BINNENLAND. zelfden datum de financieel» commissie der algemeene iuspectio in Macedonië wordt op- geheven. Griekenland. Dr. Jean Halcocondvlis, een zeer gezien Grieksch schrijver, geeft in de „Neue Freie Presse" een rechtvaardiging van de Griek sche officierenbeweging. Hij ontkent niet, lal deze op het eerste gezicht een pijnlij ken indruk moest maken. Diep is de over tuiging geworteld dat de officier zich on voorwaardelijk onthouden moet den tegen- woordigen toestand niet van een acade misch standpunt beschouwen. Men overdrijft niet, zegt dr. Halcocon- dylis, wanneer men het tegenwoordige Grie kenland een negatie van den modernen staat noemt liet flinke en welvarende Grieksche. volk is door een ellendig regee- ringsstelsel, dat uitsluitend op uitgebreide persoonlijke belangen berust, volkomen machteloos gemaakt. Maar dat stelsel is zoo voorbeeldig en met ijzeren hand georgani seerd, dal tiet met slechts alle functies van den Staat aan particuliere belangen onder worpen heeft, maar dat het met de gewono grondwettige middelen letterlijk onmogelijk kan worden bestreden. Het bewustzijn dat dit regceringsstelsel slechts met buitenge wone middelen kan worden tegengegaan en vernietigd, dagteekent niet pas van giste ren 1 Rcids twaalf jaren geleiden richtte de hoogbegaafde Grieksche journalist dr. A. Bysantios, wiens vroege dood zeer betreurd wordt, een vernietigende kritiek tegen het regceringsstelsel en smeekte den Koning, do teugels van het bewind zelf in handen to nemen. Hetzelfde verzoek werd sinds dien herhaald uit het volk en rechtstreeks tot den kouing gericht. De koning achtte het evenwel terecht niet raadzaam zich in den partijstrijd te mengen. Koning George is een sterk politiek man. Hij dacht dat het Grieksche volk vroeg of laat plotseling naar het geweldmiddel zou grijpen, dat doeltreffend schijnt tot bestrij ding van do partijen, beter gezegd klieks, die de schuld zijn, dat het land nog heden, na tachtig jaren van onafhankelijkheid, zon der administratie, zonder financieel beheer, zonder onderwijs, zonder leger beschaamd te midden van de volken staat. Hot woord zonder kenschetst den Griekschen staat het best I En nu is het Grieksche volk eindelijk te gen het' gevaarlijke regeeringsstelsel opge staan. J)e officieren gaan voor. Bijna alle zijn het jongelieden. Zij gaven er de voor keur aan, iuplaats van doelloos niet hun sabels rond te wandelen, te broken, met een tucht die haar bcieekenis had verloren en de macht van huu korps in dienst te stellen van 's volks vurigen wensch naar bevrijding van het zelfzuchtige regeerstel- sel, naar regeneratie en vooruitgang. Het bedreigde stelsel van persoonlijke belangen, dat gelijk gezegd, voorbeeldig georgani seerd is en over talrijke en veelvuldige mid delen van actie beschikt, verkondigt nu van de daken, dat de officiersbeweging zich tegen den koning richt. Dat is vol strekt niet juist Het Grieksche volk en zijn officier voelen zich één, het Grieksche volk bemint en eert zijn konmg. Aan den anderen kant mag men het ze ker achten, dat ook de koning in zijn hart met de beweging der officieren instemt. Want gelijk gezegd, is het optreden der of ficieren slechts een buitengewoon middel in de hand van het volk tegen een beperkt aantal machtigen, die de belangen van het volk en het gezag der kroon ten offer bren gen aan hun bijzondcro belangen. Of nu de officieren een practischen weg ingeslagen hebben, door hervormingswetten aan de Kamer af te dwingen? Dat wil dr. Halco- oondylis niet beslissen en doet er minder toe. Hoofdzaak is, dat het Grieksche volk zich tegen de zelfzuchtige partijen begint te verzetten. Deze beweging, die bij den Koning instemming vindt heeft thans in Mavromichaelis een bedachtzaam, zij het geen ervaren staatsman aan het bewind ge bracht. Met deze ministerswisseling is de volks- en officierenbeweging nog geenszins uitgeput. Het zou rechtvaardig en doeltref- fculd zijn, deze bdfceging slechts van streng zakelijk standpunt