ar\ 8"' Jaargangi Woensdag 21 Juli 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf' l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feest* dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur '8 morgens Dg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50J Elke regel meer - O.IOJ Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eenta bg vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handol en bedxyf bestaan zeer voordeelige bepaling» het herhaald adverteeren in dit Blad, bty abonnement, oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvi toegezonden. Politiek Overzicht. ltegceriugscrisis ia Griekenland. In Griekenland heeflt eene ministerieelo crisis gchccrscht. Het kabinet-Theotokis heeft zijn ontslag aangeboden. In een parle mentair geregeerd land is 'eene ministterioele crisis iets zeer natuurlijks. Maar deze crisis vloeide voort uit oorzaken, die buiten het parlement liggen. De rogeering is in ver gaderingen buiten het parlement heftig aan gevallen wegens ihare houding in het Kreta- vraagstuk, waarbij ook aan de dynastie werd verweten, dat zij er niet lin geslaagd is van de beschermende mogendheden gedaan to (krijgen, dat zij met meer beslistheid partij kiezen. Het koi'ps officieren heeft zich bij deze beweging aangesloten. In eene ver gadering van jonge officieren is een scÖierp oordeel uitgesproken over den toestand, waarin Griekenland zich bevindt ten ge volge van 'zijne militaire zwakheid. Er is besloten aan de regeering Ie verzoeken, in de verschillende onderdeelen van het be stuur bezuinigingen, in te voeren, die toe laten zonder nieuwe belastingen de in 1906 begon-nen reorganisatie van .het leger te vol- tooieir. Bij die gelegenheid zijn ook de oude beschuldigingen tegen den (kroonprins, dat hij <le verplichtingen niet nakomt, die zijne hooge militaire positie hem oplegt, her haald. Deze samenvallende gebeurtenissen hebben een diepen indruk gemaakt op den minister-president Tkeotokis en zijne ambt- genooten, die zich genoopt hebben gevoeld af to treden. En bij den löider van de op positie schijnt de lust niet groot te zijn ge weest o.m IIet bewind van hem over te ne- tmen; dit blijkt uilt den bedenktijd, dien hij noodig had om de opdracht tot samenstel ling van een nieuw kabinet te kunnen aan nemen. Het is zeker een ernstig verschijnsel, dat een constitutioneel minister door zijn aftre den zijne onmacht te kennen geeft om ibe strijden tegen volksvergaderingen en amb ten aars bij een kom sten. Eene bijdrage tot be oordeeling van den toestand levert 'eene cor respondentie uit Athene, opgenomen in de Vossische Ztg., waariin wordt gezegd De sedert maanden durende binnenland se he gisting in Griekenland komt nu, naar het schijnt, tot uitbarsting. Het Kreta- vraagstuk had de gisting voor korten tijd tot stilstand gebracht. Maar nu breekt de revolutionaire stemming zich baan. Men vermoedde reeds voor eenigen tijd, dat er iets ernstigs werd voorbereid. In het open baar werd er echter gezwegen, totdat plot seling een Atheensch blad onthullingen "bracht over geheimen arbeid. En thans ver neemt men daarover uitvoerige, bijzonder heden. De beweging had haar uitgangspunt in zonderheid in de kringen der officieren van leger en vloot. Tot dusver telde men drie groepen van revolution air-enDe eerste be staat uit staatslieden en officieren van hoo- gen rang, schrijvers, geleerden en ambte naren. De tweede omvat lagere officieren van leger en vloot tot aan den kapiteinsrang deze groep noemt zich de jong-militaire. De derde groep bestond uit officieren en bur gers. Die bestaat echter niet meer als .af zonderlijke groep, want zij is in de tweede groep opgegaan. Hoewel deze revolutionaire groepen aan dezelfde motieven hun ontstaan te danken hebben, kunnen zij toch niet samen werken. Want de eene is monarchaal. De andore wil eene revolutie, zoo niet recht streeks tegen de monarchie, dan toch tegen de hovelingen en prinsen. De eene groep wil eene vreedzame