BINNENLAND. De Spaansrhe troepen in Marokko heb ben opnieuw een belangrijk succes behaald. Volgens bericht uit Melilla d.d. 7 Septem ber had de kolome Aguilera die bij Soek el Ar ba een aanval van 1500 Mooren afsloeg, het vijandelijke kamp aanviel en vernielde, slechts 10 gewonden en 1 doode. Zij bracht den Mooren aanzienlijke verliezen toe en bezette een stelling in liet midden van het Adaragebied. Dit 13 de tweede overwinning van betee- kenis die de Spanjaarden in die streek be halen. Ook op 1 September brachten de re gimenten Melilla en Africa nit Melilla aan 1500 Mooren te voet en 500 ruiters zware verliezen toe die op 60 tot 80 dooden en meer dan 200 gewonden werden geschat. Deze overwinningen danken de Spanjaar den hoofdzakelijk aan de gesteldheid van het terrein een vlakte. Hun reglemen taire krijgstactiek is alleen daarop bere kend en faalde daarom tot dusver in hot ge bergte. Bovendien raken de Spanjaarden meer geoefend, en beginnen practósch en niet theoretisch oorlog te voeren. De ka nonnen bewezen goede diensten en dreven de Mooren o.p een wilde vlucht. Hierbij hadden de Spanjaarden slechts 2 gewon den. Van het veldtochtsplan lekt door dat de Spanjaarden eerst Seloean zullen pogen te nemen en van twee kanten op Nador mar cheren. den Goeroegoeberg omtrekken en eindelijk dezen heiligen berg der Mohamme danen beklimmen. De weg naar de mijnen zou dan open liggen en do Spanjaarden die zich tot dusver tot het afslaan van aanval len bepaalden zullen dan tot het offensief moeten overgaan. Daar de Kabylen weigerden de lieden, die den aanval op de kolonne Aguilera leid den, uit te leveren., heeft generaal Marina een strafexpeditie in Oostelijke richting be voelen waarbij naar 't heet de Rifioten zware verliezen leden en verscheiden dor pen verwoest werden. Tegelijk ondernam kolonel Larraea een expeditie tegen de Moe- loeja. Marokko. Berlijn, 8 Sept. Moelay Haf id heeft de Engelseho en Fransche consuls, die hem de nota van het corps diplomatique, waarin geprotesteerd wordt tegen de martelingen, aan welke opstandelingen naar oud gebruik worden onderworpen, ontvangen, kennis ge nomen van den inhoud der nota en verklaard dat dergelijke straffen van nu af in Marokko zouden worden afgeschaft. Hij machtigde de consuls dit antwoord officieel over te bren gen. Perzië- Teheran, 8 Sopt. Het Petersburg- sche Telegraafagentschap meldt, dat de Per zische regeering de juweelen van den gewe zen Sjah aan het Crédit Lyonnais te Parijs heeft gezonden. Men hoopt er een millioen Rbl. voor te ontvangen. Allerlei. Brussel, 8 Sopt De Patriote doolt mede, dat Cook aan de directie van het ob servatorium telegrafisch boricht, dat hij vennoedel ijk niet naar België zal komen, daar hij onmiddellijk naar Amerika wenscht te vertrekken. Kopenhagen, 8 Sept. Cook heeft kapitein 8verdrup verzocht een schip uit te rusten, waarmede Sverdrup zou kun nen vertrekken om op Cape York de twee Eskimo's te zoekoa, die Cook naar de Noord vergozelden, óm die zoo spoedig mo gelijk naar New-York te brengena. Londen, 8 Sept. Router's bureau ontving een telegram van Peary uit Indian Larbour via Capa Ray op New-Foundland, waarin hij zegt dat Cook's verhaal niet te serieus moet worden opgenomen. De twee Eskimo's, die Cook vergezelden, deelden Peary mede, dat Cook niet verder naar het Noorden is gegaan, dan waar hij land in zicht kon houden De andere leden van den stam bevestigden deze berichten. Londen, 9 September. De Ti mes publiceert het volgende korte relaas van Peary's expeditie door Peary uit Battle Harbour getelegrafeerd als inleiding van zijn volledig verhaal De Roosevelt vertrok van New-York op 6 Juli 1908, vertrok van Sydney op 17 Juli, kwam te Kaap York op Groenland aan den len Augustus, verliet Ef&h op Groenland 8 Augustus en kwam te Kaap Sheridan op Grantland op 1 Septem ber aan. Bij Kaap Sheridan werd