na te gaan en te beoor- deelen Tot zoover dr. Halcocondylis. Zijn be schouwing werpt op den toestand een geheel nieuw licht. Dus de officieren werden niet door naijver op de begunstiging van leden en vrienden vau liet Koninklijk Huis tot verzet gedreven, handelden dus niet even als de regeeringspartijen uit eigen belang, maar kwamen in beweging als de hand van oen denkend en willend volk, dat zijn, naar do lett'i" bevochten, vrijheid ook met de daad wil veroveren. De Koning zou niet gezwicht zijn en toegegeven hebben, maar nut welgevallen hebben gezien, hoe zijn volk ontwaakt en zijn herleving tegemoet gaat met vreugd een ministerie hebben be noemd. dat zijn nieuwe roeping begrijpt, en hetgeen de eischen van muitende militai ren waren, tot leuzen verheft van een naar beter strevende natie. Voor Griekenland is het te hopen dat de ze voorstelling, die zoo afwijkt van alle vroegere, de ware is, ook al heeft men liet recht er sceptisch tegenover te staan. Volgens berichten uit Weenen heeft Ma- vromichaelis op zijn program een verla ging van de civiele lijst geplaatst, schrap ping van alle uitgaven voor de koninklij ke paleizen en jachten en voor officieresa- larisseu der prinsen van de begrooting. Reeds dit kan den Koning nu niet zoo ge heel aangenaam zijn. Daar Griekenland een ontzaglijk aantal overtollige ambtenaren hoeft, zal een vierde daarvan ontslagen worden. Voorts verbeurdverklaring der ker kelijke goederen, waartegenover de Staat de priesters zal bezoldigen. Zoo wil men de middelen vinden voor de legerorga- nisatie. Uit nadere bijzonderheden over de jongste crisis blijkt, dat het maar weinig gescheeld had of Griekenland was het tooneel geweest van een burgeroorlog, althans van een mili tairen opstand in optima forma en slechts door con gedwee toegeven aan de eischen der officieren zijn grootere onheilen voor komen Do opstandelingen hadden de volgende eischen gesteld lo. De aanvaarding van de memorie van den officierenbond door de regeering. 2o De uitdrukkelijke toezegging van de regeeritig, dal de Kamer niet zou worden ontbonden, ook als zij het huidige kabinet niet steunde, indien tenminste de Kamer bereid was niet een ander kabinet de ge- weuschte maatregelen voor land- en zee macht te nemen. 3o. Straffeloosheid voor allen die aan den opstand hadden deelgenomen. De (thans afgetreden) minister-president Rhallis wees die eischen af, doch diende te gelijkertijd zijn ontslag in. De spoed, waar mee dat ontslag werd ingediend, bewees hoe zeer de vrees voor de opstandelingen er in zat, want dezen hadden het vóór den avond uitsluitsel verlangd, bij gebreke waarvan zij de stad zouden binnenrukken en de openbare gebouwen bezetten. Daarna werd, gelijk men weet, een kabinet-Mavromichalis ge vormd. De nieuwe premier liet deu officie ren weten, dat al hun eischen werden inge willigd en hij bood zelfs aan den leider der ontevredenen. Zorbas, de portefeuille van oorlog aan. Toen Zorbas weigerde, verzocht hij hem twee candidaten voor te stellen. Mi nister van marine werd kapitein Damianos, die lid was van den officierenbond. De ontevreden officieren smaakten dus de voldoening hun vrienden in het kabinet- op genomen te zien, terwijl de uitgevaardigde amnestie het hare deed om de gemoederen te kalmeeren. Het toegeven der regeering kwam juist op tijd, want van alle zijden waren den opstandelingen reeds bewijzen van sympathie toegestroomd. Alles wees er op, dat, indien de regeering niet toegegeven had, in Griekenland een dergelijke militaire staatsgreep zou gevolgd zijn als in Turkije door de jong-Turken volvoerd is, met dit verschil dat de jong-Turken tegen een despo tische en de Grieksche officieren tegen een grondwettige regeering ageerden. De Times verneemt uit AtheneDe kroon prins, die generaal-majoor en opperbevel hebber van het leger is, en prins Nikolaas, die kolonel is en inspecteur der artillerie, hebben den minister van oorlog verzocht op non-actief te worden gesteld. Prins Andries