BINNENLAND. H-JL.Ji van Pruisen, de zuster en de Keizerin, en haar gemaal doen den tocht door het kanaal mee. Turkije. Konstaniinopel, 12 Juli. Met bijna algonieone stemmen heeft de Kamer het beginsel goedgekeurd van onmiddellijke toepassing van den militairen dienstplicht op niet-Mohamedanen en op Mohamedanen, die tot dusver waren vrijgesteld en besloten, dat zoolang de nieuwe militaire wet nog niet zal zijn aangenomen, de oude wet omtrent den dienst voor niet-Mohamedanen in go- wijzigden vorm zal worden toegepast. Kreta. Do Politische Korrespondenz bericht uit Konstaniinopel, dat het antwoord van de beschermemn mogendheden op de Turksche nota zal verklaren, dat liet tegenwoordige tijdstip voor eene behandeling van de door de Porte te berde gebrachte vragen niet ge schikt is. De beschermende mogendheden hebben de verplichting op zich genomen den status quo op het eiland te handhaven en zullen in de/.cit zin handelen. Al zal ook de terugroeping van hunne bezettingen over eenkomstig dc gedane toezegging geschie den, zij zullen toch vier schepen in de wate ren van Kreta achterlaten, om de Turbsche vlag te beschermen en de veiligheid van de niuzelinanneu te waarborgen. Marokko. Madrid, 11 Juli. De ministerraad besloot gelukwenscheu te zenden aan gene raal Marina en aan de troepen voor de on derdrukking van den aanval, waarvan de Spaansche werklieden de slachtoffers zijn geweest, eu besloot voorts op nieuw vertrou wen uit te drukken in generaal Marina en tot zijne beschikking te stellen alle elemen ten, die hij zal behoeven om het terugkee- ren van zulke feiten te beletten en den eer bied van de inlanders voor de Spaansche belangen to verzekeren. De Koning heeft het Marokkaansche ge zantschap in gehoor ontvangen. Bij de aan bieding van zijne gelukwenscheu hield Benelmuar eene rede, waarin hij zijne in genomenheid uitdrukte met de hooge zen ding, die Moeley Haf id hem luid opgedra gen om hot bezoek to beantwoorden, dat de gezant van Koning Alfonso Merry del Val aan Moeley Hafid had gebracht om de ban den van vriendschap te bevestigen, die tus- schen de beide souvereinen bestaan. De Koning begroette in zijn antwoord den gezant, wien hij verzekerde, dat de weasch van den sultan om de betrekkingen tus- scheu de beide landen steeds nauwer te zien worden, do trouwe uitdrukking is van zijn persoonlijk verlangen, dat van de regeeriug en van alle Spanjaarden. De nauwkeurige keunis, die de beide regeeringen bezitten, draagt er toe bij, dat wij ons vereenigd voe len door eene levendige wederkeerige sym pathie. De vriendschap van Z. M. den sul tan is gelijk aan die, welke de Koning koestert voor den sultan en voor Marokko. Madrid, 12 Juli. Een officieel telegram uit Melilla bericht, dat de gemeen schap hersteld is. De bezette stellingen zijn behouden, de proviandeering is verzekerd. Generaal Marina bevestigt, dat "hij Ceuta zal versterken. Madrid, 12 Juli. Do Marokkaan sche gezant stelde aan den minister van buitenlandsche zaken de stukken ter hand omtrent de vraagstukken, die aanleiding hadden gegeven tot zijn komst in Madrid. l)o gezant sprak den wensch uit, dat de on derhandelingen tot een resultaat zouden lei den en gaf zijn leedwezen te kennen over liet gebeurde te Melilla. De minister uitte denzelfden wensch en betuigde zijn leedwe zen over het feit. dat de regeering van den Sultan geen gezag heeft over de rifstam- rnen, hetgeen <io hoofdzaak is, dat het Maghzen den aanval op Spaansche arbeiders, die ten bate van allen werkten, niet heeft kunnen verhinderen, zoodat de gouverneur van Melilla genoodzaakt was in plaats van den Sultan de aanvallers te tuchtigen. M a (1 r i <1, 1 2 J u 1 i. Een telegram, dat door een dagblad word ontvangen uit Me lilla, is minder optimistisch. De aan Spanje vijandige stammen trachten een leger op de been te brengen. Do