BIRKHOVEN". Eerste Abonnements Concert Agent Volksverzekering. de zuivere Jam Uurwerken. WOUTERLOOD'S ALU's TOC-CACAO f 500 Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Gymnasium te Amersfoort. Huis en Land, Montfoort. Hooigras en Naweiden. W. F. A. GROENHUIZEN, GROENTENMerk EN SOEPEN DE STER PRIMA KWALITEIT. LiSSONE's REIZEN. Donderdag 17 Juni as., bü gunstig weder, te geven door de Stafmuziek 5' Reg. Inf., Kapelmeester G. BIKKERS. Volledig Woordenboek der SUederl.Taal, Nieuw volledig Ziedaar dan ZINGENDE VOGELS is de beste in kwaliteit, in prijs de billijkste. ROK en ZOON. zie ik hierin, <Jat zij naast het nut van voorlichting, van de resultaten van orga nisatie getuigenis aflegt. Moge zij voor den Nederlaüidschen middenstand een spoorslag zijn dne orgamisatie in stand te houden en te versterken. Voldoende aan de uitnoodiging van den •voorzitter van het uitvoerend comité ver klaar ik de Midden,standis/tentoonisteflliKig 1909 voor geopend. Na de redevoering van den Minister werd de Middenstandstentoonstelling door de Ihooge bezoekers en genoodigden in oogen- Ischouw genomen. Tijdens deze rondwandeling gaf de heer Louis Robert een orgelconcert in de groote concertzaal. Uitgevoerd werden: de Marche „Solenelle van Maillv. het oude Wilhelmus en het Halleluja uot de „Messias" van Han del. Zee ba d-S cheveningen ge- op e nd. Gisterenochtend te 7 uur werden de baden te Seheveningen voor dit. seizoen geopend. Naar gewoonte geschiedde dat in tegenwoordigheid van <1© heeren directeur- generaal van het Zeebad, B. Goldbeck, den adjunct-directeur, secretaris van den raad van beheer der exploitatie-maatschappij Seheveningen, mr. E. Polis, en den genees heer-inspecteur der badplaats, dr. D. P. van Duyl. Het zachte weder, dat, naar mei^ hoopt, voor goed is teruggekeerd, lokte reeds ver schillende bezoekers tot baden uit. Legaat. Door wijlen mevr. de wed. D. HeldMieremet is gelegateerd aan de algemeen© armen te Baarn f 500, aan de herv. gemeente te Baarn f 500 en aan de Vereeniging tot Ziekenverzorging aldaar Een nieuw Sanatorium. Te Beekbergen zijn 26 H.A. boschgrond aangekocht, aan den Loenenschen grindweg, waarop, naar wij vernemen, een Sanatorium voor tuberculoselijders zal gebouwd worden. De voorloopige regeling is opgedragen aan den heer W. Wilbrink, directeur van het doorgangshuis ,,'t Hoogeland" aldaar. DeAmerikaansche kruis- bessenmeeldauw. Door prof. dr. Ritzema Bos wordt weer gewezen op het groote gevaar, dat de kruisbessencultuur dreigt. Daarom acht hij het geweuscht, dat ieder kruisbessenteler dien vijand kent en de brochure over die ziekte aanschaft, die gratis door de regeering verstrekt wordt en o.a. ook te Wageningen bij genoemden pro fessor te verkrijgen is, alsmede om bij ont dekking van den Amerikaanschen kruisbes- senmeeldauw in zijn struiken onmiddellijk een aangetast deel, hetzij tak of bes, te zenden. Verder om alles aan te wenden om de ziekte te voorkomen en geen hotfden, kip pen, ganzen enz. in de kruisbessen tuinen te laten loop*en, daar zij de kiemen uit be smette terreinen kunnen overdragen. Daar de ziekte zich eerst op de bessen vestigt, is het geraden, om bij gerucht van verschij ning der ziekte dadelijk alle bessen zoo vroeg mogelijk te plukken („voor Enge land") er voor zorgende, dat geen besmet te bessen tusschen de in den handel te bren gen gevonden worden. Struiken, die ern stig aangetast zijn, moeten gerooid, met pe troleum overgoten en. verbrand worden. Het best acht hij, dat ook