I1 ordendt samenleving. Deze stammen, die ten getale van 2000 man, tot de tanden gewa pend, bijeengekomen waren bij de brug te Wrbanitza, stelden daar zeer reactionnaire eischen en verklaarden geen ander gezag te willen erkennen, dan dat van den Koran en den Sultan. Hun plan was, op te rukken naar Prizren en het gerucht dat zulks zou ge schieden, had reeds een paniek veroorzaakt onder de Christenen daar ter plaatse. Het is generaal Djavid echter gelukt, dit gevaar J voorloopig al te wenden, maar het blijft toch nog voortdurend dreigen, te meer daar het zeer moeilijk zal vallen den Ljocmeezen, die op hunne rooftochten het gehoele onherberg zame gebied rondom hunne woonplaatsen tot in de uiterste schuilhoeken hebben leeren kennen en bovendien kunnen rekenen op de hulp van de in hunne nabijheid wonende stammen, een flinke nederlaag toe te bren gen, Djavid pasja is er echter de man niet naar, om zich met een half succes tevreden te stallen en hij zal dus zeker niet rusten, voor hij Albanië geheel en al aan het Turk- scho gezag heeft onderworpen. Volgens liet laatste telegram heeft hij de dorpen Polid on Vlasa verwoest en een aan tal gevangenen gemaakt en hij zal het ver moedelijk daarbij niet laten. Zijn troepen hebben op de betrekkelijk primitief uitge ruste bergbewoners voor, dat zij uitstekend bewapend zijn en het zal dus vermoedelijk niet lang duren, of de Albaneezen zullen in zien, dat zij tegen de machinegeweren en het snclvuurgeschut van de Turkeu niet op gewassen zijn en dat zij niet beter kunnen doen dan zich onderwerpen aan de constitu- tionneele regcering. Griekenland. De Kamer komt 3 October bijeen en de regeering stelt alles in 't werk om samen werking tusschen haar en het parlement mogelijk te maken. Toch lijkt het hoogst twijfelachtig of Mavromichalis zich staande zal kunnen houden. De Kamermeerderheid was tot dusver Theotokistisch zooals be kend is. Nu heeft Theotokis zelf zijn hou ding nog wel niet bepaald, maar een groot deel zijner aanhangers is er over ontstemd dat, na het aftreden van Rhallis, de leider van een nog kleinere partij dan de Rhallis- tische aan het bewind is gekomen. Daar komt nog bij, dat ook de Rh al listen Mavro michalis waarschijnlijk zullen bekampen. Men heeft Mavromichalis nu al verwijten gedaan, dat hij maar een speelbal is in han den van den militairen bond, hetgeen Je nieuwe minister-president in de bladen heeft laten tegenspreken. In militaire kringen verluidt dat de mi nister van Financiën de hoop heeft geuit door ingrijpende financieele hervormingen do voorwaarden te scheppen voor een lee ning van 200 millioen drachmen, van welk bedrag 120 millioen voor de hervorming der marine en 80 millioen voor de legerhervor- ming zou worden aangewend. Die hervormingen vallen geheel in <ten geest van den militairen bond on nog onder den verschen indruk van het jongste drei gend optreden der officieren, is het publiek ook voorstander van dergelijke hervor- mingsmaatregelen. Een andere vraag is echter of het kabinet-Mavromichalis in staat zal zijn de hervormingen ten uitvoer te leg gen en of de Theotokistcn zullen toestaan dat. Mavromichalis met de eer der hervor mingen gaat strijken De Theotokisten zijn van oordeel, dat alleen de vroegere Kamer meerderheid bevoegd is om de noodige her vormingen door te voeren. Perzié* Teheran, 10 Sept. De ex-sjah bracht den nacht te Mirabad door en ver trok vervolgens naar Enseli. De duur van de leis bedraagt omstreeks 12 dagen. Vereenigde Staten. VH ar