Uit den omtrek. installeerd de plaatselijke enquête-commis sie voor den Middenstand, welke commissie een uitgebreid onderzoek zal instellen naar alles wat op den Middenstand te Tilburg betrekking heeft. Het seizoen te Scheve- „ineen 't Is nog verre van schitterend afgescheiden nu van factoren, die ook onder andere omstandigheden van invloed kunnen »in °P Schereningw Moei, de hoofdschuldige is t weer. Het gevolg i», av verschillende logeergasten hun verblijf inkorten en anderen, die van plan waren te komen, de gereserveerde kamers afbestel- Wat nu aangaat de Maatschappij Zeebad Schevenirgen, ook die ondervindt hetna deel van het slechte seizoen en niet alleen In aanzien van de hotels, maar ook wat betrfeft de z.g. buitenhedrijven, de pier, üe baden, de badstoelen en tenten. De exploi tatie hiervan levert aanzienlijk minder op. Om slechts één cijfer te noemen :lafts^ den Zondag werd de pier bezocht dooi bUUU menschen en op den overeen'komstigen Zon dag van het vorig jaar door 12,000 perso nen Dat er ook minder baden genomen worden spreekt van zelf, en badstoelen en tenten worden natuurlijk ook beduidend minder gebruikt. Dat het seizoen dus niet gunstig is voor den financieelen toestand der Maatschappij Zeebad Scheveningen, is begrijpelijk, te meer wanneer men bedenkt, diat dit reeds het zevende jaar met een slechten zomer is. Van 1903 aan heeft Scheveningen te kam pen met ongunstig weer in het zomerseizoen. Toch is de positie der Maatschappij op het oogenblik nog stabiel, en voor de toekomst hangt veel af van de komende maanden. Wel kan echter nu reeds gezegd worden, dat het seizoen 1909 voor Scheveningen al lerminst gunstig zal zijn. Handelsberichten. Het nummer dezer week van „Handelsberichten (no. 184) vestigt er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op, dat op Zaterdag Augustus a.s., des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur, de heer H. C. F. Hennig, consul-generaal te Genua, in een der lokalen van de afdeeling Handel zal zijn te spreken. In de daarna besproken rapporten van consul' Slee te Manchester en consul Chamney te Port-Louis (Nauritiue) komen verschillende mededeelingen voor, welke geacht mogen worden de aandacht van be langhebbenden bij den handel met die plaat sen te verdienen. Het vervolgens onder „Uit andere bronnen" weergegeven rapport van den Duitschen consul-generaal te Londen bevat eenige algemeene beschouwingen over den economischen toestand van G-root-Brit- tannië en Ierland in 1908. t> Onder „Handelsverdragen en Tarieven is melding gemaakt: 1. van eene tariefbe slissing ten opzichte van geweven katoe nen, cottonets in Nederlandsch-Indie, en 2. van de heffing van tonnegelden in de Vereenigde Staten van Amerika. Do rubriek „Aanbestedingen" bevat me dedeelingen over de levering van gegalva niseerd ijzerdraad en isolatoren voor Noor wegen van metalen voor Denemarkenvan uniformen en uitrustingsstukken voor Ma rokko van een stoomschip voor Egypte en van een schakelbord voor Australië. Voorts wordt onder deze rubriek vermeldde aan besteding van den bouw van een brug in Spanje en die van te verkenen concessies tot exploitatie van oenige mijnen in Turkije. Overigens bevat dit nummer van „Han delsberichten" nog de volgende berichten ScheepvaartberichtenVerbetering der haven van Cannes. StatistiekTelefoonverkeer in Neder land Nederlandsche KoloniënAfloop kina bastveiling van 15 Juli 1909 te Amsterdam. Oogstberichten Stand der tuinbouwgo- wassen in Nederland en Groot-Brittannië. Stand der