BINNENLAND. haar geltoortelaiid vertoeft, maar het was dan toch ook op haar aandringen, dat de Czaar he* bekende telegram naar Konstan- tinopel zond. dat ten gevolge had, dat het zegevierende Turksche leger zijn voorgeno men opmarii-h naar Athene moest opgeven. En ook de Koning heeft door de hulp van zijn familiebetrekkingen veel tot stand we ten te brengen, dat voor het kleine Grieken land van veel nut is geweest en het aanzien van het land heeft verhoogd. Dat hadden de officieren moeten bedenken, toen zij het voorbeeld hunner Turksche collega's volg den en van de regeering de concessies af dwongen. ..Griekenland", zoo besluit het blad, „heeft betere dingen te doen dan te zoeken naar zoiidebokken. Het moet begane fouten goedmaken on de openbare meening, zoowel als de koninklijke familie en de poli tieke wereld kunnen in de jongste gebeurte nissen stof te over vinden tot nuttige over denkingen". Kreta. Uit Kanea wordt berioht dat een muzel man uit de omstreken van Retimo is ver moord. Een nieuw incident dus, nu de laat ste internationale troepen zijn vertrokken. Uit Kon s tan tinopel wordt aan de Oriënt- Correspondenz gemeldTurkije is bezig met het opsteller van een nota aan de mogend heden, waarin het zijn wenschen in zake Kreta nauwkeurig zal aangeven. Die wen schen moeten hierop neerkomen Kreta zal vormen een provincie met zelfbestuur, die schatting aan het Ottoniaansche rijk te be talen neeft, en geplaatst wordt onder do onmiddellijke souvereiniteit van den Sul tan de Soedabaai blijft een maritiem sta tion voor Turkijede gouverneur van Kreta zal op voorstel der mogendheden door den Sultan benoemd worden eu zal zijn een Zwitserse!) of Belgisch ambtenaar; de nieu we regeling volgens de grondwet van den toestand op Kreta zal worden onderworpen aan de goedkeuring van de te kiezen nieu we nationale vergadering. In de nota zal verder staan, dat het eiland buiten do militair georganiseerde gendarme rie, geen leger njag onderhouden. De Mo- hammedaansche geestelijke organen zullen belmoren tot de rechtsbevoegdheid van den 8jeik-oel-Islani en de christelijke organen tot die var den oecumenischen patriarch. Marokko. T a n g e r, 6 Sept. Er is luier onder de gebruikelijke saluutschoten oen brief van don Sultan voorgelezen, waarin word/t me- dqgedieeld, dat to Taja, de vesting van den gewezen pretendent, Mooley Hafid to*. Sul- tau is goproclameord en dat de omliggende •temmen, de Tsool, de Branes, Ghiata even- eons deputaties met geschenken naar Fez hebben gezonden. De pretendent is veroordeeld om tot aan zijn dood in zijn kooi opgesloten te blijven. Zonder dat men nu bepaald kan zeggen, dat de Spanjaarden tot den aanval zijn. over gegaan, is er toch eenige actie merkbaar. Langzaam maar zeker schuift generaal Marina als op een schaakbord zijn pionnen voorwaarts. Thans maken de Madridsclie bla den weer melding van de bezetting van twee punten, twintig kilometer dieper het bin nenland in. Na zulk een voorwaarteohe be weging treedt dan een schijnbare rust in allo man wordt aan het werk gezet om de stelling te bevestigen met prikkeldraad-ver sperringen en aardwallen, waarbij bevrien de stammen behulpzaam schijnen te zijn. Op deze wijze wil de opperbevelhebber waarschijnlijk een uitgebreid net van voor uitgeschoven posten in bet leven roepen, oni dan ten slotte van daaruit razzia's te houden tot diep In het binnenland, geheel dus in navolging van do FVansche taktiok in het Chaujagebiod. Tc Molilla zelf blijft de toestand vrijwel onveranderd. Geregeld iederen morgen gaat een gepantserde trein levensmiddelen bren gen aan de voorposten, en geregeld iederen morgen wordt die trein aangevallen en be schoten door onzichtbaar blijvende Kabvlen, waarbij dan altijd een paar Spanjaarden worden gewond Ook 's nachts worden do wachtposten herhaaldelijk verontrust, waar