BINNENLAND. eind© pogingen om een kabinet buiten het parlement om samen t© stellen, te ecartee- ren, bet voorstel akte te nemen van de benoeming van het kabinet en daarbij den wensch uit te drukken, dat eene definitieve oplossing in overeenstemming met het meer derheidsbeginsel in het najaar zal volgen. 1)© stemming over dit voorstel werd tot Maandag uitgesteld. Rumenië. Pelesch, 10 Juli. Aartshertog Frans Ferdinand is heden namiddag om kwart over vijf te Siuaia aangekomen. Hij werd ontvangen door den Koning en de Ko ningin. De ontvangst was zeer hartelijk. Aan het gala-diner bracht de Koning een dronk uit, waarin hij zeide, dat hij in de aan wezigheid van zijn gast een nieuw bewijs zag van de groote belangstelling, die Kei zer Frans Jozef hem en het land toedroeg. Hij hechtte veel belang aan de vriendschaps betrekkingen, die hij sints lange jaren onder hield met de machtige naburige mogend heid, welker geluk hij vurig wenschte. Do aartshertog antwoordde, dat hij met de grootste blijdschap de roemrijke zending vervulde, die de Keizer hem had opgedra gen om aan zijn waarden vriend kroonprins Ferdinand de keuteekeneu van de orde van het Gulden vlies te overhandigen. Het ver heugde hem bij zijne terugkomst de woor den van oprechte vriendschap en warme sympathie te kunnen overbrengen, die de Koning had gesproken, welke weder een nieuw kostbaar onderpand zijn voor de uit muntende betrekkingen, die gelukkig tus- schen Rumenië eu Oostenrijk-Hongarije be staan. Servië. In zake d© verdere opleiding van do beide zonen des Konings stelt de Politika den eisck, dat daarover definitief zal worden beslist, opdat met kracht kunne worden op- getredeu tegen de het land van de dynastie schade brengende combinatiën, die worden vastgeknoopt aan de aanhoudende verda ging van de oplossing dezer vraag. Kort na do abdicatie van Kroonprins George werd namelijk besloten, dat kroonprins Alexan der eene Duitsche hoogeschool zou bezoe ken, maar prins George zich naar Engeland zou begeven. Sedert werden, vooral wat George betreft, verschillende reisplannen ontworpen, waarvan echter geen werd uit gevoerd. De Politika dringt er op aan, dat, als de reis van prins George slechts is ver daagd, alle beletselen, die tot deze verdaging hebben geleid, zoo spoedig mogelijk zullen worden uit den weg geruimd. Kroonprins George begeeft zich in de volgende week met den Koning naar Ri- barska-Banja oon daar verscheidene weken te vertoeven; prins George blijft in Bel grado. Rutland. Poltava, 10 Juli. De Czaar hield hier eene rede, waarin hij zeide: Rusland, groot door het genie van Czaar Poter en door de standvastigheid van het Russische volk, hoeft thans eene crisis doorgemaakt, maar ik vertrouw, dat Rusland nu den weg van ontwikkeling en welvaart lieoft betro den en dat het voor de komende geslachten gemakkelijker zal zijn voor het vaderland te leven en het te dienen. Daartoe is noodig1 do trouwe hulp van alle onderdanen, het geloof nan do krocht van hot vaderland, de liofdo tot het vaderland. Ik ledig mijn glas met den wensch, dat Rusland in den geest van eensgezindheid van den Czaar met het volk zich ontwikkelt; ik drink op de na komelingen van de helden van Poltawa, op tie hier verzameldo troepen van het gansche loger, op liet welzijn van ons groot moedertje Rusland. Tweede telegram. De Czaar is heden avond naar Kiel vertrokken. Petersburg, 10 Juli. In tegen woordigheid van keizerin Alexandra. Ie Keizerin weduwe en de Koningin van Grie kenland