BINNENLAND. Kifstammen aangewakkerd door de predi kers van den heiligen oorlog, aanhoudend toe. Bij het begin van de onderhandelingen van het Marokkaanscho gezantschap niet cle Spaanse hé regeering drukte de gezant van don sultan zijn diep leedwezen uit over de gebeurtenissen bij Melilla. De minister van buitenltndsche zaken legde er nadruk op, dat het gemis van gezag van het maghzen in het Rifgebied uitsluitend er schuld aan was, dat Spaansche werklieden vermoord werden en het optreden van de Spaansche troepen noodig was geworden. In de diplo matieke kringen wordt verzekerd, dat Spanje den eisch van het Marokkaanscho gezantschap tot ontruiming van de bezette stelling met eene besliste weigering zal be antwoorden. M a d r i d 1 5 J u 1 i. Do minister ont- ving bericht dat de troepen te Melilla ont scheept zijn. Perzië- Petersburg, 15 Juli. Het Pe- tersburgsche Telegraafagcntschap bericht uit Teheran, dat op bevel van den Sjah heden morgen om 7 uur het vuur op de stad werd geopend. Het verzoek van de -buiten land sc'he vertegenwoordigers, overgebracht door den Russisoheu zaakgelastigde en den Engelse hen gezant, dat de Sjah een wapen stilstand zou sluiten, werd door dezen van de hand gewezen. In de stad werd den ge- heelen dag gestreden. Het vuur was groo- tendeels op het gebouw van de kozakken- brigade geconcentreerd. De artillerie van den Sjah verschoot 200 kogels. Ernstige schade werd in de stad niet geleden. De infanterie van den Sja'h werd bij het gebouw van het Modsjlisa (parlement) met bommen ontvangen en stoof uiteen. Het verkeer tusschen dio stad en de zomerver blijven der gezanten is zoor bemoeilijkt. Het telefonisch en telegrafisch verkeer is ge staakt. Teheran, 16 Juli, 10 uur voor middags. Do sjah lieeft zoo juist een schuil plaats gezocht in het gebouw van: het Rus sische gezantschap. Afgezanten van de Engolsche en Russi sche gezantschappen zijn naar Teheran on derweg om de nationalistische leiders hier van te verwittigen. De Perzische nationalisten hebben voor hun binnendringen in de hoofdstad van het land denzelfden taktischen coup aangewend als de Jong-Turken bij de herovering van Konstantinopelzij zijn bij nacht uit hunne Teheran omringende kampen tegen de stad opgerukt en zijn in den vroegen morgen binnen hare muren gekomen. De overrompeling van de stad is gelukt, omdat Sipachdar cle troepen van don sjah tot Maandagavond door een levendig vuur gevecht bezig hield en daarna met 400 man <»p een nachtelijken rit hunne stelling in het noorden omtrok en in Teheran binnen drong van eene zijde, van waar do aanval niet was verwacht. De nationalisten velen de kozakken aan. Tweemaal werden zij door een hevig geweervuur on shrapnells uit een kanon teruggeslagen De verliezen van do strijdende partijen worden geheim gehou den. f>en geheelen voormiddag werd er aan houdend gevochten. Daar de nationalisten te zwak waren voor een aanval van alle kanten, moesten zij de aankomst van de B&khtiaren afwachten, wier aanvoerder reeds in de stad vertoefdeinmiddels be zetten zij echter de huizon van aanaienJijke aanhangers van den sjah, van wie zij een hoog losgeld willen Iheffen zij dreigen de huizen te plunderen als dit niet betaald wordt. Beide partijen eerbiedigen do Euro pees c he vlaggen. De poorten van de stad zijn steeds geslotende nationalisten hou den ae bezet. Over <le sterkte van de troepenmacht, die dezen inval heeft uitgevoerd, ontbreken betrouwbare berichten, want het leger van de constitutioaeelen (nationalisten) is uit alle doelen van liet land bijeen gelezen en omvat talrijke kleine contingenten het zal echter niet voel meer zijn dan eenige dui zenden. Deze strijdmacht kan niet naar een Europeeschen maatstaf beoordeeld worden van do 3000 man, die volgens de berichten tegen de hoofdstad zijn opgerukt, zijn de werkelijke strijders misschien bij eenige honderden te tellenhet overige is trein en verder militair waardelooze