weinig aangetaste struiken zoo behandeld worden, terwijl hij gaarne zou zien, dat de schade vergoed werd, hetzij door de regeering of door de corporatie, die het noodig acht, die maat regelen te uemen. Daar ook de aalbessen, zelfs de frambozenstruiken, niet altijd ver schoond blijven, is het goed, op die gewas- pen eveneens te letten. Ernstig drukt hij ieder op het hart, niet alleen in het alge meen belang, maar óók in eigen belang, al les te doen om de kwaal tegen te gaan. Ieder steun© dus de overheid bij de uit voering der maatregelen, die zij in het be lang der zaak ueemt. Arbeidscontract. Bij de firma De Nijs en Co., schoenfabrikant© te Amsterdam, is een conflict ontstaan met werklieden. Uit het lokaal, waar de zwikkers werkten, is het fabrieksreglement verdwenen. De pa troons legden nu op aan de in dat lokaal werkende arbeiders een boete van f 0-25 (op liet beschadigen van het reglement bij de arbeidsovereenkomst gesteld), tenzij het ver wijderde exemplaar weer op zijn plaats werd gesteld. Daar de werklieden niet geneigd bleken de opgelegde boete te voldoen, is hun arbeidsovereenkomst geëindigd. De overige werklieden der firma, om streeks 30, hebben daarop hun dienstbetrek king met een week opgezegd. De Papendrechtsche strafzaak. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde gisteren in zake Garsthagen, die door het gerechtshof te 's Hertogeubosch veroordeeld was tot twee maanden gevangenisstraf wegens smaad schrift tegen den gemeen te-veld wachter De Mey, te Papendrecht, en den rijksveldwach ter Van den Berg, te Sliediecht, tot vernie tiging van het arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch en verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof. Het Openbaar Ministerie meende onder meer dat gebruik is gemaakt van aanwijzin gen, die op haar beurt weder door aanwij zingen bewezen zijn, betgeen rechtens onge oorloofd is en voorts dat inderdaad bet Hof een te beperkte opvatting heeft gehuldigd door alleen de waarheid van het door den requirant aan de veldwachters ten laste ge legde als rechtvaardigheidsgrond voor een beroep op het handels- en het algemeen be lang aan te merken. Het hof had behooren na te gaan of inderdaad beklaagde met zijn imputatie het dienen van het algemeen be lang op het oog had. Uitspraak 28 Juni. Valsehe munter. In hooger beroep stond gisteren voor het gerechtshof te Amsterdam terecht de loodgieter J. G. Ie G., die bij vonnis der Amsterdamsche rechtbank van 2 April 1.1. conform den eisch tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld is iwegens het opzettelijk uitgeven van een ,valscl»en gulden in een café aan de Ruys- daelkade op 11 November 1908. In deze zaak waren 5 getuigen gedag vaard. Bekl. bekende den valschen gulden in een café in betaling gegeven te hebben en nog 3 andere dergelijke bij zich gehad te hebben, doch 't was heusöh de eerste keer, dat hij zoo'n looden gulden in betaling ge geven bad. Wegens een gebrek in de samenstelling van Let vonnis, requiireerde de procureur- generaal vernietiging van het vonnis en op nieuw recht doende zijne veroordeeling tot een gevangenisstraf van 2 jaar, onder af trek van 3 maanden preventief. Inbraak in in een bank van leening. Gisterennacht is te Gou da ingebroken in de bank van leening. Door een poort bereikte men den achterkant van liet gebouw, waar een ruit werd uitgesue- den. Hierdoor kroop men naar binnen, for ceerde met beitels een deur en kon toen voorwerpen van waarde bereiken Ontvreemd