werd hedenmiddag op de Admiraals kade een standbeeld voor Peter den Groote onthuld. Het gedenkteekeii stelt den Czaar voor, terwijl hij schipbreukelingen in de Finsohe golf redt. Turkije. K o ii s t a n t i n o p e 1, 10 Juli. De Kamer beeft met gesloten deuren de in terpellatie over Yildiz behandeld. De groot vizier Hilmi-pacha verklaarde, dat Mahmoed Chefket de verantwoordelijkheid op zich neemt voor betgeen te Yildiz is gebeurd; hij las diens rapport voor. De Kamer keurde dezo verklaringen goed. Do internationale fiuancieele commissie te Salouiki houdt in 't begin van Augustus, krachtens do tusschen Turkije en de mo gendheden verkregen overeenstemming, op to bestaan. De Eugelscho gedelegeerde Gra ves, de Italiaansche Maissa en de Fransclie Stug gaan als fiu&ncieele adviseurs in dienst van Turkije over. Uit Saloniki wordt bericht, dat mot het oog op de aanhoudende woelingen van Grieksche benden eu de Groot-hefleensche beweging, de mohammedaanse he bevolking met Martfnigeweren wordt bewapend. Uit 8elfidjo wordt ihet optreden van eene Griek- scho bende bericht. Onder de Grieksohe be volking in Janina en Monactir heerscht eene verdachte beweging. De minister van buitenlandsche zaken heeft bij den Griekschen gezant te Kon- stautinopel bezwaren ingebracht wegens de Grieksche bendenbeweging. De gezant ver zekerde, dat zijne regeeriug alle maatregelen had genomen om te beletten, dat benden de grens overgingen. Marokko. Sultan Moeley Hafid heeft zich tegenover den bekenden correspondent van de Times Harris zeer verbitterd uitgelaten over de las teringen, die over hem zijn verspreid. De grootvizier was tegenwoordig bij de audiën tie van den correspondent van het Engelscho blad, die plaats had in den paleistuin to Fez. De sultan wees inzonderheid met veront waardiging de beschuldiging af, dat hij zijn broeder had laten vermoorden. Ook kwam hij «net den meesten nadruk op tegen het bericht, dat zijne grootviziers plan hadden hem te onttronen. Zijn broeder Moeley Mo hammed leeft, in goede gezoudheid en van het heeie praatje is geen woord waar. Moeley IHafid voegde hieraan toe, dat hij van de Euroneesche pers niets dan gerechtigheid, een beetje geduld en staking van dezen kwaadwilligen laster verlangde. Melilla, 10 Juli. Hedenmorgen bombardeerde generaal Marina het kamp van den vijand bij Benibuifrur. De vijand be antwoordde het vuur niet. Het Moorsche kampement is uiteen gejaagdde Mooren hadden gisteren 40 dooden en 120 gewon den. Madrid, 1 1 J u 1 i. De minister van) oorlog heeft verklaard, dat eene gemengd© brigade van Catalonische jagers bevel töti mobilisalie heeft ontvangen, en zich demi 12. of den 13. zal inschepen naar de Spaan- sche vestingen in Marokko. De minister heeft een gesprek gehad' met den Koning over <1© gebeurtenissen iui MeliHa. De regeering wil goon, oorlog met de Mooren, maar zal de voetlngen in het noorden van Afrika in een toestand bren gen, dat zij in staat zijn iederen aanval af te slaan en te straffen. Madrid, 11 Juli. De Gaceta bevat een koninklijk besluit, dat den minister van oorlog machtigt de soldaten van de reserve die noodig zijn tot versterking van een leger korps, onder de wapouen te roepen. Toen Benomar, het hoofd van do Marokkaan- sche missie, boricht kreeg van de gebeurte nissen te Melilla, gaf hij den wensch te ken nen de regeering, namens den sultan, zijn groot leedwezen te kennen te geven Perzië* Petersburg, 10 Juli. Het Pe- tersburgsclie Telegraaf agentschap bericht