BINNENLAND. orde heorscht in Servië. Alle srcrijd tosschen de partijen zou zijn opgehouden. Men wacht rustig de bijeenkomst der Skoepsjtina tot uitvoering van het regeeringsprogram. Turkije. De strijd in Albanië duurt voort. Thans zijn weer twee bataljons naar Werisomtsj vertrokken en andere troepen zullen volgen Het heet, dat Djavid Pasja een g1"®01® troepenmacht wil vereenigen om definitief de rust te horstellen. Do Times verneemt uit Konst&ntinopel, dat do laatste weken bijna dagelijks troepen cn ammunitie naar Jemen werden verzon den. Dit zou niet zijn naar aanleiding van rustverstoringen, maar in. verband met de algemeen© politiek der regeering. De troe pen hebben de opdracht Jemen te bezetten, tot rustige uitvoering van de noodige her vormingen. Griekenland. Thans heet het weer dat Theotokis beslo ten zou hebben terug te komen op zijn plan, om do leiding van zijn partij op te geven en af to treden als afgevaardigde. Marokko. Fez, 17 Sept. De roghi Boe Hamara is doodgeschoten op bevel van den Sultan, die naar het schijnt, vertoornd was over den stap der buitoniandsoho consuls, naar aan leiding van de martelingen, die de Sultan de gevangenen had doen ondergaan. Perzië* Tn het Engelsche Lagerhuis heeft de af gevaardigde Dillon aan den staatssecretaris van buitenlandsche zaken de vraag gesteld of deze <ene mededeeling kon doen omtrent den datum van terugtrekking der Bussische troepen uit Noord-Perzië en of de Russische troepeo iu Kasmin voorbereidingen troffen om den winter daar te blijven doorbrengen. Grey antwoordde: ,,Ik kan aan de vroe ger gegeven verklaringen niets meer toevoe gen. Ik hoop dat Perzië op den weg is naar een betere gesteldheid der dingen dan onder het vorige regeerstelsel, maar zoo lang de zaken zich in een overgangs-stadium bevin den, is het moeilijk besliste mededeelingen er over te doen, of en wanneer de aldaar verblijvende troepen teruggetrokken wor den." Op een nadere vraag van Dillon of de staatssecretaris eenigerlei grond had om aan te nemen dat de Russen, zij het ook maar in een verre toekomst, 't voornemen hadden het noorden van Perzië te ontruimen, ant woordde Grey diplomatiek: ,,Ik ben van meening, dat de geschiedenis der gebeurte nissen in Perzië mij zelfs in Dillon's mee- ning rechtvaardigt te zeggen, dat de mede deelingen, welko de Russen zelf over hunne politiek gedaan hebben, volstrekt geloof ver dienen." Naar men zich uit ons artikel over het Engelsche witboek inzak© Perzië herinne ren zal, heeft Rusland toegezegd, slechts zoolang zijn troepen in Perzië te doen blij ven, tot een geregelden toestand daar ge schapen ia. Ter beoordeoling van Rusland? Het zou aan dien geregelden toestand wel eens zonderlinge eischen kunnen stellen 1 Het voigend© officieuze bericht uit Tiflis aan het Petersburgsche telegraafagentschap zou wei eens als voorlooper van nieuwe Russische troepenzendingen naar de Per zische grens kunnen zijn op te vatten ,,Uit Belassoewar wordt van de Perzi sche grens de verschijning van talrijke Per zische rooverbenden gemeld. De brigade commandant der grenswacht telegrafeerde aan het districtshoofd, dat 4000 Alariërs op 4 werst afstand der wachtposten in het ge bergte een kamp hadden opgeslagen en de Russische posten dreigden te overvallen. Gelijktijdig kwamen ongunstige berichten binnen van het bestuur van Bakoe. Dien tengevolge gaf de tijdelijke troepencomman dant aar. een regiment het bevel den grens wachten een voldoend aantal manschappen ter ondersteuning toe te zenden. Volgens mededeelingen van vreedzame handelaars, onderhouden Perzisch© revolutionairen be trekkingen met Nomadenstammen en trach ten ze deze tot rooftochten op Russisch ge bied over te halen, daar zich op het oogen- blik geen troepen aan de grens bevinden.' Japan. De eerste minister markies Katsoera heeft in de bankiersclub te Tokio een optimisti sche voorstelling