ST". 25. Tweede blad. 8"" Jaargang. Zaterdag 24 Juli 1909. BINNENLAND. AMERSFOORT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummer: - 0.05. I j Couian verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Ad verten Liënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50. Elke regel meer -0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement Eene oirculaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kamer van Koophandel te Rotterdam. In druk is versdhenem Ihet jaarverslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Rotterdam. In het algemeen overzicht herinnert het verslag, dat 1908 is geeweest een jaar van depressie op economisch gebied, waarvan zich de gevolgen ook te Rotterdam ernstig deden gevoelen. Al zal het aller plicht zijn, met verdubbelde energie tegen de tijdsom standigheden te strijden, toch wordt in de resultaten van 1908 geen reden tot moede loosheid gezien, omdat het verkeer over Rot terdam een gezonde basis heeft. Vrij van kunstmatige bescherming, dankt Rotterdam zijn vooruitgang en bloei aan zijn gunstige ligging en zijn uitstekenden waterweg naar zee. Wordt dan ook krachtig gewerkt en worden door de regeering belemmeringen voorkomen of uit den weg geruimd, dan wordt er niet aan getwijfeld, dat een her nieuwd tijdperk van bloei voor Rotterdam zal aanbreken. Broederschap der Nota rissen. Op Woensdag 28 en Donderdag 29 Juli a.s. houdt de Broederschap der No tarissen in Nederlaud haar algemeene ver gadering te Arnhem, in de Buiten-Socie- leit. De agenda vermeldt o.a. behandeling der prae-adviezen van de notarissen H. van Opstal em H. Wertheim, respectievelijk te Enschedé en Amsterdam, over de vraag: Voldoen de bestaande financieels instellin gen, daaronder begrepen het kas&iersbedrijf der notarissen, aan de behoeften Ider nota- rieele praktijk? Zoo neen, in welk opzicht is verbetering aan te brengen? Voorts' komen nog eenigo vraagpunten aan. de orde. De beschrijvingsbrief maalet verder nog rmekling van een feestelijke ontvangst, van een uitstapje naar 'de Westerbouwing en Van een gemeenschappelijken maaltijd. Ned. Onder w. Genoot schap. De beschrijvingsbrief voor de 64e Algem. Vergadering van het Ned. Onderw. Genootschap, den 2, 3 en 4 Augustus te Delft te houden, bevat 52 punten. Prof. dr. H. IJ. Groenewegen van Leiden zal een rede houden over ..Het geestelijk leven in Amerika." In de Stads Doelen is een ten toonstelling van leermiddelen georganiseerd gedurende de vergaderingen. Van de agenda noemen wij de volgende voorstellen van het hoofdbestuur De algemeene vergadering machtige het hoofdbestuur, samenwerking te zoeken met zustervereenigingen, ten einde te komen tot een gemeenschapelijke salarisactie. Het hoofdbestuur trachte de regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid van de oprichtinvan Rijkscursussen voor de hoofdakte in verschillende contra van het land. Het volgen van die cursussen dient kosteloos te zijn. Aan de deelnemers behoort in den rog. 1 vergoeding van reiskosten te worden gegeven. De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op, zich tot de regeering te wenden, met het verzoek, onderwijzers, die zich onderwerpen aan het staatsexamen, te ontheffen van de verplichting tot. het beta len van examengelden. De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op, te geschikter tijd bij de Hooge Regeering en de Volksvertegenwoor diging de noodige stappen te doen ter ver krijging eener wettelijke regeling van het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Het Genootschap worde te Amsterdam gevestigd in eigen kantoor. De algemeene vergadering besluit in be ginsel tot de oprichting van een Weezen I fonds en draagt het hoofdbestuur op, te trachten gelden bijeen-ie brengen voor de verpleging van weezen van leden van liet j Genootschap i Pensioenregeling ge meente- en provinciale amb tenaren. In het verslag van