Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Eveuzoo is de Bond vertegenwoordigd ge weest op het Chr. geheelonthouders-congres op 25 en 26 Augustus jl. te Utrecht ge houden Van de vereeniging ..Patrimonium" ont vingen wij het verzoek om deel te nemen aan een Sociale Conferentie, te houden in den loop van 1910. Onder voorbehoud van nadere goedkeuring der jaarvergadering heeft het hoofdbestuur zijn medewerking toegezegd. Uit het jaarverslag van den Bondspen- ningmeester, den heer J. W. Meijer, te Am sterdam, blijkt, dat de verschillende ont vangsten bedroegen 1220.76, terwijl de diverse uitgaven waren 1722.91$. Uit het uitgebrachte verslag van den ad ministrateur van het- Algemeen Ziekenfonds den heer J. A. de Peer, blijkt, dat de uit breiding dit jaar niet groot is. Slechts drie nieuwe afdeelingen, nl. Delft, Stoutjesdijk- Greup en Betterwird sloten zich aan. Het ledental .werd daardoor niet veel grooter en bleef zoo stationair tusschen 1950 a 1970. De afd. Burum bedankte en gaf haar voor schot terug. De afd. Westervoort bedankte eveneens, liet drie maanden contributie schuld achter en een tekort van 23,241. Het aantal afdeelingen bedroeg bij de slui ting 54. De uitkeeringen aan zieken zijn hoog te noemen en veelal van langen duur, zelfs eenigen ontvingen hun geheele uitkee- ring van 90 dagen. Behalve aan zieken werd ook ingevolge art. 5 van het reglement aan 5 weduwen uit keeringen gedaan. Uit het financieel verslag over 11 maan den blijkt, dat de totale ontvangsten belie pen 10196,53, terwijl de uitgaven waren 10070.801, alz^o een saldo van 125.731 dit gevoegd bij het saldo op 1 Sept. 1908 2285.07, was er op 1 Aug. jl. een saldo van 2410.801. Het fonds Ubo verkeert in bloeienden toe stand, hetwelk kan blijken uit de toename van het ledental Waren er op 1 Sept. 190') bij Ubo ingeschreven 11208 leden, op 1 Aug. 1909 was dit aantal gestegen tot 12683, alzoo een vermeerdering van 1475 leden. De bestaande afdeelingen zijn met 1225 le den vooruit gegaan. Bij bijna alle afdeelin gen is vooruitgang merkbaar, zij het niet in gelijke mate. De geheele ontvangst is f 18726.38. In deze 11 maanden is dus meer ontvangen dan in de vorige 12. In het ge heel is er uitgegeven 9238,03, zoodat er een saldo overblijft van 9488.35. Van het geld, dat dit jaar overgebleven is, worde de helft 4744.18 gevoegd bij het reservefonds, zoodat dit nu gestegen is tot 28162.42, de andere helft gaat naar het Weduwenfonds. Het Weduwenfonds heeft dit jaar zijn ze genrijk werk voortgezet. Het afgeloopen boekjaar begon met 8, bet nieuwe boekjaar met 14 weduwen, waarvan er 8 dit jaar af vallen. In het geheel zijn er dit jaar 16 we duwen ondersteund. Slechts 2 leden van Ubo maken gebruik van art. 9 van het we duwen fonds, om het stamkapitaal voor hun weduwen te vergrooten. Er was op 1 Sept. 1908 in kas 6246.48, er kwam bij de helft der winst van Ubo 4880.34, aan contribu- t'« 4,34, zoodat de geheele ontvangst be droeg f 11131.16. Er is uitgekeerd 1542,50, zoodat op 1 Aug. 1909 voor het weduwen- fonds nog in kas was 9588.66. Ubo heeft dit jaar een saldo opgeleverd van 9488.35. Dat maakt, dat het reserve fonds vermeerderd wordt met 4744.18, en dus op het oogenblik bedraagt 28162,42. De andere helft gevoegd bij het Wedu wenfonds, maakt dat het nieuwe boekjaar van dit fonds begint met 13332.33. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren P. J. Naliuijsen, W. A. Genneken en J. W. Meijer werden herkozen. Hierna ving men aan met de behandeling van het concept-reglement van het fonds ,,Hulp in nood", waarvan art. 1 als volgt luidt„Doel van dit fonds isleden van afdeelingen te steunen, die door bijzondere omstandigheden niet meer in staat zijn hun nen gewonen arbeid te verrichten en daar door in oogenblikkelijken nood verkeeren", waartoe na eenige discussie werd besloten. Slechts der afdeelingen waren vertegen woordigd. De ingediende voorstellen der afdeelingen werden nu aan de orde gesteld. Hot eerst kwam in behandeling het voorstel van de afdeeling Utrecht „De jaarvergadering drage het hoofdbe stuur op pogingen in het werk te stellen, dat tot stand komen een Centraal bureau ten dienste van den Bond, zoo mogelijk met een vast vergaderlokaal te Utrecht, waar de Bond voortaan zijn vergaderingen zal kun nen houden". In beginsel werd daartoe besloten, terwijl het hoofdbestuur werd opgedragen een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid van uitvoering daarvan. De afdeeling Enschedé noodigde het hoofd bestuur uit zich uit te spreken over de wen- 6chelijkheid en de mogelijkheid tot het aan stellen van een gesalarieerd beambte, lie zich geheel aan den Bond kan wijden. Het hoofdbestuur erkent de. wenschelijk- heid, maar twijfelt aan de mogelijkheid van de uitvoering, welk praeadvies na breed- voerige discussie met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Van het Provinciaal comité van Zuid-IIol- land ,,De Bond draagt de onkosten van de Provinciale comité's." Het hoofdbestuur stelde voor om een pro- pagandafonds te vormen, door alle leden van den Bond eens per jaar 5 cent te laten be talen, waaruit de Prov. comité's een subsi die ontvangen, in verband met hun werk zaamheden Met de Prov. comité's zal nader overleg worden gepleegd over deze aangelegenheid. De afdeeling Middelburg stelt voor, waar thans als vaste plaats voor het houden der jaarvergadering Utrecht is aangewezen, dit besluit aan te vullen met de bepaling, dat hiervan kan worden afgeweken, wanneer oene afdeeling, om welke redenen ook, de jaarvergadering in haar midden wenscht te ontvangen. I)e afdeeling Borne st elde voor „Om zoo veel mogelijk elke afdeeling in staat te stel len zich op de jaarvergadering te doen ver tegenwoordigen. worde het reisgeld van één afgevaardigde vergoed. Ingevolge het praeadvies van het H.B. werd besloten na aanvulling met het woord „gelijkelijk". 9 September '09. Heden morgen ten 9 uur werd in het Schuttershof de vergadering voortgezet. Ook I nu was dl. J. Th. de Visser, eere-voorzitter j van den Bond, aanwezig. Alsnu verkreeg na afhandeling van nog eenige voorstellen de .heer J. Hekkenberg uit Amsterdam het woord ter verdediging van de navolgende stellingen 1. De Chr. Nat. Werkmansbond wende zich tot de regeering met verzoek geen uit voering te geven aan haar voornemen om een wet op de ziekteverzekering in te voeren. 2. Wordt aan dat verzoek geen gevolg gegeven, dan worde er op aangedrongen dat de kosten van ongevallen, tot nog toe ge dragen door staat en werkgever, niet groo- tendeels geschoven zullen worden op den hals van hen, die gedwongen zullen worden tot deelname aan de ziekte-verzekering. 3. Met ernst worde de regeering er op gewezen, dat vóór alle sociale wetten noodig is een wet op de invaliditeits- en ouderdoms- verzekoring, wat de laatste aangaat liefst ingaande op 65-jarigen leeftijd. 4. De Chr. Nat. Werkmansbond rustte niet, voor dat in dezen toestand is voorzien. Hij voerè daarvoor ook een krachtige actie in de afdeelingen en verzeker© zich den steun van gelijkgezinde vereenigingen. Hieroij werden tevens aan de orde ge steld van de afdeeling ZwolleHet hoofd bestuur 6telle pogingen in 't werk tot het in 't leven roepen van een fonds tot pensiou- neering van ouden van dagen en wel op 65- jarigen leeftijd. De afd. 't Zand, oordeelende dat pension- neering door den Staat (zonder premie-beta ling van de daarvoor in aanmerking komen den) gewenscht is, noodigt de jaarvergade ring uit: zich in beginsel uit te spreken voor staats- pensionneering vervolgens het hoofdbestuur op te dragen deel te remen aan alle actie, welke gevoerd wordt tot het verkrijgen daarvan. Het hoofdbestuur steunt de voorstellen Amsterdam, behalve het eerste, ontkent de mogelijkheid van het voorstel Zwolle en ont raadt het voorstel 't Zand. Na een breede discussie, waaraan ook door dr De Visser werd deelgenomen, werd door dezen als amendement voorgesteld, de stellingen 1 en 2 te lezen als volgt 1. „De Bond spreekt bij vernieuwing als zijn beginsel uit dat hij bij voorkeur de ziek teverzekering uit het eigen initiatief ziet op komen en geregeld. 