BINNENLAND. Thov&Hë en Epiru6 gezonden. Vertegenwoordigers van de Duitsche bank, het Crédit Lyonnais en de OtUxmaan- sche bank zullen zich, volgens een bericht uit Konstanrinopel, in do volgende week naar Saloniki begeven om de uitlevering van de dépót6 van den gewezen sultan Ab dul Hamid, ii» overleg met de Porte, per soonlijk in de villa Allatini te verrichten. De vertegenwiordigers van deze instellin gen zullen, naar alle waarschijnlijkheid, vergezeld zijn van hunne consuls en drago mans, in wier tegenwoorddgiheid het proto- kol over de rechtmatige overgave wordt op gemaakt. nadat de identiteit van den ex- sultan zal ujn geconstateerd. Konstan tinopel, 1 Juli. De Porto heeft eenige gezanten in kennis ge steld van do belangrijke toebereidselen, die door benden in Griekenland worden ge maakt; zij verklaarden hen, dat als die ben den over de grens gaan, zij door do Turk- scho troepen tot over do grens zullen worden vervolgd. Volgens berichten van don consul heerscht op Krota rust. Athene, 1 Juli. Hier wordt het be richt tegengesproken van de toerustingen, die in Griekenland zouden worden gemaakt. Konsta u tinopel, 1 Juli. De krijgsraad heef. het onderzoek naar do ge beurtenissen op 13 April ten e«wle ge bracht; het rapport concludeert tot verwij zing van Ahdui Hamid naar liet hoog ge rechtshof. Na te hebben kennis genomen van de conclusion van dit rapport, weigerde de re- goering den gewezen sultan te laten terecht staan. Kreta. P a r ij s, 1 Juli. De ontruiming van Kreta door de internationale troepen is vast gesteld op 2* Juli. Koustantinopel, 1 Juli. In ant woord op de Turksclie nota verklaarde de Engelsche regeeriug, dat zij niet het initia tief heeft genomen t»t do ontruiming van Kreta. Do Turksohe suzoreiniteit is vol strekt niet bedreigd. Engeland is bereid bin nenkort met Turkije besprokingen te openen over de voorwaarden voor de autonomie van Kreta. Marokko. Tanger, 1 Juli. Onder voorbehoud wordt bericht, dat Moeley el Kebir Mekinez zou zijn binnen getrokken. Perzië* Do berichten uit Teheran, die te Peters burg worden ontvangen, blijven steeds ver ontrustend. Men is van oordeel, dat de be slissende strijd van do constitutioneeleu te gen den sjah nu begint. De Bakhtiaren van Ispahan zetten hun marsch naar Teheran krachtig voort; hun aanvoerder heeft ge seind, dat geen enkele poging van de diplo matie hen zal beletten den sjah den oorlog aan te doen. Kolonel Liakliof heeft, op be vel van den sjah twee colonnes samenge steld om tegen de Bakhtiaren op te ruk ken. Er wordt een beslissend gevecht ver wacht. Aan do Frankf. Ztg. wordt uit Teheran bericht, dat de sjah zijn harem heeft weg gezonden en alle munitie naar Sultnnabad heeft laten brengen. Zill es Saltaneh wordt verwacht; hij is vermoedelijk door de Bakhtiaren voor den troon bestemd. Teheran, 1 Juli. (Petersburgsch telegraaf-agentschap). 200 Bakhtiaren trek ken uit Koem naar Karidsh, om ach met do revolutionairen te vereenigen. In do hoofdstad zim alle- bazars gesloten, de mi- jiÏBtorieele departementen hebben ilkol werk gestaakt, de bevolki'ng verlaat d»o stad. Vereenigde Staten. N e w-Y o r k 1 Juli. Handelende op bevel uit Washington, heeft het Customs Office de stoomboot Etholwald aangehou den, die ondersteld wordt te zijn aangewor ven voor zeeroof tegen Sint Domingo. Pittsburg, 1 Juli. 7000 werklie den van de vereoniging van tin-metaalwer kers is te middernacht in staking gegaan, waardoor 190 tinovens in Pennsylvania, Ohio, Indiana en West Virginia, behooren- de tot do United States Steel Corporation, zijn stop gezet. De meerderheid van de Anierikaansohe tiufabrieken, die onafhanke lijk zijn, werden door deze staking niet ge troffen zij hebben eene loonschaal, over eenstemmende met wat de vereeniging ver- langt. Allerlei. vDo