Uit den omtrek. STADSNIEUWS. toezicht op het middelib&ar onderwij s is door de wet beperkt tot het toezicht op de naleving van de wet; b. verordeningen welke aan deze commissies de regeling op het bdheer der aangelegenheden van de school opdragen, zooals het toelaten of weigeren van leerlingen, het vaststellen van programma's, het straffen van leerlingen enz., zijn in strijd met de wet en behooren dus te worden vernietigd. Hierop had de heer Hazewinkel, leer aar te Arnhem, de volgende motie voorgesteld ,,De algemeene vergadering van de Ver- eeniging van Leeraren bij liet Middelbaar Onderwijs, gehouden te Leeuwarden op Donderdag 26 Aug. 1909, draagt het hoofd bestuur op maatregelen te beramen om aan te dringen zoodanige wijzigingen in de ver ordeningen op het middelbaar onderwijs aan te brengen, dat de bevoegdheden van de commissie van toezicht in overeenstemming worden gebracht met de wet op het middel baar onderwijs Bij mr. De Visser staat het vast, dat de commissie niet anders is opgedragen dan het nagaan of de wet op het middelbaar onder wijs wordt nagekomen. Alleen toezicht, niet zelf iets uitvoeren, wat maar al te vaak ge beurt. Spreke, kon zich beroepen op de taal der wet, doch hij kan ook den wetge ver zelf aanhalen en daartoe wijst spreker op het verschil tussahen de wet op het middelbaar en hooger onderwijs. Aan het ooilege van curatoren wordt veel opgedragen. Dit kan zelf handelen. Men kan zeggen, dat dit op hetzelfde neerkomt, maar dat is onjuist, daar het toezicht op de gymnasia is opgedragem aan den inspec teur van het hooger onderwijs, onder toe- zient van den minister. Dit is geen onder scheid van spreker, maar dit is gemaakt door den wetgever zelf. De vader van de wet op het middelbaar onderwijs, Thor- becke, heeft dat duidelijk gezegd, toen hij zijn wet verdedigde e_i uitdrukkelijk op het verschil wees op 30 Nov. 1863dat het college van curatoren en de commissie van toezicht geheel andere instellingen waren. De commissie van toezicht heeft het recht te grijpen in het dagelijksch leven van de school. Men kan er niet anders dan verwar ring door krijgen. Vaak grijpen de commis sies thans in en zij ontleenen hun macht niet aan de wet. De benoeming van leer aren kan gaan buiten de commissie om; bij die van leeraren van gymnasia moet de aan beveling geschieden door de curatoren. De beste weg om aan verkeerde toestan den een eind te maken, is volgens den heer VisseT deze dat de leeraren van elke overtreding nauwkeurig notitie houden. Bij aanvaarding hunner taak leggen zij een eed af. Hierop wijzende, kunnen de leeraren een zedelijken invloed oefenen. Als aan de commissie niet toekomt het dagelijksch uitvoeren van de wet, aan wie dan! Wel vanzelf kan de raad dit overla ten aan B. en W. De Raad kan zich en B. en W. doen bijstaan door een commissie van bijstand. Maar dan komt men in strijd met de wet, want dan is er geen commissie van toezicht. De heer Hazewinkel behandelde alleen de paedagogische quaestie. Tal van gemeenten zijn er, waar men in strijd met de wet han delt. Alle verordeningen heeft Spr. nage gaan. Overal waar de verordeningen niet in overeenstemming zijn met de wet, moet men het vragen aan den Raad en wanneer de Raad onwillig is, dan kan men zich wen den tot de Koningin. Het zelf aan de com missie vragen vindt Spr. te naïef. Het departement Noord-Hol land wenscht aan de motie toe te voegen, dan men veran deren in het belang van het onderwijs