BINNENLAND. Uit den omtrek. Volgens eon telegram uit Konstantinopel, d.d. 14 dezer, zijn te Adana de ter dood veroordeelde Armeniër» dieu dag terecht gesteld. Marokko. Moeley Hafid zal zich door een speciaal gezantschap bij de Hudson-Fulton-gedach- tenisfeesten te New-York lateu vertegen woordigen. „Que, diabJe, allait-il faire a cot te galèrel" is men geueigd to vragen I El Mokri beeft opdracht gekregen om ia Europa wapens te gaan koopeu Hij krijgt 300.000 duro's mee. Dinsdag is een pro viand trein der Span jaarden weer krachtig aangevallen. Daar bij zijn een aantal Spanjaarden verwond, waaronder een kapitein. In li-eb hoofd kwartier heerscht levendige bedrijvigheid het zijn de voorteekenen van de op handen zijnde groot© krijgsopraties. Generaal Ma rina bevestigt in een officieel te Madrid ontvangen telegram de onderwerping van hel lvebdnnage-bied en van eon deel van het Oeled.-Settat gebied tot in de nabijheid ven Seloean. Te Souhk-El-Arba hebben zich een aantal Raids van verschillende stammen aangemeld om den eed van trouw af te leggen. Perzië* Mag men aan berichten van de audjoe- man (politieke club) te Tebris geloof slaan, dan - houden de Russische troepen al heel zonderling huis in Perzié. Ondanks de verzekering, door de Rus sische legatie aan het Perzische kabinet en de mogendheden gedaan, en de waarbor gen ons door de Russische en Engelsche con nis gesteld", bericht de andjoeman, ..gwaii <Je Russische troepen voort, zich we d gr rechtelijk in de Perzische aangelegen heden t»c mengenNa tijdens de afwezigheid van dfn gouverneur allerhande buitenspo rig heden te hebben bedreven, onder het voorwendsel, do ai ge mee ne veiligheid zoo lang te willen handhaven, gaan zij thans, na zijn terugkomst, op dezelfde wijze voort. De Russische consul te Koswin mengt zich voortdurend in de Perzische aangele genheden Zij, die aan de wreedheden van den ex-sjah ontkomen zijn, worden letter lijk een prooi der Russen. Het land lijdt onder hun tyrannic, de toestand is wanho pig, dé aanwezigheid der Russische troe pen veroorzaakt een voortdurende anar chie Egypte. Ter gelegenheid van den dag, waarop het 27 jaar geleden was, dat de Engelschen Egypte bezetten, vereenigden de Egyptische nationalisten te Cairo zich in liet redactie gebouw van het nationalistische blad Lewa, waarbij de vice-president der nationalis tische partij Ali Kamel een patriottische rode hield, waarin hij protesteerde tegen de Engelsche bezetting. In naam van 6000 Egyptetiaren werd een telegrafisch protest naar Londen gezondentevens werd den grootvizier te Konstautiuopel telegrafisch de verzekering gegeven van de onverwoestbare sympathie van het volk der Egyptenaren voor het Turksche rijk. Het Jong-Egypti- sche congres te Genève werd van het ver- zenefcn dezer telegrammen eveneens verwit tigd. Het nationalistenblad Misr el F&tat verscheen ten teeken van vaderlandschen rouw met zwarten rand. Chili. S a n t-i a g o, (Chili), 17 Sept. De minister van buiteulandsche zaken verklaar de dat, daar de Peruviaansche kanselarij de houding van zijn zaakgelastige te Santiago heeft goedgekeurd en de onbetamelijke ter men uit de aan Chili aangeboden nota heeft ingetrokken, geen enkel onaangenaam gevolg thans meer te vreezen is. Allerlei. Frankfort a/d. Main, 17 Sept. De Zeppelin III ondernam een tot militaire doeleinden dienende afsiandstocht naar de manoeuvres bij Nergentheim. In de gondels bevonden zich o. a. graaf Zeppelin Senior en de conimundaut van het 8e legerkorps, de generaal der infanterie Eichhorn. St. John, 16 Sept. In een gesprek mot een betrouwbaar persoon te Battle Har bour heeft Peary bekend hot te betreuren, dat hij Bartlett met mede had genomen naar de pool, ofschoon hij er voldaan over was, dat de wetenschappelijke wereld onvoorwaar delijk liet bericht omtrent do pool aanneemt. Hij legde uit, dat hij niet wist wanneer hij