r i m a n. Deze bekende Ame- ïikaausche geldkoning, die reeds eenigen lijd ziek was, is overleden. Zooals bijna alle Aiaerikaansche geldvorsten, is ook Harri- maa met niets begonnen en heeft hij zich gioote' rijkdommen verworven eerst door noesten vlijt, later met gelukkige speculaties. Op 14-jarigen leeftijd begon hij als loop jongen voor een dollars per week te verdienen. Nauwelijks l.ad hij de 18 jaren bereikt, toen hij werd bevorderd tot klerk, welke bevordering ge paard ging met oen gering aandeel in de winst van de zaak. Met zijn spaarpenningen begon ,,Nea weldra op de beurs te dobbelen. Toen hij 22 jaren oud was, wist hij het zoover te brengen, dat hij een zetel kon aankoopen op de New-Yorksche effectenbeurs. In 1888 werd hij vice-president van de Illinois Central R. R. Co., het voornaam ste spoorwegnet in het middel weeten dee lands. In 1898 ondernam hij een reorgani satie van het uitgebreide net der Union Pa cific R. 11. Co. Dank zij zijn rusteloos streven kon Harri- m&n er zich op beroemen ouder zijn per soonlijk beheer eon geheol spoorwegstelsel te lubben vcreenigd, dat als 't waren van oceaan tot oceaan reikte, vooral door het aantrekken van de lijnen der Southern Pa cific Co., tusschen New-Orleans en San Francisco. Zoo groot was zijn invloed, dat alleen zijn ziekte en dood reeds een verlaging ten ge- ■volge heeft van verschillende fondsen. Allerlei. Londen, 10 September. De Times publiceert he tverhaal van Peary met de vermelding dat nadruk in Amerika en Europa, zonder speciale vergunning, ver boden is. Volgens een telegram uit New- York is reeds gerechtelijk opgetreden tegen twee nieuwsbladen, die gisteren met nadruk van het verhaal waren begonnen. Reuter's agentschap zal zich daarom weerhouden ets er over te telegrafeeren. vPresident Taft ontving uit Harbor- Indian het volgende telegram van Peary ..Ik bob <ie eer de Noordpool te uwer be schikking te stellen." De president' zond bet volgende antwoord „Mijn dank voor uw belangwekkend on edelmoedig aanbod. Ik weet evenwel niet precies wat ik er moe doen moet. Ik wenach u geluk, dat gij, na de grootste inspanning, bet doel van uw reis bereikt hebt on hoop van harte, dat uw waarnemingen inderdaad fondsenmakelaar een paar mogen bijdragen tot vermeerdering van onze wetenschappelijke kennis. Gij hebt don luister van den naam .Amerikaan" ver hoogd." Kopenhagen, 10 Sept. Cook is hedenmiddag te 4 uur per stoomschip „Mel- chior" vertrokken. Voor zijn vertrek werd hij aan boord begroet door liet bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap, de direc tie der Vereenigde Stoomvaartmaatschappij, den Amerikaanschen gezant en vele andere personen van naam. De menigte bracht Cook ovaties totdat het schip uit liet gezicht was verdwenen. vDe New-Yorksche Explorers Club, waarvan dr. Cook voorzit tier en kapitein Peary lid is, verkeert in groote verlegen heid. De club heeft besloten een feestmaal aan te bieden aan den reiziger, diie liet eerst de Pool heeft bereikt. Peary heeft, bovendien bereids laten we ten, dat hij niet met Cook aan één tafel wenscht te zitten. Die twee zitten elkander geducht in het liaar, en de meest onverkwikkelijke scheld partijen en beleed!gingen zijn al gevoerd. Deze str.,,1 heeft geen zin. Het is een edsch van billijkheid beide mannen op hun woord te gelooven, zoolang niet bewezen is, dat zij, of een van heiden, onbetrouwbaar zijn. Dit bewijs kan slechts geleverd worden na nauwkeurig wetenschappelijk onderzoek van hun reisannteekeningon