in districten, waar vrijz.-dem. in herstemming zijn; zulks naar aanleiding van een bericht in een der bladen, dat de soc.-dem. in Veendaon voor nemens zouden zijn op den candidaat der anti-revolutionairen te stemmen. Aan het einde der vergadering wenschte de heer Hans onder luide bijvalsbetuigingen der aanwezigen mr. M&rchant geluk met zijn herkiezing in Deventer. Majoor C o 1 ij n. De heer H. Cclijn, die in het kiesdistrict Sneek gekozen is tot lid van de Tweede Kamer, heeft in Indië een niet onbelangrijke militaire loop baan achter zich. Op 17-jarigen leeftijd trad hij hier te lan de als vrijwilliger in dienst; hij genoot zijn opleiding tot officier aan den hoofdcursus te Kampen, werd 15 December 1892 be noemd tot 2en luitenant bij het Oost-Indi sche leger en vertrok in het volgende jaar naar Indië, waar hij in 1894 deelnam aan de Lombok-expeditie en bij de bestorming van Mataram het ridderkruis der Militaire Willemsorde verwierf. Den 23en Augustus 1896 werd hij bevorderd tot le luitenant, in welken rang hem op Atjeh de eeresabel is toegekend. Den 21en Augustus 1901 bij keuze bevor derd tot kapitein, werd hij teVens benoemd tot adjudant van den luit.-generaal J. B. van Heutsz, destijds civiel en militair gouver neur in Atjeh. Na vervanging van genoem den opperofficier door den kolonel G. C. E. van Daalen, in 1904, werd hij geplaatst bij het korps marechaussee en in 1907 met den rang van majoor op verzoek eervol ontsla gen, na welk ontslag hij is overgegaan in civielen diertst. Hij is toen adviseur voor de Buitenbezittingen geworden, een betrekking, waarover het een en ander te doen is ge weest, nog onlangs in de Tweede Kamer. De majoor Colijn is, behalve ridder dei- Militaire Willemsorde, gerechtigd tot het dragen van de eeresabel, het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven en van" het Loin- bokkruis. Naar het Hbld. verneemt, wenscht de heer M. H. G. T. Fiedeldy Dop geen her nieuwing van zijn mandaat als raadslid. De heer Dop treedt dit jaar periodiek af en zit in den gemeenteraad voor district Amsterdam IX. De luitenant-kolonel C. M. A, Dou glas, provinciaal adjudant in Friesland, heeft non-activiteit aangevraagd. Naar men verneemt heeft mr. R. Th. Bijleveld, sedert 5 Maart 1888 procureur- generaal bij liet gerechtshof te 's Graven hage, tegen 8 Juli e. k. eervol ontslag uit ziju ambt aangevraagd. De volgende alphabetische aanbe velingslijsten zijn opgemaakt voor twee rech- tervacatures in de rechtbank te Amsterdam le lijst: mrs. F. C. van Geer, auditeur- militair te Leeuwarden; jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein, substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam; B. M. de Vos, advocaat, rechter-plaatsvervanger te Am sterdam 2e lijst mrs. J. van Binsbergen, rechter in de rechtbank te 's HertogenboschF. Sleutelaar, substituut-griffier bij de recht bank te AmsterdamF. J. Verschuere, rechter in de rechtbank te Breda. De volgende alphalbetische lijst is opge maakt voor griffier bij de rechtbank te Leeuwarden: mrs. A. R. Dorhout Mees, substituut-griffier bij de rechtbank te Win schoten L. R. van Sloterdijk, substituut griffier bij de rechtbank te Haarlem; J. W. Zijlstra, griffier bij het kantongerecht te Groningen. O u d-'s Hertogenbosch. Men meldt uit 's Hertogerubosch 't Was in Juni van het jaar 1562, dat 's Hertogenbosch bezoek ontving van Prins Willem van Nassau, die gezonden was dooi de Landvoogdes te Brussel, om te trachten Den Bosch, - dat in zake de door den Koning van Spanje gevraagde „Bede" of oorlogsbelasting, waartoe de Prelaten en Edelen van Brabant wel bereid waren, groot© bedenkingen maakte, omdat het de hooge sommen niet kon of wilde opbrengen tot andere gedachten te brengen. Bij dit be zoek werd de Prins door de Bossche sche