Maandag 12 Juli 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. I M°. 1» 88" J aar{gan|g« DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. AfzonderJyke nummers- 0.05. Deze Courant yersohijnt dagelijks, behalre op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men róór 11 urn 's morgens by de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eeuts bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eeae circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. HERSTEMMING. De Fkirgenwetïter der gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat de herstemming ter vervulling van één plaats in den Gemeente raad: van Amersfoort in .liet 'kiesdistrict I en van twee plaatsen in het kiesdistrict III zal plaats hébben op Woensdag, den 2lsteri Juli 1909, van' des voormiddag aolit tot des namid dags vijf uur. Oandli'daten zijn: Kiesdistrict 1 BERGH, VAN DEN, Mr. H. J. M RIJK ENG R. G. Kiesd istnict LH COUVéEA. C. SANDERS, Th-, VELG-HEI JX N. WALVAN DBRKa., J. Verder worden de ingezetenen herinnerd aan den inhoud van artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven vedkietauig deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste eon. jaar. Amersfoort, den lOden Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Politiek Overzicht De I inancieele hervorming in Duitschland. Steeds smeller is de vaart geweest, waar mee mem het werk der hervorming van die Duitsche rijksfinanciën naar het eindpuin/t stuurde. Aanvankelijk bestond het plan, de derde lezing van den bundel b'elastingo,nlt- werpem lieden te beginnenMaar1 mjen heeft kans gezien1 d'at tijdstip nog wat te ver vroegen reeds Vrijdag, den dag nadat die tweedie lezing ten einde was gebracht, wer den de drie groiote ontwerpen vanJ die nieu we bier-, brandewijn- en tabakbeDasitinige-n aan die orde gestelld voor de derde lezing. In een enkelen dlag sloeg men zich dlaar doorheen, waarna voor den Zaterdag de rest op de agenda wierdl geplaatst. Aan het einde van de vergadering van eergisltea-en was hiet werk voltooid. Vlug is «r dns gewerktdat valt nfiet tegen te spreken. Maar of er gtoed is ge werkt, is eene andere vraag. Op bitteren toon schrijft de afgevaardigde Eicklioff in de Barnier Ztg. .De wijze van behande ling der wetsontwerpen! was eene zoodanli- ge, dat men gerust de bewering kan wa gen, dat talrijke volks vertegen/woordigers bij de gewichtigste stemmingen ter ouau- wernood hebben geweten, waarom het eigenlijk te doen was." Dat eene zoo sniedle en oppervlakkige behanldeling van de ge wichtigste economische vraagstukken met de waardigheid vanl den rdj'ksdiag is overeen te brengen zal niemand kunnen- beweren. De sociaal-democraat Singer drukte dat air leen' maar wat scherper uit, then hdj in de vergadering van den rijksdag opmerkte ,,Niet kras genoeg kan deze manier van wettenttnakerij voor het vol'k gebmnidlmerkt worden. De rijksdag as geene beraadslagen de vergadering meer, maar eene stem-ma chine, welker raderen, iedere minuut ge smeerd worden, om op edk tijdstip te kun nen: werken." Het is niet alleen de wijze van werikeni, die wordit afgekeurdook zakelijke btedenf- kingen tegen den inhoud van de ndeuwie belastingwetten hoort men bij de vleet». Ook in die kringenl, die tot de aanneming van deze wetten hebben meegewerkt. De vrij-conservatieve Post zegt van de door de nieuwe meerderheid gevoteerde bezitbe- 1 as ti ngen dat zij geen algemeen© en ge lijkmatige belasting van bet bezit uit maken en daarom uit een oogpunlt vfan rechtvaardigheid op belastinggebied geente- zin's vrij van bezwaren zijn. Van de nieu we belastingen op verbrufksartikelen wordt gezegd, dat zij op sommige punten hot rechtmatige critiek aanleiding geve», wat inzonderheid