BINNENLAND. gen door een evenredig aantal verlofdagen, met behoud van loon, in de haven. Verder is uitgemaakt', dat voor schepen, van meer dan 85 bruto tonuesnnaat, do kapitein ge- rechtigd is den dienst aan boord te regelen. l>e senator Louis Pictar heeft onder den titel: „Een nieuwe Sedan tegemoet'' in de Matin een zeer opgewonden artikel geschre den, waarin hij betoogt, dat de senaat de ergste rampen voorbereidt als zij niet ten spoedigste de door de Kantor reeds voor zes maanden goedgekeurde vermeerdering van het aantal kanonnen aanneemt, dat zal wor den gebracht van 92 per legercorps op 120 en later op 144. Hij verlangt, dat de senaat niet m««t vaoantie zal gaan, voordat hij deze wet heeft aangenomen. Het pantserschip Dan ton is n5u van stapel kun,unn worden gelaten. De autoriteiten, verzekeren, dat toen dit de eerste maal werd beproefd, hot mislukken daarvan ndet aan de werklieden was te wijten,. Men had nog geen ondervinding met het te water laten van de nieuwe scheepskolosson, maar nu is die verkregen. De D&ntou is hel vierde pantserschip van: het Den ton-type, dat reed» drijvende is.* De Voltaire, de Dtderot en de Condorcot zijn haar reeds voorgegaan. Twwc andere- zullen weldra volgen. Engeland. Het Weener Fremdeublatt verneemt, dat Koning Eduard heeft besloten ook in dit jaar voor eene kuur naar Maricnibad te gaan. Hij zal iu de eerste helft van Augus tus »d aar komen. Sedert de vermoording van kolonel Cur- son Wyllio heeft <Ao Londeneclvo golueime politie eene lijst opgesteld van allo als „zo nen va)« Shiwa" georganiseerde Indische anarchisten, die de Weetboumegrove-wijk bewonen en den moordenaar Dhinga-a heb ben voorzien van de wapenen tot het plegen van zijne daad. Italië. Rome, 6 J n 1 i. De Messagero meldt dat tj Palermo de menigte «laden van van dalisme pleegde door de winkeletalages te «vernielen en de straatlantaarns omver te werpen. De troepen vermees torden d'e barri caden onder een hagel van steonen. Verster kingen zijn aangekomen. De prefect van politdo heeft ontslag gekregen en ie door een apocialon commissaris vervangen. Er zijn tal van gewonden. Oostenrijlc-Hongartje. D»> Keizer heeft zich op reis begeven lot inwijding van den Tauern spoorweg. Vóór zijn vertrek ontving hij den Hongaarschen mi nister-president Weker le, wien hij als zijn wensch te kennen gaf. dat het Hongaarsch Kabinet, dat zijn ontslag heeft aangevraagd, do regeering zou blijven voeren. Waar schijnlijk zullen de ministeiu zich naar de zen wensdh gedragen. Servië. B tl g r a do, 6 J u 1 i. Ten gevolge van eene lichte duizeling, die hem l>eving, viel de Koning van zijn paard. Hij kreeg echter geen letaol. Bulgarije. Uil Sofia wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat de regeeringsgezinde pers de r^cering aanspoort op te komen tegen de legende van een Oostenrijksch-Bulgaarsch bondgenootschap tegen Turkije, door de» Porte te overtuigen van de loyautoit van Bulgarije, <>pdai het gerust iu de Kreba- kwesüo met kracht tegen de Grieken zal kunnen optreden!. Turkije. 8 ft 1 o n i k i, 6 Juli. Do toestand is hier zeer gespannen, tengevolge van de op gewondenheid onder de Grioksche bevol king. De boycot breidt aioh uit; de mili taire toebereidselen worden met koortsach tige u ij vei voortgezet. Perzië* T e lie r a n, 6 J u 1 i. Zondag j.l. werd een dotachement van de kozakken brigade, tijdents zijn marsch naar Chababad, in het kampement aangevallen door de FLdais. Na een gevecht van» 7 ureu namen de aanvallers de vlacht; zij hadden 12 dooden en 29 gewonden. Zij trekken zich niu samen te Karydah. Eene vijandige beweging tegen de Arme niërs wiui veld onder het gepeupel va» Te heran. l>e postdienst is gestaakt. De Ar menische aartsbisschop heeft de bescher ming van liet Russische gezantschap inge