BINNENLAND. gram mede van het Foreign Office, dat 6irekt tot bevestiging van den raad, die door d© consuls aan de regeering gegeven is en de regeeriug verzoekt in de toekomst niet de vlag op de vesting te liijschen. A t h e ii e, 9 Aug. Het antwoord van de Grieksche regeering op de Turksche nota werd heden namiddag aan don Turkschen gezant overhandigd. Do regeering protes teert legen de grieven, die in de Turksche nota zijn vervat. Zij verklaart, dat Grie kenland steeds geleid wordt door den wil om openhartige en vriendschappelijke be trokkingen met Turkije te ondarhouden. De nota herinnert aan de geestdrift waarmee het Griekse he element in Turkije werkte, aan den triomf van de Turksche grondwet, en aan de vreugde waarmee geheel Grieken land de opkomst van het nieuwe stelsel begroette. Wanneer Griekenland de plan nen koe&'erde, die men hot toeschrijft, zou het dau niet partij getrokken hebben vau de beproevingen en de moeielijkheden, waar tegen het nieuwe stelsel had te strijden! Trouw aan zijne politiek van eendracht, drukt Griekenland zijne beste wenschen uit voor bevrediging en vrede. In het Kreta-vraagstuk had de keizer lijke regeeriug meermalen gelegenheid om te verklaren, dat de handelwijze van Grie kenland openhartig en loyaal was en dat Turkije niets aan Griekenland had te ver wijten. Daar Kreta in handen is van de beschermende mogendheden, kan Grieken land slechts aan hen de oplossing over laten en zich naar hunne beslissingen ge dragen. Aan het einde herhaalt do nota de ver zekering, dat Griekenland, daar het vol strekt niet in de beweging betrokken is, in de toekomst dezelfde correcte houding zal in acht nemen als in het verleden. Ten slotte wordt gezegd: ,,Wij willen hopen, dat onze openhartige ophelderingen het mis verstand uil den weg zullen ruimen en zul len bij dragon tot het openen van een tijd perk van hartelijke en loyale betrekkingen tusscben het koninkrijk en het keizerrijk. De nota van de Turksche regeeriug, waar bij de Grieksche regeoring wordt uitgenoo- digd de handelwijze van de Kretonsers af te keuren en schriftelijk, te verklaren, dat Griekenland geen prijs stelt op de inlijving van Kreta, onder bedreiging dat anders de Turksche gezant zal worden teruggeroepen, heeft in Athene algemoene ontsteltenis ver wekt Aan de Vossische Ztg. wordt bericht, dat de regeoring in haar antwoord den eisch van Turkije als niet voor vervulling vat baar zal kenschetsen. Het dagblad Pat ris noemt de uitdagende houding van Turkije onrechtmatig en monsterachtig, noemt haar een© beleediging van de beschermende mo gendheden en zegt, dat geen Grieksche re geering een stuk kan onderleekenen, dat een nation alen zelfmoord zou Ueteekeuen. China. Het geschil tusschen China en Japan over den spoorweg Antoeng-Moekden is door China's toegevendheid spoedig bijge legd. Als toelichting tot het optreden van Japan wordt in een officieel telegram uit Tokio aan het Japansche gezantschap to Berlijn gezegd, dat Japan door de ad ditioneele overeenkomst van het Pekingsehe verdrag van 1905 zich uitdrukkelijk het recht heeft voorbehouden om den tijdens den Russisch-Japanschen oorlog voor mili taire doeleinden in groote haast aangeleg- dén smaisporigen spoorweg te veranderen in een spoorweg, ten volle beantwoordende aan hot internationale handelsverkeer. De herbouw is, nog daargelateu de uit de ge schiedenis van bet ontstaan van den spoor weg en de terrein-bezwaren verklaarbare on volkomenheden, hierom des te noodiger en gewichtiger voor het internationale verkeer, omdat men bij de fijn MoekdenAntoeng Foesan te doen heeft met een nieuwen