Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIEN. A. C. ENGELBERTS Go., J. CATTIE 1 Amersfoortsch n Wissel- en Effectenkantoor De drievoudige moord te Koekange. Uit Hoogeveen wordt aan de Zw. Ct. gemeld, dat bij de eerste huis zoeking bij den zoon Klaas in de lade van het kabinet tusschen de kleeren gevonden is een zakboekje, waarin aanteekeningen van den vader over den verkoop van schapen. Ook stond in het boekje, waaruit eenige bladzijden waren gescheurd, de handteeke- ning van den vermoorden schaapherder -Jan Winters. Over de herkomst gevraagd, kon Klaas geen inlichtingen geven. Bij onderzoek ten huize van Klaas Bak ker, zoon van den vermoorden Bakker uit Koekangerveld, is op de heide verstopt ge worden een oude wagenas, waarop heel nauwkeurig past de meer, die bij het lijk van den vermoorden scheper Winters is gevon den. Men acht dit een zeer belangrijke ont dekking. Een ontaard vader. In de Raainsteeg te Haarlem leeft een der bewo ners sinds eenigen tijd gescheiden van zijn vrouw. Donderdag nu sloop hij haai- woning bin nen en vroeg haar of ze weer bij hem wou komen wonen, en zou ze dat niet doen, dan schoot hij haar dood. Meteen haalde do ge vaarlijke man een met scherp geladen revol ver te voorschijn. De vrouw beloofde weer met hem mee te zullen gaan, doch vroeg even bij haar moeder den kinderwagen te mogen gaan halen, dan konden daar de beide kinderen in. R. stond dit toe. Wat deed evenwel de vrouw? Zij waarschuwde haar broer en haar zwa ger, die direct zich naar de woning bega ven, waar R. met de kinderen stond te wachten. Het jongste kind had hij op den arm. Zoodta hij evenwel de beide mannen zag in plaats van zijn vrouw, werd hij vree sdij..: woedend en smakte 't wicht, dat hij op den arm droeg, op de straat. De val was zoo hevig, dat 't kind zich nie^ meer ver roerde. Zijn zwagers grepen den ontaarden vader toen aan en dienden hem een flink pak slaag toe, zoodat hij zelf „moord" begon te schreeuwen. Daarop trachtte hij de zwaar geladen revolver uit den zak te halen, doch do beide mannen wisten dat te beletten en brachten hem op naar 't politiebureau in de Smedestraat, waar hij achter slot en grendel gezet werd en waar de revolver in beslag genomen werd. Dit is de tweede, die reeds op hem ge vonden is. Het kind is later door een dokter ver bonden. (N. H. Ct.) Inbrekers aangehouden. Gisteren nacht zijn door twee nachtwakers van den Part. Naehtveiligheidsdienst te Amsterdam een tweetal personen aangehou den, die uit het onderhuis van het perceel Keizersgracht 164, bewoond door de wed. B. kwamen. De beide inbrekers werden ach tervolgd en door de politie gearresteerd, waarna zij naar het politiebureau Wester straat werden geleid. Zij werden in het bezit gevonden van moderne inbrekerswerktui genee> hunner Ch. H. is een bekende der politie. Inbraak te Rotterdam. Ten huize van de dames Hoos, bewonende het benedenhuis van pand no. 15 aan Jen Goudschesingel te Rotterdam, is Donder dagavond ingebroken. Een van de dames, is uitstedig, de andere bracht dien avond een bezoek bij een bevriende familie in de stad en ontdekte toon de inbraak, toen zij thuis kwam. Met een valschen sleutel binnen gekomen, hebben de daders alle vertrekken doorzocht en overhoop gehaald. Een groot aantal gou den en zilveren lijfsieraden, tafelzilver en/.., een en ander een waarde van ongeveer 400 vertegenwoordigende, zijn gestolen. De commissaris van politie, de heer L. J. C. Vuyk, die dadelijk ter plaatse een onder zoek instelde, liet gisterennacht arresteeren 2 broers uit de Dirksmitstraat en een wener van de Warmoezierstraat. Deze lie den waren opgemerkt in de nabijheid van de woning van de dames Hoos, waar zij zich op.verdachte wijze ophielden. In hun bedt zijn een aantal sleutels