Peary heeft de zijne bij zich, die van Cook zijn door deze laatste ontvangen. Het onderzoek kan dus spoedig beginnenZoolang het niet is afge- Ioopen, zullen wij tot den weinig verheffen- den strijd het zwijgen doen. Doornik, 10 Sept. De avisteur Paulhan legde heden een afstand van 15 K.M. af in 10 minuten hij eene hoogte van 40 Meter. Tweede telegram. In een tweede vlucht dwars over de velden legde de avia- teur Paulhan 16 K.M. af in 8 minuten en bereikte bij zijn terugkeer een hoogte van 60 meter. vUit Parijs wordt melding gemaakt van een merkwaardige uitvinding, die naar men gelooft het vraagstuk der scheepvaart in mistig weder zal oplossen. De uitvinders zijn twee Italiaanse he geleerden, Tosi en Bellini, en hun uitvinding wordt het draadloos kompas" genoemd. Dit kompas is zóó gewijzigd, dat het de richting kan aanwijzen van een station, vanwaar Hertziaansche golven worden ver zonden, en men beweert, dat daardoor een schip de juiste positie van een ander schip kan bepalen tot op een afstand van vijftig kilometer. vDe Zwitserse he uurwerknij verheid verkeert in een ernstige crisis. De jongste Britsche patentwetten, bet nieuwe Araeii- kaansche tarief, het openen van fabrieken in andere landen en krapheid van geld on der de welgestelde klassen, worden als de voornaamste oorzaken daarvan beschouwd. Te Chaux de Fonds, waar meer horlogee en horlogedeelen worden uitgevoerd dan in eenige andere stad van Zwitserland, zijn 855 arbeiders in dat vak voor het meereudeel bekwame werklieden al verscheidene maanden zonder werk. Tot dusverre is hun 43,000 uitbetaald door hunne vakvereeni- ging. Maar het ziet er leelijk uit voor de toekomst. Tusschen 4000 en 6000 arbeiders zullen in de naaste toekomst rechtstreeks of indirect te lijden te hebben door den treuri- gen staat van zaken. Tsjernigow, 10 Sept. Hedeui- morgen in de vroegte overvielen een aantal gevangenen, die zich in de gevangenis al hier in voorarrest bevonden, twee gevange nisopzichters, worgden den één, ontnamen beun zijn wapens en de sleutels der cellen, staken de matrassen in brand eu begonnen de gevangenen uit hunne cellen te bevrij den. De militaire macht herstelde spoedig de orde. Twee gevangenen werden gedood, twee zwaar en acht licht gekwetst. Duisburg, 10 Sept. Daar zich op het stoomschip Willem Dispertus" een ver dacht ziektegeval, dat aan cholera deed den ken, beeft voorgedaan is de bemanning naar de barakken gebracht. Het vermoeden, dat de patiënt aan cholera leed, is tot dusverre niet bevestigd. M e x i c o-C ity, lOSept. J amiltepec in het district Oaxaca is geteisterd door een vreeselijke overstrooming. De suikerplanta ges en molens zijn vernield, honderden stuks zee gedood en een groot aantal boerenarbei ders zijn om het leven gekomen. Spel en werkelijkheid. vBekend ia 'het, dat soans het publiek zoozeer in heit tooneelspel op kan gaan>, dat het de zuivere realïtek in alles ziet. ,,Pas op, er ®it vergif in 1" as een bekende waar schuwing, die eens van een schel ld nlkje een acteur werd toegeschreeuwd, "boen hij op het punt stond een glas te ledigen, door een schurk hem toeibereid. Ook is heb békend, <ïat toen eens ,De twee Weezen" gespeeld, werd, een paar verontwaardigde toeschou wers na afloop der voorstelling de vertolk ster van Ide hartvodlftage stiefmoeder af wachtten, om haar eens eene aframmeling te geven. Al kon geen gnooter hulde aan haar spel gebracht wobden, onttrek de actrice zidh toch 'ten spoedigste aan deze vreemd soortige ovatie. In