uit Teheran, datl bij Japtabad een' kleine schermutseling heeft plaats gehad fcussöben nationalisten en troepen van dien Sjah. Saad ed Dauleh heeft aan Sardar Assar en Lepahdar voorgesteld afgezanten naar Telle ran te zenden Ion einde over den vrede te onderhandelen. Teheran, 11 Juli. Een strijdmacht van omstreeks 1200 aanhangers van den sjah met vier kanonnen viel heden morgen de vereenigde nationalisten aan op 15 mij len afstand van Teheran, maar slaagde er niet in hen te verdij ven uit hunne stelling, die gedurende twee uren met granaten be schoten werd en ook aan een hevig maxim- Vuur werd onderwopen. Het gevecht zal waarschijnlijk heden avond, hervat worden. De verliezen zijn onbekend. Vereenigde Staten. Washington, 10 Juli. He8 de partement van marine heeft bepaald, <Jat de eerste en tweede divisie van do Zuidze'e- vloot een kruistocht zullen ondernemen in de Aziatische wateren, onder bevel van! schout-bij-nacht Sebree. Do schepen zullen vermoedelijk vertrek ken op het einde van Augustus mi in Maart terugkeeren. Midden-Amerika. Buenos A y r e s 9 Juli. De mi nister van buitenlandsche zaken noodigde heden de gezanten van Bolivia eu van Peru uit aan zijn departement te komen, om de scheidsrechterlijke beslissing van den pre sident der Argeutijnsche republiek in het geschil over de grens tusschen Peru en Bolivia in ontvangst te nemen. Daar de ge zant van Bolivia aan deze uitnoodiging geen gehoor gaf, werd het vonnis alleen aan den Peruaanschen gezant ter hand gesteld. Om half vijf des avonds zond de minister twee ambtenaren naar het gezantschapsgebouw van Bolivia, om daar het vonnis te bren- gen. Het vonnis verdeelt het betwiste gebied in twee nagenoeg gelijke deelen, waarvan ieder van de beide landen één krijgt. Niette min is het voordeel aan de zijde van Peru. De nieuwe grens volgt voor eeu groot deel den 69eu graad van den meridiaan van Greenwich. De gezant van Bolivia verklaarde, dat hij geen gevolg had gegeven aan de uitnoodiging vau den Argentijnscheu minister van buiten landsche zaken, om zijne regeering niet te binden wat de aanneming van de scheids rechterlijke uitspraak betreft. La Paz, 10 Juli. De incidenten, waartoe het vonnis van Argentinië als scheidsrechter in het grensgeschil tusschen Peru en Bolivia aanleiding geetft, zijni ge compliceerd door don last, die iu het vonz- nis is opgenom-en, om aan Peru terug te geven een gedeelte van het gebied, dat Bolivia twee jaren geleden voor twee mil- lioen ponden sterling aan Brazilië heeft verkocht. L a P a z, 1 0 J u 1 i. Er had eene groo te volksvergadering plaats, waarbij het ge peupel riep W-eg met Argentinië en Peru De minister van financiën, die belast is met de waarneming van het departement van buiteniLandsche zaken, zal zijn ontslag nemen. De handelshuizen zijn geslotten. De viering van het eeuwfeest is gestaakt ten gevolge van wanordelijkhedenmem vreest, dat. die zullen aanhouden. De gozan/tschaps- gebouwen van Peru en Argentinië worden bewaakt om ze te kunnen beschermen. Het gepeupel had plan ze te steemgen. Santiago de Chili, 10 Juli. Een telegram uit La Paz bericht, dat ge neraal Pando, oud-president der republiek, het volk, dat de verklaring van den oorlog verlangde, tot kalmte heeft aangemaand. Lima, lOJuli. Het vonnis van den j scheidsrechter is hier mot kalmte ontvan- J gen. De berichten uit La Paz verwekten 1 verbazing. Allerlei. vUit Mombassa komt weder eens be richt over den oud-president Roosevelt. Hij heeft op zijn