heilige oorlog wordt in het binnenland gepreekt. G o 1 o m b 11 o c li a r, 12 Juli. Drie Europeeeche werklieden zijn gedood en be roofd door Marokkaansche roovers. Perzlë* Tabriz, 1 2 J u 1 i. Ardobil is in han den der revolutionnadreii, die over do be woners een schrikbewind uitoefenen, zon der dat do gouverneur bij machte is do stad to beechermen, waar roovers moord©» en plunderen. l>e bevolking kan den oogst niet binnen halen, soadat het gehoede district dwor hongersnood wordt bedreigd. Vereenlgde Staten. Washington, 1 2 J u 1 i. Het resul taat van de niet-officieele bespreking op het Witte Huis tusschen president Taft en do leden van Kamer en Senaat, aangewezen om overleg te plegen over de wijzigingen, door den Senaat in de tariefwet aangebracht, was dat werd overeengekomen de voorgestelde be lasting op de netto-inkomsten van maat schappijen te verminderen van 2 op 1 proc. Washington, 1 2 J u 1 i. De Kamer van Afgevaardigden heeft het besluit geno men om bij de wetgevende lichamen der ver schillende staten oen voorstel aanhangig te maken tot wijziging der constitutie, ten einde aan het bondsoongres de bevoegdheid to vorleenen tot het heffen van een persoon lijke inkomstenbelasting. Columbië. Washington, 1 2 J u 1 i. Het depar tement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat een wapenstilstand is gesloten in Co lumbia voor den tijd dien de oonferentio tusschen vice-president Holguin en senor Valencia, die door de opstandelingen tot president is uitgeroepen, zal vorderen. Zuid-Amerika. Santiago de Chili, 12 Juli. Uit La Paze wordt bericht, dat de wanor delijkheden voortduren. De Peruaansche ©n Argentijnsche gezant schapsgebouwen werden op nieuw aangevallen door het gepeupel. Eene vijandige beweging tegen de Peruanen en de Argentijners bestaat in geheel Boli via. De president der republiek deelde aan het corps diplomatique mede, dat hij de on lusten heeft onderdrukt en, als zij weer mochten voorkomen, ze zal onderdrukken. B u e n o s-A y r e s, 12 Juli. De ro- geering van Argentinië heeft aan Bolivia expire at ie gevraagd over de houding van den Boliviaanse hen minister jegens Buenos- Ayres en over de aanranding der Argentijn sche legatie te La Paz. De minister van buitenlandsche zaken ontving een telegram, dat melding maakt van oen nieuwe jegens Argentinië vijandelijke manifestatie, welke plaats vond ondanks' de tegenwoordigheid der troepen. Een menigte trachtte de legatie aan de achterzijde aan te vallen. De troe pen toen te hulp geroepen, verhinderden de aanvallen. Do Argentijnsche gezant te La Paz waarschuwde zijne regeering, dat hij zich teruggetrokken heeft op Tupya. Do menigte jouwde den Argentijn L&pida voor het consulaat uit en viel het huis van een Argentijnsch burger aan. La Paz, 12 Juli. Volgens inlichtin gen, uit de beste bron geput, heeft de re geering besloten" zich niet te onderwerpen aan de uitspraak van den president der Argentijnsche republiek in het grensgeschil. La Paz, 12 Juli. Do ongeregeldhe den nemen toe. Het volk dringt aan op oorlog. De leidende personen bepalen zich tot veroordeeling van de scheidsrechterlijke uitspraak en spreken den wensch uit, dat de scheidsrechter op zijne uitspraak zal terug komen L a P a z, 1 2 J u 1 i. De plundering van de eigendommen van Peruanen en Argen tijners houdt aan. Het leger tracht het ge peupel tegen te houden. Het volk eischt het ontslag van den minister van buitenland sche zaken. President Montes bezocht de gezanten, drukte hun zijn leedwezen uit en tevens de vrees, dat de politie en de troe pen zich zouden verbroederen met het volk. Allerlei. bOp het postkantoor te Weenen is Vrij dag een som van 119.000 kronen, die voor verzending gereed lag, gestolen. De dienst doende postambtenaar werd door de tele- phoon geroepen, vergat de geldsom eerst weg te