tocht der Zeppelin II" naar Metz werd uiet alleen onderbroken, daar het weer tamelijk ongunstig was, maar de hoofdoorzaak schijnt geweest te zijn het defect raken van den motor. Door een ploeg werklieden uit de fabrieken van Daimler in C&nnstad, werden de noodige reparaties uit gevoerd. Hoewel majoor Sperling, die het luchtschip bestuurt, uit Fricdriclishafeu gas heeft doen komen, om den ballon opnieuw te vullen, gelooft men uiet, dat de reis naar Metz zal worden voortgezet. Daar het weer nog altijd tamelijk onstuimig is, zal de bal lon waarschijnlijk naar Friedrichshafen torugkeeren en blijft een groote tocht naar Metz tot later datum uitgesteld. vIn de buurt van Navia, in de Spaan- sche provincie Oviedo, is dezer dogen 'n verschrikkelijke bomaanslag geploegd Do groot-grondbezitter Morgador gaf Zondag avond in zijn slot een diner, waartoe ver scheidene gasten waren uitgenoodigd, toen plotseling een bom door het venstor vloog, die juist op de tafel noêrkwam, waar zij ontplofte Het plafond stortte omlaag en de slot heer, zijn vrouw en zijn do oh ter, benevens drio van de gasten werden op slag gedood, terwijl vier anderen zoo zwaar werden ge- woud, dat aan hen behoud getwijfeld wordt. Men gelooft met een politieke wraakneming te doen te hebben. Londen, 2 Juli. Een Indisch stu dent aan het Imperial Institute heeft gis terenavond den kolonel Sir William Curzon Wyllic, den politiekeu adjudant van den staatssecretaris voor Indië, doodgeschoten. Hetzelfde lot wedervoer een uit Sjanghai afkomstigen geneesheer, Cawastalcaca ge naamd. De student is gevangen genomen; twee geladen revolvers en een dolkmes wer den in zijn bezit gevonden. Tweede telegram. Kolonel Cur zon Wyllie verliet eene ontvangst, die door het Indische genootschap aan verscheidene honderden Indische studenten gegeven werd. De moordenaar randde hem aan op de trap en vuurde snel een zestal schoten op hem af. Hij was terstond dood. Het zes de schot trof een Parsi dokter uit Sjanghai, die tegelijk met Wyllie de trap af ging, en wondde dezen doodeliik. Men weet nog niet wie de moordenaar ismen gelooft, dat hij een Parsi is. Messina, 1 Juli. Heden morgen om 7.30 veroorzaakte een aardschok, door een sterk gerommel vergezeld, eene paniek onder de bevolking. Vijf minuten later volgde een andere schok en later kwamen er nog twee. Er werd onderaardsch gerom mel gehoord. Talrijke bouwvallige muren zijn ingestort. Tweede telegram. Bij de aard beving van heden morgen zijn eenige muren ingestort, zonder dat dit verdere gevolgen had. Er zijn geen dooden en ook is niemand gewondslechts zijn enkelen gekneusd. Reggio di Calabria, 1 Juli. Heden morgen werd een aardschok gevoeld. Eenige muren, die op omvallen stonden, zijn ingestort. Messina. 1 Juli. Tengevolge van een aardschok stortte heden morgen een 'huis te Santa Cecilia in. Een vrouw en een kind werden onder het puin bedolven. Troepen zijn bezig aan het ontgraven. Een karabimer is gewond. Twaalf aard schokken zijn tot dusver geregistreerd. Messina, 1 Juli. Eene vrouw en een kind zijn dood onder de puinhoopen weggehaald. Lissabon, 1 Juli. Eenige nieuwe aardschokken, werden in den afgeloopen nacht gevoeld in den cm trek van Ribajegas. Tunis, 1 Juli. In den afgeloopen naoht om 12 uur 10 minuten werd hier een liohte sohok van aardbeving gevoeld, die vier minuten duurde. In sommige wijken weiden de meubels verplaatst. Het verschijn sel veroorzaakte iu de golf vau Tunis een lichte vloedgolf, maar ernstige sohade werd niet aangericht, en er kwam geen persoon lijk ongeluk voor. Camtagiro (Catania), 1 Juli. Heden namiddag om 3.55 werd hier een aardschok gevoeld. Schade werd niet aangericht. De bevolking ontstelde zeer. Petersburg, 1 Juli. Sedert gis teren kwamen 94 nieuwe gevallen van cho lera voor; 