gegeven van Japan s finan- cieelen Ucstaiid. De begrooting zou een aan zienlijk verschot aanwijzen en 53,000,000 jen zouden het komende jaar voor aflossing van ecliatkistbons worden besteed. De Engelsch-Japanscho entente blijft op de krachtigst© vriendschap gevestigd. Tus- schen Amerika en Japan zijn de betrekkin gen hartelijk en het Chineesch-Japansche geschil zou weldra door ruil van wederzijd- sche concessies geregeld zijn. Egypte. In de Woensdag gehouden slotzitting van het congres der Joiig-Egyptenaren te Ge neve sprak Rifaat Bey over Egypte onder de Engelsche bezetting, om te eindigen met de conclusie, dat Egypte zich zelf regeeren kan. Een ander congreslid sprak over het ontwaken van het Oosten en beval de aan wending van vreedzame middelen aan om tot oen© nieuwe orde van zaken te komen. De Engelsche afgevaardigden Barnes en Hazleton verdedigden de zaak van Egypte en wenechten het land eene spoedige onaf hankelijkheid toe. Een der genomen beslui ten richtte zich in den vorm van een be zwaarschrift tegen de bepaling, waardoor de wet van het jaar 1881, die de persvrijheid onderdrukte, weder van kracht is geworden. De meeste deelnemers aan het congres wa ren studenten en advocaten. Als congres- taal waren de Engelsche, Fransche en Arabische talen toegelaten. Vereenigde Staten. Taft heeft te Boston een rede gehouden, waarin hij hervorming van het bank- en cir- culatiewezon bepleitte en zeide in te stemmen met het denkbeeld tot oprichting van een Centrale Bank. Do rede opent waarschijnlijk een reeks redevoeringen, die do president zal houden op een groot© politieke reis, welke Woensdag begonnen is en 21 November zal eindigen. In zijn redevoeringen zal hij zijn tarief verdedigen en zijn plannen omtrent het op pertoezicht der regeering op de groote trusts uiteenzetten. De president zal 20,000 K.M. afleggen, eerst naar Chicago gaan en daarna te Seattle de Alaska-Yukon Pacific-teutoonstelling be zoeken. Ook zal hij aan de Texaansch-Mexicaan- sche grens een samenkomst hebben met den president van Mexico. Midden-Amerika. La Paz, 17 Sept. De moeilijkheden, tusschen Peru en Bolivia zijn opgelost. Een overeenkomst is gisterenavond geteekend. Allerlei. Frankfort aMain, 17 Sept. Het luchtschip „Z. III", dat heden voor middag boven het manoeuvre-terrein was verschenen, daalde bij een poging om zich in den dikken mist te orienteeren bij Mer- chingen te ver neder. Het achterdeel van het luchtschip kwam toen in aanraking met een. eik, waardoor de staal band-transmissie van den achtersten rechter propeller brak, de stangen verbogen werden en in het om hulsel van hot achterste gedeelte van de ballon scheuren kwamen. Heb luchtschip keet-de hedenavond Haar Frankfort .terug en landde daar zonder ongeval. B e r 1 ij n, 17 Sept. In tegenwoordig heid van do Keizerin, de prinsen Adalbert en August Wilhelm en prinses Victoria Louise, sloeg Orville Wright in een vlucht van 55 minuten het wereldrecord van hoog- vluoht, dat tot dusverre 155 M. was, door een hoogvlucht van 180 M. Voor dien tijd had hij met een passagier een vliegtocht van 55 minuten volbracht. Berlijn, 17 Sept. De door Wright bij zijn recordvlucht bereikte hoogte werd officieel op 172 M. berekend, maar wordt feitelijk geschat op 200 M. De eerste vlucht van Wright met Engel- hardt duurde 47 minuten. De Keizerin, de prinsen en de prinses voerden herhaaldelijk gesprekken met Wright en diens zuster. Bracciano, 17 Sept. De bestuur bare militaire ballon maakte gisteren een vlucht van vijf uren, een afstand van 239 K.M. afleggende, op een hoogte van 860 Meter. vDe Donderdagavond ontvangen N.