revolutie in het volk met Ihiel einddoel, een nieuw kabinet tot stand te brengen, dat den al geni eenen strijd tegen liet favoritisme op zich zal nemen, en wenscht, dat daarbij het hof en do prinsen buiten spel blijven. De andere groep wil radicaler optreden, om tot eene zuivering van liet leger te komen, dat, krachtig ge worden, eene eerlijke regeering bij dc reor ganisatie van het land kan ondersteunen. Deze groep van jonge officieren herinnert zoor aan de Jong-Turksche beweging in Turkije. Al deze geheime intriges waren se dert lang reeds aan do tegenwoordige regee ring bekend. En bij herhaling lveeft men in den ministerraad daarover gesproken. De jong-militaire groep had tot dusver verscheidene geheime bijeenkomsten gehou- dén. Er waren echter steeds slechts kleine groepen van een twintigtal officieren bijeen, om geen verdenking op te wekken, totdat op een avond meer dan 160 jonge officieren naar de woning van de eerste luitenant Chat- zimichalis werden opgeroepen tot een verga dering, waarin besloten werd actief op te treden, omdat de zaken in het land tot het uiterste waren gekomen. Plotseling ver scheen een officier, die namens den plaatse lijken commandant dc vergadering een ver maning gaf, en een weinig later de plaatse lijke commandant zelf, die de officieren beval naar huis te gaan en daar in arrest te blij ven. Tegen dit bevel werd als onwettig ge protesteerd onder opmerking, dat de verga dering een zuiver vriendschappelijk karakter droeg. De plaatselijke commandant zocht terstond den kroonprins in den schouwburg op, om hem rapport uit te brengen. Den volgenden dag was er in het bureau van den legercommandant, in het departement van oorlog, in de regeering en onder het volk eene groote drukte. Overal stak men de hoofden bij elkaar. Minister-president Theo- tokis had eveneens een onderhoud van twee uren met den Koning. De divisie-generaal Domopoelos riep alle' korpscommandanten bij zich en noodigde hen uit, omdat de toe stand voor de natie zeer ernstig was, alles te doen, opdat de orde in het leger niet zou worden gestoord. Eerste luitenant Chatzimi- chal is en zeven andere jonge officieren werden gevangen genomen, en eene instruc tie werd tegen hen geopend. De samenzweerders in Athene zijn 350 jonge officieren sterk; alle officieren in de provincie zijn 't met hen eens. Zij hebben besloten voortaan zich slechts in kleine groepen te verzamelen, om geen verdenking op te wekken. In de dagbladen wordt het volgende programma van de revolutionaire officieren bekend gemaakt: 1. Het koning schap en de grondwet zullen onaangetast blijven. 2. Alle prinsen moeten uit leger en vloot verwijderd worden. 3. Het ambt van legercommandant, dat door den kroonprins wordt uitgeoefend, moet worden afgeschaft. 4. Een vreemde opperofficier moet worden belast met de reorganisatie van het leger. 5. Vreemde kolonels moeten worden belast met de opleiding van de jonge officieren. 6. Een aantal hoofdofficieren moeten, als geheel on nut, ontslagen worden. Do revolutionaire officieren willen begin nen met vreedzaam te werk te gaan. Wan neer er echter geen regeering is te vinden, die bereid is met hen samen te werken en hun programma aan te nemen, dan dreigen zij tot geweld over te gaan. Tegen de jonge officieren, is nu onder de hoogere officieren eene reactie ontstaan, die voor het hof en de prinsen wil opko men. Aan het hoofd van deze officieren staat de kolonel Daglis. Deze noodigde de hoogere officieren uit tot eene vergade-ring in zijn huis. Den volgenden dag werd hij gestraft met 15 dagen arrest. Tegelijk beval de regee ring, dat de zeven jonge officieren uit de gevangenis zoudeu worden ontslagen. Al deze gebeurtenissen verwekten in het volk eene diepe beroering. Overal spreekt men er van. Toon liet gebeurde op Kreta be kend werd, seinde men van daar, dat de jonge officieren nog wat geduld moesten oefenen. In Alhene drukten de gilden echter openlijk hunne sympathie uit. Eveneens ge droegen zich de