29 lijders zijn gestorven. Het geöieéle aantal zieken bedraagt 607. Te Ar changel kwamer vijf gevallen van cholera voor. De Staatscourant van Vrijdag 2 Juli bevat o. m. de volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen F. V. Greive als vice-consul der Nederlanden Esbjorg (Denemarken) benoemd tot commandeur in de Orouje- Nassau-orde mr. R. Th. Bijleveld, op ver zoek eervol ontslagen procureur bij het ge rechtshof te 's Graven hage; benoemd tot reserve-kapitein in het 46o landweerdistriot (Roermond) de kapitein F. Schwartz, van het 2e regiment infanterie met eervol ontslag op aanvrage uit den mili tairen dienst; benoemd tot buitengewoon adelborst bij de marine-reserve G. A. Schoehuizen, G. H. van Vliet, P. J. Bakker en G. Butter; op verzoek eervol ontslagen mr. J. de Louter al-s lid der Staatscommissie voor het Indisch privaatrecht. aan den eersten luitenant bij het korps mariniers R. G. M. A. Heg op zijn ver zoek met ingang van 1 Juli 1909 eervol ontslag uit den zeedienst verleend. H. M. de Koningin heeft f 75 en II M. de Koningin-Moeder f 100 geschon ken aan het Diaconessenhuis te Haarlem. Internationale scherm- wedstrijden te Scheveningen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft een grooten zilveren medaille uitgeloofd, als prijs voor de internationale scherm wedstrij den te Scheveningen op 3 en 4 Juli a.s. Het Koninklijk Paleis aan het Noord einde te 's Gravenhage zal van 4 dezer tot nader bericht voor het- publiek zijn open gesteld. Te 's Graven hage is aangekomen jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, gezant- schapsraad bij onze legatie te Berlijn. Volkstelling. Door den direc teur van het Centraal Bureau voor de sta tistiek is aan de gemeentebesturen gezon den het materieel voor de aanstaande tien- jaarlijksche volkstelling. Tegelijkertijd heeft de minister van bin- nenlandsche zaken een schrijven over deze zaak gezonden aan de Commissarissen der Koningin, houdende het verzoek, zich voort durend op de hoogte te houden vau den gang der werkzaamheden van de voorberei ding der telling in elke gemeente hunner provincie en, waar twijfel dienaangaande mocht bestaan, zich hetzij vóór, tijdens of na de telling door een onderzoek in loco daaromtrent te doen overtuigen. Het voornemen van den minister is te be vorderen dat op de Staatsbegrooting voor 1910 als tegemoetkoming in de kosten der telling een bedrag wordt uitgetrokken, be rekend naar den maatstaf van 41 cent per getelden persoon. Op non -activiteit gesteld de le luite nant-kwartiermeester van het korps mari niers E. A. van Wely, vau de af dealing te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit is aan deu kolo nialen militair H. J. Jacaselino vergunning verleend tot het dragen van de hom van wege Zijne Majesteit den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken bronzen herinneringsmedaille aan de expeditie in Zuid-West-Afrika. De Koninklijke Vereeniging van Ne- derlandsche Scherpschutters, gevestigd te Amsterdam (voorzitter de heer W. van Wa ning Jr., te Hoorn) heeft bepaald dat de XVde groote nationale schietwedstrijd, vau wege de vereeniging zal plaats hebben van Woensdag 4 Augustus tot en met Donderdag 12 Augustus a.s. op het landgoed Ocken- burgh, te Loosduinen. De korpsen van liet leger zijn uitgenoo- digd te doen deelnemen a. aan een, op Zaterdag 7 Augustus e.k. te houden, hoofdkorpswedstrijd in het in dividueel juistheidsschot op 300 meter, voor de korpsen der infanterie ingericht volgens het beginsel van den juist snellen aanslag b aan een korpswedstrijd op revolver, af stand 35 meter. De minister van Oorlog acht het ge- wei-scht, dat, zoo eenigszins mogelijk, door de korpsen aan den hoofdkorpswedstrijd worde deelgenomen, en het aan te wijzen personeel in de