den toe stand der provincie Gelderland over 1908 deelen Gedep. Staten mede, dat zij in ver band met een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, waaruit bleek van het voornemen der regeering een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid eener alge meene pensioenregeling voor de gemeente ambtenaren, de aandacht van den minister hebben gevestigd op de niet aan de provin ciale griffie verbonden provinciale ambtena ren. I Op deze ambtenaren toch is ingevolge art. 131 laatste lid der provinciale wet de Bur gerlijke Pensioenwet niet van toepassing, zoodat in hunne pensionneering van provin- ciewege moet worden voorzien, waardoor o.a., zelfs al geschiedt dit in alle gewesten, toch alle oenheid ontbreekt ten aanzien van het bedrag der te storten bijdragen en der te ontvangen uitkeering, alsmede van den voor het pensioen vereischtcn diensttijd, terwijl ook door overgang van den dienst der eene provincie in dien eener andere, ver kregen aanspraken op pensioen geheel of gedeeltelijk verloren kunnen gaan. Er bestaat naar het oordeel van Gedepu teerden weinig minder reden om de be wuste categorie van ambtenaren rijkspen sioen deelachtig te doen worden dan hunne aan de provinciale griffie werkzame ambtge- nooten. Zoowel van genen als van dezon toch strekt de taak niet enkel in het pro vinciaal belang. Ook en voor een groot deel zelfs bettaat die in de uitvoering van rijks wetten en wat aangaat de zuivelconsulenten in de behartiging van een aangelegenheid, welke door de regeering zelve blijkens den door haar verleenden geldelijken steun als van uitnemend rijksbelang is erkend. Gedeputeerde Staten hebben dus den mi nister verzocht mede te overwegen in hoe ver en op welke wijze eene rijkspensioen regeling ten aanzien van bedoelde provin ciale ambtenaren zoude zijn te treffen. Van hun schrijven gaven zij hunnen ambt- genooten der overige gewesten kennis. Het werd door de Gedeputeerde Staten van Gro ningen, Drente, Overijsel, Utrecht, Noord- Holland en Zeeland bij de regeering ge steund. Gedeputeerde Staten van Friesland, Z.-Holland en Limburg konden daartoe geen termen vinden; die van N.-Brabant lieten het schrijven nog outbeautwoord. Christel ij k hulpbetoon aan tuberculoselijders. Het 4e jaarverslag is verschenen van de Vereeni- ging tot Christelijk hulpbetoon aan tuber culoselijders. Het bestuur, welks* voorzitter, na 'het overlijden van prof. Biesberveld, wiens zegen rij ken arbeid voor do Vereen i- ging dankbaar wordt herdacht, thans dis. J. C. Sikkel Ls, gedenkt in de eerste plaats, niet erkentelijkheid aan de vele contribu anten, de opening van (het nieuwe sanato rium Sounenvanck bij Harderwijk, den 6en October 1908. Dat aanvankelijk het doel bereikt is, daarvoor past groote danik aan de 136 zus- tercomité's en correspondenten, die ook door den ijver van den agent der vereeni- ging het aantal contribuanten tot ongeveer 4200 deden klimmen en het bedrag aan jaar lij ksche contributiën rraeb ruim f 1800 de den toenemen, terwijl ook aan giften bijna f 1100 meer dan in het voorgaande jaar aan de Vereen!ging werd geschonken. Boven.die n werd door de vindingrijke liefde van het Amsterdamfiche Zustercomité uit <Ce opbrengst van door dat comité uit gegeven prentbriefkaarten, de linnenkast van het sanatorium goed voorzien van al het benoodigde. Ook het Suppletiefonds groeit. Het telt reeds 260 contribuanten reeds dadelijk na de opening van het Sanatorium kon uit dat fonds aan 4 patiënten hulp verleend wor den thans komt het fonds reeds aan 9 pa tiënten ten goede. Aan patiënten, tot verschillende kerken behoorende, aan Gereformeerden en Her vormden, wordt uit di't suppletiefonds hulp verleend, zoodat zeker mag verwacht wor den dat ook de Hervormde diaconieën liet suppletiefonds door bun bijdragen meer zul len sterken, gelijk reeds zoovele Gerefor meerde diaconieën doen Er wordt naar gestreefd otm, bij zeer goe de verzorging der patiënten, de geheele ver pleging zoo in te richten, dat bij een ver- plegingsprijs van f 2 per dag de onkosten gedekt worden. Op 31 December 1908 waren aanwezig 31 patiënten, waarvan 16 mannen en 15 vrouwen. 