naar de pool verder zou gaan, daarom achtte hij geen reden aanwezig het voorgestelde program te wijzigen, hetgeen aangaf dat Bartlóit zou terugkeeren als de 88ste breed tegraad zou zijn bereikt. Peary betoogde, dut het getuigenis en de aan teek eningen van zijn mot gezellen zouden bewijzen, dat hij voorbij den 88stou breedtegraad is gegaan en het getuigenis van zijn negerbediende en do oskimo's zijn bewering zouden bevestigen, dat hij de pool heeft bereikt. Peary zei verdor dat Cook geen bewijzen had dat hij eenig punt voorbij de kust heeft bereikt. Peary doelde mede, dat toen het schip Roosevolt in Augustus naar het Zuiden kwam, Whitney hem had gezegd, dat Cook hem (Whitney) te Etah in April vertelde, dat hij de pool had bereikt. Van Cook's Es kimo's te Etah, verkreeg Peary oen verslag in ruwe trekken waaruit bleek, dat Cook en zij slechte twee marschen over het poolijs hadden gedaan, en toen teruggekeerd waren. Cook's beweerde bestijging van den McKin- ley-berg is betwist geworden, thans beweert hij alleen de pool bereikt te hebben Brussel, 1 7 8 e p t. Volgens de Etoile Beige is een geval van cholera geconsta teerd te Athus. Lissabon, 16 Sept. Te Angra dos Heroism (Azoren) zijn twee aardschok ken gevoeld. Er is geenerlei schade aange richt. R c g g i o (Calabrië), 16 Sept. Te Riace ontplofte in een geheime vuurwerk fabriek een bom drie gebouwen storten in 12 personen werden gedood, twee gewond. Kaapstad; 16 Sept. Het stoom schip „King Umhlali", van Londen naar Port Natal, is heden morgen te 10.30 ver gaan in de nabijheid van Kaap de Goede Hoop. Een boot, die van het wrak werd uit gezet, sloeg om. Vijf man worden vermist. Het stoomschip „Galeka" van de Union Casile-hjn is binnengevallen, met enkele schipbreukelingen aan boord, van een boot, die te 11,30 het wrak verliet. Vier booten zijn nog vermist Kaapstad, 16 Sept. Vier der ver miste booten van de Umhlali" zijn opge pikt door het stoomschip „Galeka Vijf mannelijke en zes vrouwelijke passagiers zijn verdronken bij he* omslaan van een andere bcot. De scheepslading en de overige passagiers zijn door een visscher aan land gebracht. Kaapstad, 16 Sept. Volgens een officieel© modedeeling wQrdt alleen het kind van mevr. Harrison vermist en is er overi gens niemand om het leven gekomen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 16 September. Geopend lj ure. Installatie Van Maanen. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Ede, den heer Van Maanon, welke gesteld worden in handen eener commissie van onderzoek. Geboorte Prinses Juliana. Ingekomen is oene dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de gelukwen-schen docr de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aangeboden bij gelegenheid der ge boorte van Prinses Juliana, waarin de hartgrondige wensch wordt uitgesproken dat de opvoeding van de Prinses en haar leven ten zegen van het vaderland mogen zijn. Do heer Plate brengt namens de Com missie rapport uit omtrent het onderzoek der geloofsbrieven van den beer Van Maa nen en adviseert tot toela.ing na aflegging der gevorderde eeden of beloften. De Griffier leidt den heer Van Maanen binnen. Do hoer Van Maanen legt in handen des voorzitters de bij de wet gevorderde eeden af, wordt door den voorzitter gelukgewenscht en neemt zitting. Mijnwet Van Kol. De V oorzittcr stelt voor morgen 11 uur de Mijnwet Van Kol aan de orde te stollen. De Voorzitter zegt dat het bij hom een punt van overweging heeft uitgemaakt om zelf de Kamer bijeen te roepen voor de behandeling van het wetsvoorstel-Van Kol. Hoe hij over die bijeenroeping in dit sta dium denkt, kan reeds hieruit blijken dat het voorstel niet van hem Ls uitgegaan. De heer Schaper zet uiteen waarom do voorstellers hun voorstel tot behandeling hebben gedaan, en danikt de leden, die vrij willig het voorstel steunden. Spr. vleit 'zich dat het wetsvoorstel, dat