BINNENLAND. Allerfel. kopenhagen, 1 Sept. Ritzau's telegraphisch bureau bericht, dat het Deen se he stoomschip „Hans Egede", be hooi en do aan het Deensche bestuur van de Groen- landscho koloniën, hedenmiddag Lerwick gepasseerd is. De inspecteur voor Groen land, die zich aan boord bevond, telegra feerde aan dc regeering te Kopenhagen, dat do reis werd medegemaakt door den Amerikaan stillen reiziger dr. Cook, die op zijn Noord pool-expeditie op 22 April 1908 de Noordpool zou hebben bereikt. Cook kwam in Mei 1909 van Kaap York naar Upcrmvik. De Eskimo's bij Kaap York be vestigden de juistheid van Cook's mededee- lingen. Kopenhagen, 1 Sept. Alhier is bericht ontvangen, dat de Amieri kaanscbe onderzoekingsreiziger Cook, die in 1907 van Etah (Groenland) was vertrokken, op 21 April 1908 de Noordpool heeft bereikt en thans op de terugreis is met het stoomschip van do Groenlandsche regeering. Ucele, 1 Sopt. Lecoinite, de direc teur van het observatorium (internationaal instituut voor Poolonderzoek. Red.) te Uccle. heeft een telegram ontvangen van den Noordpoolonderzoeker Cook, waarin <ieze mededeelt, dat hij op 21 April 1908 den Noordpool heeftt bereikt en laud heeft ontdekt in het hoogste Noorden. N e w-Y o r k, 1 Sept. Dr. Davidson te Brooklyn, een vriend van dr. Cook, heeft van dezen een telegram ontvangen uit Ler wick, waarin de Noord poolreiziger mede deelt, dat hij geslaagd is en zich wel be vindt. Lerwick, 1 Sept. Een telegram be vestigt de aankomst van het stoomschip ,,Haus Kgede" met Cook aan boord en voegt er bij, dat het schrikste geheim wordt ge handhaafd met betrekking tot Cook's reis. De Deensche consul zelf heeft zich moeten verbinden tot geheimhouding, alvorens eenig bericht te ontvangen. Potersburg, 1 Sept. Het tele- graafagentschap alhier meldt over berooving van een posttrein uit Tomsk het volgende Op het station Kritowo werd de posttrein, waarmede de stationskas werd vervoerd, be roofd. De roovers lieten daarna de locomo tief van den geplunderden trein op een goe derentrein loopen, welke dientengevolge ont spoorde. Of er personen verongelukt zijn, wordt tot dusver niet gemeld. Brussel, 1 Sept. Volgens de Pro vince de Hons" is het sterfgeval te Flénu niet aan cholera te wijten. vDoor het eten van rauw paarden- vloeech zijn te Kiel zestien personen in drie gezinnen vergiftigd. Twee kinderen overle den, de anderen zijn niet buiten levensge vaar, Saarbrücken, 1 Sept. In de mijn Camphausen is gisterenavond een schacht saamgesteld van houten planken en tot uitvoering van metselwerk aangebracht, ingestort. Acht personen zijn gedood. Toronto, 1 Sept. De parlements gebouwen staan in brand. Het dak van den westelijken vleugel is ingestort. l>e biblio theek wordt met vernietiging bedreigd. Torento. 1 Sept. Het vuur is be dwongen de schade bedraagt 1,000,000 dol lars. Saloniki, 1 Sept. Een militaire trein, op weg van Uskjub naar Mitrowit- za, is bij Lilian ontspoord. Do kolenwagen en 16 wagons vielen omver. Ongeveer twin tig militairen werden gewond en een wissel wachter werd gedood. Men vermoedt, dat het ongeluk aan kwaadwilligheid te wij ten is. De Staatscourant van Donderdag 2 September bevat o. a. d1© volgende Konink lijke besluiten: tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee F. K. A. Rombach te Utrecht; voor 1 jaar aan de R. H. B. S. tc Leeuwarden J. A. K. van Hasselt te Utrecht; bevorderd tot hoofdinspecteur van de scheepvaart A. E. Arkenbout Schokker, in