jacht-expeditie in het land Sotik 4 leeuwen, 6 rhinocerossen en een groot aantal stuks klein wild geschoten. Al de leden van het jachtgezelschap zijn gezond en wel. 1 vHet Kanaal over! Latham blijft zich voorbereiden en wacht op gun stig weer. De groote moeilijkheid zit niet zoozeer in den afstand als wel in de wis»- selvalligheid der winden, dio in het Ka naal waaien. Men beweert zelfs, diat vo gels niet in> oen rechte lijn van Dover naar Calais kunnen vliegen. Nu is Latham v&n oordeel, dat juist die gevaarlijke wiindten laag waaien etn daarom ia het zijn plan hoog te slijge-n, zoo wat 200 meter boven de golven vDe vader van Dhingra die Sir Curzon Wyllie vermoord heeft schrijft in de Pioneer een brief, waarin hij vertelt dat zijn gezin groote verplichtingen had aan Sir Curzon ,,dien mijn vervloekte zoon in waanzin doodde". „Het zal mij genoegen doen" zoo schrijft de vader „als de Pioneer den afschuw der familie over do lafhartige daad wil uitspreken, waardoor zij beroofd werd van een harer beste vrienden". vTerwijl de beruchte „chauffeurs d-et la Dröme", waarever wij onlangs iets me dedeelden, terechtstaan en <Le bladen, ko lommen vullen met afgrijselijke verbalen ovar de door hen begane misdaden, is de justitie op het spoor gekomen van een' nieuwe bende moordenaars en inbrekers, die sinds jaren, het' Zuiden onveilig ma ken. Reeds zijn de twee „kapiteins", van wie de een den bijnaam draagt van „het groot/a hart", in handen der politie, terwijl der tien huniicr getrouwen door de marechaus see overal worden opgejaagd' eu ook weL spoedig achter slot en grendel zullen zit ten. Vooiioopig schijnt er1 dus njog werk ge noeg aan dien winkel te zullen komen voor Monsieut de Paris! vIn het arsenaal te Toulon is een ge heimzinnig geval voorgekomen, waaromtrent in alle stilte een onderzoek is ingesteld. Daar deed, naar de Matin bericht, de marine-gendarme Castelli alleen een nachte lijke ronde, toen hij van het onttakelde pantserschip „Magenta" een matroos zag komen met een groot pak onder den arm, welk pak hij in een schuitje wierp, waarin zich twee mannen bevonden. De gendarme riep de drie mannen aan maar zij maakten aanstalten om weg te va- reu. Castelli wist echter in het heenvarende schuitje te springen. Toen vielen de drie mannen op hem aan. Een hunner gaf hem met een knuppel een slag op het hoofd de twee anderen brachten hem een messttek in den schouder en in de dij toe. Daarop wierpen zij hem in het water, meenende dat hij dood was. De gendarme, die spoedig weder tot be wustzijn kwam, wist echter een vlot te be reiken en aan wal te komen, waar hij spoedig hulp kreeg en naar het ziekenhuis werd ge bracht. Hij bleek niet zeer ernstig gewond te zijn. -Er werd alarm gemaakt en naar alle kan ten gezocht; maar van de drie mannen in het schuitje was geen spoor te ontdekken. Men verwondert zich, dat geen der velo schildwachts op de terreinen van het arse naal iets heeft gezien of gehoord, hoewel de gendarme zegt, dat hij om hulp heeft ge roepen. Ook vindt men het vreemd, dat de gendarme zijn revolver niet heeft afgescho ten, hetgeen de aandacht der schildwachts zou hebben gewekt. De vice-admiraal Marquis heeft last ge geven alles nauwkeurig te onderzoeken. vTe Brieg in Sileoië vond dezer dagen een voorname dame een ongeveer 12-jarig meisje schreiend bij het hek van haar villa zittenzij na mhet meisje bij zich in hui», gaf haar te eten en vro'eg haar naar de oor zaak van haar tranen. Het kind vertelde dat het uit