Vrijdag 10 September 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. W°. 73. J a )il MERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonder, ijle nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelgks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgever* in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.30. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeliae bepalingen tst het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement, leae circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Het vertrek van den ex-Sjah van Perzië. Kort is de heerschappij van Mohammed Ali na den dood zijns vaders, (in 1907) over het Perzische rijk geweest. Zeer spoedig na zijne troonsbestijging begonnen opnieuw de woelingen, welke ten doel hadden een© con stitutie te verkrijgen, een beweging waar- tgenover de Sjah, vermoedelijk ondier dein invloed eener machtige hofkliek, steeds een weifelende houding schijnt te hebben aan genomen, zoodat de vooruitstrevenden niet wisten wat zij aan hun vorst, die toch als liberaal gezind te boek stond, hadden. De met moeite verkregen grondwet werd spoedig weer ingetrokken, onder voor wendsel diat de Perzen er nog niet rijp ge noeg voor waren, daarna zijn Engeland en Rusland zich in dit spel gaan moeiener moet na dien tijd weer eens zoo iets van eene constitutie geweest zijn»; we herinne ren ons een tijd waarin we niet wisten of Perzië een grondwet had, al dan niet. Het moet gezegd worden, dat de berichten uit het ver afgelegen rijk niet uitmuntten door spoed en duidelijkheidin kritieke tijden was de censor krachtig aan het werk. Inmid dels had zich in het rijk een heftige strijd tusschen de vooruitstrevenden en de troe pen van den sjah ontketend, eerst in Tehe ran, daarna in Tabriz, de wijkplaats der vooruitstreven den, waar langdurig is ge vochten. Daarin mengde zich de Russische kozakken-overste Liakhoff met zijne troe pen. Het zal onnoodig zijn deze lange lij densgeschiedenis voor onze lezers nog eens te herhalen, ze raag bekend geacht worden. Het einde is de triomf der zoogenaamde „revolutionairen" geweest, die gepaard is gegaan aan de afzetting van Mohammed Ali van den troon. Het slotbedrijf van dit poli tieke drama heeft zich dezer dagen voLtrok- kende nieuwe Perzische regeering en de vertegenwoordigers van Rusland en Enge land zijn het eens geworden over de voor waarden onder welke de onttroonde Sjah zich naar het buitenland zal begeven. Mo hammed Ali is ontslagen van zijn schulden en geeft zijn vermogen in onroerende goe deren afhij ontvangt daartegenover een pensioen van 100,000 toman (200,000 gul den ongeveer) jaarlijks zoo lang hij leeft. Na zijn dood ontvangt zijn gezin 25,000 to man jaarlijks. Mocht hij zich evenwel schul dig maken aan kuiperijen tegenover de nieu we regeering, dan vervalt zijn jaargeld. De bepaling werd bij dit contract gemaakt dat onmiddellijk na onder teek ening er van de ex-sjah uit het land zou vertrekken. Te vens werden zijn kostbaarheden verbeurd verklaard Gisteren heeft de gevallen vorst zijn va derland verlaten en is hij naar Rusland ver trokken. Ongetwijfeld mot een bloedend hart. .Dat ik Perzië moet verlaten" zoo verklaarde hij dezer dagen aan een bericht gever van den Roeekoje Slowo ,,en in bal lingschap de rest van mijn leven zal moeten slijten, doet mij innig zeer. Ik zou liever als gewoon derwisj door Perzië zwerven dan het brood der ballingschap eten." Dezelfde correspondent had eveneens een onderhoud met den tot levenslangen bal lingschap veroordeelde oud-minister Saad- ed-Daouleh. Wij vermelden het reeds onder onze politieke berichten., doch het komt o.ns gewenschit voor het in dit verhand nog eens te herhalen „Op den derden dag van de belegering zoo vertelde de voormalige minister der residentie, toen de kansen van de revoluti- onna:ren gunstig schenen, besloot de Sjah naar de Russisch