ver bindingsweg tusschen Europa eenerzijds en Oost-Azië anderzijds, die de zeereis tot tien uren verkort, maar om bruikbaar gemaakt te worden dezelfde spoorwijdte en capaciteit behoeft als het Koreaansche en Zuid-Mand- sjoerijsche .spoorwegstelsel. Columbi& In plaats van Beyes, die het president schap heeft neergelegd, is generaal Gonzalez Valencia, de leider van de ultra-conservabie- ve partij, tot president gekozen. Do waar nemende president Jorge Holguin, die voor tien waarschijnlijke» opvolger van Beyes ge houden werd, had zijne candidatuur inge trokken Allerlei. Stockholm, 9 Aug. Het spoorweg- vorkeer in Zweden is in geonerlei wijze ge stoord. Waar het verkeer is beperkt, ligt dit niet aan de staking, maar veeleer aan de door gebrek aan vrachtgoed verminderde navraag naar goederentreinen. Een staking van het treinpersoneel is niet waarschijn lijk; mocht ze zich intusschen voordoen, dan zijn maatregelen getroffen, om het ver keer op bevredigende wijze in stand te hou den. In Stockholm is bet tramverkeer des voormiddags met acht wagens, die door po litie werden begeleid, op do ringlijn weer geopend. S t o c k li o 1 m, 9 Aug. Heden avond begon de staking van de letterzetters en /boekdrukkers in geheel Zweden. De dienst op de tramwegen is hier heden avond geheel stil gezet. P a r ij s, 9 Aug. Op do lijn Artajon- Odéon bij Longjumeau is hoden een goede rentrein aangereden tegen oen stil «taanden reizigerstrein. Do botsing was verschrikkelijk. Verschei dene wagons zijn vernield; 11 reizigers zijn. gedood. 30 gowond. Mexico, 10 Aug. Een ernstige aardselu>k is gisterenmorgen in Acapuloo ge voeld. De bovolking werd door oen© paniek bevangen. Do ongovallon zijn niet groot; er is geen verlies van eigondom. De Staatscourant van Dinsdag 10 Augustus bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers dr. G. H. Mulder, arts, aldaar; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda J F. Kramer, thans idem te War- fum, met eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking benoemd tot oommissaris der Koningin in de provincie Overijssel rnr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg, Nederlandsch ge zant te Bern; benoemd tot burgemeester van Middel- stum F. van Anken; van Diepenheim R. graaf Schinimelpenninck, en van Lienden W. v. d. Laar; voor 3 jaar belast met het onderzoek van uit zee aankomende schepen voor Delfzijl G. Oosterfiuis, arts aldaar; tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. 8. te Sappemeer K. Blom, onder wijzer aan eene openbare lagere school te Utrecht. Woensdag vertrekken naar Het Loo, ten oiude dienst tc doen ten paleize aldaar, H Ms. adjudant luitenant tor zee le kl. baron Van Asbeck, kamerheer baron Taots van Amerongen en ordonnans-officier le lui tenant baron van Voorst tot Voorst. Keizerlijk bezoek aan Cleve en De Steeg. Bij het Keizerlijke bezoek te Cleef waren de straten mooi versierd mot sparregroen en vlaggen. Tienduizenden uit alle plaat sen uit den omtrek waren overgekomen. Al vroegtijdig om 11 uur stoomde de trein de halte Tiergarten binnen, waar vele auto riteiten tor begroeting tegenwoordig waren, o.a de Nederland sohe bijzondere zending van de Koningin bestaande uit generaal Van Daalen, den vice-admiraal Sweerts en den ordonnance-officier van Voorst. Verder een escorte onder commando van .erfgraaf van Caetell Rude inh au sen, schoonzoon van graaf Bentinck. Bij den ingang van het stadsgebied hield de burgemeester een toe spraak, waarin dank werd gebracht voor de lands vaderlijke zorgen van den Keizer, waardoor Duiificbland in deze 21 vredesja ren allerwege