BINNENLAND. ontslagen worden, zijn thans bekend ge maakt Prins Christoforus zal drie jaar in Duitschland blijven, prins George, zoon van den kroonprins, gaat eveneens naar Duitsck- land. om zijn studies te voltooien. In plaats van den kroonprins wordt ge neraal Smolensky opper-generaal van het leger als vertegenwoordiger van den prins, totdat de Kamer de wet veranderd zal heb ben, die het opperbevelhebberschap aan den kroonprins opdraagt. De Times meldt, dat de kroonprins van Griekenland, die zich naar Duitschland be geeft, bij zijn aankomst te Patras geestdrif tig door de bevolking is gehuldigd. De me nigte stond opgehoopt aan het station en wilde den kroonprins in haar ijver bijna be letten te vertrekkeu. De prins dankte be wogen voor de hartelijke ontvangst, die, naar hij zeide, voor hem een groote troost was. De vereenigingon te Athene en Piraeus moeten daarentegen van plan zijn den mili tairen bond tsteunen in zijn streven. Men verwacht iutusschen, dat eenige punten in he.. programma van den bond hevige bestrij ding zullen ontmoeten in het land. Spanje in Marokko. M e 1 i 1 1 a, 9 Sept. Hier zijn heden twee Spaanse he stoomschepen aangekomen mot drie batterijen en een sectie bereden artillerie, 110 artilleristen, 79 militaire werklieden en 106 militaire ziekenoppassers. Marokko. langer, 9 Sept. De Dépêche Maro- caine zal morgen een brief bevatten, door Sultan Moe lay Hafid aan het blad gericht en waarin hij met verontwaardiging opkomt tegen de beschuldigingen omtrent de marte lingen, waaraan hij de gevangen genomen volgelingen van den Roghi zou hebben on derworpen. Deze brief moet een toelichting zijn van het schrijven, dat verzonden zal worden in antwoord op de nota der mogend heden. De Sultan geeft zijn verwonuering te kennen over de aan den dag gelegde ver ontwaardiging, terwijl toch de bladen zon der eenigen ophef de door den Itoghi bedre ven gruweldaUeu hebben medegedeeld. De Suitan beroept zich op den Koran ter rechtvaardiging van zijn gedrag en wijst op de noodzakelijkheid om de godsdienstige wet te volgen. Zijn zachtmoedighe.d, zoo ver klaart hij, heeft hij getoond door den ge vangenen de ledematen te laten afhouwen en niet de hoofden. J>o correspondent van do „Daily Mail'' verhaalt don intocht te Fez, van den roglii, dioveroordeeld is, levenslang in de kooi opgesloten to blijven, als volgt: „Op bevel van den sultan heeft een groote menigte zich op het plein voor den Moech- war, 'net paleis te Fez, verzameld. De ka nonnen bulderen en plotseling ontdekt men, boven de hoofden der nieuwsgierigo massa uitstekend, een groot, vierkant voorworp, dat naderbij komt. Het is de groote kooi, waarin Boo II am ara thans voor zijn. leven zit opgesloten. De kooi is op een kameel geplaatst, voorafgegaan en gevolgd door sol daten met gevelde bajonet. Do roghi, in een versleten wit gewaad gehuld, blootshoofds, met zware kotenen aan de voeten, ligt togen d«' ijzeren staven der kooi geleund. Kalm en ernstig blikt hij om zich heen. De me nigte rekt den hals om hem te zien, doch geen enkelo kreet komt over de lippen der duizenden. Vermoeid, met een trek van on uitsprekelijke verveling om de lippen, ziet de gevangene in 't rond.. Eeu soldaat stoot hom met de bajonet aan. Boe Hamara draait zich vol minachting om, vervloekt den kwelgeest met een krachtige, djoch kal me stem. l)an wordt de kooi van de kameel getild en voor den sultan geplaatst. Moeley Hafid doei zijn overwonnen tegenstander eenige vragen, dioch de roghi verwaardigt hem niet met een antwoord. ,,Ik ben moe, hongerig en dorstig en bovendien is het hier niet de plaats om met mij te onderhandelen", ver klaart hij ten slotte kortaf. Moeley Hafid dringt niet verder aan. De lcooi wordt weer op de kameel geladen, lang zaam vervolgt het dier zijn weg en verdwijnt door de poorten van het paleis." Perzië* Teheran, 9 S e p t e m b e r. De ex- Shah verliet