gevonden, waaron der er zijn, die op het slot van de huisdeur en vau in het huis zich bevindende kasten passen. Huiszoekingen die in hun woningen plaats hadden, hebben geen resultaat gehad Van bet gestolene is nog geen spoor ont dekt. NR Ct. De N. R Ct. meldt nader: De dirie personen, die in verband met do inbraak ten huize van de daanes Hoos, op den Goudschen Sngel, werden aangehouden, zijn bij gebrek aan bewijs weer vrij gelaten. Noodlottige achteloos heid. Een inwoner uit Vlissingen, die met de boot een reisje maakte van Zaandam naar Amsterdam en aan boord gebruik maakte van de toiletgelegenheid, legde een oogen- blik een pakje effecteoi, dat hij kort te voren als aandeel in een erfenis had ontvangen, naast zich neer, zonder er later bij het ver laten er om te denken het weer bij zich te steken. Eerst toen de boot in Amsterdam was aangekomen en hij reeds aan wal was, herinnerde hij zich het pakje te hebben laten liggen. Toen hij evenwel terug ging om zijn eigen dom te zoeken, bleken de effecten reeds ver dwenen. Straatrumoer. Donderdag avond was 't in de Jan Pieter Heijestraat te Amsterdam erg rumoerig: Een aantal opge schoten jongens hadden de aardigheid om bedrukte papieren aan de kleederen van de voorbijgangers vast te hechten, tot spot en lachlust van anderen. Gok een agent was er het slachtoffer van. Deze, er opmerkzaam op gemaakt, wist één der jongens te arres- tecren en naar de Borgerstraat te brengen, doch kwam even later met hulp terug. Toen hielden de agenten een charge, waarop ge ducht van den wapenstok werd gebruik ge maakt. Toen ook deze hulp te klein bleek, werd er de bereden politie gehaald, d'ie tot laat in den avond aanwezig bleef. Er wer den eenige straatschenders gearresteeixl Cholera. F. W„ de cholera-po- tiënt te Middelburg, is Donderdag uit heit gasthuis aldaar geheel hersteld ontslagen Kinderverlamming. Dezer dagen kwam in de Zutph. Ct. een bericht voor, waaruit opgemaakt scheen te moeten worden, dat prof. Spronck te Utrecht bij een kind dat aan verlamming leed, de bacil der hersenruggemerkvliesontsteking zou heb ben gevonden. Bij onderzoek is ons geble ken, dat-het patiëntje niet de verschijnselen van kinderverlamming vertoonde, maar van ontsteking van de wecke vliezen van herse nen eti ruggemerg. Het. bacteriologische on derzoek bevestigde daarop ^fiet vermoeden, dat men hier met een geval van meningit's cerebropinalis te doen had. Tn de gevallen van kinderverlamming te Zutpben is voor zoover wij weten tot dus ver geen bacteriologisch onderzoek inge steld, zoodat van analogie met de hersen- ruggeincrgvliesoiltsteking nog niet kan wor den gesproken. N. C. Vreeselijk ongeluk te Breda. Vrijdagavond om zes uur had te Breda een vreeselijk ongeluk plaats. Bij volkomen windstilte en zonder dat een oorzaak van buitenaf op te sporen was, stortte een in aanbouw zijnd huis in de Lange Brugstraat in. De siteiger viel voorover en bracht aan de tegenoverliggende huizen groote schade toe. De vier binnenmuren van het ingestorte perceel waren alle naar beneden gekomen en onder het puin moesten werklieden be dolven zijn. Men wist niet hoeveel. Aanstonds boden buren hulp en mocht het hun. gelukken twee werklieden te bevrijden. De verwoesting was echter zoo groot, dat de infanterie gerequireerd moest worden, die aanstonds het reddingswerk begon. Er werden negen gewonden opgegraven, waarvan twee zijn overleden. De overlede nen zijn Verheyen, een 14-jarige loodgieters- knecht, en Talboom, metselaar. Onder de zwaargewonden bevindt zich de aannemer Beekei's zelf. De meeste werklie- dlen waren uit Prinsenbage en Ginneken afkomstig, één slechts uit Breda. Per brancards werden de gewonden naar het Ziekenhuis overgebracht. De bürgemeester was van den beginne af bij het