gelegenheid worde gesteld, zich voldoende op den wedstrijd voor te be reiden. Voor de internationale personeele wed strijden ie Scheveningen op 3 en 4 Juli en het kampioenschap van Les Armes en Com bat, is ingeschreven door 26 buitenlanders en 24 Hollanders. Van de eersten noemen wij Belgiëdu Bosch, Carpentier, Courtin, Simonson, enz. Bohemen Goppold de Lobsdorf. Duitscbland Erckrath de Bary en Petri. Frankrijk: de la Falaise, de Lesseps, Per- rodon. Italië Argentieri, Brunetta d'Usseaux, Nadi. Oostenrijk: Flesch. Rusland Andreieff. Dit zijn allen amateurs, die hunne sporen in menigen wedstrijd verdiend hebben, en is van te voren geen voorspelling te wagen over den uitslag. De meeste kans geven wij aan de la Fa laise, Perrodon, Doorman, Flesch en Gop pold de Lobsdorf. Bestemd voor 5 jaar tot houtvester bij hot boschwozon in Nederlandsch-Indië J1. G. Nirschil, V. L. Hacker, J. E. Mi chael Hofmaun en 8. J. May. Naar de N. R. Ct. verneemt, is in den toestand van mr. Th. H. de Mees-ter nog geenszins verbetering te bespeuren. Do in fectie heeft zich niet beperkt tot de plek, waar zij zich aanvankelijk vertoond lueeft en de zieke is zeer verzwakt. Te Neuem.hr ia in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer B. H. Schuit/, notai's te Amsterdam. Te Haarlem had gistermiddag te 12 uur aan den Schoterweg de plechtige ter aardebestelling plaats van dr. E. v. d. Ven, in leven conservator van het physisch mu seum van de Teyler-stichtiug, oud-directeur der H. B. S. Aan de groeve waren o. in. aanwezig de burgemeester, wethouder De Breuk, tal van raadsleden, leeraren, comités van Teyler, van den kerkeraad, van de vrijmetselaars loge, van het Nedorlandsohe Onderwijzers genootschap, enz. Tal van bloemstukken dekten de lijkbaar. Ds. do Vries herdacht den overleden ge leerde als mensch, die door eenvoud, toL in het kinderlijke toe, uitblonk. De heer de Breuk bracht een groet aan den oud-leeraar. Een der predikanten herdacht den kerk voogd, mr. Miedema den voorzitter van de loge en de heer Aabernehl, den eerevoorzit ter van het Nederlandsche onderwijzersge nootschap. V r ij e Universiteit. Do gis termorgen in de Buitensociëteit te Arnhem gehouden al gem eene vergadering der Ver eeniging voor Hooger Onderwijs op Gerefor meerden Grondslag droeg een geheel huis houdelijk karakter. De vergadering werd bijgewoond door mi nister Heemskerk en door dr. A. Kuy- per. Voorzitter was professor Geesink, die< in zijn openingswoord er op wees hoe in de Vrije Universiteit is opgericht een monu ment voor Calvijn. De taak der Vrije Univer siteit, betoogde Spr., is een ideëele cultuur te bouwen en die te bewaren voor verkeerde invloeden, opdat die ideëele cultuur zou strekken rot eere van God, wiens souvereini- teit over alle dingen Calvijn juist op den voorgrond plaatste. Door minister Heemskerk werd de verze kering gegeven van de belangstelling der re geering :u zake de Vrije Universiteit. D© minister wenschte die Universiteit alles .goeds toe voor haar verderen groei en ont wikkeling. Aan de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. De lMS*rumfe«st«n Groningen. De voornaamste momenten van het negen en vijftigste Lustrum der Grondng- sche Hoogeschool zijn voorbij en 't wordt nu heel wat kalmer in de stad, al blijven natuurlijk velen voor de nog komende festi viteiten, voornamelijk concerten, aoirée's en bals. Gisterenmiddag was er Cour Plénière van Hunne Doorluchtige Hoogheden, den Heero Willem Karei Hendrik Friso en de Princesse Royale. De groote zaal van ,,De Harmonie diende tot Hofzaal, daartoe rijk en smaak vol versierd. Vele autoriteiten en dignitarissen kwamen er bij het Prinselijk paar hun opwachting maken en natuurlijk waven alle deelnemers aan de maskerade er weer. 