BINNENLAND. naar Sabadell vertrokken, waar ernstige on lusten zijn uitgebroken. De tranulienst, de reinigingsdienst en de aanvoer van levensmiddelen zijn in Barce lona hersteld. Sedert den 26en Juli hadden de troepen 3 dooden en 27 gewonden, de oproerlingen 32 dooden en 126 gewonden. C e r b r e, 2 Aug. De eerste trein, die sedert 25 Juli uit Barcelona kwam, is heden om 9 uur des avonds hier aangeko men. Uit Madrid wordt aan de Temps bericht, dat er nooit sprake geweest is van eene mi- nistorieele crisis of van de samenstelling van een militair kabinet. Generaal Marina meent, dat hij den toestand meester zal kunnen worden met de versterkingen, die reeds zijn aangekomen en nog verwacht worden, en met de medewerking van de oorlogsschepen. Hij zegt, dat de Spaansche verliezen sedert het begin van den strijd tegen de llifbewoners niet te boven gaan 200 dooden, waarvan 40 officieren en 600 gewonden, waaronder 50 officieren. De censuur blijft de pers vervolgen, die ha rerzijds voortgaat overdreven en sensatie wekkende mededeelingen bekend te ma ken. De minister van financiën verklaart in staat te zijn aan de militaire toebereidse len liet hoofd te bieden zonder leening, door te putten uit de overschotten van den dienst. Do groote weerzin tegen den kolonialen veldtocht, die zich inzonderheid in de la- gore bevolkingslagen van Spanje doet gel den, vindt voor een deel hare verklaring in de bepalingen van de Spaansche militie- wet, krachtens welke inzonderheid de min der bemiddelde klassen tot den dienst wor den geroepen. In Spanje is sedert 1904 de algemecne dienstplicht ingevoerd, maar de persoonlijke dienstplicht bestaat er niet; er is gelegcnlieid om zich te laten vervan gen en zich van den dienst vrij te koopen. De plaatsvervanging, die te voren geoor loofd was tusschen bloedverwanten tot den vierden graad toe, werd door latere bepa lingen tot broeders beperkt. Het stelsel van afkoop is echter nog steeds in zwang. Tegen betaling van 1500 peseta's kan ieder zich van den dienst in het leger bevrijden. Daarmede is aan de welgestelde standen de mogelijkheid gegeven om zich geheel te ont trekken aan den militairen dienst. De ge- lieele zwaarte van den dienst drukt dus op de armere volkslagen, die niet in staat zijn zulk eene som op te brengen. Wel heeft de regeering onlangs een wetsontwerp inge diend, dat aan allen, die lichamelijk krach tig zijn, zonder onderscheid van rang of stand, den plicht oplegt een zekeren tijd te dienen en eerst na afloop van dien tijd de mogelijkheid opent om zic-h van den ver deren dienst vrij te koopenmaar het parle ment heeft dit wetsontwerp nog niet afge daan. Een ernstig nadeel van de Spaansche legerorgauisatie is verder, dat bijzondere koloniale troepen ontbreken. Op de Balearen en do Canarlsche eilanden bestaan zelfstan dige troepenformatiënvoor de garnizoe nen, die Spanje in het moorddadige klimaat van het Rif onderhoudt, wordt zulk eene or ganisatie gemist. Spanje in Marokko. M e 1 i 1 1 a 1 Aug. Bij een aanval op een convooi werden 1 officier gedood en 6 soldaten gewond. Voor Melilla heerscht rust, volgens een bericht uit Madrid van 1 Augustus, waar door tijd gewonnen wordt om verdere ver sterkingen aan te voeren. Zoodra hij 40,000 inan bijeen heeft, wil generaal Marina met kracht voorwaarts gaan. Tegen de overdreven voorstellingen, ie in Fransche bladen zijn gegeven over het gevecht van 27 Juli, is de Madridsche cor respondent van de Eclair opgekomen. Gene raal Pintos is dien dag gevallen, maar het is onjuist, dat twee generaals gewond zijn. Generaal Marina kreeg een schampschot aan den arm. De Spanjaarden waren niet ge noodzaakt hunne vooruitgeschoven posten pr.js te geven, welker verzorging vergemak kelijkt werd, doordat op do lagune Mar Chica een geregelde bootendienst is inge- Ticht. Rusland. Uit Petersburg wordt bericht, dat vol gens betrouwbare 1 «richten van 14 Juni tot 14 Juli 171 doodvonnissen