2. Blijkt echter, met het oog op het on voldoend karakter der onderlinge verzeke ring en het geheel der verzekering, van staatswege te regelen, een wetsontwerp op de ziekteverzekering noodig, dan dringt hij er bij de Regeering op aan, dat deze zich zooveel mogelijk aansluit aan de bestaande uit de maatschappij zelf opgekomen fondsen en dat de kosten voor ongevallen, tot nog toe gedragen door Staat en Werkgever, niet grootendeels geschoven zullen worden op den hals van hen, die gedwongen zullen worden tot deelname aan de ziekteverzekering. De gewijzigde voorstellen werden aange nomen met 84 tegen 38, terwijl de stellin gen 3 en 4 zonder stemming worden aange nomen. De afdeeling Rotterdam: De Chr. Nat. Werkmansbond dringe bij de Regeering aan op herziening van de ongevallenwet ten gun ste van den arbeider. De afd. Utrecht richt het verzoek tot het H.-B. om de Centrale commissie voor de Statistiek onder de leden van den Werk mansbond gegevens te doen verzamelen over de werking en toepassing van het Arbeids contract. De afd Amsterdam: De Jaarvergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond draagt liet bestuur op, bet initiatief te nemen om in. zoo uitgebreid mogelijken kring een adresbeweging aan de Regeering op touw te zetten, met het doel de Regeering te ver zoeken over te gaan tot het instellen van een staats-enquête naar de werking en toepas sing vai» de wet op het Arbeidscontract. Het hoofdbestuur ontraadt de aanneming van deze voorstellen, maar stelde voor aan een commissie uit zijn midden op te dragen een onderzoek in te stellen bij de Bondsle den naar de werking van het Arbeidscon tract en der Ongevallenwet en daarover een rapport samen te stellen, waartoe wordt be sloten. De afd. EnschedéDe Bondsvergadering drage het hoofdbestuur op er bij de Regee ring op aan te dringen, dat de 10-urige ar beidsdag bij de wet worde geregeld. Bij behandeling van dit voorstel ried Am sterdam aan dit aan te vullen en als volgt te lezenDe Chr. Nat. Werkmansbond dringe er bij de regeering op aan een on derzoek in te stellen naar den arbeidstijd, om daarna zoo spoedig mogelijk in te die nen een ontwerp-wet, die den 10-uvigen werkdag regelt. Dit were door Enschedé overgenomen en met algemeene stemmen aangenomen. De afd. VlissingenDoor het hoofdbe stuur van den Chr. Nat. Werkmansbond worde bij de Regeering aangedrongen tot liet maken van een wet tot regeling der huisindustrie. Het loofdbestuur pre ad viseerde de Re geering in kennis te stellen met de wen- scben in het program van den Bond dien aangaande, dat wordt aangenomen. De afd. SliedrechtDe Bond doe zoo spoedig mogelijk de noodige stappen om te komen tot uitvoering van de 3e alinea van artikel 20 in verband met artikel 12 van ons Program, zoodat op de werken onder beheer van het Departement van Water staat niet meer op Zon- en Chr. feestdagen wordt gewerkt. Zoo het noodig blijkt dringe hij ten spoedigste aan op aanvulling of ver andering van art. 86 van de Algemeene Voorschriften voor de uitvoering en het on derhouden van werken onder beheer van liet Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het Hoofdbestuur zegt nader onderzoek toe. De afd. BolswardGelet op de steeds toenemende werkloosheid ten platte lande gelet op de noodzakelijkheid dat onze Bond cok al zijne aandacht wijdt aan de belangen der kleine afdeelingen; stelt voor Dat bet hoofdbestuur in zijn geheel of door n-iddel eener te benoemen Commissie gaat onderzoeken op hoedanige wijze kan worden getracht, door middel van werkver schaffing, in de eerste behoeften der leden en hunne gezinnen te voorzien. Ook hierbij wordt onderzoek door het H.