zoo uitvoerig is voorbereid, in één dag be: handeld zal kunnen worden. Kan dit niet, dan zou zoo noodig de behandeling Zaterdag kunnen worden voortgezet. De heer De Savornin Lohman heeft verschillende bezwaren tegen het als nog aan de orde stellen van dit ontwerp. Zijn hoofdbezwaar is dat het mandaat der Kamer feitelijk beeft, opgehouden door de vei'kiezingen. Daarbij komt dat dit ontwerp niet zoo onbeduidend is, hetgeen blijkt uit de ingediende amendementen. Ieder voelt ook dat er achter dit ontwerp nog iets an ders zit, n.l. te komen tot Staatsexploitatie. De lieer Van Kol. Dat is herhaaldelijk met woord eu daad tegengesproken. De heer Lohman vervolgende, zegt dat als men let op de namen der onderteeke- naren van het voorstel tot behandeling, daarin een zekere tendenz ligt. Hoe men dit ontwerp onbeduidend kan noemen, kan Spr. nog maar niet begrijpen. De reeds gevoerde discussies hebben toch het tegendeel reeds aangetoond. Zeer belangrijke discussies kun nen uit de verdere discussie voortspruiten. Naar Spr.'s oordeel is dadelijke behande ling niet noodig, daar de heer Troelstra, die het geheel eens bleek met den heer Van Kol, diens voorstel zeer gemakkelijk kan overnemen en verdedigen. Verder ontwik kelt Spr. nog eenige bezwaren van practi- scheu aard. Oilder anderen weet hij zeker dat nog amendementen zullen worden voor gesteld, zoodat de behandeling toch zal blij ven steken. De heer Van der V e 1 de is het eens met den heer Lohm&u. De Kamer en hare samenstelling van thans acht Spr. fiiet 'ot een zoo gewichtige beslissing bevoegd. Da delijke behandeling zou niet tot bespoedi ging leiden, daar het ontwerp toch om ad vies naar den Raad van State moet. Spr. "s dus ook tegen behandeling op morgen 11 uur. De heer Va n Karnebeek ontwik kelt bezwaren van formeelen aard. Wordt drift ontwerp aangenomen, dan kan de heer Van Kol het, krachtens het reglement van orde nriet aangewezen worden om heb in die Eerste Kamer to verdedigen Het voorstel zal dus bij aanneming een voorstel der Tweede Ka mer worden ea nu is het zeer de vraag of de nieuwe Kamer er even zoo over denken zal als de tegenwoordige. Spr. is dus ook tegen behandeling op morgen. De heer Roodhuyzen zal ook tegen behandelimg op morgen stemmen. Hij heeft verbaasd gestaan dat dit voorstel is uitge gaan van personen, die zich voorstanders noemen van de democratie Toen mr. S. van Houten in de Eerste Kamer zoo groote oppositie voerde togen het Arbeidscontract, ontving hij de tijding, dat zijn mandaat niet herniewd zou worden en toen erkende de heer Van Houten dait zijn stem in zedelijke waarde gedaald was. Welnu, hetzelfde is het geval met den heer Van Kol aan wien de kiezers liet vertrouwen hebben ontzegd. De heer Van Kol. Als wij een demo cratisch kiesrecht hadden, was liet wat an ders. De lieer Roodhuyzen. Ik wensch aam dergelijk revisionistisch on on-democratisch gedoe niet moê te doen en zal dus tegen het voorstel stemmen. De lww Schaper verdedigt nader het voorstel en betoogt dat de Kamer haar volle vrijheid behoudt ten aanzien van Staats- of particuliere exploitatie. Er wordt door aan neming van dit ontwerp niets beslist ten gunste van Staatsexploitatie. Voorts betoogt spr dat al wordt de Kamer de volgende week ook vernieuwd, het instituut der Twee de Kamer hetzelfde blijft. Met revisionisme of democratie heeft dit Antwerp niets te maken. Spr. mag niet aannemen, dat enkele personen het voorstel" tot behandeEng alleen ondertekend hebben óm den heer Van Kol aangenaam te zijn. De heer S m e e n g erxegt, dat toen hij het voorstel ter medeopderteekening ont ving er nog slechts 4 namen op voorkwa men van personen, allen te Amsterdam wo nende. Spr., ook te Air.sterdam wonende, werd toen waarschijnlijk gemakshalve ook het stuk ter teekening voorgelegd. Spr herinnert daarna aan de wordings geschiedenis van het ontwerp-Van Kol. Zal