de Russische legatie om 4 uur des namiddags, ten einde naar Rusland af te reizen. Vcreenlgde Staten. N e w-Y o r k, 9 Setp. Harrimau is over leden. Zuid-Airika. l)r. Jameson heeft zijn plan, om zich uit de Zuid-Afrikaansche politiek terug te trek ken, opgegeven. Hij zal zich eandidaat laten stellen voor een zetel in het Unie-parlement. Hij hnd gehoopt en gemeend, dat de regee ring der Unie gedurende de eerste jaren van haar bestaan uit alle partijen zou wor den soamgesteld, maar nu ziet liij dat het een zuivere partij regeering wordt, en hij vreest dat dit de tot-stand-koming eener gunstige verhouding tusschen Engelschen en Hollanders zal tegenhouden Daarom trekt hij zich niet terug uit het politieke leven Allerlei. Kopenhagen, 9 Sept. De univer siteit alhior bologdo oene plechtige bijeen komst welke bijgewoond werd door den kroonprins, prins (Joorge van Griekenland, verschillende ministers, den Araerikaanschen gezant en den Noordpoolreiziger Sverdup. De rector overhandigde aan Cook het diplo ma van eere-doctor. Deze betuigde zijn dank en verrooht eerst nadat zijn volledig rapport bekend zal zijn een oordeel over zijn reis uit te spreken. Hij deelde verdèr mede, dat hij een schip naar Groenland zou zonden om zijn beide Eskimo's af te halen, die da.n op onpartijdige wijze kunnen worden ge hoord Londen. 9 Sept. (Vervolg van het relaas in de Times). Peary's slede-expeditie verliet do ..Roosevelt" op 15 Jan. 1909, vertrok van Kaap Columbia in Noordelijke richting cp 1 Maart, passeerde het Engel- sche poolrecord op 2 Maart, werd door open water tegengehouden op 2 en 3 Maart en vervolgens van 4 tot 11 Maart, bereikte den 84en breedtegraad op 11 Maart, ontmoette een open weg in bet ijsveld op 15 Maart, kruiste den 85en breedtegraad op 18 Maart, den 86eu op 22 Maart, ontmoette weer een weg d,or het poolijs op 23 Maart, passeerde het Ncorsche poolrecord op 23 Maart, het Italiaansche op 24 Maart, ontmoette een weg op 26 Maart bereikte den 87en breedte graad op 27 Maart, passeerde het Ameri- kaansche record op 28 Maart, kwam weer aan een weg op 28 Maart, werd door open water tegengehouden op 29 Maart, kruiste den 88en breedtegraad op 2 April, den 89en op 4 April en bereikte den Noordpool op 6 April. Wij vertrokken gaat Peary ver der op 7 April, bereikte Kaap Columbia op 23 April en kwamen aan boord van de ..Roosevelt" op 27 April. Dit schip verliet Kaap Sheridan op 18 Juli, passeerde Kaap Saline op 8 Aug., verliet Knap York op 26 Augustus en arriveerde vervolgens te In dian Harbour. Alle leden der expeditie keerden in goede gezondheid terug, behalve Prof. Marvon, die noodlottig verdronk op 10 April, op 45 mijlen afs'ands van Kaap Columbia, op den terugkeer van den 86en breedtegraad, als commandant van een on dersteuningscolonne. Londen, 9 Sept. Peary's inleiding werd in een speciale editie van de Times ge publiceerd, welke het volledige verhaal in een volgende oplage zal voortzetten. A n. t w e r p e n, 9 S e p t. De burgemees ter spreekt op stellige wijze de twee ver noemde gevallen van cholera tegen. vIn 19 jaar is het in Engeland niet zoo koud geweest op den len September als Woensdag jl. 's Ochtends was het in Lon den sleohts 45 graden F., en te Bath en Dungeness zelfs 41 gr. In het Westen, van Kent heeft 't 's nachts zelf gevroren. De Staatscourant van bedien bevat o.m. de volgende Koninklijke besluiten: Benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Dordrecht mr. F. A. Ebbinge Wub- ben, t-lians griffier bij het kantongerecht te Hulst; tot griffier bij het kantongerecht te Slie- arecht, Jlir. mr. L A. van den Brandeler, doctor in de Staatswetenschappen, plaats vervangend voorzitter van het raadsberoep der ongevallenverzekering te Breda, als hoedanig hij eervol is ontslagen benoemd tot lid van het hoofd-comité van het Nederlandsch Roode Kruis, Jhr. mr. L. II. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeu- len benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer voor het aanstaande zittingsjaar J. E. N. baron Schimmolpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Warfum J B. Rouwerda te Groningen; tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zwolle, Inglis Arkell tot leeraar aan de R. H. B. S. te Hoorn, W. Macalesber Loup te Hilversum en F. H. Holzmuller te Hoorn tot leeraar aan de R. H. B. S. te 's Her- togembosch K. Kooymon te Reeuwijk benoemd tot leden van den Kolonialen raad van CurasaoH. P. de Vries, C. B. de Gorier, C. S. Gorsira J. P. Ezn. benoemd met ingang van 1 Oct. a. s. tot commissaris der loodsen te Hoek van Hol land. de commissaris der loodsen tevens ontvan ger der loodsgelden te Amsterdam, P. Verkade; tot commissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden te Amsterdam, de commissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden te Harlingen, G Adrian' tot commissaris dor loodsen tevens ontvanger der loodsgelden te Harlingen, de adjunct-commis saris der loodsen te Amsterdam. J Sorgdrager in gelijke betrekking overgeplaatst de adjunct- conimissaris der loodsen te IJmuiden, C. van Krieken, naar Amsterdam. H. iM. de Koningin zond gister een mooien krans naar wijlen mevrouw Molle- rus van Westkerke. Woensdagmorgen maakte Z. K. H. de Prins een rijtoer te paard naar Hoog- Soeren en reed 's middags met 4 span uit naar GorteJ en Niersen. Ter opening van het 9e Veeartsenij- kundig Congres vertrekt Z. K. H. de Prins Maandagmorgen naar de Residentie. Don derdag o. a. v. wordt Z. K. H. weder op Het Loo terug verwacht. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aan de commissie tot aanschaffing van ije vletten voor de Harderwijker visschers doen toekomen een gift van f 50. H.H. M M. do Koningin en de Koningin- Moeder zonden vroeger reeds bijdragen tot hetzelfde doel. Woensdag dineerden ten llove jhr. Testa, Ilr. Ms. gezant te Madrid; baron Van Lynden, president der rechtbank te Arnhem baron W. de Vos van Steenwijk en baron Van Pallandt van Walfort, kamer- heeren in buitengewonen dienst, en baro nesse Van Pallandt van Walfort. Donderdag waren als gasien aan het déjeuner van H. M. de Koningin-Moeder graaf en gravin Bentinck van Amerongen en baron en baronesse van Dedem van de Berg. State n-G e n e r a a 1. Bij Kon. besluit van 8 dezer is bepaald: Art. 1. De tegenwoordige zitting der Sta- ten-Generaal zal worden gesloten op Zater dag 18 September 1909, des namiddags te 3 uur. Art. 2. Onze minister van binnenland- sche zaken wordt gemachtigd zich op het in artikel 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten ein de in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de Zitting in Onzen naam te slui ten. Stct. Het is thans bepaald, dat do Ko ningin ditmaal niet de vergadering der Staten-Generaal zal openen. Dit zal nu denkelijk geschieden door de ministers als Koninklijke Commissie. De heer Lieftinck zal hoogstwaarschijnlijk als nestor de tijdelijko voorzitter zijn. Na zijn beëediging op Het Loo zal hij krach tens Koninklijke machtiging zijne mede leden beëedigen. De heer Vorsterman v. Oyen, de nieuwe afgevaardigde van Oostburg, volgt in leef tijd den heer Lieftinck. Beiden zijn in hun 74e levensjaar, doch laatstgenoemde is eenige maanden vroeger geboren. j Audiëntie Binnenland- sche Zaken De steeds toenemende aan vragen om particuliere audiëntie, geven den minister van Binnenlandsche Zaken aanlei ding in herinnering te brengen, dat, tenzij het tegendeel in de Staatscourant wordt be kend gemaakt, er eiken Zaterdag, des na middags 1 uur, gelegenheid bestaat Zijne Excellentie over zaken, het departement be treffende, te spreken. Stct. In verband met het voorstel bij de Indische begrooting tot verplaatsing van het Koloniaal Etablissement naar Utrecht, zal de minister van Koloniën hedenochtend om 101 uur een bezoek brengen