ambassade te vluchten. Ik deed al mijn best, den Sjah te weerhouden van dien gevaarlijken stap; ik had geheel andere plannen voor een vreedzame bijleg ging van het geschil. Ik had een manifest opgesteld, waarin alle eisohen der revolu tion naiivyn werden ingewilligd, opdlat wij geen bemoeiing van vreemde mogendheden met onze zaken te vreezen zouden hebben. Bovendien zouden de reactionnairen onmid dellijk uit Teheran worden verbannen, en zou hot parlement worden bijeen geroepen. Een deputatie uit de stad, aan wie ik mijn plannen mededeelde, was het daarmede vol komen eens. „Ook de leiders der revolutionnairen, de Sipacb-dar on Sardar Assad, stemden daar in toe. Den volgenden dag zou door aanplak king dit alles aan het volk worden medege deeld. Ik ging 's avonds slapen, ia de vaste overtuiging, dat alles verder vreedzaam zou verloopen. Maar hoe groot was mijn ver bazing, toen ik den volgenden morgen de vlucht van den Sjah vernam „Ik hoorde dat in den nacht twee diplo maten van de Eugelscbe ambassade een langdurig onderhoud met den Sjah hadden gehau en hem de vlucht hadden aangeraden. De Sjah vluchtte op een oogenblik toen zijn leven geen gevaar bedreigde, toen alles in de beste orde was. Ik ben van meening, dat de twee groote mogendheden Engeland m Rusland, zeer onoprecht tegen Perzië zijn. Toen ik nog minister-president was, hebben beide mogendheden niets gedaan, om de grondwet te doen voortbestaan. Zij volgen een zeer merkwaardige politiek. Aan alles ziet men, dat zij afwachten! De nieu we regeering heeft gee-n manschappen en geen geld. De beide mogendheden kijken de zaak kalm aan. Welk dubbel spel zij «pelen is duidelijkzij willen dat in Perzië steeds onrust heerscheil zal, opdat zij voor deel ervan zullen hebben." Hot zal wel altijd moeielïjk vallen het juiste licht te doen opgaan over de rol, welke Rusland en Engeland in de Perzische aangelegenheden hebben gespeeld. Rusland heeft langen tijd onder de verdenking ge staan in troebel water te willen visschen, door Engeland daarin de vrije hand gela ten. Door vele Engelschen is dit met leede oogen aangezien. Mag men afgaan op de of ficieel© bescheiden, door Engeland hierover in 't licht gegeven, dan zou Engeland's stre ven zich uitsluitend daartoe hebben bepaald, dat beide mogendheden zorg droegen dat aan leven en goederen, van vreemdelingen door de strijdenden niets weird gekrenkt. Hot Foreign Office te Londen hoeft namelijk deze week een witboek uitgege ven dat aan de gebeurtenissen in Perzië ge wijd was. De gepubliceerde documenten strekken zich uit over het tijdperk Novem ber 1908Mei 1909, dat is de periode die voorafgaat aan de definitieve overwinning der Perzische liberalen en gedürende welke de gebeurtenissen te Tabriz, het bolwerk der revolutionnairen, de zwaarste zorgen op legden aan de beide mogendheden, die de meeste particuliere belangen in het rijk van den sjah hadden. Men weet diat de Perzische liberalen im mer krachtdadig tegen de Engelsch-Russi- sche overeenkomst hebben welke h.un tem doel scheen te hebben het Perzische rijk in twee zuiver bepaalde in- vloedsfeerem te verdeelen, hetgeen wel eens zou kunnen uitloopen op een verdeeling van Perzië zelf De formeel© verzekeringen van het tegendeel, te Londen en St. Petersburg gegeven, hebben de Perzen nooit volledig kunnen geruststellen, te meer waar Rusland onder voorwendsel leven en goederen zijner onderdanen te beschermen, met de mili taire macht onder den befaanwlen Liakhof is tusschen heide gekó'men. Te Londen be greep men dat het van belang was dezen slechten indruk weg te nemen en op den 23. April 1.1. gaf Sir Edward Grey aan den Engelschen gezant te St. Petersburg te kennen, diat het wenschelijk was eene ver klaring af te geven, volgens welke iedere interventie die mocht plaats hebben, in welk deel van Perzië ook, niet de "grenzen zou overschrijden dor met juistheid