er ooit wat komen van dit ontwerp, dan moet het vlug afgehandeld worden. Tegen over den heer Lohman ontkent Spr., dat uit de namen der onderteekenaars een ten denz spreekt voor staatsexploitatie. De heer Lohman: Ik heb gezegd, dat er zijn die in de namen der onderteekenaars een tendenz zien voor staatsexploitatie. De heer Smeenge, vervolgende, zegt dat de vergelijking van den heer Roodhuy zen ten aanzien van de stem van mr. S. van Houten niet opgaat, daar gold het een regeeringsvoorstel en nu niet. De heer Troelstra meent, dat als er van revisionisme mag gesproken worden, de partij van den heer Roodhuyzen mee kan praten. De soc.-dem. partij mag het zich als een oer aanrekenen, dat zij de partij van den heer Roodhuyzen iets verder gedreven heeft op den weg van het revisionisme. De overdreven eerbiediging van den wil der kiezers door den heer Lohman komt Spr eenigszi.-s zonderling voor. Wij hebben hier van den heer Lohman wel eens gehoord: wij hebben bier niet met den wil der kiezers te maken, maar wij hebben hier te doen wat wij nuttig en noodig achten. De tegen stand van den heer Lohman spruit voort uit diens tegenstand van staatsexploitatie van mijnen. Maar de heer Lohman vergist zich, het voorstel-Van Kol heeft absoluut niets met het vraagstuk der staatsexploitatie te maken. Deze zaak is zeer urgent. Wordt zij nu niet beslist, dan blijft deze zaak weer hangen tot nadeel en schade van een groot volksbelang. De heer Roodhuyzen, repliceeren- de, constateert dat feitelijk 22 Juni de levensdraad van deze Kamer was afgesne- don. De heer Van Kol. Maar de Kamer moet zijn plicht doen tot den laatsten snik... De heer Roodhuyzen. Maar hier wil men zijn plicht doen n a den laatsten snik. (Groote hilariteit). 1 Na dupliek van den heer Schaper, wordt het voorstel tot behandeling der mijnwet Van Kol op morgen 11 uur, verworpen met 40 tegen 31 stemmen. Vóór ste-mdien de hee- nen Lieftinck, Hugenhol'tz, Roe-ssmgh, Smidt, Ketelaar, Smeenge, Thomson, v. d. Bergjh (Den Helder), .van Deventer, van Nis pen (Rheden,) Nolting, Jansen (Den Haag), v. d. Zwaag, Dolk, Bos, Patijn, Van Maa nen, Marchauidlt, Van Kol, Eland, Van Doorn, Helsdimgen, Janïunk, TroeLstra, Ter Laan, Reijne, Sohaper, Mees, v. d. Bergh (Rotterdam),'v. Styrum en Druckar. Hierna werd de vergadering gesloten. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 17 Sep tember bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten uit den militairen dienst onttsLagjen die le luitenant-kwartiermeester P. J. H. Rehe van het 11e regiment infanterie, en is hem een voortdurende otidèrstand van f 225 toe gekend gedetacheerd voor 3 jaar bij het Nederl. leger ter benoeming tot leeraar aan den hoofdcursus te Kampen de le luitenant der infanterie van het Indische leger S. Alber- da. benoemd A. bij het wapen der infanterie, tot tweede luitenant bij het 1ste regiment de sergeanten J. G. A rente, van het 4de regi ment, H. J. Bellen, van hot 2de regiment., A. Wilod Versprille, van het korps, D. H. Th. Id. singa, van het 7de regiment, en J. W. van Mans- velt, van het 8eto regiment; bij het 2de regiment: de sergeanten L. J. T. Wolffensperger, van het 4de regiment, S. O. Roos jen, van 7de regiment, C. J. A. van dor Heem. van. het regiment grena diers en jagers, en C. P. Garjeanne, van hot 6de regiment infanterie; by het 3de regiment: de sergeanten A. II. van der Woude, van het 6de regiment, B. Brinkman, van liet regiment grenadiers en jagers, en C. de Ibuyter, van het korps bij het 6de regiment de sergeanten 3. Veldmeyer, van het 5de regi ment J. H. Alma, van het 2de regiment ,G. W. C. B. Geel, van 'het 11de regiment, en J. D. H. Verschoor, van heft 4de regiment; by het 8ste regiment de sergeanten J. D. Lier, van het korps, en F. Schouten, van het 6de regiment; bij het 9de regiment de sergeanten F. A. Kanne, van het 4de regi ment, en W. P. J. Harmsen, van