-B. toegezegd. Door de afd Rotterdam werd de vraag gedaan: „Zal verhooging van invoerrech ten bevorderlijk zijn aan den bloei der na tionale nijverheid?' Geen beslissing werd genomen, terwijl een lid van het hoofdbestuur een re feraat zal geven, dat in „de Voorzorg" zal worden afgedrukt. Het voorstel Den HaagWat kan de Bond doen tot verbetering van de positie der tninarbf.iders (heerendiensten), wordt de af deelingen aangeraden zich plaatselijk meer op de hoogte te stellen van de toestanden in dit bedrijf, om later de zaak met meer vrucht te kunnen behandelen. Het voorstel Rotterdam: „Wat kart er gedaan worden om onze kinderen de zomer- vacantie te doen doorbrengen in een andere gemeente?'1 wordt uitgesteld tot de e. k. vergadering te Utrecht. Tegen den e e d s d w a n g. „De Dageraad", Vereeniging ter bevordering der Vrije Gedachte, schreef een openbare ver gadering uit tegen Dinsdag 14 September te Amsterdam. Sprekers de heeren air. Ar nold Levy, advocaat en procureur te Am sterdam, en ds. K. Vos, predikant te Woud send. Door beide sprekers zal worden be- tcogd de wenschelijkheid een wetswijziging te verkrijgen in zake de bestaande eedsfor mule. Last voor de schippers. Nu overal geklaagd wordt over sommige schip pers, die ten eeuenmale weigeren goed drinkwater in te nemen, ook als zij het krij gen kunnen, vertelt schipper J. van IJzen- doorn in „De Telegraaf", welke moeite en kosten een schipper heeft als hij zich te Am sterdam van drinkwater wil voorzien. Op houten schepen heeft men nog tonnen en vaten, die in een roeibootje naar de leiding zijn te brengen, maar op ijzeren schepen wordt liet water gegaard in tanks, die niet zijn uit te lichten. Daarom moet het geheele 6chip worden verplaatst. Op die wijze kost het waterhalen niet alleen veel moeite en tijd, maar ook moet de schipper telkens eenige guldens sluisgeld, bruggeld en haven geld betalen. Van een schip van 200 ton beloopt het havengeld 5. Schipper Van IJ zendoorn maakt de opmerking, dat de schipperij zeer zou gebaat zijn als de ge meentebesturen water lieten rondbrengen in een stoombootje. N a u wk eurige chronome ters. In het vakblad voor horlogemakers „Christiaan Huygens" wordt medegedeeld „Bleef tot dusverre de tijdsbepaling tot een vijfde deel van een seconde beperkt, een nieuwe chronograaf, door den fabrikant „stopwatch" genoemd, bepaalt den tijds duur van een of ander verschijnsel, gebeur tenis enz. tot op tiende deelen van een se conde, wat natuurlijk veel tot de nauwkeu righeid der waarnemingen en het vreedzaam oplossen van meeningsverschillen bij wed strijden enz. moet bijdragen.". Vorst. Volgens veehouders, die gis terenmorgen vroeg in het land in de om streken van Haarlem waren om hun koeien te melken, heeft het gisterennacht vrij sterk gevroren. O. H. Ct. Uit de Rotterdamsche haven. De havenarbeidersvereeniging te Rotterdam heeft een manifest gericht tot de bootwerkers, speciaal de ertswerkers, hou dende een protest tegen handelinigen van sommige stuwadoors, die, volgens de stel lers, een conflict zullen uitlokken. Daar is de verzekering voor. In een dorp in de Friesche ge meente Smal lingerlajid kreeg een paard een spijker in een zijner voeten. De eigenaar had het dier verzekerd en daar het dier ziek werd, besloot de eigenaar, met goedvinden van don agenit der Verzekeringsmaatschap pij het dier te laten afmaken. Voor een prikje werd een paardenslaohter eigenaar. Door den agent werd de verzekerde som uit betaald en een advertentie voor „de promp te uitbetaling" volgde. En liet „afgemaakte" paard? Het dier loopt thans gezond en wel in de weide! De paardenslaclrter probeerde het dier te gene zen, wat hem volkomen gelakte. Van vijftien jaar gevan genisstraf totlevenslang. Men ne$d£ uit Arnhem Tegen •gen W. P., die door do rechtbank te Zutphen wegens moord op den bakker Schol ten te Apeldoorn was veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, is voor het Arnheinsche gerechtshof levenslang geëischt. Moordaanslag. Voor de Am- sterdamsche rechtbank stond gisteren te recht de 31-jarige varensgezel en bootwer ker C. F. J. Mol, wegens poging tot moord. Twee jaren woonde bekl. buiten-echtelijk samen met de thans 33-jarige naaister, juffr. C. Burger. Den laatsten tijd was het echter lang geen pais en vree. Zelfs is zij al eens weggeloopen, hetgeen ze den 14en April herhaalde.... toen nam ze de meubelen mee. Dienzeifdem dag nog kocht Mol op den Zeedijk een dolkmes en den volgenden dag, des morgens, ging hij in de buurt van juffr. Burger's ouders, waarheen ze gegaan was, wandelen. Hij ontmoette haar in de Kinker- straat. Mol zeide: wat he>t je gedaan en stootte haar vervolgens met kracht heb mos, dat hij geopend in zijn zak droeg, met de rechterhand in de linkerzijde van den hals. Zij viel neer en hij gooide het mes van zich af. Beklaagde bekende gisteren ter terecht zitting het feit. Hij had het mes gekocht om haar „bang" te maken. Hij wilde'r dreigen om weer met hem samen te gaan wonen. De president vond dit een vreemde wijze van doen. Mol ontkent pertinent de bedoeling van dooden of mishandeling gehad te hebben, zelfs niet om kwaad te doen. Hij noemt z'n eigen handelwijze een onbezonnen daad. Als eerste getuige wordt het slachtoffer, juffr. C. Burger, gehoord. Zij verklaart, dat ze niet verdroeg, dat Mol van haar verdien sten teerde. Daarom was zij he.ngegaan. Bij het ontvangen van den steek van Mol, had zij geen pijn gevoeld, doch was weldra op straat neergevallen. Drie deskundigen werden vervolgens ge hoord. Het blijkt o. a., dat de wonde, juffr. Burger toegebracht, 2 cM. lang, 10 cM. d)iep was en levensgevaarlijk had kunnen zijn. Gemimen tijd is zij in het Wilhelmina- gasthuis verpleegd. Veertien getuigen werden gehoord waar na het O. M. 5 jaar gevangenisstraf eischte tegen bekl. De ui oordaanslag te Ge mond e. Door de rechtbank te 's Bosch ie tegen Andrie3 Hosewol, 23 jaar, zonder be roep, verleend rechtsingang ter zake van uoodslag, althans mishandeling met doode- lijken afloop, gepleegd op den gepens. mili tair Hozemans, te Gemonde in den nacht va 31 Augustus op 1 September. Spoorwegongeval teGoes. Voor de arrondisseinents-rechtbauk te Middelburg stond gisteren terecht J. W., 29 jaar, lijn werker, geboren te Weineldinge, wonende te Biezelinge, beklaagd van het volgende Op 1 Juli 1909 was hij op het stationster rein te Goes, als beëedigd spoorwegbeambte, belast met de leiding van het vervoer van eene lorrie over den spoorweg, terwijl de, op de dienstregeling voorkomende, sneltrein D 83, die niet stopt te Goes, ieder oogen blik kon worden verwacht, en reeds zoowel het inrijd- als het uitrijdsein voor dien trein op veilig waren gesteld. Hij heeft toen roekeloos bedoelde lorrie trachten over te brengen op het spoor, waar op hij wist dat genoemde sneltrein elk oogen blik kon passeeren en die lorre met twee wielen reeds op dat spoor gebracht, terwijl de beide andere wielen nog in het zand ston den, toen genoemde sneltrein in volle vaart naderde. De voorste locomotief van dien trein greep de lorrie, reed haar in stukken en sleurde baar mee tot een volgenden wissel, die tengevolge daarvan werd verbroken, waardoor die wissel is omgeslagen, en de tweede locomotief van den sneltrein met daaraan gekoppelden bagagewagen zijn ont spoord. In deze zaak werden 6 getuigen gehoord. Eisch een maand hechtenis. De verdedi ger, mr. J Adriaanse, achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Uitspraak 17 dezer. De moord te Koekange. Te Wijk is aangehouden een zekere Van Ach teren. Hij is naar Assen overgebracht. Uit verschillende mededeelingen zou gebleken zijn dat het zweepje, dat in de woning van de vermoorden gevonden was, aan v. A. zou toebehooren. Men vond in het genoemde feit reden om hem aan te