is opgebloeid. Eere-juffers bo de» bloemen aan. De stoet reed door dichte rijen juichende menschen naar de kleiue Markt, waar 250 zangers zongen, waarna do landrot Eich een rede hield e:i weer op de» toenemende» bloei van de Cleefsehe landen onder de Pruisische keurvorsten en konin gen wees. Do Keizer bracht een eeredivmk uit. Z. M. dronk u.it den bokaal, door Nederlanders te Wosel indertijd geschonken uit dank voor de gastvrije opname in do stad Wesel. Het goden ktoek en ter eere van den grooton keurvorst, ouder wiens regee ring het hertogdom Kleef 300 jaar geledcni bij den Pruisischen staat werd ingelijfd, werd onthuld. Daarna bezichtigde de Kei zer den Schwanenburg. De stad heeft 30,000 mark besteed voor versiering. Reuteragentschap seint uit Kleef De Keizer en de Keizerin kwamen des voormiddags te Cleef aan, alwaar zij door de autoriteiten en notabelen werden ont vangen. Toen do Keizerlijke Majesteiten het station verlieten, defileerde een feeststoet en werd hun uit vele duizenden kelen een hoera toegeroepen. Allereerst begaven zich de hooge gasten naar het door den grooten Keurvorst aangelegde park (Tiergarten), hetwelk binnen de grenzen: der bebouwde e'ad is gelegen. Hunne Majesteiten: wenden door den burgemeester Wulff en die wethou ders begroet, terwijl eerejuffers bloemen aanboden Naar aanleiding van hot feest der drie honderdjarig© herdenking van de inlijving van het voormalige hertogdom Cleef bij den Brandenburg-Pruisischen staat hield do Keizer eeno rode, waarin oen terugblik werd gegeven van. de wisselvallige geschiedenis van Cleve ih vorige eeuwen. Vooral de Groote Keurvorst werd herdacht, die hier in do nabijheid van de aan hem zoo nauw verbonden Nederlanden dikwijls heeft ver toefd en breed opgezette plannen ontwierp, welker onberispelijke uitvoering hem tot den waren stichter van den Pruisischen staat maakte. De Keizer, voortgaande, zeide, dat ook het nageslacht niet vergeten heeft, welk een juweel met dit Nederrijnsche landschap aan de kroon is toegevoegd. De Clever bevol king richtte met het ruiterstandbeeld van den grooten Keurvorst zich zelf een ge- denkteeken op voor de liefde en trouw, waarmede ze hun Clever landfeheeren in goede en kwade dagen hebben bijgestaan. Te Cleef was in het paviljoen van do halte Tiergarten een telefoontoestel ge plaatst, dat verbonden was met het slot, waar de zonen en de dochter van den Kei zer vertoeven, omdat de Keizerin dadelijk naar hun welstand wilde informeeren. De vierde zoon van den Keizer, Prins Oscar, uit Bonn, wachtte den Keizer aan de halte op en reed mee. Daar was ook een eere compagnie opgesteld, evenals op de Kleine Markt. 300 politieagenten, gendarmen en brandweermannen uit den ganschen omtrek zorgden voor de afzetting, geholpen door le- deu van allerlei vereenigingen. Overigens was er geen militair vertoon. Bij de aanbie ding van bloemen door eere-juffers droeg de dochter van den burgemeester, Ilse Wulff, een gelegenheidsgedicht voor. De deputatie van H. M. Koningin Wilhelmina be groette den Keizer op de Kleine Markt. De Keizer reod van Cleve te ruiim twaalf uur per extra-trein. De reis ging over Nijmegen, waar van machine gewis seld werd, via Arnhem naar l)e Steeg. ()<>k deze. door vacantie-reizigers zoo ge liefde plaats mot zijn aan natuurschoon zoo uitnemend rijke omgeving, had ziich opge maakt, om lvet Duitecho Keizerpaar, dat zoo plots dit anders zoo stille plaatsk© tot het middelpunt der Nederlands oh© belang stelling in dozo aomersche dagen heeft ge maakt, een zijner waardige ontvangst te be reiden. Weliswaar komt Zijne Majesteit