specteur te Den Haag; bevorderd tot in specteur G H. Leffers, adjuncbinspeeteur to Den Haag; tijdelijk benoemd tot inspec teur A. D. Muller, gepensioneerd luitenant ter zee le klasse te Apeldoorn; H. Sluiter- inspecteur bij den Koninklijken West-Indi- sdhem maildienst te Amsterdam; H. lo Clercq, gezagvoerder bij de stoomvaartmaat schappij Rotterdamscfhe Lloyd" te Den Haag, en A. B. Schaap, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, expert te Groningen; op verzoek eervol ontslagen de bureel amb tenaar van den Rijkswaterstaat A. Hubbe ling te Zutphen. tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijk®- hoogero burgerschool te Steenwijk, mr. 0. FeHx, tijdelijk leeraar aan de Rijks-hoogere burgerscho len te Heerenveen en Meppci; benoemd, voor het talvak van 1 Sept. 1909 tot en met 31 Aug. 1910 tot leeraar aan de Rijks-boogere burgerschool te Leeuwarden, J. van Willigenburg, leeraar aan do ambachtsschool aldaar benoemd tot leeraar aan de Itijks-hoogero bur. go rso hooi to Meppol voor het tijdvak van 1 Sept. 1909 tot en met 31 Aug. 1910. A. A. van Rijnboch. W. A. Schril, der. dr. G. Schonk en mr. G. Felix, allen tijde lijk leeraar aan die school met ingang van 1 Sept. 1909, L. Yntoma en J. Bloksma Pan., beiden thans tijdelijk leeraar aan tlvo' school benoemd, voor het tijdvak van 1 Sept. 1909 tot en met 31 Aug. 1910. tot leeraar aan do Rijks hoogere burgerschool te Assen, J. Enklaar, tijdelijk leeraar aan die school; tijdelijk benoemd tot leeraren aan de Rijks- hoogere burgerschool te Zierikzee inej. C. R. Meibergen. te Almelo; ingetrokken de benoeming van W. M. de Vries, privaat docent te Amsterdam, tot lid der com missie. dio, met ingang van 1 Aug. 1909, gedu rende één jaar te Amsterdam belast zal zijn met bet afnemen van de practische examens van arts. oa benoemd tot lid dier commissie de heer W. H. Smit. oogarts te Amsterdam. benoemd tot leeraar aan do Rijks-hoogero hurgersehool te Leeuwarden I. Stibbe, thans leeraar aan de hoogeie burgerschool te Stad- Alrnolo. Dinsdagmorgen ontving H. M. de Koningin mede vele fraaie bloemstukken van de verschillende departementen, zoo van Apeldoorn als van 's Gravenhage. Te 12 uur arriveerde de extra-trein met ge:, odigden, die, wegens den regen, gebruik maakten van de gereedstaande hofrijtuigen, waarmede zij ziel» naar het paleis begaven. Ook per rijtuig en auto arriveerden genoo- digdeu. Na het déjeuner begaven de gasten zich naar de audiëntiezaal, terwijl de muziek op het bassecour zich deed hooren. Dinsdagavond had H. M. aan Haire tafel gencodigct alle dames en heeren van het ge- volg der Kon. familie. Evenals vroeger kwam ook nu gistermor gen de Muziekvereen. „Kunst naar Kracht" H. M. een aubade brengen. Deze vereeni- ging is voornamelijk samengesteld uit leden van het stalpersoneel, en heeft ook eene mandoHne-afdeeling, die zich tevens deed hooren. Nadat de Koninklijke familie Dinsdag na het bezoek aan het feestterrein naar het Loo was teruggekeerd, werden door Z. K. H. den Prins ten paleize de volgende on derscheidingen onder een waardeerende toe spraak voor de vele en langdurige diensten uitgereikt W. de Jager, ontvanger koninklijke hout vesterijen, ridder Huisorde van Oranje, G. W. Bastiani, jachtopziener, gouden medail le in dezelfde ordeW. van Asselt, jacht opziener en R. Eikendal, boschwachters, beiden een bronzen medaille in dezelfde orde. H. M. de Koningin heeft benoemd tot hofraad prof. dr. F. J. L. Kramer, di- ï-ecteur