Oberammergau vindt men wel de sterkste staaltjes van zulk eene verwis seling Van spel en werkelijkheid. Zoo kwam op zekeren dag eene Emgelsclhe dame ten huize der burgemeestersfamilie van Ober- aonmergou met 'het verzoek, Ihaar een ver blijf in de plaats aan te bevelen. Haar eerste vraag was, of ihij, de burge meester, soms niet een kamer vrij had. De burgemeester zeide van ja. Wélke rol of hij in de passiespelen vervulde. Kajafas. Dan wilde ze liever niet bij hean inwonen, ver klaarde de dame. Zij kon haar intrek alleen bij een vriend van Christus nemen. Een tweede en derde aanbieding werden om den zelfden réden afgeslagen. Verhuurder der eene kamer was een schriftgeleerde, de an dere (de vertolker van) Herodes. ,,Dan moet u bij X wezen", ried de burgemeester aan. ,,Wie is Xt" „De vertolker van Christus". ..Daartoe acht ik mij onwaardig", wees de dame eerbiedig af Het was al bijkans avond, en om er maar gauw een eind aan te maken, liet de bur gemeester zijn knecht alle Apostel vertolkers afloopen, of ze bijgeval nog een kamer over hadden. Na geruimen tijd kwam de afgezant met een bevredigend antwooVd terug. Toen zij de kamer betrok, waj de hospita op dat moment niet thuis, wat haar niet weerhield, het zioh beliagelijk te maken en een ver kwikkende slaap te doen. Eerst den Volgen den morgen maakte ze met haar -hospita kennis. „is u de Apostel?" „Om u 'te die nen." „En welken speelt u?" „Den Ju das". Onttste&d paikte dé dame haar koffers en. ontvluchtte Oberaanmergau te dier zelfder ure.Voor haar. als met zoovélen gebeurt," die de voorstelling met spanning gevolgd had, was het spel zóó geheel eu al werke lijkheid geworden, dat zij zioh de persoon van den vertolker niet meer los kon denken van het vertolkte. Iets dergelijks was ook het geval bij een troep boeren, die onder leiding van hun zielenherder ook naar de passiespelen waren getogen, en na afloop -der voorstelling den vertolker van Judas, die hen per ongeluk in den weg liep, allerougenadigst onder hun eeltige knuisten namen. De Staatscourant van Zaterdag 11 September bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot vice-consul te Kopenhagen P. S. Vonk v. d. Veen; benoemd tot president van de rechtbank te Winschoten mr. D. J. Romkes, rechter in dit collegetot president der rechtbank te Assen mr. C. Tetterode, thans vice-presi dent; tot vice-president mr. E. Peelinck, rechter benoemd tot advocaat-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam mr. P. de Josselin de Jong, substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam benoemd tot lid van den Centralen Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Utrecht mr. Ch. M. C. Bijleveld, refe rendaris bij het departement van landbouw, arbeids-afdeeling benoemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te 's Hertogenbosch J. Cosman, leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg; belast met het bevel over het 42e land weerdistrict de kapitein J. C. van Linden van Tol, van het 2e regiment infanterie. bencemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam (2de kanton), met in gang van 20 Sept. 1909. n>r. 1. A. M. Bünker, advocaat en procureur te Amsterdam benoemd tot. burgemeester der gemeente Bakel en Mil- lieeze, P. L. Noijen, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Benthuizen, A. Verheul Aan.secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Hoogkarspel, D. Brander Tzn. tot burgemeester der gemeenten Katwoude en Monnikendam, H. van Aken, secretaris