handelaars, wier vereeniging de houding van de jonge officieren goed keurde. Dat in het buitenland tot dusver zoo wei nig hekend is geworden van deze beweging, ligt hieraan, dat de regeering de strengste censuur uitoefende over alle naar het buiten land gaande dépêches. Duitschland. B e r 1 ij n, 2 0 Juli. Wolff's bureau bericht, dat de rijkskanselier zich vermoe delijk in het najaar aan den Keizer van Oostenrijk en aan den Koning van Italië zal voorstellen. In de Berlijnscho officieuse kringen ver luidt, dat in het militaire kabinet de plaat sing van den nieuwen rijkskanselier Von Bethmann Ilollweg a la suite van het leger is voorbereid. De lieer Von Bethmann Hollweg heeft zijn dienstplicht bij het eerste regi ment gardedrago 11 ders vervuld en is als rit meester met liet recht tot het dragen van de uniform ontslagen. In zijne nieuwe be trekking tot het leger zal hij de uniform van het eerste regiment garde-dragonders dra gen, die hem reeds voor eenigen tijd door den Keizer als bewijs van bijzondere welwil lendheid in plaats van de algemeene leger uniform verleend werd. België. Brussel, 2 - Juli. In de Kamer verklaarde minister Schollaert, in antwoord op eene interpellatie over de strenge formali teiten betreffende den invoer van melk koeien uit Nederland, dat de regeering niet kan afzien van strenge formaliteiten en van eene langdurige quarantaine, omdat het be drag van de kooplieden zoo groot is. Trankrijk. De Kamer heeft, alvorens uiteen te gaan, een besluit genomen, waaruit de bedoeling blijkt om het kwaad, dat bij stemmingen voor afwezigen stembiljetten worden afgege ven, tegen te gaan. ITet besluit strekt tot invoering van presentielijsten. Alleen de leden, wier naam op de presentielijst voor komt, mogen aan de stemming deelnemen zij ontvangen stembiljetten, die van een da tum voorzien zijn en slechts op dien dag geldig zijn. Ieder afgevaardigde, die zes da gen achtereen zijn naam niet op de presen tielijst heeft gezet, wordt als zonder verlof afwezig beschouwd. Geheel uitgeroeid is hiermede het stem men bij procuratie niet; de afgevaardigde, die de presentielijst heeft geteekend, kan daarna het gebouw verlaten en zijne stem biljetten toevertrouwen aan een medelid, die ze voor hem in de bus zal doen. P a r ij s 2 0 Juli. De Kamer zettie heden de behandeling voort van het rap port der commissie van onderzoek voor de marine. Do nrinislter van marine Picard constateerde, dat, zoo er al vroeger ver gissingen waren begaan, dit toch te goeder trouw was geschied. Wat de toekomst be treft, zal de regeering zich naar vaste rege len gedragen. Het parlement «al voortaan volledig de offers kennen, die de marine vor dert. Voor de ketels en den aanbouw van schepen zal concurrentie worden toege laten. Delcassé, de voorzitter van de enquête commissie, kritiseerde de marine-politiek der drie vorige ministers. Er werd geld ver spild aan den houw van kleine schepen. Wanneer men pantserschepen wilde bouwen, dan geschiedde dat minder vlug dan in Engeland en Duiitschlaud, en werden tel kens de plannen gewijzigd. Hij verweet de regecring de maatregelen niet te hebben genomen, die door de scheepsbevelhebbers waren gevraagd, waardoor rampen als die van de Jena voorkomen hadden kunnen worden. Do regeering is in hare taak te kort geschoten. De Kamer moet waarbor gen eischen, alvorens de kredieten, die ge vraagd zullen worden, toe te staan. Op Dedcassé volgde de conservatief De- Lalrayn, wieais heftige rede tot incidenJtJon aanleiding gaf. Hij gewaagde van hande lingen, gepleegd dioor Dupont, die, Ivoewel goedgekeurd door zijn miuister, onder de strafwet val-leui. De oud-minister van marine Thomson protesteerde met nadru'k. De voorzitter kwam tusscJien beide en zeide tot Del ah aye ,,Qij hebt liet reclit te vragen, dial die mi nisters in staat van beschuldiging worden gestelddie Kamer zal daarover oordlo- len." C lenience au verklaarde, dlat liet geheelo ministerie solidair is met den minister van ntarine. Hij