incognito, -doch, ongeacht doze omstandig heid, heeft De Steeg toch gedaan, wat Tfet kon, om de ontvangst zoo niet een officieel, dan toch een synpa-thiek karakter te doen dragen. Het station was eenvoudig, maar smaak vol met groen versierd. De derde-klasse- wachtkamer was gereserveerd voor d© ont vangst en gedurende eenige dagen voor hot reizend publiek gesloten, dat nieuwsgierige blikken wierp door de wit-bokalkte ramen, zonder echter iets meer te zien dian wat ge zien kon worden door een toevallig onbe- kaJkto glas plek Toch kunnen we getuigen, dat deze wachtkamer was herschapen in een waardige receptie-salon; sierlijke planten en palmen en mooie draperieën maakten de wachtkamer, anders zoo kaal en ongezellig, tot een Keizerlijk vertrek. De gemeente Rheden. waaronder De Steeg ressortoort, meende den Keizer in den persoon des bur gemeesters Brandt on van den secretaris te moeten ontvangen. Het Keizerlijk Echt paar werd opgewacht door don gastheer, graaf Bentinck, van Middaobton. Twee ft la dauinont bespannen rijtuigen stonden ge reed, om de Keizerlijke en grafelijke fami- liën naar het. kasteel Middachten te bron- gen. Daarnaast stonden nog evi groot aan tal rijtuigen gereed om het talrijke gevolg te brengen daar, waar hot huisvesting zou vinden, na de ontvangst ten kasteel e Middachten. Elke vierbespauning had één voorrijder. De Keizer kwam aan te 2.05. Toen had zich een groot o menigte belangstellenden opgesteld, zoo voor liet station als langs do» weg, waarlangs de lange stoot zou trekken. Natuurlijk waren alle voorzorgen voor de veiligheid van het Keizerpaar getroffen. Zoo was de politiemacht versterkt met 40 man der rij ksvedd wacht en 30 maréchaussées. De ontvangst had plaats in zeer offi- cicuson kring, het publiek werd op eerbie digen afstand gehouden. Nadat de rij-stoet zich had opgesteld werd linia recta gereden naar het kasteel Middachten, door De Steeg en een deel van de beroemde Mid- d ach ter-allee. Langs den weg stonden dui zenden en duizenden of zaten in de talrijke opgestelde tribunes en gereserveerde zit plaatsen, welke tot hoogen prijs, tot zelfs f 25 per plaats, verkocht waren. Den ge- heelen weg langs waren eere-masten opge richt, versierd met dundoek en wapenschil den. Ook was opgericht een eerepoort, waar op bij de intrede een „Welkom", aan den anderen kant oen „Tot weerziens" was ge schilderd. Dat er een massa publiek aanwezig was, mag worden geïllustreerd door het feit, dat er niet minder dan 18 extra-treinen van alle kanteu vóór de aankomst van het Keizerpaar waren gearriveerd. Bovendien waren alle hotels, al de talrijke pensions en mee^t alle beschikbare kamers, tot zolder kamers toe, met belangstellenden bezet. Bij den rit naar het kasteel Middachten werd do keizerlijke stoet geëscorteerd door erf graaf Wilhelm Bentinck, oudste zoon van den graaf, en door erfgraaf Von Castell Ru- denhausen, majoor bij de Dusscldorfer Ulilanen, welke, zooals gemeld, ook tegen woordig was bij de Kei zeron tvangst te Cleve. Erfgraaf Castell Rudenhausen is schoonzoon van den gastheer. Nader wordt gemeld: De tre'n had een half uur vertraging en kwam 5 minuten over tweeën aan, twee Kei zerlijke vlaggen voor op de locomotief. Na een korte ontmoeting in de wachtkamer met Graaf en Gravin Bentinck, de jongste doch ter Isabella, die een bouquet met rozen en orchideeën aanbood, en den oudsten zoon in de witte uniform van de Garde du Corps, werden voorgesteld: de burgemeester en se cretaris, de procureur-gen er. al, directeur van politie Castendij.k en d advocaat-gene raal mr. LuJofs Umbgrove, oorts de rent meester van Middachten. De