zijn uitge sproken. waarvan tot dusver 25 voltrokken zijn. Sedert het begin van het jaar wer den 721 doodvonnissen uitgesproken, waar van 320 voltrokken wórden. Turkije. Volgens een bericht uit Konstantinopel, is de regeering thans in onderhandeling over de opneming van Turkije in do La tijnse he muntunie. Konstantinopel, 2 Aug. Een telegram van den vali van Saloniki bericht, dut eergisteren morgen Bulgaarsche solda ten van den post Kadita schoten op «ene Turksche patrouille. De Turken antwoord den. Des avonds, toen de Bulgaren versterkt waren door de bevolking uit den omtrek, begon het vuur op nieuw. Do Kamer is begonnen met de behande ling van do begrooting. Do raming van de uitgaven is 29,971,106 Turksche ponden. Het tekort bedraagt 9A millioon daarbij 's gerekend op de opheffiug van de belasting van de van legerdienst vrijgestelden. Perzië* Volgens do Nowoje Wremja neemt do anarchie in Perzië toe. en hebben er tal van schermutselingen plaats gehad tusschen de regecringstroepen en de roactionnairen. De Armeniërs verlaten Teheran uit vrees, dat er weder ongeregeldheden zullen ont staan Allerlei. Stockholm, 2 Augustus. Der tig vakvereenigingon hebben gisteren beslo ten den arbeid neer te leggen. vEen ongewone verrassing overkwam, zoo meldt do German ia, do inensclien die Donderdagmorgen te Berlijn vroeg waren opgestaan. De temperatuur was in den nacht snel gedaald en Donderdagmorgen half vier op 7 graden gekomen. Tegen dien tijd kwam plotseling een hevige sneeuwjacht los. Er vielen zware, groote vlokken, die echter op het plaveisel van de groote stad snel smol ten. Het merkwaardige schouwspel duurde ongeveer twee minuten. Ook uit de voorste den worden tamelijk zware sneeuwbuien ge meld. Op de velden moet sneeuw zelfs tien minuten Lang zijn blijven liggen. Storm en regen hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag allerwegen groote schade aangericht. Er zijn boomen omgewor pen, vele vruchten afgewaaid. Het tramvev- keor tusschen Berlijn en Charlottenburg waa in do vroege morgenuren van Donderdag ontredderd, doordat een eik op het kabelnet was neergekomen en dit vernield had. Dresden, 2 Aug. Op de jaarmarkt op de Vogelwiese brak heden avond een groote brand uit, die zich met razende snel heid uitbreidde tot over oen derde deel van de Vogelwiese. Meer dan zestig tenten en tien caroussels werden vernield, tien per sonen werden zwaar, zestig licht gewond, maar niemand werd-gedood. Lissabon, 2 Aug. Heden namiddag om twee uur werden hier twee sterke aard schokken van korten duur gevoelder werd volstrekt geen schade aangericht. De aard beving werd inzonderheid gevoeld te San- tarem. De paniek was algemeen. M e x i c o, 2 Aug. Een telegram uit Aca- pulco bericht, dat de schokken daar Zater dag en Zondag voortduurdenDe bevolking leeft in de open lucht; de nog overgebleven huizon heeft men door inididcl van dynamiet geslecht. De ergste schok kwam Zaterdagna middag voor, toen het water in de haven 33 voet terugging en daarna terugkomende, de aanlegplaatsen overstroomde en belang rijke schade aanrichtte. Er is gebrek aan voedingsmiddelen. I)e Staatscourant van Dinsdag 3 Aug. bevat o. a. de volgende Kon. besluiten met ingang van 15 Augustus benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Leeuwarden mr. F. G. van Bins- bergen, advocaat en procureur te Leeuwar den met ingang van 15 Augustus 1909 be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton 's Hertogenbosch mr. S. W. Holleman, advocaat en procureur te Vught en mr. I. A. Swane, advocaat en procureur te 's Hertogenbosch; benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Helder mr. A. N. L. Otten, advo caat en procureur te Utrecht, tevens beëe- digd klerk ter griffie van dó arrondisse- ments-rechtbank aldaar benoemd tot substituut-griffier bij het gerechtshof te Amsterdam mr. N. Muller, doctor in de Staatswetenschap, werkzaam ten parkette van de ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de kantongerech ten te Amsterdam, wononde aldaar; benoemd tot procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage mr. T. G. H. Reitsma, thans advocaat-generaal bij ge meld gerechtshof, en tijdelijk belast met de functiën van -directeur van politie voor het ressort van het gerechtshof te 's Graven- hage mr. T. G. H. Reitsma, benoemd pro cureur-generaal bij het gerechtshof. Prinses Juliana. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat dr Roessingh, na zijn verblijf in het buitenland. Zondag weder een be zoek ten paleize Het Loo bracht. Met voldoening kan worden vermeld, dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana in alle opzichten uitmuntend is en dat het lichaamsgewicht in geregelde verhouding blijft toenemen. 2 Augustus. Men meldt uit 's Gravenhage Gieteren, den verjaardag van. de Konin gin-Moeder, had de Residentie weder haar feestkleed aangetrokken en de heldere kleu ren van het rood-wit-biauw en oranje steken scherp af tegen den somberen hemel. Toch heeft de dreigende lucht niet verhinderd, dat van buiten de stad velen naar Den Haag waren gekomen, om den feestdag aldaar door te brengen en getuigen te zijn van de ver se h i 11 enide feestel ij kh eden In de straten deden zich draaiorgels en ambulante muziekkorpsen hooren, waarom heen vroolijke buitenlui hier en daar een rondedansje uitvoerde. Do parade moest wegens den hevigen regen worden afgelost. Men meldt uit 's Gravenhage Ondanks de dreigende, zwaar bewolkte lucht, is de feestviering in den Koekamp van wege het Haagscho Comité van Volks feesten gisterenmiddag uitnemend geslaagd. Wel vie1 er nu en dan een regenbuitje, maar de grond was betrekkelijk droog, zoo dat de duizenden volwassenen en kinderen, die zich op het terrein bewogen men sprak van 15.000 toegangsbewijzen, welke zouden zijn uitgereikt zonder natte voe ten op te loopen, op hun gemak konden ge nieten van het vele, dat hun heden weder geboden werd. Inderdaad, er was voor afwisseling ge zorgd. Jong en oud kon hier iiets van zijn gading vinden. De vroolijke stemming werd er in gehou den door een tweetal muziekkorpsen, van de jagers en van de huzaren, die vader- landsche liederen en opgewekte marschen ten beste gaven. Liefhebbers van zang kon den zich vergasten aan een meisjeskoor, ge vormd uit leerlingen van de school van den heer Van der Laan, lid van het Comité, en gedirigeerd door mej. Zwitaar, terwijl een dochter van den heer Van der Laan de piano-begeleiding verzorgde. Voor de klein tjes was er een poppenkast, terwijl de oude ren zich konden vermaken met voordrach ten van Abr. do Winter en een werkelijk verdienstelijke tooneelvoorstelling door hot gezelschap Van Lier uit Amsterdam Stu dentenleven, kluchtspel in één bedTijf uit de 17e eeuw door P. Bernagie. Sportminnaars eindelijk vonden hier een wedstrijd tusschen de korfbalclubs Vitesse uit Leiden en A. L. O. uit Den Haag, waar bij Leiden aan de winnende hand was, toen wij het terrein verlieten. De stand was toen 5-0. Maar bij al die vermakelijkheden werd de Koninklijke Vrouwe niet vergeten, ter ge legenheid van wier verjaardag deze feeste lijkheden werden gegeven. Vóór het podium van het tooneel prijkte de buste van H. M. de Koningin-Moeder tusschen groen en decoraties in de nationale kleuren. En aan haar was het eerste num mer van het feestprogram gewijdeen heil- wensch aan Koningin Emma, door mevr. M SmitsGrader op gevoelvolle wijze, onder ademlooze stilte vertolkt. Geflankeerd door levende beelden, vorsten uit het Oranjehuis voorstellend, bracht mevrouw SmitsGra der in herinnering, wat Nederland aan Ko ningin Emma en aan Oranje verschuldigd is en hoe met de geboorte van Prinses Ju liana de ster der hope weder is gaan gloren. Luide toejuichingen vielen de bezielde voor dracht ten. deel en uit volle borst werd het Wilhelmus door de menigte, om het podium geschaard, aangeheven als