overwin terd. E u g n e Lefèbvre f. Velen zullen ongetwijfeld met deernis het tragische uiteinde vernomen hebben van de- zon aviateur, die ook hier in Nederland (op Groot Pers vu) eenigo mooie vluchten vol bracht. Het Handelsblad deelt van zijn leven het volgende mede: Lefebvre is 32 jaar oud geworden. Hij studeerde te Rijssel en slaagde daar als in genieur. Eenigen tijd was hij in Tunis werkzaam aan een fabriek, tot hij vernam, dat zijn studeermakker Clemonoeau, do zoon van den thans afgetreden Franschen minister, directeur was geworden van een maatschappij voor luchtvaart. De lucht vaart trok 'K>k Lefèbvre zeer aan, en hij slaagde er in als ingenieur aan de Ariel- maatsc-happij te worden verbonden. Als ingenieur zagen we hem dan ook bij den vliegtocht bij Leur graaf de Lambert ter zijde staan. En daar vernamen we in eens, midden in de voorgenomen tournée van De Lambert door ons land, dat deze naar Frankrijk was teruggekeerd en diat Le fèbvre hem zon vervangen. Hij had reeds eenigo tochten, waaronder zelfs oen van 18 minuten volbracht. Wright's leerlingen. Wright en Tiasan- dier zijn niet bereid hun vliegkunst ook aan anderen te leeren. Lefèbvre he*»ft in enkele weken zich zelf het vliegen geleerd, zonder daarbij het toestel te beschadigen. Na de vluchten op Groot Persyn he*ft hii in de vliegwee.k van Rheims er he»6 meeste toe bijgedragen, dat de biplon, sy- s.eem Wright, zioh heeft gehandhaafd tegen de monoplan Londen. 8 Sept. De „Prinses Ju liana" is heden middag te Queenborough aangekomen. Het schip had gedurende den proeftocht in de Noordzee een gemiddelde snelheid van 22 knoopen. Boekarest, 8 Sept. Bij de instor ting van de loods te Constantza is een sol daat gedood, 44 werden ernstig en 15 licht gewond. De Staatscourant van Donderdag 9 September bevat o. a. de volgeiwi- Konink lijke besluiten: benoemd in de rechtbank te Middelburg tot president mr. B. W. F. Kronenberg, rechter in dat collegetot vice-president mr. J. H. van Bel, rechter; door deze benoeming bestaat het voornemen een der opengevallen rech tersplaat sen onvervuld te laten en daarentegen het rechters personeel te Haarlem met 1 rechter te vermeerderen benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouw- wintersclvool te Meppel A. D. Morrema te Groningen. Dinsdag ontving H. M. de Koningin den oud-minister Cremer in audiëntie. Hare Majesteit de Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek aan baronesse van Gohstein op het kasteel Oldenaller. Dinsdag namen als gasten deel aan het diner van Hare Majesteit de Koningin- Moeder jonkheer Testa, Hr. Ms. gezant te Madrid; luitenant-generaal Van Daalen; baron Van Hogendorp, adjudant i. b. d. jonkheer Van Kretsdhmar van Veen, direc teur-generaal d-ar Staatsspoorwegen en me vrouw, en verschillende ingezetenen der pro vincie Utrecht, met hunne daimes. De Minister van Landbouw N. en H. de heer Talma, begaf zich gaster naar Am sterdam, ter bijwoning vun het congres voor Huisindustrie. Geldersche IJssel. Naar de Zu-tph. Ct. verneemt, aal de minister van Waterstaat, mr. L. H. W. Regout, in den loop dezer maand een tocht maken langs den Gelderschen IJssel in verband met plannen tot verbetering van dae rivier. Oost- en Witte- Zeeconfe- f er emtio. Gisteren, is te Scheveningen bijeengekomen de Oost- en Witte Zeecon ferentie, ondór voorzitterschap van Lars Krogius, handelsraad te Helsingfors, die herinnerde aan verschillende oorzaken der crisis in het bijzonder de massa-stakingen dn Zweden. Dergelijke oorzaken zullem eerst verdwijnen wanneer de harde ervaring de socialisten tot vreedzame denkbeelden zal hebben gebracht. Over verschillende bepa lingen betrekkelijk de vrachtvaart werd breedvoerig van gedaohten gewisseld, voor- loopig zonder conclusie. De beraadslaging wordt morgen voortgezet. Hr. Ms. gezant te Brussel, jihr. Van der Staal van