„AMERSFOORT" de zuivere Jam i Brillen, Pince-nez en optische artikelen. HEERENHUIS Montfoort. HOFSTEDE Willeskop, Manoeuvre Chocolaat! Als uw bril gebroken is, Uit den omtrek. ADVERTENT1ËN. Gymnasium te Amersfoort. Amersfoortsch 1 Wissel- en Effectenkantoor W. CROOCKEWIT W.Azn. ZES LITHO'S DOOR H. J. WOLTER LUXE ALBUM f20- GEWONE ALBUM- 15- ROK en ZOON. NIEUWE BOEKEN. Gratis KWATTA's 1. Hoogfijne kwaliteit. 2. Zij veiwekt geen dorst. 3. Zij is zuiver verpakt. Groote sorteering W. F. A. GROENHUIZEN, boren te roepen De vrouw wilde de deur sluiten en toen zeide zij tegen den man ik heb jou meer gezien, je bent gisteren hier geweest om varkens te koopen. Tegelij kertijd kreeg Z6 twee zware slagen op haar hoofd en eenige messteken. Ze begon hevig te gillen, de honden in de buurt sloegen aan, het werd voor den moordenaar onree. Spijker had intusschen zijn bewustzijn ©enigszins teruggekregen en was aan de overzijde uit de sloot gekropen en door een tuin naar een anderen buurmanhij had dezon gewekt, hem smeekende om huldp, om dat zijn vrouw werd vermoord. Het gillen der vrouw in de verte hield steeds aan. De buurman durfde echter, op het aanhouden zijner zieke vrouw, het huis niet te verlaten en geen hulp te bieden. Spijker moest steeds veel bloed verliezende helaas naar een ande ren buurdie stond dadelijk op en bood hulp. Spijker verloor intusschen weer het bewustzijn. Do moordenaar, bemerkende dat er on raad was, had intusschen de deur dichtge- worpen en was gevlucht, niets met zich kun nende medenemen. Diefstal was voorzeker het doel van zijn komst. Door de toen aan wezige personen werd onmiddellijk gezocht naar den moordienaar, geneeskundige hulp ingeroepen en de politie kennis gegeven. Van den dader was echter niets meer te ontdekken. Ook de burgemeester van Ha- zevswoude was spoedig ter plaatse. De officier van justitie uit Den Haag kwam al zeer spoedig ten eind© een onder zoek in te stellen, alsmede twee recher cheurs met twee politiehondeneen der honden speurde uatstekendhet land op en terug, maar was het spoor spoedig weer bijster, zoodat vermoed werd dat de dader per rijwiel gevlucht is. Twee personen te Boskoop werden door de politie opgehaald de kleederen zijn in beslag genomen om te zien of er bloedvlekken op waren, maar beide mannen zijn weder op vrije voeten gesteld. Het gerechtelijk onderzoek duurde zoo ongeveer den geheelen Zaterdag tot 's avonds laat. Den geheelen Zaterdag be wogen zicli een groot aantal personen voor de woning. De vreeselijke wonden die zijn toege bracht in aanmerking genomen, is de toe- Stand van beide echtelieden bevredigend. Van de omwonenden ondervonden zij groote deelueming, want zij staan bekend als res pectabele menschen. Het m e s. In den nacht van Zater dag op Zondag heeft te Arnhem in de Brou- wersteeg een vechtpartij plaats gehad tus- schen den arbeider F. T. en den eveneens in de Brouwersteeg wonenden A. G. De eerste trok een mes en stak daarmede zijn tegenstander in de borst, met het noodlot tig gevolg, dat de ongelukkige ernstig bloe dend neerviel en voor dood opgenomen werd. De in allerijl ontboden dokter Saudberg con stateerde, dat een ader doorgesneden was en gelastte onmiddellijke overbrenging naar het stedelijk ziekenhuis. Zondag was de toestand van den getrof fene, hoewel niet levensgevaarlijk, ernstig. De dader werd eenige uren na den twist ge arresteerd. Vergissen is mensclie- 1 ij k. Dezer dagen gebeurde er in onze Haarlemsche gevangenis een zonderling ge val. De straftijd