15 van ben behoorden tot de Ge reformeerde Kerk, 14 tot de Nederl. Herv. en 2 waren Roomse h-Katholidk. Op 31 De cember 1908 bestond» dus reeds plaatsge brek; wel zijn sinds eenige meerdere plaat sen beschikbaar gekomen door andere huis vesting van het personeel, zoodat- nu (28 Februari 1909) 37 patiënten in de inrich ting aanwezig zijn, imaar ook daardoor is het gebrek aan plaatsruimte op lange na niet verholpen. Aan 'het sanatorium waren op 31 Decem ber verbonden: J. Hekman, arts, als ge neesheer-directeur; ds. H. Mulder, predi kant der Geref. kerk te Harderwijk, geeste lijk verzorger; mej. G. S. Beckers, direc trice; mej. M. v. d. Berg, hoofdverpleeg ster; mej. C. Dijkstra en mej. Aren-dis, ge- duplom. verpleegsters; de dames J. Jur- riens, P. Jonkhoff en L. Roodzant, voor de huishouding, enz. Over ihet sc'hoone, boschrijlke terrein zijn tal van wandelpaden aangelegd. Hierdoor is toi bet maken, van wandelingen zoowel over vlakke, als ook over licht «tijgende wegen ruimschoots gelegenheid gegeven. - P a t r «onsver eenigingeu. In de Verslagen en Mededeelingen van de afdeeling Handel is thans verschenen een Overzicht van de in Nederland bestaande patroon&vereenigingen" Voor de eerste anaal werd een „Overzicht var de iai Nederland bestaande Patroonsver- ecnigingen" in het licht gegeVen als No. 1 Van den jaargang 1907 der Versflagen en Mededeel in gen van de Af deeding Ilandél. Thans wordt eene tweede uitgave van dat overzicht gepubliceerd. De opgaven in dit overzicht berusten op gegevens, van de vereenigi.ilgen zelve ont vangen, en geven den stand van zaken in het begin van Mei 1909 weer. Behalve de vereenigingen voor zoover nog bestaande in de eerste uitgave ver- melë, zijn in deze uitgave opgenomen de pati-oonsvereenigingen, welker statuten se der' -de eerste uitgave tot in de eerste helft van Mei 1909 als bijlagen van de Ne"der- landsche Staatscourant werden gepubli- ceerJ. Dat hierdoor het overzicht belang rijk is uitgebreid, blijkt uit de omstandig- heidut de eerste uitgave op 343 vereend- gingen betrekking had, terwijl de tweede er 581 vermeldt. Internationaal Verbond van Dansleerare nr-v e r e e n i- g 1 ii g c n. In het Kurhaus te Sciieveniugen hield deze Bond Donderdag zijn tweede bij eenkomst van gedelegeerden van aangeslo ten vereenigingen. Woensdagavond had vooraf in een der Kurilausizalen de officioele ontvangst der buitenlandschc afgevaardigden plaats door 'het Nederlands 3he Dansonderwijzers-Ge- oi.ootsch.ap, welles .voorzitter, de heer H. Koopman, te 's Gravenhage, zijne collega's u't den vreemde hartelijk verwelkomde. Donderdagvoormiddag te 10 uren ving de Verbondsvergadering aan, onder leiding van den voorzitter, den heer Rud. Knoll, uit Hamburg, die in -zijn welkomstwoord tot de aanwezigen, voor 't meerendeel afgevaar digden van Duitsche vereenigingen, bene vens van een Engelsebe en van een Oosten- rij ksche, zoomede aan het Nederl. Genoot schap, dat vertegenwoordigd was door de heeren H. Koopman (Den Haag)8. Mar tin (Haarlem) en James Meijerfils (Arn hem.) in het licht stelde, dat het be stuur het om verschillende redenen, niet het minst in het belang eener goede samenwer king, ter bereiking van doel en streven van het Verbond, noodzakelijk had geoordeeld reeds na één jaar een tweeden gedelegeer dendag uit te schrijven, 't Deed spreker daarbij genoegen te kunnen constateeren, dat bijna alle aangesloten vereenigingen op deze bijeenkomst vertegenwoordigd zijn. Hulde bracht hij aan de groote werkzaam heid van het Verbondssecretariaat, dat met groote toewijding zijn omvangrijke taak heeft vervuld. De president riep voorts den aanwezigen een hartelijk