bij de stoutmoedige Marokkanen vaak tot 3 K.M. do vestingwerken naderen. De noderzetting Alhucomas wordt bijna onafgebroken beschoten, welk vuur beant woord wordt door do kustbatterijen en do kanonnen van den kruiser „Numancia". Een Havas"-bericht meJcH, dat sultan Moeley Hafid aan den Franschen. comsul te Tanger, den lieer Gailland, plechtig be loofde, voortaan de wetten der menschel ij k- hoid te zullen eerbiedigen en to verbieden, dat in den vervolge lijfstraffen worden toe gepast, welke verminking of een langwunen dood veroorzaken. Alle gevangen genomen soldaten van den roghi zijn in vrijheid gesteld, en ingelijfd bij de verschillende troepenafdeelingen ran den Makhzen. Het schijnt met de wreedheden op de overmeesterde troepen van den rogi nu uit to zijn. Er zijn eenige honderden soldaten van den rogi in handen van dos Sultan's troepen gevallen. Een aantal van dezen is terstond na do gevangenneming onthoofd. Do Itoofden zijn door de in leven gebleven gevangenen do hoofdstad binnengedragen. Van de overlevenden zijn er nog ongeveer dertig verminkt, door liet afhakken van handen en voeten. Van deze ongelukkigen zijii er niet velen blijven leven. Er zijn er 22 van overleden. De Franschman Collet, die tot de raadslieden van den rogi behoorde en mede gevangen genomen werd, schijnt door een zekeren Kaid Bakka omgebracht te zijn Bakka keerde zijn slachtoffer met liet gelaat naar Mekka, zooals dat bij bet offe ren van een schaap voorgeschreven is, en ondanks zijn smeekbeden sneed hij hem den bals af. Maar nu schijnt er genoeg bloed gevloeid to hebben van gevangen oproerlingen. De groote massa der gevangenen wordt niet ver minkt. Een Europeaan zou nu mogelijk den ken, dat die overigen met een lichtere straf zullen worden getroffen. Maar zoo is het er niet mee gesteld. De Sultan houdt niet van halve maatregelen. De overige gevange nen krijgen in 't geheel geen straf. Integen deel, de Sultan maakt er regeeringssoldaten van. Zii worden allen of voor het nxeeren- deel bij het leger ingelijfd. Perzië* In de RoeskojoSlowo doelt de Teiheransche berichtgever van dat blad. den inhoud mede van een gesprek, dat hij met den afgezet ten sjah van Perzië heeft gevoerd en waarin deze zich als volgt uitliet: ,,Ik heb mij alleen daarom naar het Russische gezantschap begeven, omdat men mij 'had weten te overtuigen, dat ik alleen op die wijze mijn troon kon redden en de gerust heid bij het volk kon doen terugkeeren. Ik ben daarheen gegaan, omdat ik elk bloedbad wilde verhinderen. Mijn plan was mij te wenden tot den Tsaar en te trachten met de Russische en Engelsohe regeeringen betrek kingen aan to knoopenThans wil ik de verzekering geven, dat ik bereid was alle eischen van mijn volk onmiddellijk in te willigen en ten uitvoer te leggen. Maai* zoo- <lra ik den drempel had overschreden, gevoel de ik mij als gevangene. Er werd mij een voudig medegedeeld, dat mijn volk mijn troonafstand had aangenomen en dat onder deze omstandigheden geen onderhandelingen meer konden worden gevoerd. Wanneer ik nog slechte één dag in mijn paleis Sultana- bad gebleven ware, dan zou de beweging voor mij beslist een andere wending hebben genomen. Het is een bitter gevoel in strijd met do waarheid voor een vijand des volks te worden aangezien. Toen ik nog troonsop- yolger en gouverneur van Tebriz was, heb ik onder tranen mijn vader gesmeekt, dat hij het volk een grondwet zou verleenen. Toen mijn vader op zijn sterfbed lag, heb ik zijn Ihand gevoerd, toen hij de grondwet wilde onderteekenen. En nu ben ik een volksvijand! De geschiedenis echter zal be wijzen, dat ik een slachtoffer van het ver raad ben geworden". Aan het einde van het onderhoud gaf de sjah te kennen, dat het grievend onbillijk was, dat men zijn geld, aijn ju weel en en ziju goederen verbeurd had verklaard. Nooit", zoo zeide