roepen. Do paniek in do hoofdstad blijft aanhouden, de bazars zijn nog steeds ge sloten. Do minister van financiën Karowan ed Dauleh en de oud-president van den miuiis- raad M use her es Sultaneh hebben ziel) tot Turksche onderdanen verklaard. Vereenigde Staten. W ash i ngto n, 6 Juli. Ia den Se naat, in comité-generaal vergaderd, is rap port uitgebracht over de behandeling van de artikulen der tarief wet. Alle artikelen zijn aangenomen. Allerlei. vI)e luchtsehipper Latham is naar Boulogne-sur-Mer vertrokken. Zijn toestel is gemonteerd en hij hoopt tegen het einde dezer week pogingen te doen om met zijn maöhine Engeland te bereiken. vTe Portland, in Maine, is Maandag een man met oen valscherm vijfltonderd voet hoog uit de lucht en te piettor gevallen. vIn hot plaatsje Creil (departement Oise) zijn vijf menschen van een uit acht loden bestaand gezin na het gebruik van vergiftige paddestoelen beowekon. Petersburg, 6 Juli. Sedert gas teren zijrz weder 83 personen door cholera aangetast en zijn 29 personen aan die ziek te overleden. Het aantal cholera-patiënten bedraagt thans 693. P a r ij s 6 Juli. De Temps bericht, dat er oen hevige aardbeving heeft plaats gehad in Algiers in do omgeving van Ain Melilla en wel in de douar Ouladnassa. Twee inlanders werden gedood en een aan tal gourbis verwoest. Ook werden schokken gevoeld in de streek van Caroubert, echter zonder onge lukken te veroorzaken. Marseille, 6 Juli. Een nieuwe schok van aardbeving is gevoeld te Salon. De duur was ongeveer 2 seconden. Geen schade werd aangericht en geene ongeval len kwamen voor, maar de ontsteltenis on der de bevolking was groot. Do Staatscourant van Woensdag 7 Juli bevat o. a. het volgende Kon. besluit: met ingang van 1 Augustus 1909 is aan den heer mr. J. G. N. de Hoop Scheffer op zijn verzoek, tengevolge zijner benoeming tot directeur van de Nederlandsche Bank eervol ontslag verleend als directeur-secre taris der Nederlandsche Bank, en is met ingang van laatstgomelxlen datum voor den tijd van zeven jaren als zoodanig benoemd do heer mr. A. Moens, thans kassier-gene raal van de Nederlandsche Bank. Gisteren namen als gasten deel aan het diner ten Paleioe Soestdijk, graaf en gravin Van Rechteren Limpurg Almelo; generaal-majoor Roeloffsverschillende autoriteiten en inwoners der provincie Utrecht met hunne dam--s en de kamerhee- ren in buitengewonen dienst baron van Tuyll van Serooskerken en baron Van Pallandt van Rozondaal en mevrouw. Het tuinfeest dat Hare Majesteit de Koningin-Moeder zich voorstelt de volgende week te geven is bepaald op Vrij-dag 16 Juli. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de(n) Tijd Naar met stelligheid wordt verzekerd, zal behalve minister Sabron, die om gezond heidsredenen zal aftreden, ook minister ldenburg heengaan. Deze zou namelijk den heer Van Heutsz opvolgen als gouverneur- generaal van Ned.-Indië. Omtrent minister Nelissen, wiens gezondheidstoestand even eens te wenschen overlaat, schijnt tot dus verre nog niets met zekerheid bekend te zijn. Jhr. Van Weede, Ilr. Ms. gezant te Weenen, is te '6 Gravenhage aangekomen tot het doorbrengen van zijn verlof buiten. Jilir. Van Reigersberg Versluijs, or- donnance-officier van K. H. den Prins en stalmeester van II. M. de Koningin, zal half Juli weder in werkclijken dienst tre den, voor zijne bevordering, en zal daartoe bij de Cavalerie in Venlo in garnizoen komen. Tot 2en secretaris bij het Duitsche gezantschap te 's Gravenhage is benoemd, met ingang van 15 Juli e. k., de heer von Bethman-Hollweg, thans 3e secretaris bij de Duitsche ambassade te Londen. Kamerverkiezing ia Amsterdam IV. Officieel zijn gisteren ten stadhui ze candidaat gesteld voor het lidmaatschap do-r Tweede Kamer in het district Amsterdam IVprof. mr. G. A. van Hamel (U.