J»°. 71. J >targang. Woensdag 8 September 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE W1SKOTTENS. OORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Deze Oo'JTfnt verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen ItA het herhaald adverteeren in dit Blad, bq abonnement. Eeaxe circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Het Spitsbergen-vraagstuk. Onze fantasiën over <le Noordpool en aau wie hij toebehoort, brachten ons onwillekeu rig ook een ander gebied uiit het hooge Noor den in gedachten, welks internationale posi tie eerlang zal worden geregeld, namelijk 't eiland Spitsbergen. Ingevolge een voorstel door de regeeving van Noorwegen in 1908 gedaa 11 moet eerlang eene conferentie der daarbij betrokken mogendheden zich met de regeling der verhoudingen op Spitsbergen bezig houden. Volgens betrouwbare berich ten zijn de staten, welke aan de conferentie zullen deelnemen de volgende Duitscliland, België, Denemarken, de Yereeuigde Staten van Noord-Amerika, Fankrijk, Groot-Brit- tannië, Nederland, Noorwegen, Rusland en Zweden. In de jongste aflevering der „Revue gene rale de Droit international public" houdt Camille Piccioni zich bezig met de taak, welke de conferentie zal hebben te vervul len. Sinds in 1871 een poging van Zweden om het eiland te bezetten, op het verzet van Rusland schipbreuk leed, is het meermalen, wanneer eenige betrokkenen werk er van maakten de bezitkwestie van het eiland te regelen, als gezagloos gebied, als „terra - nullius" aangeduid. De rechtsverhoudingen op het eiland echter vorderen hoe langer hoe meer een beslissende regeling. Spitsbergen wordt al lang niet meer alleen door vissëhers en door jagers op robben en blauwvossen als uitgangspunt van hunne ondernemingen ge bruikt. In de laatste jaren hebben er zich sinds de ontdekking van zijn kolenrijkdom ook twee mijn maatschappij en, een Engel- sche en een Noorsche, gevestigd. Deze geven werk aan meer dan 100 arbeiders, van wie velen het heele jaar op Spitsbergen blijven. Thans is ook het aanwezig zijn van goud, marmer en phosfaat bekend geworden, wat de beteekenis van bet eiland spoedig merk baar zal doen toenemen. Indien door de ophanden zijnde confe rentie het eiland als gezagloos land wordt verklaard, gelijk de Zweedsclie pers in over weging geeft, zoo zal het toch niet in werke lijkheid zonder oppergezag blijven, wat het trouwens in den waren zin des woords ook thans niet is. Ieder der tien Staten zal dan de inbezitneming aan elke willekeurige au dere kunnen ontzeggen. Zelfs deze bepaling eal reeds in waarheid een medeheerschappij der betrokken staten tot stand brengen. De moeilijkheden voor de regeling der toestan den op Spitsbergen liggen in het groot aan tal der deelnemende staten en in het ont breken van een toereikende vaste bevolking. Deze omstandigheden bemoeilijken eener- zijds de instelling van een verdragend zelf bestuur op het eiland met bloot toe zicht der lieerschende mogendheden, zoo als b.v. onzijdig Moresnet dit heeft, ander zijds een werkzaam bestuur van die mogend heden zelf, daar geen bestuursdaad zonder de toestemming van de gezamenlijke mogend heden mag worden ondernomen. Daar het nu niet mogelijk zal zijn, alle maatregelen, beurt voor beurt, te doen af bangen van de overeenstemming der mo gendheden, zal de conferentie voor eens en voor altijd over de regeling der verhoudin gen op Spitsbergen tot overeenstemming hebben te geraken. Zij zal een burgerlijk recht, een strafrecht en een procesrecht, moeten vaststellen, waaraan allen onderwor pen zijn, die op het eiland grond bezitten, jacht, visscherij of mijnbouw uitoefenen of or zich permanent of tijdelijk vestigen. De oorspronkelijke bevolking van Spitsbergen zal men in menig opzicht onder de