bergen, en terwijl hij zijn telephonisch gesprek hield, werd het geld geroofd. Men denkt, dat de diefstal door een good georga niseerde dievenbende beraamd is. Madrid, 12 Juli. Het bericht van een nieuwe ontploffing te Grison Belinez wordt als verzonnen beschouwd. Mourmelon, 11 Juli. De lucht schipper Demanest heeft met zijn monoplan een val gedaan van eene hoogte van 30 Meter. Het toestel is gebroken, de lucht schipper is ongedeerd. Par ij s, 12 Juli. Uit Lissabon wordt aan de Petite Kepublique bericht, dat te Delinez bij Cordova (Spanje) een ver schrikkelijke mijn-gasontploffing in een kolenmijn is voorgekomen. Verscheidene mijngangen zijn ingestort, waardoor 750 mijnwerkers bedolven werden. 24 zijn le vend, maar half gestikt en verschrikkelijk verbrand opgehaald; 10 zijn in hopeloozen toestand. Verder zijn 17 lijken opgehaald. Het reddingswerk duurt voort. De Staatscourant van Dinsdag 13 Juli bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot consul van Nederland te Newcastle on Tyne R. O. Heflopj op verzoek eervol ontslagen jhr. 8. van Citters als lid van den mijnraad; idem J. L. Zeeman aJs lid der oommissie van toe zicht op de llijkslandhouwschool te Veen- dam idem met pensioen de kapitein F. H. Tissot van Patot van het 2e reg. infanterie; benoemd bij de infanterie bij het 2e regi ment tot kapitein de lo luitenant H. van Maaren, korps-adjudant; bij het 6e regi ment de le luitenant K. Hardenberg, van het 4e regiment; bij het 10e regiment de le luitenant G. B. van Noothoven van Goor, van het regiment grenadiers en ja gers bij het 2e regiment huzaren tot le luitenant de 2e 1 ui-tenant J. J. van Diepen- brugge, vau het korps. Niet Zaterdagavond, <k>oh Zondag- arriveerde do Prins weder op het Loo. Z. K. H. was per nachttrein teruggekeerd tot Arnhem en begaf zich van daar per auto naar het Loo. Gister dineerdein ten paleize het Loo de heer Advocaat, oonsul-generaal en ge zant in Brazilië en mevrouw; jhr. mr. A. Röell, burgemeester van Arnhem en me vrouw; jhr. Sandberg van Leuveman, kamerheer i. b. d. en mevrouw; jhr. Van Vredenburch, gezantschapsraad te Berlijn en mevrouw en baron Sir tem a van Gro- vestins, grootmeester van het Hnis van II. M. de Koningin. Woensdagmiddag a.s. vergadert de ministerraad weder. Gisteren vertrok de min. van Finan ciën, mr. Kolkman, naar Het Loo, ter audieutio bij H. M. de Koningin. Het departement van oor log. Naar het Hbld. verneemt, zal, ter vervanging van generaal Sabron, als minis ter van oorlog optreden de generaal-majoor W. Cool, inspecteur van het militair onder wijs. Vice-admiraal baron Sweerts de Landas, marine-commandant te Amsterdam eu luitenant-generaal Van Daalen, van ;et Indische leger met verlof, worden belast, n Augustus den Duitschen Keizer bij gelegen heid van Z. M. verblijf te Cleef namens de Koningin te begroeten. Aan deze bizonder© zending wordt toege voegd Hr. Ms. ordonnance-officier luitenant baron Van Voorst tot Voorst. De Argentijnsche gezant bij ons Hof, die, in verband met de deelneming van oenige officieren van zijn land aan het con cours hippique, te 's Gravenhage vertoefde, is naar Brussel, zijn standplaats, terugge keerd, doch komt in September weder naar Den Haag in verhand met de komst der heeren Drago en Pina. Te 's Gravenhage worden verwacht de heeren dr. Drago en Roque Saënz Pina, beiden afgevaardigden van Argentinië ter tweede Vredesconferentie en lid voor Ar gentinië van het Hof van Arbitrage. De heer Drago is in een geschil tusschen Engeland en de Vereenigde Staten van N. Amerika over een visscherij-quaestie door beide partijen als opperarbiter aangewezen, terwijl de heer Pina door Venezuela is aan gewezen als arbiter in een geschil van deze republiek met Amerika, dat evenals het eerstbedoelde voor het Hof van Arbitrage zal worden behandeld. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat op Zaterdag 17 dezer, dc6 voormiddag^ van 9.30 tot 12 uur de heer G. D. Advocaat, Hr. Ms. buitenge woon gezant en gevolimaohtigd minister consul-generaal der Nederlanden te Rio de Janeiro, voor belanghebbem-dien bij dan handel op Brazilië in eeni der Locale» van de afdeeiing Handel vau hot Ministerie van Landbouw, Nijverheid em Handed, Lange Houtstraat 36, 's Gravenhage, zal zijn te spreken. In de Staatscourant no. 161 zijn op genomen de rapporten van dein Raad van State betreffende de advie.zen van den Pen sioenraad voor de burgeriijko ambtenaren, de bezwaren daartegen van de regeering en de Koninklijke besluiten omtremt de reeds vroeger meid©gödeieildie pemsioemn van den eervol ontslagen leeraar aan de ge meentelijke H. B. S. te Nijmegen den he>er C. C. Jager, de eervoÜ ontslagien leiorares aan de gemeentelijke middelbare school voor meisjes tie. Amsterdam mej. S. F. SpengJer, den eervol ontslagen leeraar aan het gymnasium te Utrecht, d|en heer dr. A. Rutgers, de eervol ontsdagiein Idarares aan de gemeentelijke middel bare school voor meisjes te 's Gravenhage, möj. S. J. H. Kaempff en de eervol oivtslagen direc trice der gemeentelijke middelbare school miot 5-jarigen cursus voor meisjes te Utrecht mej. A. Nicolaï. Staatscommissie werk- 1 o os h e i d. De Arnh. Ct. bevestigt het bericht, dat de regeoring aan haar voor nemen heeft gevolg gegeven om het vraag stuk der werkloosheid ten onderzoek op te dragen aan een staatscommissie, waarvan de beno'aming spoedig zou kunaidn worden tegemoet gezien. Amsterdam IV. Het Volk, raadt de kietzers der Soc.-Dem. Arbeiders partij aan om bij de herstemming in dis trict IV tusschen do heeren Van Hamel en Wijnkoop zich te onthouden. Met het oog op de candidatuur van den heer Wijnkoop, zegt Het Volk, dat het geen werk is voor sorieuse menschen om het partij tja spe len van de S. D. P. te bevorderen. S c h cxt e r 1 a n d. De S. D. A. P. heeft besloten don heer Borgmeijier de candidatuur voor het lidmaatschap voor do Tweede Kamer, district Solioterlamd, aan te bieden,. De Amsterdamsche ge meen teraads verkiezingen. De heer A. Kooien (r.-k.), die, zooals bekend is, in district VII in herstemming komt met de heeren prof. Fabiue (anti-rev.), dr. De Man (lib.) en Van Kuykhof (s.-d.) heeft, op aanraden van de R.-K. Kiesvereeniging, be sloten zich terug te trekken, mits de r.-k. candidaat dr. Rademaker (die in IX staat tegenover de soc.-democraten Van der Tem pel en Van Kuykhof) door de Kiesvereeni ging Vooruitgang wordt gesteund. De katholieken zullen dan hun steun ver- leenen aan de liberale candidaten dr. De M,an in VII en Scheltema in IX. Bij Kon. beeluit is aan den adelborst der 1ste klasse T. H. J. de Josselin de Jong mot 1 Augustus a.s. eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toeken ning van tijdelijk pensioen, en het bedrag van dit peneioen, ingevolge de artt. 2, sub 3o., 4, 16. lit. a, 20, 22, 26 au 28 der „Pensioenwet voor de zeemacht 1902", bepaald op f 275 's jaar?, te genieten voor den trijd van 1 jaar. Geplaatst bij het 3e regiment infan terie de le luitenant op non-activiteit H. F. C. Bos. De officieren van het Argentijnsche leger, die aan het concours hippique te 's Gravenhage deelnamen, zijn thans naar Antwerpen afgereisd en zullen later deel nemen aan een concours hippique te San Sebastian in Spanje. De luitenant Casares, die op Zorgvliet een spierverrekking aan de knie bekwam, zal nog ©enigen tijd te 's Gravenhage moe ten blijven, daar hij nog enkele dagen het bed zal moeten houden en daarna nog wat rust nemen. Het bericht, dat de hear Van Kol zich. te Maastricht zou gaan vestigen, spreekt Hot Volk uit de beste bron tegen. Het feat, dat aan het station te Maastricht eien kof fer van Van Kol's dochter stond met zajw naam ar op, schijnt de