bijloopers. Evenzoo is !het intusschen gesteld met de troepen van den sjahvan de 6000 man, die thans het leger van den monarch vor men, zijti slechts omstreeks 2000 man gere gelde troepen, en van deze verdienen mis schien slechts eenige honderden den naam soldaten, met wie dus eene actie kan wor den gevoerd. De Russische expeditiecolonne, die den 8on Jiuli ter sterkste van 2000 man en 24 kanonnen in Enseli aan land werd gezet, is den 9en Juli naar Kas win op marsch ge gaan, om voor alle gevallen gereed te zijn. Zuid-Amerika. B o i. o s A y r e s, 14 Juli. In eeno nota, die zij aan de Argentijnscho regeering heeft doen toekomen, verklaart, do regeering van Bolivia, dat zij de feiten, die zijn. voor gekomen, ten diepste betreurt. Zij coneta- rcert dat de regeering al l»et mogelijke heeft gedaan om ze te onderdrukken, en betreurt do beleodigendo termen, die door de pers zijn gebruikt tegenover Argentinië. Zij ver zekert, dat deze feiten niet moer zullen voorkomen en verzekert, dat de Boliviaanscho regeering bezield is van oprechte vriend schap voor de Argent ij Q9che republiek en voor 'naren president. De Argonlijnscho regeering verklaart, dat deze nota haai- voldoening verschaft. Allerlei. Londen, 15 Juli. De Britscho mijnwerkersbond beeft te Londen vergaderd tot bespreking van de vraag der algemeene staking, ter ondersteuning van de Schotsche mijnwerkers. Zij kon echter niet tot over eenstemming komen en verdaagde de zitting tot morgen. Pittsburg. 15 Juli. Nog 3000 werklieden in de blikinduetrie hebben het werk nedergelegd en zich aangesloten bij de 10,000, die' reeds in staking zijn. Veertien duizend mij n werkers van de Pittsburg Coal Company Ihebben eveneens het werk gestaakt op 'bevel van de plaatse lijke vereeniging, maar buiten de goedkeu ring van liet nationale bestuur van de Uni ted Mineworkeris Association. De staking zal vermoedelijk van korten duur zijn. vTusschen Kandersteg en Adelboden is een Engolsche toerist, Percy Shannon, Zaterdagnacht verongelukt. Hij was met zijn onderen broeder en een ander En- gelschman op weg gegaan om den Elsighoru te beklimmen. Onderweg kwam er een hevige sneeuwstorm opzetten. Shannon gleed daarin plotseling uit en viel op de rotsen beneden hem. Zijn broer, die een ervaren 'bergbeklimmer is, slaagde er in, de plaats te bereiken waar hij lag, terwijl de andere toerist naar Adelboden hulp ging halen. Voor die hulp opdaagde, had de jonge Shannon reeds don geest gegeven. Zijn lijk is te Adelboden in de Engelsche kapel neergelegd. vDe Noorsche bark ,,Enol", die van de Westkust van Zuid-Amerika naar New castle (Nieuw Zuid-Wales) was vertrokken, is op een rif geloopen en vergaan. Slechts vijf man werden door een stoomboot opge haald en naar Sydney gebracht. De kapi tein, zijn vrouw en kinderen en 11 mannen der equipage kwamen in de golven om. Londen, 15 Juli. Door aanvaring met een onbekende «stoomboot is heden nacht de onderzoesche boot C 11 niet de gehecle bemanning naar den grond gegaan. Een andere onderzeosche boot is bescha digd de bemanning is gered. Londen, 1 5 J u 1 i. Een bericht der admiraliteit meldt dat de stoomboot Ed- dystone nabij Hull in botsing is gekomen met de onderzeesc'he boot C 11, to midder nacht op 4£ mijl ten noordwesten van Haisboro. Het lichtsein der onderzeeboot zonk wegdrie der bemanning werden ge red, derrtien vermist, van wie men vreest dat ze door verdrinking omgekomen zijn'. vEen geweldige wolkbreuk heeft in Mexico groote overstroomingen veroorzaakt, waarbij honderden menschen zijn omgeko men. Athene, 15 Juli. Een schok van aardbeving is gevoeld in de provincie Elis. De schade is groot. Verscheidene dorpen zijn verwoest. Er zijn een tiental dooden. Lissabon, 1 5 J u 1 i. Nieuwe schok ken van aardbeving, die van langen duur waren, zijn gevoeld in Benavente. De be volking is ongerust. De Staatscourant van Vrijdag 16 Juli bevat