waardig slot van deze vaderlandslievende huldebetooging. Op het terrein waren weder de gewone ververschings- en bloemententjes aanwezig en een tent voor leden en genoodigden van het comité Te Baarn werd de verjaardag van H. M. Koningin Emma gevierd met het hou den van eene harddraven]©en. verlichting van hei Stationsplein, het Oud-Hol- laiiidsc'h Marktplein en een feestconcert van het fanfecorps „Crescendo". Prins Hendrik kwam gistermorgen om half tien per automobiel ten paleize Soest- dijk, voor gelukwenschmg aan H. M. de Koningin-Moeder. Aan het dejeuner dat H. M. aan de leden dei* hofhouding aanbood zat de Prins mede aan. De Koningin-Moe der vertrok met den Prins om 2 uur per auto naar het Loo. Op het falicitatieregister werd druk geteekend. O u d-H ollaud te Baarn. Het oud-Hollandsche marktplein in het Oranje- park te Baarn is op 2 Augustus o'ndanks het regenachtige weer door zeer velen bezocht. Behalve de Oud-Hollandsche kapel, die een uitgebreid programma ten beste gaf, zijn dien dag opgetreden prof. Ri-kï-ri, mej. Bolle en Bamberg Jr. Het marionetten- theatre van Talyor wist de honderden toe schouwers aangenaam bozig te houden. De illuminatie kon wegens den regen niet door gaan, zoodat de wedstrijd, die daarvoor was uitgeschreven, tot een nader te bepalen dag is uitgesteld. Men meldt uit Wageningen Op het Sanatorium Oranje Nassauoord is de verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder feestelijk gevierd. Te 12 uur kwa men patiënten en personeel in de groote con versatietaal bijeen, en hield de geneesheer directeur dr. A. Schuld, een toespraak over de beteekends van dezen feestdag voor ons volk en speciaal voor het Sanatorium. Op een aan H. M. gozoaitlem telegram van ge- lukwensch werd in den loop van -den dag een antwoord ontvangen. Voor den maaltijd die zen dag was liet menu uitgebreider dan ge woonlijk. Des avonds werd er een concert gegeven, terwijl de patiënten werden ont haald op limonade en gebak. Het slechte we der belette de verlichting. 'Gisteren werd te Apeldoorn die verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder gevierd met het uitsteken der vlaggen van de open bare gebouwen en van vele particuliere wo ningen. De felicitatie-registers ten paleize Het Loo werden druk geteekend, terwijl fraaie bloemstukken, o. a. namens de gemeente, de Oranjevereeniging, de Vereeniging tot Veraangenaming van het Verblijf, en de Vereeniging „Naar Apeldoorn" aan H. M. werden aangeboden. Het Keizerlijke bezoek aan de Steeg. Ten behoeve van de dagbladpers heeft het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie bepaald, dat ter ge legenheid van het bezoek van den Duitschen Keizer op Middachten het telegraafkantoor de S*eeg op 8 Augustus ook des avonds van 7 tot 9 uur en zoo noodig later, open zal zijn en, onafgebroken van 9 Augustus' 6 uur v. m. tot 10 Augustus 10 uur n.m. Voor den telefoondienst zal het kantoor den 9en en lOen des avonds tot 10 uur ge opend zijn. Het Keizerlijke bezoek aan de Steeg. Omtrent het keizerlijk bezoek schrijft men uit De Steeg aan d© N. li. Ct., dat daar overal groote drukte en bedrijvigheid heerschen. Een eerepoort zal worden opgeslagen bij den overweg van de stoomtram, voorbij het hotel De Engel, ter wijl de spoorwegviaduct met groen zal wor den behangen en enkele versierde palen zul len worden geplaatst. Uit de huizen worden de Duitsclie en Nederlandsche vlaggen ge stoken. Het stationsgebouw is van buiten netjes opgeschilderd. De wachtkamer zal in het laatst dezer week voor de ontvangst in ge reedheid worden gebracht. De witte muren zullen met gele stof, afgezet met blauw, worden behangen, een Smyrna tapijt wordt op den vloer uitgespreid. Eikenhouten met blauw bekleede leunstoelen, waartusschen varens en potten met bloemen staan, vol tooien de inrichting. Audiënties. De ministers van Buitenlandsche Zaken, Koloniën en Marine zullen Vrijdag 6 Augustus geen audiëntie