werden alle gouden voorwerpen, die den vo- rigen dag beleend zijn ter waarde van p.l.ni. 400. Alle andere voorwerpen, ook zilver, bleven onaangeroerd. De daders zijn onbe kend Noodlottige val. Maandag middag is het 7-jarig zoontje van zekeren A. Dammer te Ekamp, gemeente Finster- wolde (Gr.) van een stroowagen gevallen met het hoofd op den straatweg, tengevolge waarvan het knaapje korten tijd daarna overleed. Een kanonneerboot aan den grond. Uit Maassluis wordt gemeld dat een Nederlandscbe kanonneerboot op de Maasvlakte aan den grond is gevaren. Do sleepbooten Maassluis en Pernis, benevens de stoom redding boot Prins der Nederlanden zijn ter assistentie vertrokken. De zee is kalm. Op hol. Maandagmiddag sloegen te Bergen-op-Zoom twee paarden van den landbouwer Visser te Tholen, gespannen voor een hooiwagen, op hol. Daar zij hun vracht hadden gelost in een zijstraatje, kwa men zij in hun vaart terecht in de étalage- kast van de firma Langemeyer. De groote spiegelruit was geheel in gruis, terwijl de étalage-artikelen over straat werden ver spreid. De beide prachtige landbouwpaarden la gen thans in de étalage. Onmiddellijk werd alles aangewend om deze dieren uit hun toestand te verlossen, wat lang geen gemak kelijk werk was. Nadat zij bevrijd waren, 'bleek het eene paard een groote wond in de linkerzij te hebben, benevens de linkerach terpoot zwaar verwondbeide hadden bo vendien op tal van plaatsen verwondingen. Verzekering dekt nieerendeels de schade. Ge lukkig liep alles zonder persoonlijke onge lukken af. School- en Kerknieuws. B. on W. viait Amsterdam stellen den Ge meenteraad voor om aam den hoogleeraar aam. de gemeente-universiteit-, prof. dir. C. H. Kuhn, op zijn verzoek, wegens gezondheidsredenen, eervol ontslag te verleenen, ingaande 21 September. rUitslag der bijzondere wedstrijden, uitgeschreven door het bestuur der Utrocht- sche Huis-vlijt-tentoonstelling. IIII en V vervallen wegens onvoldoen de deelname. II. Het kleeden van een popEervolle vermeldin|gen toegekend aan C. v. d. Veen en H. Guldemond, beiden te Utrecht. IV. Een hangende kapstokBronzen me daille, toegekend aan P. J. v. d. Vooren te Utrecht. VI. Eervolle vermelding toegekend aan L. Siemen, ©enige inzender van een hooi- kist. VII. Een kinderschort. Bekroond met bronzen medaille, C. IJ. Ebell, te Utrecht. Bijzondere prijsvraag voor een naar de natuur vervaardigde teekening van een ge zicht in stad of provincie Utrecht. Bekroond met bronzen medaille. J. C. de Free, te Amersfoort; T. J. v. d. Zweep te Utrecht. Eervolle vermeldingen toegekend aan H. J. Mulder, M. Verbeek, C. J. H. Wijnkes, allen te Utrecht. Verder zijn nog toegekend de volgende bekroningen en vermeldingen aan K. Lacet, Utrecht, zilv. med.van Wijngaarden» Veenendaal, bronz. med. J. K. Priem, bronz. med., J. van Rooyen Jr., bronz. med., beiden te Utrecht; J. Steeman, Amersfoort, eervolle verm.P. J. van Harderwijk, Utrecht, zeereerv. verm. Re- venberg, Utrecht, eerv. ver-m.J. K. Zuur, Utrecht, eerv. verm.J. Faber, Vee nendaal, eerv. verm.W. Nieuwboer, Bun schoten, eerv. verm.Willempje Geuchies, Bunschoten*; eerv. verm.Chr. v. d. Pol, Utrecht, eerv. verm.; F. Simons, Utrecht, eerv. verm. rDe opening der jacht op waterwild, (waaronder bedoeld wordt het schieten van waterwild, het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendVogiels in een eendenkooi of daannede gelijk staand toestel), is voor de provincie Utrecht be paald op Zaterdag 17 Juli a. s. Hilversum, 15 Juni. De heer