wensc'ht. Wanneer men van onderwijsbelan- gen spreekt, heeft men meer kans gehoord te worden. Men moet niet alleen op juridi sche gronden pleiten. Het hoofdbestuur ziet geen bezwaar om een eventueel© opdracht in "de motie genoemd te aanvaarden. Met 'het amendement inge diend door Noord-Holland is het hoofdbe stuur het evenwel oneens. Het amendement-Noord-Holland, bijvoe ging de woorden ,,in strijd met oniderwijs- belangen", werd met groote meerderheid ver worpen en de motie, zooals boven aange geven, werd met algemeene stemmen aange nomen. Het laatste nummer van de agenda was het facultatief stellen van vakken op de mid delbare scholen Dr. Quint verdedigde de volgende stellin gen lo. Terecht heeft de Vereeniging van Leearen in 1904 de meening uitgesproken, diot op de twee Ie middelbare school vakken facultatief gesteld kunnen worden; 2o. Op dat deze vakken niet al te zeer. als aanhang sel beschouwd worden, moeten de leerlingen een eerst gekozen vak het geheel studiejaar blijven volgen en moet bij de bevordering met de cijfers in die bijvakken behaald, rekening gehouden worden 3o. De faculta tieve vakken worden door de leerlingen ge kozen in overleg met den directeur4o. In dien de eerste en de laatste lesuren voor de facultatieve vakken bestemd worden, zullen zij voor de school geen groote moeilijkheden opleveren De stellingen werden bestreden door dr. E. Jensema, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen. Na afloop van de vergadering werden door velen eenige merkwaardigheden der stad bezocht en het Friesoh Museum, de Kanselarij, het Stadhuis en het Gouverne mentshuis bezichtigd. Koninginnedag te Am sterdam. De feesten door de Vereeni ging tot Veredeling van het Volksvermaak te Amsterdam op 31 Augustus te geven, zui len bestaan in Des morgens muziekuitvoering in het Von delpark door de Harmouiokapel onder d'irec tie van den heer A. G. Scthoonderbeek, des namiddags door het stafmuziekkorps der Kon. Ned. Weerbaarbeidisvereeniginig, direc tie Fr. Diepenbeek. Op de Noorder markt des morgen-s muziek uitvoering door de Germaniakapel, directie Künzendes namiddags door het stafanu- ziekkorps Prins Hendfriikgarde, diir Max. v. Buuren des avonds door de Harmonie kapel Schoonderbeek. In het Oosrterpark des middags Harmonie kapel Schoonderbeek. Op het Beursplein des namiddags van 13 uur zanguitvoering door het Christe lijk Gemengd Oranjekoor, diir. de lieer W. J. Mennes: van 3—5 uur muziekuitvoering door de Amsit. Postiiharmonie, des avonds van 79 concert Weerbaarheid, van 89 uur dansmuziek. Des middags op den Am-stel volks- en amateurs-roei wedstrijden Des avonds groote gondeltocht met muziek waaraan wordt deelgenomen door alle Am- sterdamsche roei- en zeilvereenigingen, de vereeniging Volksweerbaarheid en het mu- ziekge-z.elsoh.ap Orpheus, onderafd. van den R.-K. Volksbond, de Amst. Positbarmonie, Daemon's Fanfarekorps en de muziekkorp sen van Max van Buuren, U'lrich en Künzer. Des avonds op den Amstel luisterrijk vuurwerk. Beursvacantiedag. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effec ten-handel te Amsterdam bericht, dat het in zijne vergadering van gisteren heeft besloten dat de Effectenbeurs heden 28 Augustus gesloten blijft en Maandag 30 Augus tus geopend zal zijn. Land'bouwtent oonstel- ling te Gouda. Verschenen is het pro gramma van de feestelijkheden ter gelegen heid der landbouwfeesten op 31 Augustus, 1, 2 en 3 September a.s. te Gouda te hon den, welk programma o.a. vermeldt: Voor den eersten dagopening van de tentoonstelling door minister Talma; ma tinee musicale van het Sted. Muziekkorps; oplating van 3000 postduiven; wedstrijd voor groenten- of ooft wagens, en aangespan nen bokkenwagens, concours voor trekhon den, matinee musicale van het muzikkorps van het" le Reg. veld-artillerie; orgelbespe ling in de Sint Janskerk; avondconcert van het le reg. veld-artillerie-muziekkorps en bioscope-voorstelling op de Markt. Voor den tweeden daglandbouwnuin- mers concours-hippiquematinée-musicale door het muziekkorps 3e reg. huzaren feestconcert door de stafmuzik van het 4o reg. infanterie en bal-champêtre en avond concert op de Markt door het muziekkorps 3de reg. huzaren. Voor den derden dag: bezoek van H. M. de Koningin-Moederconcours-hippique en springconcoursmatinée musicale door het muziekkorps 3e reg. huzarencafé-ch&n- tant in „Ons Genoegen" met concert van het korps 3e reg. huzaren avondconcert op de Markt door het muziekkorps der jagers. Voor den vierden dag wedstrijd voor poli,- tie-ho.idengroote nationale ringrijderij matinée door het Stedelijk Muziekkorps feestavond in Concordia"avondconcert op de Markt door het Sted. Muziekkorps en tot slot- groot vuurwerk op de Markt. Wat is cholera en hoe wordt zij bes'redenl Onder de zen titel is* van de hand van dir. G. A. Ootmar bij Nijgh en Van Di Invar's Uitge vers-Mij. eene brochure verschenen, welke in één diag tijde is geschreven na het be kend worden van het feit, dat te Rotterdam aziatische cholera heerecht Op zeer bevattelijke manier vertelt de schrijver, lioe de cholera in de beschaafde landen geen schrikbeeld meer is sedert de ontdekking van de dhodera-bacil door Ro bert Koch, in 1881, en sedert men geleerd heeft goede voorzorgsmaatregelen te nemen om de bacteriën te bestrijden en onschade lijk te maken. Hij herinnert er aan, dat al de cholera- bacteriën, die in het water voorkomen, wor den gedood wanneer het eenige minuien flink gekookt heeft. Alle fruit en groenten, die rauw gebruikt worden, behooren met goed gekookt water te worden gewasschen. De rauwe salade, die moeielijk op deze ma nier kan worden gereinigd, moet in cholera tijden van onze tafel verdwijnen, peren en appelen moeten geschild worden, rauwe wortelen zijn contrabande. Het drinken van ongekookte melk is aJLeronverantwoorde lij kst, maar in het algemeen worde geen on gekookt- water gebruikt, noch aAs drink-, noch als waschwater. Men wassche zorgvul dig zijn handen voor het eten en gebruike niets mei. ongewassohen handenlikke niet aan de vingers bij het doorbladeren van een boek. Bij het toepassen van al deze maatregelen is men gewapend en gesterkt tegen de bac teriën, zelfs te midlden van een epidemie, welke, moeten we er bijvoegen, zich thans niet voordoet, al zijn er te Rotterdam en kele sporadische gevaller voorgekomen. De werkstaking der gro nd- werkers te Amsterdam. Gisteren middag had een conferentie plaats tusschen bestuurders van de arbeiders- en de patroons organisaties, welke conferentie werd bijge woond door vertegenwoordigers van de Al gemeen© Patroonsvereeniging en van de werk li eden organisaties in het bouwvak. Werkstaking. Te Deventer is een staking uitgebroken van opperlieden en grondwerkers werkzaam aan den bouw van de nieuwe gasfabriek. De "eisch is loonsvor- hooging van 16 tot 18 cent, en afschaffing van het fooienstelsel. Tentoonstelling s- en me daillezwend. el. Donderdagavond 