van het Koninklijk Huisarchief, en jhr. mr. E. N. de Brauw, rechtsgeleerd ad viseur van het Huis van H. M. de Koningin. Baron de l'Escaille, secretaris van de Belgische legatie te Lissabon is in de Resi dentie aangekomen en heeft zijn intrek ge nomen in het Hotel den Ouden Doelen. In Hole] des Indes te 's Gravenhage is aangekomen de heer de Dardel, attaché bij de Zweedsche legatie te Brussel en te 's Gravenhage. De afgevaardigde voor S n e e k. De „Javabode" meldt, dat de heer Colijn thans naar Timor is, en dat hij na terugkomst te Batavia een ©enigszins langdurige reis over Java zal maken en eerst in den loop van November zijn reis naar Europa zal aanvaarden. Als dit zoo is, zal dus de heer Colijn noch aa:i het afdeelingsonderzoek, noch aan de mondelinge behandeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer deelnemen. Een verkiezingsquads- t i e. In de openbare vergadering van bet college van Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland is Dinsdag behandeld het ingekomen bezwaarschrift van den neer P. de Bruin, lid van den Raad der gemeen te Schiedam, tegen het besluit van dien Raad van 17 Aug. 1909, tót toelating der op 7 en 17 Juli te voren verkozen leden - an dien Raad. Dcor den rapporteur in deze, den_heer J. Krap. weiden de ingekomen stukken toe gelicht, waaruit bleek, dat op den 7en Juli j.l. ter gelegenheid van de te Schiedam ge houden stemming voor de verkiezing \an ©enige leden voor den Raad dier gemeente, bezwaar was gemaakt tegen het, door den voorzitter van het stembureau doen verwij deren van personen (niet-kiezers) uit de voo. 't- publiek bestemde ruimte. Hierdoor zou volgens adressant de controle van eene der plaatselijke kiesvereenigingen geschaad zijn (de verwijderde personen waren hare controleurs). Tevens werd bezwaar gemaakt tegen de geldigheid van de toelating van de gekozen raadsleden Van der Drift en Van de Velde, die de beraadslaging over hunne eigen ge- loefsbrieven zouden hebben bijgewoond. Iu zijne toelichting deed de rapporteur uitkomen, dat de kieswet in de betreffende artikelen steeds spreekt van kiezers, waar onder verstaan zou moeten wordende ires stemmende kiezers. Hierdoor zou de verwijdering van met- kit zers, hoewel overal elders toegelaten, nie: in strijd zijn met de wet. Tevens was vastgesteld, dat sharing van de stemming niet had plaats gehad, terwijl bedoelde con trole geregeld hare gang was gegaan. Wat betreft het bezwaar tegen de toela ting van genoemde Raadsleden was vastge steld, dat de heeren wel in de raadsverga dering waren aanwezig geweest, doch niet aan de stemming hadden deelgenomen. Nadat den heer P. de Bruin en den bur gemeester der gemeente Schiedam, dr. M. A Brandts, beiden ter vergadering aanwe zig, de gelegenheid was geboden hun r';sp. stai dpunt in deze toe te lichten, sloot de voorzitter de beraadslaging, onder mede- deeling, dat het college in deze nader uit spraak zou doen. Onvereenigbaarambt. Het Vaderland vestigt de aandacht op een nieuw geval van conflict tusschen de belangen van een Haagsch raadslid, tevens directeur eener bouwgroudmaatschappij, en diens 'verplich ting om als raadslid vóór alles het gemeen tebelang te behartigen. Het raadslid is de heer Penn en de bouwgrondmaatschappij, van welke hij directeur is, de Mij. Zuid Wester Kwartier. Deze zal een proces hebben te voeren met de gemeente, die blijkens een voorstel van B. en W. aan den Raad haar in rechten wenscht