Gisterenmiddag te half twee hield Corda Fratres in. het Kurbaus een feestmaaltijd, j waaraan ook Stead aanzat en waarbij door den president een dronk werd uitgebracht j op Stead en de organisators van het congres, waarop door de Hongaarscihe deilegatie aan den Consul-directeur van het Ned er 1 aniens ch Consulaat, den heer L. P. de Vries, voor zitter van het comité van organisatie, als aandenken werd aangeboden een met gouden franje versierde Hongaarsdie vlag, waarop j het wapen van Hongarije geborduurd is, door vredesengelen geflankeerd en met het onderschrift in gulden letteren: ,,Les étu- diants Hongonris aus étudiantis HollaindajiiS. La Haye 2328 Aoüt 1909". De aanbie ding van dit huldeblijk 'had plaats onder da verend applaus, terwijl de leden der delega? tie op Hongaarsohe wijze den heer De Vries omhelsden. Deze dankte hen daarop hartelijk voor deze huldebetuiging, namens het Neder- landscih consulaat. Het congres van Corda Fratres nam gistenejnavonid met eenparige stemmen die motie aan, die door Dr. Victor Hugo Duros, internationaal jurist uit New-York,^ na het uitspreken zijner rede over eene universeele universiteit aan het congres was voorgesteld. In deze inotde verklaart het congres, dat de vestiging van eene interaatioanale uni versiteit voor internationaal recht te 's Gra- vemlhage van fundamenteel© waarde zal zijn voor de bevordering van den wereldvrede; dat het dientengevolge gewensdlit zal zijn da', de idee eener dergelijke universiteit spoedig dien steun moge vinden, dien zij voor haar verwezenlijking behoeft; dat de instelling van een internationale universiteit voor internationaal recht tevens moge wor den het begin van de verwezenlijking van de idee eener universeele universiteit en dat het congres mitsdien welkom heet elke instel ling die ter bevordering daarvan zich wil aanslui ten. Internationaal Congres tegen het Alcoholisme. Het 13e Internationaal Congres tot bestrijding van heb Alcoholisme zal, ingevolge de uit- noodiging vain de Nederlandsc he regeemg, in 1911 te 's Gravenhage pLaabs hebben. Door het Internationaal permanent comité is nu aan jhr. mr. Ruys do Beterenbrouck te Maastricht., algemeen© voorzitter van So- brietas, dr. W. P. Ruysch, hoofdbestuurslid van don Volksbond te*'s Gravenhage en dr. J R. Slolemaker de Bruine, hoofdbestuurs lid van de N. C. G. O. V. te Utrecht, de organisatie van het congres opgedragen. Aan het congres wordt deelgenomen door de volgendie drankbestrijders-vereenagirtgen in ons land Sobriebas, Nat Chr. Geheel onthouders veneoniging. Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, AlgemNederlGehOn/thBondNederl Onderw. Propaganda-Club, Prediikanten Geh. Onth. Vereen, en Artsen Geh. Onth. Vereen, in Nederland en Koloniën. Het hoofdbestuur van den Volksbond heeft ge weigerd de voorbereiding van bet congres mede ter hand te nemen. Men verwacht echter, dat in de kringen van den Volks bond die weigering niet zoodanig zal gel den, of hare afdeel ingen en in elk geval hare invloedrijke leden zullen tot samen werking bereid blijken. Schilderijen-zwendel. De kunstschilder P. Cornells de Moor schrijft aan de Nieuwe Ct. Heeft de heer Rip ook vroeger niet in het openbaar beweerd dat zijn werk op naam van Th. de Bock in den 1 vandel was gebrachtf Zich zoo de eer van eigen schepping te zien ontnemen, moet ieder kunstenaar ver bitteren. Ik kan niet oordeelen in het geval Rip contra De Vries, wel naar ondervinding van praktijken aannemen dat bet beweren van dien