het 5de regi ment bij hot 10de regiment de sergeanten F. M. J. Stuvel, van het regi ment grenadiers en jAgors, W. H. Snijders, van. het korps, F. H. Bbbink, van het 4de regiment, W P. Landzaat, van het 4de regiment, H. Swarb, van het late regiment, en W. Gerladh, van het 4de regiment B. by het dienstvak der militaire administra tie: by het personeel der kwartiermeesters, tot tweede-hiitenant-kwartiermeester bij hot 1ste regiment infanterie: de sergeanten J. Martens en S. Kuiper, bei den van bet korps; bij liet 2de regiment infanterie: de sergeanten J. Michielson, van het 3de regi ment infanterie; bij het 3de regiment infanterie: de sergeant B F. Westerweel. van het korps; bij het 6de regiment infanterie: de sergeant J. Waboke, van het 7de regiment infanterie: bij het 8ste regiment infanterie: de sergeant M. Kruiaainfc, van het 1ste regi ment infanterie bij het 9de regiment infanterie: de sergeant J- van Einbden Andrea, van het 8ste regiment infanterie; bij het 11de regiment infanterie: de sergeant F. Fokkinga. van het 3de regiment infanterie; bij het 1ste regiment vesting-artillerie: de sergeant A. E. Bombeke, van het 4de regi ment infanterie; bij het 3de regiment vesting-artillerie: de sergeant W. F. Oldert, van het 8ste regi ment infanterie. De heer Lieftinck begeeft zich Maan dag 4 uur ten Paleize het Loo, ter beëedi- ging als Kamerlid door H. M. de Koningin, ten einde in de gelegenheid1 te zijn als tijde lijk voorzitter der Tweede Kamer Dinsdag a. s de leden der Kamer te beëedigen, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd. Te 's Gravenhage is aangekomen, do nieuwbenoemde eerste secretaris van de Por- tugeesche legatie bij ons Hof, de heer A. C. Dos Santos Bandeira. Te 's Gravenhage is aangekomen de militaire attaché van Rusland, de heer Michel Adabache. Draad'looze verbinding. Men meldt uit Den Heldor, dat Hr. Ms. pantserdekschip „Holland", bestemd om in een der volgende maanden naar Oost-Indië te vertrekken, voorzien wordt van eene instal latie voor draadlooze telegrafie. Een dure candidaat. Het officieel verslag no. 68 over het in 1909 in Ned.-Indië gehouden examen voor toelating tot de Kon. Mil. Akademie in Nederland, Vermeldt, hoe achttien examinatoren veer tien dagen lang, plus twee voorafgaande bij eenkomsten bezig zijn geweest met hun taak. AantaJ candidaten... één! Naar men verneemt heeft mr. Croo- ckewit, rechter in de Haagsche rechtb., die dezer dagen zeventig jaar werd, eervol ont- slag uit zijne betrekking gevraagd. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 16 September 1909, directie van den Landbouw no. 8955, afdeeling onderwijs, is, met in gang van 1 October 1909, benoem'd tot tij- tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwwin- terschool te Leeuwarden, dr. H. J. Slijper, te Bols ward. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel van 16 September 1909, directie van den Landbouw no. 8654, afdeeling onderwijs, is dr. H. W. R. Raken, te Dordrecht, voor het tijdvak van 1 October 1909 tot en met 31 Maart 11910, wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool aldaar. De heeren Van Isterdael en de Vogel hebben wederom eene uitnoodiging ontvan gen voor een tournee in Spanje en Frank rijk, in Maart a.s. Veeartsen-ij kunclig c o n- gr e s. Het veeartsenijkundig congres zette gisteren zijn werkzaamheden voort. In behandeling kwam dies morgens het volgende vraagpunt: De controle der sera en der bacteriën-producten en hunne berei ding door de zorg van de regeering. Rapporteursprof. Leclainche (Frank rijk), dr. H. E. Reeser (Rotterdam), dr. C. Titze (Berlijn). Prof. Leclainche sprak het eerst. Hij betoogde, dat de centraliseering van de bereiding der microbische producten in een Staatsinrichting zeer te waardeeren voordee- len biedt Intusschen is deze oplossing niet overal toe te passen en in een groot land stuit deze zaak op moeiel ijk heden. In Frankrijk en Italië heeft men, na proefnemingen, afgezien van de bereiding der inentingsstoffen van staatswege. 