van eerst genoemde gemeente; tot burgemeester der gemeente Assendelft, K. de Boer Czn., secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeenten 's-G-rnveland en Ankeveen, mr. D. J. A baron van Harinxma thoe S-looten secretaris der gemeente Ankeveen tot burgemeester der gemeente Sebinnen, J. H. H. Pijls, secretaris dier gemeente; vergunning verleend tot bet aannemen en dragen van de ordeteekenen van officier in de Orde van Hendrik do Leeuw, aen den kapitein van den groeten staf jhr. C. L. van Such telen van de Haare, adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, liean door Z. H. den Hertog van Mecklenburg enz., Regent van liet Hertogdom Brunswijk, geschon ken vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van liet Militaire Kruis der 1ste klasse, aan den majoor A. M. van Wijk. van bet 3de regiment huzaren, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Z. K. H. de Prins zal van 13 tot 16 deznr in de Residentie verblijven, met hot oog op de samenkomsten van het Interna tionaal Veeartsenij kun dig Congres. Naar gemeld wordt bieden de leden van de Koninklijke Nederlandsche Jachtver- eenigiug ..Nimrod" een diner aan aan hun voorzitter, den heer F. W. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, ter gelegenheid van diens 25-jarig voorzitterschap. Z. K. H. -Je Prins der Nederlanden, eere- veorzitter van die verceniging, zal het di ner, dat gegeven zal worden op Woensdag 15 September a.6. in de zalen van het Hotel di Twee Steden te 's Gravenhage, met Zijne hcoge tegenwoordigheid vereeren. Heden werden de voor den dienst bij H. M. de Koningin ten paleize Het Loo aanwezige heeren vervangen door Haren adjudant, luitenant-kolonel graaf Schimimelpenmnckkamehheer jhr. Van Geen en ordonnans-officier baron Van Hardenbroek van Lookfhorst. Tevens begeeft zich dan naar Het Loo baron De Vos van Steenwijk, referendaris bij het kabinet der Koningin. H. M. de Koningin heeft de onder scheiding van het mogen voeren van het praedieaat „Koninklijk" verleend aan: A. H. van Schijndel, stooonschioenfabriek te Waalwijk en aan Chir. Plenies, zeepfabriek te Zeist; en die van het mogen voeren van het Koninklijk Wapen aan: mejuffrouw Th. M. Gardenier, wasscherij voor Hare Majes teit en de Koninklijke hofhoudingfirma J. J. Romen en Zonen, boekhandel en druk kerij te Roermond; firma Felix Janssen, fabriek van ijzer, koper en blikwerken te Roermond, en Camille Esser, artistiek goud en zilversmederij „Kunstatelier voor Kerk sieraden" te Weert. Herbouw van het Ko- ninklijk Paleis Het Loo. Uit de plannen voor den verbouw van het Ko ninklijk Paleis Het Lv-o blijkt, dat er groote veranderingen op handen zijn. Niet alleen de zijvleugel, waar thans de paardenstallen zijn gevestigd, doch ook de postvleugel zal herbouwd worden. De schouwburgzaal zal naar den westvleu gel worden overgebracht, de keuken, die achter het postkantoor komt, zal plaats ma ken voor kamers, terwijl ook de woning van den concierge zal worden verplaatst tot vlak echter het paleis. Het spreekt van zelf, dat voor een en ander heel wat ruimte wordt gevorderd, die hoofdzakelijk in den tuin achter het paleis gevonden wordt. Na afwerking van een en ander zal het paleis aanmerkelijk meer ruimte bieden en 2al in een lang gevoelde behoefte voorzien zijn Defile voor het paleis te S o e s t d ij k. Men meldt uit Soestdijk Gisterenmorgen ten half elf ure defileer den onder commando van kolonel Hoek de troepen van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort voor de Koningin-Moeder, die op het bordes van het Paleis stond. Na de defile maakten de hoofdofficieren hunne opwach ting bij Hare Majesteit. De minister van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, vertrok gister ochtend van Den Haag naar Amsterdam, ten einde zich door persoonlijk bezoek op de hoogte te stellen van de inrichting van het kolo niaal etablissement daar ter stede, waarvan de verplaatsing naar Utrecht is voorgesteld Tot. dat doel was de Minister vergezeld dooi de heeren Verbrugh, directeur van het Tech nisch bureau en Corporaal, referendaris, sous-chef der afdeeling aanschaffing en uit zending van gouvernementsgoederen, heiden aan het departement. De Fransche gezant alhier, de heer Pellet, zal eerstdaags zijn jaarlijksch verlof nemen. De Oost- en Witte Zee- Conferentie. De Oost- e<n Witte Zee-. Conferentie hield gisterochtend haar laatste openbare vergadering. Aan de orde was het onderwerp speculeerende makelaars, inge leid door den lieer Mail, die ten slotte een. resolutie voorstelde, waarbij de conferentie verklaarde: „dat wij, zoover zulks in onze mac..- ligt, gebruik zullen maken van de makelaarsleden van de Conferentie bij het afsluiten van houtbevrachtingen en dat wij in alle onderhandelingen over zaken als een voorwaarde zullen stellen, dat geen bevrach tingen, ondernomen door speculanten, voor onze rekening zullen worden aangenomen en d wij een beroep doen op alle medeleden, hier niiet aanwezig om ons op loyale wijze te steunen bij de uitvoering van dit besluit." Na breedvoerige discussie werd besloten het woord „hout'' uit de resolutie weg te laten, zoodat zij op alle soorten van lading betrekking heeft. Aldus gewijzigd werd de resolutie aangenomen. De president Krogius stelde vervolgens voor, dat de conferentie het uitvoerend comité machtige de onder handelingen voort te zetten omtrent een uniform stuwadoorscontract overeenkomstig het contract dat reed.; aan de conferentie is voorgelegd. Nieuwe Armenwet. De N. Ct. verneemt, dat in de rede ter opening van de zi'ting der Staten-Generaal een wetsontwerp betreffende de armenzorg zal worden aange kondigd. Over inhoud en strekking valt ove rigens, volgens het blad, nog niets bepaalds t" zeggen, „daar het nog in liet allereerste stadium van voorbereiding is." Behandeling m ij n w e t j e- V a n Kol. Naar Het Volk verneemt, heeft de katholieke Kamerclub besloten, de op verzoek van tien leden uitgeschreven ver ga bering der Tweede Kamer ter behandeling alsnog van Van Kol's mijnwetje in bijzijn van den vooisteller zeiven, niet bij te wo nen. Kamerlede n-G ronilwer- kers. In verband met de mededeelingen inzake de knoeierijen aan de werken der zeeweringen te Kallantsoog hebben de Ka merleden Duys en Helsdingen Donderdag persoonlijk dit onderzoek ter plaatse inge steld. Het Kamerlid Duys moet persoonlijk stukken bazaltsteen, welke achter de duinen ir de weilanden verstopt lagen, hebben uit gegraven Hij zal deswege door de vakver- oei iging ter verantwoording worden geroe pen wegens het verleonen van „onderkrui- p^rsdiensten". Herziening tractemen- ten poster ij en. Naar wij vernemen, kan de memorie van antwoord op het voor loopig verslag betreffende herziening van de tractementen der commiezen en directeu- rn bij den post- en telegraafdienst, einde dezer maand worden verwacht en zullen daarin tevens de reorganisatieplannen be treffende 't middelbare en hoogere personeel worden ontvouwd. N. R. Ot. Bij resolutie van den minister van