afgebaken de taak, welke noodzakelijk moest wor den nagekomen. Op 26 April laatstle den bracht de Russische minister van buitoniandsche zaken Iswolski ter kennis van Sir Edward Grey, dat de Russische troe pen niet langer op Perzisch grondgebied zou den blijven dan noodzakelijk was om de vei ligheid v an leven en goederen der Russische en vreemde consuls en van de aan hunne hoede toevertrouwde vreemdelingen te waar borgen. Dat was de verzekering die Enge land noodig had en die de Perzische libera len, welke een definitieve bezetting van een deel van he-t Perzische grondgebied! vreesden, zou moeten geruststellen. Onge lukkigerwijs bleek de feitelijke toestand in Perzië minder vertrouwen in te boezemen dan do formeele verzekeringen van Iswolsky. De tijding dat de Russische troepen zich gereed maakten om in Aserbaidsjau te over win teten, verontrustte de Perzische libera len ten zeerste, welke van meening waren, dat de aftocht der troepen zich geregeld kon voltrekken om een normalen staat van zaken in Perzië was gevestigd. Te St. Petersburg meende men dat dit laatste nog niet liet ge val was en deed men het argument gelden, dat nog slechts een voorloopige regeering aan hel. bewind was en dientengevolge de al gemeen© toestand niet alle zekerheid bood, welke men kon verlangen Hoe dit zij, de verklaring van Iswolsky blijft van kracht dat dc Russische bezetting slechts een tij delijk karakter heeft en dat de troepen van den Czaar hunne stellingen zullen ontrui men wanneer alle gevaar voor de vreemde lingen totaal zal zijn geweken. Het schijnt volgons het witboek dat men in Engeland in dezen geest de Britsch-Russische over eenkomst in zake Perzië heeft opgevat, wat trouwens niet meer dan conform den. tekst der overeenkomst is, die ten doel had de in tegriteit van Perzië te waarborgen. Zijn in het Engolsche witboek geen ernsti ger feiten verzwegen, d'ie het daglicht ndefc kunnen verdragen en mag het in dit geval overeenkomstig de waarheid worden geacht, dan zouden die Engelschen ongelijk hebben, welke de Engolsch-Russische overeenkomst beschouwden als een werktuig in Rusland's handen om zich in Perzië in te dringen. Dultschland. Friedrichhafen, 9 Sept. De Zeppelin III, die met den Koning van Sak sen en gevolg, benevens graaf Zeppelin met zijn gebruikelijk personeel om 8f uur heden morgen opsteeg bij prachtig weder, landde zonder hapering ten 9 u. 40 m. Tweede telegram. Ten 11 u. 45 min. in den voormiddag steeg de Koning van Saksen voor de tweede maal met het luchtschip Z. 3 op. Derde telegram Het luchtschip Z. 3 daalde om 1 u. 35 min. bij de Man- zeller loods aan het meer. Het werd toen in de hangar gebracht. Frankrijk De afevaardigde Allemane heeft generaal Brun oitfgedeeld, dat hij hem zal interpei leeren over de wijze, waarop in de militair bagno's in Afrika en de andere kolom is, met de gestraften wordt omgesprongen. Te vens zal de minister van oorlog hebben ie antwoorden op een interpellatie van den heet Lhopitu, over de onverantwoordelijke ma nier, aarop de cavalerie tijdens de zoe juist geëindigde manoeuvres den te veile staamlen oogst heeft vertreden. Engeland. London, 9 Sept. Na een debat, dat zes dagen heeft geduurd, zijn de artikelen van de wet op de middelen, betrekking hebbend© op de hoogere vergunningsrechten, zonder eenige belangrijke wijzigiing in het Lagerhuis aangenomendo behandeling echter van de andere artikelen der wet zal veel meer dagen in beslag nemen. Omtrent de handelwijze die het Hooger- huis zal volgen, blijven de geruchten loo- pen zonder dat er iets zekers bekend wordt en de meening omtrent de mogelijkheid van verwerping der wet door het Hoogerhuis verandert dan ook eiken dag. Italië. l)e Italiaansche bladen zijn verbaasd, dat het bezoek va i den Czaar te elfder ure nog is afgezegd. It- officieel© kringen zegt men echter van dat uitstel nog geen bericht te hebben