houden. Vermoed wordt dat men nu de twee daders gearresteerd heeft. Vrijdag zijn te Assen B. en F., de ver dachten van den drievoudigen moord te Koekangerveld, gevangelijk binnengebracht. Zij werden per rijtuig vervoerd, dat op het" perron voorreed. Een groote menigte was aanwezig, die luide verwenschingen uitte. In 't paleis van justitie had onmiddellijk een veriioor door den rechter-commissaris mr. Pellinck plaats. F. is na verhoor on middellijk weer vrij gelaten. In beslag is genomen een onderbroek van B., die geheel met bloed 'bevlekt is. De tweede arrestatie van P. Br. houdt verband met een na zijn vrijlating gebleken feit, nl. dat hij een bankbiljet van 200 heeft gewisseld, terwijl onder de verkoop som, die Bakker voor de schapen ontving, zich een bankbiljet van 200 bevond. Hij zal te Assen worden verhoord in te genwoordigheid van een drietal personen uit Staphorst, bij wie hij na den moord aan huis is geweest Poging tot moord. Eer- gisterenmiddag is te Moni&ter naar de „N. R. Ct." nveddlt, in een-herberg op de Haven een poging tot moord geleegd door M. V. op zijn vade# D. 71 té Ter Heijde. D. V., dib door Z revolverschoten ver wond werd e# op de straatrwas neergevallen., werd door ouisteüda** spoedig opgenomen en ter verbinding naar den dokter gebracht. M. V., dik weder iitTdd herberg was ge gaan, waaruit aWen wWren gevlucht, werd terstond aldaaV-gearresteerd en naar het huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht. Effecten ontvreemd. Ont vreemd te 's Gravenhage de volgende effec ten 1 's Gravenliaagsche Hypotheekbank, groot f 1000, 4 serie I, no. 72601 's Gravenhaagsc.he Hypotheekbank 4 1 groot f 500, serie I, no. onbekend; 1 Resi dentie Hypotheekbank, groot f 100, 4 j serie E, no. 989 g 1 Westlandsche Hypo theekbank, groot f 50, 4 serie D, no. 75o1 Hongarije, groot 100 kronen, no. 232,636, 4 1 Oostenrijk, Januari-Jnni metalieken, groot 100 kronen, 4 serie en nummer onbekend 1 lot Witte Kruis, serie 1511, no. 10, groot f8; 1 lot Witte Kruis, serie 4395, no. 7, groot f 8. De commissaris van politie in do 2e af deeling te 's Gravenhage verzoekt opspo ring der vermiste effecten, inbeslagneming en bericht. Coupons ver mie t. De com missaris van politie te Hilversum verzoekt opsporing en in beslagname van de navol gende vermiste coupons, die sedert 1 Sep tember 1909 betaalbaar zijn: 5 coupons 4 Maatschappij tot Zekor- heidisstelling van Ambtenaren, groot f 20, nos. 4503, 10644, 18381, 20582 en 20583; 5 coupons 31 Zweden, groot Rm. 8 75, nos. 25389. 2*5390, 25385. 25388 en 25386; 5 coupons 3$ Hol'l. IJzeren Spoorweg- Mij groot f17.50, nos. 2282. 2069, 2278, 2279 en 228014 coupons 4 Rusland 1889/1890. groot f 11.95, nos. 35151620, 277226—40, 277236—40, 277211—277215, 267606—10, 351521—25, 277200—10, 277216—277220, 277221—25, 463281—85, 374471—75, 572901—05, 277231—35 en I 277241—45. I K i n d r v e r l.am m i n g. De kinderverlamming treedt in Hagen (Geld.) en omgeving epedimisch op. Er zijn in één dag niet minder dan 23 gevallen aangege ven. In het geheel zijn 10 gevallen met dioodelijken afloop voorgekomen Op last i dein minister zijn eenige dokters uit- genoodigd tot het instellen van een bacte- riologisch onderzoek naar dien oorsprong der ziekte. Ongelukken. Zekere van Bree- men te Groesbeek, had Dinsdag avond, het ongeluk, toen hij zich in het achterhuis ter ruste w|ilde begeven, van dien zoMer te vallen. Hij kwam zoo ongelukkig neer, dat hij is overleden. Geen cent respect. In de jongste raadsvergadering van Groenlo kwam een adres in van G. II. II., over de woning toestanden in die gemeente, waarvan het slot luidde I „Zorgt dns voor de burgers van Groenlo, j dan zullen ze respect voor je hebben, en anders voor geen centl" Da «koléra. Men meldt uit Maastricht: Het geval van vrouw Lustremans is vol,- gens bacteriologisch onderzoek gebleken geen cholera asiatica te zijn geweest. Men meldt uit