aanleiding van het onjuiste bericht te zijn.. Do heer D. Eggink, gemeeente-secre taris van Haarlemmermeer, heeft als zooda nig eervol ontslag gevraagd uit die betrek king, wegens hoogen leeftijd. Van af de wor ding der gemeente is de heer E. gemeente secretaris geweest. Den 15en September 1855 werd hij als zoodanig benoemd. Hij verlaat thans op 77-jarigeu leeftijd zijn ambt met pensioen. A. N. W. B Do Algemeene Verga dering va» den A N. W. B. zal dit jaar worden gehouden te Deventer, op Zondag den 25eu Juli a.s., in dein foyer van den Schouwburg aLd'aar, des namiddags te 3 uur. 4 Het Dag. Bestuur heeft gemeend, dat, waar van 21 tot 25 Juli te Deventer een groote Landbouwtentoonstelling wordt te- houden, georganiseerd door do Geld^rsch- Overijselsche Lanabouw-Maatschappij, en de A. N. W. B. aldaar dan een demons rntie geeft van wegenaanleg op verschillende wij zen en proeven neemt omtrent trekkracht, het zeer eigenaardig zou zijn, om de Bon Is- leden dit jaar te Deventer samen te bren gen, ten einde hun eens meer van nabij met de werkzaamheden van de Wegen-Commis sie in het belang van het toerisme bekend te maken. Tegelijkertijd heeft men dan ook eenige attracties, die het bezoek aan de vergade ring kunnen bevorderen, want de tentoon stelling zelf belooft veel, en de daaraan te verbinden feestelijkheden zijn aantrekkelijk genoeg. Het Dag. Bestuur stelt zich verder voor, om de Bondsleden, die de Algemeene Ver gadering wenschen te bezoeken, den vori- gen dag te Arnhem in Musis Sacrum te ver- eenigen en van daar uit gezamenlijk over BrunimenVoorstWilp naar Deventer te rijden. Te Deventer zal men dan in ver schillende hotels kunnen dineeren en des avonds de tentoonstelling bezoeken, waar concert, spectacle-varié en vermoedelijk ook vuurwerk zal zijn. Zondagmorgen om 9 uur is een Bonds tocht ontworpen, van Deveuter over TwelloDe Kar naar Apeldoorn, naar hei tentoonstellingsterrein, alwaar geluncht wordt en het expositieterrein van den A. N. W. B. wordt bezocht. Na afloop van de Algemeene Vergadering kan men dan desverkiezend te Deventer en op het tentoonstellingsterrein verder den avond doorbrengen, waar weder concert en Bpectacle-varié is. Voor het bezoek aan de tentoonstelling zullen speciale kaarten verkrijgbaar worden gesteld, geldig voor Zaterdagavond en den heelen Zondag. Deze kaarten, op franco aanvraag, wor den tegen den prijs van f 0.75 bij vooruit betaling verkrijgbaar gesteld aan het Secre tariaat van den A. N. W. B. te Amsterdam en op Zaterdag 24 Juli in Musis Sacrum, lot 's middags 1 uur. Alg. Ned. Typografen bond. Zondagochtend ving in „Mille Co lonnes" te 's Gravenhage het 43ste congres van den Alg. Ned. Typografenbond aan, geopend door den heer Van Haaien. De Bond, aldus bleek, is in het afgeloo- pen jaar met 200 leden vooruitgegaan en telt thans 3335 leden, de aspirant-leden in begrepen. Een stijging der werkloozenuit- keering valt te constateeren. De strijd, door den bond in zake het ar beidscontract gevoerd, had een bevredigen den afloop. Ter bondsvergadering bleken vertegen woordigd 51 afdeelingen; afwezig waren Hoorn en Utrecht (machinezetters). Vervolgens kwamen in bespreking de ver slagen van secretaris en penningmeesters, die alle onder applaus werden goedgekeurd, evenals de houding van den redacteur van het Grafisch Weekblad. Na aanneming van een punt van huishou- delijiken aard, werd verworpen het voorstel- Rotterdam, luidendeHet hoofdbestuur stelle zich in verbinding met de hoofdbestu ren der andere landelijke grafische organi saties, om te trachten tot overeenstemming te komen in zake de actie tot doorvoering van het landelijk loontarief. Besloten werd, dat het hoofdbestuur zal trachten te geraken tot samensmelting van A. N. T. B. en Lito-fotografiscken Bond. Vooits werd o.a. nog besloten, dat het hoofdbestuur een