hij, „heeft een ander volk zijn gewezen vorst tot den bedelstaf veroordeeld. Dat ik Perzië moet verlaten en in ballingschap de rest van mijn leven zal moeten slijten, doet mij innig zeer. Ik zou liever als gewoon derwisj door Perzië zwer ven dan het brood der ballingschap eten". Allerkl. S t. J o h n s (New Foundlandi), 6 Sept. Kapitein Peary heeft aan den gouverneur van New Foundland per draadloos telegram uit Indian Harbour op Labrador geseind, dat hij den Noordpool heeft ontdekt. Tevens wonschte hij New Foundland geluk met het aandeel van dat eiland in die ontdekking, daar de kapitein en de bemanning van Pea ry's stoomschip New Found-landers waren. New- York, 6 Sept. Uit Indianhar- bour wordt via Oaperay N. F. geseind, dat Peary bericht, dat hij de vlag dei- Vereenig- de Staten aan den Noordpool heeft geplant. Kopenhagen, 6 Sept. Het blad Politiken heeft hedenavond in Tivoli een souper gegeven, waaraan Cook en de hier op het oogenblik vertoevende buitenlandsche journalisten deelnamen. Met de nieuwste telegrammen in kennis gestold, zeide dr. Cook Ik ben niet in staat te beslissen of het telegram van Peary al of niet waai- is, maar voor 't geval 't waar is, verheug ik mij er over. Peary zou in dat geval de pool langs een geheel anderen weg als ik bereikt hebben. Dat is eer ge noeg voor ons beiden. Kopenhagen, 6 Sept. National Tidende sohrij'ft in haar mor genu itgave, dat dr. Cook op een vraag gezegd heeft, dat hij hot hoogst waarschijnlijk vindt dat het tele gram door Peary zelf verzonden is en in dat geval zou het dus oo-k zoo zijn, dat Peary aan de Noordpool geweest is. New- York, 6 Sept. Peary telegra feerde aan de New-York Times uit Indian Harbour dat hij den Pool op 6 April be reikte; hij komt morgen te Chateaubay aan en zal vandaar een volledig relaas telegra- feeren. De Staatscourant van Dinsdag 1 Sep tember bevat o.a. het volgende Kon# besluit: op verzoek eervol ontslagen met pensioen de Oost-Indische ambtenaar met verlof H. van Gelderen, laatstelijk ingenieur le kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indlië. op non-activiteit gesteld de eerste-luitenont J. A Snijders, van het 2de regiment vesting-artil lerie, ter zake van tijdelijke ongesteldheid benoemd tot tweede klerk bij de directie van de Rijkspostspaarbank IJ. van Straten en mej. B. J J. Mellenbergh, thans op tijdelijken voet bij <lie instelling werkzaam voor den tijd van drie jaren, ingaande op 1 October 1909. gedetacheerd bij het leger in Ne derland, ten einde aangewezen te worden, voor de betrekking van leeraar aan den Hoofdcursus te Kampen, de eerste - lu ïtenan t-kwar tier meester van het leger in Ned.-Indië I. P. L Bouwman. Zaterdagmiddag deed H. M. de Ko ningin met een hofdame een rijtoer door het Kon. Park, terwijl de Prins met heeren der hofhouding ter jacht was. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins deden Zondagmiddag een rijtoer door het dorp en de omgeving. De Prins stuurde zelf het 4-span schimmels. In den namiddags maakten Koningin en Prins Zondag nog een rijtoer over Hoog- Soeren en Weasel, waarbij de Prins zelf het tweespan schimmels mende. Vrijdag- en Zaterdagavond was de Prins op de wilde zwijnenjacht in de Hoog- Soerensche boast hen en werd telkens een mooi beest 'bemachtigd. F 1 o r a 1 i a. De Koningin-Moeder heeft ten behoeve der in den loop dezer maand te Baarn te houden Floraliatentoon- stelling een gift van 25 beschikbaar ge steld. R e d d i n g w e z e n. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal DinsdAg den 14en dezer, des namiddags te 3 uur, te IJ muiden bezichtigen eu in dienst stellen het nieuwe wijkgebouw van het Witte Kruis, tevens red dingstation voor schipbreukelingen. De:i 19en September van het vorige jaar is door den Prins de eerste steen voor dat gebouw gelegd. Z. K. II zal Dinsdag o. m. vergezeld zijn van leden van de Staatscommissie voor het reddingswezen, waarvan de Prins voorzit ter is. *-Zaterdag was de minister van Finan ciën op Het Loo ter audiëntie. Te 's Gravenhage is aangekomen jhr. nir. J E de Sturler, gezant van ons land te Athene. Installatie der Staats commissie voorlietNoordzee- kanaal. De installatie, door den minister van Waterstaat van de op zijn voordracht dezer dagen benoemde Siaatscommissie voor het Noordzeekanaal, zal waarschijnlijk eerst in de eerste of tweede helft van de volgende maand plaats hebben. Het wethouderschap van O n der w ij s te Amsterdam. Naar wij vernemen, bestaat het plan, voor het wethouderschap van onderwijs ook het vrij zinnige raadslid mr. J. H. Worst, candidaat te stellen. Tel. De manoeuvres. Nader meldt de N. Gron. Ct. Vannacht of eigenlijk van morgen heel in de vroegte zijn de drie bataljons van het negende regiment, die te Groningen in gar nizoen liggen, per extra-trein afgereisd, per trein naar Amersfoort en verder 22 kilome ter te voet naar Laren, waar het kamp wordt betrokken. Het is, naar wij hooren, tot het laatste oogenblik eigenlijk onzeker geweest of de troepen wel zouden gaan. In elk geval is er al een belangrijke wij ziging in de plannen gekomen. Want- Utrecht is door de militaire autoriteiten besmet ver klaard en dientengevolge zal het eene ba taljon var. het negende, dat daar ligt, niet naar Laren gaan. En verder is er een ver andering gekomen ten opzichte van het gar nizoen Assen. Uit Assen zouden zoo was aanvankelijk het plan van morgen onge veer 2000 man in drie ploegen eveneens naar Laren vertrekken. Dat vertrek is ech ter afgelast en naar gezegd wordt voorloo- pig uitgesteld tot aanstaanden Woensdag. Er is dezer dagen reeds .gesproken van de mogelijkheid, dat de groote manoeuvres lier. zouden gehouden worden dit jaar. Thans vernemen wij dat inderdaad de manoeuvres ziju afgelast. Dit jaar dus alleen regimenis- oefeningen Voor 3 jaar gedetacheerd bij het. le ger in Nederland als leeraar aan den hoofd cursus tc- Kampen de le 1 uitenant-kwartier meester van liet Indische leger T. P. L. Bouman. Op non-activiteit gesteld de le luit. J. A. Snijders van het 2e retg. vest.-art. tijdelijk wegens ongesteldheid. Men meldt uit Amsterdam, dat dr. A. Kuyper reeds heden (Dinsdag)-avond van zijn buitenlandsch verblijf in de Residentie zal terugkeeren. Afscheid dr. J. Th. de Vis ser. Zondagavond heeft dir. J. Th. de Visser zijn afscheidsrede als predikant bij de Ned. Herv Gemeente te Amsterdam ge houden in de Nieuwe Kerk. Hij deelde mede dat hij rich geroepen achtte zich geheel aan zijn nieuwe taak, het Kamerlidmaatschap, te moeten wijden, en ook in dit ambt niet minder dienaar van Christus te zullen blij ven. Voorts sprak hij hartelijke woorden van vriendschap tot zijn collega's ds. Van Noort en ds. Voorhoeve. J u b i 1 e u ni-H uiig, Ter gele genheid van het 40-jarig jubileum van den heer J. Hudig als lid van den gemeenteraad te Rotterdam, werd gisteren in 't Museum Boy mans zijn portret onthuld, geschilderd door Jan Veth, ter plaatsing in de rij van portretten van mannen, die zich voor Rot terdam verdienstelijk hebben gemaakt. Alle tegenwoordige en tal van oud-raadsleden hebben dat denkbeeld met sympathie be groet en velen hunner waren thans in het Museum vergaderd. Burgemeester Zimmerman gaf in een schoone rede uiting aan die gevoelens van sympathie en stelde de belangrijke diensten in liet licht, door den jubilaris aan de ge meente bewezen. Spr. vroeg hem vergun ning het portret in het Museum te mogen plaatsen. Hierop werd het portret onthuld. De burgemeester bood den jubilaris zelf een fraai gecalligrafeerd album aan met een opdracht en de namen der schenkers. Het oud-raadslid De Monchy sprak na mens de oud-raadsleden hartelijke woorden tot den jubilaris, waarna deze zelf het woord nam, om te danken voor de hem bewezen eer. Gaarne gaf hij vergunning tot plaat sing van zijn portret in het Museum. De welgelijkende beeltenis droeg aller be wondering weg. Heden viert de heer Hudig zijn. jubileum. In „De Ingenieur" van deze week wijdt de heer H. A. van IJsselstein een uitvoerig artikel aan zijne veelzijdige verdiensten. Gesteld ter beschikking van den gou verneur -généraal van Ned.