3 De Voorzitter betuigt daütk aan <le st-em- opnemers voor de genomein moeite. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de ve.rordieping betreffende de steraat- pol.itie. De voorgestelde wijzigingen, hebben be trekking op jiet rijden met moto'rrijtuigen en rijwielen'. De hee/r Roland u s H a g e dl o o r n. Mijnheer de voorzit tier, bet doet mij plei- aier dalt dit voorstel van B. en W. ite> ge komen, wiaarniaar haast alle inwonlers van de gemeente hebben gehunkerd!. Er blijft ri-etteimiin d|e vraag over, of de bepaling,, die is gemaakt, niet bij die uitvoering aan leiding tot moeielijkheden zal gevem. Zijn er maatregelen genomien. om te bepalen, wanneer een motorrijtuig' sneller lo'opt dan 15 K.M. in het uur? ,Is er eetol middel. om dat' te control eeren De Voorzitter. Dat geloof ik niet, het is mij althans niet bekend. Het zal voor de' politie niet mogelijk zijn te bepa len of een motorrijtuig rij'dt met eien snel heid van 14 of 15 K. II. in het uur. Neemt men aan dat 15 K. M. in het uur is de snel heid van een rijtuig in den gewonen draf, dan kan men vrij wel bepalen of een motor rijtuig zich beweegt met eene snelheid, dii'e groóter is dan die van een met paard be spannen rijtuig in draf. De heer Rol andus Hagedoorn. Mijnheer d|e voorzitter, mag ik u als hoofd van de politie in overweging geven' een eenvoudig middel van controle' in toepas sing te brengen. Men heeft snelhei dis me ters voor een rijwiel. Doe (geviem precies aan hoeveel er gereden1 wordt. Als er twij fel bestaat of een motorrijtuig, te hard rijdt, Laat dan een agent diein motor volgen Op een fiets, die van eien snelheidsmeter voorzien is. Dan kan. men die snlelhieiid van den. motor controleeren ern heeft recht van spreken. Ik heninne'r mij dat mijn zoom, die in Groningen reed op een fiets, van/ een1 politieagent het bevel kreeg af tie stappen, omdat hij te hard reed. Op zijne vraag hoe hij dat wist, antwoordde die agent: „Dat kan ik ziem." Maar de snelheidsmeter op de fiets we'es uit, dat hij nog 2 K.M. was binnen de geoorloofde snielhedd. Toen m|oest de agent bakzeil halen. Het is gewenscht, dat. als wij deze verordening m'aken, or op kan worden toegezien, dat zij wordt op gevolgd. De Voorzitter. Ik gleef in overwe1- ging, dat, wat dit punt betreft, aan B. em W. zal worden opgedragen' te onderzoeken of het mogelijk zal zijn aan alle motorrij tuigen voor t.e schrijven, zich een snelheids meter aan te schaffen. Dat is immers <Ie bedoeling? De heer Rolandus Hagedoorn. Pardon, mijnheer de Voorzitter, ik zou al leen willen, dat de controleerende agent voorzien wordt van zulk een toestel, opdat hij de controle goed zal kunnen uitoefe nen. Wij kunnen aan de eigenaars van mo torrijtuigen niet voorschrijven: een snel heidsmeter te gebruiken. Maar wij kunnen wel zorgen, dat de agent, die de snelheid' van het motorrijtuig moet controleeren, er van is voorzien. Ik geef u diat als hoofd van de politie in overweging. De Voorzitter. Kunt u ook opge ven hoeveel zulk een toestel' kost? De heer Rolandus Hagedoorn. Het is eene weinig kost/bare inrichting. De Voorzitter. Als de raad geen. bezwaar heeft tegen de kosten, dan zullen B. en W. gaarne dit middel in praktijk brengen. De heer Jorissen. Mijnheer de Voor zitter, op sommige plaatsen staat aangeddid, dat er stapvoets moet worden gereden. Ik noem b.v. de Langestraat bij de Varken markt, de Kamper binnenpoort, de gevaar lijke bocht Hij Bloemendal. Daar staan bor den, dat een rijtuig met een paard stap voets moet