financiën is vrijdom van accijns verleend voor melasse, testemd tot veevoeder, die buitenslands ongeschikt is gemaakt voor in wendig gebruik door den mensch. Beestenvoeder „Fabarin", bestaande uit ongeveer 70 dee- len gebroken boonen en ongeveer 30 dee- len melasse, waarvan de zuiverheidsfactor j niet hooger is dan 68; „Maisarin" bestaande uit ongeveer 70 dee- I len maïs en ongeveer 30 deelen van voor melde melasse; 1 „Tacwezemelen-Melassevoeder", bestaande uit ongeveer 40 deelen tarwezemelen en on geveer 60 deelen van voormelde melasseen j „Export-melassevoeder", bestaande u't ongeveer 50 deelen grondnotendoppenmeel en ongeveer 50 deelen van voormelde melas- Gemeenteraadsverkie zing te Amsterdam. In een giste renavond gehouden gecombineerde vergade ring der kerkelijke partijen te Amsterdam, werd in beginsel besloten geen candidaat te stellen voor den gemeenteraad in district II tegenover den heer Sleef (soc.-democraat). De r.-k. kiesvereeniging in dit district zal eerst a.s. Maandag een definitieve beslis sing nemen. De Amslerdamsche burgemeester Van Leeuwen vertrekt heden met verlof naar het buitenland en zal tijdelijk vervangen wor den door den oudsten wethouder den heer Th. F A. Delprat. Mr. Van Leeuwen, die, naar men weet, de Hudson-Fultonfeesten to New-York gaat bijwonen, zal 20 October zijn ambtsbezighe den wederom hervatten. X>eeis, o. tj. v ij. Diors, d. v is Jr., J. L. H. van Leeuwen, CM tomondt, P. Baretta, A. D. B. -lino, C. Pfeiffer, A. C. v. d. Vé Woningbouw. Te Fram gaat de gemeenteraad met prijzenswaardig* ijver voort met het bouwen van nieuwe ningen in verband met de woningwet. Reeds zijn nu 50 perceelen onbewoonibi verklaard, alle in de oude stad gelegi deze zijn nu alle afgebroken of verbou- In plaats daarvan zijn 54 nieuwe won» gen gebouwd, in twee blokken, telkens frissche terreinen buiten de stad. Thans heeft de raad wederom besloten den aankoop van 75 aren voor ongeveer woningen a 35 cent per M2. Ook daarvoq zal rijkssubsidie worden gevraagd. De inspecteur van administratie U C. de Jong, uit Oost-Indië in Nederlaw terug gekeend, wordt op non-activiteit ge steld. De nieuwbenoemde adelborsten der klasse maakten gisteren en corps hunne ot wachtiug bij den minister van Marine. Tot lid van het hoofdbestuur van dé algemeenen Nederlandsehen Bond „Vre« door Recht" is benoemd jhr. mr. E. B. f F. Wettert van Hoogland, commies-griffia van de Eerste Kamer der Staten-Generaal De heer Wettert zal, in plaats van mr. dr J. A. A. H. de Beaufort, het algemeen secrJ tariaat waarnemend. Bij resolutie van den minister vat koloniën zijn de heeren J. van Aaien, J H. Janssen, H. Sieberg, H. J. Sonneveldtl H. van Ginkel, J. H. A. Logemann, S. A A. v. d. Veen, G. van Brakel, G. M. Win man, It. J. W. Mac Gillavry, C. L. v. d Plas, H. C. Prins, B. J. Haga, P. E v. d. Meer Mohr, W. C. Meijroos, W. Jl D. Veen, C. A. J. Jochems, G. J. Haijen E. H. Brands, J C. Boulinois, A. J. Spitj W. v. d. Worff, G. A. Brunet de la Rochtj brune, B. B. Faber, W. E. Scheuer, A. L Piatt, N. Beets, J E. V. L. Slors, J. Keulemans A. van Romondt, Kat Angelino. den, J. C Lammers, J. Jongejan, J. Cj Ruesink, H. C. J. Gunning, J. C. Man' J. J. Weijs, C. A. Kastelijn, W. C. Mo» genstorm, J. W. Hilbrander, W. A. C Creutsberg J. R. van- Beusekom, D. F J. G. Brunet de la Rocliebrune, T. I. H M. Bolsius, J. H. Schol ten, H. W. di Vriendt, C. H. ter Laag, G. Birnie en Jj C. E. Manuel, aangewezen als candidaat Indisch ambtenaar GeorgebaronRosenthal! Gisterennacht