Rotterdam De burgemeester bericht, dat noch nieuwe gevallen, noch overlijdens zijn aangeteekend. i Uit de barakken zijn er 4 ontslagen, ter- wijl de toestand van de overigen zeer goed De rijksseruminrichting heeft bericht, dat er in de uitwerpselen van den schipper e Dirksland, bij wien zich Donderdagnacht verdachte verschijnselen voordeden, cholera* bacillen gevonden zijn. Chr. verzorging van krankzinnigen in Horferfand. Over de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering meldt men nader Blijkens het verslag van den secretaris telt de vereeniging thans 11,000 leden, 82 afdeelingen cn 461 correspondenten, terwijl 59 corporatiën, zoowel kerkeraden als dia conieën de vereeniging ook in het afgeloo pen jaar met hun zeer gewaardeerde hnlp steunden. Uit het verslag van den geneesheer-direc teur van Wolfhezen blijk,t dat daar met den bouw en de inrichtilng krachtig wordt voort gegaan. In 1910 zal, naar het zich laat aan zien, deze stichting de gewenschte uitbrei ding hebben verkregen. Op de andere stichtingen werden meer of minder groote verbouwingen uitgevoerd tot vex-betering der verpleging. In 1910 hoopt men gereed te komen met den bouw eener kliniek aan het Valerius- plein te Amsterdam. Omtrent de stichting Veldwijk wordt me degedeeld dat het verplegend personeel bij het einde des jaars uit 174 personen be stond. De verpleeg wijze ondervond geen verandering. In het gezin werden in dit jaar 110 patiënten verpleegd. De rekening en verantwoording sluit met een bedrag groot f 3.318.979,02 in ont vangst en uitgaaf. De rekening en verant woording der ondersteuningskast over 1908 geeft een bedrag aan van 1132.42$. De commissie tot het nazien der rekening en verantwoording besloot den penningmees ter den heer 'S. baron van Heemstra te decliargeeren onder dankbetuiging voor het gehouden beheer en uitte den wensch dat in verband met den grooten omvang der administratie de hulp van een accountant zou worden verstrekt. De penmi ng-nie.ester vond dkit ook warosche- lijk, waarop de vergadering er haar zegel aan hechte. Een reeks bestuursvoorstellen betreffen de het huishoudelijk reglement werdén nog niet definitief besproken, doch enkel de leden in de gelegenheid gesteld, wenschen en bezwaren mede te deelen. Baam. B. en W. stellen den gemeen teraad voor den gasprijs met 1 cent te ver lagen, zoodat lichtgas zal kosten 7, in plaats van 8 cent per kub. Meter en muntgas 8 in plaats van 9 cent. Amerongen. In het huis, bewoond door den winkelier M. Jansen en den kleer maker C. Visee, in de Overstraat, ontstond een felle brand, waardoor liet perceel ge heel werd vernield. De inboedels en de win- kelgoederen werden eveneens een prooi der vlammen. Het gezin Visee werd met moeite gei®dd. Naar wij vernemen zal de luitenant- generaal A. Kool, commandant van het veld leger, van 15 tot 18 September a.s. intrek nemen in hotel Oud-Leusden. Woensdag zal hier aankomen de 4e compagnie wielrijders, onder bevel van ka pitein Groothof, in garnizoen te Assen, ten einde aan de divisie-manoeuvres deel te ne men. Deze compagnie doet sedert Dinsdag een tocht over KampenAlpeldóornHafcr- lem naar Alkmaar en houdt oefenittgen in vereeniging met troepen-afdeelingén uit ge noemde plaatsen. De Vereeniging „Handel en Nijvèr- heid" houdt een algemeene vergadering op Maandag 13 September 1909, in het hotel „De Zwaan", des avonds negen uur pre cies. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Mede deelingen. In een dezer dagen gehouden ver gadering besloot het bestuur van den Ned. Protestantenbond in den toekomenden win ter weer eenige spreekbeurten te doen ver vullen. Zoo zal vermoedelijk In October op treden de heer Jos. v Veen, oud-R.-K. priester. Datum en onderwerp zullen nader worden bekend gemaakt. Ook \verd besloten te doen col por toeren met brochures, welke van wege het hoofd-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3