landbouwgewassen in Nederland. Krentenoogst in Griekenland. Onder „Mededeelingen" wordt bericht, dat bij de afdeeling Handel ter inzage ligt eene beschrijving van de haven van Horli (Rusland) en voorts, dat voor belangheb benden bij de directie vam den landbouw adressen, van hooi-exporteurs in Canada ver krijgbaar zijn. Landbouwboekhoudin g. Voor rekening van de Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouwer in Hol land's Noorderkwartier zijn twee boekjes gedrukt, welke de geheel uitgewerkte boek houding van een landbouwbedrijf bevatten, volgens twee verschillende systemen inge richt. De vereeniging stelt zich daarmede ten doel iederta boer in staat te stellen bet boekhouden in zijn bedrijf in toepassing te brengen en heeft ze daarom bij de firma Trapman en Co. te Schagen voor zeer lagen prijs algemeen verkrijgbaar gesteld. Bijenteelt. Dat de bijenteelt in Westerwolde van belang is, blijkt uit het feit, dat dagelijks Woensdag zelfs 23 wagens met bijen het grenskantoor bij Bellingwolde (Gr.) passeerden. Men brengt de koninkrijken naar Oost-Fries land, naar de boekweit- en "heidevelden. De douane-boambtèn hebben het er druk mee alles moet nauwkeurig gecontroleerd wor den. (N. v. d. D.) Een scheepsrem. Hoewel er in 31 artikelen bij besluit van 24 April 1897 wettelijke bepalingen zijn vastgesteld om aanvaringen op zee te voorkomen, is het toch gebleken, dat het dikwijls bijna on mogelijk is ze te vermijden en hoevele malen hebben die aanvaringen op zee geen ernstige gevolgen met zich gesleept? Dc- heer J. C. de Neef te Rotterdam (wagenmaker bij de gemeente) heeft twee toestellen (remmen) uitgedacht, die volgens zijn beweren, de ernstige gevolgen die aan aanvaringen kleven tot bijna niets kunnen reduceeren. In het modelschip, dat hij hoeft gemaakt, heeft hij aan stuur- en bak boordszijden, iets vóór de machinekamer, in de huid van het schip een stel deuren ge maakt, die door een kruk of handle van de brug af kunnen geopend worden en flan loodrecht op de richting en beweging van het vaartuig komen te staan. Wanneer nu een aanvaring onvermijde lijk is, de machines achteruitwerken en de deuren staan open, dan kan het schip vol gens zijn beweren geen halve lengte meer vooruit door den grooten tegenstand, die de geopende deuren en de schroef of schroe ven bieden. De schok wordt dan minder hevig. Indien bij dikken mist de afstand zeer klein is, waarop men een naderend schip heeft kunnen waarnemen, waardoor de voor noemde deuren en schroeven (of schroef) niet voldoenden tegenstand hebben kunnen bieden, dan is er vóór aan den boeg nog een z.g. buffer aangebracht, die, wanneer hij tegen een ander schip stoot, naar binnen wordt gedrukt en daardoor reeds de kracht der aanvaring vermindert. Echter door dat naar binnen drukken van dien buffer wor den dan aan stuur- en bakboordsboeg auto matisch een stel deuren geopend, (eveneens als de bovengenoemde deuren in de huid aangebracht) die bij geopenden stand een z.g. kussen water tusschen de beide sche pen vormen. Wanneer dit kussen water zich heeft verplaatst, zijn volgens den uitvinder de schepen weder vrij van elkander. N. R. Ct. Sanitair vervoer. In het begin van dit jaar werd te Rotterdam eene Maatschappij opgericht, die ten doel heeft het aanschaffen en exploiteeren van zieken vervoermiddelen en daarom den naam kreeg van Rotterdamsche Maatschappij voor sani tair vervoer en waarvoor bepaald werd dat zij niet ten doel zou hebben, uit de exploi tatie ruime winsten te behalen. De Maatschappij