verweet Delcassaé te spreken over eene zorgeloosheid, die Frankrijk bracht tot. Algeciras. Delcassé antwoordde: ,,Het is mij niet gegeven aan diilt land al bet g-oedo te doen, dat ik had willen doen. De voorzitter van dien minis lei' raad deed niet zijn plicht als voorzitter van de marine-enq-uêtooommis sie toen ik minister Was." Clemenceau kenschetste Algeciras als de grootste vernedering, die wij hebbeto on- dergiaan, en lokte daardoor heftige pro testen uit. Hij liet daarop volgen ,,Ik zeg dit omdat de ministers van oorlog eu van marine, destijds ondervraagd, zead'euu, dat zij niet gereed waren. Er werd gestemd over de vraag, of bij de stemming de voorrang zou worden ge geven aan d'e motie vam vertrouwen, door Clemenceau aanvaard. Met 212 tegen 176 stemmen werd deze prioriteil afgewezen. De ministers verlieten daarop de zaal -ach ter Clemenceau aaai onder het gejuich van de oppositie. De voorzitter bracht diaartop in stemming een voorat-el om, zonder meer, over to gaan tbt de orde Van dien dag, hetgeen met groo te meerderheid werd aangenomen,. De Kamer lveeft lwvr'e zittingen tot Don>- derdlag verdaagd. D-e afgevaard/igdolu verlieten de zaal oni- der tevendiige gesprekken over het gebeur de. Terstond na die stemming verlieten die ministers het. Pal-ais Bourbon on bodien den president dier republiek lvuln onitslag aan. P a r ij -s 2 0 Juli. Het ministeriJ heeft zijn ontslag ingediend. Tweede telegram. President Fall lières verzocht den lieer Clemenceau morl genochtend op het Elysée te komen, tenl einde met hem te confereeren over dei| staatkundigen toestand. De president republiek zal daarna de presidenten d« beide Kamers raadplegen. In den loop van zijn gesprek met Cle menceau betuigde de president de leden va: het kabinet dank voor de diensten, die zil aan het land hebben bewezen gedurende d<| drie jaren die het kabiinet-Clemenceau het bewind gebleven is. De president lie- zich verder vele inlichtingen geven over hiel debat en inzonderheid over het incident| tusschen Clemenceau en Delcassé. Chalon sur Marne, 20 Julil Somer deed een mooien tocht van 45 minu-l ten. Farman deed een tocht met een nieuvf toestel, dat kan meevoeren een passagierJ essence en olie van een totaal gewicht vai 200 KG. Dit is een record wat liet meege voerde gewicht betreft. Vichy, 20 Juli. Tissandier deed eeiJ goed geslaagden tocht van 9000 meter in 1C| minuten 21 seconden Engeland. Londen, 21 Juli. Ofschoon hei lagerhuis heden morgen tot 6 uur zitting] hield tot behandeling van de wet op middelen, is eene nieuwe zitting van buiten-I gewoon langen duur in 't vooruitzicht. regeering heeft aangekondigd, dat zij beslo-l ten is de artikelen 8 cn 9 te doen aanne men voordat deze zitting eindigt-. Deze arti-l kelen besluiten het gedeelte van het wets-I ontwerp, dat betrekking heeft op de belas-l ting op de waardevermeerdering van denr grond. De oppositie protesteerde heftig tegen! de methode der regeering tot behandeling! van de wet op de middelen. Verleden Zaterdag is eene groote vloot-l demonstratie op de Theems begonnen, dieP op touw is gezet om de belangstelling vanl het volk in -de vloot- aan te wakkeren enl tegelijk moet dienen als waarschuwing aanfl het buitenlandl. Van het Londenscher Westend tot voorbij Southend, waar de ri-l vier overgaat in de zee, leggen 149 voor denl oorlog toegeruste schepen van de BritscheT vloot, schepen van allerlei soort en klasse,! de grootste vloot, die ooit bijeen geweest isf en die toch niet de geheele-. vloot van Groot-I Brittannie vormt. Tegenover het parlementsgebouw liggen 1 torpedobooten van de klasse C, het nieuwste] op dit gebiedin de nabijheid van de To wei vindt men de eerste booten, die bestemd zijnl voor den dienst in de volle zee. Te zamen zijn 149 oorlogsvaartuigen bij-I een, waaronder 24 linieschepen en 16 pant-| serkruisers. Het oudste linieschip, de Al-| bion, is 8 jaar, de oudste kruiser, de Good] Hope, jaar oud. Deze 149 schepen heb-l ben ee-ne gezamenlijke