van een misdadiger was om, en de man zou worden ontslagen. Men liep de cellen langs en... toen gebeurde hetin plaats dat men den ongelukkige'! misdadiger, die zijn tijd had uitgezeten aan de gevangenislucht ontrok en hem weer de vrije straat opstuurde, opende men een verkeerde cel, en... een boosdoener, die nog lang niet klaar was met boeten, liet men vrij 1 Een ontzettende geschiedenisMen be merkte het niet, zelfs niet toen de nog niet uitgeboete misdadiger reeds gedurende eenigen tijd, de gevangenis had verlaten. Maar korten tijd na deze wonderlijke ontsnapping, begreep men toch, dat men een schromelijke vergissing heeft begaan. Tot dit oogenblik blijft de ontvluchte vogel gevlogen. Zedenbederf te Maas tricht. Men meldt uit Maastricht Nauwelijks zijn de laatste tonen der be kende Bongters-zaak, waarin vele notabelen der stad betrokken waren, weggestorven, of eene nieuwe zaak, waarin thans zonen der meer gegoeden en middenstanders een slecht figuur makeü, doet van zaoh spreken en wel de zaak contra zekere M., huisvrouw S., wo- wonende aan de Ezelenmarkt aldaar, welke vrouw den jongelui gelegenheid gaf, zich met minderjarige bezoeksters harer verloflokali teit, zelfs van nauwelijks 16 jaar, af te zon deren tot het plegen, van niet te noemen handelingen. Schadelijk vleesch. De toe stand van het gezin Habraken te Oirschot (N.-Br.) dat na het eten van vleesch van een gestorven rund, ongesteld werd, is, na eene tijdelijke beterschap, weder verergerd. De vader, de zoon en eene dochter zijn bezweken. De moeder, de oom en twee doch ters verkeeren in levensgevaar; aan de moe der zijn reeds de H.H. Sacramenten der stervenden toegediend. Brand. Maandagmorgen 5 uur ont dekte de houder van het koffiehuis ,,de Uie", aan den Cool singel te Botterdam, dat brand was uitgebroken ia de keukens achter zijn koffiehuis, terwijl de vlammen door een luchtkoker, de eerste verdieping passee- rende, naar zijn huiskamer op de tweede verdieping optrokken. Hij bracht zijn huisgenooten in veiligheid en telefoneerde zelf om de brandweer. Het bleek dat de brand ontstaan was door een defect aan het rookkanaal van de keukens. Daardoor was het plafond van de keuken in brand geraakt en vonden de vlammen een uitweg door den luchtkoker naar boven. Met een minimax en een slang cp de waterleiding was de brand te 7 uur gebluscht. De schade is vrij aanzienlijk, School- en Kerknieuw». *- VGra venhage. Examen EngeLdi, M. O.. akte A Gedaagd mejuffrouwen A. IV. Vorwey, van Biissum, en A. Zwarts, van De- 's-G ra venhage, 2 Augustus. Examens HaiuHteekenem. Lager Onderwijs. Het praotisch gedeelte is geëindigd Zaterdag 81 Juli. Aan het examen namen deel 34.9 candidaten, waarvan 213 of 61 geslaagd zijn. 'In het vorig jaar bedroeg dit percentage 56. Het theoretisch gedeelte vangt aan Dinsdag 3 Augustus. - 's-G ra venhage, 2 Augustus. Examens Fransch, lager onderwijs. Geëxami neerd 28 candidaten. Geslaagd- de -heeren H. A. Hc.nan. Den Haag; J. A. Hoste. Driewegen; A. Kooyma us, Leiden; J. Goedhard, Den Haag; T. Këntio, Rotterdam; J. Sohwantje, Am sterdam E. Olason, Amsterdam; E. van Dijk jr., GroningenJ. Par lev liet Velthoen, Rotter dam K. Bezemer, RotterdamW. van der Sluis, Amsterdam A. C. v. d. Giessen, Leiden, en de dames X. M. Th. Brunsting, Rotterdam Th. C. M. Krukler, Rotterdam; A. X. Meurs, Den Haag; C. J. Boot, Meppel; H. J. E. H. BorelRijswijk; I. Bannier, Rijswijk; E. Dron- keirs, MiddelburgT. C. van Buurea, Rotter- dom; C. M. Galésloot, SassenheimC. M. A. Kessen, Woensel. Geëxamineerd 