jurisdic tie van het overgeleverde inheemsche recht moeter\ laten en een rechtspraak van vrede rechters van hunne nationaliteit kunnen in voeren, maar voor de vraagstukken onroeren de goederen betreffende en voor ernstige mis daden zal een internationaal gerechtshof ver- eisebt zijn. De benoeming van één rechter zal voldoende zijn, hij zou alleen of bijge staan door leeken de rechtspraak hebben uit te oefenen. Zijne benoeming zou kunnen ge sclxicden bij keuze door de betrokken mo gendheden en naar stemmenmeerderheid, ol zoo de benoeming moest geschieden bij goed vinden van al die mogendheden, bij liet ont breken van overeenstemming door een niet betrokken staat. - De inwendige bestuursorganisatie zal men bezwaarlijk aan een enkele der deelnemen de staten kunnen opdragen. Een bestuurs raad van vertegenwoordigers van alle tien de staten zal daarentegen ook niet denkbaar zijn. Daarom zal men óf een klein getal der naastbetrokken staten het gemeenschappe lijke bestuur moeten overlaten of voor de uitoefening van liet toezicht op zee in regel matige afwisseling oorlogschepen van elk der mogendheden moeten stationneeren en te lande een van de afzonderlijke staten on afhankelijk bestuur en plaatselijke politic moeten instellen. Het plaatselijke bestuur zou de begroo- ting hebben op te maken en naar de beslui ten der mogendheden belastingen en invoer rechten heffen. Spitsbergen moest voor al tijd onzijdig verklaard worden. Ziedaar in korte trekken de bestuursin richting, welke Piccioni zich voorstelt. Tot ©en organisatie in dezen geest zal het moeten komen, al zal de toekomstige ont wikkelingsgang van Spitsbergen vroeg of laat tot wijzigingen aanleiding geven. Maar voorlcopig komt het er slechts op aan door een internationale overeenkomst een bevre digenden toestand in bet leven te roepen, welke aan den strijd der mogendheden om de heerschappij en aan orde- en rechteloos heid een einde zal maken. Engeland. Do verhoudingen tusschen de partijen in Engeland en het lot van de begrooting wor den sedert korten tijd weder pessimistisch ingezien. Tot twee weken geleden hielden de aanhangers der regeering haar zegepraal voor zeker en in conservatieve kringen werd ten slotte toegegeven, dat nu een verwerping der begrooting in het Hoogerhuis niet ern stig viel te duchten. De laatste twee weken is intusschen de toestand veranderd en weer zijn het de uiterste conservatieve partijen, die aansturen op verwerping der begrooting en ontbinding van bet parlement. Bij de clericale partijen is de belangstel ling eenigszins verflauwd. De onderwerpen, thans aan de orde, zijn minder populair dan de grondbelasting. Ook heeft het indruk ge maakt, dat Loixl Rosebery met zijn vroegere partij thans geheel heeft gebroken en bin nenkort openlijk tegen de begrooting zal spreken Deze factoren zijn intusschen niet vol doende om een verwerping van de begroo ting in het Hoogerhuis reeds waarschijnlijk te maken. De stemming in het land is veel te onzeker, dan dat Balfour en Lansdowne op een overwinning bij de algemeene verkiezin gen zouden kunnen rekenen. Komt echter een radicale partij terug, dan is niet alleen de begrooting aangenomen, maar het veto der Lords geheel verloren. Aan den anderen kant is het niet waarschijnlijk, dat de groep Asquith-Grey-Haldane gaarne nieuwe ver kiezingen ziet, die voor hen öf een neder laag óf een sterker toeneming van den ra dicalen vleugel "ten gevolge zou hebben. Denemarken. Kopenhagen, 7 S e pt. Het onder beschermheerschap van den koning staande 5e congres van den Internationalen lïond voor materiaalonderzoekingen en techniek, is hedenmiddag in de feestzaal van de uni versiteit plechtig geopend. Daarbij waren tegenwoordig de koning en koningin, de kroonprins en kroonprinses en de overige