begroeting duurde zeer kort. Daarna weixl weggereden. In het eerste rijtuig zaten de Keizerin, in beige gekleed, de Gravin, gokleed in wit en achteruitrijdend, de jong ste dochter. In het tweede de Keizer in generaalsuniform der infanterie en de Graaf, geëscorteerd door den zoon en den schoon zoon van den Graaf, in schitterende uniform. Daarna volgden de vier andere rijtuigen met gevolg, soms op zeer grooten afstand, zoo- dat de stoö' niet een geheel vormde. Vroclijke toejuichingen weerklonken, waarvoor de Keizer vriendelijk lachend dankte met militair saluut. Bij aankomst op liet kasteel werd de Keizerlijke standaard ge- heschen. De kapel der grenadiers in de op gestelde oranjerie ontving het Keizerlijk Paar met het „Heil dir im Siegerkranz". Toen volgde een onafzienbare rij rijtuigen en auto's en voetgangers terzij van den weg. De Keizer was zeer vermoeid door de warmte, de reis en de Kleefsche drukte on ging na aankomst rusten in de koele kamers van het kasteel, De Keizer had zeer veel pleizier gehad in de drukte en in de toe juichingen en in de sevhoone natuur. Hot plan was om half zes uit te rijden. Van het bezoek van Keizer Wilhelm was 's middags al uitermate weinig te bemerken. Slechts een hoog enkele was het geluk te beurt gevallen een roode kaart in handen te krijgen, welke hem toegang tot het kasteel verschafte, alwaar de kapel van het regiment grenadiers en jagers, zooals gemeld is, een concert gaf gedurende de tea. Toch kon het de vele nieuwsgierigen niet weerhouden in regelmatige» wandelgang van laan tot laan te loopen, tot ook hun dit begon te vervelen en langzaam de anders zoo plechtig stille laan weer wat minder uit haar aloude ka rakter was gerukt. Toch maakte de Keizer nog een kleinen tocht naar de kerk te Ellecoiu, waar de graf kelders worden gevonden van het geslacht Middachten. Voor het kerkje was een mooie eerepoort opgetrokken De vrees voor onweer heeft zich echter maar al te zeer bewaarheid. Te ongeveer 5 uur kwam oen hevige bui opzetten, verge zeld van kletterende jachtregen en een hef- tigo hagelbui. De bliksem sloeg de Duitsohe vlag van het stationsgebouw te De Steeg. 's Avonds kr.apte het weertje nog wel op, doch inmiddels waren reeds duizenden be zoekers naar hun haardsteden teruggegaan. Het avondfeest op Middachten hooft dan ook ten zeerste door dit onweder geleden, even als de illuminatie. Aan de N. R. Ct. is nog de volgend© be schrijving van den grootendeols mislukten feestavond van gisteren ontleend Z<*> glorieus als het bezoek van het Kei zerlijke Paar vanmiddag op het kasteel Mid dachten is begonnen, zoo teleurstellend is het vervolg geweest. Na den gloeiend heeten dag, die liet verblijf in de volte van De Steeg, mot de roezige kermisdrakte, de ver woede aanvallen op de consumptie der koffie huizen, de langs de wegen amechtig neer gestreken menschen, het stof en de benau wenis, die zelfs een Middachter Allee ver vulden, inderdaad beklemmend maakte, be gon tegen vijf uur de lucht te betrekken. De Keizer en de Keizerin, die zwaar ver moeid waren, waarom Zijne Majesteit ook de aankomst van den trein hier een half uur vertraagd had, hadden zich in hunne vertrekken op hot kasteel ter ruste begeven. En daar barstte een donderbui over het landgoed los, zóó hevig knallend en dave rend, dal de paarden der marechaussee, die de toegangslanen bewaakten er van steiger den en .menigeen oen gevoel van angst be ving. Wanl het lievige vuur was niet van den hemel on de ontstellende slagen deden de zware slotmuren trillen. Dan, weldra sloeg er een regen los, die in zwaren hagelslag overging en stukken