welkom toe te Scheveningen, waarheen men niet is opgegaan om te ge nieten, maar, naar hij hoopte, om eendrach telijk samen te werken tot den bloei van het Internationaal Verbond, Dank bracht spreker veor de ontvangst door het Nederlandscbe Genootschap aan de gedelegeerden bereid in het neutraal Holland, den mooien Vredeshof, met de alom bij alle natiën geliefde Koningin Wil- helminu aan het hoofd. Spreker wist zijn er kentelijkheid niet beter te kunnen uiten dan door het instellen van een driewerf ,,hoch" op de beminnelijke persoon van Koningin-Wilhelmina. Geestdriftvol werd door alle aanwezigen deze huldebetuiging gebracht. Door den eersten secretaris, den heer Schalier, werd verslag uitgebracht omtrent de verrichtingen van het Verhond gedurende het afgeloopen jaar, waaruit o. a. bleek, dat in dat tijdperk, ter meerdere bekendmaking van_doel en streven van dezen Internatio nalen Bond, zeer omvangrijke corresponden- tiën over de geheele wereld zijn gevoerd. De rekening van den penningmeester 6loot met een batig saldo van ruim 600, terwijl bovendien nog van -eenige vereeni gingen gelden moeten inkomen. Aan het congres, dat ook heden nog voortduurt, zijn eenige feestelijkheden ver bonden, als diner, bezoeken aan het Kur- haus-concert, zoomede een excursie naar Haarlem en omstreken. Nederl. Kappers en Bar- biorsbed.ienden.bond. In het- ge bouw „Casino" te Amsterdam vergaderde Woensdagavond de Nederl. Kappers en Bar- biersbodiendenbond, afd. Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer Arnold Hofman. De heer Smilde zette het doel van deze bijeenkomst uiteen, 't Ging voornamelijk over de ellende der bedienden, werkzaam ia de Amsterdamsche Israëlietische wijken. Spr. wees er op, dat het hoogste weekloon daar betaald f 3 bedraagt, een weekloon van f 1.25 a f 1.50 is geen zeJdzaamheid. Wel komt daar verval en de kost bij, doch dit laatste laat veel te wensehen over. Door de verhooging van het tarief in deze wijk (van 5 op 7A cent) zijn de fooien toe genomen. Doch het loon werd verlaagd, zoo dat de totaal-inkomsten verminderden. Spr. constateerde dus, dat verhoogting van het tarief voor de bedienden verlaging van loon had meegebracht. Hij wekte op tot nadere aaneensluiting ter verbetering der toestanden. Vervolgens sprak de heer C. J. van der Storm, voorzitter van den Bond, die den toestand der vakgenoot-en meer in bet alge meen boschouwde. Hij weos op hetgeen de Bond tot dusver had gedaan, en wekte de ongeorganiseerden op, hun la'ksche houding te laten varen, doch zich aaneen te sluiten. Spr. las daarop een door hem geschreven artikel voor, waarin er op gewezen wordt, dat men er naar moet streven zich als be diende een goed bestaan te scheppen, omdat het door de hooge eischen van den tegen- woordigen tijd al moeielijker gaat, van be diende patroon te worden. Voorts wekte Spr. op tot vermindering van het internschap, In geen ander vak is het intern-zijn zoo ingoworeld als juist in dit vak. Bovendien werkt dit 't aankweeken van kleine patroons in de hand, wat niet altijd bevorderlijk is voor het vak. Verder bepleitte Spr. het vakonderwijs, dat in staat stelt looger loon te eischen. f Vereen, tot b e v. der Ned. Visscherij. De Vereen, ter bevorde ring van de Nederl andsche Visscherij houdt haar 23ste algemeene vergadering te Kat wijk aan Zee op Do-nderdag 29 Juli a.s, des voormiddags te 11 uur precies in het Pavil joen van het groote Badhotel aldaar. Verschillende voorstellen staan op de agenda. Het hoofdbestuur stelt voor bij de Regee ring aan te dringen lo. tot herziening der tractaten met Frankrijk en België betreffen de het bergloon van viscknetten in 1884 ge sloten in den geest van het contract, be staande tusschen de Nederlandsche haring- visscherij-reederijen, in het bijzonder, dat het loon als regel zal bedragen f 2.50 per net en in buitengewone omstandigheden meer; 2o. tot het afsluiten