heer Rip naar waar heid is, er buiten latend of de heer De Vr. den zoogenaamden Mauve voor echt kocht eu te goeder trouw als zoodanig aanbood. Ik heb den heer Rip den zoogenaamden Mauve niet zien schilderen, wel heb ik den schilder D. Wiggers vroeger veel zien wer ken en soms zeer ernstig getwijfeld of van. zijn vroeger werk later op naam van De Bock werd gebracht. Als staaltjes van geknoei, mij zelf over komen, wensch ik hier nu een paar geval letjes te vermeldenIemand verzocht me een schilderij wat bij te werken. Dit schil derij was eens een kop, geschilderd door Thijs Maris, maar moest wegens de gruwe lijke beschadiging zoo overgeschilderd wor den, dat van den Thijs Maris zooveel zicht baar bleef, als van land tijdens den zond vloed, Ik doorzag en weigerde. Dit voor jaar kwam die kop in veiling in den Haag se ben. Kunstkring, netjes overgeschilderd, gecatalogiseerd als Thijs Maris. Waar was de Thijs Maris? Op een middag bezocht mij een bekend musicus, de heer W. uit Rotterdam, die be weerde een stukje door mij geschilderd ge kocht te hebben, betwijfelde echter de echt. lieid. Het stelde volgens het kunsthande- laartje voor een landschap in Brabant. Nu heb ik nooit eenige schets of studie in Bra bant gemaakt en heelemaal nooit iets dat in de verste verte geleek op het mij getoonde ding. De hieer W. vroeg of ik dan eoa verklaring wou schrijven, dat dat stukje niet door mij gemaakt was, wat ik zonder bezwaar deed en onderteekendeDe heer W. zond het schilderijtje met mijn verkla ring terug aan den koopman, die het werke lijk terug nam, maar ook het schrijven be hield. Een paar maanden later bezocht ik mr. G. S. te Rotterdam, die zei een stukje door mij geschilderd gekocht te hebben. Het was weer dat landschapje. Ongeduldig zei ik: ,,dat prul is naet echt"... Mr. G. S. antwoordde ,,Je naam staat er toch op!" „Wat naam, die valscbe handteekening met roodie lettertjes?" ,,Neon, ook aan den ach terkant staat je handteekening met inkt ge schreven." Toen begreep ik. Mijn haadteo- kening was van de verklaring geknipt en gebruikt als waarmerk.... Misschien vindt dat kunsthandelaartje ook nog iemand om zijn zaak te verdedigen. Al worden nu argumenten aangebracht contra de beschuldiging door Rip, vermin deren deze voor mij niet de waarschijnlijk heid van Rip's beweren, te zijn de schil der van de zoogenaamde Mauve. Op den ongemotiveerden aanval van Wil lem C. Rip op de kunstcritiek, naar aan leiding van de bekende schilderijen-verval- sching, antwoordt de criticus II. de Boer in een uitvoerig ingezonden stuk, onder het opschrift ,,Gevoels-zwendel", in de Nieuwe Courant. De heer de Boer herinnert er aan, dat hij vroeger den heer Rip genoemd heeft als een schilder, die er een weinig te veel too medewerkte Holland tot een anecdote voor Amerikanen en Engelschen te verlagen en hij gaat dan voort „Het moet, dunkt imij, voor den scherp opmerkenden lezer ingezonden-stukken- lezers lezen gewoonlijk gretig maar slecht een eigenaardige gewaarwording zijn, te zien met welk een onbeholpen cranerie de heer Rip zijn aanval tegen mij richt. Hij begint met een ferme leugen kvan wal te steken, waarvan hij zich ten volle bewust is, en zegt dat ik ,zes stuks van Mauve „op hemelde", terwijl zij die mij lazen, zullen weten dat, waar liet hier .iemand als Mauve betreft, mijn lof op de prachtige koestudie en nog enkele bijzonderheden na, zeer zeker niet dithyrambisch, doch volkomen in over eenstemming was met de beteekenis van dat veelal