't Was een luisterrijk middagfeest, waar een zoor geanimeerde stemming heerschte. Tevens werd in den tuin van de „Har monie" een matinée musicale gegeven, één van de vele in deze dagen. Ook do gebruikelijke Senaatsreeepties en do studenten- en rounistendinere hebben bij dit lustrum niet ontbroken. Gisterenavond word in do groote zaal der „Harmonie" een gala-concert gegeven door liet orkest dier sociëteit, onder leiding van don heer P. van Anrooy. Als violist trad op prof. Henri Marteau, violist uit Berlijn. Hei concert, waarop een prachtig program ma ten uitvoer werd gebracht, was een groot succes, zoowel voor het orkest, dat met eeni ge musici van het Residentie-orkest uit Den Haag en Arnhem was versterkt, als voor den heer Marteau. Aan de toejuichingen scheen soms geen einde te zullen komen, vooral niet toen den dirigent en violist fraaie kransen werden overhandigd. Het concert werd vereerd met de tegen woordigheid van stadhouder Willem Friso en zijne gemalin, benevens hun gevolg, dat gezeten was op antieke stoelen voor het tal rijke auditorium, terwijl de vorstelijke per sonen plaats hadden genomen onder een sier lijken baldakijn. Bij hun komst werd het „Wilhelmus" en bij den aanvang het „Iö Vivat" gespeeld, het laatste staande door de aanwezigen aangehoord. De stad zelve keert tot haar gewone aan zien terug. Enkele straten missen hare ver sieringen reeds. Op de Groote Markt, waar op de pui van het stadhuis een uitvoering werd gegeven door een Iialiaanscfh orkest, bijgewoond door een talrijk publiek, illumi neerden nog enkele gebouwen. Op het dak van een huis in de Oosterstraat speelde lus tig een muziekkorps je. Eenige straten in het zuiden der stad hadden gisterenavond eene lampionverlichting. Er werd daar ook gemu siceerd, waarbij het vroolijk toeging. Drukte met de Groning se he lustrumfeesten. De spoor wegen, meldt de Prov. Gron. Ct., hebben Dinsdag en Woensdag (met de academie feesten) een enorme hoeveelheid reizigers vervoerd. Naar het blad verneemt, bedraagt het aantal ongeveer 13 a 15.000. Vliegtochten te '«Gra venhage. Uit Léur is bericht onltvan- gen „Wright machine heden naoht 1,25 te 's Gravenhage." De machine wordt heden gemonteerd en er zal Zaterdagmiddag tusschen 2 en 5 uur voor het publiek gelegenheid gegeven wor den de vliegmachine te bezichtigen. De ingenieur, de heer Leièvre, zal ter plaatse eene demonstrat:e over het- Wright- systeem houden. Zondag za na 4 uur voor het eerst te 's Gravenhage gevlogen worden. Het orgaan der S. D. P. Naar Hel Volk verneemt, heeft de drukkerij van deu Diamantbewerkersbond geweigerd lan ger De Tribune te drukken in verband met het feit, dat er geen uitzicht scheen te zijn dat- de tot f 700 opgeloopen schuld aange zuiverd werd. Onderlinge Tuinbouw- o n gevalle n-v erzekering. Gis teren is in werking getreden de Ongeval len-verzekering, welke is in het leven ge roepen door de „Tuinbouw-OndJeriinge", Vereeniging uit den NederlandSehen Tuin- bouwraad tot het onderling dragen van het Bedrijfsrisico. Tot deze vereeniging zijn reeds toegetre den ruim 1100 werkgevers in den tuin bouw, te zomen hebbende ongeveer 4500 arbeiders. Heb bedrag van 2 miilioeu jaarloon, dat oorspronkelijk werd- noodig geacht om deze verzekering te doen aanvangen, is reeds verre overschreden. Het Trappistenklooster t e Tilburg. Men schrijft aan „De Tijd" De kloosterlingen van Zuudert, een af- deeling van de Tilburgsche abdij, zijn al len vertrokken. Het is ongeveer een dertig tal, van wie de meesten naar Westmalle zijn gegaan, de overigen naar verschillende an dere kloosters. Per deurwaardersexploit is hier Vrijdag 1.1. do afzetting van den abt beteekend en aan een vijftiental kloosterlingen is het be vel gegeven het klooster te verlaten, maar zij schijnen een antwoord af te wachten op een