waterverplaatsing van! 756,397 ton, eene bemanning van 42,0581 man en hebben gekost 62,178,693 pondeul sterling. Spanje. Don Carlos van Bourbon, hertog van Ma-I drid, die te Varêse, bij Milaan, is overledenf aan eene hartziekte, was geboren in Ma 1848. Hij was een kleinzoon van Karei,I broeder van Ferdlinand VII, die volgens dé| Carlisten dezen op den troon van Spanje ha" moeten opvolgen in 1833 in plaats van Is» Naar het Fransch van Eilniond Lepellelier. I 45 DOOR J. L. VAN DER MOER. ,,Ach, ach, Dolorès, hoe kunt ge jaloersch zijn van zoo'n edele, reine liefde?" „Er is -bij mij geen sprake meer van ja loezie... ik heb me gewend aan dat leven i van verlatenheid... Ge hebt ze niet geteld, m'n treurige dagen, m'n droeve nachten 1 Ge hebt zelfs niets vermoed van de vreese- I lijke eenzaamheid van 'n warm hart, dat vraagt om 'n beetje teederheid en ten ant woord krijgt: „Vaderlandsliefde 1"... „Op stand'!"... „Samenzwering 1"... Wat raakt 't mij of de Nederlanden bevrijd1 worden? Ik ben vrouw en m ij n Vaderland is de Lief-del Als ge voor deze maar 'n vierde gedaan hodfc van 't geen ge voor de andere d-eodt, dan zou 't met -ons niet zoo ver gekomen, zijn..." „Ik zal niet -trachten' u duidelijk te ma- kon, dat al m'n handelingen gericht zijn op één enkel, grootsch doel. „Nee, ik geef toe, dat 'k er toch niets van begrijpen zou... Bovendien, welk belang zou i k in dat Vlaanderen stellen?" ,,'t -Is waar... ge bewijst wel de waardige dochter te zijn van 't vervloekte ras dat cms verscheurt... Ha, vervloekt Spanje, zelfzuch tig, gruwelijk Spanje dit is vel je bloed „Ge hebt gelijk," antwoordde Dolorès koel, „onze beide rassen zijn niet bestemd om zich met elkaar te vereenigen... in tegen- deol, om elkaar te verscheuren. Ge hadt mij dus niet moeten trouwen, dan zou i k als Spaansche en katholiek, waarop 'k trotsch, ben, geen Vlaamschen echtgenoot hebben, 'n -opstandeling, 'n geloofsverzaker,'n af vallige „Wat beleekenen deze beleedigingen? Wat weet gij van -m ij n gevoelens, wenscheu, handelingen!" „Ondervraag me niet en laat ons er 'n eind aan maken. Gij zijt de meester, ik ben de slavin... Ik heb u 'bedrogen... de wet geeft u 't recht mij le straffen... Dood me dan, ik heb 't u al gevraagd, ik 'ben bereid." En zij trad op hem boe, niet als een slacht offer dat den beul het hoofd! toesteekt, maar als een tegenstandster die bedreigt en tart. ,*,Ik Iaat 't aan de man non van uw volk over" antwoordde de graaf hooghartig, 't bloed van vrouwen te vergieten. Ik ben geen Spanjaard, die 'n- weerloos, zwak schepsel worgt. Op die wijze zal 'k niet straffen." „Wat wilt ge dau va-n me?" „Dat zal 'k u zeggen, zoodra 'k den naam van uw minnaar keu, dien ge me oogenblik- kelijk noemen zult." Rijsoor was ©ogenschijnlijk geheel kalm on weer meester van zich zelf geworden. Dolo rès zag hem ontsteld aan. „Zijn naam zeggen?... Ha, wanneer ge dat van me verwacht..." „Ik verwacht 't... Wie is die man?" „Dat zult- go nooit weteni..." „Wanneer ik 't eischte, indien „Wat zoudt ge me doen?" De overmoed van Dolorès groeide steeds aan. De blikken die zo op haar echtgenoot wierp, flikkerden van haat. „Ik zou dien tegenstand wel kunnen over winnen J" riep Rijsoor. Eu op hetzelfde oogenblik, buiten zich zelf van drift, nam hij haar in zijn gespierde armen en drukte hij haar met zooveel kracht tegen zich aan, dat heb scheen alsof hij niet langer kon weer staan aan de woeste begeerte om haar op de plaats zelve te vermorselen. -Hij zag bleek als een doode, zijn oogen schoten vlammen. Dolorès verloor geen seconde haar ge duchte koelbloedigheid. „Ge ziet- wel," sprak zij kalm, zonder de minste poging om zich te bevrijden, „dat men volstrekt geen Spanjaard behoeft te zijn om 'iï vrouw te mishandelen." Deze, met onbeschaamde kalmte gesproken, woorden hadden con verpletterende uitwer king op Rijsoor. Hij liet haar los en trad een pas achteruit. Dikke zweetdruppels stonden hem -op het voorhoofd, zijn. lippen trilden, en zich schamend