verleenen. Naar de Pr. Gr Ct. verneemt, is de heer jhr. mr. H. O. Feith te Groningen benoemd tot vice-consul van Noorwegen voor Groningen en Drenthe. Kamerverkiezing in Schoterland. De Roomsch-Kal/ho- lieke Kiesvereeniging heeft aan hare ge- loofsgenooten een schrijven gericht, waarin de raad gegeven wordt hunne stem uit te brengen op mr. Limburg. Kamerverkiezing Scho terland. Nog nooit word er in dit kies district zoo veel kracht ontwikkeld voor een verkiezing zelfs niet in de dagen voor de verkiezing van den heer Domela Nieu- wenhuis als tlhans 't geval is. En dit is van beide partijen te zeggen. Avond aan avond treedt mr. Limburg als spreker op, steeds nagereisd door een debater van de S. D. A. P., terwijl de heeren Helsdingen, mr. P. J. Th*oelstra, ds. De Haas voor de candidatuur Bergmeijer als sprekers optre den. Het wordt opgemerkt, dat deze candi- daat nu niet, zooals bij de vorige verkie zing, riet de vrijzinnige sprekers debatteert, niet optreedt in de voornaamste plaatsen van het district, doch in een paar kleine dorpen. Door beide partijen wordt veel aan huisbezoek gedaan, wat hier tot nog toe weinig geschiedde, maar, waarmede de S. D. A. P. bij de vorige verkiezing in som mige dorpen begon en waarvan het succes duidelijk uit de stembussen dier dorpen bleek. Eenige Haagsche onderwijzers en journa listen besteden een gedeelte hunner vacan- tie, om te werken voor de verkiezing van den heer Limburg. Hun bureau is te Hee- ren-een gevestigd, van waaruit zij het dis trict bewerken met strooibiljetten, huisbe zoek en de vele administratieve werkzaam heden (afschrijving der kiezerslijsten voor elk stembureau, enz.) verrichtingen, die 'n dergelijke actie nood'ig maakte. Te Heeren veen en elders heeft men Zaterdagnacht over al biljetten aangeplakt ten gunste van mr. Limburgmen werkt nu hier als in de Hol- landsche steden, voor Schoterland iets nieuws. De Amsterdamse he ge- meent e-b egrooting voor 1910. Na maandenlangen zorgvuldigen arbeid ten stadhuize is de gemeente-begrooting van Amsterdam voor den dienst 1910 gereed ge komen en naar de Stadsdrukkerij verzonden. Het Hbld. kan mededeelen, dat de stij ging van de uitgaven voor den dienst 1910 door een omzichtige, niet al te ruime ra ming der uitgaven eeai betrekkelijk bevre digend cijfer geeft, dat daartegenover de ontvangsten op een hooger cijfer konden worden geraamd, waarbij belastingverlioo- ging vermeden kon worden. Gisterenavond, hield de« Vrijz.-dem. Vereeniging te Amsterdam een ledenverga dering onder voorzitterschap van prof. Van Embden, tot het stellen van een candidaat voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing in district VI (vacature Ruys). Bij het bestuur was als eenig candidaat opgegeven mr. G. F. de Jongh, die door den voorzitter warm werd aanbevolen. Te vens be3prak de voorzitter in afkeurenden zin de door sommige liberalen verkondigde bewering, als zou een candidatuur De Vries niet zoo kwaad zijn, omdat mr. De Vries als wethouder van onderwijs tocli geen na deel kan berokkenen aan de openb. school en men in den Raad een flink anti-socialist noodig heeft. Met algemeene stemmen werd mr. G. T. J. de Jongh als candidaat gesteld, waarna de vergadering werd gesloten Gisterenavond vergaderde te Amster dam de r. k. kiesvereeniging tot het vast stellen van haar houding bij de a.s. gemeen teraadsverkiezingen in district VI (vacature Ruys), onder voorzitterschap van dr. Ra demaker, die een kort woord van dank uit sprak aan het adres van den heer Ruys, omdat hij zijn zetel had prijsgegeven, ten einde het mogelijk te maken dat mr. De Vries als gemeenteraadslid en tevens als wethouder van Onderwijs voor Amsterdam behouden bleef. Met algemeene stemmen werd alsnu mr, De Vries gekozen als definitief candidaat. Met een krachtige opwekking tot de le den, om mede te werken tot de herkiezing van mr. De Vries, sloot de voorzitter de vergadering. De heer Groot, stationschef