Piershill, die zijn jaarlijksch verlof in Italië doorbracht, wordt, alvorens naar zijn post terug te keeren, a. s. Vrij dag nog voor eenigen tijd te 's Graven/hage verwacht. De heer Paul E. I. Hemelrijk, con sul van Japan te Liverpool, is in het hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage aange komen. D« Indische bsgrooting. Men meldt uit 's Gravenhage: Verschenen is de Indische begrooting voor 1910. Deze wijst de volgende eindcij fers aan Uitgaven in Nederland 47.156.174 Uitgaven in Indië 171.178.888 Het Nederlandscbe eskader, op reis naar China en Japan, is te Amoy aange komen Manoeuvres. Met besliste zeker heid kan bericht worden, dat de manoeu vres der vierde divisie doorgaan en dat in verband daarmee van 15 tot 22 September o.a. te Amersfoort inkwartiering komt. Wel zijn de troepenafdeelingen minder sterk dan aanvankelijk werd opgegeven, ook omdat de verlofgangers uit plaatsen, waar cholera voorkomt, niet deelnemen aan de oefenin gen Uit Tiel komt, op gezag van den burge meester, de mededeeling, dat de groote ma noeuvres in de Betuwe zijn afgelast in ver band met de op de vele plaatsen in ons land heerschende cholera. Door dit besluit zijn velen uit Tiel en omgeving gedupeerd, daar aanzienlijke par tijen hooi en stroo en mondvoorraad door verschillende leveranciers reeds waren inge slagen of besteld. Geneeskundige manoeu vre. Heden en morgen zal te Haarlem de jaarlijksche geneeskundige manoeuvre gehouden worden, welke ditmaal vam groo- ter afmeting zijn zal, doordat de zieken dragers van het 10e regiment infanterie van drie lichtingen daaraan zullen deelnemen. De oefeningen worden gehouden op het terrein van het goederenstation der H. IJ. S. M. aan de Pijlslaan. Generaal Botha te Leen warden. Gisterenmiddag met den snel trein van één uur kwam uit Den Haag te Leeuwarden aan generaal Louis Botha, eer ste minister der Transvaalkolonie, verge zeld van zijn secretaris dr. Bok. Generaal Botha heeft zijn intrek geno men in ,,De Nieuwe Doelen". Gisterenmiddag reden de heeren, ond^- pc-leide van den president der Friesche Maatschappij van Landbouw, dr. E. van Weideren baron Rengers, en den inspecteur van het Friesch Rundvee-Stamboek H. Offringa naar Oudkerk en Marssum. Kapitein C o 1 ij n. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) loopt, volgends de N. Ct. het gerucht, dat bij de ouders van het nieuw- gekozen Kamerlid kapitein Colijn, b.ericht is ontvangen dat hij in Indië schipbreuk zou hebben geleden. Schoolartsen. Sollicitanten worden opger<-upen nair de betrekking van assistent-schoolarts te 's Gravenhage, op een aanvangs-jaarwedde van f 3000, die met 4 3-jaarlijksche verhoogingen van 250 kan stijgen tot het maximum van 4000. Het zal den benoemde veroorloofd zijn slechts oonsultatiene practijk uit te oefenen. Louis Bouwmeester's plan nen. Een vertegenwoordiger van de Deut sche Wochenzeitung i. d. Niederl. heeft Lcuis Bouwmeester geïnterviewd over zijn toekomstige plarnen. Zooals men weet, ver trekt hij in November a.s. wederom naar Indië, en daar zal hij nu, naar hij mede deelde, voorloopi'g blijven. De duur van zijn kunstreis zal van de houding van het publiek afhangen daarna is hij voornemens te Bataria of Soerabaja een tooneelschool op te richten, waaraan niet alleen Europea nen, doch ook inlanders, die de Nederland scbe taal machtig zijn, hun opleiding kun nen ontvangen. Daardoor hoopt Bouwmees ter ook de kennis van en liefde voor onze vaderlandsche tocneelliteratuur in zeer rui men kring te verbreiden. Deze school is dan weer een onderafdeeling van een groote too neelschool, welker leerlingen, na afgelegd eindexamen, Bouwmeester in zijn streven kunnen helpen. wingen over het referaat van J. J. Cam- minga. De heer L. Poell vraagt „Waarom zijn er nog arbeiders, die in de oude huisin dustrie werken en waarom gaan er weer ar beiders in de (nieuwe) huisindustrie wer ken? Vroeger waren de» toestanden in de huisindustrie lang zoo slecht niet als thans. Daarem zijn er zoowelen in de oude huis industrie blijven hangen. Een slecht begre pen eigenbelang, het familieleven in volle vrijheid drijft nu nog velen de huisindustrie op te nemen. Een soort ijverzucht om 't ge- heele vak machtig te zijn, noemt Spr. even eens een belangrijke factor. Loonraden die nen thans uit te maken hoeveel de huisar beiders verdienen moeten, opdat er verbe tering kt-meGeregeld moet dit worden bij de wet Mevr. W. Drucker pleit voor den arbeid der vrouwen in de huisindustrie, als die in dustrie dan toch bestaat. Vervolgens wordt gepauzeerd. Na de pauze beantwoordt de heer J. J. Camminga met enkele woorden de debaters. De beer I. P. de Vooys licht daarna zijn referaat over de nadeelige gevolgen der Huisindustrie op stoffelijk en zedelijk ge bied toe. Spr. zegt, dat zijn referaat er vooral op doelt te doen uitkomen hoe de verschillen de vormer van huisindustrie geheel verschil lende misstanden baren. Nadat nog verschillende personen het woord hadden gevoerd, werd de eerste Con gresdag geslopen. Huldiging Jean Luzac. Aan het huis Rapenburg no. 112 te Leiden, thans bewoond door den heer J. P. J. Dries- sen, lid van den gemeenteraad aldaar, had hedenmiddag de plechtige onthulling plaats van een aldaar in den gevel geplaatste zil ver-bronzen gedenkplaat ter nagedachtenis van prof. dr. Jean Luzac, in leven hoog leeraar in de Grieksche taal en letterkunde en de Vaderlandsche Geschiedenis te Lei den, geboren 5 Augustus 1746 en op tragi sche wijze om het leven gekomen op 12 Ja nuari 1807, bij het springen van het kruit- sch p. Het gedenkteeken is vereerd door „The Netherlands Society" te Philadelphia. Pa. U. S. A., als dankbare erkenning voor de® kraclitigen steun door Luzac verleend als redacteur van de Leydsche Courant (Gazette de Leyde) tijdens den onafhankelijkheidsoor log van de Vereenigde Staten van Noo»-d- Amerika. De desbetreffende artikelen van Luzac, welke indertijd eene groote vermaard heid verwierven, deden hem de warme ge negenheid 'en vriendschap veroveren van mannen als o. a. Washington, Adams en Jefferson Bij en na de plechtigheid der onthulling, welke werd bijgewoond door vele plaatse lijke en academische autoritenten en vele belangstellenden, wend liet woord gevoerd door de heeren prof. dr. P. J. Blok, als voorzitter van het Comité dat zich met de leiding der zaak in» Nederland had belast, prof. dr. J. Verdiam, rector-magnificus der Leidsche Universiteit, dr. W. Elliot Griffis uit Philadelphia als voorz. van het comité voor Huldebetuiging aldaar en door prof dr. L. Knappert als waarnemend voorzitter van de Maatschappij van Nederlandscbe Let terkunde, van welke vereeniging Luzac ge- durei ie vele jaren een verd:enstelijk lid is geweest. Ten slotte werd door de aanwezigen geza menlijk een bezoek gebracht aan de graf tombe van Luzac, in de Pieterskerk te Lei den. 3 October te Leiden. Voor de uitdeeling van haring en brood, bier, pij pen, tabak enkoffie, voor ditmaal van wege de 3 October-vereeniging, hebben zich bij het bestuur weer ver over de 3000 man nen en nog ruim zooveel vrouwen aange meld. De omstandigheid, dat dit jaar voor het eerst in plaats van bieT ook koffie cadeau wordt gegeven, heeft de animo wellicht nog doen toenemen. Landbouwtento n stel ling te Aalten. De landbouwten toonstelling heden en morgen, werd des mor. gens 10 uur geopend door den directeur- generaal van landbouw, den heer Loviak. Des namiddags 3 uur voorbrengen van de bekroonde dieren in den ring; half zes sluiting daarna gemeenschappelijke maaltijd in hotel Voorderman. Den tweeden dag wordt de tentoonstelling om 10 uur heropend, waarna des middags weer do bekroonde dieren voorgebracht wor den. De „Stödtische Kapelle", uit Uerdin- gen, geeft verschillende