Oppeln afkomstig was, het was des morgens naar d«e kerk was geweest en was op den terugweg naar huis dbor een onbe kend man gevraagd met hem mee te gaan en naar Engeland te reizen. De onbekende man had haar een masker op het gezicht gedrukt, waarna zij bewusteloos was gewor den en niet meer wist, wat er later met haar gebeurd was en hoe ze in Brieg gekomen was. De dame telegrafeerde terstond naar den vader van het meisje, en deze een post beambte, kwam met den èerstvolgenden trein aan, om zijn kind, waarnaar men reeds gezocht had, af te halen. Er is een onder zoek ingesteld omtrent deze geheimzinnige aangelegenheid. vEen 'bewijs van de criraineele n'eiging tot nabootsing die bij de Amerikaanscbe jeugd door de daden van de Zwarte Hand wordit opgewekt, levert het geval van een 14-jarigen Duitsch-Amerikaanschen knaap te öhie&go. De koopman Grossfeldt ontving voortdurend dreigbrieven, waarin hem be volen werd 15,000 dollars in twee pakjes op een bepaalde plaats neer te leggen, als zijn -leven hem lief was en onderteekend de „Zwarte Hand". De koopman liet de pak ken op de aangewezen plaats neerleggen en een paar detective's hielden' de wacht er bij. Tot hun groote verrassing nam een jongen de pakjes op en ging er van door, toen do detectives zieh op hem stortten. Men zond hem twee sdhoten achterna en de knaap viel zwaar gewond op den grond. Hij beproefde, badende in zijn bloed, nog op de detec'ives te schieten. In het zieken huis gebracht, bekende hij, dat 'hij het com plot bedacht had met een 17-jarigen neef, die later ook gevangen genomen werd. Op zijn sterfbed verzocht de 14-jarige knaap den koopman Grossfeldt hem te vergeven en te kussen vóór hij stierf. De koopman vervulde dien wensch "en weinige minuten later had het kind zijn misdadige lichtzin nigheid met den dood geboet. vBij Koning Edward's bezoek aan Birmingham is aldaar een noodlottig onge luk gebeurd. In de Newstreet is een gevelsteen, 25 kilo gram zwaai', waarschijnlijk door de bewe ging van een vlaggestok losgeraakt, van boven neergestort in de stampvolle straat. Een man, die hem op het hoofd kreeg, viel dood neer; andere man en een vrouw wer den zwaar gewond. Een kind, dat door de vrouw op den arm werd gedragen, bleef on gedeerd. Petersburg, 11 Juli. Sedert gis teren zijn 111 nieuwe gevallen van cholera te vermelden. 36 personen stierven; het ge tal zieken bedraagt thans 797. Messina, 10 Juli. Eene sterke aardbeving, door onderaardsch gerommel gevolgd, word gevoeld 20 minuten na mid dernacht. Kort daarna werd een tweede schok gevoeld. Marseille, lOJuli. Hedennacht en om 1 uur 30 heden namiddag zijn weder aardschokken gevoeld te Rognes, Lambèse en Saint-Canat. Er werd slechts weinig schade aangericht, maar onder de bevolking ontstond een hevige paniek. Tweede telegram. Des avonds om 9 uur werden nieuwe schokken gevoeld in de onlangs door de aardbeving bezochte stre ken zij duurden 4 a 5 seconden en hadden de richting van het oosten naar het westen. De ontstelde bewoners verlieten hunne wo ningen om in de open lucht te kampeeren. De paniek was groot. Het verschijnsel werd tamelijk sterk gevoeld in de stad Marseille. Toulon, lOJuli. Een nieuwe schok, die des avonds zich deed voelen, verwekte eene paniek. Schade werd niet aangericht. De Staatscourant van Zondag 11 en Maandag 12 Juli bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot consul der Nederlanden te Reims H. M. Lauson op verzoek eervol ontslagen J. H. Schol- te, 'alfj JJeeraar