ontvangen. Volgens de Corriere della Sela en het Giordnale d'Italia is de ziekte van de Czarina slechts een voorwendsel, maar kan vrees voor betoogingen van socia listen ook de reden niet wezen aangezien de ontmoeting op zee zou gebeuren. Het Giornale d'Italia vraagt of de regeering het land deze diplomatieke nederlaag niet had kunnen besparen. Kon zij de veiligheid van den Czaar niet genoeg waarborgen? Turkije. Turkije wil een leening opnemen van 7 millioen Turksche ponden. Dit geld moet voor de volgende doeleinden gebruikt wor den voor de Oostersche spoorwegmaat schappij, die volgens de laatste overeen komst 19 millioen francs krijgtvoor de be taling der schulden van den afgezelten Sul tan 12 millioen francs, voor schadeloosstel lingen in Adana 3 millioen, alles te zamen 34 millioen francs. De rest zal gebruikt worden tot dekking van het tekort op de begrooting, schadeloosstelling der ambtena ren, die geleden hebben door het nieuwe stelsel, enzoovoort. Uit Konsiantinopel wordt gemeld, dat de Turksche regeering, in verband met het ver zoek om ontslag van den Armeenschen pa triarch, besloten heeft, het nog niet voltrok ken doodvonnis van drie Armeniërs te Adana in gevangenisstraf te veranderen Verder besloot de regeering den patriarch te melden, dat het hier geen godsdienstige kwestie, die den patriarch aangaat, geldt, maar een politieke, eii dat hem ontslag ge weigerd wordt Aan hei patriarchaat zegt men, dat indien de hoofdschuldigen te Adana niet zwaar gestraft worden, zoowel de pa triarch als de twee collegiën van het pa triarchaat zullen aftreden. Ooitenrljk-Hongarlje. Maandag jl. zijn ten huize van den Oos- tenrijksehen minister-president dr. Bienerth conferenties begonnen, ten doel hebbend den vrede in den Boheemschen Landdag te herstellen of althans een einde te maken aan de obstructie der Duitschers. Na de vertegenwoordigers van het groot grondbezit te hebben ontvangen, onderhan delde de minister met de leiders van de drie Duitsche groepen. Deze wezen hem op den onboudbareiï toestand, zoowel op staalkun dig als op administratief gebied, die den Duitschers aanleiding had gegeven de laat ste zittingen van den Landdag door honne obétructie onvruchtbaar te maken en zij stelden in bet licht, dat sinds dien tijd niets was geschied om aan de billijke eischen der Duitschers tegemoet te komen, zoodat zij dan ook geen beloften konden doen omtrent het ophouden der obstructie. De minister-president zal nu ook nog de Tsjechische vertegenwoordigers hooren en daarna zal nog een algemeene conferentie plaats "hebben. Men is echter te Weenen van oordeel, dat dr. Bienerth's pogen vruchte loos zal blijken en dat dientengevolge de Landdag waarschijnlijk niet bijeengeroepen zal worden. Dinsdagmiddag werd te Weenen de leeraar Muentnich, die Vrijdag bij <le anti-Tsjechi sche betoogii g om het leven kwam, naar zijn laatste rustplaats gebracht. 400 Duit sche nationalisten volgden den stoet. De af gevaardigde Malik legde een krans neer. Een der linten droeg 't opschrift: „Aan het slachtoffer van het Weener politiegeweld". De zaak is n.l. geweest dat bij den terug keer van Duitschers van een vergadering, door een misverstand de politie op de me nigte inreed, en bij die gelegenheid viel de leeraar van een brug en verloor het leven. Aan het graf werd gesproken door den af gevaardigde Weidenhöfer en door drie Duitsch-nationalisten. De Voss. Ztg. maakt in een telegram mel ding van Italiaansche spionnage in Zuid- Tyrol. Te Trieut moeten verschillende ge arresteerden hebben bekend. Bijna alle re dacteurs van het irredentistische blad Alio Adige zijn in hechtenis genomen. Aan de Banca cooper&tiva te Trient was een groote som gelds ontstolen, die diende voor do spionnage. De rechterlijke macht heeft aan den generalen staf het dossier overgelegd. Deze stelt een onderzoek in. Nog hadden arrestaties plaats te Innsbruck, Bozen