leden der koninklijke familie, de ministers van buitenlandsche en van binnenlandsche zaken, benevens vertegenwoordigers van re- geeringen en genootschappen uit bijna alle beschaafde landen. De kroonprins riep in zijne hoedanigheid van eere-voorzitter aan de aanwezigen in de Fransche taal het wel kom toe. Italië. Het oomité, dat de beweging tegen het be zoek van den Tsaar leidt, heeft een zeer heftige oproeping in het licht gegeven, waarin de Keizer der Russen eein beul ge noemd en het volk van Italië aangespoord wordt, een waardige tegenbetooging te hou den. De onderteiekonarem zijn uitsluitend) socialisten en anarchisten, slechts een enkel republikein en geen radicaal bevindt zich onder hen. De Romeinse he correspondent van een. Duitsch blad wijst e<r op dat eenige der voornaamste namen ontbreken, als En rico Ferri, Andrea Costa en Leonid a Bis- solati, de directeur der Avanbi, zoodat deze proclamatie volstrekt niet voor een gemeen schappelijke betooging der geheele Linker zijde kan doorgaan. Het bestuur der Arbeidsbeurs heeft be slist, dat ingeval de Tsaar in Italië komt, vlaggen met rouwfloers zullen worden uit gestoken. Vergaderingen zullen worden be legd ter nagedachtenis van de slachtoffers van den Russischen opstand en voor de ge zinnen dier revolutionairen zullen inzame lingen worden gehouden. Mocht de politie tussohenbeiden komen, dan zal men 24 uur lang bij wijze van protest het werk staken. Bij geruchte verluidt dat het Czarembe- zoek aan Italiaansche wateren achterwege zal blijven. Er loopen al Lang praatjes dat de Tsaar zich tegen die reis zou verklaard hebben. Het heet, dat de ongesteldheid der Czarina de reden is. Spanje. ITit Barcelona wordt d.d. 3 September ondier het opschrift „De Wi/tite Terreur" te Barcelona o.m. het volgende aan de Kol®. Ztg. geschreven „Hoeveel duizenden politie agenten, re chercheurs en gendarmes zijn hier wel sa mengetrokken! Niemand kan ddt precies zoggen. Bij deze sterke machtsontplooiing verbaast men zich zeer, dat Ln de week van 22 tot 29 Augustus in de armste arbeiders wijk en Ataraziana en Hospital niet minder dan elf bommen sprongen cox ettelijke men- schen doodden of zwaar verwonden. Eu de als altijd onbekwame politie wiet er niets van, dat de anarchisten reeds weder aan het werk waren. Na de Juli-week heette het, dat nu do boo ze geesten uitgebroken waren, een tijd van rust zou volgen. Het lijkt er niet naar. Op 31 Augustus sprong in een tram gedu rende den rit op de Ploza de Esp ana een bom die vier do oden maakte. Op 2 dezer werden in den omtrek van het warenhuis El Biglo nog zes andere bommen gevonden. De censuur laat geen mededeelingen daarover door, en het blad Diluvio, diat er slechte op zinspeolde, kreeg een boete van 500 pe a's. Herhaalt dit misdrijf zich, dan dreigt opheffing en gaat de redacteur voor eenige jaren in de gevangenis. De volksfantasie vindt in deze gebeurtenissen nieuw voed sel en zonder profeet te zijn, kan men zich op het ergste voorbereiden Een maatschappelijkr crisis is nauwelijks te voorkomen. De winkeliers zijn voorne mens Maandag 6 dezer ten teeken van zwij gende ontevredenheid hun winkels te slui ten en ëen nieuwe algemeene staking is aanstonds daarop te verwachten. Reeds ver leden Maandag 30 Augustus was men hier op voorbereidde politie nam toen weer 174 personen in hechtenis. De troepen blij ven dag en nacht in de kazernen, en de ste delijke tolkantoren zijn in staat van verde diging gebracht, het geheele personeel is ge wapend Door de wegzending hunner verzorgers zijn talrijke arbeidersgezinnen in den groot sten nood achtergebleven. Verschillende textielfabrieken ontslaan voortdurend arbei ders. Een en ander is niet geschikt, de ge moederen tot kalmte te brengen. Hierbij komen nog de c