schetsmatige, oudere, maar zeer zeker interessante werk en dat ik zelfs ten opzich te van het .schilderij in quaestie een dubbele reserve in acht nam. En dat had zijn réden. Dit .schilderij immers behoort tot die on persoonlijke groep, waaruit tal van speci men door onze kunsthandels zwerven, en die niet zelden vergezeld gaan van een par ticuliere toeschrijving van een familielid of kennis, omdat dit uit 't werk gelf niet zoo beslist is op te maken, om twijfel gehéél buiten te sluiten. ,Het is de authentieke echt heid, welke hier de eigenaardige waarde van de artistieke moet bevestigen. In 'dit geval z»u, hoorden wij, de collectie van Mauve's eigen dochter afkomstig zijn. Schilders schrijven dit b«\vijs vaji echtheid dikwijls op den achterkant van het werk hunner ge storven vrienden of kennissen, wanneer dit ongeteekend mocht zijn, m-aar ook .zelfs wan neer 't geteekend is". De heer de Boer doet uitkomen hoe zulk een signatuur in onzen tijd van stij^ver- menging, van voortgaan op den stijl der groote meesters waarvan Rip's eigen werk een der meest opvallende voorbeelden is, noodzakelijk is. De heer de Boer deelt vervolgens mede dat hij door toevallige omstandigheden do schilderijen even voor het sluitingsuur, in den vooravond, bezichtigde en daarvan slechts vluchtige aanteekening maakte. Bij deze 'beschouwing in vogelvlucht zag hij van Rip's trant geen spoor. „Maar vraagt hij, wie is nu eigenlijk do schukl hiervan dat het mij, en, naar de heer Rip beweert, mijn collega's kan gebeuren, dat zij niet aanstonds den maker hierin herkennen? Was het werk dan zóó slecht dat het geen Mauve, zelfs geen twijfelach tige kan zijn? Of ligt de oorzaak nog ergens anders? Kunst eischt persoonlijkheid, niet waar. Maar hoe bedenkelijk staat het dan in dit geval met de persoonlijkheid des heeren Rip. Niemand van de vele schilders, ken ners en kunstminnaars heeft er hem uit erkend. En daaronder zijn er wellicht die meer aandacht aan hem wijden, dan de pers pleegt te doen. Dit alles zou echter van minder beteeke nis zijn wanneer het bij één geval bleef. Maar bet is erger dan men wel deukt. Het is een maar te bekend feit, dat het den heer Rip meer gebeurt, dat hij zelf moet zieu werk afgeleverd te hebben in het genre, waarvan de laster zegt dat ze in .Amerika, met een anderen naam gedoopt, de collec ties v'an de petoleum-, spoorweg- en an dere magnaten vullen. Hij beschuldigdt de pers en hij vergeet dat hij dit daarmee tevens zijn collega's, die even ver zagen, doet. Het feit dat in dit schilderij de heer Rip zou steken, bleek voor heel de wereld een verrassing. Het authentieke is hem blijkbaar alles, en hij verwijt anderen dat ze er te juister tijd rekening mee houden. Het persoonlijke is hem daarentegen niets. Hij ziet er geen blaam in het feit te erkennen d'at zijn werk soms op 't eerste gezicht moeilijk van een De Bock, een Mauve, een Van Gogh te on derscheiden is, vooral wanneer de omstan digheden er toe .meewerken, dat men, het eerst op zwakke plaatsen waar zijn roes van imitatie hem begeeft, zijn aanwezig heid bemerkt en te gaarne gelooft dat het betere er in van of naar een anders is. Hij noemt het zwendel wanneer men een schilderij van hem op Mauve's naain ver koopt en hij bespeurt niet welk een vernie tigende ertiek dit op zijn eigen werk in houdt. Immers niet de naam, maar de schoonheid bepaalt ten slotte het «esthe tisch „moreele" van een verkoop. Niet de verkooper is het die, wijl hij, onwetend, te goeder trouw is, Zwendelt, maar