'hield de heer *K. iF. -Katz, secretaris van de Vereeniging voor Tentoonsitellingsibelangen, in de tuinzaal van het Paleis voor Volks vlijt te 'A<msterdam, een voordracht over „Tentbousiteillings- en medaillezwendel". De omvang van het kwaad bleek, naar de spreker mededeelde, reeds uit de uitgebreide collectie van bescheiden, die hij had kunnen bij elkaar brengen, met betrekking tot het door hem behandelde onderwerp. Hij gaf achtereenvolgens een beknopt over zicht van de wijze, waarop de zwendelaars op dit gebied werkzaam zijn, deelde daarna bijzonderheden mede, ontleend aan de jong ste practijk en toegelicht door brieven en bescheiden, om eindelijk te behandelen de vraagwat kan worden gedaan om aan het euvel paal en perk te stellen? De schijntentoonstellingeu daleeren van het jaar 1900, toen de laatste groote Parij- sche tentoonstelling werd gehouden. Voor eenige honderden francs kon men van een schijntentoonstelling medailles en diploma's krijgen, waraaan sommigen het recht ontlee nen op hun brievenpapier enz. te doen druk ken „gouden medaille Parijs 1900". Een andere vorm is, dat men een bureau opricht, waar eenvoudig voor vaste prijzen medailles zijn te krijgen. En eindelijk is een construc tie, dat men houdt, zoogenaamde nakeurin- gen voor degenen, die op een of andere ten toonstelling geen bekroning hebben gekre gen. Aan die „keuringen' kunnen dan ook deelnemen personen, die niet op de groote tentoonstellingen hebben ingezonden. Deze moeten <tan wat meer betalen, omdat zij de kosten voor inzending niet hebben ge maakt. Na de tentoonstelling van 1900 te Parijs, had het kwaad zoo groote afmetingen aan genomen, dat de President der Republiek in een Havas-nota tegen dergelijke diplo matie heeft gemeend te moeten waarschu wen. Ook na de Bakkerij tentoonstelling te Am sterdam in 1905 gehouden, hebben zwende laars dergelijke practijken uitgevoerd. Voor een zg. tentoonstelling te Rome, een >ooien titel meteen, was het zelfs vol doende slechts photographiën vaii het te „exposeeien" artikel in te zenden. In het buitenland deed zich hetzelfde reeds voor op verschillende plaatsen. De prospectussen, die worden verspreid, zien er fraai uit. Allerlei trucs worden daarbij uitgehaald. Er staat bijv. boven „Koninkrijk der Nederlanden", een rijks wapen, portretten van Vorsten, met de toe voeging „protecteur d'expositions" Gezegd wordt dan niet beschermer van deze ten toonstelling. Ook plaatst men er op mooie, adellijke namen, vaak van personen die niet bestaan Ten slotte tracht men aan diploma's kracht te geven, door de daarop voorko mende nandteekeningen te doen legalisee- ren. Op die wijze komen er dan handteeke- ningen op van hooggeplaatste ambtetnaren. Die ambtenaren kunnen dit niet weige ren. De personen, die zich met de tentoonstel- lingszwendel bezig houden, zijn bij hen, die z"'ch op tentoonstellingsgebied bewegen, be kend als de zwarte bende. In één jaar werd tegen 35 van dergelijke schijntentoonstellingen in de Pers gewaar schuwd Terloops wees Spr. er op dat door de jury ook van groote tentoonstellingen bij de be oordeeling te veel gelet wordt op vroegere bekroningen en ook dit geeft aanleiding tot misbruik. Spr. vertelde vervolgens een staaltje van een Nederl. industrieel, wien 2 gouden medailles, een eereddploma en een zeer speciale onderscheiding van den Koning van Rumenië te beurt vielen op tentoonstellingen te Parijs en Bucharest, ofschoon hij. aan een