-L.) en D. J. Wijnkoop (S. D. A. P.). De ridderorden-zaak. „Het Vaderland'* schrijft omtrent de beschuldiging van mr. éideman togen dr. Kuyper Een der redenen, waarom de heer Leh man n door dr. Kuyper geridderd werd, was zijn verdienste „in natiqnalen. zin" door gol den te zenden voor den wederopbouw van een Nederlandsche kerk op Ceylon. Een onze lezers merkt ons op „En in die Nederlandsche kerk wordt ge preekt... door 'n Sohotschen dominé in het Engelseh en de gemeentenaren zijn... N. H. I n-dissenters. 't Eenige Nederlandsohe aan die kerk is, dat ze in de dagen der O.-I. Cie. is ge bouwd." In „Het Bloemendaalsch Weekblad" komt het volgende aan mr. Tideman, ge richte schrijven voor Waarde mr. Tideman. Nevensgaand schrij ven heb ik overgeschreven uit een brief van den heer W. Westmeijer aan zijn tante, mevrouw Tliöne-Van Dieren Bijvoet. Naar informatia's, door mevr. Thöne genomen, bij mej. Betsy van Velsen, hotel 't Wapen van Amsterdam, Haarlemmerhout, is gebleken, dat dr. A. Kuyper dat geld voor zijn reis naar het buitenland zelf bij baar l.eeft ge bracht. Wa» een knoeierijen toch 1 Ook heeft de moeder van Mathilde Westmeijer haar meubelen laten weghalen, zij was er zelve bij tegenwoordig, uit het hotel van Betsy van Velsen, zeggende, dat die meubelen door haar van lia.ro dochter M. waren over geno men. Hierbij een afschrift van den brief van W. Westmeijer. Ik dacht het misschien goad was u al die knoeierijen eens wist Achtend, (w.g.) Mevr. Van Dieren Bijvoet-Houwiak. Het afschrift luidt: 22 Juli 1907. Beste Tante, Hierbij deel ik u mede, dat ik schitterend gehomologeerd ben. Een vriend beeft mij geholpen en nu woon ik op een mooie villa te Hilversum met allemaal nieuwe meube len en een vaste betrekking ook. Door tus- schenkomst van mijne zuster Mathilde ia juffrouw Betsv van Velsen een som van tien duizend gulden ter hand gesteld. (w.g.) Willem Westmeijer. Het Volk geeft als bewijs, dat er nauwe betrekkingen waren tusschen E. A. Lehman», mej. Westmeijer en dr. Kuyper den volgenden brief, naar alle waarschijn lijkheid in 1904, door dr. Kuyper aau zijn „agente zonder aanstelling" gezonden: Mejuffrouw Gaarne zal ik den lieer E. Lehmanu a.s. Zaterdag te 8uur te mijnent ont vangen. Wilde mevrouw Lehmann dau het genoegen doen, mede te komen, zoo zou dit mijnen dochters hoogst aan genaam zijn. De zaak met het postz.- album schijnt af te stuiten op ernstige bezwaren. Toch zal ik mij er voor be ijveren. Hoogachtend, Uw dw. K. De beide Laatste volzinnen slaan blijk baar op het postzegel-album, dat R. Lj&- man het rijk ten geschenke gaf. Een der klerikale kranten beeft dat geschenk aan gevoerd als een der redenen die tot de de coratie hebben geleid. Maar het blijkt zegt het Volk dat zelfs daarvoor dr. Kuyper zich „beijverd" heeft. De Nieuwe Courant meldt dat Mathilde Westmeijer over eenige dagen een brochure zal u'tgeven. Het Nieuws van den Dag brengt een breed opgezet betoog over „de" kwestV. Aanvangend met de opmerking, dat T U in oe afgeloopen week niet zeer billijk is geweest jegens den heer dr. Kuy per Verge©4- men dan, dat geen groot, al thans hooggeplaatst en machtig man, groot is voor zijn kamerdienaar! Dat weinig ïvputatiën den stoot van klak- ttooze openbaarmaking der nagelaten Ir levert tn geschriften zouden verdra gen? Dat plaatsing op de voordracht voor een ridderorde wel eens meer op zonderling-treffende wijze samenviel v. o*. e ersten, aan de bovendrijvende partij V< wezen, en dat 't wél andereu dan dr Kuyper onverschillig gelaten heeft, i f et een luchtje was aan geld: non o i et! Dat wel geen enkel mili tant politicus zou willen gehouden wor den a.\r al zijn uitingen in den verkie zingsstrijd? (En dat maakt voor velen da1- politiek geharrewar zoo weerzin wekkend) Dat aeer deftige regeerings- persoue.i ec diplomaten overal ter we- ïe'.