-Indië C. ten Boer, J. Smakman Jr., Th. G. H. van Brederode als werkman van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabaja en I. M. A. L. Theunissen, als electi'o-teehnisch ambtenaar bij den post-, telegraaf- en tele foondienst in Ned.-Indië. Naar iu breeden kring ongetwijfeld met leedwezen zal vernomen worden, is mr. B. M. Vlielander Hein, de oud-deken van de orde van advocaten te 's Gravenhage, ernstig ongesteld. Mr. J. J. Bergsma. f In bree den kring zal met leedwezen het overlijden worden vernomen van den heer mr. J. J. Bergsma, een der oudste en meest geziene advocaten te 's Gravenhage. Mr. Bergsma bereikte den ouderdom van 76 jaren. Vad. Baronesse Mollerus van Westkerke. f Zondag is te Arnhem overleden mevrouw douairière baronnesse Mollerus van Westkerke, die reeds bij den dood van haar echtgenoot, den commissaris der Koningin in Gelderland, aan een ern stige ziek.3 lijdende was. Tijdens liet bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan de Vierjaarlijksche te Arnhem werd door H. M. een kort bezoek aan de patiënte gebracht. Mevrouw De Klerk, f Zondagavond is de echtgenoote van het Kamerlid de heer D de Klerk te Rotter dam door een ongelukkig toeval in de Rotte terecht gekomen en verdronken. Zij werd spoedig op het droge gehaald, doch twee doktoren trachtten tevergeefs de levensgees ten op te wekken. Het ongeluk wekte voor al in het Noorden, waar de heer De Klerk woonachtig is, groote deelneming. Begrafenis zuster De Korver. Maandag had op Crooswijk te Rotterdam de begrafenis plaats van de hoofd verpleegster, mej. Korver. Aan de groeve waren aanwezig de directeur-geneesheer van het ziekenhuis, de leden der commissie van administratie van het ziekenhuis, de leden van de openbare gezondheidscommissie, vele doktoren en pleegzusters en belangstellen den. Een schat van kransen dekte de kist. Aan de groeve sprak de directeur-genees heer, dr. Schreve, die de overledene een trouwe verpleegster noemde en zorgzame moeder, zoo voor patiënten als andere zus ♦ers. Vooral toonde zij dit in haar laatsten werkkring. Hij bracht haar voor alles, wat zij gedaan had, dank. mede namens de com missie van administratie. Een snel optreden de ziekte maakte een einde aan haar zorg zaam leven. Een vriend, G. Beeselaar, beaamde alles, door den vorigen spreker gezegd. Zij legde een kracht aan den dag, aan weinigen toe gekend. Die kracht vond zij in haar ver trouwen op God. De laatste dagen van ont zaglijke inspanning maakten een einde aan haar leven. Een familielid bedankte aanwezigen en spekers voor de laatste eer. U i t d e S. D. A. P. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van het partijbestuur werd medegedeeld, dat er bijna 9800 aan steun voor verkiezingen is uitgegeven. Besloten werd, dat de partij zich zal aan sluiten bij het Nationaal Comité voor Ver vroegde Winkelsluiting. Naar aanleiding van een ontslag te Bar- neveld werd namens de Kamerfractie mede gedeeld, dat dit ontslag in de Kamer zal worden ter sprake gebracht. Bezoek Rij ksseruminriö h- t i n g. Eene delegatie van hoofdambtena ren van het Pruisische ministerie van land bouw zal in den loop dezer week de Rijks- seruminrichting te Rotterdam bezoeken. Zij zal worden begeleid door den directeur- generaal van landbouw, die de heeren ook naar andere inrichtingen zal vergezellen, welke zij op haar studiereis, ter gelegenheid van het te Rotterdam te houden internatio