i-aconische maatregelen van den burgerlijken gouverneur, de onhandig heden van verschillende autoriteiten. Wan neer heit vuur ditmaal fel uitslaat-, zullen de mannen van het gezag het zichzelf te wijten hebben. In de geheele provincie wor den wapenen opgevraagd en door de gen darmerie aan het tuighuis afgeleverd. In tusschen duurt bij de soldaten het deser teer en in do Catalonische provincies onver minderd voort en de afkeer van het Marok kaanse he avontuur neemt dagelijks toe." Rutland. Peterhof, 7 Sept. De Czaar en de Czarina zijn heden avond 10.30 met hunne kinderen naar de Krim vertrokken. Uit Petersburg wordt aan enkele bladen gemeld, dlat het plan van een reis van den Tsaar naar Konstantinopel als opgegeven kan beschouwd worden. De Retsj zegt van diplomatieke zijde vernonnen te hebben dat de tegen begin October voorgenomen reis van Russische oorlogsschepen door de Dar- danedlen en het bezoek aan den Sulta® niet zullen doorgaan. Turkije. Konstantinopel, 7 Sept. Nora- dounghian, minister van openbare werken heeft zijn ontslag ingediend. Honderd zes leden van de Turksche Ka mer hebben een stuk geteekend, waarin zij minister Noradoengian verzoeken af te tre den, aangezien hij niet meer het vertrou- wen der meerderheid heeft. Dat heeft ver moedelijk bij den minister den doorslag ge geven. Konstantinopel, 7 Sept. In tegenstelling met de beloften van de Porte zal men aan. den Sultan ter goedkeuring overleggen het doodvonnis van vier Arme niërs uit Adana; de Armenische patriarch heeft zijn ontslag genomen. Griekenland. Athene, 7 September. De Staats courant bevat de ontslagneming der prinsen) CLristophore en George, die op bet oogen- blik in Duitschland toeven. Kreta. De Turksche regoering heeft over den moord vaax twee Moslemen op Kreta haar beklag gedaan bij de vier beschermende mo gendheden. Marokko. Madrid, 7 September. Men meldt uit Penen Gom era dat door een gTar naatschot dat te midden van groepen Moor- ren, die op iict kanon geweerschoten losten, ontplofte. Zes M00ren zijn gedood, de aude- ren namen de vlucht. Perzié* Wij hebben het onderhoud medegedeeld van een correspondent van het Russische blad Roesskoje Slowo met den afgezetten Sjah van Perzië Mohammed Ali, over de jongste omwenteling in Perzië. Dezelfde correspondent had eveneens een onderhoud met den tot levenslangen bal lingschap veroordeelde oud-minister Saad- ed-Daouleh, die het volgende verklaarde: „Op den derden dag van de belegering der residentie, toen de kansen van de re- volutionnairen gunstig schenen, besloot de Sjah naar de Russische ambassade te vluch ten. Ik deed al mijn best, den Sjah te weerhouden van dien gevaarlijken stap; ik had geheel andere plannen voor een vreed zame bijlegging van. het geschil. Ik had een manifest opgesteld, waarin alle eischen der revolutionnairen werden ingewilligd, opdat wij geen bemoeiing van vreemde mo gendheden met onze zaken te vreezen zou den hebben. Bovendien zouden de reac- tionnairen onmiddellijk uit Teheran wor den verbannen, en zou het Parlement wor den bijeengeroepen. Een deputatie uit de stad, aan wie ik ipijn plannen mededeel de, was het daarmede volkomen eens. ,,Ook de leiders der revolutionnairen, de Sipacli-dar en Sardar Assad, stemden daar in toe. Den volgenden dag zou door aan plakking dit alles aan het volk worden me degedeeld. Ik ging 's avonds slapen, in de vaste overtuiging, dat alles verder vreed zaam zou verloopeu. Maar hoe groot was mijn verbazing, toen ik den volgenden mor- gen de vlucht van den Sjali vernam. „Ik hoorde dat in den nacht twee diplo maten van de Ëngelsche ambassade een langdurig onderhoud met den Sjah hadden gehad ,en hem de vlucht hadden aange raden. De Sjah vluchtte op een oogenblik toen zijn leven geen gevaar bedreigde, toen