geldlt van de brondewij-ube- lasting, dde „eenige bedenkelijke uitvloei sels van eenzijdige agrarische belangen- politiek" vertoont. Ernstiger nog waren de bedenkingen, die van de regeeringstafel werden ingebracht tegen het werk, dat doof de conservatlief- clericale meerderheid tot stand is gebracht. De Pruisische minister van financiën von Rheinbiaben erkende volmonldig, d'at d!e talonbelasting, die de door den bondsraad onaannemelijk verklaarde Kotder ungs- steuer" heeft vervangen, geen gewenschte belasting was en dlat zij bovendien! liet ge brek had slechts een deel van het bezit te treffen. Veel juister zou de erfenisbelas ting geweest zijn, maar men moest rekenen, met het feit» van hare verwerping. „Ik kan", zoo eindigde deze bewindsman, „mijnte opvatting aldus reeumeeren, dat wij dezen weg niet gaarne gaan, maar dat wij van meening zijn, dat hij begaanbaar is, en daar er geen ander middel te vinden is, zullen wij dezen weg moeten gaan." Een ambtgenoot van dezen staatsman, de mi nister van handel Delbrück, voegde daaraan toe: „Wij hebben slechts mJet de grootste bedenkingen tot deze uiterst ge brekkige belasting besloten. Dring ons niet tot verdere conoessiën, die wij voor ons geweten tntót bunnen verantwoorden. Wanneer men aan de regeeringstafel zich zoo over dit product van belastingwetgeving uitlaat, dan kan het geen verwondering baren, als de National-liberale Korrespon- denz, ihet orgaan van de tamste der oppo sitiepartijen, daarvan zegt: „Dit ongeloof lijke knoeiwerk moet den sluitsteen vormen bij een werk, dat alles is behalve eene finan- cieele hervorming". Waarom verleenen de verbonden regee ringen, ondanks dit alles, hunne medewer king om dit werk tot stand te brengen? Het is in den rijksdag onomwonden gezegd De eerste vraag voor hen is, dat het. geld er komt. Hoe het verkregen wordt is bijzaak. Minister von Rheinbaben heeft dit aldus uit gedrukt „Voor ons moet het richtsnoer zijn de financieele hervorming tot stand te bren gen. En daar wij allen dat verlangen heb ben, moeten wij het kleinere kwaad op den koop toe nemen". Intusschen blijft de on zekerheid bestaan, of dit werk zal beant woorden aan het doel en het benoodigde halve milliard mark in de schatkist zal bren gen-. Geheel gerust is men daarover aan de regeeringstafel nietdat heeft de officieuse Nordd. Allg. Zeitung aan het einde van de tweede lezing duidelijk te kennen gegeven, toen zij zeide„De %'rees, dat zou kunnen blijken, dat slechts op het papier inkomsten werden toegestaan, is in de geschiedenis van de Duitsche financiën helaas maar al te zeer gegrond. Ook wanneer men verder afgelegen gebeurtenissen als de financieele hervorming van 1879 en de belastingverhoogingen naar aanleiding van de eerste vlootwet, •buiten beschouwing laat, dan kan het feit niet worden betwist, dat de financieele her vorming van het jaar 1906 in plaats van de gewenschte en geraamde 200 a 220 millioen mark hoogere inkomsten slechts weinig meer dan 100 millioen heeft gebracht. Het gevaar van eene overschatting van belastinginkom sten is altijd aanwezig, wanneer belasting wetten worden voorgesteld zonder de moge lijkheid van grondige voorbereiding en deugdelijk onderzoek van hunne werking; en de tegenwoordige loop van de financieele hervorming heeft bewezen, dat ook thans zulk eene bezorgdheid niet ongerechtvaar digd is". Derhalvede regeering legt zich neer bij het werk, dat de nieuwe meerderheid van den rijksdag haar uit de hand heeft geno men, omdat zij niet anders kan, maar zij verheelt niet hare vrees, dat de opbrengst van de nieuwe belastingen zal tegenvallen. Ook in dat opzicht bestaat er kans, dat men met dezen hervormingsarbeid bedrogen zal uitkomen. Inderdaad er is geen reden