de man die geestelijk met Mauve- en De Bock-sen- timents zwendelt en ze onder zijn naam de wereld instuurt. Inmiddels is deze les leerzaam in meni- gen zin. Men ziet er uit, hoe dwaus het is nu reeds van ons recensenten, specialisten en ©xpertsarbeid te verwachten, en de ver antwoording van eigen tekort op anderen te schuiven". Een kwakzalve r-d o c t e r. De zoogenaamde wonderdokter van Gin/ue- ken, de heer F. Colson, is door de filosofi sche faculteit van de universiteit van Tou louse benoemd tot doctor ad honorem. Men zal zeggendat ontbreek er nog maar aan, dat de wetenscliap de kwakzal verij een handje gaat helpen. En 't heeft er inderdaad veel van, of de wetenschap hder tegen den draad inwerkt. Wel verleen de niet de medische faculteit dezen man, die zich, naar men weet, zelf kwakzalver noemt, den doctorstitel, maar of de filoso fische dan wel de medisch© faculteit het doet, is voor de groote menigte om het even. Bovendien, een dokter titel stempelt nu eenmaal den persoon, die diaarmee on derscheiden wordt, tot een wetenschappelijk man. En van deze reclame zal de nieuwe doctor ad honorem niet weinig gebruik ma ken. N. Ct. Het Rembraoétplein te J Amsterdam. Naar het NbLd. v. Ned. van betrouwbare zijde verneemt, zal binnen kort in den Raad worden behandeld het door B. en W. in te dienen plan om het Rembrand (.plein zóó te veranderen, dat het als centrum meer aan de edschen van het modern verkeer voldoet. Het hek om het plantsoen zal aan den kant van de stille zijde een meter of drie achteruit gezet wor den, waardoor een breede straat zal ont staandie geasfalteerd of met tegels bestraat zal worden. Het toilethuisje op den hoek bij de U trechtschestraat zal verdwijnen en het plantsoen verschillende wijzigingen on dergaan, waardoor aan den kant van het Thorbeckeplein meer ruimte zal ontstaan. Voor de bewoners, of liever de café's aan den stillen kant van bet plein zal deze ver andering een groote verbetering zijm. Een goede maatregel. We lazen in een Twentsch bllad, dat op de Hen gelo sche bierbrouwerij, waar sedert jaren de gewoonte bestond om den arbeiders dia- gelijks 3J liter "bier te verstrekken, nu be paald is, dat ze voor eiken liter, die ze nde>t gebruiken, 8 cent meer loon zullem ontvan gen. De maatregel moet gunstig werken, de arbeiders drinken minder bier en moe der krijgt meer geld. Twee partijen heb ben dus voordeel er bij en do fabrikant zal er geen schade van hebben. Het mes snijdt dus van alle kanten. De Rottordamsche dier gaarde. De heer A. de Bloem© te Rot terdam, wien de Rotterdamsche diergaarde reeds zoo talrijke geschenken te danken heeft, schonk dezer dagen wederom een •tweetal zeldzame apen, nl. don witwamg mangebey aap, een niet vaak in dierentui nen voorkomenden giast, zoodat de apen- col lectio weer een interessante soort rijker geworden '*s. Men vindt nn in het apen- huis een geheel© serie apen uit den Congo, van de meest gewone tot de meest zeld zame en vooral onder deze laatste een ge heel© reeks van bovengenoemden schenker. Ook de heer C. L v. d. Akker te Solok heeft zich weder bijzonder verdienstelijk gemaakt jegens de diergaarde, met het aan bieden van een even kostbaar als zeldzaam geschenk, bestaande in een Sunnatraansche gems, bij de inlanders ondier den naam van Rambing O et an (boschgeit) bekend, een diersoort, die men vergeefs in die Europee- sche dierentuinera zoekt. In 1906 werd ean dergelijk dier aangevoerdheit stierf eeni ge maanden geleden, na herhaaldelijk met ziekten te kampen goh/ad te heb hem. Van dien zelfden scbeuker werd ook nog ontvangen een M al ei sche of baningbecr, een nog jong dier, diat kort na zijn geboor te in bet bezit van dein schenker kwam en met de zuigflesch werd groot gebracht. Schadelijk wild. Zooals men zich herinneren zal, werden onlangs, wegens het verjagen van hazen, eenige landbouwers te Mierlo (N.