aan te spreken tot uitkeering van 10,000 aan de gemeente verschuldigd krachtens een clausule van een met die Mij. in 1898 gesloten contract tot goedkeuring van een stratenplan, als bijdrage in een vergoeding aan de Holl. Spw. Mij. voor af sluiting, bewaking en bediening van den overweg over de stoom trambaan in het ver lengde van de Hobberaastraat. Hooger beroep. Met zeven tegen vijf stommen heeft de gemeenteraad van Volsen besloten, in hooger Ixsroop te gaan bij de Krooll tegen het bes-luit van Gedeputeerde Staten, waarbij niet werd goedgekeurd do nietigverklaring van de herstemming voor den gemeenteraad. De burgemeester van Am sterdam naar de Hudson Ful ton-feesten. Dezer dagen noemden wij onder degenen, die, met het oog op de a. s. Hudson Fulton-feesten, passage heb ben geno-men naar New-York, ook ornzen burgemeester, den heer mr. W. F. van Leeuwen. Wij kunnen thans meedeelen, dat de Hud- son-Fulton-herdenkingscommissie den heer Van Leeuwen, als burgemeester van Am sterdam, tot- bijwoning der Iludson-Fulton- feesten heeft uitgenoodflgd. De burgemeester heeft deze uitnoodiging aangenomen en zal den lien September a.s. vertrekken Onmiddellijk na afloop der feestelijkhe den keert hij weer naar Amsterdam terug. (Tel.) J. C. Heesterman. De anti-re- volutionnaire kiesvereeniging te Zegveld heeft candidaat gesteld den heer J. C. Hees terman te Amsterdam. (Ned.) Onderscheidingen. Onder de namen van hen, die zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, ko men voor die van de heeren da-. C. E. Da niels en J. IJzerman te Amsterdam, terwijl deze heeren reeds gerechtigd waren tot het dragen van het officierskruis dier orde. Naar aanleiding hiervan schrijft het Handelsblad Wij hebben de beide officieele ministeri- eele brieven gezien waarbij dir. Daniëls eerst in 1900 en thans weder in 1909 tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau be noemd is. Er zijn nu twee mogelijkheden. De bedoeling kan zijn, dat iemand met twee gelijke riderkruizen mag loopen... of aan het departement van Binnenlandsche Zaken stelt men z-ch, alvorens aan de Ko ningin voor te stellen iemand tot officier in een Nedierlandsche orde te benoemen, niet op de hoogte of die ouderscheiding reeds vroeger verdiend en verleend werd. Hoe onwaarschijnlijk het ook moge lijken, dat hooge Koninklijke onderscheidingen zoo weinig belangrijk worden geacht, dat men aan het departement van Binnenland se he^ Zaken zelf niet weet, wie niet onder scheiden is, moeten wij toch die laatste mo gelij klieid het grootst achten. Naar aanleiding van bovenstaand bericht, wordt medegedeeld, dat het departement van binnenlandsche zaken ten deze geen verwijt kan treffen, indien er te dier •zake vergissingen mochten zijn beglaan, aangezien elk departement, alvorens een voordracht tot het verleenen eener on derscheiding aan Hare Majesteit de Koningin wordt gedaan, zich pleegt te ver gewissen aan de Kanselarij dor Nederland sche Orden, het centraal bureau dat een register houdt van alle, op voordracht der onderscheidene ministers verleende ridder orden, dat de bewuste persoon nog niet in het bezit der hem toegedachte onder scheiding is. Tot Commandeur in de Orde van den H. Gregiorius den Groote heeft de Paus benoemd den heer Th. E. F. Heerkens, te Zwolle, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. (De Tijd). Bij Kon. besluit is met ingang van 1 September 1909 benoemd tot tweede schei kundige aan het Laboratorium