o. a. de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot directeur en leeraar aan de R. H. B .S. te Zwolle dr. L. W. Th. Wich- rnann, thans leeraar. benoemd tot majoor, provinciaal adju dant in Friesland de kapitein P. W. van Lonkhuijzen van hot 6e regiment infante rie tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Indische leger de arts H. F. Bartels; benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Leiden J. L. van Noot, thans te Vlaardingen. Woensdag dineerden ben Faleize Het Loo luitenant-generaal Kool, jlrr Gevaeirte van Simons have n en kapitein F. Darkmg van de maréchaussee van het Oost-Indische Leger. Woensdag bete ft de stafmuzieik van het 8e reg. Infanterie in eene oxpresselijk daarvoor opgeslagen muziektent achter het Paleis 't Loo van 45 uur eene uitvoe ring gegeven. Bij dezo uitvoering zijn o. a. het Wilhelmus (nieuwe melodie) en een. nieuwe Prinses Juliana-marsch uitgevoerd. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad Naar het N. v. d. D. ver neemt, zal het Koninklijk bezoek aan Am sterdam niet vóór de maand November a.s. plaats liebben. Een zomerverblijf vau H. M. deKoningin in het W ulven- h o u t s o h e lose hl Men meLdlt aan de ,,'s Hert. Crt." uit Breda: Er ioopen geruchten, dat H. M. de Ko ningin het voornemen heeft, in het Ulven- lioutsche bosch een zomerverblijf te laten bouwen, waar H. mi 's zomers eenige din gen denkt te verblijven. Dit zou in verband staan met het bezoek, dat Z. K. H. die Prins eenogen tijd geleden aan de bosscben in de omgeving heeft gebracht. Bezoek Duitsche Keizer. De Zutphensche courant verneemt, dat Kei zer Wilhelm 9 Augustus op terugkeer van Cleef per extra-trein naar De Steeg zal ver trekken, om den wigenden dag over Zut- phen en Winterswijk naar Duitschland terug te keeren. Woningwet. De heeren Th. Ruys Gz., I. N. Hendrix en C. B. Pos thumus Meijjes, ledeu van den gemeente raad van Amsterdam, hebben een adres aan H. M. de Koningin gezonden, waarin zij be- toogen, dat met toepassing vau de woning wet en der gemeentelijke bouwverordening te Amsterdam voortdurend onbewoonbaar verklaringen van perceelen en perceelsge deelten worden uitgesproken en onafgebro ken aan vele burgors de verplichting wordt opgelegd hunne huizen te verbeteren en in good bewoonbaren staat te brengen, waar door echter, volgens adr., op groote schaal burgers worden ongelukkig geauaakt, die hunne spaarpenningen óf zelf in huizen had den belegd óf als hypotheek daarop hadden gegeven, maar ze nu, zoo niet geheel, dan toch voor het grootste deel zaen verloren gaan, terwijl zelfs ook vele huurders en ne ringdoenden groote schade lijden en menig een van dia allen reeds armlastig is gewor den. Waar dan h. i. de toestand te Amster dam onrustbarend zorgelijk wordt, achten zij de eemge oplossing gelegen in het toe voegen van art. 32 nr 1 der woningwet, als laatste alinea van ongoveer het volgende ,,d.) tot billijke schadevergoeding, voor elk speciaal geval door den raad te bepalen, of '.esooods tot onteigeningen tegen billijken 4 rijs, om in art. 33 dan teven- tusschen. de woorden voorschotten" en ,,uit" in te las-. hen de twee woorden ,,en bijdragen", ter wijl ook zou kunnen worden vastgesteld dat permanente commissiën worden benoemd, ter beoordeel in.-- der aan vragen en voorlichting van den raad. Verder zou, ovenals bij de tiendwet (af schaffing van tienden), de mogelijkheid kun nen worden gesteld, om door eene verhoog de grondbelasting gedurende eenige jaren een deel der vergoedingen nog door de belang- bebben te doe-' dragen. Adressanten willen voorts nog als hun meoning uitspreken dat de vergoedingen niet maar a bout portant aan iedereen moe ten ten goede komen en dat evenmin volle dige vergoedingen naar de gekapitaliseerde huurwaarde zoudon mogen worden gegeven, maar dat enkel daarvoor in aanmerking mo gen komen degenen die tot een bedrag aan vergoeding b.v. tot hoogstens de naar tijds omstandigheden to schatten verkoopswaar- de, of iets dergelijks, en zulks evenzeer aan degenen die alreeds getroffen werden vóór de wijziging, voor de beoordeeling van welk een en ander gezegde commissiën dan zou den moeten fungeeren. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Hr. Ms. pamtserdekschip Utrecht, van zijne reis naar Paramaribo, 14 dezer te Curasao is teruggekomen De z a a k-P o s n o. Naar de Avond post verneemt, zal de indertijd eervol, doch niet op verzoek, uit den Indischen militai ren dienst ontslagen majoor der cavalerie Posno, die herhaaldelijk bij Rqgeering en Volksvertegenwoordiging op herstel var* onrecht heeft aangedrongen, biinmenlkort) worden herplaatst in dienst van het Gou vernement, en wel bij den Indiischen bur gerlijken vétérinairen dienst. Naar het Hbld. verneemt, is de heer J. C. vau Go e them, opzichter aan de gas fabriek te Arnhem, benoemd tot adjunct- directeur aan de gasfabriek te Konstairuti- nopel. Mej. Henriette van Kuyk, laatstelijk deel uitmakende van het gezelschap van den heer W. Royaards, is voor het komende seizoen als eerste-jonge-rol verbonden aan den Kon. Vlaamschen schouwburg te Brus sel, directeur de heer Hendrix. (Tel.). Te Godesberg is op 54-j. leeftijd overleden mr. O. graaf van Limburg Sti- rum, die gedurende eenige jaren lid der Tweede Kamer was voor Schiedam. Door zijn verblijf in Indië behandelde hij bij voorkeur koloniale aangelegenheden, met name die der koffiecultuur en de christe lijke zending in de Buitenbezittingen. Hij rangschikte zich meer bij de Chr.-Histori sche dan bij de A.-R. partij. Mlddenstandscongrea. Gisterenmorgen begonnen de beraad slagingen over het Crediet vraagstuk van den Middenstandsbond Behandeld werd daarbij Het crediet, dat de Middenstand geeft; het crediet dat deze neemt en de middelen om verbetering aan te brengen. Tevens werden hierbij behandeld de pre adviezen over dit onderwerp van de heeren mr. E. J. Korthals Altes, advocaat en ac countant te AmsterdamW. H. Nederhoed, lid van het bestuur van den Bond te Leeu wardendr. J. Nouwens, te HeeswijkL. J. G. v. d. Maesen, M. G. Th. Fiedeldij Dop en L. B. J. Gorris, te Amsterdam. Mr. Korthals Altes noemt een bank, die uitsluitend de belangen van den midden stand behartigt, een onding, en handhaaft zijn conclusiën, op het congres voor de ambachtsnijverheid in 1907 a. Het oprich ten van bankinstellingen bijzonderlijk be stemd om crediet te verschaffen aan den nijveren ambachtsstand is noch noodzake lijk. noch geweuscht. b. Aaneensluiting der ambachtsnijveren tot vereenigingen, die zich onder meer ten doel stellen om als bemid delaarster te dienen tusschen credietnemers en solide bankinstellingen is de goedkoopste en veiligste wijze om in de behoefte aan cre diet te voorzien, c. De eredieten aan han- delsnijveren door bemiddeling hunner ver eeniging te verschaffen, moeten uitsluitend eredieten zijn op korten termijn; met dien verstande, dat oen termijn van niet langer dan drie maanden regel, eene eenmalige ver lenging daarvan tot zes maanden uitzonde ring zij". De heer W. H. Nederhoed komt tot de conclusies Het oprichten van Credietbanken vóór en dóór den Middenstand is gebleken wensche- lijk en mogelijk te zijn. De wijze waarop in het Noorden wordt voorzien i.n het ver strekken van crediet aan Middenstanders verdient de aandacht van alle bij den Bond aangesloten vereenigingen. Het bevorderen van de oprichting van Middenstands-Cre- dietbanken is een dure plicht van den Mid denstandsbond. Dr. J. Nouwens concludeert: Het door den Middenstand te geven crediet moet wor den beperkt binnen de grenzen van het redelijke, en alleen bij uitzondering mag een lang crediet worden toegestaan. Allen moeten samenwerken, maar vooral Midden standers zelf, om aan de misbruiken van het credietgeven ten spoedigste een einde te maken. De heer L J. G. van der Maesen con cludeert: De oprichting van Credietinstel- lingen voor den Haudeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand, ter verstrekking van tijdelijko eredieten is beslist noodzake lijk. Daar het oprichten van Credietinstel- lingen voor den Middenstand een levens voorwaarde is, is de regeering verplicht het initiatief tot oprichting te steunen. Op plaatsen waar de Middenstand niet bij machte is het benoodigde kapitaal geheel of in voldoende mate bijeen te brengen, dient het Rijk tegen lage rente kapitaal beschik baar te stellen. Mr. Korthals Altes had aan zijn prae-ad- vies nog de volgende nadere conclusies toe gevoegd De St aat zal door het verleen en van subsidies de oprichting van plaatselijke ïmddenstanids-credietbankeri op coöperatie ven grondslag hebben te bevorderen. Van deze credietbanken zullen alleen zij leden kunnen zijn, die zelfstandige onderne mingen drijven in klein-bedrijf of klein handel. De te verstrekken eredieten zul len alleen mogen strekken om het voort bestaan der onderneming te verzekeren (niet voor oprichten noch voor uitbrei ding der onderneming). Voor zoover plaat selijke credietbanken niet krachtig ge noeg zijn om rechtstreeks met de geldmarkt het noodige verkeer te kunnen onderhou den, zullen meerdere plaatselijke banken tot eene groep of tot eene grootere bank (dis- trictsbank) moeten worden vereenigd. Ook voor de oprichting van deze groepen of dis- trictsbanken en ter bestrijding van de kos ten, verbonden aan de onmisbare controle, uit te oefenen door het bestuur van den groep of van de districtsbank op de plaatse lijke banken, zal van Staatswege subsidie moeten worden verleend. Alleen dan zal van Staatswege de oprichting eener centrale middenstandscredietbauk al of niet met ge- lieele of gedeeltelijke voorziening in het be- noodigd bedrijfskapitaal moeten worden be vorderd, indien mocht blijken, dat de groote plaatselijke mkldenstandscredielbanken en de groepen of districtsbanken geen of niet voldoende steun mochten vinden bij de geld markt. Het resultaat der discussies omtrent het crediet door den Middenstand te geven was dat dr. Nouwens, als prae-adviseur, daarover zijn conclusie eenigszins wijzigde, zoodat zij luidt Het congres besluit, dat het door den middenstand te geven crediet moet worden beperkt binnen d» grenzen van het redelijke, en alleen bij uitzondering een lang crediet mag worden toegestaan, dat allen moeten samenwerken en de mid denstanders zich in vakgroepen moeten orga- niseeren om met al meer succes aan de mis bruiken van het crediet geven ten spoedigste een eind te kunnen maken, draagt verder het hoofdbestuur op, te onderzoeken in hoeverre door maatregelen van wetgeving dit doel kan worden bevor derd. Dit werd goedgekeurd. De heer Kikke, van de Schilderspatroons- vereeniging te Amsterdam, vroeg adhaesie met het adres door genoemde vereeniging in combinatie met den bond van patroons in het bouwvak gezonden aan Z.Exc. den mi nister van Landbouw, waarin werd aange drongen op spoediger uitbetaling bij werken, welke het Rijk laat verrichten. Spr. stelde een motie, waarin naar aanleiding van dit adres op wetswijziging wordt aangedrongen om aan dit euvel tegemoet te komen. Deze motie werd met op een na alge meene stemmen aangenomen. Hierna werd gepauzeerd. In de middagvergadering kwamen de an dere praeadviezen aan de orde. Na uitvoerige discussie werden de con clusies geresumeerd als volgt: I. De oprichting van credietinstellingen voor en door handeldrijvende en industrieele middenstanders ter verstrekking van tijde lijke eredieten is gewenscht. II. Waar het oprichten van credietinstel lingen voor den middenstand een levens voorwaarde is, is het gewenscht, dat de re geering het initiatief tot oprichting steunt. Ten slotte werd besloten een motie van den heer Nieuwenhuyzen uit Nijmegen in zake het beleenen van boekvorderingen in handen te stellen van het Bondsbestuur. De heer mr. J. C. Everwijn, de regee- ringsvertegenwoordiger, sprak eenige woor