om op dit werk roem te dragen. Duitschland. Berlijn, 11 Juli. Gisteravond had bij den rijkskanselier en vorstin Bülow een diner plaats, waarbij de staatssecretaris van buitenlandsche zaken von Schoen en een groot aantal ambtenaren van dat de partement en van de rijkskanselarij tegen woordig waren. Staatssecretaris von Schoen hield eene toespraak, waarin hij hulde bracht aan Bülow's verdiensten voor de buitenlandsche politiek en dankte voor de groote humaniteit en goedheid, die vorst Bülow aan ieder van de ambtenaren steeds en onder alle omstandigheden had bewezen. In zijn antwoord betuigde vorst Bülow dank voor de vriendelijke woorden van den spreker. Hij verzocht allen hem in vrien delijk aandenken te bewaren; hij nam af scheid met den wensch en het vertrouwen, dat het departement van buitenlandsche za ken den blik gericht zou houden op de waar- •schuwend© gestalte van den grootsten Duit- schen man, den eersten Duitschen rijks kanselier, en, steeds op zijn post zal 'blijven voor Duitschland!'s 'belangen, voor de eer en de welvaart van het Duitse lie volk, voor Keizer en rijk. Aan de algemeene beraadslagingen, die bij de derde lezing van de nieuwe belasting wetten in den rijksdag zijn gevoerd, heeft de staatssecretaris von Bethmann-Hollweg, als plaatsvervanger van den rijkskanselier, deelgenomen door het afleggen van de vol gende verklaring De ï-ijksdag staat voor het einde van zijne beraadslagingen over de belastingontwer- pen. Door de reeds genomen en nog te ver wachten besluiten in de derde lezing wordt het totale bedrag toegestaan, welks bewilli ging de financieele ontwerpen beoogden. Maar in de wijze waarop het geld wordt op gebracht, is de rijksdag de verbonden re geeringen slechts voor een deel gevolgd. Het is niet gelukt overeenstemming te verkrij gen over eene reeks van ontwerpen voor ver- bruiks- en bezitbelastingen, waaraan de bondsraad de voorkeur geeft boven de in hunne plaats gestelde bezitbelastingen. De dringende wenschelijke vastlegging van de „Mt.trikular"-omslagen is niet bereikt. Een diepgaand verschil van meening is ontstaan over den doelmatigsten vorm om belastingen op het bezit te leggen, zonder de belasting- vormen aan te tasten, die aan de bondssta ten zijn voorbehouden. Uwe besluiten hebben de verbonden re geeringen voor de vraag gesteld, of zij niet temin zouden voortgaan met de reorgani satie van de rijksfinanciën of die regeling aan een later tijdstip zouden overlaten. Zij hebben eenstemmig tot de voortzetting be sloten en zijn tot het besluit gekomen, de verbruiksbelastingen waaromtrent overeen stemming is verkregen tegelijk met de toe gestane bezitbelastingen onder uitsluiting van de voor hen niet aannemelijke „Ko- tierungssteuer" als een samenhangend ge heel tot afdoening te brengen. Voor dit be sluit zijn zakelijke, nuchtere berekeningen beslissend geweest. De stelling, die de verschillende partijen van dit huis hebben ingenomen tegenover de afzonderlijke belastingvoorstellen, biedt niet den waarborg, dat de hervorming later of bij eene gewijzigde samenstelling van den rijksdag in een de behoeften van het rijk beter bevredigenden vorm tot stand zou ko men. Het uitstel zou dus niet alleen den financieelen nood van het rijk gedurende maanden verlengen, maar het geheele werk op losse schroeven stellen. De noodzaak om de inkomsten van het rijk te bevestigen en te vermeerderen, is door de geheele natie er kend. Haar levensbelang ei sekt, dat aan de onzekerheid, die nu sedert jaren op de finan ciën, op bedrijf en verkeer rust, een einde word: bereid niet door een vooruitzicht op de toekomst, maar door eene daad van het heden De verbonden regeeringen zijn zon der uitzondering hierin eensgezind, dat deze