M°. 4. Tweede blad. Jaargang. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD f 1.00. - 1.50. - 0.05. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort Idem franco per post Afzonderlijke nummer? r>: j Couran. verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—B regels f O.ÖO# Elke regel meer - 0.16. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advert eer en in dit Blad, by abonnement. Eene oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST INDIE Professor Treub N. Heinzelmann. Volgens het Bat Nieuwsblad gaat prof. Treub in October met pensioen., we gens oneeaigheden met den Raad van Indië, voornamelijk met Van Rees. Ook de chef van den telefoondienst, N. Heinzelmann, keert terug wegens decep ties in den dienst. Zijn voortstellen en plannen ondervonden steeds tegenwerking. Sumatra Post. Chinoozesrellotios te Batavia. Onder de Chineezen te Batavia is groote opwinding veroorzaakt door een Chii- weeschen winkelier, die 2 Juni uit de ge vangenis ontslagen werd. Hij was voor de politiero.1 veroordeeld tot 3 maanden kra- kal wegens vermeendon diefstal van gramo- phoonplaten op onbeëedigde verklai'ing van Wee dames. De Chiinees heeft na zijn ont slag uit de gevangenis telegrammen ge- zouden maar de Indische regeering, naar het ministerie van buitenl. zaken t>e Pe king, naar den gouverneur van Nlanking en naar Den Haagongeveer f 600 is ver seind. Verder verscheen een uitvoerige, heftige open brief in de Maleische Courant Cha- bar Pemiagaan. Den 3. Junö j.l. heeft een opgewonden vergadering van den Chineesclien raad plaats gehad, waarin de zaak is besproken; men «iechte dat de Chineezen in den ver volge nliet meer voor den controleur, maar voor den rechter zouden terechtstaanDe raad was voltallig, daarom zal een nieuwe voltallige vergadering gehouden worden tor bespreking dier zaak. De veroordeelde heeft onder de Chinee zen te Batavia zijn portret verspreid met bijschrift, dat hij de man was die onschul dig werd veroordeeld. De stemming onder de Chiineezen is opgewondem; er wordt overal geprotesteerd. Em belangrijke arreetatle. De correspondent van dfo Javabode te Buitenzorg mei dit d.d. 29 Mei Hedenmorgen werd hier een zeer belang rijke opiumaanhaling gedaan, niet alleen belangrijk door de groo o hoeveelheid opium, die gevonden werddoch ook dOor de gevolgen, die deze aanhaling zal hebben. Gisteravond ontmoette een mata-mata van den man tri-pol ïtde voor d'e opiumkit eon Europeaan, Winter genaamddeze den in lander kennende, doch niet wetende met een spion te doen te hebben, toonde een hoornen voorwerp, zeggen, dat dit- vol opium zat. De spion volgde den Europeaan, en zag dat deze naar het hotel 1'Europe ging, waar hij gelogeerd was. De mata-mata rappor teerde den volgenden morgen den mantri- politie wat hij gehoord had en deze rappor teerde het weer den. assistent-resident. Deze laatste gelastte den pelitieopziener het hotel met polilie af te zetten en op te letten, wie bij den Europeaan in de kamer kwamTe gen 10 uur werd de assistent-resident pér telefoon gewaarschuwd, dat een Chinees in het hotel was gekomen en naar de kamer van Winter was gegaan. De assistenpresi dent reed naar het hotel en ging naar de kamer, waar Winter met den Chinees zich bevond. Ondervraagd of hij opium bij zich had, ontkende Winter en een onderzoek van valiezen en koffers volgde. In een dér va liezen werd een geheime ladé gevonden, dlie wel is waar ieeg was, doch sterk naar opium rook. In den koffer werd niets gevonden, doch buiten en binnen metende, kwam men wel dra tot de conclusie, dab ook onder in de zen koffer een geheime bergplaats moest zijn. Aan den bodtem waren tal van schroe ven en toen men aanstalten maakte die open te maken, viel Winter door de mand en leg de een volledige bekentenis af. In do geheime bergplaats zat 375 thael opium. Op zijne aanwijzing werd de lade