'Overigens is het dan ook noodzakelijk, dat alle bereidingswijzen publiek domein worden Wat de controle betreft, deze is ontegen zeggelijk wenschelijk, en het is te hopen zeide Spr. dat overal een staatslaborato- riuni, met de taak der controle belast, zal worden opgericht D r. H. E. Reeser, bacterioloog aan 's Rijks-seruminrichting te Rotterdam, be toogde, dat men langs twee wegen het in verkeer brengen van minderwaardige, slecht bertide sera en entstoffen kan tegengaan. Hetzij door deze producten door den Staat te doen bereiden, hetzij door een Staatsse- rumcontróle in te stellen voor de producten, die door particuliere seruminstituten bereid worden. Om verschillende redenen moet aan den eersten weg de voorkeur gegeven wor den. De volgende motie Leclainche werd als slotsom der discussie voorgesteld „Bij gebreke van een directe bereiding van Staatswege der bacteriën-producten, moet de bereiding en verkoop dezer produc ten aan Staatscontrole worden onderwor pen." Na eenig debat, waaraan de heer Ric k- m a a n (Duitschland) en prof. Spronck (Utrecht) deelnamen, werd de conclusie- Leclainche (Staatscontrole) niet groote meer derheid aangenomen en de zitting gesloten. In de middagvergadering waren aan de orde hei vraagstuk der prophylaxie en de pathologie der protozoën-ziekten, met demonstratie der parasieten en van de over brengende dieren (muskieten, teken enz.) In de daarover uitgebrachte referaten wordt o. a. geconstateerd, dat ten aanzien der na- vorsching van de protozoën-ziekten nog een ruim arbeidsveld open ligt. De wensch werd uitgesproken, dat de medewerking der vee artsen op dit gebied goede resultaten, moge gev. a en don landbouw tot nut- moge strek ken. Voorts wordt de noodzakelijkheid be toogd van het stichten van een internatio naal bureau voor tropische ziekten, dat een bericht moet openbaar maken, waarin het resultaat van alle internationale onderzoe kingen betreffende de .epische ziekten der dieren wordt bekend gemaakt. Uitvoerig en wetenschappelijk werd over het onderwerp gedebatteerd en in den zin der Laatstgeinelde denkbeelden (van dr. Thei- ler, bacteriologist en rijksveearts te Preto ria) besloten. Des avonds was er oene galavoorstelling in den schouwburg. In den loop van de ochtendvergadering kwam een telegram in van senator Viseur te Parijs met de beste wenschen voor het con gres. Men verzoekt er op te wijzen, dat in de zitting van 14 dezer de lof voor het ver kenen van het promotierecht werd verkon digd der Oostenrijksche en der Hongaar sche regeering en dat prof. Hutyza als lid der „Hongaarsche" delegatie den dank voor de der koninklijke Hongaarsche regeering gebrachte hulde uitsprak. Mr. P. F. L. Verschoor zal in de bekende auel-zaak, welke a.s. Maandag voor de Haagsche rechtbank behandeld wordt, den heer Römer verdedigen. De drievoudige moord. Woensdagavond werd onder politiegeleid© te Hoogeveen aangebracht de vrouw van een der zoons van Bakker, die in den nacht van 2 op 3 Sept. jl. met zijn gezin te Koekanger- vel dvermoord werd. Men meldt uit Assen, dat door de po litie in het schapenhok van den vermoorde onder een hoop vuil is gevonden een beurs en een witte zak met geld. Ook werd ge vonden een blauwe zak met 50 en een por tefeuille met 250 aan bankpapier. Een en ander ter waarde van ruim 324 te zamen. Kindermoord? Donderdag heb ben twee rijksveldwachters uit Vlaardingen naar Rotterdam gebracht een. echtpaar, dat verdacht wordt van kindermoord op het eiland Rosenburg gepleegd. Man en vrouw zijn in het huis van bewaring opgesloten. Zelfmoord uit vrees voor degevangenis. Zekere R. J. M„ die verdacht werd van ontvreemding van een rijwiel en een kar met paard, heeft zich gis teren, terwijl twee veldwachters