tentoonstellingagent slechte het bericht had gezonden, dat goe deren door hem waren verzonden, en zon der dat die verzending inderdaad had plaats gehad. Tot de jongste ervaringen behoort de reclame die wordt gemaakt voor te Brus sel en Antwerpen te houden zoogenaamde voortentoonstellingen van de wereldtentoon stelling te Brussel in 1910. Ten slotte deelde Spr. bijzonderheden mede, omtrent de zoogenaamde „zusterten- toonstelling" van de Middenstand sten toon stelling. Deze werd dit jaar zoogenaamd ge houden te Amsterdam in een zaaltje in Bel- levue. Hier zouden van de 500 inzenders slechts 10 pCt. zijn bekroond. Inmiddels bleek, dat ten minste 450 inzendingen nooit waren uitgepakt en bij de douanen waren blijven s'aan. Ten. slotte behandelde Spr. de vraag Wat kan tegen deze misbruiken worden ge daan? In Frankrijk en Duitschland zijn strafbepalingen gemaakt, doch die zijn zoo weinig effectief gebleken, dat van beteuge ling geen sprake is. Als middelen beval Spr. aan het maken van een algemeen regle ment voor jury's, voorts om van de diplo ma's slechts die voor betrouwbaar te be schouwen. die erkend zijn, door een Mi nisterie of een speciaal in te stellen ambt, vervolgens verbod van het legaliseeren en eindelijk stichting van vereenigingen door personen, die belang hebben als exposant of die al', comité of jurylid zijn werkzaam geweest. Dergelijke vereenigingen moeten dan zooveel en zoo snel mogelijk op de hoogte worden gehouden van wat er op ten toonstellingsgebied omgaat. De voorzitter, de heer Meuwsen, bracht hulde aan den heer Katz, ook voor de wijze waarop hij zijn taak vervult als srecretaris van do Vereeniging voor Teutoonstellings- belangen. De zuurtjeskwestie. Nog altijd ontvangt do suikerwerkfabrikant, de heer J. van Loon te 's Hertogenbosch, goe deren terug, die door de winkeliers worden geweigerd. Daarom heeft hij zich gewend tot tot een rechtsgeleerde, om te trachten een eisch to-t schadevergoeding in te stellen te gen de bladen, die door overdreven en val- sobe berichten zijn zaak hebben benadeeld Poging tot moord. Gisteren morgen elf uur kreeg de politie te Water graafsmeer bericht, dat een poging tot moord had plaats gehad aan de Weesper- zijde. Een bewoner van een woonwagen had een collega-wagenbewoner met een geweer schot in borst en buik getroffen. De ver wonde was intusschen vervoerd naar het O. L. Vr. Gasthuis. Uit het onderzoek bleek, dat de moord aanslag had plaats gehad te Abcoude. Uit vrees voor den aanvaller was de zwaar ver wonde doorgereden tot Amsterdam. Uitge put door bloedverlies en pijn kon hij zijn tocht niet verder voortzetten. Met toestemming van den dokter is de patiënt reeds verhoord. Zijn naam is Frie drich Kelner, 24 jaar oud, van beroep ar tist. Hij verklaarde dat een hem onbekende man twee schoten op hem gelost heeft. Als oorzaak kon hij geen andere reden vinden, dan dat hij gisteravond belet heeft dat de dader voorbijgangers lastig viel. Wielrijders waren door hem, die den aan slag beging, van hun rijwiel geworpen. Het signalement van den misdadiger is bekend en een politie-agent van Water graafsmeer is naar Abcoude vertrokken om den autoriteiten te Abcoude de noodige aan wijzingen te verstrekken bij de arrestatie. Dierenbeulen. Het volgend staaltje van ergerlijke dierenmishandeling wordt de Geld. medegedeeld Eenig ©dagen geleden hadden enkele sol- diatien van de Koloniale Reserve de aardig heid dea trekhond van den scharenslijper