den van sympathie, waarna de voorzitter met de gewone plichtplegingen het congres sloot. Ook den Belgischen vertegenwoordigers werd dank gebracht. Na afloop der beraadslagingen werd het bezoek aan de tentoonstelling voortgezet, terwijl de dag besloten werd met een avond feest in de daarvoor schitterend verlichte tuinen van het Tolhuis aan de overzijde van het Y. *-De vriendschappelijke bijeenkomst der leden van de Nederlanldsohe Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal dit jaar plaats hebben op 12 en 13 Augus tus te Frederiksoord. Katholieke Sociale week. Het definitief program van de vierde sociale week, van 15 tot 22 Augustus te Nijmegen te houden, is thans definitief als volgt be paald OnderwerpAlgemeene inleiding op, en voorbereiding tot de studie der Volkshuis houdkunde (Sociale Economie). Zondag 15 Augustus's avonds 810 uur openingsrede door jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Gewicht en belang der volkshuishoudkunde, door mr. dr. Ch. Raay- makers S. J. Maandag 16 Augustus De volkshuishoud kunde. (Sociale Economie) als wetenschap 10 uurvoorwerp, taak, karakter en ver houding tot andere wetenschappen, speciaal de moraal, door mr. P. J. M. Aalberse, 2 uur volkshuishoudkundige wetten, methode, door mr. Ch. Janssen de Limpens8 uur. 3. De Evolutieleer en de Sociale Weten schappen door J. D. J. Aengenent, Pr. Dinsdag 17 Augustus10 uur. De men- sclielijke arbeid, door Ch. Janssen de Lim pens 2 uur. De Grondpijlers der Maat schappelijke orde. 1. Huisgezim en. Staat, door mr. J. N. J. E. Thijssen8 uur. 2. Privaat-eigendom, door dr. J. Nouwens, O. Prem Woensdag 18 AugustusDe valsche volks huishoudkunde (sociaal-economische) stel sels. 10 uur. 1. Mercantilisme en Physio- kratisme, door mr. dr. A. van Rijckevors- stel2 uur. 2. Individualisme (Economisch Liberalisme), door mr. dr. G. Baron van Hugenpoth tot Aerdt; 8 uur. 3. Staatsso cialisme, door mr. P. J. M. Aalberse. Donderdag 19 Augustus10 uur. De volkshuishouding in den loop der tijden, door mr. II. J. W. Pelster8 uur. IV. Eco nomisch Socialisme, door J. D. J. Aenge nent, Pr. Vrijdag 20 Augustus 10 uur. Solidarisme of Maatschappelijk Arbeidssysteem, door mr. dr. baron van Hugenpoth tot Aerdt2 uur. Volkswelvaart, door M. P, Bern. Jansen, M.S.C. 8 uur Bevolkingsvraagstuk, Leer van Malthus, door mr. dr. Ch. Raaymakers, S. J. Zaterdag 21 Augustus10 uur. Volks ontwikkeling en Volkswelvaart, door mr. A. Tepe; 2 uur. Godsdienst en Zedelijk heid en Volkswelvaart, door dr. J. Nou wens, O. Prem. 8 uur. Standen en Klas sen, door M. P. Bern. Jansen, M.C.S. Zondag 22 AugustusTe half tien ure H. Mis. Te Deum 2 uur. De K. S. A. en de Volksontwkikeling, door H. Engels. De K. S. A. en de Godsdienst, door P. F. H. van Hooff S. J. Sluitingsrede, door jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Neder 1. Aannemersbon d. Nadat door den voorzitter was medegedeeld dat verschillende personen waren aange zocht oi.i het onderwerp, de droogmaking der Zuiderzee te bespreken, doch hadden bedankt, en dat eerst 14 dagen geleden de heer Dwars zich had bereid verklaard, werd aan dezen het woord gegeven. De heer Dwars begon met het plan-Van Diggelen te bespreken, om ook na te gaan, welke andere plannen na dien tijd nog zijn opgeworpen. In den breede ging Spr. na welk plan volgens hem de voorkeur verdient en bleek veel te voelen voor geheele droogmaking. O.a. deetd de heer Dwars uitkomen hoe wensehelijk het is veel vruchtbaar land aan te winnen. Ook de inviloed van eb en. vloed en wind, die in de Zuiderzee wordt onder vonden, maakte spr. duidelijk. Door een af sluitdijk zal echter die invloed1 worden tegengegaan. In het door de droogmaking1 ontstaande IJselmeer, zal èiet zoete water de overmacht krijgen, hetgeen vam groot belang is voor de omliggende provincies. Het verkeer zal veel verbeterd worden en do dikwijls gestaaikte dienst Enkhuizen S t avoren vervallen Hierna