van dergelijke tractaten met de andere mogendheden om de Noordzee. De sectie Noordizee-visscherij vraagt het hoofdbestuur maatregelen te beramen waar door het stelen van vischtuig op zee en het verkoope-i van gevonden vischtuig buiten den strandvonder om wordt tegengegaan. I De afdeeling Katwijk wenscht dat de ver- j eeniging zich bot de Regeering zal wenden j met het verzoek het daarheen te leiden, dat I eene subsidie aan de gemeente Katwijk wor de verleend ter verkrijging van eene vaart verbetering van IJmuiden naar Katwijk aan Zee. j De afdeeling VI aarding en wil bij de Re I geering aandringen op wetswijziging, waar door ook desertie van minderjarige schepe- i lingen ter visscherij strafbaar wordt ge steld. Aan de orde is ook de behandeling van liet rapport inzake haringkeur. Wettel ij ke winkelslui ting. In de Donderdag te Amsterdam ge houden bestuursvergadering werd door het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen met op een na algemeene stemmen ad- haesie betuigd met de actie van den Alge- meenen Nederl an dscïien Bond van Handels- en Kantoorbedienden voor een bij Rijkswet verplichte 8-uur-sluiting van winkels en magazijnen. HetbestuurderA. N. D. B. De pericdüek aftredende bes tuur sleden van den A. N. D. B., de heeren H. Pollak, voorzitter, D. P. de Vries, Ie penningmees ter, B. A. Wins, 2e secretaris, Henri Meijer zijn bij enkele candiidiaatstedling herkozen. Tegenover den heer Bernard van. Praag, lieerliiingcommissaris, zijn echter twee Candida ten greetóld, n.l. de heeren A. S. de Miranda en A. Drukker. Voor deze functife zal dus een stemming moeten plaats vinden Door het bestuur is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel eën adres verzondlen, behelzen.de het verzoek, de Ongevallenwet zoodanig te wijzigen, diat de bazen en daarm'ede gel ij kgostiell den niet langer <le verzekering hunner knechten enz. zullen liebben to betalen. Op 8 en 9 September zal te Middel burg de bondsdag van den Christelijk-Natio- naJen Werkmansbond worden gehouden. De afdeeling Middelburg zal dan tevens haar 15-jarig bostaan vieren. Hoorn en de Hudsonfees- t e u. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Hoorn Door den rector van Lewes, den heer Turner, is destijds aan den Nederlandschen gezant te Washington in de meest geest driftvolle bewoordingen het verzoek go- richt, zoo welwillend te zijn, om aan het gemeentebestuur van Hoorn, ter herinnering aan de landing van de Halve Maen met de kolonie De Vries, van Hoorn afkomstig, aan boord, ten geschenke te vragen een •banier of een in hout gesneden wapen, ter plaatsing in de St. Peterskerk te Lewes. Aan dit verzoek is door het gemeentebe stuur van Hoorn met veel genoegen vol daan, door een eikenhouten wapen aan te bieden. Het wapen van den Hoofdtoren is als model genomen, omdat dit juist een merkwaardig overblijfsel uit Hollands glo rie-tijdperk is en een kenmerkend Hol- landseh karakter draagt. Het geheel is geschilderd in de heral dische kleuren, door den Hooge» Raad van Adel in 1815 vastgesteld. Het wapen ds gesneden door don lieer G. II. Lüekens, terwijl de heer M. Storm voor het schilderwerk zorgde. Het geheel zal zoo mogelijk door den Ned. gezant te. Washington namens het ge meentebestuur worden aangeboden. Het Rijksmuseum. Na het (gelukkig snel geblusch't brandje, in een teekenkamer van het Rijksmuseum te Amsterdam ontstaan, zijn: allerlei zwarte voorstelHingen gewekt alsof er een groot ge vaar 'tl'e veiligheid der kunstschatten zou bedreigen. Het Handelsblad schrijft nu dat 't hierin aanleiding vond eens te gaan zien of er voor bezorgdheid weikelijk aanleiding 'bestond en 't zegt nu te zijn gekomen tot vrij gerust stellende resultaten. Het restaurant in de benedenverdieping, dat natuurlijk nogal gevaar zou kunnen op leveren, is geheel door steenen! gewelven van bet eigenlijke museum gescheiden. De eenige verbinding tu sec