over zijn gebrek aan zelfbeheersching, voegde hij haar toe ,,'t Is waar... zulk geweld is mijner on waardig. Ge hebt gelijk, mevrouw, ik liebl me gedragen als 'n 'Spanjool, maar ge zult toegeven dat 'k tot 'L uiterste- gedreven enl verschoonbaar ben. Maar bovendien is 'b vol strekt overbodig u- te pijnigen, om 't vreese- lijk geheim te weten, te komen dat u me kunt openbaren. Ik zal ook zónder u den man wel vinden." „Waarlijk? En hoe zult ge -dit dan aan leggen?" vroeg zij tartend. „Er is 'a duidelijk teeken, waaraan 'k hem onder allen herkennen' zal." ,,'n Toeken? Wat bedoelt ge?" vroeg zij nu ongerust wordend, omdat zij nog niet goed begreep. Rijsoor strekte de hand uit en antwoordde somber „Hieraan. Die degen was scherp genoeg om „Z'n gewonde hand? O, groote Godl" Haar wilskracht scheen plotseling gebroken. Haar blik was thans niet dreigend, niet tar tend meer, doch deed een hevigen angst ver moeden. „Ja, juist, die hand, zooals ge terecht op merkt. Door die gewonde hand zal 'k den ellendeling ontdekken." „O, hij weet *t," fluisterde Dolorès, 't ge laat in de handen verbergend. „Mijn God, die wond, die zal hij zien en dan zal hij bom dooden..." Zij wrong de handen, heur prachtige don kere haren hingen verward over haar schou ders, tranen liepen haar langs -de wangen-. Zij had zich in. een -stoel laten neervallen en lag daar nu als waren haar krachten geheel uitgeput, en snikkend' liet zij deze onsamem hangende Avoorden ontsnappen.: „Hij zal er achter komen... hoe kan 'k hem waarschuwen?... Hij zal hem zeker doo den-... hij zal geen genade kennen, geen medelijdén hebben..." „Medelijdon? Heeft men- dat voor mij go- had?" vroeg Rijsoor, dóe reeds bij do deur gereed stond om- to vertrekken, maar do laatste woorden van Dolorès had opgevan gen. „Ja, mevrouw, ik zal zonder genade zijn, ik zal uw min aar dooden! De nacht is al ver gevorderd... morgen ochtend zal 'k beginnen den man te zoeken, wiens hand gewond is. En zoodra 'k hem zal gevonden hebben, zal 'k hom dooden, zooals ge hebt gezegd... Tot morgen, mevrouw! Ik hoop dat God van nacht over u waken zal en dat Hij 't berouw in uw hart zal wekken I" Hij opende de deur, maar alvorens te ver trekken liet hij nog deze woorden hooren, die Dolorès als het geluid van de doodsklok i in de ooren klonken „Bid van nacht 't gebed voor de sterven den, mevrouw... tot morgen I Ge ziet me nietl terug voor dat 'k uw minnaar gedood héb."l Zonder zien om te wenden, zonder er nogl één woord' aan toe te voegen, zonder eeni-gl gebaar of een laatste» blik, begaf de graaf! zich naar zijn particuliere vertrekken, om! een weinig rust te nemen, en- zijn «Taak te| overpeinzen. Zoodra hij vertrokken was, sprong Dolo-| rès op. Zenuwachtig, liep zij met groote! 6tappen door de kamer, waar do kwijnende! lamp nog slechts een treurig licht ver-I spreidde. „Karloo dooden,?" sprak zij opgewonden,I „ja, als 'k je er den tijd toe liet! Morgen,! zoo vroeg mogelijk, zal 'k bij Karloo zijn,! ik zal 'hem waarschuwen en hem -smeeken t vluchten, ja, als 't noodig is, ik zweer 't- bijl onze Licze vrouwe van Pilar en alle IleiT gen uit 't Paradijs, dan zal 'k me aan def voeten, van den 'hertog van Alva werpen enl hem bidden- Karloo te redden. Ja, graaf vanT Rijsoor, opstandeling en stnatsmisdadigerJ ik zal j-e weien te beletten. Karloo te dooden.V Tusschen hem en u zult ge morgen m ij nietl vinden, maar dén beul Ten. prooi aan een hevige koorts, wierJ zij zich geheel gekleed te bed -eu viel zijl weldra in een onrustigen -slaap. Zij droom-T de van een somber schavot 'mot een blokf en een ontbloot zwaard op een bankje. Dd beul stond er bij. Een veroordeelde bad hetJ hoofd op het blok gelegd, die veroordeel-l de geleek in zijn wijze van doen, en ookf wat zijn kleeding betreft, op haar echtgeJ noot En de man die er bij stond, gereedT om het hoofd van den veroordeelde van deu| romp te scheiden was Karloo. Einde van het eerste deel. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1