heeft drie jaar verlof gevraagd en prins Christoffer en prins George, oudste zoon van den kroonprins, twee jaar verlof om buitens lands te gaan studeeren. De koninklijke be sluiten, waarin die aanvragen ingewilligd worden, zouden Vrijdag waarschijnlijk ge- teekend worden. Marokko. De berichten van het oorlogsterrein geven meer en meer den indruk, dat verschillende Kabylenstammeu tot den vrede geneigd zijn. Gebrek aan munitie is blijkbaar de voor naamste oorzaak hiervan. Ook schijnt hun voorraad levensmiddelen langzamerhand uit geput te raken, zoodat verscheidene stam men den wensch te kennen geven, naar hun woonplaatsen terug te keeren en rustig hun land te gaan bebouwen. Eenige gevechten, die in de laatste dagen bij El ArUer geleverd zijn, zetten het verlangen naar het einde van den krijg nog meer klem bij. Verscheidene Mooren uit de prov'ncie Quedana, waaron der de zonen van den kaïd en verschillende opperhoofden, zijn naar Melila vertrokken, om met generaal Marina over den vrede te onderhandelen. Eenige afgezanten van den stam der Beni Kiaten hebben generaal Larrea de onder werping hunner stamgenooten aangeboden. In de omgeving van Melilla daarentegen maken de Spanjaarden nog geen groote vor deringen, zoodat het hun nog heel wat moeite zal kosten, deze streken van vijanden te zuiveren. Van tijd tot tijd komen nog be richten van kleine gevechten. De vijand gaat nog steeds voort met op de convooien, die de voorposten van levensmiddelen en drinkwater voorzien, te vuren. Hier weren de Marokkanen zich nog heftig. Bij een ge vecht, waarbij zij dezer dagen door de Spanjaarden verslagen werden, staken zij al hun doears in brand, om te voorkomen, dat ze den vijand in handen zouden vallen. Allerlei. Helsingfors, 4 Sept. Het stoom schip „Hans Egede" is heden morgen hier aangekomen. Cook werd door den admini strateur van Groenland Rijberg officieel ver welkomd. Cook verklaarde, dat hij zijn ont dekking van den Noordpool wetenschappe lijk kon bewijzen, daar hij uitstekend» meet instrumenten lieeft medegenomen Vanaf den 85. breedtegraad ondernam hij dage lijks metingen, op 21 en 22 April zelfs dub bele metingen. De reissnelheid was 18 K.M. per d&g. Het reisgetijde van Februari tot April was gunstiger als het eigenlijke zomer seizoen, door de meer gelijkmatige ijshard- lieid. Kopenhagen, 4 Sept. Het stoom schip Hans Egede met Cook aan boord kwam hier tegen 10 uur aan. De Kroonprins en de voorzitter van het aardrijkskundig ge nootschap begaven zich ter verwelkoming aan boord, waarbij de Kroonprins een toe spraak hield, waarvoor Cook dankte. Toen hij met beide heeren aan land kwam, barst te de menigte in geestdriftig hoerageroep losmen zwaaide met zakdoeken, dames wierpen bloemen naar den Noordpoolreizi ger on van alle zijden drongen de men- sohonmassa's aan. Men riep: „Neem hiem op de schouders, wij willen hem zien". Het was voor Cook onmogelijk zich een weg te banen. Onder politiegeleide gelukte het hem ten slotte in liet Meteorologisch» instituut te komen, vanwaar een automobiel hem naar zijn hotel bracht. Langs den geheelen weg werd hij door de mensclienmonigte levendig toegejuicht. Kopenhagen, 4 Sept. De Koning ontving hedenmiddag half vier in tegen woordigheid van de Koningin en de prin sessen Ingeborg, Thyra en Dagmar dr. Cook in audiëntie, die IJ uur duurde, op het slot Amaliënburg. Cook werd door deu Ameri- kaanschen gezant Egan vergezeld. Kopenhagen 4 Sept. Jensen, de inspecteur van Noord-Groenland, die per stoomschip „Hans Egede" naar Denemarken is medegekomen, heeft verklaard Cook te houden voor iemand, die onder geenerlei omstandigheden van de waarheid zou afwij ken. De heer Knud Rasmussen, die onder- zoekingsreizen op Groenland heeft gedaan, verklaarde dat hij van den Eskimo-stam, uit welken Cook zijne begeleiders had ge kozen. berichten had ontvangen, die de mededeelingen van dezen bevestigen en vol gens welke de expeditie het verder doordrin gen aan den Noordpool geheel vrijwillig had