aan deze in stelling. Oosten Witte Zee Confe- r e n tie. Gister ochtend werd de verga dering voortgezet. Ingekomen was een tele gram van den Deenschen minister van Han del en Scheepvaart met de beste wenschen voor het welslagen van het congres. Een te legram van dankbetuiging werd teruggezon den. Breedvoerig weid daarna gesproken over het milobalt charter. Vice-president Nobel resumeerde de dis cussie in het oordeel, dat het beter is, dat de confoientie haar naam niet aan het voor liggend charter verbindt. Door een der spre kers werd een beslist voorstel daartoe ge daan, hetwelk werd aangenomen. Dit nader geformuleerde besluit zal ter kennis der bevrachters worden gebracht. Aan de orde was daarna het Baltime Charter, een uniform tijdcharter voor 1909, waarin enkele wijzigingen zijn gebracht. De gezant van het Duitsche Rijk te 's Gravenlmge, de heer Von Muller, is met buitenlandsch verlof, gedurende hetwelk graaf Von Hacke, gezantschapsraad, als tijdelijk zaakgelastigde is opgetreden. De Biitsehe gezant is met vacantie naar het buitenland. In de volgende week komt de Oostenrijksclie gezant van zijn ver- lofreis terug. Gouverneu r-g o n e r a a 1 Idenburg. De benoemde gouverneur- generaal van Ned.-Iudië, de heer Idenburg, vertrok gister ochtend naar Parijs. Men herinnert zich dat de heer Idenburg voor nemens was, alvorens zijn hooge functie te aanvaarden, nog een vacantietijd iu het bui tenland te gaan doorbrengen. Tarieven van geregtskos- t e n. Een wetsontwerp is ingediend, strek kende om de deskundigen in zake boekhou ding (accountants) voor hun aan de justitie bewezen diensten beter te salarieeren dan thans het geval is. De minister van Justitie, die vreest dat bij het behoud van den thans geldenden te lageu maatstaf van belooning, de goede krachten zich allengs aan de op drachten zullen trachten te onttrekken, stelt daarom voor de accountants te rangschik ken in de klasse sub 2 van het eerste lid van art. 15 der wet van 18 April 1874 (Stbl. no. 66) De groote manoeuvres. Wij kunnen thans mededeelen dat, indien <h cholera niet verergert, de groote manoeu vres doorgaan. Zij worden in twee divisies gehouden om Arnhem en om Amersfoort. Oorspronkelijk was het plan om na afloop dezer gescheiden divisie-manoeuvres een groote gecombineerde legeroefening te hou den. Hiervan is echter wegens liet cholera- gevaar, dat de rivier, die de beide landstre ken scheidt, zou kunnen opleveren, voor dit maal afgezien. N. Ct. De manoeuvres. De leger- mauoeuvres in de Betuwe zijn afgelast; de manoeuvres der tweede divisie gaan door. Het zevende regiment keert 22 dezer naar Amsterdam terug met uitzondering van een detachement, dat met het oog op het be schikbaar logies te Amsterdam, eerst 24 dezer naar Amsterdam terugkeera. Rijkswerkliede n-H e m- bi'ug. De minister van Oorlog heeft op het adres van de Rijkswerklieden aan de Ilembrug. die hadden verzocht aldaar den 8-urigen arbeidsdag in te voeren, geant woord, dat voor de vijf wintermaanden, met ingang van 1 November, een tijdelijke ar beidsduur van acht uren zal worden inge voerd, evenals het vorige jaar. Het vervoer zal in die maanden weer per spoor, en niet per boot geschieden. Voor verzoeken betref fende den arbeidsduur in 't algemeen ver wees de minister de adressanten naar de Staatscommissie, wier rapporten de minister afwacht alvorens een definitieve regeling in te voeren. Door den Commissaris der Koningin iu Zuid-Holland zijn tot secretarissen van de militieraden voor de lichting van 1910 benoemde de volgende heeren bij dien in het 1ste district J. A. Reyn- ders, te 's Gravenhage bij uien iu het 2de district P. de Ridders, te Rotterdam; bij dien in het 3de district A. J. J. S. de Rochemont, te- Leiden, en bij dien in het 4de district W. van den Berg, te Dordrecht. Examen consulaire dienst. In de examen voor den consulairen dienst zijn tot leden der commissie