ö de hulp van geheime agenten en spionnen niet versmaden? Dat men licht geneigd is, hetgeen ten nadeele van ce,a tegenstander gezegd wordt, v«-or waar te houden, ten minste voor wi-arseliijnlijk? Ook is, n eent het blad, deze Kuyper- quae.tv van af den beginne troebel geweest. Een politiek tfgenstander behoort niet op een ,'Aigelijke wijze te worden „afgemaakt". Voois hands staat de heer Kuyper voor de rechtbank der openbare mee ning, wat de hoofdzaak betreft, nog «slechts ais een beklaagde. Men bedenke toch ook, dat tallooze malen oc schijn tegen een onschuldige is geweest en dat zwakheid van verde diging niets bewijst voor schuld Dan meent Het Nieuws, alhoewel ■erken n-mde dat dr. K. met deze pijnlijke gesoaiedems onherstelbaar geblameerd is, dat veel vticordeeling is voortgekomen uit den tegenzin in diens politiek. Werd iets dergelijks ten laste gelegd aan mr. Heems kerk of aan generaal Sabron, de beoordee ling zou veel milder zijn geweest. Echter is nu ook al zal de vraag naar het „verbant." blijven rusten reeds ge noeg gebleken om een indruk te vestigen, dat er zeer leelijke dingen zijn gebeurd. Op zijn zachtst gesproken is dr. K. tijdens zijn ministerschap verregaand en onvergefelijk lichtzinnig geweest. In hartstochtelijken ijver voor zijne partij heeft hij de grenzen zijner waardigheid' voorbijgezienniet bedacht dat zékere connectiën, bedenkelijk bij ieder staats man, bij den leider der „christelijke partij" bij uitnemendheid onvergeeflijk zijn; niet in 't oog gehouden ook, dat de onbesprokenheid, die van Caesar's vrouw geeiscl werd, evenzoo onont beerlijk is in een raadsman der Kroon. Het antwoord op de vraag, of iemand, die als minister handelt gelijk dr. Kuy per erkent te hebben gehandeld het overige daargelaten daarmede is ge compromitteerd, hangt natuurlijk van ieders standpunt af. Voor den tegenstan der zal het vanzelf bevestigend uitval len de partijgenoot en bondgenoot kun nen er heel anders over denken. De populariteit van een staatsman is som tijds bestand gebleken tegen zware schokken. Maar nu en voor ons is deze kant der zaak opmerkelijker dan de heele quaostie der gegrondheid van mr. Tide- man's aantijgingen treffen vóór alles de lauwheid en laksheid, in deze, van hen die nog pas dr. Kuyper's doeltref fende leiding bij d- verkiezingen heb ben gewaardeerd. „Tijd" en „Nieuwe Rotterdammer" kijken zij elkaar niet verbaasd aan, sa men op één standpunt staande? trek ken in deze één lijn. Het chr.-histori sche orgaan bleef koel tegenover den be schuldigdepareerde zelfs terloops den aanval van mr. De Vries op mr. Tide man. „De Standaard"zweeg. En tegenover de drommen liberale, katho lieke, socialistische bladen, die hem be stookten of opheldering eischen, vond de machtige leider, och arm, slechts getrouwen onder „Maasbode", „Sticht- sche Courant" e. t. q., en welk een ver dediging was dat nogDe vraag of mèt den leider ook de partij zou getroffen, zijn, en of mr. Tideman al dan niet fair handelde waarlijk, wie zulke zijsprongen maakt, bewijst reeds daar door hoe zwak hij zich gevoelt tegen den rechtstreekschen aanval. Dr. Kuyper heeft, na zijn ééne ant woord, niet meer gesproken. Men kan dat duiden als een hooghartig, minach tend stilzwijgen. Wat echter te denken van het zwijgen der andereu Wij hebben ons oordeel telkens weer opgeschort, denkende: iemand zal spre ken iemand zal de vele vragen, die zich voortdurend opnieuw opdoen, over tuigend beantwoorden. Wij hebben ge wacht op „De Standaard" van Zater dag, daar zou alle gelegenheid zijn om den aanvoerder, rechtstreeks of zijde lings, te verdedigen. Maar geen woord over de zaak. Het Nieuws van den Dag meent, dat de \erklaring van dit alles wel is te vinden in de merkwaardige