14 candidaten Engelseh, Lager Onderwijs. Geslaagd allen», n.l. de dames E. H. Groenman, van GroningenR. J. G. Hantzsoh, Arnhem; W .Maas, 's-Gnavenhage J. E. Pott, Zetten; H. J. van Haastert, Ara- I heinT-h. M. S. van. Dam, ZutphenJ. A. Mansvel't, Utrecht; J. H. Eketring, Zetten; J. M. Klerk, Amsterdam; de heeren H. J. G. van Aiidel, P. J. Kostense, P. M. J. Bar te, allen Rot- sberdamA. Duibbm'k, ZaandijkP. Blauw, As sen. De Ned. Vereeniging van Land- en Tuinbouwonderwijzers hield Zaterdag haar Algemeen© vergadering in 't hotel l'Europe te Utrecht. De heer S. Molewijk van Gro ningen opende als voorzitter de vergade ring en riep de aanwezigen het welkom toe. Aan de mededeelingen, door den secretaris, den heer Edelman van Kadijk ontleenen 'we het volgende: Er zijn ongeveer 400 onderwijzers met een akte land- of tuinbouw, waarvan thans meer dan 160 zijn toegetreden. Deze al- gemeene vergadering moest eerst worden afgewacht om de propaganda krachtig ter hand te nemen. In alle provinciën bestaan thans afdeelingen. Door de ontvangst van eenige verslagen is een begin van een bibli otheek gemaakt. Het hoofdbestuur nam kennis van de be spreking door den heer Inspecteur van het Landbouwonderwijs te Hoorn over de re organisatie van het lager landbouwonder wijs en stelde zich in verbinding met het Dag. bestuur van het Ned. Landb. Comité, dat in zijn afd. wil doen bespreken de voor ziening in de toenemende behoefte aan on derwijskrachten bij het lager land- en tuin- bouwonderwijs. Ook de Friesche Mij. heeft het op le agenda. Het hoofdbestuur heeft gelracht te komen op de voorwaarden, door de uitgevers gesteld. Daarom stelt het voor •een eigen orgaan uit te geven op ongere gelde tijden. Van de zijde van de autori teiten ondervond de Vereeniging veel me dewerking. Velen begroetten de oprichting der vereeniging met ingenomenheid. Zeist. Naar wij vernemen, zal de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del, de -heer Talma, de Tuinbouwtentoon stelling te Zeist op 25 Augustus a.s. ope nen. Internationale harddra ver ij te Baar n. Bij de te Baarn op 2 Augustus gehoudejj internationale harddra verij (baan 300 M.) is de uitslag geweest als volgt le prijs (f 200) Glen Abdulah van den stal Avanti, te Lage-Vuursche, pikeur J. G. de Boer. le premie (f 100) baron Wallace, eigenaar J. Geer sen, te Weerden, pikeur H. P. Schönrock. 2e premie (f 50) Dops van den stal Avanti, te Lage-Vuursche, pikeur J. G. de Boer. 3e premie (f 25) Mondragon, eigenaar P. Bolt, te Zuiderhorn, pikeur de eigenaar. Hoogland. De nieuwe zuivelfabriek is thans in werking. De machinerieën vol doen goed eni het geheel maakt een aange- namen indruk. Moge, als alles kant en klaar is, deze inrichting medewerken tot den bloei onzer landbouwende gemeente. Hoevelaken. Op de secrtarie ligt ter inzage een lijst bevattende de namen der inwoners dezer gemeente, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van krijgsvolk, alsmede voor het stallen van dienstpaarden in aanmerking komen. Be zwaren tegen deze lijst kunnen vóór 5 Aug. a.s. bij B. en W. worden ingebracht. Naar we vernemen zal in begin Septem ber hier worden ingekwartierd. Harderwijk. De gemeenteraad! heeft in zijn jongste zitting aan de Oranje veree niging verleend een bijdrage van f 100 in de kosten der feestviering bij die geboorte van Prinses Juliana. Putten. Onder deze gemeente heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag een brutale diefstal met geweldpleging