naal veeartsenijkundig congres, wenscht te bezichtigen. Kiesrechtmeeting Zondag werd op het terrein achter Woudestein, te Rotterdam, een stedelijke kiesrechtmeeting gehouden, waaraan een 60-tal organisaties deel namen. Een drietal sprekers voerden het woord. Na afloop werd een optocht gehouden door het oostelijk en noordelijk deel der stad. Drooglegging van een polder. Bij Surhuisterveen (Fr.) is men aangevangen met de drooglegging van de Wijde Pit. Een stoomgemaal is er geplaatst. Waarschijnlijk zal ook een aangrenzende uitgestrektheid water, ten grootte van pl.m. 40 H.A. nog ingepolderd worden. Eene ver gadering van belanghebbenden is reeds ge houden. De Trappisten-kwestie. Van eene zijde, die goed ingelicht kan we zen, wordt hert volgende aan verschillende bladen medegedeeld De gewezen abt Verbrugigen heeft zich onderworpen en Rome heeft al zijne straffen opgeheven. Bovendien zal, in pilaats dat hij beschouwd wordt als afgezette abt, hij ge acht worden te zijn „demissionaire". Waar schijnlijk, als u deze mededeeling zult ont vangen, kunnen er al religieuzen in. het klooster terug zijn, zoo niet, dan zal het toch spoedig gebeuren en zal alles weder zijn ouden gang gaan. De generaal der trappisten is op het oogenblik in Holland of België, om alles te regelen en te beslissen. Wat de schulden betreft, die zullen waarschijnlijk wel door de Orde gedekt wordendit zal op het gene raal kapittel beslist worden, dat dén 12«a dezer maand geopend wordt. Eenonaangenametijding. De aardappelmeelfabriek „Willielmima", te Foxhol, wordt afgebroken. De werklieden zijn reeds bedankt, De staking der grond werkers. Vrijdagmiddag hield do Grond werkerspat roonsvereen te Amsterdam eene ledenvergadering ter bespreking van de nieu we eischen der werklieden. Met algemeene stemmen werd besloten, aan de Grondiwer- kersvereenigingen „Helpt Elkander" en „St. Leo nardus'te berichten dat de veree- niging deze eischen niet- wenscht te behan delen, maar de door haar gedane voorstel len van den 3en Juli 1.1. en daaraan toe gevoegde bepalingde overuren, nacht- en Zondagswerk te betalen volgens de bepalin gen, vervat in de bestekken der gemeente Amsterdam, tot den 15en September a. s. te handhaven. Tevens deelt de patroonsveree- niging mede dat zij rich na dien datum ge heel vrij zal beschouwen, als de werkzaam heden in. 'het bedrijf dan niet in ihaar geheel zullen zij'n hervat." Destaking der grondwer kers te Amsterdam. In een Zon dagmiddag in „Handwerkers Vrienden kring"' gehouden huishoudelijke vergadering van stakende grondwerkers werd een motie aangenomen van den volgenden inhoud: „De vergadering van stakende grondwer kers kennis genomen hebbende van het ant woord der patroons op hun nieuwe bemii- delings-voorstellen betreurt de houding van de patroons geeft bun in overweging om vóór 12 Sep tember e.k. de genoemde bemiddelende voor stellen te accepteeren en behoudt zich na dien datum het recht voor om op die voorstellen terug te komen. Mochten de patroons alsnog eert confe rentie wenschelijk achten om het conflict te beslechten, dan zijn de grondwerkers te al len tijde bereid om daarin toe te stemmen." Binnenkort zal "het stakings-comité een manifest uitgeven over den huidigen stand van het conflict. Et.i collecte, ter vergadering gehouden voor den grondwerker, die verledeit week Maandagavond door een revolverschot van een rechercheur getroffen werd, bracht 8.49* op. ,Hoe gauw dat oploopt! Ter eerste burgerlijke terechtzitting na de vacantie, vai. het gerechtshof te 's Graven hage, kwamen niet minder dan 125 zaken voor. Naar de strafgevangenis overgebracht. De tandmeester Ham burg, door het Haagsche gerechtshof, we gens het bekende zedenmisdrijf, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, is gister naar de strafgevangenis te Leeuwarden overge bracht. De drievoudige