lijst zal aanleggen van die drukkerijen in den lande, waar men onder contract werkt. Ingetrokken werd een voorstel, waarbij bepaald werd, dat chefs geen bondslid kun nen zijn. Nadat het hoofdbestuur was opgedragen aan alle vakbonden en vereenigingen in ons land de door den A. N. T. B. vastgestelde arbeidsvoorwaarden, hetzij van plaatselijken of 1 andelij ken aard, toe te zenden, met een begeleidend verzoek om hun druk- en bind werk daar te laten vervaardigen, waar de door den Typografenbond of zijne afdeelin gen vastgestelde arbeidsvoorwaarden zijn ingevoerd, werd de vergadering te kwartier over achten verdaagd tot den volgenden ochtend. In de Maandag voortgezette jaarvergade ring werd na uitvoerige discussie het voor stel tot aansluiting bij het N. V. V. verwor pen met 55 tegen 22 stemme». Aangenomen werd het voorstel-Schiedam met 53 tegen 18 stemmen, om het hoofdbe stuur op te dragen, zich in verbinding te 6tellen met het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, om tot overeenstemming te komen omtrent de voor waarden van aansluiting. Met groote meer derheid werd besloten tot contributiever- hooging tot versterking van de weerstands- kas, met het oog op de doorvoering van het landelijk loontarief. Voorstellen betreffende progressieve con tributie verhooging werden verworpen. De contributie-verhooging werd bepaald op één cent. Opera. Het Vad. „meende te weten" dat de Noord-Ned. Opera het vol gende seizoen weer voorstellingen zal gaan geven. Het Hbld. verneemt, dat de waar schijnlijkheid van een opleven van het ge zelschap onder leiding van mej. C. Esser, zéér gering is. Zeeuwsch Watersnood comité. In Zeeland is definitief opge richt een Zeeuwsch watersnood-comité, dat bij rampen, zooals in 1906 in die pro vincie voorkwamen, directe hulp zal kun nen verleenen. Verschillende bepalingen zijn gemaakt, die aangeven op welke wijze dit comité zal optreden en omar wordt gezegd, hebben in het bestuur zitting verschillende heeren, die in 1906 optraden, o. a. de heer Commissaris als eere-voorzitter, jhr. mr. De Casembroot, voorzitter, mr. Van 'Deijnse, secretaris-penningmeester. De Kruis b esse n-m o e 1- d a u w. Uit Poeldijk meldt men aan de N. R. Ct. De Amerikaansche kruisbessenmeeldauw, waarvan het voorkomen bij ccn tuinder al hier werd geconstateerd, zal zoo krachtig mogelijk worden bestreden. De eigenaar heeft zich bereid verklaard, de aangetaste hoornen te vernietigen, terwijl het bestuur van de afdeeiing .der vereeniging Westland hem een tegemoetkoming in de schade zal geven, omdat het van oordeel is, dat het verbranden van de hoornen een zaak r"s, waarbij de geheele streek belang heeft. Het verbranden geschiedt onder toezicht van den rijkstuinbouwleeraar. De Trappisten van Til burg. Men schrijft van zeer betrouwbare zijde aan het Huisgezin: Nog is de zaak niet geheel en al in 't reine. Na het bijna algemeen verlaten van het klooster op verleden Zondag, hebben de volgende feiten nog plaats gehad. Maan dag is de machthebbende aibt van Cataberg naar Tilburg overgekomen, doch hij is niet in het Trappistenklooster geweest. De abt van Chimay (België) echter, die eveneens over was, had wel een onderhoud met den ex-abt, en waarschijnlijk tengevolge daar van is de ex-abt Dinsdagmiddag in Oister- wijk op den trein gestapt, om een reis naar Rome le aanvaarden, zooals gezegd wordt. In het klooster zelf moeten nog drie priesters verblijven (waaronder de sub-prior) één theologant en een zestal broeders. De prior, de procurator en één broeder zijn Maandag naar België vertrokken. De achter- blij venden zijn in goede trouw gebracht en meeuen zelf verplicht te zijn de ontredderde zaken wat te regelen. Zoo goed als het kan geschieden met het weinige personeel dat er nog is, worden de bedrijven aangehouden en de stallen nagezien. Het vee, dat