-Br.) vervolgd, doch door den kantonrechter te Helmond vrijgesproken. Intusschen werd door autoriteiteneen on derzoek bevolen, teneinde na te gaan in •hoeverre den landbouw van de beweerde ha zen plaag aldaar te lijden had. Korten tijd daarna werd door den heer D. Slaats te Mierlo een adres bij den Mi nister van Landbouw ingediend, waarbij machtiging tot het schieten van hazen werd verzocht, teneinde schade op de akkers te voorkomen. Als gevolg hiervan is eene be schikking van het ministerie afgekomen, waarbij aan een 4-tal personen te Mierlo buitengewone machtiging tot het schieten van hazen, zoowel bij dag als 's nachts, op in die gemeente gelegen gronden werd ge geven. De machtiging is tot 1 October e.k. geldig en wel voor alle velden bij de ge machtigden in gebruik, terwijl zij het be doelde wild ook mogen schieten op gronden van anderen, mits hun zulks verzocht wordt. Moord. Door de politie uit Epo is Woansdag nacht, na moedeilijke naspo- ringen, de landlooper W. gearresteerddie verdlacht wordt onlangs te Barneveld een mede-lamdilooper vau het leven te hebben beroofd. Zvr. Ct. De moordaanslag te Wa tergraafsmeer. Zaterdagmiddag zijn onder Weesperkarspel de beide vermoede lijke daders van den moordaanslag, te Ab coude gepleegd, door de rijkspolitie gear resteerd. Geboeid zijn zij per rijtuig naar het politiebureau te Watergraafsmeer over gebracht. Vandaar worden zij per celwagen naar het huis van bewaring gevoerd. Een der aangehoudenen heeft aan de poli tie te Watergraafsmeer een volledige be kentenis afgelegd, de ander houdt vol, dat hij slechts in de lucht gevuurd heeft. Behalve Kellner zijn ook nog gewond diens móéder en drie broers. De toestand van eerstgenoemde is zeer zorgelijk, daar de linkerloug ernstig ver wond is. Heden zullen beide verdachten ter be schikking gesteld worden van de justitie te Amsterdam. De diefstallen in het Haagsohe Warenhuis. De Haag- sc'he Courant" geeft de volgende lezing van het voorgevallene in het Warenhuis te 's Gravenhage „Reeds langen tijd was het bij de direc tie van het Warenhuis «bekend, dat, vooral in de textiel-afdeeling, systematisch door verkoopsters zich voorwerpen werden toe geëigend, zonder dat betaling volgde. Daar velen daarbij betrokken moesten zijn en de daderessen elkander niet wilden aanwijzen, duurde het lang voordat de directie vasten grond had tot krachtig ingrijpen Op Zater dag 14 Augustus achtte zij het juiste oogeu- blik gekomen. Met behulp van den inspec teur der recherche Miset werd een verkoop ster, die naar haar woonplaats te Rotter dam zou tcrugkeeren, 's avonds omstreeks 11 uur aan het slation H. IJ. S. M. ver zocht mee te gaan naar den politiepost te genover het stationofschoon na verhoor er voldoende aanwijzing bestond, deze ver koopster dadelijk te arresteerën, werd het beter geacht haar voorloopig in 'vrijheid te laten eu haar Maandag daarop nader te on dervragen. Op 16 Augustus werden 7 per- sonen, alsnog in dienst der maatschappij, verhoord, benevens 2 personen, die reeds eenigen tijd den dienst verlaten hadden. Deze 7 personen werden Dinsdag 17 Augus tus geschorst, doch