opgegeven. Kopenhagen, 4 Sept. Cook en de Amerikaansche gezant Egan waren heden avond aan de Koninklijke tafel op Charlot- fenlund genoodigd, waarbij naast de Ko ning en de Koningin alle leden der Konink lijke familie aanzaten. Dinsdag houdt Cook een voordracht over zijn reis in het Aard rijkskundige genootschap. Revers, 4 Sept. De „Republique" moest landen tengevolge van een defect aan deu motor, onder omstandigheden die het noodzakelijk maakten onmiddellijk het gas uit den ballon te laten ontsnappen. Londen, 6 September. Het stoomschip Cheyenne van Rotterdam is on der quarantaine geplaatst te Falmouth we gens een verdacht ziektegeval, vermoedelijk cholera, aan boord. Helsingoer, 5 Sept. Het Deen- sche stoomschip Rolland is Woensdagmor gen vroeg in de Noordzee, tengevolge van een vetrschuiving in de lading, op 80 mij len afstands van BlytJh gezonken. Zes per sonen der bemanning zijn door een Zweed- sche bark overgenomen, de kapitein en üe gen leden de bemanning, benevens een pas sogier worden vermist. Deze zijn waarschijn lijk omgekomen. De Staatscourant van Zondag 5 en Maandag 6 September bevat o. a. de volgen de Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen mr. A. P. L. graaf van Rechteren Limpurg Almelo als zaakgelastigde, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Nederland te Bern tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. fc>. te Venlo dr. A. J. K. Garjeanne, J. F. Munnich en H. W. Brans, allen tij delijk op verzoek eervol ontslagen A. Coene- gracht, als burgemeester van Bovenkarspel eervol ontslagen met pensioen wegens lichaamsgebreken de le luitenant op non activiteit JSteen van de infanterie ter belooning van hen die zich onderschei den hebben bij de krijgsverrichtingen op het eiland Soembawa gedurende het tijdvak van 16 Februari tot 9 Mei 1908: lo. bepaald dat in de registers der Militaire Willems orde zullen worden ingeschrevenals ridder 3e klasse de leluitenant der infanterie J. Ch. H. Vastenou en als ridder 4e klasse de Amboineesche fuselier E. Lusikooy, beiden gesneuveld. 2o. in de Militaire Willemsorde a. bevorderd tot commandeur de sedert tot civiel- en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden benoemde en tot kolonel bevorderde luitenant-kolonel, civiel en mi litair gouverneur van Celebes en onderhoo righeden H. N. A. Swartb. benoemd tot ridder 4e klasse M. W. O. de sedert bij de infanterie teruggeplaatste kapitein-adjudant van den gewestelijken staf M. W. Siebel- hoffde officier van gezondheid le klasse D. F. W. van Iiaeften; de Europeesche sol daat-ziekenverpleger C. H. Lobecke, beide laatstgenoemden van den militairen genees kundigen dienst, en de civiel gezaghebber te Bima A A. Banse; 3o. bepaeld dat bij af zonderlijke dagorder zoowel in Indië als Nederland eervol zullen worden vermeld de le luitenant JMindermande Europee sche sergeanten H. M. Beelt en L. v. d. Vate, allen van de infanterie en de Euro peesche korporaal-ziekenverpleger H. F. M. Verdickt van den militairen geneeskundigen dienst; bij het personeel der Kon. Ned. Ma rine: lo. benoemd tot officier in de Oranje- Nassau-orde de luitenant ter zee le klasse A. Pieren2o. eervol vermeld de luitenants ter zee 2e klasse H. Manicus en C. baron de Vos van Steen wijk, de kwartiermeester K. Kramer, de sedert tot korporaal-constabel bevorderde matroos le klasse F. L. de Vries en de matroos le klasse A. de Visser. tijdelijk benoemd tot leeraar aan de ltijks- hoogere burgerschool te Groningen, C. de Boer, leeraar aan de middelbare school voor meisjes aldaar, met machtiging beide betrekkingen ge lijktijdig te bekleedenj benoemd tot administratief ambtenaar bij de arbeidsinspectie der le klasse, do ohefs d© bu reau bij do arbeidsinspectie J. C. Abraham, A. Folmer. J. de Groot, H. Paalman, mejuffrouw J. van Konijnenburg, T. C. Geudeker, mejuf frouw C. J. Nobel en J. P. Teekens. Het scheidsgerecht in het geschil Noorwege n-Z w e- d e n. Het scheidsgerecht ter beslissing van het geschil omtrent een gedeelte van de zeegreais Utssebeo Noorwegen en Zweden heeft naar vernomen wordt in de af- geloopen week gedurende eenige dagen van. des voorm. 