heeft bij de firma Dür- kopp te Bielefeld doen vervaardigen een automobiel, speciaal ingericht voor het ver voeren van zieken, gewonden enz., die thans eenige weken, in gebruik is en uitstekend blijkt te voldoen. We zouden van het bovenstaande geen melding gemaakt hebben, ware het niet dat de auto vervoeren door het geheele land en ook naar het buitenland doet en dat voor hen die minder financieel krachtig zijn, uit- zouderingstarieven gelden. De Maatschappij is gevestigd te Rotter dam, Wijnstraat 120. Een middel tegen gason- gelukken. Iemand te Haarlem heeft zich afgevraagd of, gezien die vele gasver- stikklngen, niet een toestel zou zijn uit te denken, waardoor het gevaar van gas ver stikking kon worden voorkomen. Hij zette zicili aan den arbeid en vond een vernuftig toestel uit, dat herhaalde ma len aan de lichtfabrieken te Haarlem is onderzocht en dat, naar het rapport, er over door de gasdeskundigen aan de liah'tfabrie- ken uitgebracht, aan hooggestelkle eisohen 1 voldoet. Het toestel maakt alarm wanneer over matig gasontsnapping plaats heeft. De „Gas- en Waterntter" geeft ook een middel aan om treurige ongevallen, als de verstikking door gias, zooveel mogelijk te voorkomen. Het bestaat in een gaskraan met veiligheidskoppeling, die de slang goed vast houdt en in korten tijd gemakkelijk kan worden afgenomen. Deze veiligheidskoppe ling bevindt zich bij slangen die aan kook- stellen worden gebruikt aan beide einden. Een andere inrichting dient om 't knikken en breken van de slang te voorkomen. Het apparaat wondt in den handel gebracht door de firma Benkiser te Straatsburg en zal waar schijnlijk door de Nederlandsche firma's ook wel geleverd kunnen worden. Prof. Treub en zijn zus ters. Prof. Hector Treub heeft in zake het bekende geval met de verpleegsters in de vrouwenkliniek medteged'eeld, dat hij be sloten heeft in het vervolg geen diploma's als kraam vrouwen verpleegster meer te ge ven. Aan de verpleegsters, die er zich voor geprepareerd hiebbem, zal de heer Treub nog in November gelegenheid gev-ein, het diplo ma te verkrijgen en daarna niet meter. Drankbestrijding. Aan een werkje „Une lutte de quinze ans", gericht tot de leden van liet Xlle Intern. Congres tegen het alcoholisme, ontleenen we dat de gezamenlijke hier te lande bestaande ver- eenigingen voor drankbestrijding in het ge heel tellen meer dan 100.000 leden. Onder dezen zijn er ongeveer 42,000 geheel-ont houders. Het grootste ledental heeft de r. k. ver eeniging Sobriëtas, namelijk 57936. Daarna volgt de Volksbond met ongeveer 20600 le den, de Nationale Christelijke gekeelont- houdersvereeniging telt er 9700. Honden. 2 en 3 October a.s. zal te Alkmaar een groote internationale hon dententoonstelling worden gehouden, uit gaande van de Nederlandsche St.-Bernards- club. De mededinging is opengesteld voor alle rassen. Vermoedelijk zullen tusschen de 300 en 400 honden worden ingezonden, in ver band met de omstandigheid dat Breda en Tilburg hun tentoonstellingen hebben uit gesteld en er voor een paar duizend gulden aan prijzen is uitgeloofd. P o 1 i t i e-h o n d e n. 3 Sept. a.s. zal te Gouda een wedstrijd gehouden wor den voor politie-hondeu. Op uitnoodiging zal ook onze Delftsche majoor vau politie met zijn bekenden hond „Max" daaraan deelnemen. Onbehoorlijke reclame. 