concerten, ook zijn kermisvermakelijkheden aan de tentoonstel ling verbonden. Het geheel zal besloten worden met vuur werk. Trappisten. Uit Tilburg schrijft men aan het N. v. d. D. Aanstaanden Vrijdag 10 Sept. zal hier, ten verzoeke van de heeren mr. J. van der Mortel, advocaat en procureur te Tilburg, en C. Brenders, burgemeester van Berkel, als vertegenwoordigende den onbekenden eigenaar f eigenaren) van de zaken welke aan wezig zijn in de veriater abdij der Trappis te i de geheele veestapel der abdij, be staande uit 52 stuks hoornvee, 33 varkens, alsmede 400 kippen, publiek verkocht wor den Grondwerkers. Het bestuur der Al.gemeene Patroon svereeniï ging ont ving eergisteren mdddag, enloele uren na het aangekondigde uur der conferentie tusschen het bestuur der A. P. V. en de metselaars en opperlieden, die bij den bouwer Sellmey- er het werk gestaakt hebben, de schriftelijke mededeoling, dat de betrokken werklieden niet ter conferentie zouden verschijnen. De A. P V. moest zich, zoo stond in het schrij ven vermeld, wenden tot de besturen der betrokken vakvereemigingen, n.l. de metse laars vereeniging D. V. V., de opperlieden- ver een iging Nieuw Leven en de vereeni ging van bouwvaksjouwerlieden „Bijtijds Ontwaakt". Een beslissing op dit schrijven was heden nog niet genomen. De staking der grondwer kers te Amsterdam. Heden zal van wege de vereenigingen, die met de Alge- meene Patroonsvereeniging gecontracteerd hebben, een manifest worden uitgegeven, waarin hun standpunt ten opzichte der grondwerkersstaking wordt uiteengezet. In het bijzonder zal in dit manifest worden ver meld, welk aandeel de gecontracteerde ver eenigingen gehad hebben in de pogingen om het geschil tot een oplossing te brengen. Snel opgeloopen. In de eer ste burgerlijke zitting na de vacaaitie, kwa men Dinsdag bij de Haagsche rechtbank 347 zaken voor. De twee duizend gulden uit den nangeteekenden brief. Vonr het gerechtshof te Amsterdam dien de gaster im hoog er beriep die zaak van dón he.rr H. baron van Heeckeren van Brand- senburg, oud 75 jaar, door de Utrechtsche rechtbank veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf (geëischt was 6 maanden) be klaagd dat tiij te Utrecht op 18 Jan. jl. met- het oogmerk zich of een ander weder rechtelijk te bevoordeelen, een commies van dï posterijen heeft bewogen of doen bewe- geu, af te geven aan zijn bediende een re?u van aanneming door de posterijen ter ver zending van een aangeteekenden brief met aangegeven waarde van f 2000, bestemd voor den oud-minister P. Rink, te 's Graven hage, door opzettelijk valschelijk een cou vert dichtgeplakt en met vijf lakstempels voorzien en van de aanduiding „aangegeven waarde f 2000", doch binnenin, gelijk hem bekend was, dit bedrag niet inhoudende en aan de onderzijde opengesneden en weer met kleefstof dichtgemaakt ter verzending aan het adres, door zijn bediende ten postkan tore te Utrecht doen aanbieden en aanne men tegen terugontvangst van genoemd re?u, hetgeen recht gaf op verantwoording van een schadevergoeding tot een bedrag van f 2000. Het feit werd gequalificeerd als oplich ting en valsche aangifte. In hooger beroep nu waren geen getui gen gedagvaard .alleen dr. Hoitsema, con- ir< leur-generaal aan 's Rijks Munt, en prof. Cchen als deskundigen. Mr. P. G. H. Dop had weder de verdediging op zich genomen. Nadat door raadsheer mr. F. A. Eggers rapport was uitgebracht nam de president, mr. Vogel, beklaagde in verhoor. In kalme bewoordingen verklaarde hij, dat hij geen kleefstof had gebruikt. Voor zooveel geld bi-treft, zegt hij op genoemden datum 10 a 12 mille in huis te hebben gëhad, maar niet te weten of dat geld van een erfenis dan wel van de Balije afkomstig was. Ook weet hij niet of hij de bedoelde twee bankbiljetten in den brief, dan wel daarbuiten, tusschen brief en omslag, heeft gestoken. Omtrent