F. binnen hun kazernegebouw aan het Valk hof te lokkenzij namen liet arme heest, dat zeker dacht eenige lekkere hapje6 te krijgen, naar de hoogste verdieping van het gebouw en duwden eten hond een der kamers op. Eenmaal zoover, werd een wreed plan met het beest ten uitvoer ge bracht. De dier en md s handelaar s schoven het raam open er. joegen het angstige dier door het open venster, op aanzienlijke hoogte gele gen, naar buiten. Het in het nauw gebrachte dier waagde den beogen sprong, doch moest het met den dood bekoope". Afgrijselijk gewond, de poolen waren door lvet lic.1 naam gedrongen, smakte het ongelukkige dier op den. ked- hardien grond De wreed© dierenbeulen werden gearres teerd em 14 diagen achter slot en grendel gezet. Tevens werden zij veroordeeld om dein eigenaar van den hond een schadevergoe ding van veertig gul dien te betalen. Ee cmog zwaardere straf was voor deze wreedaardige dierenbeulen wel verdiend. De gedeserteerde ser geants. De drie onderofficieren, <fie uit de kazerne te 's-Hertogenibosch zijn gedeser teerd hebben uit Luik, waanbeen zij op de weggenomen rijwielen gepeddeld zijn, aan hun familie geschreven, dat ze er zich uit stekend hadden geamuseerd en dat men in de café's veel met 'hen 'had opgehad. De een, die zijn viool had medegenomen, zorgde voor de muziek en lvij speelt zeer goed, de vroe gere deserteur zong de hem nog van vroe ger bekende Fransdhe liedjes, terwijl de der de, zooals men zegt, met het bakje rond ging. Het drietal begreep echter goed. dat 't zoo niet kon voortduren. De rijwielen werden te Luik verkocht en de drie lveeren gingen naar Brussel. rt Ts uit dieze plaats, dat Donderdag te Den Bosch een schrijven van hen is ontvangen. De twee Bosschenaars schreven, dat ze apijt hadden over het voor gevallene, doch daar ze wisten wait hun te wachten stond, straf en degradatie misschien, hadden ze besloten door den zuren appel heen te bijten. Als hun brief in Den Bosch aankwam, schreven ze, zonden zij reodis op weg zijn naar Parijs, waar zij zacih bij het Vreemdenlegioen zouden aanmelden. Zij beloofden nog uit Parijs nadere be richten te zullen zenden. ('s-H. Ct.) De brand te Stratum. Giste renmorgen vertrok de justitie uit 's Herto- genibosch naar Stratum met dr. Heeseling, deskundige uit Arnhem, tot het instellen van een onderzoek in zake den brand in de fa briek van den heer Van den Nahmer. Van goede vrienden, een braven waard en een onge lukkig slachtoffer. Te Kampen werd een ge pens i can eerd koloniaal, dlie om zijin dirank zucht niet meer zelf zijn pen sioen mocht ontvangen, door zij.n liospita naar een kroeg gestuurd, om diaar één bor rel te koopen. Een paar anderen, die daar zaten, trakteerden den man eohiter en lie ten bem in een uur tijde voor 64 cent je never opdriniktemnzer ten genoegen van den kroegbaas, die, al bewoont hij deze herberg nog maar kort, toch wel weet, hoe hiij zijn inrichting drijven moot, om on bezorgd over 't welzijin van zijin klanten zoo goed mogelijk zijn zak te spekken Daar die drankzuchtige wat lang uitbleef, ging zijn hospita hem hialen. Zij legde hem te bed als een redeloos dier. Den vol eenden dag was hij ziek. Eu nog een paar d&geu later was hij dood. Iedereen wascht zijrn handen in onschuld. BI. V. Door elect riciteit ge dood. Gistermiddag is bij het opbouweu der tent van het reizend tooneelgezelsclmp der firma Bakker, op de kermis, een werk man, afkomstig uit Dordrecht, genaamd F. de Rooi, in