'De groote Amsterdamsche likeurstokerij Wijnand Fockink adverteert in een Argen- tijnsch blad, w'aarvan een bladzijde naar „Het Volk" twerd gezonden, op een wijze, die men erger dan on ldesc h zou kun non noemen. Op een plaat ziet men een jonge dame e>n een Jeelijke oude vrouw, die Koningin Wil helm in a em de Koningin-Weduwe moe ten voorstellen. Beidien staan op een troon aan weerszijden van een kraamvrouwen^ verpleegster, die een ktind op de armen draagt. Voor den troon, staan een aantal buigend© hovelingen. Het kind stelt priustee Juliana voot en uit haar mond komen de woorden: „La Fockink es la major ginebra", d. w. z. Fockink is de bleste jenever,. Boveni de plaat staat als opschrift: ,,De waarheid uit kin dermond". En 'er onder: Het heeft de geheele wereld verbaasd, dat de eerste woor den dei* kroonprinses van Holland waren: „Fockink is de beste jenever." Deze Nederllandscbo jenever-menschen zorgen er toch goed voor, dat moet gezegd; worden, dat men in het buitenland een flin- ken indruk van onze natie krijgt! „De firma Wijnand Fockink" zoo merkt „Het Volk" zeer terecht op, „weet inderdaad het monarchaal gevoel op even kiesche als praktische wijze aan haar za ken dienstbaar te m'aken." Hazardspel. Donderdag werd uitspraak gedaan in de zaak van 8. Bnan- dau, voorzitter, W. Content, secretaris, en A. Eleus, penningmeester der Zuid-Hol- landsche Heerensociëteit, die den l5en Juli jl. voor het kantongerecht te 's Gra- venhage terecht stonden als beklaagd ter zake van het houden vam een publiek huis van hazardspel, waarin het roulette-spel werd beoefend, en tegen ieder van welke beklaagden door het O. M. twee maanden hechtenis was gevorderd. De plaatsvervangende kantonrechter mr. Boudewijense verklaarde bij zijn vonnis het Openb. Ministerie niet-ontvankelijk, over eenkomstig een der conclusion van den ver dediger mr E. G. S. Bourlier, dat over de feiten, die het In casu goldt, Rechtbank en Hof reeds vonnis en arrest hadden gewezen, waartegen geen cassatie was aange teekend,- zoodat die beslissingen in onherroepelijke kracht van gewijsde zijn gegaan, en om trent deze in kracht van gewijsde gegane beslissingen niet andermaal een rechterlijk oordeel kan worden uitgesproken. De Z u i d-H ollandsche Heerensociëteit. Donderdag werd te 's Gravenhage uitspraak gedaan in de zaak van S. Brandon, voorzitter, W. Con tent, secretaris en A Eleus, penningmees ter der Zuid-Hollandsche Heerensociëteit, dien den I5en Juli jl. voor het kantonge recht terecht stonden ais beklaagd van het houden van een publiek huis van hazard spel, waarin het roulettespel -word beoe fend, en tegen ieder van welke beklaagden door 't O. M. twee maanden hechtenis was gevordrd. De plaat ver vangende kantonrechter, mr. Boudewijnse, verklaarde bij zijn vonnis het O. M. niet-ontvankelijk, overeenkomstig een der conclusion van den verdediger mr. E. G. S. Bourlier, dat over de feiten, die het in casu gold, rechtbank en Hof reeds vonnis en arrect hadden gewezen, waarte gen geen cassatie was aangeteekend, zoo dat die beslissingen in onherroepelijke kracht vau gewijsde zijn gegaan, en om trent deze kracht van gewijsde gegane be slissingen niet andermaal een rechterlijk oordeel kon worden uitgesproken. Eenlastiggeval. De Amster damsche politie-verordeniug verbiedt het van achteren op een rijtuig klimmen. Nu had zich een jongnienscli daaraan schuldig gemaakt op 30 April. Edoch, 't rijtuig, op welks ach ter trede hij bezig was te klimmen, toen .hij met sterken arm er werd afgehaald om naar het politiebureau te worden opge bracht, was een brik, die de jongeling met een heel gezelschap had gehuurd. Een brik waar men moeilijk anders dan van achteren in kan komen. Het O. M. achtte het