aan de R. H. B. S. te Gro ningen benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden dr. L. M. G. Kooperberg, thans tijdelijk; voor het tijdvak van 1909 tot 1910 be noemd tot rector-anagnificus der Rijks-Uni versiteit te Leiden dr. J. C. Kluyver; te Utrecht dr. H. Zwaardemaker en te Gronin gen dr. J. W. Moll; benoem d tot rechter-plaats ver vanger in de rechtbank te Amsterdam mr. F. B. Ent hoven, kantonrechter-plaatsvervanger en ad vocaat aldaar; bij de directie van den landbouw bevor derd tot raadsadviseur L. E. J. F. Molle- rus, thans inspecteur der domeinen met den persoonlijken raadsadviseurstiteltot hoofd commies J. K. den Heyer, thans commies; tot commies A. Koudijs, adjunct-commies; tot adjunct-commies M. B. van Weel, le klerk; tot le klerk F. Florschutz 2e klerk; tot 2e klerk mejuffrouw A. Stellius Glusen- kamp, A. de Waal en J. van Emden, allen tijdelijk werkzaam. aan den surnumerair der directe belastin gen, invoerrechten accijnzen H. J. Ooster veen is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, met bepaling dat dit ontslag zal gerekend worden te zijn in gegaan den 1 Juli 1909. erkend en toegelaten als consul van Venezuela op Curasao de lieer Salomon Senior jr. op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1909, eervol ontslag verleend uit zijne Intrek king van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Riddeiiker'k, aan den heer P. Roodzant, onder dankbetuiging voor de m die betrekking bewezen diensten.; benoemd tot lid van. den voogdijraad te Alk maar, mevromv J. M. SchokkirgBaltesen Mid delbeek, president© van den Vrouwenbond tot ve-lhocging van het zedelijk bewustzijn eu van het Tehuis voor vrouwen en meisjes te dien Hel der wonende aldaar benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in liet kanton Delft, met ingang van 20 Juli a. s., mr. D. van Blom, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft op zijn verzoekeervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan den surnumerair der directe belastingeninvoerrechten en accijnzen H. J. Oosterveen, met bepaling, dat dit ontslag zal gerekend worden te zijn ingegaan 1 Juli j.l. andermaal verlengd met drie en twintig dagen en alzoo nader bepaald op vier jaren vijf maan den. ©Ui drie en twintig dagen, de duur der detadheering bij do landmacht iu West-Ind:iö van den eerste-luitenant J. C. H. P. Boertje. Gisterenmorgen ging proF. Chantepie de la Saussave voor in de godsdienstoefe ning ten paleize Het Loo, voor H. M. de Koningin, de hof-dignitarissen en personeel, benevens genoodigden. Z.H.G. had. tot tekst gekozen Lucas 15 17gezongen werdl Ps. 27 5 en 7 en Gez. 261 1 eft 2. Prof. Kouwer bracht Zaterdagmorgen een bozoek ten paleize Het Loo. Audi ënties. De minister van landbouw, (nijverheid ein handed zal Woeiiisdiag 14 Juli e.n de minister van oori- log Donderdag 15 Juli geen audiëntie ver- leeneni. Als adjudant van Z. K. H. den Prins zal, ter vervanging van jhr. van Suchtelen van de Haere, heden in dienst treden de nieuwe adjudant jhr. Bijl de Yroegh, luite nant ter zee. De luitenant ter zee der 2e klasse F. Verschoor van Nisse, geplaatst bij het depar tement van marine, wordt met den 16den dezer op non-activiteit esteld. Als secretaris van den Raad van toe zicht aan de artillerie-inrichtingen is aan gewezen de heer A. E. Meyer, accountant te Amsterdam. Kamerverkiezing Harlin- g e n. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeni- ging te Harhngen stelde den heer A. Plate, van Rotterdam, candidaat voor de Tweede Kamer. Deze nam de candddatuur aan. Kamerverkiezing Scho- t e r 1 a n d. Als candidaten der vrijzinnigen worden genoemd: mr. Limburg te '-s Gra- venhage en mr. J. v. Gilse te Arnhem. Subsidiën totbestrijding van de tuberculose. De minister van Binnenlandsche Zaken noodigt de be sturen van de vereenigingen, die zich be strijding van de tuberculose ten doel stel len en die over 1909 in aanmerking wen- sohen te komen voor toekenning van een rijkssubsidie, uit, hun daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven verzoek, vóór 10 Augustus a.s., voor zooverre zij dat niet reeds mochten hebben gedaan tot de Koningin te richten, met vermelding, zoo de vereeniging niet reeds over 1908 een rijkssubsidie heeft genoten, of zij haar werk zaamheden reeds heeft aangevangen. St.-Ct. De verkiezing van den heer Gulden. Men schrijft uit Amster- o'am aan de N. R. Ct. De toeleg der sociaal-democraten om den verleden jaar als gemeenteambtenaar ontsla gen heer Gulden in den gemeenteraad te brengen, is gelukt. Gelukt, dank zij de slap-! pe opkomst der, wij durven nauwelijks zeg gen weldenkende kiezers. Ruim 4000 van de 13,000 kiesgerechtigden zijn heden thuis geblevenDit is het bedenkelijke van de ge schiedenis het gebrek aan public spirit en vtrantwcordelijkheiddbesef bij de niet-socia- listen in district III. Als staaltje van distructieve politiek bij de socialisten is voor 't overige deze verkie zing teekenend. Waar de belangen der bur-? gerij er zóó nauw bij betrokken zijn, dat het dagelijksch bestuur der gemeente in zijn ge zag tegenover heit heirlegea* van ambtenaren- en beambten in gemeentedienst krachtig go- steund wordt, hebben de sociaal-democraten: niet geschroomd burgemeester en wethouder» en den raad voor liet feit te plaatsen, iemand in hun midden te moeten ontvangen, die| door hen niet waardig is gekeurd, de ge-' meent© ambtelijk te dienen, aangezien hij! door zijn optreden als verantwoordelijk re dacteur van een ambtenaarsorgaan het ver trouwen in den rechtvaardigheidszin en de goede trouw der overheid trachtte te onder mijnen. Gelukkig, dat onze burgemeester een te krachtige persoonlijkheid is, om zich door het gelukken vain dien toeleg te laten initi-1 mi'deeren. Want dat het van de sociaal-demo-! craten vooral gemunt is op hem, die in den raad zoo herhaaldelijk getoond heeft, de so ciaal-democratische delegatie te staan, kan niet worden betwijfeld. Trouwens, reeds on middellijk nadat het onitslag was uitgespro-j ken, ging de mare, dat de socialisten om zich te wreken hun ontslagen partijgenoot! in den raad zouden trachten te brengen. Men mag het er voor houden, dat de burgemeester de uitspraak van district III zal nemen voorj hetgeen ze is eu heel kalm de ontmoeting met den heer Gulden in den raad zal afwach ten. Achten de kiezers in dat district bij| voorkeur iemand als hun vertegenwoordiger; in den raad aangewezen, dien hij als ambte-- naar een gevaar achtte voor de gemeente a la bonne heure. Dat hij om dat feit zijn] ontslag zou nemen, gelijk dezer dagen het gerucht ging is natuurlijk niet meer dan een loos alarm, waarvan wij ons in deze cou rant, niet eens tot tolk hebben willen makeny zóó onzinnig kwam het ons voor. De burge meester ontleent zijn amibt niet aan een uit-! spraak der kiezers in district III, maar van hooger autoriteit. Gelukkig. In zooverre zullen de socialisten dan ook zeker niet de gehoopte voldoening van hun bedrijf smaken. En of