eiseh zwaarder weegt dan de gebreken, die zij op den koop toe nemen. Wanneer thans de overeenstemming verkregen wordt, door dat zij daarnaar handelen, dan bewijzen zij in gemeenschap met den rijksdag aan het vaderland een dienst, dien de verantwoor delijkheid voor het welzijn van het land hen oplegt. Op de verklaring van staatssecretaris von Bethmann volgde een uitvoerig en soms zeer levendig debat, waaraan leiders van alle partijen deelnamen. De conserva tieve afgevaardigde von Heydebrand ver klaarde, dat de conservatieven hadden ge weigerd aan de successiebelasting, die oor spronkelijk beschouwd werd als de rugge- graat der financieele hervorming, hunne toestemming te geven, voornamelijk omdat zij de beslissing over eene algemeene belas ting op het bezit niet wilden leggen in han den van eene uit verkiezingen volgens het algemeene en gelijke kiesrecht voortgeko men volksvertegenwoordiging. Deze spreker en de woordvoerder van het centrum verklaarden, dat een verbond tus- schen het centrum en de conservatieven niet bestond, waartegenover de nationaal- liberale spreker constateerde, dat de con servatieven zich hadden laten lijmen tot deelneming aan eene wraakoefening van het centrum tegen den Rijkskanselier. Von Hertling, van het centrum, zeide: „Wanneer de tegenwoordige constellatie mocht leiden tot stichting van een groote liberale partij, dan zou er ook een groote conservatieve partij ontstaan, die door het centrum ter zijde zou worden gestaan." De sprekers van, alle partijen wijdden woorden van sympathieke waardeering aan den aftredenden rijkskanselier en gewaag den van zijne groote verdiensten voor de moderne ontwikkeling van het Duiitsche rijk en de bevestiging van de positie van dit Rijk tegenover het buitenland. Na afloop van dit gedeelte der zitting, dat dikwijls gestoord werd door hevig ru moer, werd de derde lezing van de finan cieele hervorming voortgezet en de belas ting op koffie, thee en lucifers aangeno men. De rest van de financieele 'hervorming werd eveneens aangenomen, waarbij de schaal van heffing voor mousseerende wij nen nog gewijzigd werd en het invoerrecht voor mousseerende wijnen op 180 mark per 100 Kg. werd bepaald. Frankfurt, lOJuli. Heden mid dag 12 uur had de plechtige opening plaats der internationale tentoonstelling van lucht scheepvaart. Na een feestrede van den ge heimen Kommerzienrath Gans werd de ten toonstelling door den eersten burgemeester Adikes voor geopend verklaard. Frankrijk. De Kamer van afgevaardigden 'heeft, na dat de algemeene beraadslagingen over het ontwerp der herziening van het tarief van invoerrechten waren afgeloopeu, besloten de behandeling van de artikelen aan de orde te stellen, wanneer in October de zittingen worden hervat. Engeland. Londen, 10J uli. De Indiër .Madarla Dir.ghra verscheen heden voor de politie rechtbank en werd naar de openbare terecht zitting verwezen wegens moord op Sir Cur- zon Wyllie en den Parai dr. Lalcaca. Hij verklaarde, dat zijne daad ten volle gerecht vaardigd was. De Engelschen zouden hetzelfde doen als de Duitschers in. hun land mochten komen. Zweden. Stockholm, 10 Juli. Het inter nationale tuberculose-congres is bede» ge sloten. Spanje. De Epoca bevat eene officieuse mededee- ling over de onderhandelingen, die tusschen Spanje en Cuba zijn gevoerd over de over neming van een deel der koloniale schuld, die op Spanje drukt, door de voormalige kolonie. De staatssecretaris van Cuba heeft de Spaansche nota hierover beantwoord met 'de mededeeling, dat deze vraag door het Parijsche verdrag, waarin Spanje geen uit drukkelijk voorbehoud heeft gemaakt, is af gedaan. De Spaansche minister van buiten landsche zaken wil nu den tekst van de Cubaansahe nota