maar 't beste, in dezen de vervolging in te trekken. Zeilj achtgestolen. Ten na- deele van den heer K. Dekker te IJmui- don is Donderdagnacht oen zeiljacht (boeier) gestolen. De dief of dieven hebben het slot vaai de ketting verbroken. Het jacht is het laatst gezien bij Buitenhuizen aan het Noordzeekanaal. Kwade Droes. In het abattoir te Nijmegen zijn Woensdagmorgen vijf paar den afgemaakt, lijdende aan kwaden droes, een ziekte, die zelden in Nederland voor komt. De paarden waren afkomstigvier uit Erlekom, gemeente Ubbergen, en één nit Nijmegen. Het Staatstoezicht heeft maatregelen getroffen tegen verspreiding der ziekte, doch een ander paard onder de gemeente, verkeert in verdachten toestand. Hoe de ziekte is overgebracht, is nog niet niet met zekerheid 'Bekend. Eenigen tijd geleden is evenwel een paard' afge maakt, dat 'bij slachting bleek geleden te hebben aan kwaden droes. Een onmiddel lijk ingesteld onderzoek toonde aan, dat de 5 bovenbedoelde paarden 'hiermede in aan raking waren geweest; de mogelijkheid is niet uitgesloten dat nog meerdere dieren besmet zijn. Juist b ij t ij d s. Men meldt uit Scheveningen aan het Vad. Door twee mannen, werkzaam aan de baggermachine aan de haven, die Woensdag avond halfrtien langs het strand huiswaarts keerden, werd ten Zuiden van den vuurtoren in zee een donker voorwerp gezien. Nader bij gekomen, zagen zij dat liet een vrouw was. In bewusteloozen toestand Kaaiden zij haar uit het water en riepen assistentie in. Door poli/bi o en later door dr. Van Duyl, werd het bewustzijn werder bij de drenlke- lingo opgewekt en bracQ, men 'haar naar de ziekenverpleging voor de verdere verpleging, vanwaar zij later naar het ziekenhuis wérd overgebracht. De drenkelinge was een Rotterdamsche juffrouw van middelbaren leeftijd, die wegens drukkende schuldzorgen zoo ongemerkt in een bui van zwaarmoedigheid in zee was go- loopen en alleen haar loven te danken heelt, doordat deze twee werklieden juist dat af gelegen strandstrookje passeerden. Ploselingedood, In den af- geloopem nacht te circa 12 uur is tei Rot terdam de postassistent S., dienstdoend© aan het station D. P., door een beroerte getroffen en kort daadna overleden. De on gelukkige is gehuwd en vader van twefo kin deren Ongelukken. Te Nijmegen is gisteren de metselaar Van Heezewijk uit een dakgoot gevallen en aan do gevolgen overleden Tijdens den h©v5ge<n storm is Don derdag te Emmerik over boord geslagen en verdronken <le 34-jarige Ho 13aindsche schip per Verduin van het zeilschip Neptuuue, thuisbehooremde te 's Gravenmoer. De on gelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. Gas verstikking. Te Roermond vond Donderdag morgen het dienstmeisje van den heer A de 27-jarige dochter des huizes dood op het privaat. Het gaskraantje, dat zich aldaar bevindt, stond nog open. Vermoed wordt-, dat zij in do vroegte naar het privaat gegaan is, het gaskraantje heeft laten openstaan en tengevolqge van het ont snapte gas den dood gevonden heeft. Branden. Vrijdagnacht is te Ecloenrotiel afgebrand de nieuwe woning en bakkerij met inboedel van gebroeders Ver hagen. De oorzaak is onbekend-, alles is ver zekerd. Te Varik brandde de met riet bedotte woning van dien winkelier J. Visser af. Door 'n onbekende oorzaak ©mitsto nd Donderdag te N. Vennep een hevige brand bij notaris Overmeer. De dienstbode, ge wekt door een ongewoon leven, dat ze be neden in huis hoorde, en gewaarschuwd door den verstikkenden rook boven, welebe dadelijk de huasgenooten, die op haar ge