bedoeld bij art. 4 van het Consnlair Reglement, benoemd tot lid, tevens voorzitter, de heer S. P. van Eeghen, voorzitter der K. v. K. te Am sterdamtot leden, de heeren dr. K H. Th. Bussemaker, licogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, jhr. mr. R. Feith, lid der Gcdep. Staten van Groningen, A. G. Kröller, lid der firma Wilhelm Müller Co. te Rotterdam, en M. Paul Voute, chef der firma Mirandolle Voute Co. te Amster dam. Aan de commissie is als secretaris toege voegd de heer mr. dr. J. A. A. H. de Beau fort. commies aan het departementvan Bui- tenl. zaken. St.-Ct. Louis Botha. Louis Botha, die Woensdag te Leeuwarden is geweest, is na belangrijke veeaankoopen voor veefokke rijen iu Transvaal te hebben gedaan, Don derdag vertrokken, om heden via Rotterdam naar Londen te reizen. De heer C o 1 ij n b ij schip breuk gered. Te 's Gravenhage is be richt ontvangen, dat de heer Colijn, die als commissaris van het Indisch gouvernement voor de Buuenbeziitingen waarschijnlijk op reis naar Timor was, bij de schipbreuk, die hij geleden heeft, is gered. Tevredenheidsbetuiging. De minister van justitie heeft zijn bijzon dere tevredenheid betuigd aan W. Almekinders, eervol ontslagen, rijks veldwachter (brigadier-titulair), thans onbe zoldigd rijksveldwachter te ZevenaarW. Kraaijonbrink, rijksveldwachter te Ruinpt, gemeente Deil, en G. Rijskamp, onbezoldigd rijksveldwachter te Mariënweerd, gemeente Beesd, wegens hun beleidvol en onverschrok ken optreden in den nacht van 1 op 2 Fe bruari jl. bij de betrapping op heeterdaad en aanhouding van twee gevaarlijke stroo- pers, die daarna wegens poging tot doodslag, voorafgegaan van een strafbaar feit, ten ein de zich daardoor straffeloosheid te verzeke ren, onherroepelijk zijn veroordeeld, ieder tot 5 jaar gevangenisstraf. Geen aansluiting bij den Ned. Bond van a n t i-r e v. raads leden. De provinciale bond van anti- re v. raadsleden in de provincie Groningen heeft besloten zich niet- aan te sluiten bij den Ned Bond ten einde op die wijze de gemeenschappelijke belangen der gemeen ten in dit- gewest beter te kunnen beharti gen en zelfstandig te blijven. Het 9e Internationale Veeartsen ij kundig Congres. Zooals bekend komt, onder beschermheer schap van Z. K. H. den Prins der Neder landen van 13 tot 19 dezer te Schevemmgen. bijeen het 9e Iinternationale Veeartsenij kun dig Congres. Hot eere-coniité van dit congres wordt ge presideerd door ZEx. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handeltot de vice-presidenten van het eere-oomité behoo- ren de Ministers van Buiten- en van Binnen landsche Zaken, verschillende gezanten en zaakgelastigden bij ons Hof, de Directeur- Generaal van den Landbouw in ons land en den directeur van den Landbouw te Buiten zorg, terwijl zich onder die leden 'van bedoeld comité bevinden de commissarissen der Ko ningin van Zuid-Holland en Utrecht, ver schillende hoogleeraren onzer universiteiten, dr. Roest, adjunct-directeur-generaal van een Landbouw te 's Gravenhagede burge meesters van den Haag en van Utrecht enz. Voorzitter van het uitgebreide uitvoerend comité is prof. W. C. Schimmel, hoogleeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool, terwijl als secretaris-generaal zal fungeeren dr. JD. A. de Jong, buitengewoon hoogleeraar te Lei den, directeur van het abattoir aldaar. Aan het hoofd van liet secretariaat te 's Gravenhage staat de heer Z. Th. de Jongh van Arkel, chef van de afdeeling Se cretarie bij de Directie van Landbouw. De officieele openingszitting heeft plaats M-aandag 13 September 2 uur 's middags, en de officieele sluitingsvergadering Zater dag 18 September, eveneens des namiddags te 2 uur. Z. K. H. de Prins, de Beschermheer, zal het Congres openen, terwijl maniisber Tal ma de openingsrede zal houden. Maandagavond, op een nader te bepalen uur, zal dje Koninklijke Beschermheer in het Paleis in het