ijs als knikkers kletterden neer. Ik was juist in de rook kamer, ingericht in de bouwhuizen op het rond, vóór het kasteel on hot was waarlijk treffend om de onrust van den rentmeester te zien nu daar alles, wat daar zooveel ar beid en voorbereiding had gekost, in de tuinen en op de akkers werd vernield. Want de stukken takken en de bladeren vielen van de oude boomen af en de bloemen op de parterres werden immers stuk geslagen. Een dik gordijn van ragen en hagel omhulde den omtrek. Een mist van opstuivend water hing over do singels om het slot, dat tel- kons in laaien gloed werd gezet door het hemelvuur. Het stond woldra blank; het water liep de huizen binnen. Alle pas aan gelegde telefoon verbindingen van de plaats werden gestoord en in de stallen hinnikten do angstige paarden. Do Kon. kapel, die in den tuin juist zijn concert was begonnen, vluchtte onder dak. En heel het program voor don namiddag, de rijtoer in de bos- sehen, do wandeling d.oor hot park, het theedrinken onder de kastanj ©boomen was verstoord Mf-r ook om het landgoed heen was de enorme menigte letterlijk weggedreven. Wat maar rijden kon werd bestormd, om weg te komen. Do drommen drongen angstig zelfs particuliere woningen binnen. Do hoteldeu ren r esten worden gebarricadeerd en 't gaf or aanleiding tot getwisi en gevecht hier en daar. De feeststemming was dan op eens wol ellendig verstoord. Middachten lag nu in eenzame verlaten heid. Telkens worden de zware boomen even in oer. feilen violetten schijn gezet, tegen de mistige schemering aan en steeds nieuwe buten dreven uit de verschillende windstre ken aan. De toegangslanen de boschwegen werden in rivieren herschapen. Dat duurde een uur, da', duurde twee uur. Telkens even scheen de hagelslag te luwen, maar dan plas ten de regenbuien weer neer. In de vesti bule van het kasteel, waaruit eerst de slot voogd en zijn oudste zoon telkens onrustig, naar buiten waren gekomen, wachtten nu de dames en heeren der Keizerlijke Familie, die zich voor het diner moesten gaan kleoden. Enkele auto's reden voor, en equipage, maar ,ij hielden het buiten niet uit en moesten wel een onderdak zoeken voor men1 schen en paarden. Er kwamen berichten .in van lekkages in de kamer der hofstaatdame op het slot. Arbeiders, gerecruteerd om de vetpotjes voor de illuminatie uit t© gaan zet ten, moesten te hulp komen in dezen wa tersnood. Eindelijk waagden een paar hee ren het er op om over e steken. Angstig stappend door het hier en daar wel een voet hoogstaande water volgden .de dames, reden dan vliegen.-.snel weg. Maar telkens nog weer vielen er slagen, die men het aan kon hoo- ren, dat zij troffen en inderdaad bleek wel dra, dat er drie koeien waren gedood in een wei van de plaats, dich' achter 'het kasteel gelegen, waar het Keizerlijke Paar vertoef de. Om zes uur reeds was het avond, gingen, hier en daar de lichten daar binnen op. Het was een somber gezicht over de don kere singels. Doch op hei Huis Middachten was er nog iets wat de stemming drukte. Bij zijn kort oponthoud in Nijmegen had Keizer Wilhelm het tragisch gerucht vernomen, dat graaf Zeppelin in den climax van zijn roem zou zijn overleden en een telegram, kort na aan komst op het slot besteld, was de aandoe ning komen versterken. Inmiddels had een der journalisten telefonisch van zijn redactie- bureau de tegenspraak vernomen. Hij deel de die mee aan den jongen graaf, die aan stonds een van 's Keizers vleugeladjudan ten van het hoopvol bericht in kennis stelde. Deze begaf zich er onverwijld mee naar den keizerlijken salon en dankbaar verrast nam Zijne Majesteit er kennis