mogelijke herkomst van de Balije verklaart bekl. tegenover raadsheer Teixeira de Mattos, dat het geld kan ontvangen zijn van October-dividend. Aan raadsheer Henny antwoordt bekl., dat zijn dochter in de kamer was toen hij den brief schreef, de bankbiljetten insloot en den brief dichtlalcte. Me' betrekking tot het kwastje, hetwelk bij huiszoeking bevonden was zorgzaam uit- gewasschen te zijn, verklaart bekl. tegenover den advocaat-generaal, dat hij dat had ge daan niet bet oog op photographisch papier, waarbij hij bet na gebruik steeds bewaarde. Immers bij bet gebruik van de schakellijm maakte hij (aldus zijn vroegere verklaring bevestigende) steeds gebruik van zijn vin ger Hierna werden de genoemde deskundigen geboord. Zij bevestigden hun bekend rap port, volgens welk zij de lijm hadden on- dei zocht, waarmede de opengesneden brief was dichtgeplakt. Zij hadden de lijn in be slag doen nemen, bij de posterijen te Utrecht en 's Gravenhage in gebruik, en bevonden dal die lijm dextrina bevatte, terwijl de bij bekl in beslag genomen lijm evenmin dex trine bevatte als de stof waarmee de brief na opensnijding fijntjes was dichtgeplakt. Aan raadsheer Van der Zweep antwoordt bekl., dat hij niet kan verklaren hoe aan het bij hem bevonden mesje lak gekomen is. De advocaat-generaal jhr. mr. P. A. J. va/i den Braudeler, tot het requisitoir geko men, begon met te wijzen op den naam en den stand van dezen beklaagde. Het is waar da. geen getuigen rechtstreeks het ten laste gelegde hebben kunnen waarmaken, maar de aanwijzingen zijn niettemin krachtig ge noeg. Het belangrijkste daarvan is wel, dat de postdirecteur, die den brief deed wegen, be\cnd dat hij 12 gram woog, zooals ook te Utrecht bij aangifte was gebleken, maar dat wc: twee bankbiljetten van f 1000, bij dien brief gevoegd, het gewicht had moeten zijn 18 grani. Gebleken is ook dat het feit niet te 's Gravenhage kon zijn gepleegd, maar al leen te Utrecht. En nu is wel is waar de brief omstreeks een half uur onder berusting geweest vatf de postbeambte, maar niet te verwachten is dat zij, aan het loket zittende ter bediening van het publiek en voortdu ren door postbeambten omsingeld, gelegen heid zou hebben gehad op zoo zorgzame wijze de bankbiljetten uit den brief te ver wijderen. Bovendien heeft men de deskundi gen gehoord omtrent de aan het postkantoor gebruikte kleefstof. De verklaringen door de dochter in eersto instantie afgelegd, achtte Spr. bedenkelijk voor beklaagde. Immers, zij had verklaard in de kamer te zijn geweest toen haar vader den brief schreef en de bankbiljetten in sloot, maar de knecht had verklaard haar niet te hebben gezien, en zij had later ver klaard dat de bankbiljetten waren ingeslo ten tusschen brief en couvert, terwijl zij vroeger voor de politie had gezegd, dat zij tusschen het beschreven gedeelte van den brief waren gevoegd. Ook tegen bekl.'s on zekerheid omtrent de herkomst van de bankbiljetten had Spr. ernstige bedenking. De herkomst heette eerst geweest te zijn van een erfenis van anderhalf jaar geleden, later heette het van de Balye van Utrecht, maar dat wil er bij mij niet in, zegt Spr. Drie dagen na verzending van een brief met bankbiljetten van f 1000 vergist men zich niet omtrent, de herkomst als waren het daar bankbiljetten van f 10. Ook pleit tegen bekl., dat in afwijking van vroegere gewoonte de nummers van de bankbiljetten r.iet in den brief zijn vermeld. Het gedrag ncemde Spr. het allerminst in overeenstem- Te zamen 218.335.062 Middelen in Nederland 21.135.046 Middelen in Indië 172.353.284 Te zamen 194.318.330 zoodat zij sluit met een nadeelig saldo van 24.016.732. Voorgesteld wordt het Koloniale Etablis sement van A mis ter dam naar Utrecht te verplaatsen. Het voarnemen bestaat van het Koningin-Wilhelmdnagasthuis voor ooglij- ders te Bandoeng een. gouvernementsinrioh- tng to maken. Gelden