roep naar buiten snelden en zagen, dat d© acli-têrkamer in brand stond. Met veree'nde krachten, beproefde men den brand te stuiimi, hetwelk eindelijk ge lukte, doch niet dan nadat groote schade aan meubelen en woning was toegebracht. De schade wordt gedekt door assurantie. Donderdagnacht om IJ uur brak te Roermond op het staitiionsemplaeeimenit brand uit Een gedeelte van een moohime- loods en van de smedenibergplaats werd een prooi der vlammen. Donderdagnacht is afgebrand het huis van den lieer P. Spiers, te Oo9tpk>lder (N.- H.) Oorzaak omvallen van een petroleum stel. Het verbrando wa6 niet verzekerd. Allkm. Crl. Vrijdagmorgen 5 uur is te Almkerk het huis van den landbouwer G. Pruisen., geheel afgebrand, door hert in brand vliegen van een petroleumstel. Alles was verzekerd. D e s t o r m. De storm heeft de bos- sclien van Gaas ter Lanud erg gehavend. Bij het dorp Harich zijn niet minder dan 120 boomen omgewaaid. Ook menig rogge- en haverveld beeft deerlijke verwoestingen on dergaan, als 'door hagelslag zijn zij vernield, 't Was inderdaad een noodweer. De zee te Oudemirdum was zeldzaam woest. School- en Kerknieuws. R.-K. Gymnasium. Den Amslerdaui- schen Raad zal ueldrra een voordracht bereiken om aan de St Wfllrbrord'usstachbmg een groot stuk grond achter het Rijksmuseum, op het ter rein der voormalige waskaarsenfabriek, te ver- koopen. voor den louw aldaar van een R.-K. Gymnasium met internaat. Notarieel examen.. In de week vam '24 tot en niet 90 Juli zijn geslaagd, voor het eerste ge deelte M. C. A. A. H. Romer, te Maastricht; M A. Verkerk, te C'ulemburgH. H. Schippers, le '©-Gravenhage; R. T. Timmer, te Menaldum G. A. Gerretsen. te 's-Gravenhagejhr. F. M. van Spongier, te ArnhemL. K. Steernberg, te Beetsterzwnag. Voor 'het '2e gedeelte: L. Wes- tra, te Assen H. Scholten, te Nuuspeet; ,T. W. van Hamersvelt, te Zoetermeer. Acle-examen« Engetsch, Middelbaar On derswijs A. 30 Juli, vooramklags, geëxamineerd 4 eandidaten. Geslaagd dè dames M. L. Th. de Bruin, Deventer, en G. d© Cock. Lisse. Akte-examens Engekoh. M, O., A., namid dag. Geëxamineerd 3 eandidaten. Geslaagd de 'hoeren: G. A. Dudok, Amsterdam; H. M, J. Endepols. Maastricht, en mejuffrouw E. G. Wil ling. 's-Gravetïhage. De hoer J. W. H. Kalkman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hilversum, heeft tegen 1 November zijn eervol emeritaat aange vraagde Het provinciaal kerkbestuur van Gronin gen heeft aan den heer J. B. Goudschaal, predi kant te Wester wijt werd, op zijn verzoek, na 49- jarigen dienst, eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 Januari 1909. Door de Waalsch© oommissie is aan den heer L. Bressen, predikant hij de Waalseho ge meente te Rotterdam, met ingang van 1 Novem ber e. k.. wegens veertigjarige evangeliebedie ning, eervol emeritaat verleend. Al|. Synode der Ned. Horv. Kerk. 9de zitting. Do generale kas was afgedaan, gevolgd door een paar kleinere fondsen, voor de Waldenzen en een paar biutenkwdeeho gemeenten, welke fondsen aan de historie hun ontstaan danken. Na de behandeling der generale kas hiekl de heer OfFerhaus een warme expastoratie, waarin hii, rekening houdend met die vele afwijzingen, die moeten geschieden, betreurd©, dat ruim 300 gemeenten haar verplichting jegens de generale kas niet nakomen, onder aanvoering van Am sterdam, dat immer zich verontsohuhligd heeft- met do onuitvoerbaarheid dier zaak, en dut ter- w ijl Rotterdam jaarlijks ongeveer f 2500 bij draagt, Den Haag f 1150, Leiden f 750. en plaatsen als Winterswijk