reddingswerk tegenwoordig, alsmede vier doctoren. Om acht uur werd de laatste man uitgegraven. Aanwezig waren voorts de officier van justitie en de rechter-com- missaris. De architect Mermans wei'd tijdens het reddingwerk door den aawbesteder naar de keel gevlogen,-waarop een worsteling plaats had. De twistenden werden door de politie gescheiden. Een wonder mag het heeten dat geen voor bijgangers onder liet puin zijji geraakt. Van de ruïne werd voor het gerecht een foto genomen. Ook is een kar met gemetselde steenen in beslag genomen. Verdienstelijk maakten zich de luitenants Winter en Wytema van de Kon. Mil. Aca demie door onmiddellijk de electrisehe ge leiding van het naastbij liggend buis naar de plaats van het onheil te verleggen, waar door het reddingswerk kon plaats hebben bij electrisch licht. De oorzaak van de ramp is onbekend. G a sv-ers tikking. Donderdag middag omstreeks 2 uur, is de 35-jarige procuratiehouder F. W. der firma B., ban' delacr in tabak op den Kloveniersburgwal te Amsterdam, in zijn woning op dein O.Z. Voorburgwal door gas verstikt, levenloos gevonden School- en Kerknieuw#. 1Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft tot de Evangeliebediening toegelaten de heeren A. H. Wefers Bet tink, te Utrecht; U. C. van der Horst, te Amersfoort, en K. J. Quast, doctorandus te Utrecht. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft tot de Evangeliebediening toegelaten de heer G. Laus jr., te Beekbergen. De classis Breukelen der Geref. Kerken heeft ir. zijne vergadering peremptoir geëxami neerd en tot de Evangeliebediening toegelaten de heer J. C. Brussaard, beroepen predikant bij de Geref. gemeente te Tienhoven. D s. W. H. Gispen, t De teraardebe stelling van 't stoffelijk overschot van Ds. W. H. Gispen zal a. s. Maandag te half twee op de N. Oost er begraaf plaats te Amsterdam geschie den. De Ned. Herv. Kerk te Amsterdam heeft van een onbekende een gift van f 10,000 ont vangen. Ned. Luth. Genootschap voor In- en Uitw. Zending. In het. American Hotel te Amsterdam werd eene algemeeue vergadering gehouden van bo vengenoemd genootschap. Te 10 uur opende de voorzitter, ds. C. A. Evelein, deze vergadering met een opwekkend woord, met nadruk intusschen gewagend van de ernstige financieele crisis, die het Genootschap tegenwoordig doormaakt. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren voorgelezen door <len secretaris, den lieer J. C. Schipper, kwam do Begrooting voor 1910 aan de orde. Zoowel de In- als Uitw. Zending zouden in 1.910 voor een vermoedelijk tamelijk hoog tekort komen te staan. Op de rekening der Inw. Zending werden verschillende bezuinigingen voorgesteld en in beginsel aangenomen. Moeilijker was zulk eene bezuiniging bij de Uitw. Zending aan te brengen. Daar werden onderscheidene middelen genoemd om te komen tot vermeerdering van inkomsten. Ten slotte werd besloten eene circulaire tot do kerkeraden te richten en een hulp-comité in het leven te roepen om vertier middelen te beramen tot dekking van liet tekort. Na afdoening van nog eenige andere huishou delijke zaken, kreeg ds. C. F. Westermann liet wopr d tot het inleiden van de vraag,.moet eene afdeel iig zich ten doel stellen voornamelijk con ti ibnanten te winnen, dan wel leden, die bereid zijn instemming te betuigen met art. 1 der sta tuten?" Ds. Westermann meende dat het ant woord bp die vraag niet twijfelachtig kon zijn. Leden te winnen., die het groote grondbeginsel onzer Luthersche kerk van harte onderschrij ven, dat moet het doel van iedere afdeeling zijn. Van dezulken bovenal is te wachten warme, bid dende, werkzame belangstelling. Iedere afdeeling moet in de gemeente, waarin zij zich bevindt al* Zendelinge optreden tot het wekken van geeste lijk leven en liet winnen van levende leden. Dat is allereerst noodig en mag nooit uit het oog wor den verloren. Na nog eenige mededeel ingen van anderen aard, sloot de voorzitter te 4 uur de vergade ring- Zeist. Bij het vervoeren van een zware machine op de Zeister Machinefabriek, kwam een der arbeiders in het gedrang tusschen den weg en een steenen pilaar, waardoor zijn been op twee plaatsen gebroken werd. Jhr. Spengler, adj.