niet ontslagen. Op dien- zelfden dag werden alsnog verhoord 9 per sonen, in dienst der maatschappijvan deze personen werden er 4 geschorst en 5 voor loopig in dienst gehouden. De stukken, 'be treffende de pr cessen-verbaal, zijn 23 Aug. aan den officier van justitie verzonden maar op öienzelfden dag iieeft de directie van het Warenhuis den officier verzocht, in ernstige overweging te willen nemen, van de vele ongelukkige verdachten slechts de meest schuldige, als een voorbeeld, te wil len vervolgen. De directie grondde dit ver zoek daarop, dat, wanneer alle verdachten vervolgd zouden worden, van velen de toe komst geheel vernietigd zou zijn, welke straf haar inziens niet in verhouding zou staan tot de gepleegde feiten en omdat verschil lende barer nog van zeer jeugdigen leeftijd zijn en velen slechts onder invloed van een hoofdleidster misdeden. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, uit zeer goede bron ons meegedeeld, dat de di rectie in overweging neemt de meisjes, die niet vervolgd worden, weer in dienst te ne men en te volstaan met op "haar als straf de schorsing van 16 Augustus af toe te pas sen. 't Bovenstaande geeft een juist overzicht over de veel besproken en overdreven dief stallen in het Warenhuis. In het geheel zijn 11 verkoopsters ge schorst, en 13 pakjes zijn in 'beslag geno men, welke samen nog niet de waarde van honderd gulden vertegenwoordigen. Een treurig drama heeft zich naar de Haagsche briefschrijver der Prov. Gron. Cour. meldt dezer dagen voorgedaan. Een bejaarde dame was te Schevening©n gelogeerd met een zoon, een schijnbaar gezond krachtig man van even 30 jaren. De zoon ging naar onze uitnemen de overdekte zweminrichting aan de Mau- ritskade en vertoonde na het verlaten van bet bassin een in 't oog vallend hoog-roode kleur, zoodat de zwemmeester hem in het oog hield. Toen hij wat lang in zijn kleed kamer bleef, ging de oplettende wachter zien wat er gaande was en hij vond den heer op den grond in bewusteloozen toestand. Hij werd naar zijn hotel gebracht en is se dert sprakeloos of althans, wanneer hij een paar woorden heeft gezegd, weigert de tong en blijkbaar ook de geest, te vervolgen. Is een zeer vreeand geval, ook voor de geraad pleegde geneesheeren en specialiteiteu. De moeder werd, bij het vernemen van bet ongeval, door een beroerte getroffen en stierf na eenige oogenblikken. Ik deel u dit ge val mede, niet om zwemlustigen af te schrik ken, want zelf, sedert tientallen van jaren zwemmer en overtuigd van de heilzame wer king van het zwembad, zou ik iedereen wil len aanraden veel en geregeld te baden en te zwemmen; maar men beginne er niet meê zonder raadpleging van zijn genees heer. Dc cholsra. Men tmeldk uit Rotterdam De Burgemeester bericht diat zich in de barakken bevinden 8 patiënten lijdend aan cholera en 2 verdachten daaraan. Van 3 is de toestand ernstig, van de overige bevre digend. Aangifte is gedaan van het over lijden aan cholera van een kind* op 25 dezer. Sinds 20 dezer is dus het aantal overlede nen rijf, allen kinderen. In observatie zijn 47 personen die allen gezond zijn. Aan boord van een goederenboot, die Vrij dag van Rotterdam naar Uithoorn aan den Amsiel is vertrokken, is de machinist Vrij dagavond te Uithoorn onder verdachte om standigheden onwel geworden en des nachts te twee uur overleden. Alle verschijtnselen wezen op cholera. De overige bemanning mag het schip niet verlaten; die autoriteiten hebben alle maat regelen tegen uitbreiding