verkocht was, werd zelfs niet geleverd en alles wordt zooveel mogelijk op denzelfden voet gehou den De zaak is echter nog lang niet duidelijk. Dit blijkt nochtans vast te staandat de orde der Trappisten zich geheel en al uit de quaestie terugtrekt, zoodat de ex-abt zelf voor al wat er nog op civiel gebied volgen kan, verantwoordelijk blijft, daar hij zich blijft handhaven als eigenaar. Zelfs al zou hij thans afstand willen teekenen voor de kloostergemeente, dan zou deze, volgens den wensch van Rome, zulks niet meer aan vaarden. Rechten en schulden blijven dua voor rekening van den ex-abt, en 't laat zich wel aanzien dat 't zal worden een schande lijk failliet van den heer Verbruggen, ex- aibt. Van een herstel der abdij kan derhalve moeielijk sprake zijn, althans binnen afzien- baren tijd. Moord uit minnen ij d. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden beeft tegen den 19-jarigen veedrijver A. V. te Sneek die in iden avond van 20 Mei j.l., Hemelsvaartsdag, uit minnenijd den 24-jarigen hulpbesteller bij de posterijen Jan Lemstra met een knipmes beeft (dood gestoken geëischtschuldigverklaring aan zware mishandeling, den dood ten ge volge gehad hebbende, en veroordeeling tot acht jaar gevangenisstraf. Een ontaarde moeder. Te Helder is een jonge vrouw in hechtenis ge nomen, die eenige dagen geleden van een tweeling was bevallen en de beide kinderen, na ze vooraf verminkt te hébben, op een erf had begraven. Doodelijkemishandeling. Zondagmiddag ontstond er een hevige vecht partij tusschen 2 jongens van 18 en 19 jaar, beiden losse arbeiders te Borne. De een heeft zulke halswonden bekomen, dat men voor zijn leven vreest. Dokter S. verleende geneeskundige hulp. De jongens waren al eerder om een dergelijk feit veroordeeld. Een kassier gearres teerd. De heer H. N. de J., kassier en commissionnair in effecten te Amsterdam, is Zaterdag, op last van den heer rechter-com missaris 'bij de rechtbank te 's Hertogen bosch, aldaar aangehouden en in voorloopig arrest in het huis van bewaring gedetineerd. Nader wordt gemeld De kassier en effectenhandelaar H. N. de J., te Amsterdam, die Vrijdag jl. door de justitie te 's Hertogenbosch in voorloopige hechtenis is genomen, als verdacht van ver duistering van gelden, is Maandag door die rechtbank in vrijheid gesteld. Genoemde rechtbank acht zich niet bevoegd ter behan deling dier zaak en dirigeerde de aanklacht op de rechtbank te Amsterdam. Ooievaarsdleven ge snapt. Men meldt uit de Waalstreek aan de „Maasbode": Eindelijk is het der justitie mogen geluk ken de hand te leggen op een paar ooievaars- dieven Het gebeurde te Herwijnen. Gedurende niet minder dan drie weken hadden de rijksveldwachter Bravenboer en de gemeenteveldwachter Van de Pol de wacht gehouden om de onverlaten in han den te krijgen. Eindelijk mocht hun dit gelukken. Te ongeveer middernacht traden twee per sonen op het terrein van M. C. van Aren- donek om de ooievaars van den hooiberg, waar hun nest gebouwd is, te halen. De politie had zich onder den hooiberg opgesteld en was vergezeld van een speur hond. Een ladder werd genomen en in zeer kor ten tijd hadden de gebroeders Jacob en Jan V., resp. 19 en 28 jaar oud, woonachtig te Veen (Noord-Brabant), de vier jonge ooie vaars te pakken. Nu kwam de politie te voorschijn, en ter wijl een der dieven werd gegrepen en zich wilde verzetten, bood de speurhond bij stand. Door het gekerm van zijn broeder getrof fen en door het aanroepen van Bravenboer „blijf staan, anders verscheurt mijn hond je", staakte de andere dieif zijn vlucht. De ooievaars werden hun afgenomen en weer op het nest gebracht. Tegen de dieven is proces-verbaal opge maakt. Een driftige kiezer. Men meldt uit Goedereede aan de N. R. Ct. Bij gelegenheid van de stemming voor

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2