-Y. Herald geeft een tabel van Cook's reisdagen, die gewichtiger is dan het reeds medege deelde hoofdstuk uit zijn reisverhaal. Op 19 Februari 1908 verliet de expeditie Aunotok om de Noordpool te bereiken. De expeditie bestond uit dr. Cook, tien Eski mo's, 103 honden, elf sleden en nam den weg westwaarts over het ijs van den Smith- son, dan dwars door Ellesmereland, door den Nansen-sond, tot Landsend, aan de west kust van Grantland. Het opmerkelijkste van deze étappe was de strenge koude. De thermometer daalde tot 83 graden Fahren heit onder nul. De manschappen van de ex peditie hebben daar erg onder geleden, en eenige honden zijn doodgevroren. Den 18en Maart drong de expeditie naar het noordelijkste punt van het Axel Heiberg land de Poolzee binnen. Op dezen dag ver lieten zes Eskimo's met 46 honden de expe ditie en keerden terug. Op den 21en Maart begon de tocht over het pakijs verder naar het Noordentwee Eskimo's keerden terug, zoodat er nog slechts drie personen overble ven om de Poolreis voort te zetten, namelijk Cook en twee Eskimo's met 26 uitgelezen honden. Op 30 Maart werd de plaats be paald, waar men zich bevond Men was op 84 graden 47 minuten noorderbreedte en 86 graden 37 minuten westerlengte. In het westen werd land gezien. De 7e April was van beteekenis, omdat men toen te middernacht de zon zag. Op 8 April weer plaatsbepaling 86 graden 26 minuten N B 84 graden 2 minuten W.L. De gemiddelde snelheid sedert den 30en Maart was 11.1 mijl per dag. Benoorden den 86en parallel waren er minder spleten in het ijs en waren ze min der storend voor de reis. Op 14 April gaf de plaatsbepaling aan 88 graden 21 minu ten N.B., 95 gr 52 minuten W.L. Het pak ijs werd beweeglijker; temperatuur 40 gra den Fahrenheit onder nul. Op 21 April gaf de plaatsbepaling een breedte aan van 89 graden 59 minuten en 16 seconden. Nadat men opnieuw nog een korte poos den tocht had voortgezet, werden weer waarnemingen gedaan met het resultaat: 90 graden N.B. Do Noordpool was bereiktde thermometer wees een temperatuur aan van 37 graden Fahrenheit onder nul. vEr gaat een gerucht door de Engel sche en Anierikaansche bladen, dat Peary en Bartlett, de gezagvoerder van de Roose velt, hebben besloten nu ook een expeditie te ondernemen naar de Zuidpool. vVere Goold, de Iersche baronet, die in Augustus 1907, in samenwerking met zijn vrouw, Violette Goold, de vriendin van déze laatste, Emma Levin, te Monaco vermoond- ed en het lichaam in stukken sneed, is in het bagno te Cayenne gestorven. De moor denaar was tot levenslangen dwangarbeid veroordeel d Gent, 17 Sept. Het stoomschip W ark worth van Terneuzen kwam alhier aan, met een verdacht ziektegeval aan boord. Alle maatregelen zijn genomen. Gent, 17 Sept. Uit een geneeskun dig onderzoek is gebleken, dat het verdachte ziektegeval aan boord van de „Warkworth" geen cholera was, maar een maagaandoening. Luik, 18 Sept. Mot het oog op de choleragevallen in Rusland en Holland be sloot de burgemeester dat alle Russen en Hollanders die zicH te Luik komen instal- leeren gedurende vijf dagen aan het toe zicht der speciale politie zullen onderwor pen zijn. De Staatscourant van Zaterdag 18 September bevat o.a. de volgende koninklij ke besluiten op verzoek eervol ontslagen mr. dr. P. C. Andreae als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden op verzoek eervol ontslagen al administra teur bij de artillerieinnchtingen R. Nu- maus benoemd tot le opzichter aan de munitie fabriek H. J. Bieseus; op verzoek eervol ontslagen als gouver neur vau Curasao ouder dankbetuiging jhr. O. de Jong van Beek en Donk, en als zoo danig benoemd mr. Th. I. A. Nuijens, on der-voor zi.. er van den Raad van Bestuur en procureur-generaal bij het hof van jus titie aldaar; op verzoek eervol ontslagen E. Roelofsen, architect bij den waterstaat in Indië. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Reusden, aan L. van Everdingen, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten»; benoemd, met ingang van 1 Oct. a.s., tot eer- ste-opzichter bij de munitiefabriek, de opzichter bij die inrichting H. J. Biezeno tot wederopzegging benoemd, met ingang van 15 Sept. j. 1.tot 11 ijkskeurmeester in bijzonderen dienst, dr. K. Büeliii, tijdelijk assistent van den districtsveearts to 's-Gravenhage, te Gouda, en A. A. van Mansfeldtijdelijk assistent van den districtsveearts te Teteringen, te Bergen op Zoom. H. M. de Koningin-Moeder met ge volg bracht gisteren te 5 uur een bezoek aan het tentenkamp bij de naald te Soest- dijk en bezichtigde met veel belangstelling ■de tenten en do keukens. Hare Majesteit werd rondgeleid door majoor Abresch. 29 dezer komt II. M. de Koningin- Moeder eenige dagen ten paleize logeeren. Donderdagmiddag te 2 uur reed Z. K. H. de Prins weder uit voor een jacht partij bij Uddel en Elspeet in gezelschap van de heeren der hofhouding. De rit ging in jachtwagen met kruisspan bespannen. De Vaandeluitreiking. Medegedeeld wordt, dat ook Prins Hendrik bij de plechtige vaandeluitreiking aan het 11e regiment, in het kamp te Milligen, zal tegenwoordig zijn. Een B ij bel voor Prinses J u 1 i a n a. Uit niet minder dan 115 plaat sen heeft reeds de „Vereen, van Chr. Onderw. en Onderw. in Nederland en Over- zeesche Bezittingen" bijdragen ontvangen voor een Bijbel, die het Vorstelijk Echtpaar namens genoemde vereeniging aangeboden zal worden, voor Prinses Juliana. Een woonwagen voor de Prinses. Op last van. de Koningin is een nieuw vervoermiddel vervaardigd voor H. K. H. Prinses Juliana. Het bestaat uit een oenvoudigen, doch smaakvol ingerichten „woonwagen", die ruimte biedt tot plaat sing van twee of drie stoelen en door mid del van een kachel kaïn worden verwarmd. De entree is zoo ingericht, dat de kinder wagen der Prinses er gemakkelijk kan wor den ingereden. De wagen is bestemd om de. Prinses met hen, die Haar begeleiden, bij guur weer naar een of ander zonnig en be schut plekje in het Kon. Park te brengen. De Hertogin van Albany wordt de volgende week ten Paleize Soestdijk ver wacht, teneinde enkele dagen de gast te zijn van II. M. de Koningin-Moeder, hare zus ter. Donderdag kwam de opperstalmeester baron Beutiuck met zijne familie weder op Het Loo in de door hem geregeld bewoond wordende villa. Donderdag dineerden ten paleize Het Loo douairière De Beaufort, grootmeeste- resse van H. M. de Koningin-Moeder; me vrouw K&rtpole Lecky; jhr. De Sturler, gezant te Athene, en mevrouwmr. Thooft en mr. Castendijk, president van en procu reur-generaal bij het gerechtshof te Arn hem. Naar men verneemt bestaat het voor nemen Woensdag a.s., des voorm. 11 uur, in de Eerste Kamer een aanvang te maken mot de achterstandsontwerpen. Generaal Van Daalen. Woensdagmiddag is de luit.-generaal Van Daalen naar Arnhem vertrokken, om na een verblijf aldaar van eenige dagen over land naar Genua te gaan, ten einde zich in te schepen op de G roti us van de Maatschappij Nederland die den 2en October a.s. van Amsterdam naar Indië vertrekt. Generaal Van Daalen. Naar „Het Vad." met zekerheid kan mededeelen, is de luitenant-generaal Van Daalen be- sitemd, om als chef van den generalen staf in Indië te worden aangewezen. Tot dus verre werden daartoe in den regel alleen officieren benoemd, die bij het hoofdbureau van den generalen staf als kapitein en als hoofdofficier waren werkzaam geweest. Dit is met Van Daalen niet het geval, maar hij heeft de hoogere krijgsschool afgeloopen, en was als stafofficier jarenlang werkzaam in Atjeli. De electrise he trams te Haarlem. De meerderheid van B. en W. van Haarlem stelt voor, aan de H. IJ. S. M. geen concessie te verleenen "voor de aangevraagde lijnen MarktZijlstraat en SchoterbrugFrans Halsstraat, doch haar wel te vergunnen, om naast de hoofdlijn: StationKruiswegenBardeljorisstraat MarktGroote Houtstraten en Dreef, voor den tijd van één jaar, bij wijze van proef, te exploiteeren een lijn: MarktKoning straatGierstraatGroote Houtstraat, en een lijn HoutstraatMarktSnedestraat Kruisstraat. De