f 226, Hengelo (O.) f 300, Shedreéht f '220, Oosterbeek f 137, Lisse f 132, Schagen f 121 enz. Gelukkig kon beriöht wordendat Amsterdam op zijn onthouding zal terugkomen. Maatregelen werden voorgedragen oin de gemeenten tot meerdere trouw aan te spo ren. De behandeling van het verslag der Synod. Commissie werd voortgezet. Het voornaamste deel van het daaruit behandelde liep over de werkzaamheid voor de godsd. Mangen der Ne derlanders in Dnitschlaml. Uit het verslag blijkt dat de zorg daarvoor nu ook uitgebreid zal wor den tot Homburg a/d Rijn en dat de Dnitsohe kerk to Recklinghausen en Düfisoldorf bereid is geldelijke bijdragen voor deze werkzaamheid te schenken of te verhoogen. In het verslag wordt ook vernield, dat H M. de Koningin voor dit werk f 500 schenkt, H. M. de Koningin-Moeder 300, Z. K. H. de Prius der Nederlanden f 75. Wegens Synod us Contraeta werd de middagrit, ting vroegtijdig gesloten. rDe ontvangsten van de Utrechtsche Zondihgsvereeniging hebben volgens tie Be richten no. 8, van 1 tot 30 Juni bedragen de som vam 10277.63, waaronder begre pen is een bedrag van 1116.05 van per post ontvangen contributiënuit Amster dam 170 van de opbrengst collecte boek jesuit Blokzijl van de classis Kampen, voor tractoment van den heer Van Essen 225; door mr. W. II J. baron van Heem stra te Doorn, de opbrengst van d©n ee/sten classicalen Zendingsclag, op den huize Doorn gehouden, 150; door dem Zendings- director te Driebergen van de dames I 1200 en nit '6 Gravenhage aan diverse gif ten, zendingsboekjes enz. f 340uit Utrecht een legaat van wijlen mej. G. S. A. van Goudoever van 500, een legaat vam wijlen mej. J. M. Jongbloed van f 500; van dezo legaten moet van ieder de helft belegd blij ven, en 500 van een deel contributie. Met bartel ij ken dank aan hoeren predi kanten en kerkeraden wordt een bedrag van f 4692.00vermeld van de opbrengst der Pinkstercollecten. De vorige opgave bedroeg 18183,96. Van 1 Januari 1909 tot 30 Juni 1909 werd' ontvangen 28461 59. Het tekort over 1908 bedraagt 19787.11. De begrooting voor 1909 is 100.183voor 1909 ia dus noodig 119.970.11, daarvoor werd ontvangen 28461.59; blijft dus noo dig 91.508,52. Voor do feestgave werd wederom met har telijkere dank een bedrag van 4060 72 ontvangen, waaronder de opbrengst van de te Breukelen gehouden Bazar, 1402.84J van mevr. B. 300 en van den heer mr. 't B. H T. 100, beiden te Haarlem; van mr. O. M. B. 100, van N. N. 1000 en van X. IJ. Z. 500, allen te Zeist. Het vroeger reeds verantwoorde bedrag was 11442,75, het totaal is thans 15503.47. r— De classicale Zen-diingsdag van de G-eref. Kerken in de Classis Utrecht, zal op Woensdag 11 Augustus a.s. -Pn de Ooeter- kerk (Slotlaan) te Zeist gehonden worden. Het programma omvat het Walgende: s Morgens van 1012 uur, opening door ds. W. Verhoef, waarna zal spreken de heer Alkema, laatst zendeling bij de Ned. Zeiv drngsvereemging ie Meester Cornells, mob gedachten wisseling. 's Middags van 24 uur. Sprekersde heer J. L D. v. d. Roost, zendeling van de Utr. Zemd/ingsvereeniging, onderwerp: ,,Iets over Nienw-Guinea en Almaheira", en ds. C. Zwaan, van Djokja, onderwerp: ,,De Z endings arbeid op Midden-Java.' 