BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VAM Vergadering van den gemeenteraad van Dinsdag 27 Juli 1909, des namiddags te half twee ure. Voorzitter de heer burgemeester j'hr. J. W. A. Barcliman Wuytiers. Tegenwoordig de heer wethouder M. L. Celosse, de heeren H. Kroes, J. C. Rolan- dus Hagedoorn, M. R. N. Oosterveen, J. W. Joris sen, A. A. Hamers, D. Gerritsen, mr. J. Heyligers, H. W. van Esveld, A. H. van Kalken, N. Veis Heyn, C. J. Plomp, S. J. van Duinen, W. Salomons en D. lluys. Afwezig de heeren E. L. Visser, wethou der, en A. M. Tromp van Holst met ken nisgeving. De functiën van den secretaris worden waal-genomen <door den hoofdcommies ter secretarie mr. J. K. H. de Beaufort. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de gemeente Amersfoort ter zake verbetering van het vaartwater voor den mond van de rivier de Eem en verbete ring van de vaargeul op die rivier zelve. Wordt zonder debat en zonder hoofdelijke stemming in banden van B. en W. gesteld om prae-advies. b. Missive van Burgemeester en Weth. van 23 Juli 1909 tafdeeling I mo. 1019 waarbij medegedeeld wordt, dat de rekening en ver antwoording van de Vereeniging Ambachts school voor 'Amersfoort en omstreken over het jaar 1908 door Burgemeester en Wet houders i.> nagezien en in orde bevonden. Wordt zonder debat en zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van den Chr. Bestuurdlems- :bond waarbij aangedrongen wordt in de be steksvoor waarden een zoodanige bepaling op ite nemen, dat aan de patroon® verboden wordt in het arbeidscontract een regeling op te nemen, waardoor de bepalingen ver meld dn art. 1638 c en 1638 d! Van het Bur gerlijk Wetboek 'buiten werking worden ge steld'. Wondt zonder debat en z. h. ®t. gesteld in handen van B. ten W. om prae-adlvies. d. Schrijven van mr. H. J. M. van den IBergh, waarbij hij de benoeming tot regent van bet Burgerweeshuis aanvaardt. Wordt z. d. en z. h. st. voor kennisge ving aangenomen. e. Adres van een aantal ouders van leer lingen der 4de klasse der H. B. S. waarbij aangedrongen wordt op splitsing der vierde klasse in 3 afdeel ingen. Wordt z. d. en z. h. st. besloten te behan delen bij punt 7 der agenda. Aan de orde ••s: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden van den gemeenteraad. De Voorzitter verzoekt de heeren Ger ritsen, Kroes en Ruys zich met dit onder zoek te belasten en schorst, hangende dit onderzoek, de vergadering. De vergadering hervat zijnde, brengt de heer Gerritsen, namens de commissie, rap port uit van het door haar verrichte onder zoek, concludeerende tot toelating van de aes gekozenen. Wordt achtereenvolgens besloten tot toe lating van de heeren J. W. Jorissen, T. Sanders, M. R. N. Oosterveen, N. Veis Heyn, S. J. van Duinen en R. G. Rijkens. De 'heeren Jorissen, Oosterveen en Veis Heyn waren bij de behandeling van hun ge loofsbrief met tegenwoordig. De Voorzitter dankt de leden van de com missie voor de genomen moeite. 2. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de zesde klasse der jongensschool. De splitsing wordt voorgesteld omdat het getal leerlingen in den cursus 19091910 meer dan dertig zal bedragen. De Voorzitter deelt mede, dat alsnog is in gekomen een rapport van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, mededeelen- de dat zij geen bezwaar beeft tegen de split sing. Wordt z. h. 'o. conform besloten. 3. Benoeming van een tijdelijk buitenge woon leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium voor den cursus 1909/1910 en vaststelling van diens jaarwedde. De heer A. K. Hbvens Greve wordt be noemd met algemeene stemmen; zijne jaar wedde wordt bepaald op 1375. 4. Benoeming van een tijdelijk buiten gewoon leeraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium voor den cursus 1909/1910 en vaststelling van diens jaarwedde. De heer S. de Vries wordt benoemd met algemeene stemmen; izijne jaarwedde wordt bepaald op 770. 5. Benoeming van een tijdelijk buiten gewoon leeraar in de natuurlijke 'historie aan het gymnasium voor den cursus 1909/1910. Dr. A. A. Pulle wordt benoemd met al gemeene stemmen. 6. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een tijdelijk buitengewoon leerares in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool voor den cursus 1909/1910. Mej. J. C. van der Schroeff wordt be noemd met algemeene stemmen. 