is te Amsterdam baron Ro senthal op 81-jarigen leeftijd overleden. Tot nog eenige maanden geleden ied< verbazende door zijn jeugdige opgewekthei en veerkracht, waarvan hij o.a. nog groot blijken gaf bij het 50-jarige jubileum va: zijne firma in Maart j.1.werd de hee Rosenthal dezen zomer door eene hartaan doening getroffen, waarvan hij niet mee geheel is opgekomen. Wat niet genoeg herinnerd kan worden is, dat de heer Rosenthal het groot vermo gen, waarover hij beschikte, met kwistig hand dienstbaar maakte aan het algemee: nut en inzonderheid aan weldadige doel einden Ofschoon bij de verdeeling zijner dikwijl aanzienlijke giften niet lettende op natio nalitèit, godsdienst en aard van de instel ling, was hij toch steeds op de eerste plaat waar het gold in de nooden en behoefte: van de stad zijner inwoning te helpen vooi zien en verliest vooral Amsterdam in hen een weldoener, wiens plaats niet licht ver vangen zal worden. Het stoffelijk overschot van baroj Rosenthal zal Dinsdagmorgen per H. IJ. S. M. naar Hamburg worden vervoerd waar de teraardebestelling zal plaats vinden 14e jaarvergadering va den Christ. Nat. Werkmani bond. Woensdag vind, onder presidiun van dea heer P. J. Nahuijzen, uit Utrecht de tweedaagsche jaarverg. van genoem den bond t$-MiddeLburg aan. Dit zal even wel de laatste maal zijn dat zij, behoudent hooge uitzondering, elders vergadert. Me: 1910 te beginnen, zal voortaan te Utrech' dit elk jaar plaats vinden, daar het wen- schelijk is gebleken in het centrum des land< de jaarvergaderingen te doen houden, daar deze dan drukker zouden worden bezocht. Tegelijkertijd viert de afd. Middelburg haar 15-jarig bestaan. Aan het verslag van den bondssecretariiJ den hee*- A. van Ooij, uit Rotterdam, ont- leenen wij het volgende De uitbreiding van den Bond heeft niet! stil gestaan. In den loop van het jaar kwa men er 9 nieuwe afdeelingen bij en wel w Greup en Loosduinen (Zuid-Holland), Leer sum (Utrecht), Menaldum, Midlum en Bet terwerd in Friesland en Maurik, Eek «d Wiel en Brummen in Gelderland. Daarte genover staat dat de afd. Hoede kenskerkej in Zeeland opgeheven werd, zoodat dit jaar een winst was van 8 nieuwe afdeelingen, waardoor het getal afdeelingen waaruit de;1 Bond bestaat geklommen is tot 129. Ook het aantal Provinciale Comité's breidde zich uit, doordat de vier afdeel in gen in Groningen zich verbonden in het Provinciaal Comité van Groningen. Hier mede zijn thans 8 Provinciale Comité's. Op de jaarvergadering te Apeldoorn ver leden jaar, werd het oude standpunt aan gaande de vakorganisatie verlaten en ver klaarde de Bond zich voor vakorganisatie op Protestantsch Ohriistelijkeai grondslag. In verband daarmede werden onder leiding van Ds. H. C. Hogerzeil een tweetal vergade ringen gehouden, de eerste alleen met de afgevaardigden van Patrimonium, de laat ste ook met de afgevaardigden van verschil lende christelijke vakbonden en vakvereeni- gingen In Amsterdam zijn enkele vakafdee- lingen van den Bond samengesmolten met die van Patrimonium eu Maarten Luther tot Prot. Chr. vakvereenigingen. Hetzelfde is gebeurd te Rotterdam met de vakafdee- ling schilders van den Werkmansbond en een andere Chr. vakvereeniging. Aan het Nationaal Comité tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf is moreele en financieele steun verleend, krachtens art. 14 van het program. Op de Congressen door dat Comité uitgeschreven is de Bond vertegenwoordigd geweest.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2