J. C. Gülcher, burgemeester onzer gemeente, gaat tot herstel zijner gezondheid eenigen tijd naar het buitenland. In October denkt hij zijn ambt weder te aanvaarden. Hilversum. B. eni W. stellen voor op het terrein „Langgewenscht" te doen bouwen een smederij en een wagenmakerij met kantoor ten behoeve der brandweer en der gemeentereinigiug. Dit zal in 't geheel vorderen eene som Van f 8500, waarvan f 8200 voor het ge bouw en f 300 voor de meubileering van 't kantoor. Verder stellen zij voor hun gelegenheid te geven tot het aanstellen van een 2den opzichter bij de gemeente-reiniging tevens cncerbrandmeester, en van een vakman wagenmaker bij de brandweer. Door de vereeniging Koninginnedag is tot den Raad een verzoek gericht baar een su'bsidie van f 400 te willen toestaan, voor de feestviering op 31 Augustus a s B .en W. stellen voor een subsidie van f 200 te willen verleenen daar door de gemeente reeds woidt gezorgd voor illuminatie en zij door haar subsidie aan het muziekkorps der voormalige d.d. schutterij ook voor muziek /orgt Hbld. Feest te Am© rongen. Maan dag gaven graaf en gravin Bentinek der bur gerij van Amorongen en. Leersum het con- trafeest. Des morgens hadden er volksspe len plaats; deze bestonden uit ringrijden, wielrijden met hindernissen, hardloopen met hindernissen, touwtrekken, varkensvangen voor mannen en vrouwen. Om half drie wer den de schoolkinderen van Araerongen, Leer sum en Eek en Wiel op het kasteel ontvan gen en ruimschoots onthaald. De heer Ock- huysen gaf ter afwisseling een voorstelling. Daarna was er wielerwedstrijd. Een en an der werd opgeluisterd door muziek. Om 7 uur werden de prijzen uitgedeeld en werd een openbare maaltijd gehouden, waarbij alle aanwezigen, een 3000-tal, onthaald wer den op broodjes met vleeseb en wijn. Daarna werd eene voorstelling gegeven en het kasteel geilluniineerd. In hot district Ede, waar de heeren ds. J. W. Rudolph (a.-r.) en jhr. G. J. A. Sehimmelpenninck (chr.-hist.) in herstem ming komen, zal dr. J. Th. de Visser voor de verkiezing van den eerste komen spreken. De Hervormde predikanten van Nijkerk, die den chr.-hist, candidaat hebben aanbe volen, zijn uitgenoodigd te komen debattee- ren. Ds. Van Melle heeft zich bereid ver klaard zijn standpunt te komen verklaren. De Tel. verneemt voorts, dat ds. Rudolph op verschillende plaatsen in het district zal opti*eden. N u n. s p e e t. De Nederlandscbe Gym nasiasten bond zal van 23 Juli tot 2 Augus tus een jongenskamp inrichten op de heide te Vierhouten, een uur afstands van Nun- speet De jongelui krijgen de beschikking over het schoollokaal als eet- en gezel schapszaal, ruim zwemwater en een. groot bosclirijk terrein (114 H.A.), met uitge strekte sportvelden. De huisvesting ge schiedt door inkwartiering, van 10 jongens (plus een leider) per boerderij. Studenten zijn „kamphoofd" en „leiders". Bijzonderheden kan men vernemen bij den voorzitter der kampcommissie, den heer E. H. von Baumhauer, Vossiusstraat 12, te Amsterdam. Fe eii ten te Apeldoorn. Aangaande de feestelijkheden die te Apel doorn op Vrijdag 18 dezer zullen plaats hebben, verneemt men, dat men druk in de weer is met voorbereidingen voor het op stellen van eerepoorten en het aanlbrengen van versieringen. Voor den middag, het uur is nog niet bepaald, zal eene cantate worden uitge voerd door 500 zangers op 't bassecour voor het Paleis, waarna langs het Paleis een dé filé van vereenigingen zal plaats hebben, waaraan ook een 500-tal personen zullen