Gooische stoomtram. In de zitting van den Watergraafmeerschen gemeenteraad van 31 Juli is het besluit ge nomen de G. S. M. in rechten te vervolgen voor het niet betalen der 1362, welke die Maatschappij aan de gemeente verschuldigd is voor het gebruik van den Middenweg. Dit besluit is door Gedep Staten goedgekeurd, zoodat de eisch tot betaling bij de rechtbank zal ingesteld worden. Mijnconcessies. Nu het wets voorstel Van Kol met de sluiting der loopen- de Kamerzitting verdwijnt, doet zich op nieuw de vraag voor of de regcering met het uitgeven van nieuwe mijnconcessies zal wachten, tot in de wijze van concessie-ver- leeuing, geregeld volgens de wet van 1810, verandering zal zijn gebracht. Wij hebben reden om te raeenen dat dit niet 't geval zal zijn. Verscheidene concessie-aanvragen zijn bij het. Departement van Landbouw, N. en H. reeds sedert eenigen tijd in onderzoek en verwacht mag worden dat een beslissing al thans op sommige daarvan niet langen tijd meer zal uitblijven. N. Ct. Een brief van Tromp. We deelden den brief mede, geschreven door admiraal De Ruyter, om te bedanken voor een gelukwensc.h bij zijn overwinning in den (eersten) slag op Schooneveld tegen de En gelsche en Fransche vloten. Die brief was gedateerd 11 Juni 1673, vier dagen na den slag. Als pendant geeft het N. v. d. D. het volgend karakteristiek briefje van Cor nel is Tromp aan zijn zuster, geschreven een dag na denzelfden slag. Men verwachtte toen een tweede treffen. Bemin'de Zuster I Gisteren hebben w ij den dans aangegaan en ik ben God zij gelooft, gezondhebben ons hart eens weder opgehaelt als Keunin- gen. Ik ben op mijn vierde schip, de „Co rn eetstar", en meene vandaag een braaven dans te danssen. Wij krijgen de Fransen zoo aan 't loopen, dat sij do bramseils en alles bij setten, en soo het vandaeg soio voort gaat, so hope ick dat aller vrienden en ons gébedt verhoort sal sijn en dat wij van de liranny verloet sullen worden. Adieu. Cou- ragie. 't Sal waeraghtig wel gaen. Aan boord 's lands 6chip de „Comeetstar" op Schooneveld, den 8 Juny 1673. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen, overplaatsingen enz. gelast met 1 October a.s., luitenant ter zee le klasse J. J. H. Commijs van Hr. Ms. Heemskerck, op non activiteit gesteld; idem M K. Medenbach van Hr. Ms. Friesland alsvorenidem T. J. Creijghton, geplaatst aan boord Hr. Ms. Heemskerck; idem 2e klasse H. B. L. Braam, geplaatst aan boord Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord; idem idem P. M. v. Riel en T. L. Kruijs van Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam op non-activiteit ge steldidem idem G. H. Poolman van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, alsvoren idem idem R. H. Wijmans, geplaatst aan boord Hr. Ms. Bellona; idem idem J. W. Vlielander Hein, geplaatst aan boord Hr. ,Ms. wachtschip te Amsterdamidem idem W. J. Smit, geplaatst aan boord Hr. Ms. Reinier Claeszenidem idem J. L. Wijn en J. M. de Booij, geplaatst aan boord Hr. Ms. Friesland; idem idem J. C. M. Warnsinck, geplaatst aan boord Hr. Ms. van Galen idem idem G. J. Wijers, geplaatst aan boord Hr. Ms. Heemskerckidem idem W. E. Wolterbeek Muller, geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; idem idem O. Bender (tijdelijk) .ge-plaatst aan boord Hr. Ms. 'van Speykidem idem F. A. A. Gregory geplaatst aan "boord Hr. Ms. wacht schip te Amsterdamidem idem bij de Ko ninklijke Marine-reserve H. Regoort en G. H. Ruhaak, de adelborst der le klasse dier reserve M. H. J. Ruijgrok en de buitenge wone adelborst dier reserve L. K. Le Clercq wegens het eindigen van den voorgeschre ven oefeningstijd, ontheven van hunne plaatsing respectievelijk aan boord van Hr. Ms. Evertsen, Reinier Claeszen, Sperwer en Atjeh. Voor den Hoogen Raad werden Vrij dag beëedigdjhr. mr. P. A. J. van den Brandeler als procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwardenen mr. P. de Josseli.il de Jong als advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. Als advocaat en procureur bij den Hoogen Raad werd Vrijdag beëedigd mr. J. Ankerman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor kantonrechter te Den Helder: Mrs. J. J. Nijman de Loos, A. G. A. ridder van Rappard en W. de Sitter, griffiers respectievelijk bij de kan tongerechten te Breda, Purmerend en Haar lemmermeer. Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. De heer G. A. A. Mid- delberg is afgetreden als voorzitter van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni ging- (N. R. Ct.) J. H. B. O o m e n. f. Te Neuenahr is overleden de heer J. H. B. Oomen, ge- pens adsistent-resident. Hij werd, zoo meldt Het Vad., in 1876 op 21-jarigen leeftijd ter beschikking van den gouverneur-generaal gesteld om te worden geplaatst als ambte naar bij het binnenlandsch bestuur in N.- O.-In-dië. In 1894 toen hij reeds de betrekking van adsistent-resident bekleedde, werd hij tijde lijk toegevoegd aan liet lid van den Raad van Ned.-Indië, den heer J. Muilemeister, in het belang eener spoedige uitvoering der aan dezen -door de Regeering gedane op dracht tot liet instellen var een onderzoek nopens de wenschelijkheid en uitvoerbaar heid van eene reorganisatie van het binnen- landsche bestuur op Java en Madoera, met uitzondering der Vorstenlanden. De heer Th. C. Simons, leeraar m. o. in de aesthetica, ridder der orde vau de Eikenkroon en lid van verdienste der Aca demie van Beeldende Kunsten en Techni sche Wetenschappen te Rotterdam, is te Scheveningen overleden in den ouderdom van 65 jaren. D. J. G. V reed e f. Te Nijme gen overleed Donderdag in den ouderdom van ruim 58 jaren de heer D. J. G. Vreede, oud-commissaris van politie te Amsterdam, ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vaselineboter. Vaseline is zooals bekend mag worden verondersteld een bijproduct van de petroleum trouwens do reuk verraadt het. In het „Wkbl. voor Melkhygiëne" vinden wij nu uit „Hoards Dairyman" aangehaald een verklaring van den Amerikaanschen petroleumkoning John Rockefeller, dat de Standard Oil Cy. bin nenkort vaselineboter in den handel zal brengen. Volgens hem zijn de chemikers der trust er na 10 jaren werkens in geslaagd, een methode te vinden om uit vaseline een voedzame fijnsmakende boter te bereiden. Daar vaseline niet ranzig wordt, zou men dan tevens een botersoort hebben, die niet bederft. Maar de smaak? Een heete zoutwaterbron. Bij America in Limburg is op een diepte van ruim 600 meter een heete zoutwater bron aangeboord. Deze bron levert naar schatting per minuut ruim 600 liter zeer warm en zeer helder zout water. Om hypotheek op te krij- gen! Te Klijndijk' (Dr.) heeft de arbeider H. eergisteren zijn woning verkocht voor.... f 1.50. De eedsdwang. Ook te Rot terdam werd Woensdagavond vanwege de vereeniging „De Dageraad" een protest-ver gadering tegen den eedsdwang belegd, welke goed bezocht was. Als sprekers traden daar op do heeren- prof. dr. J. van ltees, hoogleeraar te Am sterdam, en J. A. Bergmeijer, van Dor drecht. Ten slotte werd de volgende motie aange nomen „De vergadering verklaart, dat de in Ne derland erkende godsdienstvrijheid eischt, dat de aan de leden der Doopsgezinde ge meente geoorloofde eedvervangende belofte worde toegestaan aan ieder, die te kennen geeft, tegen het afleggen van een eed in den gebruikelijken vorm gewetensbezwaren t© hebben'-. .,P o s t e n" v a n winkeliers. Nu gaat men ook winkeliers „posten", als ze des avonds niet willen sluiten op een uur, dat door anderen wordt vastgesteld. In de N. R. Ct. wordt nl. gemeld, dat bij negëQ niet om 9 uur sluitende winkeliers te En schedé wordt „gepost", wat natuurlijk aan leiding geeft tot volksoploopen. Uitde Rotterdamse he ha ven. Men eal zich herinneren, dat in den aanvang van 