Standaard-driestar van Zaterdagavond (gisteren door ons meege deeld) waarin zoo duidelijk werd gezegd, dat or geen sprake is van beoogde wederopne ming van dr. K. in het Kabinet. Daarvan schrijft het blad ten slottte nog Dr. Kuyper houdt dus de eer aan zich. Het is een trotsch gebaar, dit kleine manifest, maar men merkt ook den bitteren glimlach. Vrienden, man nen-broeders, gij zult gee last meer van mij hebben. En hoe men denke over de verhoudingen in de „coalitie partijen", wat er ook in den boezem der anti-revolutionnaire dezer dagen moge gebeurd zijn, men kan toch de ge dachte niet van zich zetten, dat nog anderen dan de partijen ter linkerzijde dr. Kuyper's weder-optreden, elk weder- oprijzen van dezen zeer machtige, uiterst ongetvenscht moesten vinden. Dai bleek zonneklaar, wat de room- schen betreft, onmiddellijk na de ver kiezingen, en wat de andere partijen en groepen aangaat laten wij, om billijk te zijn, 't er voor houden dat de<ze opzienbarende, voor den betrokkene compromittante zaak, hun op dit oogen- blik niet ongelegen komt. Geen enkele uiting in de gezaghebbende organen van rechts, de vorige week vernomen, kan ons doen gelooven dat dit vrijwillig te rugtreden van den invloedrijken man anders ontvangen zal worden dan met een zucht van verlichting. Toen dr. Kuyper kort vóór de beslis sing in Juni te Dordrecht was opgetre den met een verkiezingsrede, bespotte een tegenstander den innigen eerbied, de haast koninklijke huldebewijzen, waarmede de leider daar ontvangen werd door zijn getrouwen; en Kuyper's volgelingen wezen dien spot geërgerd terugimmersden Koning wat den Koning toekomt 1 En nu, weinige weken later, deze re traite met stille trom. Sic transit 1 Vermelde:- we nog een uitspraak van de Middelburgse be Courant. Deze, acte nemend - .n Dr. Kuyper's verklaring, dat hij R. Lehmann tot het verleenen van een decoratie voor droeg, zegt Caarvan dat niet de Minister van Binnen]. Zaken, maar zijn -ambtgenoot voor Buitoulandséhe Zaken met deze deco ratie iets had uit te staan, wanneer de ver diensten lagen in zijn giften voor overzee- sche belangen. De schrijver zegt dan verder In verband hiermede werd mij van de zelfde zijde medegedeeld, dat bij het verleenen van ridderorden in den tijd van dr. Kuyper's bewind zeer dikwijls van don gebruikelijke» weg werd afge- wektn, zcodat er dan ook waarschijn lijk geen bescheiden in de archieven te vlrdsti zullen zijn, die op de veel be sproken decoratie betrekking hebben. Dr. Kuyper plaatste dikwijls op bet allerlaatste oogenblik, voordat de lijst in den ministerraad werd gearresteerd, er nog namen op, die de ambtenaren eerst zagen als zij de lijst der gebene- ficeerden in de Staatscourant lazen. Het gevolg van deze eigenaardige ma nier van doen was dan ook, dat per sonen, die ambtelijk voor een ridderorde in aanmerking kwamen, van de lijst werden afgevoerd en nog een jaartje moesten wachten. De Kuyper-candida- ten gingen vóór. Niet de nu „beroem ds" Orar.je-Nassau-orde van R. Leh mann moet de eenige decoratie geweest z:jn, waarbij het „raar" is toegegaan. Aan liet Bloemendaalsch Weekblad (red mr. P. Tideman) ontleenden wij reeds enkele bijzonderheden.. Er staat verder een eenigszins verward verhaal in over de voor malige eigenaresse van het sedert verdwe nen logement Het Wapen van Amsterdam, te Heemstede, mej. E. A. van Velzen, bij wie Mathiilde Westmeijer van Mei 1904 tot October 1908 heeft gewoond. Zij leefde er op gi'ooten voet en zeide dat zij zaken deed voor minister Kuyper. Ook mej. v. Velsetti heeft zich voor Mathilde W. in de schuld gestoken en dr. Kuyper had toen beloofd f 10,000 bijeen te krijgen om haar te red* den,. Er had oen bijeenkomst plaats, waar Mathilde W. vandaan bleef, hoewel bleek dat dr. K. haar had geschreven en