en Ala. In den loop van het onderzoek heeft men compromitteerende stukken gevonden voor de Italiaansche overheid. De Berlijnsche bladen nemen 't hoog op tegen Italië, dat als bondgenoot toch steeds maar half vertrouwd wordt. Bovendien is er de ergernis over de Italiaansche delegatie naar de Fransche manoeuvres. En beiialve de Tribuna hebben de Italiaansche bladen openlijk hun Fransche sympathie getoond. Dit juist terwijl Keizer Wilhelm in Oosten rijk weer zoo vriendelijk wordt ontvangen. De houding van den derden bondgenoot is daardoor te meer in het oog vallend en de bitterheid in de Berlijnsche pers i« niet to miskennen. Griekenland. De besluiten der Grieksehe regeering, waarbij de prinsen tijdelijk uit het leger 4 DOOR RU|DOLF„ HERZOG. „De poëzie is het werk. Slechts het leven kar. levende poëzie zijn. Zie, als dat alles daar beneden ontwaakt, als de languitge- strekte reus zich den slaap uit de oogen wrijft en. plotseling zijn ochtendlied begint te fluiten als zijn adem uit al die duizend monden opstijgt naar den hemel, en het ge- heele organisme zich rekt en strekt, raderen voortdrijft, handen en hoofden in beweging brengt, uit 'het niets wonderen schept, en eiken dag, elk uur de hand) als een telefoon voor den mond houdt, om het lachen over do gansche aiarde, over lauden en zeeën uit te bulderen: „Hier BarmenElberfeld. Wie daarginds?" Is dat geen poëzie? Is dat niet een heldenlied? Het lied van den arbeid? En, zie je daarom is voor mij ook onze Gustav - een stuk poëzie. Begrijp je me nu!" „Onze Gustav „Ja. Hier in het Wupperdal zijn onze grootst© dichters. Een kunstenaar moet eert scheppende zijn. Hemel, kijk maar eene, wat Gustav allemaal schept. Wat gaan er al vqor scheppende gedachten in. zijn brein om, waarmede hij krachtig worstelt, totdat ze tot daden geworden1 zijn, totdat ze nieuw leven voortbrengen en broodi voor het nieuwe le ven. Ach nee, best© Ewald, de genieën zit ten niet alleen op den Parnassus. Daarover kar. ik mee praien." „Jij! Waarom ben je geen dichter gewor den „Je hoorde van Gustav, dat ik verzeil maak, en hoe hij daarover denkt." „Diens meening telt in dit geval niet mee. Yan datgene, wat de ziel ontroert, heeft hij geen flauw begrip. Slechts de zaken, de za ken erkent hij, maar geen individualiteit." „Alleenloopende individualiteiten' zijn er genoeg. Hij noemt ze „de zijtakken". Hij heeft grooter dingen in den zin." „Dat weet ik, dat weet ik: de grootheid dei fabriek." „De individualiteit der familie." „Dat -begrijp ik niet. Dat is een. paradox". „Tegenwoordig wil iedereen eene „per soonlijk lie id-" zijn. Dat is toch onzin. Dab vernietigt tert slotte ieder en vasten hand en drijft ons de scheuring t© gemoet. Ik zeg je, de persoonlijkheid der toekomst zal die per soonlijkheid der familie zijn. Slechts een. ste vige samenhang kan een geslacht krachtig en duurzaam maken eu tot genie. Wij mogen niet gelooven allen uitzonderingsgevallen te zijn. Maar als ieder familielid zijn portie genie bij dat der anderen voegt, wordt het ook één geheel." „En uaar deze nuchtere wijsheid voeg je je? Jij met je rijke ziel!" „Gustav heeft ook eene rijke ziel. Wel licht de rijkste van ons allen. Hij kan haar slechts niet zoo volgen en ter wille zijn, daar hij al zijne krachten op -de fabriek, op ons aller heil concentreeren moet. Daarom brengt hij zijne particuliere aangelegenheden tot zwijgen. Als dat geen zielegrootheid is!" „Ach kom, en thuis? In zijn huiselijken kring? Is dat geluk wel alle opgenoemde grootheid waard?" „Stil, Ewald. Daar moet jij niet over spreken. Toen hij, even twintig zijnde, Emile trouwde, moest de fabriek, die zich juist in hare ontwikkelingsperiode bevond, een fundament hebben. Moeder zag dat in, en Gustav ook. En als het leven in zijn huis geen vreedzaam leven geworden is mo gen wij hem dat niet aanrekenen, doch moe ten het hem zoo makkelijk