-inspecteur van politie, legde een voorloopig verband. De gewonde werd per auto naar het zie kenhuis vervoerd. N aarden. De heer Johan Schoonder- beek geeft, morgen in de kerk alhier zijn laatste .orgel-concert van liet zomerseizoen, met medewerking van de zangeres Hermine Scholten en van den violist Chr. Freyer. De breedte van liet trottoir aan de westzijde van de Van Persij «straat, bedraagt op sommige punten respectievelijk 1.75 M. en 2.80 Meter en is derhalve zeer onregel matig. Hierin kan gedeeltelijk verbetering worden aangebracht door eene ruiling aan te gaan met den eigenaar van het perceel, kadastraal bekend Sectie D. no. 2972, den notaris J. Bolk. Deze is zoo bereidwillig ge weest, den noodigen grond ter ruiling met de gemeente nan te bieden, zoodat de breed te van het trottoir vóór die perce'elen ge middeld 2.30 Meter kan worden. Bij deze ruiling zal de gemeente 2.63 M=. afstaan van liet perceel, kadastraal bekend sectie D. no. 2253, terwijl zij ontvangen zal 6.69 M2. van het bovengenoemde perceel. Het voornemen tot onttrekking aan den I openbaren dienst van den af te stanen grond is bereids ter openbare kennis ge bracht. Op grond van het bovenstaande bieden B. en W. een concept-besluit ter vaststel ling den gemeenteraad aan. B. en W. schreven d.d. 23 Septem ber 1909 aan den gemeenteraad „De Hoofd-Ingenieur voor de gevangenis sen en rechtsgebouwen heeft ons verzocht, te willen bevorderen, dat, met afwijking van 1 de „Verordening, regelende de voorwaaiden J waarop in de gemeente Amersfoort gas uit de gemeente-gasfabriek wordt verstrekt" de gemeente tegen betaling de zorg op zich zal nemen voor het leggen, plaatsen en onder houden van gasbuizen en lantaarns op tiet terrein, behoorende bij het in aanbouw zijn de Rijks-opvoedingsgesticht. Deze afwijking zal in -hoofdzaak hierin be staan, dat het Rijk per abonnement, voor het branden en onderhouden van de 10 op het terrein te plaatsen lantaarns, de .gemeente zal betalen, in plaats, dat het gasverbruik per Meter wordt geconstateerd en het Rijk zelf voor het onderhoud der lantaarns zal zorgen. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat naar onze meening geen enkel bezwaarook de Commissie tot bijstand, in het beheer van de gasfabriek adviseert tot inwilliging. Evenmin bestaat er onzes inziens bezwaar het verzoek van den hoofdingenieur in te 'willigen, dat de gemeentë de leidingen op liet terrein zal leggen en onderhouden tegen betaling door het Rijk. Op grond hiervan hebben wij de eer U in overweging te geven, liet hierbij aangeboden concept-besluit, waarbij ons college de noo- dige machtiging tot het sluiten van een con tract ten aanzien waarvan overeenstem ming is verkregen met den hoofdingenieur vast te stellen. Ten overvloede zij nog vermeld, dat de levering van gais in het gesticht en Idio ambts woningen volgens de verordening zal ge schieden". Volgt het concept-besluit. 5. Ouverture Paragraph III, Suppé. 6. a. Schlummerlied, Schumann, b lie Rossignol, polka pour petite flüte, Steen- brugge. 7. Célèbre Largo, Handel. 