rijden. Volgens de verorde ning kan een motorrijtuig met eene snel heid van 15 K.M. in het uur daar langs rijden. Dat vind ik niet zonder gevaar. Moe* er "niet bijgezet worden, dat op der gelijke plaatsen het motorrijtuig niet snel ler mag rijden dan een paard, dat stap voets gaat. De heeT van Duinen. Mijnheer de Voorzitter, ik verschil met vele ingezete nen in 'de appreciatie van dit voor stel van B. en W. Ik kan dezen imaatregel niet toejuichem, omdat ik voorz'e, dat eene bepaling zal worden opgenomen, waaraan de hand niet zal wor den gehouden. En als wij eene verordening in 't leven roepen, waaraan de 'hand niet kan of zal worden gehouden, dan is het be ter haar niet in 't leven te roepen. Het groote motief in de adressen van verschil lende ingezetenen om d'e snelheid van mo torrijtuigen te beperken, is geweest het ver wekken van stof. Ik ben de eerste om dat toe te juichen als het kan. Maar het groote bezwaar voor mij is, dat bij een vaart van 15 K.M. even goed stof wordt opgewoeld als bij een grootere snelheid. Men zal zeggen: Iloe gTooter snelheid, hoe meer stof. In het algemeen is dat waar. Maar de bestuurders van automobielen nemen nu reeds de snel heid van 15 K.M. in acht bij het rijden in de bebouwde 'kom. Het heeft mij meer malen gefrappeerd, dat motorrijtuigendoor onze straten gaan met eene snelheid, die werkelijk de 15 K.M. per uur nierb over schrijdt. Die personen houden zich ook aan de bèpaling omtrent het stapvoets rijden; meer en meer wordt de vaartsnelheid ver minderd'. Wanneer ik dat alles in aanmer king neem, dan vind ik het jammer eene bepaling in 't leven te roepen, waarbij een maximum-snelheid wordt voorgeschreven. Ik zie in, dat die bepaling op den duur niet steekhoudend zal blijken. Ik zal mij er niet tegen verzetten. Het is de wensch van zeer vele ingezetenen en ik zal mij daarbij neer- leggen Maar ik vrees, dat de bepaling niets zal baten, omdat men er niei de hand aan kan houden, dat zij wordt nageleefd. De Voorzitter. U vreest, dat men de hand niet zal kunnen houden aan de be paling. Maar volgens den heer Hagedoorn kan eene goede controle worden uitgeoe fend. De heer van Duinen. Ja, als een agent op zijn fiets zit, dan 'kan hij misschien nagaan hoe snel de auto rijdt. Maar als hij niet op zijn fiets zit, wat moet hij dan doen? Hij kan toch moeielijk eerst naar het bu reau gaau om de fiets te halen. Er is nog eene zaak. Zoodra iemand, die in een auto rijdt, ziet, dat hij wordt vervolgd, zal hij zijn vaart gaan temperen. Er gaan velen langs den weg, die de in de verordening bepaalde snelheid overschrijden; zij doen dat dikwijls niet willens en wetens, maar als men er eenmaal inzit, dan neemt men on willekeurig een snelleren gang aan. Ik blijf er bij, ik vind het jammer, dat deze 'bepa ling in 't leven wordt geroepen. Ik had liever gewild, dat wij er buiten bleven. Maar daarop is, helaas, geen kans. De heer van Es veld. Mijnheer de •Voorzitter, het spijt mij niet, dat een der gelijke maatregel genomen zal worden. Want vooral met droog weer is het noodig de snelheid, waarmee dé automobielen rij den, te beperken. Het bezwaar is geopperd, dat het. moeielijk is eene snelheid! van 15 K.M. in het uur te controleeren. Welnu, laat ons dan aannemen wat de gezondheids commissie voorstelt en een heel zachten gang voorschrijven van 10 K.M. in het uur. Die is voor een politie-agent gemak kelijk te controleeren. Ik vind, dat er voor een auto niets geen bezwaar tegen kan zijn, of het rijtuig in drie of in vijf minuten door de stad rijdt. De Voorzitter. Ik moet tegen de meening opkomen, dat tegen eene derge lijke vermindering van de snelheid geen be zwaar kan zijn. Er is integendeel groot bezwaar tegen. Een oud chauffeur heeft mij juist dezer dagen nog verzekerd, dat het onmogelijk is met eene snelheid' van. 10 K.M. te rijden. Dan kan men d'e machine niet in gang houden. 