Noordeinde een receptie geven, tot welke bijzondere uitnoodigingen zullen worden gedaan. De rechtstoestand der politiebeambten. De „Bond van gemeente-politiebeambten in Nederland" is voornemens op 17 September e.k. een pro- paganda-vergadering te 's Gravenhage te houden voor wettelijke regeling van den rechtstoestand der politiebeambten. Congres over Huisindus trie. Nadat Woensdag tal van. congressis ten den avond hadden doorgebracht in „Velox" te Amsterdam, waar „De stem des voliks" liederen ten beste gaf en tableaux- vivants werden vertoond, is Donderdagmor gen het congres hervat, waarbij ook minis ter Talana tegenwoordig was. Aan de orde waren de debatten over de referaten van de heeren jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en F. M. Wibaut, over de „wettelijke en andere maatregelen ten opzichte van de huisindustrie." De heer Wibaut zijn referaat toelichten de, verklaart zich den strengen eiscli ge steld te hebben, zich te bepalen tot de ar beidsbescherming in den volsten zin. des woord, daarbij de hygiënische eischen ter zijde stellende, als in dit opzicht niet ter zake dienende. Van het debat maakte mevrouw Rutgers gebruik om te pleiten voor gelijke rechten ook in de huisindustrie van man en vrouw Indien de vrouw „uit den arbeid gejaagd wordt", zal zij clandestien gaan werken De heer Schaper blijkt het in finesses wel, in het algemeen niet met het referaat-Wibaut eens te zijn. De registratie der huisindustrie-wetten wil Spr. veel verbeterd zien, hoofdzakelijk in 't voordeel der kinderen. Alleen het op lossen der loonkwestie vindt spr. niet vol doende. De heer Oudegeeet denikt dat al'le verte genwoordigers van ons volk het eens zijn o\ -• de huisindustrie. Wie moet nu voor gaan deze zaak te regelenregeering of werklieden? Spr. oordeelt dat een wet ter bescherming der arbeiders en der kinderen bovenal, de juiste weg en eerste stap moet zijn. Spr. dringt op een ministerieel schrijven aan de gemeenteraden aan. Mevrouw W. Drukker protesteert tegen medelijden als factor in de nieuwe wetten. De eerw. heer Poefll bestrijdt vervolgens de meening als zou de huisindustrie een kwaad op zich zelf zijn. In de middagzitting waren de wettelijke maatregelen v..or alle bedrijven in de huis industrie aan de orde. Over „Arbeidswet" sprak do heer Schol- ten en merkt daarbij op, dat te weinig pu bliciteit bestaat over Arbeidswetovertredin- gen. De quaestie van verantwoordelijkheid word nogmaals behandeld door den heer Van Thienen, inspecteur van den arbeid te Arnhem. Verschillende sprekers voerden vervolgens het woord over talrijke onderwerpen der Arbeidswetten. Mr. Troelstra sprak ook nog, het congres een bescheiden begin noemend. Het ont- bi'oekt nog aan vereeniging voor de huisin dustrie-tentoonstelling, aan zich organisee- ren om het doel ruimer te maken, d. w. z. om te centraliseeren en te organiseeren de middelen ter bestrijding van de huisindus trie. Hij raadt aan, dit vraagstuk in alle po litieke partijen op te nemen on de vakveree- nigings-actie krachtig door te zetten. De voorzitter hield een slotredevoering, waarin hij aandrong op vervulling' van den zede! i j ken plicht der consumenten ter we ring vun huisindustrie-producten. Ten slotte neemt bij acclamatie liet Congres een motie aan, waarin een kort samenvatting der refe raten en opinies is opgenomen. De kiesrechtmeeting. Bij het Partijbestuur der S .D. A. P. is giste ren, naar „Het Volk" meldt, het antwoord van den Hoofdinspecteur der Volksgezond heid, dr. Ruysch, ingekomen, op het ver zoek om advies in de vraag, of er aanleiding was de Haagsclie kiesrechtmeeting met het oog op het gevaar voor cholera-besmetting niet le doen doorgaan. De heer Ruysch heeft het houden der mee ting dringend ontraden. In verband daarmede heeft het Dage- lijksch bestuur der S. D. A. P. besloten de kiesrechtmeeting van 19 September niet te doen doorgaan. Collectieve