1909 voorloopig voor den tijd van een jaar in bet havenbedrijf een collec tief arbeidscontract is tot stand gekomen, geteekend door de Scheepvaartvereeniging, de Stuwadoors vereeniging en de besturen van de goor gaai iseer die bootwerkers. Het Hbld. meldt titans d<at in een vergadering der Stuwadoors vereeniging besloten is dit contract op te zeggen, uit overweging dat de besturen der werkliedenveree-nigingen niet bij machte zijn gebleken om door de bootwerkers hiet bij dit contract gestipuleer de loon to doen handhaven, een gevolg uiteraard van de zeer weinige organisatie die bestaat onder de havenarbeiders, die meeremdeels van vereeniging niet willen we. ten. De moeilijkheid wordt nog vergroot door ■de differentieele behandeling van verschil lende firma's niet. de ongevallen-premie. Groote stuwadoors-firma's trachtten het ge vaar te ontloopen door het aanvaarden van eigen risico. Er zijn evenwel ook kleinere, die de daar voor benoodigde kapitalen niet konden op brengen en den strijd om het bestaan tracht ten vol te houden door op het arbeidsloon 10 pCt. te korten, wat iu. vele gevallen zon der verzet van werkliedenkant heeft plaats gehad, omdat laatstgenoemden de mogelijk heid groot achtten dat bij den ondergang van hun werkgever zij zelf zouden worden meegesleept. Hierdoor werkt dus de eene stuwadoor veel goedkooper dan de andere en dit heeft ook bijgedragen tot het ontstaan van ontevredenheid onder de stuwadoors en zal mede als reden moeten beschouwd wor den van hun vrijmaking van het arbeidscon tract. De Twentsche textiel-in- d u s t r i e. Sedert eenigen tijd bestaat bij de wevers der firma J. F. Scholten Zo nen ontevredenheid over het verwerken van. slechte garens, waardoor hun verdiensten daalden. De vorige week werden 2 wevers naar de firma afgevaardigd om hierover te spreken. Een dezer, die het woord had ge voerd, werd na afloop der conferentie met 14 dagen ontslag aangezegd, waarbij vol gens zijn bewering door de firma als reden was opgegeven, „dat zij geen ontevreden ar beiders in haar dienst wilde hebben.'' Het hoofdbestuur van „Unitas", tot wel ke organisatie de ontslagene behoort, had' een onderhoud met de firma, om haar te bewegen het ontslag in te trekken, wat ech ter werd geweigerd. Gisteravond werd door de arbeiders over deze kwestie een fabrieks- vergadering worden gehouden en daarna een bespreking van de besturen van „Unitas", „De Eendracht" en de Vrije Organisatie. Zw. Ct. Roepend bloed. Onder boven- sraanden titel heeft liet a.-r. „Friesch Dbl." het volgend pleidooi voor wederinvoering der doodstraf naar aanleiding van den drie voud igen moord te Koekan ge „Gode zij dank, de moordenaars zijn ge vat. Maar zij kunnen gerust zijn. Zij zullen hun gerechte straf ontgaaa. Want Nederland stoort zich niet aan de Goddelijke ordinantie, volgens welke hij dia bloed vergiet sterven moet. Zij zullen hun gerechte straf ontgaan, want het rechtsgevoel van het Nederlandsche volk is afgestompt door allerlei goddelooze theorieën. In schier alle beschaafde en christelijke landen, ja overal waar volkeren wonen, ont vangen de moordenaars hun gerechte straf. Alleen in Nederland niet Neen, wij wenschen geen dagelijks weder- keerende doodmakerij. Er is vroeger te veel, véél te veel ge- schavotteerd De instelling van de doodstraf wenschen wij omringd te zien met krachtige waarbor gen, opdat er geen onschuldig bloed vloeie. Maar dat Nederland Gods geboden ver acht; dat in Nederland burgers als schapen kunnen worden geslacht, zonder dat de moordenaars hun gerechte 6traf ontvangen dat onschuldig vergoten en ongewroken bloed van onzen bodem tot God roept; dat snerpt ons door het hart!" Zooals men weet zijn de moordenaars nog niet ontdekt en heeft de justitie alleen nog maar verdachten of van medeplichtigheid verdachten in handen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2