geopend en kwam het heulsap te voorschijn. Winter nam de zaak nogal kalm op: ,,'t spel is verloreu, men kan niet altijd win nen, tal van koeren ging het goed", zei hij. Thans lieib ik de veine apa boleh boeat". Het bleek dat men te doen ha'd met een groote Ohineesche opium-smokkelkongsie met branches te Batavia, Oheribon, Semarang en Soeraibaja, gros bonnets, die een staf van Europeanen, zoowel heeren als dames, in dienst had. D namen, zoowel van de Chi neesje kongsielieden, als van de Europee- sche dames en heeren werden door Winter g moemd. Hij zelf was door de kongsie naar Singa pore gezonden, met de koffers en valiezen, alle allerkunstigst van geheinio bergplaatsen voorzien. Te Singapore stapte hij in een hotel af, de koffers en valiezen werden door eon koigsielid afgehaald en hem na eenigo da gen terugbezorgdHij kreeg de opdracht met een Chineesche stoomer raai' Socrabaja te gaan. Te Soerabaja werden de koffers wel ge visiteerd, dooli de douane vond niets ver dachts liet opium was binnengeloodst. Een valies werd aan een Chinees aldaar ter hand gesteld en met een ander Chinees werd do reis per spoor naai- Batavia aanvaard. Te Padalarang ging de Chinees met eenige koffers door Batavia en stapte Winter over in den trein naar Buitenzorg, om hier ge snapt te worden. Winter en de Chinees werden in den boei te Buitenzorg opgeborgen. Bij kon. besluit is bepaald, dat bet toezicht op de artillerie-inrichtingen wordt uitgeoefend door een Raad van Toezicht, be- 1 staande uit vier leden, die bij kon. besluit worden benoemd en ontslagen. Een der leden is voorzitter. De Raad van Toezicht ziet toe, dat het bedrijf en beheer der artillerie-inrichtingen naai goede economische beginselen worden gevoerd en do gang en stand van zaken steeds zoo duidelijk mogelijk uit de bij die inrichtingen gevoerde bedrijfsboekhouding blijken. De Raad van Toezicht dient den minister van oorlog, betzij op diens uitnoodiging, het zij uit eigen beweging, van advies betreffen de alle belangrijke zaken, het economisch be drijf en beheer der artillerie-inrichtingen aangaande. De Raad van Toezicht in zijn geheel, als mede ieder van de leden in het bizonder, zijn, bevoegd, van allen, die krachtens hun ambt of hunne betrekking, onder het Departement van Oorlog ressorteeren, de, tot uitvoering va a de hem opgedragen taak vereischte, in lichtingen in te winnen en inzage te ontvan gen van de desbetreffende bescheiden. Tot dat doel, alsmede tot het houden van vergaderingen, kunnen de leden van den Raad van Toezicht, de noodige diensten ver richten en hebben zij toegang tot alle gebou wen der artillerie-inrichtingen. De leden van den Raad van Toezicht ge nieten uit hoofde van deze functie geene jaai*- wedde. Zij ontvangen, behalve de hun aankomen de vergoeding voor reis- en verblijfkosten, een vacatiegeld, tot een bedrag van vijftien gulden 15), voor eiken dag, waarop zij ee:ie vergadering hebben bijgewoond, of, .in gevolge opdracht van den Raad of diens voorzitter, speciale werkzaamheden hebben verricht. De Raad van Toezicht wordt bijgestaan door een secretaris, die, op voordracht van den Raad, door den minister van oorlog wordt benoemd en ontslagen. De proef omtrent het kleedingbeheer bij de militie en bij de landweer kan als geslaagd worden beschouwd en het ligt in de bedoeling, het in beproeving geweest zijnde stelsel van kleedingbeheer, met in gang van 16 September 1909 bij het leger in te voeren. Behalve aan het personeel, dat tot ver zorgen bij den Rijkspostduivendienst wordt opgeleid, zal jaarlijks in enkele garnizoenen waar compagnieën wielrijders of onderdeelen van het wapen der cavalerie gehuisvest zijn, aan een aantal militairen onderricht worden gegeven in de verzorging en de behandeling van postduiven. Op de den 7en tot en zneb den lOen Juli te Stockholm te houden achtste Confe rentie van de Internationale vereeniging tegen de tuberculose, zal Nederland worden vertegenwoordigd door de heeren dr. M. W. Pynappel, hoofdinspecteur dér volksgezond heid te Zwolle, voorzitter van het dagé- lijksch bestuur der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, en dr. W. J. van Gorkom, speciaal-arts voor tuberculose te 's Gravenhage, secretaris penningmeester dier vereeniging. Verder zullen verschillende andere Ne derlandsche geneesheeren, correspondeeren- de leden van de Internationale Vereeniging, aan de conferentie deelnemen. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. De cursus, uitgeschreveu door den Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding, welke in de aanstaande vacantie te Breda zal worden gehouden en waarvan men zich, met het oog op de vorming van be kwame spelleiders veel mag voorstellen, is thans geheel geregeld. Honderd onderwijzers eo dertig onderwijzeressen zullen aan den cursus deelnemen. De heeren zullen in de Militaire Academie, de dames bij families in de stad worden gehuisvest en gevoed. Ruim 400 personen uit alle deelen van het land hadden zich voor dezen cursus opgege ven, doch wegens financieele redenen kon den dit eerste jaar niet meer worden aange nomen. Het ij'verige bestuur van den bond heeft echter zooveel mogelijk uit alle pro vinciën de deelnemers aangewezen, en waar zelf? een aantal hoofden van scholen zoo wel van het openbaar als van het bijzonder ouderwijs aan den cursus zullen deelnemen, hoopt men toch een goede inwerking over het geheele land te kunnen verkrijgen. De bedoeling is nu dezen cursus elk jaar te herhalen, ten einde zoodoende overal niet alleen de noodige spelleiders beschikbaar te krijgen, maar hoofdzakelijk onder de onder wijzers de liefde voor de sport en dus de lichamelijke ontwikkeling van ons volk, op te wekken, wat van veel grooter belang is. De inrichting van dezen eersten cursus heeft veel moeite veroorzaakt. Het is voor het Academiebestuur zeer bezwaarlijk ge weest den bond ter wille te zijn, omdat juist in den korten tijd dat de Academie bewoond was, alles moet worden opgeschilderd en schoongemaakt, terwijl juist in dit jaar bo vendien nog een groote verbouwing noodza kelijk was. De geheele Academie moest dus voor den cursus worden ingericht en dit is alleen mo gelijk geweest dank zij de groote medewer king van den minister van oorlog en het Academiebestuur. Brusselsche tentoon stelling. In de gi stieren te 's Graven- liage gehouden vergadering van het Ned. hoofdcomité voor de Brusselsche tentoon stelling 1910 bleek dat voor onze inzendin gen in de inaclüinegalerij 1500 vierk. M. is gereserveerd. Alles voor die inzendin gen is geregeld onder leiding van den oud directeur van publieke werken te Amster dam, J. van Hasselt. Deze afdeeling wordt beheerd door een vereeniging van belang hebbenden. De afdeeling schoone kunsten, wordt ge plaatst in het Pare du Cinquantenaire. De bedoeling is dat de inzending van Nederland en Koloniën zal zijn oen keuze ten toonstelling van het beste, op elk gebied'. Zoo zullen niet een aantal exposanten van kaas worden, toegelaten, maar zal er zijn •een Neder'iawdsch© inzending van kaas^ terwijl zij, dfle meer van dat artikel willen weten, verwezen zullen worden naar hot in 't Nederlandsch Paviljoen te vestigen bu reau voor handelsinlichtingenwaar expo santen bun prospectussen enz. kunnen de- poneeren. De commissaris-generaal lieeft zeer voordeelige voorwaarden verkregen, ten aanzien van de z.g. „manntemtio" (het ver voeren enz. van de goederen op het ter rein), terwijl de plaatsruimte gratis aan de Nederlandsche inzenders wordt verschaft. Het terugzemden over de Belgische spoor wegen zal gratis geschieden, terwijl voor de zendingen naar Brussel waWicfat tariefs verlaging zal worden verkregenHet recht om verkoop aan de uitstallingen op het terrein toe te laten en de bepaling