8. Aus und mit dean Publikum, groszes Potpourri, Fe tras. Rechtstoestand van ge meen t e-a mbtenaren. Het Centraal- Bureau voor perszaken van den Nederlaud- sclien Bond van gemeente-ambtenaren zendt ons de volgende mededeeling Hoe treurig bet gesteld is met den rechts toestand der gemeente-ambtenaren, bewijst thans weder een besluit van den Montfoort- schen gemeenteraad. De jaarwedde van «len ambtenaar ter secretarie dier gemeente werd onlangs van 425 verhoogd op 500. Nadat tengevolge van de verkiezing de samenstel ling van den raad is veranderd, is nu met 4 tegen 3 stemmen besloten de wedde met 1 Januari a.s. weder tot 425 terug te brengen. Dit besluit'werd uitsluitend hierop gegrond, dat de gemeente geen volslagen ambtenaar zou noodig hebben, voor welken dus de meerderheid 500 voldoende schijnt te achten. Zelfs is den ambtsbekleeder, in dertijd op 400 aangesteld, van de zijde der meerderheid bereids te kennen gegeven, dat hij zich bij volgende begrootingen op ver dere verminderingen, vermoedelijk tot 200 of 300, heeft voor te bereiden. En dit ge schiedt alles terwijl op de waarneming der betrekking niet de minste aanmerking wordt gemaakt en de hoofdelijke omslag te Mont- foort slechts 2 bedraagt. Gehoopt wordt nu, dat Gedep. Staten van Utrecht hunne goedkeuring zullen onthouden aan de be grooting, die de verlaagde wedde aanwijst, of dat de Kroon het raadsbesluit zal ver nietigen wegens strijd met het algemeen be lang, dat kwalijk gediend kan zijn van der gelijk sollen met ambtenaren, welke in zoo .belangrijk opzicht aan het staatsbestuur mede uitvoering hebben te geven. De rijksveldwachter A. Polman be keurde Donderdagavond, nabij de Roode- brug, in den Liniedijk, A. H. Staal, die zon der vergunning met een jachtgeweer in het. veld bevond, en G. v. Leuveren wegens het zich bevinden op verboden terrein. Sedert Polman hier gestationneerd is, laat de sur veillance in het jachtveld niets te wenschen over. Naar wij vernemen zijn de predik beurten op Zondag 26 September als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, ds. de Meyere. Remonstrantsche Kerk, Voorm. 10£ uur, prof. dr. II. IJ. Groe liewegen, van Leiden. Gereform. Kerk, (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donn-er. 's Avonds 51 uur, <ls. Donner. Gereform. Kerk, (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Prof. dr. H. H. Kuyper, Hoogleeraar a/d. Vrije Universiteit te Am sterdam. 's Avonds 5J uur, Prof. dr. H. H. Kuy per. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9^ uur, Godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, Godsdienstoefening. Christ. Gereform. Gemeente. Lokaal „De Zaaier", Voorm. 9:j uur en 's avonds 5£ uur, gods dienstoefening. Concept-besluit. De Raad der gemeente Amersfoort, Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 16 September 1909, af deeling I, no. 1222, en zich daarmee ver een igen de Gelet op zijn besluit van 21 Februari 1895 betreffende het gebruik van het Ge meentegebouw, staande aan de Koestraat; Overwegende, dat hij zich bij genoemd besluit de bevoegdheid heeft voorbehouden, een of meerdere lokalen zonder of tegen be taling van de recognitie en desverkiezende op voor ieder geval te bepalen voorwaarden in gebruik te geven Besluit: Aan de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsen Genootschap voor Landbouw en. Kruidkunde gedurende de winterhalfjaren 1909/1910 en 1910/1911 gratis het gebruik te geven van een door Burgemeester en Wet houders aan te wijzen lokaal van bovenge noemd gebouw, tot het geven van een land- bou v-cursus, onder cle volgende voorwaar den. le. Na afloop van iederen winter wordt door adressante een door Burgemeester en Wethouders te bepalen vergoeding betaald voor de verlichting, verwarming en reini ging van het lokaal, enz. 2e. Indien tengevolge van het aan adres sante toegestaan gebruik het gebouw of de zich daarin bevindende voorwerpen l>eseha- digd worden, is adressante verplicht, op eerste aanzegging van Burgemeester en Wet houders, de door hun college te bepalen schadevergoeding te betalen. 