van het de partement van Financiën te Amsterdam dr. C. L. Jungius, thans tijdelijk scheikundige aan gemeld Laboratorium. Surnumerairs. S. Bij de di rectie der S. S. is een verzoek ingediend om binnenkort een surnumerairsexamen te doen houden speciaal voor hen, diie zonder goed gevolg reeds een of tweemalen dat examen aflegden. Degenen die reeds in 1907 voor het surnumerairsexamen slaagden en tot heden nog niet werden aangesteld, heb ben een verzoekschrift ingediend om thans te worden benoemd tot surnumerair. Uit Leiden vernoemt men dat het 19 Sept. a.s. 30 jaar geleden zal zijn, dat de heer Louis D. Petit als conservator benoemd werd aan de bibliotheek der Rijksuniversi teit aldaar. Bij resolutie van den minister van Financiën van den len September 1909, no. 84, Registratie zijn met ingang van de 392e Staatsloterij benoemdtot collectrice der Staatsloterij te Apeldoorn, G. van Til, we duwe van P. de Vries aldaar; tot collecteur der Staatsloterij te Zwolle H. J. C. M. Schaepman te Zwollerkerspelen tot col lecteurs der Staatsloterij te Rotterdam N. C. van den Bosch aldaar H. G. J. Vermeu len te Oosterhout en A. Verhoeven te Rot terdam. C. A. A. DudokdeWit. Een cor respondent van „De Nieuwe Ct.", die dien „Minister van Sport", den heer C. A. A. Dudok de Wit, in hei Burger Ziekenhuis te Amsterdam een bezoek bracht, meldt dat de toestand van den patiënt van dien aard is, dat hij voorloopig het ziekenhuis nog niet kan verlaten. De heer De Wit, die na zijn laatste reis wel verouderd is, lijdt aan rlieu- matische aandoeningen, doch is overigens, wat zijn geest betreft en zijn belangstelling in de dingen van het dagelij ksche leven, geheel dezelfde gebleven. Mgr. C. B. Verheul, f Te Rijsenburg is Dinsdag in den ouderdom van 81 jaren overleden, de heer mgr. C. B. Verheul, geheim-kamerheer van Z. H. dien Paus en oud-pastoor van Rijsenburg. Oost- en Witte-zee-con- f e r e n t i e. Den 6en September komt in 't Kurihaus te Sclveveningen bijeen de in ternationale Oost- en Witte-zee-conferentie, aan welke 150 personen zullen deelnemen, die grootendeels intrek zullen hebben in de Hotels der Scheveningsdhe Exploitatie-Maat schappij Het sectarisme in het Esperanto. Naar men verneemt is te 's Gravenhage opgericht die Socialist-a Klu- lx> Esperantist* Froteco, naar de oprichters liopen, de kiiem van een Nederliaindsohen Bond van Socialistische esperantisten, in navolging van den bestaan den Katholieken Esperanto bond Heilgymnastiek en mas sage. Het genootschap voor Heilgymna stiek en Massage in Nederland heeft Zater dag en Zondag te Nijmegen vergaderd, me de ter viering van zijn 20-jarige bestaan. De heer Stumpf zal de functie van hoofd redacteur van het Maandschrift van het genootschap voorloopig blijven vervullen. De heer J. H. Reijs, oprichter van het Ge nootschap, werd tót eerelid benoemd. Door den heer J. H. O. Reijs werd be handeld Röntgenstralen, met demonstra tie. Door den voorzitter, den heer Van Es sen, on den secretaris den heer Jansen, werd betoogd, dat het Genootschap in den laatsten tijd gedv n.gen is een strijdende vakvereenigdixg te worden. Naast onderlinge ontwikkeling moet worden geijverd om be tere toestanden op 't gebied van heilgymna stiek en massage in het leven te roepen. Samenwerking van ij s- bonds. De Ijsbond Holland's Noorder kwartier, de Zuid-Hollandische IJsvereeni- giug en de Stichtsche Ijsbond hebben beslo ten elkanders lidmaatschapskaarten te er kennen op hunne