der daaraan te verbinden voorwaaidem, heeft het comité te Brussel aan zich gehouden. De douaneformaliteiten zullen in het ten toonstellingsgebouw zelf worden verricht. De bestrijding van de horzelvliegplaag bij onzen veestapel. Woensdagmiddag had in de vergaderzaal van de Middenstandstentoon stelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een vergadering plaats, georga niseerd door het bestuur der Coöperatieve Vereeniging „Rotterdamsche Huidenclub". In deze vergadering trad als spreker op de heer E. Kamp, technisch leider dezer coö peratieve instelling met- het onderwerp „Bestrijding van de horzelvliegplaag bij onzen veestapel." Gelijk men weet heeft het vee in de land streken, waar het een gedeelte van het jaar in de weide verblijft, veel te lijden van de horzel-vlieg. Deze legt hare eieren op den rug der runderen tusschen de haren der huid, terwijl uit de eieren van de horzelvlieg zich de horzellarven ont wikkelen, welke zich in het geheele lichaam verspreiden. In de maanden Januari tot April bevinden zij zich tusschen huid en vleescb en veroorzaken dikwijls knobbels onder de huid, waaruit de zoogenaamde et terbuilen ontstaan, die in omvang toene men, naarmate de larven grooter worden. Van einde April tot begin Juli vallen de larven uit de etterbuilen ;dit komt het meest voor in begin Juni. De schadelijke gevolgen zijn niet gering. Rondom de etterbuilen en daar waar de larven door het vleesch zijn gegaan, vor men zich kanaaltjes, die het noodig ma ken, dat vaak groote hoeveelheden vleesch worden weggesneden, vóór het geslachte rund tot voedingsmiddel kan dienen. Ook wordt schade aan de huid toege bracht. Als deze gelooid is toont zij door gaten of litteekens de plaatsen waar de larven de etterbuil hebben verlaten. Het meest doeltreffend middel tegen de bewuste plaag is: vernietiging der larven, die zich in de huid der runderen bevinden; zoo doende wordt ook de vorming van nieuwe geslachten tegengegaan. Het vernietigen kan het beste geschieden door het doorste ken der etterbuilen en uitknijpen der lar ven of door uittrekken der larven door een tang. Het verwijderen van de horzelvlieg- larven door het opensnijden der etterbuilen inag slechts door een veearts geschieden. Ratten verdelging. Aan boord van den Statendam" der Holland- Amerikalijm hebben, in de Maashaven te Rotterdam proeven plaats gehad met het nieuwe, door het Rijk aangeschafte toestel tot verdelging van ratten en insecten aam. boord van schepen (o.a. ter bestrijding van pes tge vaar). Naar d-e N. R. Ot. mededeelt, berust de methode op het doen uitstroomen van zwavelig zuur gas (802) in de ruimten., die, moeten worden gezuiverd. Het 802 bevindt zich in cylinders onder hoogen druk. Dit iis dus een ander systeem d.an heit gewone laten verbranden va/n zwavel. De proef, werd genomen in het ruim van de „Sta tendam", waar op verschillende pl'aatseu levende ratten in doozen; waren geplaatst;, van een klein bootje langszij, waarin zich de cylinders met 802 bevonden en. waar een machine werkte, werd door een stel buizen het ruim eerst ledig gezogen en. daarna door ©en ander stel 802 in het rui/m gepompt. Ketelmuziek en Jachtwet. Tusschen het Eindhovensche kanaal en de stoomtramlijn „De Meierij" bevinden zich uitgestrekte velden, welke door een aantal landbouwers gepacht zijn of hun in eigen dom toebehooren. Deze velden worden hoofdzakelijk voor roggeteelt gebezigd. Nu behoort het heer lijke jachtrecht dezer velden aan graaf D'Alcantera te Gent (België), die de jacht verpacht heeft aan baron Van Tuyll van Sercoskerken, burgemeester van Voorburg. Dit jachtterrein wordt zorgvuldig door een tweetal onbezoldigde rijksveldwachters be waakt. Neemt men daarbij in aanmerking, dat ei* in het afgeloopen jachtseizoen slechts éénmaal een jachtpartij werd ondernomen, dan kan men zich eenigszins voorstellen, in welk een