3e. Deze vergunning kan ten allen tijde worden ingetrokken. De le luit. der cavalerie van het O - Indische leger, W. Storm van Leeuwen, die aan de Hoogesehool te Utrecht in de medicijnen studeert, legde met gunstig ge volg liet eerste natuurkundig examen af- (Ver.beterd bericht.) Programma van het Middag-concert, morgen te 3 uur, bij gunstig weer, te geven op het terras van Amieitia door de stafmu- eiek van het 5o reg. Infanterie. 1. A. Copper Queen, marsch, Clarke. 2. Ouverture Zampa, Herold. 3. Ganz Allerliebst, walzer, Waklteufel. 4. Grande fantaisie s. d. m. de l'Opéra Les Cloches de Corueville, Planquette. Burgerlijke stanó. Van 16 tot 24 .September 1909. Geboren: Antonius Gerardus z. van Aal bert Jordense en Gerarda Bakker. Pie ter Jozef Johannes Antonius, z. van Hen drik Chistiaan Aaolph dl» Jong en Jean- netje Lamberta Gerarda Geerl<igs. Maria Jannetje, d. van Pieter van Gerderen en Jannetje Kreikamp. Frederika, d. van An- tonie Frederik Dieters en Frederika Tuit- hof. Johanna, d. van Bernard Slots en Ger- rigje ter Beest. Christiaan, z. van Gijsbert van de Weerd en Maria Catharina Ames. Gerardus- Hendrikus, z. van Hendrikus Se- bastianus Flos en Grietje van 't Hoog. Eli sabeth, d. van Frans Willem Meijer en Jo hanna van Ee. Aaltje, d. van Hendrik Lee- ninga en Cornelia Lotz. Jacoba Aradina, d. van Arie van Ooik en Johanna Ruiten- berg. Ondertrouwd: Egbert van IJken en Philippina Arnoldina Boshuizen. Petrus Gerardus Leonardus de Zwart en Johanna Kraan. Antonie Johan van Wagtendonck en Clara Hermina Elisabeth Vervloot. Arie van Baaien en Anna Bougina Jacoba Ko ning. Getrouwd: Peter de Ruiter eu Ca- trina Maria Hazelaar. Wouter Vos en Aag je van der Wiel. Overleden: George Adam Sigling, 17 j. Jacoba Pieternella Boone, 73 j., wed. van Johannes Adrianus Oorver. IJmkje Polman, 9 maanden. Johanna van den Ak ker, 71 j., ongeh. Cornelia van Dijk, 58 j., geh. met Johannes de Jeger. Anna Giebels, 82 j„ ongeh. Mathilde Magdalena Kohn, 44 jgeh met Jan Emile Miiller. De temperatuur van het water in de Zweminrichting was op Zaterdag 25 Sept. des morgens 7 uur, 58 graden Fahrenheit. De agent van politie D. Talma, be haalde het politie diploma. l>e R. K. Volksbond houdt Dinsdag avond een groote propaganda-vergader'ng, waarin de heer H. Brouwer van Hilvcrsn-::: zal spreken over „Bouwvak-organisatie". TELEGRAFISCH WEERBERICHT Naar waarnemingen in den morgen vm 25 September 1905». MedegcdeeUl door het Kon. NrMe' fur/ftmii ie de Bill. Hoogste baro motors tand 772.5 to Seijdis- fjord, laagste 759.5 te Horta. Verwachting tot den avond van 26 Sept. Veranderlijke, later zwak tot matige N.- W. wind, toenemende bewolking, mogelijk regeai, dading van temperatuur. Woekborloht der Amsterdameche Beurt. De Amerikaaneche markt. De afgeloopen week bestendigde de 'houding door deze afdeeling tegen het einde der vo rige week aangenomen. Vanwege het bijna geheel uit de markt blijven van het publiek waardoor de handel grootendeels behouden bleef onder de speculatieve leiding der be roepsspeculanten, kwam het niet tot geani meerde markten. Het zoo gehoopte steu nende element der publieke aankoopen bleef uit en daaraan wil men het dan ook alge meen toeschrijven, dat een constant vaste stemming voorloopig nog tot de vooruitzich ten behoort en niet tot de feiten. Niettemin viel een goede vaste ondertoon te eonstateeren. Ondanks een paar reacties was duidelijk waar te nemen, dat die Ivausse. partij stevig in haar schoenen «taat en stel lig opgewassen is tegen de eventueel te ondernemen baisse-acties. Eigenaardig is daarbij, dat de oude Harrim an waarden op den achtergrond zijn geraakt en speciaal Morganwaarden tot favoriet zijn verheven, naar aanleiding van het feit, dat Morgan in