banen in Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. Ook is besloten een uniform-kaart aan te nemen, die tot modél heeft de beleende initialen-kaart der Zuid- Hol landsche IJsvereeniging. De samenwerking dezer groote vereend- gingen met hare duizendende leden wordt een zeer verblijdend verschijnsel geachit en kan, naar verwacht wordt, de schaatsen - sport, en speciaal den liefhebbers van het maken van tochten, niet dan ten goede ko men. Een nieuwe terreinkaart der Zuid-Hol landsche IJsvereeniging is in bewerking. Accountants. Te Amsterdam is opgericht de Nederlandsche Broederschap van Accountants, die zich ten doel stélt de bevordering van de intellectueele en mate rieel© belangen der accountants in het alge meen en van die barer leden in bet bijzon der, met terzijdestelling van alles, wat niet onmiddellijk met die belangen verband houdt Vredespaleis. De heer J. A. G. van der Steur, de Nederlandsche bouw meester, aan wien door het bestuur der Carncgie-stichting het maken van het defi nitieve ontwerp en de leiding der uitvoe ring is opgedragen in samenwerking met den heer Cordonnier, die in d'en regel in het buitenland vertoeft en slechts nu en d'an in Den Haag kamt, heeft aan het Vad. medegedeeld, dat hij in den zomer van 1911 hot gebouw behalve de torens onider dak hoopt te hebben. De torens vereisohen dan nog een klein half jaar arbeid. Met het maken van het binnenwerk gaat ver volgens nog geruimen tijd heen. Het geheel© gebouw zal gei-eed en opgeleverd zijn in 1913. In de Nederlandsche afdeeling op de 10e Internationale Kunsttentoonstelling te München werden nog de navolgende wer ken verkocht: J. Akkeringa Nettenboet- sters"B. de Hoog „Moeder en Kind" Th. van Hoytenua „Diersfcudiies"A. L. Koster „Tulponkweekerij bij Haarlem" H. M. Krabbé „Moederzorg"E. R. D. Schaap „Voorpost"; en Wilm Steelink „Kudde Schapen." Midden standstentoon stelling De Middenstandstentoonstel- ling is gesloten, 't Was Dinsdagavond nog zeer vol. Er werd een concert gegeven, waarbij ter eere van Hare Majesteit de Ko ningin vader landsche liederen uitgevoerd werden. Te ongeveer elf uur maakte het uitvoe rend comité met de muziek voorop een om megang door de zalen en den tuin. Bezoekers en exposanten sloten zich bij den stoet aan. Bij het eindigen van den tocht werd een ovatie aan het comité gebracht. De ten,toonstelling, in het geheel door 180,000 personen bezocht, werd Woensdag middag te drie uur in een bijeenkomst van het uitvoerend comité met de exposanten officieel gesloten. Landb ouwtentoon stel ling te Gouda. De landbouwtentoon stelling te Gouda werd Dinsdagmorgen door den heer Lovink, dir.-generaal van "den Landbouw, namens Z.E. d'en minister Tal- ma, die Verhinderd was, geopend. Van te voren officieel door B. em W. en den ge meenteraad ontvangen op het stadhuis, toog men naar het tentoonsitelling>sterrein aan den Graaf Florisweg. Na de redevoe ringen van den voorzitter der afdeeling en van liet 'hoofdbestuur, welke het nut en die noodzakelijkheid van goede tentoonstellin gen in 'het licht stelden, vooral één. zooals die hier gehouden wo-rdt, geen kermis doch een bijeenbrengen van alles wait op den landbouw in den ruimsten zin des woords betrekking heeft om daardoor te komen tot meerdere keunis en een ruimer blik op dé verschillende zaken, opende de heer LoVinik deze tentoonstelling met, een hulde aan de afdeeling voor de wijze waarop alles in orde is gebracht ten bate van den landbouw