smeekschrift naar Rome, om den abt te behouden. Dit geven zij tenminste als reden op, waarom zij niet vertrekken. Zij beweren verder, dat de abt wel gesuspendeerd, maar niet afgezet is, hoewel m. i. het Decreet voor geen andere uitlegging vatbaar is. Ik denk, dat de meesten wel spoedig de on houdbaarheid van hunne bewering en van hunnen toestand zullen inzienanders staat liet te vreezen, dat het klooster met het interdict zal belegd worden of dat tenminste de aanwezige priesters zullen gesuspendeerd worden Van dezelfde zijde wordt nader aan „De Tijd" geschreven Nader kan ik melden, dat reeds vijf priesters de abdij verlaten hebben, en met hen nog vijf anderen, jongere religieuzen of oblaten. De zeereerw. pastoors der parochiën te Tilburg, waaruit minderjarige geprofesten, no'vicen of oblaten zich in de abdij te Til burg bevinden, hebben goedgevonden de ouders vau deze minderjarigen te waarschu wen hunne kinderen op te eischen, die dan naar een ander klooster van dezelfde orde zullen worden opgezonden. Die oudere kun nen zich om inlichtingen wenden tot de zeereerw. pastoors te Tüburg, die hun den weg zullen wijzen. In de Tilburgsche Couraut betuigen thans de prior, sub-prior en procurator van de- trappistenabdij Koningshoven bij Tilburg in naam hunner gemeente „hun diepsten eerbied, oprechtste hoogachting cn innigste dankbaarheid en vooral hun on verbreekbare getrouwheid" aan hunnen abt, die, zooals onze lezers weten, met zijn ker kelijke overheid in conflict is. Do correspondent van het Hbld. schrijft: Dezer dagen meldden eenige bladen, dat de paters in het Trappistenklooster den af- gezetiten abt gehoorzaam bleven, dat zij een smeekschrift naar Rome hadden gezonden om hunnen abt die zooveel jaren zijn beste krachten aan het klooster wijdde te behouden. Als dat inderdaad zoo was, schijnt daarin verandering te zijn gekomen, want Woensdagavond waren 6 paters het klooster ontvlucht, terwijl één hunner, reeds geklom men op den drie meter hoogen kloostermuur om te vluchten, weer naar bannen viel. Vermoedelijk heeft men hem verhinderd te vluchten. Als men weet dat de kloostermuur nog omgeven i-, door een gracht, kan men zeggen dat het den vluchtelingen hooge ernst is. De zaak krijgt, nu een ernstiger karakter, want niemand wordt meer tot het klooster toegelaten. Gister namiddag werd een deur waarder, vergezeld van twee marechaussees, de toegang geweigerd. Burengerucht door speel- clubs. Een aantal bewoners van den Ge vers Deynootweg tusschen de Rotterdam- sche straat en Seinpost te Scheveningen hebben zich tot B. en W. van 's Gravenhage gewend met een klacht over de op genoem den Gevers Deynootweg gevestigde speel- clubs, welke oorzaak zijn dat sinds 1908 het den bewoners aldaar door rustverstoring, burengerucht enz., lastig wordt gemaakt. Die speelhuizen worden den ganschen nacht bezocht, hetgeen gepaard gaat met- rumoer en straatkabaai. Wanneer er bijv. een be zoeker in aantocht is per auto, geeft de chauffeur reeds om den hoek der straat een signaal aan den portier van de beoogde speelclub hetzij door den knalpot open te zetten of door aanhoudend getoeter, een wenk om een rijtuig is voldoende of vier of vijf snorders door de straat te hooren hol len, gretig op een vracht en deze elkaar be twistend door schelden, razen, vloeken en tieren; in den nacht van 23 op 24 Juni zijn de bewoners van meergenoemden weg in hun slaap gestoord door het angstwekkend ge brul en moordgeschreeuw van de bezoekers der meergemelde speelclubs, welk rumoer van half drie tot ruim half vier uur aan hield dergelijke tooneelen zijn voor de pen sionhouders aan deu Gevers Deynootweg zeer nadeelig, daar zij den verhuur hunner appartementen niet alleen bemoeilijken, maar de reeds inwonende vreemdelingen ver jagen. Adressanten