aanraking gekomen met de geleidiiigsdraden der electrische straatver lichting en onmiddellijk gedood Verdronken. Aan den Hoorn nabij Delft is de tuindersknecht A. van den Berg te water gevallen en verdronkeneen weduwe met acht kinderen blijft achter. Bij het zwemmen verdron ken. Donderdagavond zijn te Loosduinen twee jongens van 12 en 8 jaar bij het zwem men in de Geestvaart verdronken. Een derde werd door een der kameraadjes gered. Stoomketel gesprongen. Gasteren is de stoommachine der fabriek van wollenstoffen van <1© firma A. Peesers aan het Goorke te Tilburg gesprongen. Geen persoonlijke ongelukken, doch onge veer 100 arbeiders zijn voorloopig werk loos. De schade is vrij aanzienlijk. Hot on geval wordt toegeschreven aan het defect raken van een stuurstang. Een vegetariërshater. In antwoord op een advertentie in „Het Volk waarin vegetarisch peneion gevraagd werd, kwam een briefkaart van den vol genden inhoud uit Haarlem Geachte juffrouw, Bij dezen bericht ik u, dat ik in een zeer rustige omgeving, 2$ uur buiten Amster dam, nog eeu stukje weiland heb lig gen, waar u als vegetariër kalmpjes kunt kennen grazen. In afwachting, Uw dienaar, Hooiopper. aZij die te Utrecht tot de practische examens voor arts en semi-arts, vermeld in artikel 2 der wet Van 25 December 1878 (Sübl. no. 222) laatstelijk gewijzigd bij de wet van 16 Juli 1907 (Stbl. 212) alsmede tot het practische examen voor tandmeester wenschen te worden toegelaten, gelieven zich, met overlegging van de veroischte stukken, schriftelijk aan te melden bij den voorzitter der arts-commissie, prof. dr. H. Zwaardemaker, vóór 16 September a s. In de gisterenmorgen te Baarn gehouden openbare raadsvergadering werd de gemeente-rekening, dienst 1908, voor loopig vastgesteld tot een bedrag van f 233,039.55 in uitga/ven, f 223,738.51$ in .ontvangsten, alzoo met een baitag slot van f 9301.03$. Aan de Oranje-commissie werd voor de feestelijkheden op 31 Augustus e.k. f 50 subsidie verleend, zijnde het bedrag, het welk op den betrekkei ij ken begrootingspost alsnog beschikbaar i®. Aan den heer L. Dilnian, te Hilversum, werd voor f 250 gedurende 3 maanden in huur afgestaan het oude raadhuis, ingaande 20 dezer. De salarissen van het onderwijzend perso neel der openbare school voor M. U. L. O. werden periodiek verhoogd als volgtW. Maris met f 100, Z. Regelink met f 50, G. W. J. Hofman, mej. H. Oldenziel, mej. T. Mkdema, mej. G. Moen en J. Aalfe elk met f 25. Aan de naai- en broisohool te Lage- Vuurscbe werd f 100 subsidie toegekend. Aangeboden werd de begrooting der ge meente en die der gasfabriek, beide voor het dienstjaar 1910. Als voorloopig® toelichting deelde de voor zitter mede, dat ondanks de meerdere uit gaven, vooral op het gdbied van „openbare werken", belastingverhooging niet noodig is geweest om de begrooting sluitend te ma ken. De gunstige resultaten, welke de gas- fabrieke opleveren, hefbben het mogelijk ge maakt uit de wintsten dier fabriek belang rijke sommen beschikbaar te stellen voor stijving der inkomsten op de gemeenie-be- grooting 1910. Met betrekking tot de gas fabriek-begrooting deelde de voorzitter anede, dat B. en W. voorstelden den prijs van het licht- en van het muntgas met 1 cent te verlagen terwijl voortaan het ga® voor straatverlichting en voor publieke ge bouwen zal worden berekenkl tegen den kostend en prijs, 'hetgeen voor de gemeente lijke uitgaven eene belangrijke besparing zal opleveren. Bij