alles in de beste orde was. Ik ben van meening, dat de twee groote mogendheden Engeland en Rusland, zeer onoprecht tegen Perzië zijn. Toen ik nog minister-presi dent was, hebben beide mogendheden niets gedaan, om de grondwet te doen voortbe staan. Zij volgen een zeer merkwaurdige politiek. Aan alles ziet men, dat zij af wachten De nieuwe regeering heeft geen manschappen en geen geld. De beide mo gendheden kijken de zaak kalm aan. Welk dubbel spel zij spelen is duidelijkzij wil len dat in Perzië steeds onrust heerscheu zal, opdat zij voordeel ervan zullen leb ben." Vereenigde Staten. N e w-Y o r k, 7 Sept. De geneesheer van den bekenden Amerikaauscheu staats- Ml 2 DOOR RUDOLF, HERZOG. Gustav Wis kotten had met potlood' een paax* regels op bet voor Ivem liggende kaar tje geschreven. Nu stond hij op. „Wat is dat voor een© stoornis 1 Ken1 je mij?" De politie-beambte ruam een© stramme houding aan. Dat was een comnwvndjo-tooin „Jawel, mijnheer Wiskotten." „Dan vraag ik je nogmaals: wat betee- kent deze stoornis?" „Neem mij niet kwalijk, mijnheer Wis kotten M aar de herbeffgier Schuilt© mag 's nachts na twaalven niet. „Wat de waard Schuit© 's nachts na twaal ven mag of niet mag, gaat mij geen steek aan. Dat zullen toch wel, om het 200 maar eens te noemen, zijne particuliere aange legenheden zijn. Overigens vormen wij hier een besloten gozelsc'liap met statuten. Daar heeft- niemand verder iets meê to maken." Do politie-beambte begon zijn zelfver trouwen te verliezen. „Daarvan was ons tot nu toe niets be kend..." Hoofdschuddende wendde Gustav Wiskot ten zich tot zijne broeders, die met het air van diiep gekrenkte burgers rondom de ta fel zaten. „Hij gelooft het niet." En hij nam het kaartje op. „BarmOn, den achlt-en- twintngsben Februari, achttienhonderd ne gentig. Goed? Verder dus 1 Vereen 13'ng der familie Wiskotten? Komt dlat uit? Of zie je hier iemand anders dan louter Wis- kettens?" Verder: artikel 1: Het doel der vereeniging is de Donderdag. Dat het van daag Donderdag'is, zal je wel niet bestrij- d >n Artikel 2: Behalve dlat beoogt d© ver eeniging de veredeling van feestliederen voor Wiskotlensche familie-fees ten. Daarvan zul len wij dadelijk het bewijs leveren." Zes kelen schraapten zich. De politiedie naar wilde iets zeggen. Doch Abraham Schulte legde ernstig den vinger tegen de lippen, want de zes gebroeders Wiskotten waren 'begonnen ,,An der Gartendü-a-iir Hat mein Madchen mi-a-ir Sanft die Hand gedrückt. Ach, wie ward mir da-o-a, Als mir das gescha-o-ah, Als mein Madchen mi-a-ir Sanft die xiand gedrückt." De nachtwacht kreeg het te kwaad. Hij wischte zich het voorhoofd af en grinnikt© I verlegen in zijn helm, dien hij voor een I paar seconden af genomen had. Toen viel j zacht de deur dicht. Het lied was uit, de nachtwacht had zich verwijderd. „O-hal" lachte de waard) en liet heb i zware lichaam willoos in oen stoel vallen, j o-hal" en als een verwijderde echo rolde i het nog eenmaal stokkend, stootend, adem- j loos uit zijn mond: „o—ha1" En toen brak zich een dier woeste, ouderweteche j stemmingen, baan, zooals slechts het Wup- perdal, het zwaar arbeidende, het adem I scheppende, ze kent. Het aangeleerde verdween. Het uitwen dige laagje, meegebracht uit den dienst, uit den vreemde, door den omgang met vermo gende zakenvrienden, ver blikkende indus- trieelen, voorname handelshui-zen, werd als eene hinderlijke Zondagsche jas verwijderd, d-e uiterlijke vormen werden niet meer in acht genomen. Men was niet tie midden dor fabrikantenzoons, d:e op -do textielmarkt in de wereld een gewichtig woordje mee te spre ken hadden, doch onder do zonen van het bergachtige land, zooals de vaderen geweest waren, toen zij nog niet de met alle krachten van stoom, electriciteit, en groot handel