ioi het algemeen. Hierna werd een wandeling gemaakt, op het terrein em de diverse in zendingen bezichtigd onder een vloed van regenbuien, en was de tentoonstelling dan geopend. Niettegenstaande het zeer ongun stige weer bewoog zich den géheelen dag een groote massa menschen langs de wegen naar 'l>et tentoonstellingsterrein en hadden Matinée alsook oplating 'van een groote partij duiven 'geregeld plaats. Kluchtige vergissing. Iemand te Beverwijk was met zijn zoontje naar Wijk aan Zee en hield zich eeaigen tijd op in een café waar juist een Haarlemsche familie was uitgespannen. Toen deze laatste de terugreis ging aanvaarden, waarbij de koetsier de gebruikelijke behulpzaamheid aan den dag legde, meende deze dat ook de kleine tot de familie behoord© en nam hein bij zich op den bok. In Haarlem stijgt de familie uit, en wil zich reeds verwijde ren, toen de koetsier hen attent maakt dat zij nog een kind „vergaten". Wederzijdsche verwonderde gezichten de koetsier begreep dat zijn gedienstigheid hem er had doen in- loopen. In tusschen speelde zich te Wijk aan Zee een geheel ander tafereel af. Toen de heer R. de vermissing bespeurde, werd allés af gezocht en afgereden in de naaste omge ving. Eindelijk kwam de modedeeling dat het kind was gezien op den bok van een rijtuig. Fluks naar Beverwijk en daar de politie in actie. Telegraaf- en telephoonfcan- toor waren echter reeds gesloten, maar de stationschef te Beverwijk was zoo vriende lijk door bemiddeling van zijn Haarlemsohen oollega de hulp der politie aldaar in te roe pen en eindelijk kwam de vondeling. Hbld. Het ontslag van Eng- w e r d ft. Het Bureau der Huisindustrie- tentoonstelling bericht ons: In den laatsten tijd zijn er vele geruch ten loopende, over het ontslag-Engwerda, die als loketbediende op de Ned. Tentoon stelling van Huisindustrie werkzaam is ge weest, dat het gewenscht is het volle licht te deen vallen op deze aangelegenheid, wat het Bureau in het belang van betrokkene tot heden achterwege liet. Voor diat eeuig bericht omtrent liet verleden van Engwerda het bureau bereikte, werd herhaaldelijk op gemerkt, dat het publiek steeds afgepast geld moest beschikbaar hebben, wilde het niet te veel betalen, daar Engwerda beweer, de geen wisselgeld te hebben, ondanks het feit dat voldoende wisselgeld in zijn bezit was. Zelfs zoo ver ging dit, dat een der ac countants een geheelen avond bij de con trole bleef om telkens Engwerda te nood zaken, het publiek het toekomend bedrag in zijn geheel te geven. Hierbij komt dat herhaaldelijk geconstateerd werd dat E. in dienst meer dan gewenscht was gebruik maakte van alcoholhoudendien dirank. D© berichten over het verleden van E. waren dus niet de motieven waarop hij ontslagen werd, vooral omdat geheel afgescheiden van de stakings- en onderkruipers-kwestie, ook daarin ernstige motieven voor het ontslag van E. lagen. Dat het bureau ondanks bo venstaande motieven een getuigschrift gaf als gepubliceerd werd, vindt zij.n oorzaak in het feit, dat het geenszins op haar weg ligt menschen in hunne sollicitaties te be moeilijken. De Grondwerkersstaking te Amsterdam. Gïsfeer morgen heeft een bestuursvergadering plaats gehad der Grondwerkerspatroonsvereeniging, waarin liet schrijven der- grondwerkersvereeniging werd behandeld, de nieuwe eischen der grondwerkers behelzend. Besloten werd op dit schrijven te antwoorden, dat het bestuur deze nieuwe eischen aan de ledenvergade ring zal voorleggen. Het