arbeidsover eenkomst. De verwikkelingen naar aan leiding van het aangaan van een collectief arbeidscontract in 'hot bedrijf der lood- en. zink werk ter s enz. te Amsterdam, zijn. geëin digd. De conferenties tusschen de vertegenwoor- dtigers der patroons- en arbeidersorganisa ties hebben iihans geleid tot het aangaan van een collectieve arbeidsovereenkomst, welke onmiddellijk in werking treedt. De voornaamste bepalingen zijn uurloon voor werklieden boven 23 jaar 28 cent; ar beidsduur van April tot September 10 uur, gedurende de wintermaanden 9 uur en. Za terdags het geheele jaar door 8 uur per dagvoor overwerk tusschen 8 en 10 uur 's avonds 20 na 10 uur 50 Zondags- werk 100 verhoaging. De overeenkomst! is aangegaan voor vijf jaren, met dien verstande, dat wanneer de toestand in het bouwbedrijf in het algemeen wijziging wettigt, herziening over drie jaar mogelijk is. Na het expireeren van den ter mijn van 5 jaren loopt de overeenkomst stil zwijgend door telkens voor 2 jaar. Uit de Twentse he textiel industrie. Door de hoofdbesturen van de Eendracht, Undtas en Vrije organisatie van Textielarbeiders te Enschedé, is aan de fabrikanten-vereeniging een schrijven ver zonden naar aanleiding van het feit, dat de firma Gerhard Jannink en Zonen weigerde met hare arbeiders over bestaande grieven te onderhandelen. Nadat gewezen is op het h. i. onrechtvaardige dier handelwijze, wor den aan de fabrikanteuwereeniging de twee volgende vragen gesteld lo. draagt het de goedkeuring uwer ver eeniging weg, dat louter op een vermoeden, een recht van de arbeiders, wat nog wel uit drukkelijk in het fabrieksreglemenit is om schreven, door één uwer leden wordt terzijde geschoven? 2o. Wensoht uwe vereeniging aldus uw bestuur op te dragen, wanneer er weder dergelijke ontduikingen van 't fabriöksregle- ment plaats hebben, om met evenveel nauw keurigheid tegenover die patroons in quaestie op te treden, als gewoonlijk tegenover de arbeiders door uw bestuur geschiedt? Als antwoord daarop deelde het bestuur der fabrikantenvereeniging mede, dat het krachtens de statuten de bevoegdheid mist om te treden in een beoordeeling van de be handeling van één harer leden, zoolang zijn tusschenkomst door het betreffende lid niet is ingeroepen. (Zw. Ct.) De z a a k-P i t. Naar het Haarl. Dbld. meldt, zal de voortvluchtige makelaar waarschijnlijk niet strafrechtelijk worden vervolgd. „D e practische anar ch i s t." Men meldt uit Haarlem De drie mannen, die alhier terecht gestaan hobben wegens verspreiding van de „Prac- tis'ch anarchist" zijn vrijgesproken. De eiseh was 2 jaar. De moord te Koekange. Van bevoegde zijde is aan de Asser Courant gerechtigd mede te deelen, dat de bezwaren tegen de verdachte B. inzake den moord te Koekange zoo bezwarend zijn, dat de officier van justitie termen heeft gevon den om zijn voorloopige aanhouding te requireeren, zcodat de verdachte zoo spoe dig mogelijk naar Assen zal worden overge bracht. Het geheugen der g e- rechtigheid. In den voormiddag van den 15en Juni van het jaar 1898 onthaalden de gebroeders Steinbusch de gebrs. Latas- ter te Kerkrade op eenige revolverschoten, waardoor één der gebrs. Lataster, die zijn rechterhand aan het hoofd hield, werd ver wond. Do gebrs. f3teiubusch vluchtten naar Duitschland en werden in het Algemeen Politieblad gesignaleerd, daar de rechtbank te Maastricht rechtsingang met bevel van gevangenneming wegens poging tot doodsla had verleend. Thans ruim elf jaar later kwam één der gebroeders Steinbusch een bezoek aan Kerk rade brengen, doch werd, aangezien de maréchaussée hem in de gaten kregen, aan gehouden en heden naar de gevangenis to Maastricht overgebracht. Zwendelaar. In verband met een vorig bericht omtrent den Italiaan Bon ny te Maastricht, wordt nog gemeld, dat ver schillende personen, waaronder eenige dames,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2