penen feestelijk op den Gaffel ontvangen. Deze historische gebeurtenis heeft zich gisteren in onze oude veste herhaald. Zoodra de President-Schepen, Schepenen en Ambachtsdekenen van Oud-'s Hertogen bosch van de komst van Zijne Hoogheid vernomen hadden, zonden zij hem een schrijven waarin het o.a. heette: „Uyt seeckere tijdinghen vernomen heb bende, dat haere hoochheit de Hartochinne tótt Brussel U bij brieff van eenighe daghen her, gebeden heeft, U ten Bossche te be geven, ende dat gij besloten sijt met groot gevolg van ridders ende edelmannen van hooghen bloede onse guede stadt bynnen te komen Soo noodighen wij U midts deeen herte- lijcken uijt, tot eenen maeltijt in onsen go- wonen theerhüijse De Gaffel, omme daer niet U ende uw reisgeselschap vroolijcken te festineeren". De Prins van Oranje antwoordde daarop uit Leiden aan zijne „eersaeme, seer dis- creete, goede vrinden", dat hij gaarne aan nam de uitnoodiging om met hen tezamen te zijn, „in eenen maeltijd opter Gaffelen, ten daghe, dat ick met mijn brueder, Mr. Dirick Noppenus, He~r Gasper Schetz ende meer andere heeren binnen uwe stadt sal comen, omme te aanhooren ulieder opiniën op te geheijschte schattinghe". Reeds 's morgens was de Prins met ge volg in het Hotel de Gouden Leeuw aange komen, waar hij om 3 uur door het Ven del werd afgehaald. Om half vier vertrok de stoet van daar, om langs een grooten om weg, naar Oud-'s Hertogenbosch te trekken. Behalve den Prins van Oranje, zagen we er, allen te paard gezeten, Graaf Lodewijk van Nassau, Johannes Lorichius, Mr. Di rick Noppenus, Gaspar Schetz, heere van Grobendonc, Mr. Thomas Vlas, Lamoraal Graaf van Egmont, Graaf Willem van den Berg, Heinrich van Brederode, Philips de Montmorency, Graaf van Hoorne en Mr. Willem Martijn. Verder maakten hellebardiers, groenroe- des, piekeniers, poirters en poirteressen den stoet volledig. In „Oud-'s Hertogenbosch" werd het hoogo gezelschap door den President-Sche pen ontvangen en daarna had in Den Gaffel een zeer copieuse maaltijd plaats, waarbij het zeer gezellig toeging. Gisteren avond gaf „Gemengd Koor" eene uitvoering. Van 't Kruys is nu begonnen aan de groote Suite Solemnelle, die hij, daartoe uit- genoodigd, componeeren zal voor het a.s. Caecilia-feest van het stedelijk orkest te Roubaix. Het omvangrijke werk zal door het uit 130 musici bestaande orkest voor het eerst worden uitgevoerd op 22 November in de hoofdkerk te Roubaix, tijdens de plech tige Mis. De vermaarrde Mauve uit de collectie Sir John Day, voorstellende een heide met schapen en op den achtergrond het „bosch van Mauve", dat dezer dagen zoo druk besproken werd, is voor een aan zienlijke som uit handen van het huis Gou- pil overgegaan in het bezit van een Haagsch verzamelaar. De opening der Middenstandsten toonstelling. In tegenwoordigheid van vele genoodig- den, onder wie werden opgemerkt Z. Exc. de minister van Binnenl. Zaken mr. Th. Heemskerk, de Commissaris der Koningin #in de provincie Noord-HoLland, mr. G. van Tienhoven, de burgemeester van Amster dam mr. W. F. van Leeuwen, eere-leden en vele leden der verschillende sub-comité's, voorts exposanten, vele met hunne dames, werd gasteren de Middenstandstentoons-tel- ling in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam geopend. I>e heer JS Meuwsen hield <Je openings rede, waarin hij allen het welkom toeroe-i pende, een kort overzicht gaf van de tegen woordige middenstands-organisatie, waaraan deze expositie haar aanzijn had te danken. Hij bracht hulde aan de mannen van alle politieke kleur en godsdienstige overtuiging die de middenstandsorganisatie van haar wording af in haar zuiver ©economische richting steunden. Drie opvolgende minis tens hebben aan den Bond gearbeid, nl. d-r. Kuyper, die de oprichting voorbereidde, mr. Veegens, die