verzoeken dientengevolge opheffing van den Gevers Deynootweg als standplaats voor snorders en huurrijtuigen, subsidiair de straat voor de speelhuizen zelve voor die plaats aan te wijzen; verbod tot het geven des nachts van rustverstoren- de signalenvoorkoming van tooneelen als in den nacht van 23 op 24 Juni 1.1. voor vielen. Niet betaalde college L- d e n.. De vroegere student in de medicij nen, thans geneesheer op een Gelderslcli dorp, die den cursus 19081909 der col- loges der Universiteit te Amsterdam had bijgewoond, zonder aich daartoe te voren te hebben laten inschrijven, werd door de Amsterdamsche rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. De eisch was f 200 boete. Ontduiking van spoor wegtarief. Do Haagsche kantonrech ter heeft den persoon die trachtte zic-h vrij vervoer op de Holl. spoor te verzekeren door middel van een abonnement op de Staats spoor en oen tienrittenboekje op de Holl. spoor, veroordeeld' tot f 3 boete-. Dollar-tickets. Het O. M. bij liet Haagsche kantongerecht vorderde f 50 boete tegen twee personen, die met zg. dollar-tickets handel dreven. Hoewel onlangs iemand volgens dergelijk bedrijf is vrijgesproken, is heit dfoefl een beslissing van don lioogeren rechter uit te lokken over de vraag of hier niet ontduiking van. de Loterij wot bestaat. Uitspraak a. s. Woens dag. Kindermoord? Te Nijmegen zijn gisterenmorgen door de gemeentepolitie aangehouden J. v. E. en zijn zuster, te wier huize in den kelder het lijkje van een kind werd gevonden, waarvan zij acht dagen ge leden was bevallen. Gerechtelijke schouwing heeft nog niet plaats gehad. Een stationsdie f. Door de politie te Amsterdam is aangehouden een man, die zich gisterennacht schuldig maakte aan diefstal van pakjes uit het Centraal Sta tion aldaar. Dat viel niet mee. Bij den steenkolenhandelaar A. B., Boompjes 105 te Rotterdam, drongen gisterenavond drie ko- lerwerkers het kantoor binnen en wilden wegens een geldquaestie den patroon te lijf, die zich met een geladen revolver verdedig de en enkele schoten loste, waarop de aan vallers de vlucht namen. Vergiftiging door soep. De arbeider G. J. Z. en vrouw, wonende te Stad-Hardenberg, zijn Woensdagavond na het gebruik van soep, die vergiftige bestand- deelen moet bevat hebben, zoodanig onge steld geworden, dat geneeskundige hulp dringend noodzakelijk werd. Toen de dokter kwam waren zij beide bewusteloos. Na toe gepaste middelen is de vrouw herstellende; de man echter verkeerde gisterenmorgen nog in zorgwekkenden toestand. De overgeble ven soep is door de maréchaussees in beslag genomen. Noodlottige vergissing. Terwijl gisterenmiddag zekere H. N. te Am sterdam, wonende in de Von-Zesenstraat, zich bij kennissen in de Tweede Oosterpark straat bevond, nam hij bij vergissing zuring zout in. Hoe di> vergissing mogelijk is, werd nog niet opgelost. H. N. werd in zeer ernstigen toestand naar het O.-L-Vr.-gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Verdronkenen. In een sloot achter de ouderlijke woning is verdronken de 8-jarige dochter van den timmerman P. de Geus, te Het Veld (N.-H.) Donderdag is een bejaarde venter met aardbeziën, uit Beverwijk, zekere S. M., in den Houtrak-polder in een wegsloot ge vallen en in den modder gestikt. Te Bovencarspel is liet 5-jarige zoontje van den heer B. in het water geraakt en verdronken. Tevergeefs werden niog pogin gen aangewend de levensgeesten op to wek ken. Aanvaring. In de houthaven te Amsterdam 13 gisterenavond het beurtschip van Zaandam, schipper J. de Ronde, bij het binnenvaren tegen een ander vaartuig geloo- pen. De schipper en zijn knecht sloogen o ver in ord. De laatste werd alleen gered. Be Duitsoihe mailtreiu ontspoord. Gistermorgen te half elf is

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2