moord. Door boeren en politie wordt in het Ech- tensche bosch één der verdachten van den drievoudigeu moord te Koekangeveld ach tervolgd. De mooi d te Gemonde. Ho- zewol, de vermoedelijke moordenaar van Hozemans, te Gemonde, is thans te 's Her togenbosch voorloopig gedetineerd. Moord te Gouda. Maandag nacht is te Gouda een moordaanslag ge pleegd op zekeren Zomerdijk. De verslagene werd omstreeks 1 uur badende in zijn bloed aangetroffen met een diepe wonde in den nek. Een aantal verdachten, zekere B., Z. en V. werden gearresteerd als de vermoede lijke daders. Maandagnacht is bij den slager Wijn- giands te Baraeveld ingebroken en. f 120 en een rijwiel gestolen. De dader, een vroegere knecht, is gearresteerd Een „zware" diefstal. In de Leuvehaven te Rotterdam zijn aange houden vier personen, die in twee roeiboo- ten ongeveer 1500 kilogram piekijzer ver voerden. Dit is een gedeelte van het ijzer dat gestolen werd van de werf van de Rot- terdamsche ijzer- eu metaalgieterij aan dien Schaardijk no. 139. Een ander gedeelte is <loor de dieven ter hoogte van den Soliaar- dijk in de Maas geworpen. Hiernaar wordit gevisebt. De aangehoudenen zijn op het po litiebureau opgesloten. Onder een hoedje te van gen. De 24 militairen, die Vrijdag uit de kazerne te Ede gedeserteerd zijn, zijn allen weer in de kazerne teruggebracht. Gelukkig gered. Nabij die tweede brug tusschen Nijmegen's Herto- gembosdh rs Zaterdagmorgen een remmer uit Nijmegen van den trein, gevallen, toen hij het sein wilde doorgeven. Ernstig gewond) viel hij tegen een dei' pijlers van do brug, waar hij gelukkig spoedig gevonden werd. Ongetwijfeld was hij anders door den volgen den sneltrein overreden. Verbrand. Te Loosduinen raakte Zondagavond een meisje van 8 jaar bij het aansteken van een petroleumlampje in brand. Hoewel men het kind, na de brandende kleertjes gedoofd te hebben, zoo spoedig mogelijk naar het Haagsche ziekenhuis bracht, is het daar Maandagmiddag toch aan de gevolgen overleden. Branden. Te Ferwerd, Fr., brak Vrijdag brand uit bij den landbouwer E. Broersma. Een partij hooi en graan ging verloren. De voorhuizinge kreeg aanzienlijke schade. Zondagavond, 6| uur, is er brand geweest in percee.l Kleine Houtstraat 51 te Haarlem, bewoond door den kleermaker We- fers. De benedenverdieping brandde totaal uit. De brand ontstond in de z.g. perska mer, terwijl alle bewoners afwezig waren. De schade is belangrijk, doordat b.v. de plafonds moesten worden uitgehakt, daar het vuur reeds daartusschen had post gevat. Assurantie dekt de schade. D« «koléra. Men meldt uit Rotterdam De burgemeester van Rotterdam bericht, dat in de laatste 48 uren geen nieuwe ge vallen en geen overlijdens zijn ter kennis gekomen. Een patient is hersteld ontslagen. Zoo liggen er nog 16 cholera-lijders in de barakken. De toestand van allen is goed. Zoo ook van de in observatie genomenen werd de toestand gunstiger. Men meldt uit Wageningen Te Wageningen doet zich een verdacht ge val van cholera voor bij den havenarbeider J. R. Bij oen olieventer te Amsterdam is een vermoedelijk geval van cholera gecon stateerd. 4 De choleralijder te Amsterdam is Maandagmorgen overleden. In observatie zijn enkele personen genomen. Dr. Ringeling, directeur van den gemeen telijkeu gezondheidsdienst is de meening toegedaan, dat het sterfgeval hoogstwaar schijnlijk geen cholera asiatica is. Te Vlaardingen is een geval van cho lera geconstateerd bij een 37-jarigen kuiper,, overigens is de patient in zeer goeden too- stand. Dadelijk is ook het huisgezin in ob servatie genomen. In verband met de te Rotterdam voor komende gevallen van cholera zijn tc Gouda aan de Mallegatsluis en de IJsselhavensluis van gemeentewege staudpijpen op de water leiding geplaatst, ten einde de doorvarende

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2