worden gevraagd hoofdzakelijk voor lotsverbetering van liet personeel van den post-, telegraaf- en telefoondienst. Voor aanleg en uitbreiding van Staatsspoorwe gen wordt aangevraagd 88.605.000. Het nieuwe p&ntserschdp ,De Zeven Provin ciën" zal in 1911 deel uitmaken van het Oost-Indische eskader. De hoeveelheid kof fie hier te lande te verkoopen wordt ge raamd op 29000 pikols. Het beeld van de begrooting 1910 komt overeen met dat der ioopende begrooting. In verband met den aai koon van den spoorweg BataviaBui tenzorg is een suppletoire begrooting inge diend Wijziging Reg.-Regl. en Ind. Comptabiliteitswet. Naar wij vernemen, zal deMemorie van Antwoord betreffende de wijziging van het Indische Reg.-Reglement en de Ind.-Comptabiliteits wet (ter bevordering van de financieele zelfstandigheid van Ned.-Indië) vergezeld gaan van een gewijzigd ontwerp, waarbij tot op zekere hoogte v.ordt tegemoet gekomen aan de bedenkingen, in het Voorl. Verslag tegen de wets voordracht geopperd. N. Ot. Bestrijding van de kruis bes s e n-m eeldauw. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wering van don Amerikaanschen kruisbes- senon eeldauw. Door den Raad van Arnhem werd het crediet voor het gemeentelijk werkloozeri- fonds voor het jaar 1909 verhoogd van 2000 tot 3000. In de gisteren gehouden raadsverga dering van Haarlemmermeer heeft de heer D Eggink, die meer dan 55 jaar gemeente secretaris is geweest en nu den dienst met pensioen verlaat, afscheid van den raad ge nomen. Zijn opvolger, de heer N. J. Rinkel, tot dusver eerste ambtenaar ter secretarie werd in dezelfde zitting geïnstalleerd. De begrafenis \an den heer Zier, in leven directeur van den Prorinciebank te 's Gravenhage, zal plaats hebben a.s. Vrij dag te 1 uur van het sterfhuis uit naar Oud- Ei k-en-Duinen. Geneeskundig congres. In de laatste zitting van het geneeskundig congres te Boedapest is besloten tot de instelling van een permanent internationaal bureau, dat gevestigd zal zijn te 's Graven hage, terwijl tot secretaris-generaal van dat bureau is benoemd prof. Wenckebach. Het volgend congres wordt in 1913 te Lon den gehouden. Het Congres over Huis industrie. In het Concertgebouw te Amsterdam werd gisteren het Congres over Huisindustrie geopend onder voorzitterschap van dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor wette lijke bescherming der arbeiders, te Den Haag. Een woord van welkom sprak allereerst dr. W. H. Nolens, als voorzitter van het Congres. Spr. heette „den minister van Arbeid", minister Talma, welkom, daarna de verschillende vertegenwoordigers der mi nisters en de overige aanwezige autoriteiten. In zijn openingsrede noemde dr. Nolens dit Congres de derde stap in de richting van verbetering der huisindustrie-toestanden. Dit Congres is wel de derde stap, doch mag niet de laatste zijn. Ook wat de huis industrie betreft, die niet geheel afkeurens waardig is, zijn talrijke idealen te bereiken. Vóór alles is kennis van de feiten noodig. Behalve de bekende ellende der huisin dustrie wijst Spr nog op de zeer groote af hankelijkheid der arbeiders van de werkge vers. Doch gegevens bestaan er op dit ge bied nog lange niet genoeg het is dan ook zeer moeilijk een volledige statistiek op te maken. Spr. hoopt dat de debatten meer licht op de verschillende toestanden mogen werpen. Vervolgens wordt het Congres ge opend verklaard. Daarna is aan de orde het referaat van mr. H. J. Tasman. Het woord is aan den heer P. J Zaalberg, uit. Arnhem. Spr. bestrijdt dat de huisindustrie een uit komst is voor velen die zich wel willen ont trekken aaD de verplichtingen hen opgelegd door een sociale bedrijfwetgeving. Voorts bestrijdt Spr. het middel om de huisindustrie-ellende te verminderen door beperking van het kindertal. Aan de orde is thans punt III, beschou

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2