van Apel doorn hem wilden arresteeren, van het leven trachten te berooven. Naar het ziekenhuis overgebracht, verleende ds. H'efer de eerste geneeskundige hulp. Donderdagmorgen is hij aan de bekomen revolverschotwond over leden. Uit de gevangenis ont snapt. Woensdagavond is uit de (geyan- genis van Heerenveen ontvlucht de 35-jarige P. uit Zwaagwesteind, die in preventief zat en heden gevonnist zou worden wegens ver duistering van een rijwiel. P. is klein van gestalte en bij de politie een oude bekende. Hij is "over de ringmuur der gevangenis ge klommen en de gracht doorgezwommen. Kinderverlamming. Te Zutphen zijn vijf gevallen van kinderve- lamming voorgekomeneen patiënt is ge storven. Te Warnsfeld en te Eefde komen te zamen vier gevallen voor. Ook daar is een kind aan die ziekte overleden. Bij het oversteken van denoverweg aangereden. Woens dagnamiddag om 4 uur is J. v. V., vee handelaar te Goidschalkoord, bij het over steken van den overweg onder de gemeente Mijnsheerenland, door een locomotief der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij aan gereden. De toestand van den man schijnt hopeloqs. Het paard werd gedood. School- en Kerknieuw». Examen Hoofdakte. Utrecht, 15 en 16 September. Geëxamineerd 10 candidaten. Geslaagd: A. Rothfusz, HekendorpD. van Eyk, Barendrecht; J. C. Glaser, Ouder kerk a. d. IJssel; A. W. Beneder, alhier. Stuurlieden-examens. Geslaagd', groote stoomvaart, derde stuurman, H. J. de Wijk. Synode Evong. Lut'h. Kerk. Woensdag kwam de Synode van de Evang. Luth. Kerk te Amsterdam in buitengewone ver gadering bijeen in de oude Luthereche kerk aan heb Spui, De voorzitter, ds. H. C. Lohr, Rotterdam, deelde mede, dat de reden, waarom deze buiten gewone vergadering is belegd, blijkt uit een in gekomen schrijven van prof. Brandt, van welk schrijven de secretaris voorlezing deed. Prof. Brandt heeft zijn eervol ontslag als hoogleeraar bij het Evangelisch-Luthersohe Seminarium aan gevraagd om verschillende redenen, o. a. om zich onverdeeld aan zijne studiën te kunnen wij den. De Synodale Commissie heeft curatoren mededeel ing van deze ontslagaanvraag gedaan en hun verzocht de noodige maatregelen in het belang van het Seminarium te treffen. De voorzitter stelde voor, het gevraagde ont slag eervol te verleenen, wat met algemeene stemmen werd aangenomen. Hiervan zal worden kennis gegeven aan dr. Brandt, die op liet oogan- blik te Bazel vertoeft, en aan de regeering. rDe ballon „Rotterdam", die gisteren- voorimidldag te lOf uur ie Utrecht is opge stegen-, is gisterenmidldlag II uur in de dui nen bij Hillegom geland'. Najaarsmanoeuvres. Te Ba ara heersohte Donderdag tengevolge van de inkwartiering aldaar een buitengewone drukte. Tegen 6 uur in dëax muniddiag, heb uur waarop de troepen van manoeuvre wer den terugverwacht, hadden zich op 't Brink plein zeer veel belangstellenden verzamel dl om de troepen te zien binnenkomen. Aan de onder de gemeente Soest gehouden ma noeuvres werd deelgenomen door het 5e en 9e regiment infanterie, eene afdeeling veld artillerie, cavalerie en mitrailleurs. Hilversum. Door de polritile is im. arrest genomen zekere juffrouw E. v. D., drie een taschje met geldswaardig papier varn mej. T. „gevonden" hebbendie, zich dht heeft toegeëigend. Van (den inhoud w»ord!b foeüi dieel vermist, o.m. liet geld dat een verze gelde brief inhield en voor ongeveer f 200 aan coupons. De heer Van Manen in de Kamer. De Haagsche overzichtschrijver van het Hbld. geeft het volgende schetsje van den heer Van Manen in de Kamer: Eén dag Kamerlid, of De Komeet van Ede. 't Was op den heer Van Manen na net als van ouds. Dezelfde gezichten, dezelf de geluiden, dezelfde langademigheid. Op den heer Van Manen na. Diens verschijning vormde het eenige nieuwe i i de oude Kamer. Toen de Voorzitter de conclusie van de

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2