deelnemen. Des middags tusschen 3 en 4 uur zal de Cantate nog eens gezongen worden op het marktplein en zullen gedurende den middag muziekuitvoeringen plaats hebben op het Marktplein in" het Oranjepark en aan de Gedenknaald. Des avonds zullen op het Marktplein lichtbeelden worden vertoond, terwijl de dag met een schitterend- vuur werk zal worden besloten. Aan den bataljons schoenmaker P. Meeusen van het 4e bat. 5e reg. Inf. is door deu minister van Oorlog een beloo ning van f 25 toegekend, ten bewijze dat diens pogingen om het, aan billijke eisch en niet voldoende, militaire schoeisel te ver beteren op prijs worden gesteld. De minister van Oorlog bepaalde tevens dat aan de infanterie behalve de bezet tingstroepen geen vetlederen schoenen zullen worden vertrekt. Er zal nu een proef worden genomen met rijgschoenen. :De heer J. C. de Froe verwierf op de Provinciale Iluisvlijttentoonstelling, te Utrecht, een bronzen medaille voor een naar de natuur vervaardigde teekening van een gezicht in stad. of provincie Utrecht. De lieer J. Steeman, bankwerker kreeg een eervolle vermelding. Zij, die de concerten op Birkhoven wenschen te bezoeken, maken wij er op attent, dat door vlaggetjes op den toren van de St. Joriskerk op den Hof steeds ken baar zal worden gemaakt, of de concerten doorgaan. Een aangekondigd concert op Birkhoven gaat door, wanneer van den to ren vlaggetjes wapperen voorzien van een B. De -temperatuur van het water in de zweminrichting was op Woensdag 16 Juni, des morgeus 7 uur, 60 graden Fahrenheit. Heden morgen viel de dienstbode bij den heer H. in de Bekensteinschelaan bij het afnemen der ruiten, uit het raam. Zij is aan de gevolgen overleden. Posterijen. Lijst van onbekende brieven en brief kaarten Ie helft Juni 1909. Laboratorium Excelsior, Amsterdam Verwoerd, Baarn Gijsbert Nagel, Bunscho ten L. v. Putten, ErmeloPh. de Vrij, J. v. Galenstraat te Mej. A. Ubels, Amersfoort; Mej. A. Smit, Hilversum; R. Blokhuis, Nijkerk; Mej. A. Hulshof, Utrecht; G. C. Jansen, 's Gravenhage; Wilh. Peffrink, BentheimMad. M. Ver- steegh Brunings, Napels; Mrs. F. van Klin Holland, Talbot. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen vu» 16 Juni 190V. Medegedeeld door hel Kon Sed. Mei Instituut te de But Hoogste barometerstand 771.9 te Valen tin; laagste 761.0 te Nice. Verwachting tot den avond van 17 Juni Zwakke tot matige N tot O.-wind. Gedeel telijk bewolkt. Mogelijk regenbuien. Daling van temperatuur. De Heer en Mevrouw HE1NS geven kennis, dat door onvoorziene omstan digheden de kraamvisites worden uitge steld tot Donderdag 24 Juni a s Het Eerste Toelatingsexamen is vastgesteld op Jfaaudag en Dinsdag 12 en 13 Juli. Aangifte van kandidaten wordt verzoclit vóór 1 Juli bij den Rector J. II. NOLL, Dr. Koppel 2. Notaris G. A. DE GELDER to Montfoort, zal op Vrijdag 25 Juni 1909, 's mor gens elf nurin de Zwaan aldaar, ver- I koopeu voorde erfgenamen van J. KUNNEKE: Huis en erf, te Montfoort aan do Havenstraat, groot l.öó are, dadelijk te aanvaarden; 2.01.70 heet. Wei- en Douw land met weg, te Willeskop aan den Bloklandsohen dijk, ver huurd aan G. VONK tot 1 Doe. 191.'?voor f 140.— per jaar, on 91.10 aren Bouwland mot weg, te Willeskop aan den Tiendweg, ver huurd aan G. VONK tot 1 Dec. 1913, voor f 85.per jaar. Betaaldag 6 Augustus 1909. Do Notaris VAN HOTST tc Wijk bij Duur stede, zal de gewone Verkoopingeu van Hooigras en Xaweiden dit jaar houden To Kist (Amorongen) bij K. VAN BA AREN op Donderdag 17Juui, voorm. 