meeat, dat liet niet zal geven, omdat men er de hand niet aau kan houden, dat de bepaling wordt nageleefd. Maar^ het is ze ker, d'at als er niets wordt bepaald, nven zal kunnen rijden zooals men wil. Daaren tegen kan, als de verordening is vastge steld, niet zonder meer worden aangenomen dat de bestuurders van motorrijtuigen de verordening met voeten zullen treden. Men moet uitgaan van de gedachte, dat de men- schen respect hebben voor de bepaling, die de raad heeft vastgesteld. Men moet het daarop althans wagen. Zijn er toestellen, waarmee de snelheid van antomobielen kan worden nagegaan, dan is er geen bezwaar ze te controLeeren. Het is waar, in den regel zullen de politie-agenten niet op een fiets zijn. Maar het hoofd van de politie kan bepalen, dat nu en dan de agenten; 'bijzon der hunne aandacht zullen vestigen op de snelheid, waarmee automobielen rijden, en dan kunnen zij daarvoor worden uitgerust. Er is dus alle aanleiding om met het voor stel van B. en W. mee te gaan. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voorzitter, er is nog geen voldoende ant woord gegeven op de vraag of op bijzon dere punten, zooals de Langestraat bij de Varkenmarkt en de Kamper Binnenpoort, eene geringere snelheid kant worden voor geschreven. Zullen daar de automobielen met» onverminderde vaart 'kunnen doorrij- dten? Daar ben ik zeker tegen. De Voorzitter. Bij de wet is be paald, dat die nraximum-sneilheicï niet bene den de 10 K.M. kan worden bepaald. Men moet bet den. bestuurders van die rijtuigen niet al .te lastig maken. Zij rijden van zelf langzamer als de toestand van den weg dit vordert. De heer Gerritsen. IJ hebt mijne vraag niet goed begrepen, mijnbeer de Voorzitter. Ik heb in het algemeen geen bezwaar tegen eene snelheid van 15 K.M. Maar op bijzonder nauwe punten, zooals de twee die ik heb genoemd, of op gevaar lijke bochten, zooals bij Bloemendal, is eene snelheid van 10 K.M. meer dan voldoende. Ais men daar rijdt met 15 K.M. -snelheid, dan krijgt men ongelukken. Ik heb geeu bezwaar, als daar gereden wordt met een 10 K.M. vaart, maar wel als een grootere snelheid is toegelaten. De neer Jorissen. Mijnheer de Voor zitter ik herhaal mijne vraag van. straks. Kan 't niet op die manier gevonden worden, dat op plaatsen, waar men, met paard en rijtuig stapvoets moet rijden, op de borden wordt aangegeven, dat auto's geen snellere vaart mogen hebben dan 10 K.M.? De lieer Plomp. Mijnheer de Voorzit ter, ik geloof, dat de beide vorige sprekers zich op een verkeerd -standpunt stellen. Wat is de bedoeling, waarmee deze bepaling wordt voorgesteld? Men wil het opjagen van stof tegengaan. Maar mu komt men op een ander terrein: dat van, de veilig heid. Wij hebben nog niet ondervonden, dat het noodig is ons daarop te bègeven. Er is dus nog geen aanleiding om dat te doen. Als wij doen wat de heeren willen, dan krij gen wij eene snelheid, die niet kan worden gereden. Daartoe moeten wij niet medewer ken. Wij moeten niet aan het rijden met automobielen zonder noodzaak moeielijkhe- den in den weg leggen. Wij moeten» het ver keer regelen, maar dwangmaatregelen moe ten wij mijden. De heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter. de 'heer Plomp begrijpt niet wat ik bedoel Het is mij alleen te doen om de enkele punten ik heb een drietal ge noemd, die mij te binnen schoten waar borden zijn aangebracht dat er stapvoets moet worden geredenop die