waar ten slotte door K. f 9500 aain mej. Van Velsen werd ter hand1 gesteld tegen onder beckoning van een stuk dat Mathilde W. niet door haar zou worden vervolgd tot schadeloos stelling voor de verplichtingen, waartoe zij zich te haren behoeve had verbonden. Mejuffruw Van Velsen deelde aan mr. Tideman ook mede, dat dr. Kuyper her haaldelijk had erkend, dat mej. Westmeijer zich zeer verdienstelijk had gemaakt voor de verkiezingen. Dr. Kuyper deed tegen over mej. van Velsen alsof zij hem met mej. W. in kennis had gebracht, hetgeen me juffrouw Van Velsen beslist onwaar noem de. Mr. Tideman houdt mej. Van Velsen voor een fatsoenlijk meisje, aan wier waar heidsliefde niet te twijfelen valt. (De Nieuwe Ct. merkt, hierbij op, dat elk verband tussclven deze mode-deeding en en die ridderorden zaak ontbreekt. Zij stel len enkel in. het licht, dat de betrekking van mej. Westmeijer tot dr. Kuyper niet was van voorbijgaand-en toevallige» aard, maar werd voortgezet en .aangehouden op zoodanige wijze, dat da*. Kuyper groote bedragen om haar te bel pen bijeenbracht en stortte.) Aan „Het Vaderland" werd verzekerd uit een bron, die publicatie wettigt, dat mej. Mathilde Westmeyer j.l. Maandagmid dag een conferentie van ruim twee uur heeft gehad met dr. Kuyper ten zijnen huize in de Kanaalstraat te 's Gravenhage. Mej. Westmeyer was diep gesluierd, uit vrees voor geïllustreerde bladen te worden ge- photographeerd. Het resultaat van het on derhoud met dr. Kuyper was, dat besloten werd, dat mej. W. geen brochure zal uit geven. Zij zal, waarschijnlijk reeds heden, naar Zwitserland vertrekken. M r, T-h. H. de Meester. Mr. Tli. H. de Meester heeft de verklaring, dat hij voor Den Heljder opteert, kunnen teekenen Zijn toestand blijft zorgelijk; de longen zijn nog aangetast; gisteren was er weer eenige temperatuursvenhoogingmaar men slaagt er in de verzwakking met versterk en - do middelen te beteugelen. N.R.Ot. Vele officieren de cavalerie hebben zich Maandagavond in de Witte Sociëteit te 's Gravenhage met hun ranggenooten van hetzelfde wapen uit het buitenland, hier ge komen ter deelneming aan het Concours hippique, aan oen kameraadschappelijk gast maal vere-enigd. De vreemde officieren waren allen in uni form en kwamen voor het sociëteitsgebouw bijeen, zoodat zij omringd werden door een groep van nieuwsgierigen. De luit.-kol. J. M. van Stein Callen- fels, van het 11e regiment infanterie te Nij megen, zal tegen October dèn militairen dienst met pensioen verlaten. N. R. Ct. Bij Koninklijk besluit van 28 Juni 1909 no. 50 is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen van de onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld, te weten I. Otto Fleck, koopman, wonende te Amsterdam, Koninklijke Kroonorde vierde klasse, hem door Zijne Majesteit den Duit- schen Keizer, Koning van Pruissen, ge schonken TI. II. M. Lammers, stoffeerder, wo nende te Amsterdam, het Kruis „Pro Ec clesia et Pontifioe", hem door Zijne Heilig heid den Paus geschonken. Naar de Avp. meldt, is aan de heeren E. W. Everts en L. M. Lezer, oud-officie ren te Breda, vergunning verleend tot het doen van de noodige opnamen, opmetingen, boringen enz., op Cura§o, om te onderzoe ken op welke wijze de haven van Willem stad en het daarmede in verband staande Schottegat in orde kunnen worden gemaakt voor de groote scheepvaart. De Nederlandse he Bond van. ad sis ten ton der posterijen en telegrafie hieldi Zondag te Amsterdam zijne 10e jaarverga dering. Besloten werd den directeur-generaal te verzoekiem de adsistenten in de voorheen door hen ingenomen plaats in de ambte lijke verhoudingen, op grond van heit K. B. 1891 Nr. 23, weder te doen opnemen door le bet volgen van plaatselijke telegraaf- cursussen, 2e. hen borgtochtplichtig te ma ken, 3e