van. Het had de stemming van Wilhelm II zwaar gedrukt en spontaan had de Keizer reeds zelf een har telijk telegram van rouwbeklag aan de fa milie opgesteld. Dat was echter nu niet ver zonden, omdat de officieelc bevestiging van Wolff's bureau uitbleef en tot nu, twaalf uur in den nacht, gelukkig is uitgebleven. Doch nadere telegrafische berichten over de waarheid van de ontstellende tijding zijn hier evenmin ingekomen. Inmiddels begon het langzaam aan weer droog te worden, maar in dikke droppels bleef het druipen uit de boomen van het landgoed, waarover de duisternis reeds was gevallen. De stemming was or uit, ook on der het nog overgeb'even publiek, dat zoo moeilijk lafenis vond voor zijn dorst en slechts bij uitzondering nog wat eten voor zijn honger na dezen vermoeien den dag. Bovendien, van het avond/feest met de wondere illuminatie, die zoovele duizenden uit alle doelen van het land hierheen gelokt had, zou wel niets meer komen. En de we gen waren onbegaanbaar drassig geworden. Maar toen de droogte aanhield, waagden toch enkele houders van kaarten zich in de richting der Middachter Allee. Doch menig gezelschap keerde terug, wamt het was daar en in de toegangslanen onder dien zwarten avond zoo aarde-duister, dat men» slechts op den tast voort kon komen, telkens op botste tegen elkander aan of tusschen. de boomen en in de moerassen verdwaalde. Maar wie zich niet voort waagden hebben toch ongelijk gehad. Weliswaar was aan vankelijk de indruk teleurstellend. Er gloei de hier en daar een lichtje en door de ven sters van het kasteel kwam slechts, een zwakke schijn der patentolie-lampen, die daar nog in oude eere blijven. Alleen op den rechtervleugel door de ramen van de eetzaal, waar de familie Bentinck met haar Keizerlijke gasten en haar hofstoet aan hot feestmaal was vereenigd, glansde van de kaarsekronen een luisterrijk schijnsel, waar in men op het voorplein vaag de uniformen zag kleuren tusschen de avond-toiletten der dames. De Keizer zat er in genenraals- unifo-x aan, de overige heeren diroegen den zwarten rok niet de ridderorden. Te ilf acht was het feestmaal begonnen. Graaf Aldenburg Bentinck van Waldeck Limpurg had met den eersten dronk de kei zerlijke gasten bedankt voor de eer van dit illuuster bezoek en zijn innige erkentelijk heid aan Z. M. uitgesproken voor de hoog© onderscheiding den slotvoogd te. beurt ge vallen door het verleenen van het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar. Daarop had de Koninklijke Kapel, opgesteld ter zijde van de tweede brug, die gloeide in den schijn van kleurige ballonnen, over den singel het Heil Dir im Siegenkranz aangeheven. Toen heeft Keizer Wilhelm zich van zijn" zetel verheven en driewerf hoch uitge bracht op Hare Majesteit Koningin WiJihel- mina, een dronk gewijd aan gastheer en gastvrouw, gewaagd van hot bezoek nu 150 jaar geleden door Koning Willem Frederik van Pruisen aan Middachten en voorts vau betrekkingen der huizen van Oranje en Bentinck en Hohenzollern De muziek had het Wilhelmus gespeeld. Na tafel begaf de Keizer zich naar 's gra ven kamer om met de overige heeren van het gezelschap in opgewekt discours te roo- keu. En inmiddels werd or een deel van de illuminatie aangestoken. Het Rond begon eerst over don grond te gloeien, in zijn zui ver© lijmen. Maar daarna ging er een sprookje leven over heb uitgestrekte parter re aan den IJselkanb van het kasteel, in zijn symmetriserfco contouren, langs de randen der singe's, over de arabesken dei- broderie, opspringend tot een fontein van parelen unt het bassin en met liet monogram van het Keizorl jko Paar fantastisch opgemaakt. Enkele fel roode ballonnen beduidden de bloemen in <1© perken. Dat was oen verrassende luister te magi- schei nog in dien donkeren avond, tegen do nevelen nan, on als drijvende over het wa ter, maar het was laat toen het wondere Lichtspel tot stand was gekomen. Doch toen hel Keizerlijke Paar tegen elf uur zich in zijn vertrekken terugtrok om ter ruste te gaan, strekte dia feëerie zich daar verrassend uit, gezien door de vensters naar de oevers van den IJsel. Een merkwaardig geval meldt de Hbld.