's Avonds 7 uur Dr. B. Wielenga, van Arnhem. Gemeenteraad van Baarn. In de gisteren te Baarn gehouden openbare raadsvergadering werd de gemeen te-rekening dienst 1908 aangeboden, beloo- pcndc in ontvangsten f 233039,55, in uit gaven f 223738,51£, en sluitende alzoo met een voordeelig saldo van f 9301,03ADe ge loofsbrieven der herkozen leden, A. J. Bicker Caarten en N. Wafelbakker, en van het gekozen lid W. Heijbroek Jr., werden in orde bevonden en mitsdien tot hunne toe lating besloten. De jaarwedde van den on derwijzer, den heer J. v. d. Brink, werd periodiek verhoogd met f 25. Aan de aid. Baarn van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werd ten behoeve van den Tuin- bóuwvvin,tercursus eene subsidie toegestaan van f 100, met vrij gebruik van een ver warmd en verlicht lokaal. Aan den heer W. Maris werd wederom het woonhuis ,,de Oorsprong" verhuurd voor f 600 per jaar, onder toekenning van liet recht tot het mogen houden van hoogstens 4 kostjongens, en on der bepaling dat voor iederen kostjongen. boven genoemd aantal f 100 per jaar boven de huursom van f 600 verschuldigd is, tot een maximum van f 1000. Ingekomen was een request van de afd. Baarn van het Ned. Werklieden Verbond „Patrimonium'' ver zoekende hulp voor haro kas, ter bestrij ding van de geldelijke nadeelige govolgen van gedwongen werkeloosheid, hetzij door eene jaarlijksclie bijdrage, hetzij door een gedeelte der uitkeering, bv. het 3/5, te ver schaffen. Overeenkomstig het advies vare. B. en W. werd besloten dezo zaak aan te hou den tot tijd en wijle zich in grootere ge meenten bepaalde meeningen hebben ge vormd, omtrent de uitvoerbaarheid en de beste wijze waarop zij kan worden geregeld. Bij do rondvraag wees do lieer Stoker nog op den slechten staat waarin verschil lende wegens bij regelval verkeeren, waar op de voorzitter een onderzoek toezegde. K o n i n g i n'n edag te Bu9- su m. Op een adres van het feestcomité te lJussuin ter viering van den Koninginne dag, heeft de raad met algemeen e stemmen besloten, een bijdrage te verstrekken van f 300 uit de gemeentekas. Keuring van voedings middelen. De raad der gemeente Bus- sum heeft gisteren vastgesteld* een veror dening op de keuring en verkoop van voe dingsmiddelen en keukengereedschap en op de keuring van slachtvee, en daarbij tevens vastgesteld een instructie voor den te be noemen keurmeester en adjunct-keurmees ter, voor welker benoeming het dagelijkscb bestuur de opdracht kreeg. Vee n end aal. Do gemeenteraad gaf toestemming aan de afd. van den Volks bond, om in de lokalen van de openbare school een bloemententoonstelling te hou den Medegedeeld werd dat B. en W. in de volgende zitting een voordracht zullen doem om een motorspuit aan te schaffen, waar aan, met het oog op die hooge gebouwen, behoefte bestaat. Hiervoor zal een bedrag van 4 a 5000 gul den moeten geleend worden. Diefstal met geweldple ging. Te Putten op de Velirwe is in den nacht vau Dinsdag op Woensdag een brutale diefstal gepleegd. Vier kerels zijn daar de woning van een drietal bejaarde menschen binnengedrongen en hebben dezen, onder bedreiging met een revolver, gedwongen de plaats aan te wijzen, waar zij hun geld en kostbaarheden bewaarden. Terwijl drie van do vier de bewoners bewaakten, snuffelde de vierde in de woning rond e>n maakte voor een aanzienlijk bedrag aan geld, benevens ©enige sieraden, buit. I)e politie van Putten werd van het feit in kennis gesteld. Zij had het vermoeden, dat de daders naar Amsterdam de wijk had den genomeneen paar Puttensche politie mannen togen naar de hoofdstad en het mocht hun spoedig, met hulp der Amster damsche politie, gelukken twee der vermoe delijke daders Woensdag aan te houden. Zo werden ten huize van een vrouw in do Bn- gelsche steeg bij den Nieuwendijk gear-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3