de rondvraag vroeg de lieer Stoker in lichtingen over de inrichting en regeling der brandweer, een en ander in verband met de onlangs plaats gehad hebbende brand in hötel Promenade. Baarn. Alhier heeft -een achttal hee- ren het plan gevormd tot oprichting van een vrijwillige brandweer. Bij na verdronken. Op onver klaarbare wijze is Woensdagavond te kwart voor twaalf de timmerman Boogaard te Bus- sum van de hooge zeebrug te Naarden in de haven gevallen. Zijn hulpgeroep drong door tot fourier Te Kolsté, die in de kazerne Weeshuis aldaar te bed lag. Door het ge schreeuw werd ook sergeant Peters wakker en ongekleed op bloote voeten vlogen dezen over de binnenplaats de s'raat door naar de haven achter de kazerne, waar de drenke ling lag. Zijn hulpgeroep was reeds verstomd. Hoewel daar elke verlichting van gemeente wege na 11 uur ontbreekt, wist men een boot los te rukken, terwijl andere militai ren, ook ongekleed, met een lantaarn kwa men aansnellen. Gelukkig vond men den drenkeling en wist dezen met veel moeite in de boot te leggen. De polit/ie, die intus schen gekomen was, paste op den wal bij den bewusteloozen drenkeling de kunstma tige ademhaling toe en na eenigen tijd keer den de levensgeesten terug. Daarop werd de man in de wacht gebracht en verder per brancard naar zijn ouders, hij wien de dren keling inwoonde, vervoerd. De keuze-tentoonstelling van Laren- sohe Meesters in de villa Mauve te Laren, die zich in een groot succes ma® verheugen, sluit Zondag 5 Sept. a. s. Barneveld. Een kind van den wis- selwachter Klomp viel in de Barneveldsch© Jleek en werd door den stroom meegevoerd in de richting van een duiker. Gelukkig werd ,het jongetje toen opgemerkt door een jongmensch, dat het genoegen mocht sma ken den jeugdigen drenkeling op het dro ge te brengen. Een dokter slaagde er iu de levensgees ten weer op te wekken. aOp de voordracht voor hoofd eener school ie Harderwijk komt voor do heer A. Wisse te Uitrecht. Ede. Op 31 Aug. wordt .alhier de eer ste tentoonstelling van Huisvlijt geopend, georganiseerd van den Volksbond togen Drankmisbruik. De Koningin en Prins Hendrik hebben elk een zilveren medaille beschikbaar gesteld. Ede. Alhier is opgericht eene „Oranje- Vereeniging", die izich ten doel heeft ge steld verjaardagen van leden van het Vor stelijk Huis feestelijk te doen vieren. De feesten op 31 Augustus a.s. zullen bestaan in kinderoptocht met muziek, optocht van versierde sport- en bokkewagens en rijwie len, volksspeden en 's avonds muziekuit voering. De kapitein L. Noest van he»t 5o re giment Infanterie is aangewezen tot het 'bijwonen van den tactisoben cursus, welke van 1 October tot 15 December te 's Gra ven h age nvordt gehouden. De 2e luitenant A. M. M. van Loon van het 5e Regiment Infanterie is benoemd •tot lsten luitenant. Inkwartiering. Op .17 September worden hier inge kwartierd een houwitser afdeeling, eeu mi trailleur afdeeling, een compagnie wielrij ders en een compagnie veddpioniers. Op 18 en 19 September dezelfde troepen- afdoelingeii, behalve de veld pioniers. De heer Jac. Hovons Greve, te Oos- tertbeek, is op de aanbeveling geplaatst voor de betrekking van leeraur in de Hoogduit- sche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 19091910. Geslaagd zijn .voor de acte Fransch L. O. de heeron A. G. S. Kollewijn en R W. Jvuiper. Voor -de act© Du:tsch L O slaagde de heer J. '-au Spiegel.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3