der Staatsspoor fe 's Gravenhage, in gelijke functie benoemd te Leeuwarden, vertrok heden ochtend naar zijne" nieuiwe stand plaats. Vóór zijn vertrek namen de ambtenaren hartelijk afscheid van den sympathieken man en vereerden hem als aandenken een fraai zilveren inktstel. x Bouwmeester naar Indië. Het zal er nu toch van komen, zegt de Tel., dat Louis Bouwmeester ten derden male naar Indië vertrekt. De zaak? begint hoe langer hoe meer vasten vorm aan te nemen. Twee zeer invloedrijke mannen steunen hem, zoowel financieel als in de keuze van het repertoire. En steunende op zijn onder vinding tan vorige jaren, hoopt hij het In dische publiek zoo goed als onder de gegeven omstandigheden mogelijk is, zijn kunst te brengen Een tournée in Indië is niet alleen een hoogst moeilijke, maar ook een kostbare on derneming. Bouwmeester wordt hierin echt- ter gerugsteund door een groote ondervin ding. Hij heeft met veel zorg zijn repertoire samengesteld. Wat zijn gezelschap betreft, naar hij zelf zegt, de grooten in naam of daad gaan niet mee, dat hebben we al gezien. Toch heeft hij met eenige artisten van beteekenis, die hem voldoende zullen bijstaan, de onder handelingen geopend. Zijn plan is, geen al te grooten troep om zich heen te vormen. Wel is 't- eigenaardig, dat het meerendeel der artisten gaarne bereid is, Louis naar de tropen te volgen. Dat komt, omdat hij zelf steeds do ziel van zijn troep blijft en mee strijdt m de voorste gelederen. A 1 t ij d jong. Onze gevierde kunst schilder, de lieer Mesdag is, naar men aan den Kaagscheti Kroniekschrijver der N. Gron. Ct. verzekert, zonder dat men er veel van gehoord of gezien heeft, hertrouwd. Hij blijft altijd jong als kunstenaar en als man, Proficiat! Ou d-G riekenland te Arn hem. De tentoonstelling van „Oud-Hel las", welke in den tuin van Musis Sacrum te Arnhem gehouden wordt, is Zaterdagavon 1 officieel geopend. De heer J. Gratama hield een voordracht over Griekscho kunst en daarna volgde de openstelling van het ter rein. In liet schijnsel van het electrisch licht levert de tuin met de daar verrezen Grieksche gebouwen een verrassenden aan blik. De directeur van Musis, de heer F. Simon, die het initiatief tot de schepping van „Oud-Hellas" nam, voud in den heer Ch. Roskam een man, die zijn denkbeelden in wèl overdachte ontwerpen belichaamde. Men heeft zich in den tuin van Musis te denken op een Grieksch marktplein. De groote gebouwen staan niet los en zonder verband, elk afzonderlijk, maar zij sluiten aan door Dorische zuilengalerijen, waaron der winkeltjes zijn gebouwd. De kopie welke van het Parthenon wCTd gegeven, is bijzonder geslaagd; iets wat trouwens ook van de andere gebouwen als het Dyonsos-theater kan worden gezegd. Op den openingsavond werden door drie orkesten muziekuitvoeringen gegeven. In het Dyonysos-theater zeide in plaats van Louis de Vries, die door ziekte verhinderd was, de heer Arbouts, de Bode-scène uit Koning Oedipus, terwijl onder leiding van den heer James Meijer, dansleeraar, Griek sche dansen werden uitgevoerd door twaalf dames, onder wie oud-leerlingen van. de tooneeischool. Intern. Bakker ij-t en toon stelling te 's-H ertogenboscli. Men meldt uit 's HertogenboscK Bij gelegenheid der 27e algemeene jaar vergadering van den Nederl. Brood-, Koek en Baiiketbakkersbond, op a.s. Woensdag te 's Hertogenbosch te houden, is door het Hanzegilde der Bakkerspatroous St. Hono- ratus, aldaar, afdeeling van den Nedierl. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond, on- derafdeeling van de R.