kleine eindjes wil ik met 10 K.M. snelheid laten rijden. Dat weet men direct; er staat een bord, waaronder nog slechts behoeft te worden geplaatst, dat auto's met 10 K.M. snelhe:d moeten rijden. Even verder houdt dat weer op. Daar kan toch geen 'bezwaar tegen zijn. De heer Plomp zegt: „De bedoeling van dit voorstel is tegen het stof opjagen te waken". Maar als wij tegelijk voor de veiligheid kunnen waken, dan behoeven wij dat niet na te laten. De Voorzitter. Als u een voorstel tot wijziging wilt doen, mag ik u dan .ver zoeken dat schriftelijk in te dienen. De beer Veis H e y n. Mijnbeer de voorzitter, wat de heer Jorissen zegt, dat heeft praktisch bezwaar. Aan de grens van de gemeente ziet de berijder van een auto 15 K.M. staan. Later ziet hij een bord met 10 K.M. Waar houdt dat voorschrift op ito gelden? In de praktijk zullen zulke bepalin gen veel last veroorzaken. Wanneer een snelhekl wordt aangenomen van 15 K.M., •dan is dat voor dergelijke machines niet overdreven. Wij moeten ook wat laten aan komen op de welwillenheid van de bestuur ders zelf. Ik kan mij niet voorstellen, dat iemand in de Kamper Binnenpoort niet uit eigen beweging den gang van zijn auto zal matigen. De heer van Duinen. Mijnbeer de voorzitter, ik bad hetzelfde willen zeggen als de heer Veis Heyn. Ik wil er nog aan toevoegen, dat de inzittenden dat in de ■eerste plaats ter wille van hunne eigene vei ligheid zullen doen, enkele dollemannen uit gezonderd. De heer van Esveld. Mijnheer de voorzitter, ik wil er op wijzen, dat als men doet wat de gezondheidscommissie verlangt, ook voldaan wordt aan den wensch van de heeren Gerritsen en Jorissen. Ik heb ge hoord, dat het moeielijk is met eene vaart van 10 K.M. te rijden. Maar de heer Celosse heeft medegedeeld, dat in de meeste gemeenten, wfaar de straatweg van Amers foort naar Arnhem doorloopt, de snelheid is bepaald op 12 K.M. Dat schijnt dus wel te kunnen. Ik wil daartoe het voorstel doen. Dan moeten de auto's rijden met eene maxi mum-snelheid van 12 'K.M. en daarmee zijn alle bezwaren opgeheven. De Voorzitter. Dat moet ik bestrij den. Het bezwaar blijft bestaan, dan voor een1 automobiel eene mindere snelheid' wordt voorgeschreven dan voor een gewoon rijtuig, dat rijden mag met een snelhedd van 15 K. M. De heer van Esveld. Dat is mij per tinent tegengesproken door een stalhouder, die mij zeide, dat de snelheid, waarmee hij rijdt, hoogstens 12 K.M. is. Ik wil voorstel len de maximum-snelheid te bepalen op 12 K.M. De Voorzitter. Mag ik verzoeken voorstellen schriftelijk in te dienen. Wordt het voorstel van den heer van Esveld on dersteund? De heen- Hamers. Ja, mijnheer 1de voorzitter, ik wil het ondersteunen, want als een rijtuig met eeu paard flink -rijdt, dan heeft het eene snelheid van 12 K.M. in bet uur. De Voorzitter. Neen, 15 K.M. Ik breng in behandeling artikel 84ter met het voorstel van den heer van Esveld om de maximum-snelheid te bepalen op 12 K.M. De lieer Kroes. Mijnheer de voorzit ter, is de bepaling, die de beer Jorissen wenscht, werkelijk onuitvoerbaar? Dat zou ik .gaarne willen weten. Ik woon aan den Hooglandschen weg. Daar komt dikwijls een auto met eene verbazende snelheid langs. Als die de bocht moet nemen in de Schim- melpenninckstraat, dan de bocht bij Bloe mendal en eindelijk de bocht bij bet Liefde huis, dan moet daarvoor eeue mindere snel heid voorgeschreven tzijn. Ik zou als alge- meenen regel '12 