15 K.M is noodig en leivert ook geen beswaar, omdat men, met d'ie snelheid rijdende, de machine' ieder oogenblik kan- doen. stilstaan. Daarom heb ben B. en W. 15 K.M. voorgesteld. De heer vanEsveld. Ik heb van een stalhouder gehooid, dat- dé snelheid, waar mee een rijtuig met een paard zich beweegt, is 11 K.M. per uur. Dat zou dus de snel heid moeten zijn, als men voor beide de zelfde vaart wilde voorschrijven. Maar met het oog op de stof, die een motorrijtuig ver wekt, zou i'k willen voldoen aan het ver langen van de gezondheidscommissie en voor auto's de maximum-snelheid op 10 K.M. bepalen. De heer van Duinen. Mijnheer de Voorzitter, met eene snelheid van 10 K.M. zal men volstrekt niet bevrijd zijn van stof. Een gewoon rijtuig met een ijzeren band om de wielen jaagt in den drogen tijd reeds stof op. Maar bij een auto wordt de meeste stof veroorzaakt door het zuigen van de gummibanden. De Voorzitter. Ik acht het eene groote onbillijkheid' voor een auto eene be perkter snelheid voor le schrijven dan voor een gewoon rijtuig. Dat is onbillijk. De heer van Esveld. De onbillijk heid zie ik niet in, mijnheer de Voorzitter, want een motorrijtuig verwekt vijfmaal meer stof, omdat bet te Taag op den grond staat'. De Voorzitter. Dat is eene techni sche beschouwing, waarvan ik de juistheid niet kan beoordéelen. Ik héb altijd gemeend dat de stof ontstaat door de snelheid van beweging. De heer C o 1 o s s e. Mijnheer die Voor zitter, ik geef de /voorkeur aan het voorstel van het dagelijksch bestuur. Het schijnt ook in de bedoeling van ide wet te liggen, dat niet eene snelheid van 10 K.M. zal worden bepaald. De heer Plomp heeft mij medegedeeld het verslag van de handelin gen der Eerste Kamer, waarin dit' punt is behandeld. Daarin is door den minister gezegd „Ik weet wel dat de wet geen bepalingen bevatten zal, die aan de gemeentebesturen de verplichting opleggen om het maximum van 10 K.M. per uur te beperken tot die gedeelten van de bebouwde kommen, die daarvoor, bijzonder in aanmerking komen, en dat dus aan de iRegeering geen middelen ten dienste staan om daartegen rechtstreeks in te gaan, doch ilk will wel verklaren, dat door mij de toepassing van het maximum van 10 K.M. zoo wortelt 'bedoeld, dat niet de bebouwde 'kommen in 'haar igehee'l, maar alleen die gedeelten d'ie, betzij wegens het drukke verkeer, betzij wegens andere plaat selijke otnstaui'dighedenzulks noodig ma ken, daarvoor in aanmerking komen. Mocht mij echter onverhoopt blijken, voor het ge val d'at dit ontwerp aangenomen wordt, dat de gemeentebesturen mat deze opvatting geen behoorlijke rekening houden, dan ben ik voornemens om terstond met een wijzi ging te 'komen, een wijziging, die dan na tuurlijk uit niets anders meer 'kan bestaan dan uit schrapping van de geheele bevoegd heid van de gemeenten tot het stellen van een maximum-snelheid Nu is op den straatweg van Amersfoort tot Arnhem door bijna alle gemeenten de maximum-snelheid voor automobielen be paald op 12 K.M. Maar er zijn ook andere gemeentebesturen, die baar hebben be paald op 15 K.M. De heer van Duinen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 7