11 uur; op de Duinenonder Amorongen bij A. VAN DER LEE op Dinsdag 22 Juni voorm. 11 uur; te Wijk bij Duurstede in bot Schippershuis op Woensdag 23 Juni voorm. 11 uur; aldaar aan den Doornboom denzelfden dag namiddags 2 uur; te honswijk bij G. VAN LEUR op Landlust op Donderdag 24 Juni voorm. 11 uur; te Wijk bij Duurstede aan het Veer op Vrij dag 25 Juni nam. 1 uur. Breeder bij biljetten. Horloger, Langestraat 42, Grootste sorteering I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk, vlug en goed. 9 22 en 29 Juni. Londen WightBourne mouth. 24 Juni. Prachtige reis heen en terug over land door Zweden en het trotsclie Noorwegen. 29 Juni. Parijs, Versailles, Fontainebloau. 1 Juli. Tirol on Salzkaramei'gut, een der schoonste kunst- en natuurreizen. 7 en 14 Juli. Noorwegen's beroemde West kust. 22 Juni en S Juli door de Harz per rijtuig. J ti li. Zuid West-Zwitserland, (grootsche berg- tafereelen). 14 Juli. Deu Rijn en het Ahrdal. 15 Juli. Interlaken, LuSèrn, Rigi, onz. Programma's 1'» ets. per stuk. LI8SON1 stcrdaui. 1'» ets. pi LISSOM: A 7,II.. singel 155, Am Alleenreizenden neemt de proef mot onze uitstekende Hotelcoupons. JJ Entrée 60 cents. Aanvang 8 uur. De navolgende datums zijn definitief vastgesteldWoens dag 23 Juni, Zondag 1 Juli. Vrijdag 16 Juli, IVoens- dng 28 Juli en Kondag 22 Augustus. Voor werkzame Personen bestaat gelegenheid tot het vormen van een agentschap Volksverzekering bij eene zeer oude My., waaraan verbonden Ziekenfonds met voordeelige tarieven. In den eersten tyd wordt met een beambte der Mij gewerkt. Vast salaris en provisie. Brieven franco, onder Lelt. .X. 7. O., MIGII «V V.1X DITtf All's Alg. Adv.-Bur., Botterdam. omvattende nagenoeg 50.000 «our- j dm met verklaringen. Taal. tevens bevattende do meest gebruike lijke Kunst- en Bastaardwoorden, als mede oen rijkdom van Verklaringen, zoo wel van X'euerlaiidsolie als van Vreemde I woorden, nieuwste druk, geheel herzien j en belangrijk uitgebreid, door M. J. KOENEN. In stempelband, voor slechts f 1.49. Verkrijgbaar bij don Uitgever D. BOLLK, to Rotterdam, en verder alom. Franco na ontvangst postwissel f 1.19, waarop molden: Woordenboek Koenen. Do wol is veel duurder, maar we geven bijna voor niets, we moeten ruimte maken. 0 pr. beige of grijze Heorcnsokkon f 2.15, G pr. zw. Mannonkousen f 3.75, 6 pr. korte Dameskou sen f 2.65, 6 pr. lange dito f 3.55, 6 pr. Jon gens of Meisjes zw. kniekousen 10 jaar f 2.40, 12 jaar f 2.60. 14 jaar f 2.80, 10 jaar f 3.—. I 0 pr. voor kinderen 4 jaar f 1.80, 6. jaar f 2. 8 jaar f 2.20. Alles prima 1ste soort wol, franco zending. W'olindustri© tc X'ijeusleek. mot J. F. RIFM-VIS' Verpakt© 7aden en Voeders. Op elk pak staat do gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad vonr Kanarievogels 15 ct. Papegaaienvoeder25 Zevenzaad voor Wildzang19 Parkietenvooder10 Voeder voor Ind. Vogols19 Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, poi kilo13 Lijster- on Leeuweriken voeder, per kilo pakjo25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzaad 15 J. F. Riem—Vis'. Krnehtoclifend voeder voor Hoenders, bevordert hot eiorloggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken mot naam en adres, men lotte daarop. 262560 kilo. 9.15 "7 9.99 f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar by J. VAX O LX' DK- KKX\ alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM VIS. Zaadhandel, X. Holstr. 12, Den Haag. Vraagt uitsluitend i

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3