10 tot des nam. 5 uur zitting gehouden, voor het pleidooi van den agent van Noorwegen, mr. Kristen Johansson. De beslissing in deze zaak kan niet vóór het einde van deze maand worden tegemoet gezien. Staatscommissie Noord zeekanaal. Inzake de staatscommissie, met opdracht tot het instellen van een on derzoek omtrent de wenschelijkheid van maatregelen om op den duur geregelden toe gang tot Nederland door het Noordzeeka naal te verzekeren, wijst het Hbld. er op, dat het Kon. Besluit van benoeming aan. de leden der commissie toegezonden, mede on- derteckend is niet alleen door den minister van Waterstaat, maak ook door dien van Landbouw, Handel en Nijverheid. Voorts verneemt het blad, dat de opdracht, die wel door de Amsterdamsche Kamer van Koop handel mag zijn geïnspireerd, geenerlei rich ting aangeeft waarin de commissie de ver vulling van hare opdracht te zoeken heeft. Eohter ligt wel voor de hand waar werk zaamheden aan de verbetering van het ka naal in andere opzichten en aan den op de verbeterde breedte berekenden hruggobouw tot voor eenige maanden tot stand kwamen, dat men voornamelijk op vergrooting, speciaal verwijding van den sluis toegang, 't oog zal richten. Ook een boot als de Rotterdam van de HollandAmerikalijn, zou waarschijnlijk al moeilijk of niet door het kanaal binnen komen. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is de divisie, be staande uit Hr. Ms. pantserschepen cle Ruy- ter, Tromp en Koningin Regentes, onder bevel van den kapitein ter zee G. F. Tijde- man, 3 dezer te Amoy aangekomen. (Stct.) De garnizoenscommandanten hebben bericht ontvangen, dat Gorinchem en Utrecht door cholera besmet zijn verklaard. Het le bataljon van het le regiment infanterie, in garnizoen te Deventer, dat. lieden naar Zeist zou vertrekken ter deelneming aan de groote manoeuvres, zal wegens de cholera niet daarheen gaan. Op last van den minister van oorlog zullen de bataljons uit. Zeeland geen deel nemen aan de regimentsoefeningen te Ber- gen-op-Zoom en dus niet aldaar kampeeren. Dr. K u y p e r. Naar men. verneemt wordt dr. A. Kuyper Vrijdag of Zaterdag a.s. van zijn buitenlandsche reis in de resi dentie terug verwacht. D r. J. Th. de Visser. Donder dag werd namens vele leden der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam en nog enkele vrien den, aldaar en elders woonachtig, door een commissie een aandenken met album aange boden als blijk van sympathie, aan dr. de Visser, bestaande uit twee bronzen beelden met console, voorstellende den zaaier en den vrede. Namens de commissie werd het woord ge voerd door den voorzitter der commissie, mr. E. H. Markvoort, die deed uitkomen, dat het vele leden der gemeente te Amsterdam met droefheid vervulde, dat dr. de V. af stand gedaan had van zijn ambt als predi kant en dat velen waren teleurgesteld door het besluit van de Synode, waarbij het ambt van predikant onvereenigbaar werd verklaard met het lidmaatschap van onze volksverte genwoordiging. Nog zeide spreker, dat men het besluit van dr. de V. eerbiedigde en wenschte hem Gods besten zegen met de zijnen toe op zijn verderen levensweg. Daarop werd door dr. De Visser zijn har telijke dank betuigd voor dit blijk van sym pathie, waarbij hij uitsprak, dat Amster dam juist zijn meest geliefde gemeente was van al de gemeenten, waar hij in zijn ambt gediend had. Hij wees er verder op, dat velen bij het verlaten van een gemeente bloemen noodig hebben om veel onaange naams te bedekken, maar dat hij dit niet noodig had, want dat hij de aangenaamste herinneringen uit Amsterdam met zich mede- nam. Ned. „De Ingenieur" meldt: Z. K. H. de Groothertog van Hessen heeft aan den heer W. F. Leemans a. i., gevol machtigde voor Nederland in de Centrale commissie voor de Rijnvaart, verleend het „ComthiUirkreuz ei'ster Klasse des Ordens Philipps des Grossmüthigen mit Stern und Krone." Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië B. Huls- bof f, adjunct-controleur bij de gemeentebe lastingen te Amsterdam om te worden be noemd tot tijdelijk adjunct-inspecteur van financiën en mr. B. J. M. Hanlo ter plaat sing in rechterlijke betrekking in Ned.- Indië. Een huwelijksplechtig- h e i d. Vrijdagmiddag is in de Kedzers- grachtkerk te Amsterdam het huwelijk vol trokken tusschen mej. Anna Sarah Heems kerk, dochter van den minister-premier, en den beroepen predikant der gereformeerde kerk te Silvolde Gendringen, den heer J. Krüger. Er was buitengewoon veel belangstelling zoowel in als buiten het kerkgebouw, bij aankomst en vertrek. Te 's Gravenihage is in den ouderdom van 83 jaar overleden dó heer Dh. B. J. Eijssoll, in levein directeur-ontvanger van het Venduhuis der Notairisseu aldaar. Ge durende bijna 60 jaar wijdde hij zijn beste krachten aan de belangen van het Vendu huis. tot onlangs eene ongesteldheid hem noodzaakt» die werkzaamheden aan anderen over te laten. De begrafenis zal lieden plaats vinden op de Algemeen© Begraafplaats ten 12 uur van het sterfhuis. O u d-H ollandsch markt plein te 'sGravenhage. Zaterdag is te 's Gravenhage voor liet hoofdgebouw van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genoot schap een oud-Hollandsch marktplein ge opend Johan Schmier, de burgervader van deze 17e eeuwsche oud-Hollandsche stad, aan vaardde de sleutels met een geestige toe spraak op rijm. De Haarlemsche tram plannen. De directie der H. IJ. S. M. heeft, nu de Haarlemsche Raad de tram plannen der Hollandsche Spoor verworpen heeft op grond van het gevaar, verbonden aan het rijden van groote treinen door smal le straten, zich thans tot dien Raad gewend met het verzoek, een proef te mogen nemen gedurende een tijdvak van ten minste één jaar. Mocht na dezen proeftijd werkelijk blij ken, dat er gevaar bestaat, dan is de direc tie der H. IJ. S. M. bereid op hare kosten alles weder op te ruimen en in den ouden staat te herstellen. De H IJ. S. M. is echter overtuigd, dat men spoedig in zal zien, dat haar tramplan nen tot werkelijkheid gebracht zijnde, uit stekend zullen voldoen. Zaterdag herdacht de Eerste Holland sche Levensverzekeringsbank te Amsterdam haar 25-jarig bestaan. Aan do directie werd door het personeel een huldeblijk aangeboden, terwijl bet per soneel op zijn beurt van de directie een gesloten couvert ontving. De cholera en de vruch ten. Men schrijft aan de Resid.-Bode uit het Westland: Wat een misère! Nog nooit is de toestand: in den handel zoo critiek geweest als op dit oogenblik dó geheel e handel staat stil, en 'het goed is onverkoopbaar. We zullen alles niet nagaan, doch ons bij het artikel bij uitnemendheid bepalen, n.l. de druiven. Is het ooit gethoord voor lste kwaliteit druiven 11 a 13 cent per pond? Waar moet dit heen, nu het Westland nog duizenden en tienduizenden ponden in voorraad heeft? Als niet de cholera een spoedigen keer neemt is de schade voor het Westland niet te over zien. Waar de pruimen moeten blijven is eveneens een groote vraag; de buitenland sche handel levert ook niets op. Het goed, vooral druiven, is over het al gemeen prachtig, doch niemand durft het te gebruiken. Dat niet alleen de tuinders hiermede een slag krijgen, maar ook de handelslui, behoeft wel geen nadere verkla ring, daar er voor hen ook niets te verdie nen valt. Vooral is het zaak om de tuinders nog eens goed op het hart te drukken, de groenten niet in de sloot te spoelen. Wat peren en appelen Ibotreft, het is van hetzelfde laken een pak. Ouden van dagen herinneren zich niet zulk een veilingavond te hebben meegemaakt, als Vrijdag het geval was. In veel tuinen had dte wind: de vorige week danig huis gehouden, er was afval met die vleet, zoodat dit ook aan de veiling ver scheen. 