-K. Middenstands- vereeniging De Hanze, een Internationale Tentoonstelling van Brood-, Koek- en Ban- ketbakkersbenoodigdheden georganiseerd Deze tentoonstelling, die zeer belangrijk mag genoemd worden, is verdeeld in ver schillende groepen, als: groep I grondstof fen, groep II werktuigen, onderdeel-en van werktuigen en gereedschappen, groep III hulpmiddelen, groep IV vakonderwijs, vak literatuur, boekhouding, enz., groep V voor werpen, of artikelen niet vallende onder IIV, -doch die ter mededinging of opluis tering kunnen worden toegelaten, terwijl aan de tentoonstelling nog verschillende wedstrijden zijn verbonden voor koekbak- kerij, banketbakkerij, kokerij enz. Voor de verschillende groepen zijn een 80-tri inzenders en is de inzending machino- riën zeer belangrijk te noemen, evenals de deelneming voor de verschillende wedstrij den, terwijl gedurende de tentoonstelling een brood- en banketbakkerij in volle wer king zal zijn. Zondagmorgen ten 1 uur had, in tegen woordigheid van vele belangstellenden, de plechtige opening plaats door den eerevoor zitter uer tentoonstelling, jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, burgemees ter van 's Hertogenbosch. Gistermiddag bracht minister A. S. Tal- ma aan de tentoonstelling een bezoek. Zijne Excellentie werd aan het station afgehaald door den burgemeester en twee leden van het uitvoerend comité der tentoonstelling. Na aankomst in de sociëteit Casino, al waar de expositie wordt gehouden, werd het uitvoerend comité aan Z.Excellentie voor gesteld. Na het gebruik van een lunch, door het tentoonstellings-comité aangeboden, werd eene wandeling over ihet tentoonstellings terrein gemaakt. De minister betuigde her haalde malen zijne groote ingenomenheid met het tentoongestelde. Te ruim 4 uur vertrok Zijne Excellentie. De anti-militairisten- meeting. Zondagmiddag heeft te Hee renveen in het Oranjewoud een meeting van anti-militairisten plaats gehad, die zeer druk was bezocht. Er werden 3500 entreekaarten verkocht. Ruim 500 Amsterdammers waren met een extra-stoonuboob der Holland-Fries land-lijn overgekomen. Sprekers waren H. Kolthek Jr., van Amsterdam, F. Luitjes, van Blaricum, en F. Domela Nieuwenhuis, van Hilversum, die hun bokendie theorieën verkondigden. Dubbele moordaanslag te Hazerswoude. Omtrent den moord aanslag op het echtpaar Spijker te Hazers woude verneemt de N. R. C. nog het vol gende Toen de echtelieden zich Vrijdag eenige uren ter ruste hadden begeven, werden zij gewekt door kloppen op een der vensterser werd van buiten geroepenSpijker kom er "uit, er ligt een koe van je in het water. De man, te goeder trouw, stoud op, 'trok een paar schoenen aan en ging half ontkleed op weg, en nam een paar touwen mede om het beest daarmede uit de sloot te trekken; hij en de man, die hem gewekt had, gingen sa- mem al pratende het land in een eind ge- loopen hebbende, zeide Spijkerik moest maar een buurman ook meenemen, want wij samen kunnen het oeest er toch niet uittrek ken neen, antwoordde de geleider, dat is onnoodig, wij zullen je wel helpenwe zijn met zijn vieren aan het visschen. Nadat ze ker een afstand van 15 minuten in liet land was afgelegd en Spijker bij zijn koeien was, zag hij dat alle beesten in het land waren. Maar de geleider zed de: ja, er ligt er wel een in 't water, daar ginds. Spijker zeide toen, dan zal het er een zijn van Peters, mijn buurman. Op hetzelfde oogenblik kreeg hij oen steek in het gelaat en over zijn hoofd verschillende sneden en steken, waar bij de oude man zich duchtig weerde met een der touwen, welke hij had medegenomen om de koe uit het water te trekken. Toen hij tengevolge van bloedverlies ineenzakte gooi de de aanrander hem in een vrij diepe sloot. De booswicht liep toen naar de wo ning terug, hij vond de vrouw in bed; toen zeide hij, je moet er uit komen en komen helpen, we kunnen het niet alleen af. De vrouw had geen lust om naai* het land te gaan, maar op Jiet sterk aandringen van den vreemde zeide zijroep een der buren, die zullen wel helpen De man antwoordde: ik ben hier onbekend, ga gij dan maar den buurman roepen, dan zal ik hier wach ten. Inmiddels was de vrouw uit het bed ge komen en had zich wat aangekleed, zij stelde hem voor mede te gaan om een der

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2