haar stichtte en de heer Talma, die haai uit/breidt. Op deze zelfde wijze steunden zij de plannen ter voorberei ding dezer tentoonstelling, aangezien het opvoedend karakter daarvan hun sympathie had. En wat be teekent nu deze middenstands- tentoonstelling, wait wordt met dezen titel bedoeld? Op beide vragen gaf Spr. nu kort het antwoord „De Middenstand geeft hier zijn geschie denis en zijn toekomst." Spr. besloot met er op te wijzen, dat deze tentoonstelling zonder Regeer; ngs, provinciale of stedelijke subsidie was toi stand gebracht, om daar door aan te tronen, dat de Middenstanders georganiseerd zijn, dat zij initiatief en ener gie bezitten, zoo goed als de werklieden dat zij geloof in eigen kracht en toekomst hebben en zij op hulp en bijstand van Re geering en volksvertegenwoordiging mogen rekenen Hij dankte allen, in de eerste plaats H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik voor de medailles, en allen die op eenige wijze hulp en bijstand toonden, niet het minst de Pers. Hierop verzocht de heer Meuwsen, wiens redte her haaldelijk werd toegejuicht, den minister de tentoonstelling te willen openen. Minister Heemskerk, aan dit verzoek vol doende, trad naar voren, en begon de mede- dedeeling, dat hij na de belangwekkende rede van den voorzitter er zich toe bepalen zou, enkele punten nader in het licht te stellen. In de eerste plaats verdient de aandacht het feit, dat wij hier te doen hebben met eene uiting van het eigen initiatief en de eigen kracht van den georganiseerden Mid denstand. Op de hulp van 's Rijks schatkist werd voor deze zaak geen beroep gedaan, zij het dan ook dat de regeering van hare belang stelling deed blijken, o. a. door de beschik baarstelling van een som gelds tot het uit loven van prijzen en door het doen van eene inzending. Het heeft den minister in het bijzonder getroffen, dat op deze tentoonstelling van den handeldrijvenden en industrieelen Mid denstand van Nederland ook een tak vi\n kleine nijverheid van eene der Nederiandsche Koloniën is vertegenwoordigd. Door de in zending van de hoedenvlecht-industrie van Curasao mogelijk te maken, heeft het bestuur der tentoonstelling een helpende hand toe gestoken aan de nijvere bevolking van dat eiland, welks belangen in het afgeloopen jaar zoozeer de aandacht der Nederiandsche regeering hebben vereischt. Door de regeering wordt deze daad van het bestuur der tentoonstelling op boogen prijs gesteld Terecht is <Loor den voorzitter van het uitvoerend comité m zijne rede in het licht gesteld, hoe door dezo tentoonstelling de Middenstanfd wil toonen georganiseerd te zijn, wil toonen kracht en energie te bezit ten. Daaraan is door hem vastgeknoopt de wensch, dat de Regeering thans liet initiatief van den Middenstand krachtig moge steunen. Die wen/sch zal, naar ik meen te mogefa verzekeren, niet onverhoord blijven. Mij allereerst- bepalende tot hetgeen het departement van binnenlandse he zaken in het bijzonder aangaat, verklaar ik gaarne, dat eene verdere voorziening in de behoef te aan vakopleiding van de jeugd mijne bijzondere aandacht heeft, en niet zal wor den nagelaten daarvoor te doen, wat nut tig en uitvoerbaar is. Doch ook verder zal ongetwijfeld die Regeering niet werkeloos toezien. Op het gebied van den landbouw heeft objectieve voorlichting reeds goede vruch ten gedragen en ook voor handel en nij verheid kan in deze richting veel worden bereikt. Op dezen weg beweegt de regeering zich trouwens reeds. Dat daarop zal worden voortgegaan, ligt voor de hand. Het staat echter aan den middenstand zelf partij te trekken van wat wordt ge daan on zal worden gedaan. Samenwer king en organisatie zijta daarvoor noodig. De beteekonis van deze tenltoonstelling

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2