plaats gehad op de boerderij, bewoond door die fa milie Hogebrug, drie bejaarde menschen, twee zusters en eert broer gelegen in de buurt Dasseler, aan het einde van de Va nenburger allee. We kunnen hieromtrent het volgende me- de-deelen. Tegen ongeveer 12 uur Koorde een der zusters, d'ie op ,,die heerdi" sliep, lawaai op de deel. Meenende, dat het vee dit veroor zaakte, stond ze op, deed de deur open, die toegang tot de deel gaf eu werd tegelijker tijd door een kerel bij den hals gegrepen en met een smak tegen den grond geslingerd. De andere zusier, die door het rumoer reeds uit bed was gesprongen, werd tegelijkertijd door een ander eveneens in eeni hoek ge gooid en met een revolver gedwongen den hond, die inmiddels was opgesprongen, te bewaken. Voldeed ze daaraan niet, dan zou ze worden doodgeschoten. En alsof het altijd zeer waakzame beest onder den indruk van het gebeurde verkeerde, het was zoo gedwee als een lam. Een derde persoon 'had dntussdhen den broer, die nog te bed lag, bevolen daar te blijven liggen, ook al onder bedreiging to zullen, worden doodgeschoten. Zoo wertfón de drie» bejaarde menschen bewaakt. Een vierde ongenood© gast, nog aanwezig, snuf felde rond, vond een „hiep" eni hakte daar mede een kastje op de deel en een op ,,ae heerd" open en naaide daaruit, wat van zijn gading was. Toen hij met dat werk klaar was, werd de sleutel van het kabinet opgeëischt, welke zonder tegenstand werd verstrekt. De inhoud werd door elkaar ge gooid en doorzocht en ook hieruit werd buit verklaard, wat hem te pas kwam. Toen verliet het viertal, dat doeken om hun hoofden had, de woning met- een „wel te rusten", onder bedreiging het eerste half uur niet buiten te komen, daar dan hun laatste uur zou geslagen' zijn. Onnoodig te zeggen in welk een angst de bewoners het verdere gedeelte van den nacht doorbrach ten. Bij onderzoek bleek, dat ongeveer voor 617 gulden aan bankpapier en geld, eien zilveren horloge met dito ketting en een paar vrouwenbeursjes met zilveren knippen door de bende was meegenomen. Toen het dag begon te worden bleek hun dat het viertal een gat had gemaakt in de rieten daken van de woning en zoo was binnengekomen De politie van Putten werd zoo spoedig mogelijk van het feit in kennis gesteld'. Zij liadi liet vermoeden dat die daders naar Am sterdam de wijk hadden genomenzij toog naar de 'hoofdlstad en t mocht haar spoedig met behulp der Am sterdam sche politie, ge- lukke n twee (der vermoedelijke daders aan te houden. Het waren G. van hier eni P. van Ermelo, die tien huize van een vrouw in dé Engelseh© steeg bij dén Nieuwendijk gearresteerd werden, waar zij van he't ge stolen geld goede sier gemaakt hadden. Ook de vrouw werd meegenomen, onder verden king van heling. De twee verdachten en de vrouw, die opgaf werkster te zijn, werden naar Putten meeg'énomen. De mannen wer den van hier naar Harderwijk in arrest ge bracht, omdat het arrestanten lokaal voor hen allen niet geschikt was. Donderdag is nog een derde medeplich tige, T. L. van Kier, in een huis op den Zeedijk te Amsterdam aangehouden, en naar hier overgebracht. Na Vrijdag voor dén heer Burgemeester in verhoor te zijn geweest en met de familie Hoogebrug te zijn geconfronteerd, zijn de verdachten naar Zwolle opgezonden en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. De verschillende diefstallen, die hier en in dé omgeving in den. laatsten tijd hebben plaats gehad, zijn vermoedelijk ook op hun ne rekening te boeken. Het is te hopen dat dé politie de