-correspondent, vooral omdat het een niet alledaagsch kijkje opent op de zorgen, waarmee gekroonde hoofden omringd wor den. Godard John graaf van Aldenburg Bentinck, Heei van Amerongen, behoort met zijn vrouw natuurlijk tot de gasten van Middachten bij het keizerlijk 'bezoek. Of beter gezegd, lvij hoopt er toe te behooren, want 'het grafelijk echtpaar van Ameron gen, dat tijdelijk nu in een villa te De Steeg logeert, heeft een kind, dat juist lijdende aan de mazelen is geweest. Die wetenschap heeft op Middachten heel wat zorg gebaard in verband met de komst der hooge gasten. De arts van graaf Godard zag niet eenig bezwaar in do toelating van den Heer van Amerongen en diens gemalin op het Mid dachter kasteel, maar toch vond de gast heer het noodig het gevoelen van dos Kei zers lijfarts in te winnen en deze seinde uit Berlijn vele bezwaren. Middachten in last eh graaf Godard's dokter niet weinig ontstemd. Besloten werd, dat deze medicus ten Raad hui ze van Rheden over het geval een consult zou hebben met den lijfarts van Keizer Wilhelm na aankomst van den kei zerlijken trein. Nader vernemen wij, dat het consult tus schen beide medici dadelijk, na Aankomst van den keizerlijken 'trein plaats had en tot opheffing van de bezwaren heeft geleid, die de lijfarts des Keizers, General-Artz dr. Von Ildberg, eerst meende te moeten hebben te gen de toelating op Middachten van graaf Godard en zijne echtgenoote. De gewone audiënties van de minis ters van buitenl. zaken, van koloniën en van oorlog zullen deze week niet/ plaats hebben. De gemeentelijke belastingverhooging in Den Haag voor 1910 zal dienen tol dek king van oen meerder© uitgaaf van pl.in. ^3 ton, voornamelijk yleroorzaakt door de verbetering der onderwijzers-salarissen. Gisterenmiddag kwam het pantser- schip „Piet Hein" vóór de wandelpier to Scheveningen. Een adelborst en een boots man landden met een bootje aan d© pier 0111 to Scheveningen een paar brieiven te posten. De pleizierboot „Prins Hendrik", dlie aan de pier lag, stoomde naar liet oorlogsschip en nam het bootje met den adelborst en den bootsman op hun terugtocht daarheen op sleeptouw. De non-activiteit van den len luite nant der infanterie J. F. Ophof is ander maal verlengd tot 12 Maart 1910, zonder bezwaar der schatkist. Op verzoek op non-activiteit gesteld zonder bezwaar der schatkist de le luite nant der grenadiers C. W. de Bruijn. Oud-president Steijn heeft gisteroch tend Den Haag verlaten, o mzich over Utrecht naar de badplaats Oehnhausen te begeven, war.r hij gedurende vier weken, eene Zander-kuur denkt to volgen. Bij Kon. besluit van 30 Juli 1909 110. 31. is op verzoek van den benoemde, inge trokken het Kon. besluit van 9 Juni 1909, no. 38, voor zooveel betreft de benoeming van J. Hazcweijer, tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogore Burgerschool te Öoevov- den. Blijkons een in de Staatscourant va/11 hedenavond voorkomend Kon. besluit is be noemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeor, de heer K. Blom, onder-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2