7. Voorstel van B. en W. om ook ge durende den cursus 1909/1910 het perso neel, verbonden aan de hoogere burger school, te versterken door tijdelijk perso neel. B. en W. stellen voor, voor den cursus 1909/1910 te benoemen: 1. een tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde, 2. een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taai en letterkunde en geschiedenis. De heer Rolandus Hagedoorn. Mijnheer de voorzitter, in verband met dit voorstel staat bet rekest, dat straks is in gekomen. De Voorzitter. Dat rekest is nu mede aan de orde. Wenscht u, dat het zal worden voorgelezen De heer Rolandus Hagedoorn. Bardon, mijnheer de voorzitter, ik heb een afschrift van het rekest ontvangen. De kwestie, die 't hier voornamelijk geldt, is door B. en W. niet op den voorgrond ge steld namelijk de vraag of het noodig zal zijn de vierde klasse, die zeker, althans zooals men daarvan zeker kan 'zijn, in het volgende jaar 55 leden zal tellen, te splitsen in twee of in drie afdeelingen. De commissie van toezicht heeft voorgesteld drie afdeelin gen, en ik voor mij moet pertinent aandrin gen op de handhaving van het voorstel, dat de commissie, den directeur gehoord, heeft gedaan. De vierde klasse is aan de H. B. Bchool wel de belangrijkste klasse, die be staat. Wanneer in die klasse afdeelingen zijn van 27 a 28 jongelui, dan zijn tegen die taak alleen buitengewoon krachtige leer krachten opgewassen. Al zijn wij nu oVer het algemeen zeer tevreden over de leeraren van onze H. B. school, hét zou toah over dreven zijn hen allen te beschouwen als leer krachten van buitengewone kracht. Door de klassen op een dergelijk cijfer te brengen, kan het onderwijs niet zulke goede resul taten hebben als wenschelijk is. Daarom meent de commissie, dat er behoefte bestaat aan eene verdere splitsing. Er is op gewezen, dat er lokalen zijn, die te klein zijn om een zoo groot aantal leerlingen te bevatten. Dat bewijst op zich zelf de noodzakelijkheid van de splitsing. Wanneer wij dan nagaan het groote aantal proeven, die bij het onderwijs in de vierde klasse genomen moeten worden op verschil lend gebied, dan zullen 'de resultaten van het praktisch onderwijs daaronder moeten lijden. Ik blijf dus aandringen op bet voorstel van de commissi© van toezicht om deze klasse in drie afdeelingen te splitsen, in plaats van in twee. Het gevolg daarvan zal zijn eene grootere uitgave. Dat spreekt van zelf. Maar waar wij eene school hebben, waarop wij trotsch mogen zijn en waar de leerlingen van hein de en ver naar toestroomen om haar te be zetten, daar moeten wij het belang van de school in het oog houden en medewerken om de school op zoodanige hoogte te brengen, dat Amersfoort ieder kan uitnoodigen er naar te komen kijken. Ik blijf dus hand haven het voorstel van de commissie tot splitsing van de vierde klasse in drie afdee lingen. De heer van Esveld. Mij nheer de voorzitter, ik wil mij gaarne aansluiten bij 't geen door den heer Hagedoorn is gezegd. Ik meen ook, dat het belang van goed on derwijs meebrengt, om niet een te groot aantal leerlingen in één© klasse te vereeni- gen. Ais er 28 leerlingen in eene klasse zijn, dan zijn er voor ieder twee minuten disponibel, om iets aan den leeraar te vra gen of dioor den leeraar te worden onder vraagd. Ook is .het van groot belang voor de school, dat wij tegemoet komen aan den wensch om het onderwijs zoo goed mogelijk •te maken, zoodat Amersfoort zij11- naam, dat het onderwijs er goed is ingericht, kan 'blij ven handhaven. Het heeft mij verwonderd, dat B. en W. zonder meer zeggen: „Wij gaan niet- met het voorötel meewij achten het niet noodi'g.'' Ik héb nergens gelezen waarom de splitsing in drie afdeelingen niet noodig is. Ik geloof, dat de reden wel voor namelijk zal zijn, dat bij aanstelling van meer leeraren de onkosten hooger zullen wor den. Maar in dezen mag men niet tegen die meerdere onkosten opzien, omdat het hier geldt het onderwijs aan onze H. B. school zoo goed mogelijk te doen zijn. De heer Celosse. Mijnheer de voor zitter, de beide heeren, die hebben gespro ken, doen het voorkomen alsof het iets nieuws .is wat B. en. W. voorstellen. Dat is echter niet hét geval. De klassen zullen in Ihet volgende jaar niet véél grooter zijn dan nu. De beer Haged'oom weet, als presi dent van de commissie van toezicht, hoe de toestand vroeger is geweest. Wij 'helbben in vroegere jaren klassen géhad van 53 a 54 leerlingen, verdeeld in twee afdeelin gen. In 1907 was er een vierde klasse van 52 leerlingen. Die is ook gesplitst ge weest in twee afdeelingen. Daarmee maakt een cijfer van 55 leerlingen geen groot verschil; de afdeelingen zullen, in plaats van 26, tellen 27 of 28 leerlingen. B. en W. meenden daarom, dat eene verdere splitsing niet noodig is. Wanneer de heer van Esveld zegt: ,,lk begrijp niet waarom B. en W. 't niet noodig adhten:", dan zeg ik: B. en W. vinden 't niet noodig omdat hun de noodzakelijkheid van eene verdei*© splitsing niet gebleken is. Het is eens gebeurd dat er 45 leerlingen waren in één© klasse. Later is gebleken, dat die klasse verdeeld was in drie afdeelingen, elk van 15 leerlin gen. Dat 5s uitgekomen door geschrijf in de courant of door belang hébbenden gedane mededeeling; in orde was dat niet. We moeten dus goed toezien. 8

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 5