ware schuldigen heeft gevon den. Een woord van hulde mag hun voor hun actief optreden niet onthouden worden. (Nijkerker Courant). Nadat H. M. de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk eerst het dejeuner had ge bruikt, waarbij tevens de leden der Hof houding waren genood'igd, werd per auto mobiel naar Het Loo gereden. Te kwart over twéé re-dein, dé auto's onze gemeente binnen In het eerste rijtuig, waarop een tweetal standaardvlaggen, zaten H. M. de Konin gin-Moeder en Z. Ks H. de Prins, in het tweede eenige dames en. heeren van het ge- volg. De vorstelijke personen werden hartelijk toegejuicht door vele bewoners, die zich in de straten hadden opgesteld. De voorzitter van de Oranje-vereeni ging heeft namens déze vereeniging tele grammen van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin-Moeder, H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Van alle drie wérden telegrammen van dankbetuiging terug ontvangen. De parade, die gisteren ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder zou wordén gehouden, werd om het slechte weer afgelast. De commissie tot regeling van dén historischen optocht op 31 Augustus a.s., zal Woensdagavond in de Sociëteit „Ver eeniging" een vergadering honden. Op deze vergadering zal het ontwerp voor den optocht definitief worden vastgesteld en zullen dé noodige maatregelen voor de uitvoering worden getroffen. De kolonel L. W. van Hoek, com mandant van het 5e regiment Infanterie, zal, na ruim 37 jaren als officier te heb ben gediend, waarvan .sedert 1 Mei 1906 in zijn tegenwoordigen rang, op 1 Nov. a.s. den dienst met pensioen verlaten. De officier van gezondheid 2e kl. J. van der Werff, van het hospitaal alhier, is gedetacheerd in de legerplaats bij Hars kamp. Het 2e toelatingsexamen voor het gymnasium wordt gehouden op 6 en 7 Sep tember. Men behoort zich vóór 25 Aug. aan to melden bij den rector. Bij het concours hippigue te Tilburg behaalde luitenant Dabouchère in hef con cours voor springpaarden, gereden door of ficieren. of heerrijders, den eensten prijs, een zilv. medaille van H. M. de Koningin benevens ©en geldprijs. Genoemde officier behaalde in hetzelfde nummer ook den 4en prijs. In den kunsthandel van den beer J. G. Fontein zijn verschenen zes litho's van onzen oud-stadgenoot, den heer H. J. Wol- ter. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder teekenden reeds op het al bum in. Men zie de advertentie in dit nummer. Door de Holl. IJ. S. M. werd aan besteed: Bestek 1144. Het uitvoeren van grondwerk op en nabij de Centrale Werk plaats te Haarlem. Raming f 45150. In gekomen 16 biljetten. Minste inscnrijver ■de heer C. L. do Wilde, Amersfoort, voor f 37715. De temperatuur van het water in de Amersf. Bad- en Zweminrichting was heden morgen 7 uur 59 graden Fahrenheit. Gevonden voorwerpen. Aan het politieBureau is terug te beko men een naai-étui, gevonden op den open baren weg. Stoom vaartbe richten. Opgave agentschap Alex Mackintosh <fc Co. Het s s. Prinz Eitel Friedrich arriveer de 30 Juli te Antwerpen. Het s.s. Therapia arriveerde 30 Juli te Marseille. Het s.s. Gneisenau arriveerde 30 Juli te Columbo. Het s.s. Bülow arriveerde 31 Juli te Co- lembo. Het s.s. Zieten arriveerde 31 Juli te Sydney. Het s.s. Seydlitz arriveerde 30 Juli te Aden. Het s.s. Friedrich de Grosze vertrok 31 Juli van Plymouth. Het s.s. Main passeerde 31 Juli Liz- zard. I Het s.s. Derfflinger vertrok 31 Juli van Genua. Het s.s. Schlesiën passeerde 30 Juli Do- ver. Alle van de maatschappij Nord Deutsche Lloyd Het s.s. Kon. Willem III arriveerde 31 Juli te Batavia. Van de stoomvaart maatschappij „Ne derlaud". TELEGPAFJSGH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in dei morgor -nu 3 Augustus IflOw. Medegedeeld door liet Kon. Ned Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 769.5 te St. Mat- thieulaagste 751.1 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Aug. Zwakke tot matige, N.