salarisverhooging e<n 4e afschaffing van uniform. Op gelijkstelling van traktementen op alle kantoren, alsmede verkorting van dienstuur, werdi weder niet klem aangedron gen. Aansluiting bij de pensioenvareeni- ging is in oveirwaging, gen-omen. Ei* werd wederom gevraagd om vervanging door re- serve-ad'Sistenten i» plaats van door bestel lers, alsmede om versterking van de dienst orders enz. Besloten werd tot verhooging van de contributie met 50 cents voor den tijd van één jaar, alsjnede tot verspreiding van pro pagandanummers van het bondsorgaan „<Ie Adsistont" onder de niet-leden. Wegens periodieke aftreding werden ge kozen als bestuursleden de heeren Oltihoff te Arnhem, Van der Molen en Glödius te Amsterdam, eerstgenoemde als voorzitter, terwijl de h-eere De Lyn en Oomern werden herkozen. Het volgend jaar zal te Utrecht worden vergaderd. De 28e Algemeene Vergadering van den Algomeenen Nederlandse hen Politie bond zal dit jaar worden gehouden op Don derdag den 26en Augustus a.s., des nam. ten 12 ure in de concertzaal Kleine Gracht te Maastricht. De plaatselijke politiever- ceniging te Maastricht biedt (waarschijnlijk op 25 Augustus a.s.) de deelnemers aan deze 28ste algemeene vergadering een feestavond aan, waarvan het programma zoo mogelijk in het Augustus-nummer van het orgaan zal worden vermeld. Op den beschrijvingsbrief voor deze vergadering komen een 14-tal punten voor, waaronder één onder; no. 6 staand belangrijk punt der afd. Utrecht, doelende op verbetering van de toestanden der politie. De begrooting van den Bond voor 1910 1911 wordt geraam din ontvangst en uitgaaf op 8670. D e Halve M a e n. In De Standaard was twijfel uitgesproken of aan boord van 'het scheepje De Halve Maen wel een Bijbel aanwezig was. Dc voorzitter der Ned. commissie voor de Hudson-Fulton-gedachtenisviering, mr. JE. baron Mackary, deelt nu in genoemd blad mede, dat in de boekenkist in de kajuit zich bevinden o. a. een folio Bijbel van 1568, een Psalmboek van P. Datheen, van 1581, een folio getiteld: Huisboek, vijf Decades, dat is vijftich Sermoonen van de voorneemste hoofdstukken der Chrisdelicke Religie, enz. van 1563; verder no-g een boekwerk getiteld: Itinerarium ofte Voyage en-de Schipvaert van Jan Huygen van Linschoten, van 1596. Hieruit blijkt schrijft de beer Mackay dat ook wat betreft -den inhoud van de boekenkist, er op gelet is, dat die behoort tot den inventaris van een scheepken, dat een zoo getrouw mogelijke nabootsing is van de Halve Maen, die in 1609 Hudson van uit Nederland voerde naar Noord-Amerika. Het jacht de Halve Maen werd in de dagen dat het te Rotterdam ter bezichtiging lag bij het gebouw van de Koninklijke roei en zeilvereeniging de Maas, bezocht door 3609 personen. Maandagavond is het reeds de rivier over- gestevend naar de Wilhelminakade, waar men dadelijk met 'het aftuigen is aangevan gen om het scheepje te brengen aan boord van het stoomschip Soestdijk der Holland- Amerikalijn, waar een bijzondere stelling voor de Halve Maen is opgesteld. De Soestdijk vertrekt a.s. Zaterdag naar Sandy Hook. Daar komen 18 manschappen van Hr. Ms. pantserdekschip Utrecht aan boord van de Halve Maen om onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Lam, als schipper en den adelborst le klasse de Meester, als stuurman, binnen te zeilen. Oud- 's-H ertogenbosch. De exploitatie van Oud-'s-Hertogenboscb lever- do alleszins bevredigende uitkomsten. De totale ontvangst bedraagt ongeveer f 22,000. Van het garantiefonds bedioeft nog geen 25 pet. te worden gebruikt. Do vliegproeven te '9 Gra- v e 11 ii age. Nu wordt weer gemeld, dat de vliegproeven te 's Gravenhage tot nadere aankondiging zijn uitgesteld. Om latere te leurstellingen te voorkomen, wordeu nu op

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2