bestuur betwijfelt echter sterk zoo zal tevens in dit ant woord worden medegedeeld dat de leden vergadering deze nieuwe eischen zal accep teeren. De zaakvan dr. M 1 le r. Het gerechtshof te Amsterdam wees gister ar rest in de zaak van dr. C. C. C. H. Möller, die dcor de rechtbank naar aanleiding van het gebeurde in het „Palais Royal' op 20 Juni 1908 schuldig verklaard werd aan be dreiging en poging tot doodslag op den di recteur van dat hotel, den heer A. Meyer Ezn., doch niet strafbaar geoordeeld werd wegens ziekelijke stoornis zijner verstande lijke vermogens en derhalve ontslagen van alle rechtsvervolging met last tot zijn plaat sing in een krankzinnigengesticht, den proef tijd van één jaar niet te boven gaande. Overeenkomstig den eisch van den pro cureur-generaal vernietigde het Hof het von nis der rechtbank wegens vormgebrek, en, opnieuw rechtdoende, verklaarde hij bekl. schuldig aan bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht, doch niet strafbaar, ontsloeg hem diensvolgens van alle rechts vervolging en gelastte zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht gedurende den proef tijd, den termijn van eeu jaar niet te boven gaande. Het Hof maakte, alleen de wetenschappe- ijlke conclusie der deskundigen tot de zijne. Het wees af de verzoeken, door bekl. gedaan en o. a. strekkend tot het hooren van den bibliothecaris der Universiteitsbibliotheek. Tevens werd de vernietiging der revolver gelast. Nadat de president aan beklaagde had nedegedeeld, dat hij drie vrije diagen had om in cassatie te komen, vroeg beklaagde de revolver terug, die hem veertien dagen geleden was afgenomen. De procureur-gene raal antwoordde, dat die revolver zich bij hem bevond, waarop de zitting werd geslo ten. De veldwachters v r ij g e- sproken. De twee veldwachters uit Mer kelbeek, die beklaagd waren wegens mistbaai- deling, zijn gisteren te Maastricht overeen komstig den eisch vrij gesproken. Moordaanslag. Gister nacht is te Gemonde, gemeente St. Oedenrode de gepensioneerde O. I. militair H. vermoord. J>e dader is voortvluchtig. Verdacht van m o o r De politie te Hengelo heeft drie Duitschers aan gehouden, die er van verdacht worden te Nordlhora den fabrieksarbeider B- te hébben vermoord en vervolgens in de Vecht gewor pen. Kinderdiefstalï Te Witmar- sum (Fr.) passeerde een woonwagen. Plotse ling riep een meisje uit dien wagen: „Daal' zijn oom en tante, ik wil er heen!" Oom en tante mochten het kind niet meenemen eerst moest er bericht komen van den vader, die te Leeuwarden woonachtig is. De politie houdt den wagen in het oog. Oom en tante herkenden het kind en begrepen niet hoe hot meisje in dit gezelschap was geraakt. Inbraak. Dinsdag middag tus schen half drie en vier uur is er een brutale inbraak gepleegd ten huize van den lieer F. B., op de tuinderij Rozenstedn nabij Velsen. Terwijl de huishoudster, mej. K„ naar die Koninginnefeesten te Velsen was, en B. met z.jn zoon en personeel achter liet huis in den tuin werkzaam waren, is men met een valscben sleutel de zijdeur binnengegaan eau heeft men uit een bedstede een trommel weggenomen. In dezen trommel bevond zich het geldkistje van de huishoudster met 95 en sieraden. Dit kistje is later stukge trapt en ledig in een beek teruggevonden. Van de sieraden van den heer B. is slechts een gouden ring meegenomen. Alle papde ren en andere zaken lagen over den grond verspreid.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2