ging spr. na hoeveel dit plan zou kosten. De Staatscommissie van 1902 noem de 200 millioen, hij meent, dat dit te veel is voor ons klein landje. Spr. ging na welke wetsontwerpen reeds met betrekking tot deze zaak zijn ingediend en ingetrokken. Een gedleeltelijke afsluiting, alleen van de Wienngermeer, keurt spr. of, oi~dat hij vreest, dat er dan van de rest niets komt. De motieven zoowel van vo^r- als tegen standers ging spr. na en verklaarde zich een voorstander, althans als het plan geheel wordt uitgevoerd. Hij is dit mede uit een oogpunt van werkverschaffing, zoowel ge durende het werk als later. Hij erken v, dat de zaak is een speculatie, doch er wordt zooveel gespeculeerd, laat men dan n eens in eigen land speculeeren. Vervolgens besprak de heter Dwars de technische zijde van het plan en deed in het bijzonder uitkomen welk een grootsch werk het leggen van een afsluitdijk zal zijn. Ook werd besproken, welke hulpmiddelen bij het werk zouden moeten wordten aange wend. Spr. eindigde met ieder aan te sporen te ijveren voor het door hem aanbevolen plan. De voorzitter bracht den inleider dank voor zijn uiteenzetting van het belangrijke vraagstuk. Het ligt niet op den weg van den Bond in deze een uitspraak te doen, maar 'hij meent, dat ieder dit nu voor zichzelf zal kunnen doen. De afgevaardigde van Gouda bracht dank aan h' t bestuur, dat het dit onderwerp op de agenda heeft gebracht. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Donderdagmorgen 9 uur te Vlissingen. Aanbieding van een ge denkplaat. In tegenwoordigheid van vele genoodigden heeft gisterenmiddag in d9 Statenzaal van het gouvernementsgebouw te Leeuwarden de aanbieding plaats gehad van de gedenkplaat, geschonken door den heer W. Elliot Griffis te Ithaca N.-Y., in vereeniging met eenige andere inwoners van do Vereenigde Staten van Noord-Amerika, ter herinnering aan het feit, dat de Staten van Friesland het eerst van al de geünieer de provinciën bij besluit van 26 Februari 1782 aan hun gecommitteerden ter Staten- Generaal hebben opgedragen om het daar heen te leiden dat John Adams als gezant van de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika zou worden erkend. Overdreven. Naar aan het H. D. uit goed© bron wordt meegedeeld is het onjuist, dat de liuzaar, die de hollend© paarden voor heb rijtuig van mej. SIuyter- man van Loo te Haarlem tot staan bracht, als belooning een jaarlijksche rente heeft ontvangen Hij ontving wel een belooning, maar een die meer in overeenstemming was met het gebruik en bovendien met de beteekemifl van het ongeval. Het conflict in de A m- sterdamsche vrouwenkliniek. Dezer dagen is er, oo'k in ons blad, mel ding gemaakt van een conflict in de Am- sterdamsclie vrouwenkliniek van prof. Hec tor Treub. Daar hadden volgens een ar tikeltje in „Nosokomos" negen verpleeg sters haar ontslag genomen als gevolg van een min of meer onbillijke (behandeling, die één harer zou hébben ondervonden van prof. Treub. De hoogleeraar zou namelijk op een klacht van eeu moeder van een der pa tientjes uit de kliniek, een van de zusters een standje hebben gemaakt en haar gezegd hebben, dat zij nooit een diploma van hem kreeg. Prof. Treub zou dus daar 'kwam het ingezonden stuk uit „Nosokomos" op neer - onmiddellijk een niet onderzochte 'klacht hebben geloofd en de zuster zonder vorm van proces hebben veroordeeld. Waar na de ontslagaanvraag van die zuster en acht barer collega's volgde. Prof. Treub geeft nu echter een andere lezing van de zaak. In ©en zeer uitvoerig schrijven in ant woord op een verzoek om inlichtingen, ge richt aan den Amsterdamschen wethouder van het armwezen dr. Josephus Jit+a opgenomen in de „Tel", van gisterenavond, vertelt de hoogleeraar hoe het conflict is ontstaan. De inhoud van dit anderhalf kolom lang verweerschrift komt in het kort hierop neerde kwestie is ontstaan over het

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2