onrustbarende mate de hazen in deze velden vermeerderd zijn. De gevolgen deden zich dan ook geducht gevoelen. Al het jonge groen werd afgeknaagd. Hetgeen door de knaagwoede der hazen gespaard bleef, krijgt, nu een beurt. Van het in bloei staande koren worden gedurig in massa de halmen afgevreten. Dit begon den boeren te verdrieten. Ten einde niet in botsing met de Jachtwet te komen, werd besloten het wild door middel va.i ketelmuziek te verjagen. lederen avond trokken een groot aantal landbouwers, met blikken, ketels en dergelijke dingen, naar de velden, en trachtten door 't ontwikkelen van een oorverdoovend lawaai, het wild op te jagen en in de richting der heide te ver drijven. In het begin bleven de jachtopzieners eene passieve houding in deze aannemen. Onverwachts echter gingen zij tot proces verbaal opmaken over, zulks, naar vermeend wordt, op instignatie van den jachtrechthou- der. De beide onbezoldigde rijksveldwach ters, Th. Dekker®, te Mierlo, en Kerkhoffs, te Geldrop, steunden hun ingrijpen op het artikel der jachtwet, waarin straf bedreigd werdt tegen het opsporen van wild. Deze zaak heeft nu voor het kantonge recht te Helmond gediend en hebben be klaagden de gedagvaarde boeren zich bij monde van hun verdediger, de heeT mr. M. v. d. Grinten, over de wijze waarop in deze tegen hen werd opgetreden, verdedigd. Zij waren toch immers niet schuldig" aan het opsporen van wild, doch wilden niets anders dan hunne veldgewassen vrijwaren tegen den vernielzucht van 't wild, en dit dus ver- jagen, in plaats van het te willen bemach tigen, welk laatste zij alleen onder de bena ming „opsporen" verstonden. Hoewel het openbaar ministerie met de zaak eenigszins verlegen scheen, werd tegen eenige landbouwers f 15 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, en tegen de overigen f 10 of 8 dagen geéischt. De kantonrechter zal hierin naderhand conclusie nemen. Intusschen kwam de Commissaris der Ko ningin in Mierlo en werd van oen en ander op de hoogte gesteld. De beschadigd© akkers werden in oogenschouw genomen, en een na der onderzoek in deze zaak toegezegd. Dat dit geen ijdele woorden zijn geweest, bleek mij uit een tweetal telegrammen van den Commissaris, gedateerd 16 en 17 dezer, en waarin deze den naam van den pachter van het jachtterrein wenschte te weten, be nevens de namen der gedupeerde landbou wers. Ook meende men te Mierlo vrij be slist te weten, dat de minister van landbouw zich insgelijks in deze zaak gemengd heeft. De toestand is dan ook treurig 1 Op een veld onder Luchen bij Mierlo is eene schade ad f 960 berekend. Als schademaatstaf wordt f 8 per „loopende" eeaer hectare' aan genomen, aldus f 48 per H.A. Een drietal landbouwers, de gebroeders Boumans, hebben reeds te kennen gegeven, dat zij hunne bedrijven naar eene andere streek zullen overbrengen, indien er geene afdoende verandering tot stand zal komen. De geheele boerenbevolking is onder den indruk van den toestand. Hbld. De Trappisten te Tilburg. Onder dagteokening van 29 Juni wordt uit Tilburg geschreven aan „De Tijd" Heden is weder een vertegenwoordiger van den hoogeerw. abt van den Catzberg, voor- loopig abt van het klooster, pater Albericus, aangekomen, drager van een stuk uit Rome van den volgenden inhoud Rome, 24 Juni 1909. Aan den HoogEerw. Abt van den Catzberg. Hoogeerw. Pater Abt! Ik haast mij het telegram aan te vullen, da; ik zond in antwoord op het uwe. Daar de gebeurtenissen elkander snel opvolgen, komt het er op aan nauwkeurige bepalingen te maken. Ziehier daarom de instruction, welke ik u verzoek onmiddellijk ten uitvoer te leggen. 1. De geprofeste religieuzen, zoowel die te Tilburg als in de filiale (te Zundert) welke hun zaak willen afscheiden van die van hun vroegeren, thans in opstand verkeerenden abt, zijn vrij zich naar andere hnizen van, hun orde ie begeven. Zij kunnen zelfs déar hun voortdurend verblijf kiezen, indien de omstandigheden hun niet veroorloven, naar Tilburg terug te keeren. 