-W. tot W.-wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, geringe stijging van temperatuur. Het TWEEDE T O I. A T I N G S- EXAME.V' is vast.eeteld op Haandag eu Dinsdag, 6 en 7 .<*eptembe.-. Kandidaten gelieven zich aan te melien vóór 25 Augs. by den Rector J. H. MOLL, Gr. Kopppe! 2m voorheen Kortegracbt 7. ASSURANTIËN G'REDIETEN COUPONS DEPOSITO'» EFFECTEN PROLONG ATIËN VREEMD GELD, WISSELS. ii Krommi Nimvi Gracht 46ütricht Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden orediot, koopt en verkoopt Effecten, Coupons en Buitciilniidscli Geld. sluit prolonga tion tegen den koers van den dag en opent rekening - courant met rentevergoeding Neemt gelden in depót mei 2 dagen opzegging A 2>fe pCl. U -"/. voor drie maanden vast a 3 voor zes maanden vast k 3'/, voor een iaar vast j\ 4 hare Spaarkas A3 Belast zich met het in* bcwnrlug nemen van waarden in bare brandvrije In richting. Kantoor geopend eiken werkdag van «mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. Betaaltijd van 101 uur. De Dirootie, J. J. VAN ASCII VAN WIJCK G. W. J. HOOFT. NÜNSPEET od. VELUWE. Notaris B. D. KRüSEMANN, to Bodograven zal op Vrijdag 20 Augustus 1009, 'smorgens 11 uur, in do „Gouden Leeuw"' te Montfoort. publiek vcrkoopcu, voor dc familie De GELDER, Heerenhuis, met Schuur, Erf en Tuin, te Montfoort, aan de Heiliglevenstraat, groot 7.87 Aren, to aanvaarden 1 October 1909; en Hofstede, bestaandè in Bouw manswoning met Schuur, Hooiberg, Erf, Tuin, Boomgaard, Wei-, Hooi- en Bouwland, Bosch, Tiendweg en Dijk, te Willeskop, groot 5.69.20 Hectaren, in 8 porceolon en massa. Verhuurd aan J. DE VOS, tot 1 Nov. 1913/ 1 Mei 1914 voor f 686.— per jaar. Dagelij'ks te bezichtigen. Betaaldag 1 Novem ber 1909. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoomden Notaris, zoomede ten kantore van Notaris G. A. DE GELDER, te Montfoort. VERSCHENEN IN J. G. FONTEINS KUNSTHANDEL Vereerd door de inteekening van H M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder Op de roode doos, waarin Dr. „NANNING's echte Kinadruppels van Dr. DE VRIJ verkocht worden, staat niets anders dan MF.X LETTE DAAKOI». Vraagt uitsluitend i en franco ontvangt men op aanvraag van de firma D. IIOLLE to Rotterdam don uit- gebreiden Catalogus van nieuwe, belang rijk in prijs verminderde Koeken op allerlei gebied. Ongekend lage prijzen. Zeer groote keuze. Hel adres is: D. BOLLE. Bazaar van Gocdkoope Boe ken. Hang bij de Viseluuarkt te Botterdam. Gezonde streek, bosch, heide en zeo Rnnwfprrpill K KOOI* in de kom DUUWluIlulU v/b. dorp Xiinspcet. Bevragen by H. VAN 't HUL Cz., Utrecht. Eigenschappen vereenigd in verklaren haar succes. VRAAG OVERAL DIT MERK. een glas stuk; een armpje van uw bril; een kurkje of hoorntje van uw Pince-nez, wendt u met vertrouwen tot ons. Wu repareeren vlug. billyk en voldoende. Onze 25-jarlge werkkring hier ter stede wanrhorgt een vak- kundige behandeling. BRILLEN worden geleverd op voorschrift van H. H. Dec eren. Instrument- en Horlogemaker. Langestraat 42.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3