arbeidende fabrikanten van heden iu hun. blauwe kiel van1 het weefgetouw, van de riemenbank, van den verfketel gekomen waren, om zonder ouderscheid van rang en stand breeduit aan de algemeene tafel te zitten. Ruw, onbeschaafd, met kernachtige woorden in pLat-Duitsch den mond roerend, met geërfd en verscherpt zaken-instinct, doch met groote eerlijkheid en even, onver woestbare levenslust als werkkracht. Met hunne gezonde longen schreeuwden de Wiskottens legen elkaar, sloegen ze als werklieden bij liet kaartspel op de tafel, beantwoordden ze iedere grap met luid ge lach en dronken elkander met lange teugen toe, alsof zo nog altijd in heimelijke ver binding met hun gymnasiasten-tijd stonden. De luidruchtigste van allen was Gustav Wis- kotteüi. „August, als het je gemoed niet be zwaard Proost „Mijn gemoed! Iedere arbeider is zijn ioon waard, staat in Lucas „Kinderen, kinderen 1 August heeft ge sproken! Het staat in Lucas 1 Oweram, lui wammes, waar blijft 't bier? August, de av beider is zijn loon Waard 1" „Wacht jij maar, totdat je thuis komt." „Voor den dag er mee." „Ik bedoelde alleen maar, dat je Emilie jou dan ook je loon waard zal vinden." „Gustav, je Emilie 1 Hoera voor Emilie! En haar pantoffeltje 1 En het 'bedsermoen 1 O wee 1" Gustav Wiskotten had de wenkbrauwen gefronst. Hij dronk zijn glas keg en zett© het hard neer. „Laat dat. Ik mag mij toch ook wel eens amuseeren. Of werk ik allo duivels niet even hard als jullie anderen te zamen? Als ik mij dan eens dubbel ontspan „Gustav, hier is Emilie toch niet, dat je eene verdedigende houding aanneemt?" „Ach, wat. Ik ben tien jaar te vroeg ge trouwd. Weet ik zelf. Maar toch waarachtig niet, opdat jullie je liefhebberijen beter zoudt kunnen bot vieren? 't Geld wegsmij ten? Met 'n sabel rinkelen? I11 't geheim ge dichten fabriceeien, in plaats van uanden, passementerieën en matten? Daar. Kijk deze vuisten eens 1 Wupperdaller fabrieks merk. Wiakoctensch. En hou nou je bek." „Oho, wie smijt er geld weg?" „August. Voor louter missies. Voor lou ter beidengobrood in China, Afrika eit Kamschatka." „Wat begrijp jij van christelijke zorg 1" „Neen. Dat -doe ik ook niet. Mij is het hemd nader dan de rok. Houd eerst in je eigen huis eens flink opruiming, in plaats van den neus in vreemde landkaarten) t© steken. Als jullie de gelden voor buitenland sche en binnonlandscho missiën bij elkander gelegd en daarmee onder jo eigen landge- ncoten de ellende met wortel en tak uitge roeid hadt, zoodat er niets meer te doen overbleef, dan in Godsnaam de vaan ont rold en naar het hewlenland! Maar niet eer. Hier brandt het en daar blusschen jullie. Zeg eens een citaat op, feestvarken 1" „Wirtschaft, Horatisl" „Precies, Wirtschaft1" „Gustav als moralist I Gustav als volks led dérHeidaar, en het sabelrinkeleu?" „Nou. dan hebben1 we twee matadors te gelijk. Wilhelm en Fritz. Laat maar eens zien. Jullie hebt reeds een scheeve heup, al leen van den sleepsabel!" „Wij maken onze oefeningen mee als ieder ander. Daarmee basta." „En zet ze thuis voort. Zien de kerels et, niet uit als verkleede luitenants! Waar ia dan de trots op de blauwe werkkiel van on zen ouwe gebleven? Wij zijn de arbeiders klasse. Wij zijn, zooals we zijn, nummer een De op twee na de jongste Wiskotten was de tafel omgèloopen. Zijn ernstige, helder© OOgen vertoonden een smeekenden blik. „Gustav, luister eens, we hebben; allen onze liefhebberijen. Jij houdt van een goe den dronk uit den beker, ik uit de dichters. Schaadt dat de fabriek iets? Neen. Maar ons zou het als menschen schaden, indien we het nalieten, omdat we dan niet meer ons) zei ven zouden zijn." „Al goed," zeide Gustav Wiskotten, „jul lie hebt allen gelijk." Word* vrrolfé

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1