de Harrintanstolsels een zeer belangrijken invloed heeft verkregen en bovendien thans een lasiigen mededinger kwijt is, zoodat hij ook veel vrijer aan <le ontwikkeling van zijn eigen ondernemingen kan arbeiden. Mede zeer gezocht waren Steelshares. De voortdurende snelle ontwikkeling van de staal- en ijzerindustrie doet allerlei gun stige verwachtingen koesteren omtrent de finaneiëele resultaten van de groote Trust. Wellicht zijn het ook d»ze verwadliltó-ngein geweest, die de aanleiding vormden tot de veronderstelling, dat bet dividend opnieuw op een 4/' basis zal worden gebracht. Er liepen ook nog andere geruchten van dividendverhooging, o.a. voor de Pennsyl vania. Het wil ons voorkomen, dat daarbij wellicliA aan een manoeuvre tot aanmoedi ging van het publiek moet worden gedacht, ook zonder dat gelooven wij echter, dat Jan wel spoedig weer in de markt zal komen. Een vaste markt van eenigen duur doet de menschen nu eenmaal spoedig poperen. De Tabaksmark t, die er aan vankelijk in slaagde de vaste tonldienz, aan het einde der vorige week ingetreden, te handhaven, moest die aan het slot van deze week onder het verlies van enkele procen ten weder prijsgeven. Toch ziet deze afdee ling er vrij gunstig uit. De najaarsveilin gen schijnen haar hausse-neigingen aanmer kelijk versterkt te hebben. De m ij n m a r k t, welke langen tijd zeer stil gelegen had, onderscheidde zich deze keer door een paar willige dagen, waar bij verscliillénde soorten een anooi avaus behaalden. D, e oliemarkt was vrijwel de ge- beele week in goed prijshoudende stemming. Tegen het einde verloor zij deze goedé hou ding, waarbij vooral Zuid Perlakken vrij belangrijk verlies leden. De Cultuurmarkt «til met vas ten ondertoon. A. C. E. di Oo. STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen der 5. klasse. TREKKING VAN 22 SEPT. f 1500019095 f 1500: 13245 f 1000 2499 10596 13984 2031G 20404 20847 f 400: 8484 16816 f 200: 1278 7210 11411 12453 14091 f 1(H) 1850 2070 2425 5014 18501 19108 Vijfde Klasse. Prijzen van f 70. 36 164 396 410 415 486 702 731 808 938 1051 1089 1143 1242 1306 1332 1337 1339 1455 1519 1524 1584 1597 1663 1685 1694 1700 1712 2310 2428 2449 2533 2607 2651 2737 2768 2808 2924 2955 2984 3013 3123 3576 3688 3701 3977 4007 4034 4097 4662 4787 4798 4887 5131 5196 5207 5209 5247 5605 5677 5731 6014 0033 6085 6329 6427 6577 6580 6778 6956 7008 7158 7328 7575 7576 7577 7652 7686 7723 8307 8358 8516 8761 8876 8887 8897 9057 9095 9235 9488 9.568 9634 9687 9812 10056 10133 10160 10224 10493 11082 11246 11321 11450 12066 12078 12321 12379 12507 1268-5 12917 13005 13276 13358 13446 13458 13503 13623 13025 139.53 14073 14100 14265 14427 14492 14509 14574 1 4580 14584 14659 14786 14804 15026 15116 15156 15175 15305 1.5338 15397 15549 15742 15768 15787 15807 15827 1.5848 15879 16186 162-41 16663 16671 16686 17051 17364 17434 17747 17910 18058 18070 18089 181U0 18516 18582 18658 18999 19129 19266 19300 19543 19566 19873 19919 20125 20148 20268 20369 20527 20660 20684 20959 20968 AMSTERDAM :-: AMERSFOORT. Dagelijks telefonische verbinding niet «Ie Amsterdainsclie BEURS. PROCURATIEHOUDER MET ALGEMEENE VOLMACHT TE AMERSFOORT: PLANTSOEN 12 - Interc Telephoon 188 Kantooruren 9—3 en 7—9. Effecten, Coupons, IncasseeringenSpecu latieve Beurstransactiën a la Hausse en Jt la Baisse. Financiëelo adviezen en belegging gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. S A F K-L OKGTTEH van de aller- nieuwste constructie te huur, gedecl- dcerd inbraak- en brandvry. thans «an f 7.50 af, per jaar per per maand, enz. loket, f 2. voorheen W. CROOCKEWIT W.Ajtn. KortegracM 7. ASSURANTIËN, CRBDIETEN COUPONS DEPOSITO'S Effecten PholonoatiEn Vreemd geld, Wissels.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3