K.M. willen stellen, maar in gevaarlijke .bochten, zooals die, welke ik heb genoemd, is 10 K.M. meer dan genoeg. De Voorzitter. Ik -geloof, dat het wenschelijk is eerst te stemmen over het voorstel van den heer Jorissen, dat onder steund is en dat strekt om .aan het artikel eene tweede alinea toe te voegen van dezen inhoud „Op plaatsen, waar aangegeven staat stapvoets rijden, is het aan bestuurders van motorrijtuigen verboden miet een grootere snelheid dan van 10 K.M. per uur te rijden." De heer Veis Heyn. Is die bepaling uitvoerbaar, mijnheer de voorzitter? Dat heb ik reeds gevraagd. De Voorzitter. Volgens mijne in lichtingen is het niet mogelijk met eene snelheid van 10 K.M. te rijden, omdat dan de machine niet in gang is te houden. Dat zou althans nader moeten worden onder zocht. De heer Kroes. Mijnheer de voorzit ter, mij ligt nog versch in het geheugen de proef, die in Scheveningeu genomen is. Toen is -het bewijs geleverd, dat automobielen met eene maximum-snelheid van 10 K.M. kun nen rijden. De Voorzitter. Ik -stel voor, naar aanleiding van bet voorstel van den beer Jo rissen, in beginsel uit te makert of de raad zich met het daarin neergelegde denkbeeld kan vereenigen. Blijkt dat het geval te zijn, dan kan de ontwerp-verordening <aan B. en W. teruggezonden worden, om een nader ad vies daarover uit te brengen. Het is moeie lijk, staande de vergadering eene 'goede redactie voor een volgens het amendement van dien heer Jorissen gewijzigd artikel te vinden. De heer van Esveld. Mijnheer de voorzitter, voordat u het denkbeeld van den heer Jorissen in stemming brengt, zou ik gaarne nog iets willen hooren over de snel heid van 12 K.M. De Voorzitter. Daartoe zal straks gelegenheid zijn. De heer van Esveld. Ik meen, dat dit dadelijk moet worden behandeld. Er izul- len nog wel meer punten zijn, behalve die welke hier worden (genoemd, die gevaarlijk zijn om te worden bereden. Ik hoor, dat imen verschil 'wil maken rtusschea 12 en, 10 K.M. snelheid. De lieer Jorissen. 10 K.M. zal uit zondering zijn. De 'heer van Esveld. Als wij eene vaste snelheid aannemen van 12 K.M., dan geloof ik, dat wij Veel beter zullen doen. In de eerste plaats zullen dan de chauf feurs gemakkelijker weten wat de maximum snelheid is, waaraan zij zich "hebben te hou den. En ook het publiek -zal er door gebaat zijn. De Voorzitter. Ik moet sterk afra den op het denkbeeld van, den heer van Esveld in te gaan. Dat zal aanleiding geven dat er veel minder auto's in de gemeente komen. Het bezoek aan Amersfoort zal daardoor zeer verminderen. De heer van Esveld. Voor een min der bezoek aan de gemeente ben ik niet zoo bang, want door Amersfoort loopt de groote heerweg en die moet noodzakelijk door al len genomen worden. In Hilversum is voorgesteld de maximum-snelheid op 10 K.M. te bepalen; of 'dat aangenomen is weet ik niet. Wanneer wij eene snelheid van 12 K.M. aannemen, dan zal in alle ger meenten langs den straatweg, tot Arnhem toe, dezelfde snelheid gelden. Het is veel gemakkelijker, dat men weet overal met dezelfde snelheid te kunnen rijden. Daarom zou ik de uitzonderingen van den heer Jo rissen niet willen maken. De heer Kroes. Daar zou ik juist wel voor zijn. De Voorzitter. Wordt het voorstel van den heer van Esveld ondersteund? De heer Hamers ondersteunt het voorstel. Dan zal ik door stemming daarover laten beslis sen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 8