2. De novicen kunnen insgelijks zich ver- voègen tot een ander huis van hun Orde, om hun noviciaat voort te zetten. De reis, welke zij met dat doel ondernemen, zal niet beschouwd worden als een onderbreking in oanonieken zin van hun noviciaat. 3. De oblaten en postulanten zijn vrij zich te begeven, waarheen zij willen. 4. Wat de religieuzen aangaat, die het ongeluk zouden hebben partij te kiezen voor hun vroegeren opstandigen abt, zij bebooren in naam »'an den Heiligen Stoel gewezen te worden op het ernstig verkeerde van hun ge drag en op de supensie, welke zij, die hoo- gere wijdingen hebben ontvangen, ipso facto zouden beloopen, indien zij volhardden in hun verzet. 5. Van dit alles behoort mededeeling ge daan aan Z.D.H. den Bisschop van 's Her togenbosch. 6. Indien ondanks alle raadgevingen en gebeden, de vroegere abt en zijn aanhangers tol groote ergernis van hun broeders en van. hei goloovig volk hardnekkig blijven zal de H. Stoel voor nog strenger maatregelen niet terugschrikken. Laten wij onze gebeden vereenigen Hoog Eerw. Pa'.er Abt, opdat volgens de treffende woorden van den H. Benedictus Dominus, qui omnia potest, operetur, salutum circa infirmum fatremde Heer, die alles kan, heil moge bewerken ten opzicht van een kranken broeder!). Gesterkt door deze hoop, acht ik mij ge- lukkik mij te mogen noemen van Uw Hoogw. den nederigen dienaar D. L. JANSSENS O. 8. B., Secretaris van de H. Congregatie der regulieren. De briefschrijver voegt hieraan toe „Tot heden kan men aannemen, dat de kloosterlingen te goeder trouw zijn, omdat zij niet ten volle zijn ingelicht. Dat blijkt hieruit, dat diegenen onder hen, welke men, trots alle moeielijkheden, kon bereiken en overtuigen, dat de abt werkelijk is afgezet, onmiddellijk de abdij verlaten en zich naar andere kloosters begeven. Reeds zeven van de twintig priesters, die zich in het klooster bevonden, zijn vertrokken en met hen ver scheidene, andere geprofesten, novicen en oblaten, te zamen een zestiental. Waar schijnlijk zullen morgen nog velen volgen." Droogmaking van plas sen. Met de droogmaking van de plassen de Koekoek en het Zwijnsleger, ter grootte van ongeveer 600 hectaren, gelegen onder de gemeenten IJsselmuiden en Grafhorst, is Donderdag een begin gemaakt. Het stoom gemaal „de Rambonnet", aan dra weg van Kampen naar Genemuiden, is op dien dag in werking gesteld. De hoogste schoorsteen in Nederland. Dezer dagen wapperde de Nederlandsche vlag! op den uien won schoorsteen van de mijn Oranje-Nassau I. Deze schoorsteen, gobouwd door de firma Terbecq te Forst bij Aken is de lwogste in Nederland nl. 73 M. Tot nu too was een schoorsteen te Enschedé van 63 M. de hoog ste. Genoemde firma voltooide het bouw werk in ongeveer 10 weken zonder dat er ook maar het geringste ongeluk voorviel. De nieuwe schoorsteen dient voor de „Kes- selanlage" van de in aanbouw zijnde groote electrische centrale, welke voorloopig stroom zal leveren voor de Oranje-Nassau I en II door onderaandsche geleiding langs den spoorweg. (Luxvb. Koer.) Zwak in aardrijkskunde. Uit het Oogst-overzicht van 15 Juni in de „Staatscourant" Pruimen. De stand is m a t i g in Gelder land en Utrecht, matig tot goed op Zuid-Beveland, matig op Walcheren, v r ij goed iu het overige deel fan Noonl- Holland." Aardrijkskunde bij het Departement van Landbouw.zwak(Hbld Een driftig jongske. Twee jongens te Harlingen, die Vrijdag avond met elkaar kaatsten om centen, kre gen ruzio over een verschil van één cent. Eén der jongens, G. genaamd, onitstak zoo in woede, diat hij deu ander, II., met 'n mes in de buik stak, zoodat opnominjg iu het verpleging gesticht noodzakelijk ww. De dader, 13 jaar, wierd reeds aan een verhoor onderworpen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1