genomen. Het schip blijft in observatie. Een later bericht meldt, dat de ma chinist inderdaad aan cholera is overleden en dat het gemeentebestuur een waarschu wing aan de bevolking heeft gericht tegen het gebruik van Amstelwater. Er doet zich te Gorinchem een verdacht geval voor bij zekeren K., een ongeveer 20- jaar oud reserve-stoker op een der booten van Fop Smit. Een bacteriologisch onder zoek wordt ingesteld. De patiënt, die tame lijk goed is, wordt bij zijn ouders, die een logement hebben, verpleegd. Uitgebreide maatregelen zijn genomen. In verband met de voorgekomen gevallen van oliolera asiatica te Rotterdam en Uit hoorn zullen de in die gemeenten woonach tige verlofgangers, naar wordt medegedeeld, voorloopig niet voor herhalingsoefeningen of om eenige andere reden onder de wape nen worden geroepen. De zwem- en badinrichting aan de Maas kade 0. Z Oude Plantage en in de Baan te Rotterdam zijn gesloten. De kinderspelen, die men zich voorstelde te Rotterdam op Koninginnedag to geven op het exeroitieterrein in Crooswijk, onder leiding van den Rottierdamscben Bond voor lichamelijke opvoeding, zullen, op verzoek van don bürgemeester, geen doorgang heb ben. Dit in verband mot de verpleging van een man, die verdacht wordt aan cholera te lijden, in dfe op dat terrein gevestigde ba rak. B. en W. van Maassluis hebben, met het oog op het gevaar van besmet ririeirwater, de openbare bad- en zweminrichting aldaar doen sluiten. Naar de N. Ct. hoort bemerken sommige groote hotels te 's Gravenhage reeds gevoe lig de gevolgen van het voorkomen der cho leragevallen te Rotterdam. Verschillerade buitenlandsc-he families, die reeds kamers besproken hadden bestellen deze af, terwijl andere, die reeds hier vertoefden, overhaast zijn vertrokken. Vanwege het Haagsche gemeentebe stuur zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen voor het geval zich daar ter stede choleragevallen mochten voordoen of de cholera mocht uitbreken. Aan de commis sarissen van politie en de hoofdinspecteurs, chefs van politie-secties, zijn te dien aan zien uitvoerige instructies verstrekt. De zuurtjes-kwestie. Dr. P. Woltering, hoofdinspecteur van de volks gezondheid te 's Hertogen/bosoh, die een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld naar de veel besproken zuurtjes, heeft den be trokken suikerfabrikant bericht gezonden, dat het vermoeden, dat de kinderen Korte- land overleden zouden zijn aan het gebruik van suikerwerken uit zijne fabriek afkomstig, onjuist is gebleken, le. omdat als doodsoor zaak is geconstateerd cholera asiatica, 2e. omdat uit het onderzoek is gebleken, dat in de suikerwerken geen stoffen aanwezig zijn bevonden, die als schadelijk voor de ge-zondlheid moeten worden beschouwd. Overleden door een wes- pensteek. Te Akersloot (N.-H.) is aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden de heer G. B., die door een wesp was ge stoken. Stijlbloempjes. Slip of the pen uit een onzer voornaamste Nederland se he sportbladen, sprekende over de wie lerbaan „Zeker is dat Piet Dickentman zal rijden en we mogen gerust vertrouwen, diat het die directie wél zal gelukken iemand tegenover Dickentman te stellen, die heuseh niet min der in de spoartmelk te brokkelen zal heb ben." Het doet ons weer denken zegt de ,,N. Crt." aau de oratorische zinswending van den man, die in een cours© verslag schreef „De kogel was nn eenmaal door die hip pische kerk"11 Strijd tegen den nlcohol. Drank In Limburg. (Onderzoek van 't Linrburgsch