afwachten, voordat hij verdere stappen in deze zaak onderneemt. De Madridsche pers is van meening, dat het antwoord van Cuba, ofschoon op vrien delijken toon gesteld, eigenlijk toch weinig bevredigend is. Ooitenrljk-Hongarlje. Weenen, 10 Juli. De zitting van den rijksraad is gesloten. Budapest, 10 Juli. Heden heeft het door den souverein herbenoemde kabi net Wekerle zich op nieuw aan de Kamer van- afgevaardigden voorgesteld. Er werd voorlezing gedaan van de koninklijke bood schap, die het bericht van de benoeming bevat. De minister-president motiveerde do noodzakelijkheid der herbenoeming van het kabinet uit parlementair oogpunt. Namens de onafhankelijkheidspartij, die de meerder heid in de Kamer bezit, deed Bakouja, ten Naar h»t Fransch van Edmond Lopelleiier. 37 D0®B J. L. VAN DER MOER. De Vargas schifte zijn papieren, las een paar regels en sprak vervolgens, met opge-» 'heven hoofd en met verontwaardiging in zijn stem „Dit ket'terskind heeft geweigerd) 't hoofd te ontblooten voor de processie." „Hij is nog heel jong," bracht Delrio i» het midden. „Zie maar 's naar z'n brutaal gezicht," merkte Noi rear més heftig op. „Hij heeft de zucht tot oproer maken met de moedermelk ingezogen... die kleine slangen hebben venijn in 't bloed... Men kan t hem wel aanzien, dat hij voldoende besef heeft van zn mis drijf. 't Spijt 'm alleen maar niet sterk ge noeg te zijn om 'van z'n oneerbiedigheid, tot den gewapenden opstand over te gaan." ,,0, nee, nee," riep het verschrikte kind! zachtjes uit. „Laat mij gaan, edele heer, ik wil naar moeder toe." »,Je moeder?... 'n deerne, die we je spoe dig achterna zullen zenden." ,.Ik heb geen kwaad gedaan... ik ben nog zoo jong," riep het ventje schreiend uit, zich tot den raadsheer wendend, wiens woorden hij herhaalde, in de hoop dat deze hem red den zouden. Maar tegen de besliste beschuldiging va» den opperrechter durfde Delrio zich niet langer verzetten. Hij wendde het hoofd af. „Zoo'n. doortrapte rakker!" siste Noiroar- mes. „Hij (probeert al om dto iberouwVol'leii zondiaar te spelen. Als we dat oproerig zaad) lieten on'tlkiemen, dan zouden we allen, zoo- a'ls we hier 'zijn, ons gebeente in hun ver-l vloekt land achter moeten laten. „Vooruit, ueem ïnee, geen verder gezeur 1" Jozua liet zich, geheel ontjaan, op do knieën vallen en terwijl hij zijn gevouwen handjes smeekend tot den opperrechter op hief riep hij uit: „Genade, edele heer, vergiffenis...?" „Allemaal zijn ze onschuldig, als men ze hoort," sprak Noircarmes ruw. „Wanneer men naar hen luisteren wilde... kom, vooruit pak mee De beul tra'd naar voren, het hoofd ont bloot. „Edele heer," sprak hij aarzelend. Noircarmes fronste de wenkbrauwen. „Wat heb je toch?" „We hebben- er gisteren en vandaag zoo veel opgehangen, dat er geen touwen meer zijn." „Zoo," zei Noircarmes, schijnbaar iets zachter gestemd. Het bezwaar van den beul, dat gebrek aan koord, bracht eenige wijzi ging in zijn geheime voornemens. „Dan zul len we wachten, maar je moet er voor zor gen, dat die touwslager 'n beetje aanwerkt, meester Charles." „En wat moet er dan me-i -den jongen?" vroeg De Vargas. „Breng 'm maar naar 't -klooster van de Augustijnen. Daar kan ie wat van den gods dienst loeren... hij is nog jong... misschien kunnen d-e monniken z'n ziel nog redden, 't Is 'n goed1© daadi di-t kind, dat anders toch verloren zou gaan, tot de kerk terug te bren gen." En glimlachend! -dacht hij bij zich zelve „Ik -zal z'n moeder nog 's opzoeken)... als ze weet dat haar zoontje aan de zorgen, van d-e monniken is toevertrouwd, .zal ze ver moedelijk Wat minder weerspannig zijn." Hij igaf een .teeken aan de beambten, die den jongen dadelijk omringden. Een van hen nam hem bij den arm en trok hem mee. Koppel