hen museum ter eene en restaurants en closets ter anderer zijde is een volkomen brandvrije trap, steenen treden en muren en een ijzeren leuning. Ook de woningen van de concierges en de politiepost zijn op dezelfde wijze afgeschei den. Men klaagt diaar wel eens over de kou, van wege die steenen vlo^eren maar deze kou is brand werend. De andere inrichtingen, in 't museum gevestigd, zooals het bureau van den archi tect, zijn van 't eigenlijke museum geschei den door ruim A M. dikke muren. En de enkele houten deuren die uitkomen op de trapportalen, staan ver van alle andere brandbare stoffen, in een omgeving geheel van steen. Alleen de kap, waarin men, ter plaatsing van die leien op 'de ijzeren binten, een houtlaagje moest leggen, vormt een verbinding d'ie gevaar oplevert. Maar dit gevaar wordt dan weer bestreden door de twee jaar geleden aangebrachte buizenin richting, die men in ons blad van 5 Juli beschreven vindt. Voegen we hier nog bij, dat liiet gebouw 's nachts zorgvuldig wordt bewaakt. Twee man waken buiten; meerdere binnen. Deze binnenbewaking bestaat uit twee wachtenéén van vijf tot twaalf, de tweede van twaalf tot zeven uur. Ieder uur wordt door deze wachten een ronde gedaan door het heele gebouw. Een en ander is wel geschikt om alle angst-visioenen van verbrande kunstschat ten, waaibij de 'lieele wereld onherstelbare schade zou lijden, op de vlucht tie jagen. Blijven de beide scholen. Die behoeven gaen gevaar op te leveren. Ook hier A M. d^kke moren, die afscheiden van het eigen lijke Museum. Ook hier alleen gevaar door de kap zoo al geen groot brand-, dan toch waterschade-gevaar bij begin van brand. Maar kachels brandlen er niet; er is centrale verwarming. Vuur behoeft er niet te komen. Dodh wanneer er, zooals nu gebleken is, tegen het verbod in toch ge rookt wordt, dan is nöet alle brandgevaar uitgesloten. De schollen heeft men in het Museum gebracht om de daarvoor noodige ruimte zonder veel "kosten te verkrijgen; daar zou weinig tegen zijn, indien m<en ze- kei was, dat zij geen gevaar opleverden. Wij vertrouwen, dat nu wel zeer nauw keurig zal worden toegezien, maar wij ho pen dat dit ook in de toekomst het geval zal zijn. Er mag, om zoo te zeggen, geen lucifer de school inkomen. Kan daarvoor niet volstrekt worden ingestaan, dan zou den de scholen onherroepelijk verwijderd moeten worden. T n t or nationale Spoor weg c o n f e r e n t i e. Van den 3en tot en met den 6en Augustus a.s. wordt te Scheve ningen een internationale Spoorwegconferen tie gehouden ter regeling van de doorgaande rijtuigen in de verschillende sneltreinen door geheel Europa. Aan deze conferentie, die onder leiding staat van de Maatschappij tot exploitatie van S.S., nemen behalve de Ne- derlandsche spoorwegen deel de spoorwegbe- sturen van Duitschland, Denemarken, Oos tenrijk, Hongarije, België, Frankrijk, Zwit serland en Italië. Zoodanige conferenties worden regelmatig twee keer por jaar m verschillende plaatsen van Europa gehouden en wel onderscheidenlijk voor den loop der doorgaande rijtuigen bij de winter- en bij de zomerdienstrege ling der spoorwegen. Ditmaal geldt het dus de doorgaande rijtuigen voor den winlerdienst, die 1 October a s. begint. De laatste maal dat bedoelde conferentie die in de spoorwegwereld bekend staat als de Europaische Wagenbeistellungskonfe- renz, of Conference Européenne des voitu- res directos in Nederland werd gehou den, was in den zomer van 1898, zij had toen eveneens te Scheveningen plaats. Het aantal deelnemers bedraagt gewoonlijk onge veer 120. De verdrukte midden stand. De Nijmeegsche Handels vereen i- ging arriveerde Woensdag te Amsterdam orp daar de algemeene vergadering te houden in verband met de tentoonstelling. Op do spoonvegooupó's waren, biljetten geplakt met liet opschrift: gereserveerd voor den verdrukten middenstand".

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1