't Was de moeite van bergen ternau wernood waard ook het handgoed was tot meer dan de helft gedaald. Tomaten alleen zijn prijshoudend, doch de aanvoer vermin dert sterkvele kassen zijn op het einde. De hoop op betere tijden is het eenigste wat de kweekers troosten kan. Ten slotte nog een goede raad verzendt zoo weinig mogelijk, vooral druiven. Cassatie aangeteekend. Namens dr. C. C. C. H. Möller, te Am sterdam, is cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof aldaar, waarbij zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van hoogstens 1 jaar werd bevolen. De driedubbele moord. Over den drievoudigen moord te Koekanger- veld meldt men nog uiit Assen Vr.i de daders is geen spoor te bekennen. Waarschijnlijk is de moord Donderdag avond gebeurd, toen de menschen juist te bed waren, althans man en vrouw waren in onderkleeren. De jongen, die gekleed in een sloot gevonden is, is vermoedelijk in zijn vlucht, met een broodmes in de hand, ach terhaald en neergeschoten. De man had nog een jasje aangetrokken. Alle slachtoffers vertoonen schotwonden van een revolver, terwijl ze eveneens allen onthalsd zijn. De vrouw is met de handen gewurfd. Men lieeft met een geval van echten roof moord te doen. De man had drie tot vijf honderd gulden in huis en alleen het geld nu is weg Gouden oorijzers en verdere sie raden zijn onaangeroerd gebleven. De politie bewaakt het huis. Heden is het parket uit Assen ter plaatse aangeko men. De daders moeten goede bekenden zijn geweest. Dit althans maakt men uit verschillende feiten op. Zoo heeft de waak hond niet geblaft, terwijl dé moordenaars geweten hebben, dat de man als schaaphan delaar geld in huis had. De woning was een eenzaam hutje op de heide. De vermoorde familie stond zeer goed onder de omgeving bekend, welke dan ook diep onder den indruk is. Tot dusverre zijn er geen verdere aan wijzingen. De moordenaar van Ge monde gevat. Naar vernomen wordt, moet de moordenaar van dón Oost-In- dischen militair Hoozemans Zaterdag na een verwoeden jacht in d» bosschen van Gemonde door 20 politiemannen met behulp van speurhonden zijn gevangen ge nomen De brigadier van de Rijksveldwacht Mo lenkamp heeft een zeer beroemden politie hond. Met behulp van den politiehond van den heer Molenkamp en den even trouwen als slimmen viervoeter van den Rijksveld wachter Jonkmans uit Schijndel, kwam men Zaterdagmorgen op het spoor van den mis dadiger. die zich in de bosschen tusschen Schijndel en Boxtel schuil hield. De arresta tie had te elf uur plaats, met behulp van de marechaussees uit Boxtel, Vegchel, 's Her- togenbosch en de Rijks- en gemeentepolitie uit Schijndel, Gemonde en Michiels-Gestel. Treurige toestanden. De huishouding van J. N., die reeds sinds Mei aan den openbaren weg te Foksham tus schen Hcogezand en Groningen vertoefde, is eindelijk verdwenen. De voogdijraad heeft zich over de kinderen erbarmd en de ouders zijn met geldelijken steun der buren ergens naar Friesland vertrokken. Gestikt in het vleesch. Te Drunen (N.-Br.) is een landbouwer bij liet doorslikken van een stukje vleesch ge stikt. Verdronken. Donderdagavond reed te Wemeldinge een familie, bestaande uit zes personen en afkomstig uit de Lange- straat, met hun woonwagen in een diepe bermsloot. De oudste zoon van 21 jaar geraakte daar bij onder het voertuig en werd kort daarop levenloos opgehaald. Sterke drank schijnt ook hier weer een der eerste oorzaken van 't ongeval te zijn. Mb. Ct. Oe cholera. Men meldt uit Rotterdam De burgemeester van ivotterdam bericht, dat in de barakken 16 choleralijders liggen, terwijl er nog een is opgenomen. Een is er overleden. Het totaal der overledenen is dus 13. De toestand van een der verpleegden is vrij ernstig, van 2 matig, van de anderen goed. De in observatie genomen personen zijn allen gezond. Ouzo P&rijsche correspondent seint o ns De Matin heeft den Italiaanschen dokter SaJimbini, die aan het instituut-Pasteur werkt, geïnterviewd over een serum tegen öholora. Professor Metschnikoff, die het ge sprek bijwoonde, was zeer Sceptisch over het

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2