mogelijk maken, omdat hij, juist daardoor, ons leven lichter gemaakt heeft." De jongste Wiskotten keek somber voor zich. „Ik heb er bom niet om gevraagd," stiet hij uit. „Ewald!" „Wat Ewald!? Neen! Ik bedank voor zijn offer, als ik er mede onder lijden moet. Ik denk er niet aan, het te erkennen, als hij mij van de vrije beschikking over mezelf be rooft." „Jou? Jij komt in 't geheel niet in aanmerking. Jij moet studeeren." „Maar ik wil geen theoloog worden!" „Je wil niet?" „Neen! Ik wil niet! Al zou Gustav op zijn hoofd gaan 6taanHij gaat zelf ook niet naar de kerk." „Hij respecteert moeder s liefste wensch. Voor datgene, wat moeder wil, is hij bereid te sterven." „Sterven! Dat kan ik ook. Maar niet le ven. Niet zóó leven. Ik kan toch niet met leVeniden lijve te gronde gaan Hij schreeuwde het uit. Zijne oogen vlam den. Zijn géheele lichaam was een en al op winding. „Ewald 1" Toen viel het jonge mensch zijn eenige ja^ ren ouderen broeder om den hals en snikte het uit. „Schilder wil ik worden, schilder! De gansche familie zal mij aanvallen. Alsof ze met een krankzinnige te doen hebben. Als of ik landlooper worden wil, let er maar op I Doch Iaat ze maarWat weet men in het Wupperdal van kunst? Paul, jij hebt er ge voel voor, jij begrijpt mijJij zult mij bei jver., als 'thuis de duivel los is Paul „Jongen," zeide Paul Wiskotten, „dom me jongen..." Hij schudde het hoofd. „Wil jij me ook niet helpen?" „Moeder geeft nooit hare toestemming. Ze zal je eer al het andere veroorloven, dan dat ze gedoogt dat je kunstenaar wordt." „En t-och word ik liet!" „Maar heb je dan talent? Ik bedoel, bo ven de andere talenten uit Dat je naasrt, do familie alleen kunt staan?" Ewald Wiskotten v.*erp 'hoogmoedig het hoofd in den nek. „Dat zal wel terecht ko men." „Als je het niet eens met zekerheid weet V' „Nu begin je ook al een burgerman te worden. Wie weet dan alles, wat worden zal? Wat er in iemand al steekt? Op den moed komt het aan, op de geestdrift. En die hefb ik 1" Paul Wiskotten keek zijn broer in het verhitte gelaat. Hij wilde hem van zijne geestdrift niet berooven. „Zeg thuis vooreerst niets," ried hij na ©enig nadenken. „We zullen Zondag naar I Elberfeld gaan, naar de bijeenkomst der i Vereeniging voor Kunst en Literatuur. Ik ben daar lid van en zal introduceeren. Daar kan je dan eens met anderen in aanraking komen en om je heen kijken. Wellicht helpt je dat." „Paul, komt ook de oude schilder Weert daar?" „Zeker. En ook de oude dichter Korten. Let maar goed op." „Paul, Paul!" „Wacht eerst maar eens of." „Paul één dink moet j© mij nog zeggen. Ik begrijp je namelijk niet. Niet geheel. Heb jij in dat gezelschap van dichters en kunstenaars dan nooit den drang gevoeld, den drang om ook naar buiten te treden en en ver weg van de zwarte Wap per te gaan, naar den groenen Rijn, of er gens anders heen?" „De anderen blijven toch in het Wup perdal „Ach, de anderen! Die hebben geen vuur, geen ondernemingsgeest meer in zich. Dat zijn grijsaards achter de kachel, talenten voor huishoudelijk gebruik. Jij echter bent nog jong!" „Dat waren de anderen ook eenmaal. En de weg van dichter en kunstenaar tot lid der Vereeniging voor Kunst en Litera tuur zal ook hun offers aan illusies, smar telijke offers genoeg f ge kost hebben daarin schikten. Zie je, beste jongen, niet ieder een kan een Goethe woodenEr moeten er ook zijn, die Goethe lezen." „En zoo een ben jij er V' Ewald Wis kotten richtte zijn lange gestalte hoog op. „Zoo een ben ik er. Nu maak ik mezelf het leven aangenaam en beschouw het van den vroolijken kant. In het andere geval echter had ik het anderen niet aangenaam kunnen maken, en dus ook mijzelf niet. Men moet omtrent zijn talent slechts ze kerheid verkrijgen. Dan iblijft men altijd nog zeer dankbaar gestemd. En ga nu mee naar huis en slaap uit." Wfét *r*oifé

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1