zij met den heer Gul den als hun uitverkoren medelid in den ge meenteraad eer zullen inleggen, zal nog moe-, ten 'blijken. In 't algemeen hebben personen,! die als martelaar worden vooruitgeschoven, een z war en stand. Wat ons werkelijk bedroeft in de zaak, i9 dat voor den heer Gulden iemand heeft moe ten wijken als'de heer Jac. Polak, die om zijn bekwaamheid en steeds wel overdacht optreden in den raad, door ieder ten zeer ste gewaardeerd werd Het Centrum. In Het Centrum vinden wij vermeld, dat Vrijdagavond op! de redactie-bureau's van het blad te Am sterdam de besturen van de afdeeling Am sterdam van den Ned. R.-K. Volksbond en van de vakafdeelingen te zamen een hulde blijk hebben aangeboden aan Het Centrum, in den persoon van zijn hoofdredacteur, denj heer Th. A. Koelman, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dat blad. In een warme toespraak, waarin, hij me-j moreerde het vele door Het Centrum altijd; en overal voor den Nederl. R.-K. Volks bond gedaan en waarin hij vooral den heer Koelman dankte voor zijn jarenlange wer-l ken voor de goede katholieke zaak, voor de belangen der arbeiders en voor de verbrei-1 ding en verdediging der katholieke sociale beginselen, bood de voorzitter, de heer Th. Weesing, den heer Koelman een tegelta bleau aan, voorstellende een vrouwenfiguur, symboliseerende de Pers als „Koningin der aarde", de handen rustende op de aardbol-1 len en om het hoofd een aureool mest de woorden „Alles herstellen in Christus". Behalve de opdracht bevat het tableau het wapen van Amsterdam en het insigne van den Volksbond en verder het devies van dr. Sehaepman en van den Volksbond. Het geheel maakt een prachtigen indruk. De heer Koelman dankte in hartelijke woorden voor het geschenk, 'Het Cenitrum en hem aangeboden en wees er op, hoe innig en hecht de band steedis is gebleven tusschen Centrum en Volksbond. De N. R. Ct. meldt, dat tot directeur van de Kon. zamgvereeniging Rotte's Man nenkoor te Rotterdam, tot opvolger van1 Anton B. H. Verhey, tot directeur is be noemd de heer Otto de Nabel, te Baarn. Begrafenis W. Voormo len. Zeer groot was de 'belangstelling, waarmede het stoffelijk overschot van den heer W. Voormolen, oud-zeeofficier en laatstelijk hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, Zaterdag op de begroofplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde werd Besteld'. Met de hoofdcommissarissen van politie van Amsterdam, Rotterdam en 's Graven- hage, de heeren Hordijk, Roest van Lim burg en Versteeg waren daar aanwezig vele opper-, hoofd- en subalterne-officieren, zoo wel actiefdienenden als gepensionneerden, voorts hoofdambtenaren van de departemen ten van Marine en Justitie, en van het Rot- terdamsche politiepersoneel de commissaris sen J. C. Theijssen, B. van der Veon en M. B. van der Hoeven; voorts de hoofdinspec teur van den actieven dienst T. Alberda, zoo mede de afgevaardigden van den Bond van Inspecteurs hij de Rotterdamsche politie, de heeren H. C. van Altena, H. van Zanten en H. B. Paré en eindelijk een deputatie van do agenten vereeniging „Hermandad" en van de agenten van superieure rangen, en en kele inspecteur en agenten van politie. Nadat de kist in de srroeve was neerge laten, trad de heer Roest van Limburg, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, uit den broeden vriendenkring. Waar de burgemeester van Rotterdam niet in de ge legenheid was hier tegenwoordig te zijn,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2