Kruisverbond.) Op elke 7 huizen van Limburg komt een drankgelegenheid voor. In 87 onderzochte gemeenten waren 37.700 huizen en daaron der 1081 herbergen mèt en 4051 zonder vergunning, totaal 5317. Hieronder volgt een staatje van Noord- Limburgsche gemeenten: hulien. hulien. (•tel won Helden 740 99 7 Horst 930 103 9 Kessel 264 54 4 Meerloo 313 58 5 Mook en Middelaar 230 24 9 Ottersum 368 27 13 Tegelen 750 127 5 Venlo 2421 235 10 Venray 1095 137 7 Wansaum 159 80 5 In de laatste jaren is de toestand veran derd: het aantal drankgelegenheden is... toegenomen De kantonrechters en de rubriek „ge mengd nieuws" weten de gevolgen te ver tellen twist, vecht- en snijpartijen, mein eed. Hoe aloohel werkt. Een patiënt kon 't niet eens worden met zijn dokter over 't gebruik van alcoholhou denden drank. Hij was zwak, beweerde hij, en had het dus noodig. De geneesheer ge loofde niet aan de werking van den alcohol. De patiënt zei„Maar dokter, ik kan toch mijn eigen gevoel wel vertrouwen. Ik ben koud, ik drink en word warm." „Ja wel", antwoordde d© geneesheer knorrig, „zie hier, deze stok is van u," en dit zeggende naan hij een stok, die naast den haard lag, van den grond op en wierp 'm in 't vuur, „nu is hij warm, maar gaat de stok daardoor vooruit?" De zieke keek naar het hout, dat eerst kleine rookwolkjes -liet ontsnappen en toen vlam vatte, en antwoordde: „Natuurlijk niet; hij verbrandt." „Nu, dat doet gij ook, als ge u ver warmt met alcoholin den letterlijken zin des woords verbrandt gij dan de fijnere weefsels van hersens en maag." Geh. Onth. School- en Kerknieuws. Examens hoofdakte. Arnhem, 27 en 28 Aug. Geslaagd do hee ren J. R. H. Pijls, te Herten; A. Gijmink, te Enter; K. G. Rouwenhorst en J. H. Peper, te Doetinchera, en K. Maatjes, te Hoogeveen. 28 Augustus. Geëxamineerd 15 candidaten. Geslaagd de dames: W. E. C. Jerscha- vek, t© Gorinchem; H. J. Kuijlenburg, te Nieuwpoort; H. So bels, te Den Haag; W. E. M. Meulemans, t© Den Haag; C, J. Kuiper, te Den Helder; J. J. van Lange laar, te Amsterdam; H. Ph. Mesenig, te Rotterdam; A. M. Kruijt, te ReeuwijkH. J. W. Schoemaker, te Landsmeer. VG ravenhage, 28 Augustus. Examens Hoogdaiiteahe taal (Lager Onderwijs). Voormiddag. Afgewezen 4 mann. oand. Niet op gekomen 2 idem. Geslaagd geen. Deze examens zijn hiermede afgeloopen. Examen gymnastiek. M. O. 27 en 28 Augustus. Geëxamineerd 5 candidlatem Afgewezen 4 candidates. Geslaagd mejuffrouw G. van Egmond, f© Amsterdam. Wageningen, 28 Augustus. Acte- ex&mens Landbouwkunde, L. O. Geslaagd de heeren: A. Kuperus, Kimswerdi; A. v. Logchem, Ernst; M. C. Maas, Kortgene; P. J. Maas, Gif fen-VinlkelA. M. A. de Maat, Hontenisse. Te ruggetrokken 1, afgewezen 3 candidaten. Bij het toelatingsexamen aan de llijks- tuinbouw-wintersohool te Boskoop op 28 Augus tas zijn geslaagd: R. de Jonge, ZuidhornJ. A. Kortenhout, Amsterdam; J. vau Tol, Boskoop; M. H. Diepe veen, Boskoop; C. R. T. Arnold, Rotterdam; A. Otto, BoskoopA. N. Ballego, LeidenA. M. J. Bomer, Utrecht; W. van den Toorn Rotterdam; L. Swart, SneekC. W. M. Hess, Rotterdam; H. F. Klein, Rotterdam; 0. J. Brouwer, FranekerC. J. Augustijn, Arnhem; H. A. van Duyra, Rotterdam; J. Dantuima, Ooe- terend R. Snelleman, RotterdamA. van Duyn-, Rotterdam; H. J. Koster. Boakoop. Drie leer lingen werden zonder toelatingsexamen in de le 'klasse toegelaten. Bovendien namen in de 2e klasse plaats 23 leerlingen, zoodat de school nu 45 leerlingen telt.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3