bemerkte zijn kind tussc'hen de soldaten. Hij sprong van den paal af en liep met opgeheven armen op hen toe. „Jozua, m'n kleine Jozua, moet hij naar 't schavot?" „Nee, naar 't klooster," antwoordde een van de bewaarders, en tegelijkertijd duwde hij den brouwer brutaal achteruit. Een straal van hoop blonk in de oogen van den -vader. Op ©enigen afstand volgde hij het geleide tot aan het klooster. De zware poort werd geopend. Alvorens hierdoor bin nen te gaan keek heb kind nog even om en scheen eenigszins kalmer gestemd toen het zijn vader daar .nog zag. Koppel gaf hem een teeken om hem ge rust te stellen, maar toen Jozua uit het ge zicht verdwenen was, kwam de wanhoop op nieuw over den bedroefden vader, en hij baïde de vuisten tegen de dikke hooge mu ren, die h-eim scheidden van zijn kind. „Ged-ulidfluisterde hij, „ik zal je ko men terughalen, ventje, met 't mes en de fakkel in de hand! Ik zweer je dat 'k wel dra zal komen, met- de Watergeuzen, de boschgeuzen en de stadsgeuzen, en dat we je zullen bevrijden." Langzaam en helder klonken op dit oogen- blik de slagen van d'e torenklok. De taptoe zou volgen en dit beteekende dat de nacht ingetreden was. Hij moest zich haasten: -om nog -in tij-cis bij de samenkomst te zijn, waar hij d!en graaf Van- Itijsoor en -de andere hoofden van dien opstand zou vinden. „Eerst t Vaderlanldl en dan m'n kind," sprak 'hij zachtjes, ondier het wegvegen van een stillen traan. En nu (Spoedlde hij zich naar huis, waar de vrienden hem wachtten. HOOFDSTUK XX. De Grachten bij de Lcuvemsche Poort. De nacht was donker en- begunstigde de plannen van dé bij Koppel verzamelde eed- gonooten. Na een korte beraadslaging, welke op het rapport van de Faucogny gevolgd was, had men besloten naar den Prins van Oranje te gaan. De Prins had zijn troepen verdèkt opgesteld in het Bois de la Cambre, even buiten Ide poorten van Brussel, en wachtte slechts op het sein, om de stad- met geweld binnen te dringen. Hoe zou men evenwel na taptoe de stad nog kunnen verlaten? Hét was dwaasheid te meenen, dat men met geweld buiten de poorten zou kunnen komen. En toch moest men tot eiken .prijs den Prins op de aange geven plaats onfmoéten, in de gracht hij de Leuvensche Poort. Koppel, aan wien allen hulp en bijstand hadden beloofd, om zijn kind uit het Augu stijnenklooster te bevrijden, was zich wat meer gerust gaan gevoelen. Hij begreep dat, wanneer De Zwijger Brussel bezette, met al leen het Vaderland zou bevrijd worden, maar dat dan ook Jozua zou zijn gered. Hij kreeg plotseling een eigenaardige, stoutmoedige gedachte. „Kameraden," sprak hij, ,,geen handen arbeid is vernederend voor dappere mannen, die vast besloten' zijn den vijand te verja gen ddor wien ze onderdrukt worden... elke, kleeding is voegzaam, wanneer men haar waardig en met eere draagt.Wilt-, ge, voor één enkel uur maar als knechts van de» brouwer Koppel optreden Sommigen gaven hun verwondering te kennen ibij dit. voorstelAnderen, evenmin begrijpend, riepen uit: „We willen wel, maar verklaar u eens wat nader, Koppel." „Met genoegenKijkt eens hier, vrien den, de compagnie musketiers van kapitein Riguenez, die de wacht aan de Leuvensche Poort betrekt, heeft me de eervolle bestel ling van eenige vaatjes bier gedaan... de musketiers van Phillips zijn wel zoo vrien delijk m'n hier uistekend te vinden „Voor den drommel, ze hebben, gelijk," riep de wever Cornelis uit, en de slager Bak kerzeel voegde er op verdrietige» toon aan toe: „Zulk uitmuntend bier voor die ban dieten van den hertog van Alva! Wanneer za'l De Zwijger ons dan eindelijk eens toe staan de producten vau ouze hopvelden voor ons zelf te behoudn?" Wordt t'imolfd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1