BINNENLAND.^ den bij zonderen trein gestapt, die hem rechtstreeks naar Odessa zal brengen. De tuin bestaat uit acht prachtig ingerichte salonrijtuigen. De haiem nam in eed afzon derlijk rijtuig plaats. MlarM. Peary en Cook. vDe Artic-club van New-York heeft Donderdagavond een groot diner ter eere van dr. Cook gegeven. Do aanzit -aden wa ren van een rosmopolitisch allegaartje, maar do officieel® wereld was niet vertegenwoor digd. Er waren wel meer dan duizend ge nood igden. Dr. Cook, die met geestdrift werd ont vangen, heeft een lange redevoering gehou den waarin hij herhaalde dat hij de pool wel degelijk bereikt heeft. Sprekende ver volgeus over de talrijke poolreizigers, die door de eeuwen heen hot mysterie der eeuwi- go ijsvlakten hebben gepoogd te ontsluieren, kwam hij ook aan kapitein Peary. Hij liet zich in hoogst correcte en hoffelijke termen over hem uit. De schout-bij-nacht Schley, president der Club, nam hierop het woord, zijn leedwe zen uitdrukkende over de te betreuren min der goedo vorstandhouding tusschen de beid. koeno poolreizigers, Het succes van den eon behoefde toch dat van den ander niet te verduisteren. Schley sprak het als zijn overtuiging uit, dat de gast en Peary beiden de pool hebbon bereikt, als resultaat van hun onvermoeid streven. Heden houdt dr. Cook eene lezing iu de Carnegie-Hall. Wat Peary betreft, die is op denzelfden avoi niet minder geestdriftig ontvangen iu Portland. Een groot banket is hem aange boden, gepresideerd door den gouverneur Fcrnald Warme toespraken en feestdron ken werden gebracht aan den ontdekkings reiziger. Eene ontzaggelijke menigte wacht te hem bij zijn terugkeer en juicht te hem langdurig toe. In zijn antwoord op alle speeches heeft Peary niet de minste onaan gename toespeling op dr. Cook gemaakt. B e r 1 ij n, 2 7 Sept. (Vliegplaats Jo- hannisfcbal, Nioderschöneweide). Latham, die niet zijn eendekker om 3.26 op het Tem pel l»of er veld was opgestegen, is na een on afgebroken vlucht op de vliegplaats aange komen e«, na daar onder de jubelende toe juichingen van het publiek, tweemaal in 't rond te zijn gegaan, om 3.50 voorspoedig geland. De afstand van 18 K.M. werd op eeno hoogte van gemiddeld 120 M. afge legd de laatste ronde op de vliegplaats van 2500 Motor lengte, werd in 2 min. 10 sec. afgelegd. vHet is bekend, hoe streng verval- scliers van levensmiddelen in Duitschland gestraft worden. Dat zal ook de boterkoop- nwin Wilhelm Schmitz te Barmen aan dien lijve ondervinden. Hij bad 8 Sept. water door zijn boter heen gedaan, eoi is deswege te Elbcrfeld tot twee maanden gevangenis straf en 300 nik. boete veroordeeld. B e r 1 ij n, 2 7 Sept. De Reichsanzei- ger beo-ut oen besluit, waarbij liet verplichte onderzoek voor uit Rotterdam afkomstige goederen wordt opgeheven. v1 n liet. rdgeorlngsdiistriot Arnsberg zijn, volgens oen ambtelijke opgave, 300 ge vallen van kinderverlamming voorgekomen. Prof. Krause uit Bonn, die van de regee ring opdracht lieeft, een onderzoek in te stellen, blijft voorloopig in dat district. I>e Staatscourant van Dinsdag 28 September bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten bevorderd bij het dopartement van finan ciën tot le klerk J. A. Verburg, thans 2e klerk belast met het bevel over het 8e landweer district de kapitein A. B. F. Teickens, van het le regiment infanterie; benoomd tot commissaris van rijkspolitie H. Muller, tevens commissaris van politie te Zaandam benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij liet Indische leger de arts A. C. W. Lionarens; benoemd tot ridder in de orde van den Ncderlandschen Leeuw C W. J. Wenneker, onder-pastoor te Batavia; benoemd tot ridder 4e klasse in de Mili taire Willemsorde ter belooning van zijn gedrag ter gelegenheid van do excursie op Coram in September 1904, do sergeant-con st.. ..el van de Koninklijke Marine G. v. d. Berg, sodort bevorderd tot cons tabel-majoor het pantserschip Holland en het pantser schip Hertog Hendrik worden met 1 No vember te Willemsoord in dienst gesteld en het bevel opgedragen respectievelijk aan do kapiteins ter zeer J. E. Dullemond en H. T. Hoven. Gister 11.50 arriveerde de Koningin- Mooder en de Hertogin van Albany voor eon kort bezook aan do Koningin op het Loo. 11. M. was vergezeld van freule Van de Poll on ho-fmaarschalk Van Woede. De hertogin was van klein gevolg vergezeld. Ter begroeting waren aan het station aan wezig Prins Hendrik en diens adjudant en namens do Koningin de adjudant van dienst graaf Sehimnielpennanok en de hof dame baronesse Sloot van M ar x veld. De hooge bezoeksters vertrokken te 3 36 Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Het voorgenomen bezoek van de Koningin-Moeder aan Rotterdam is nader bepaald op 30 September. Aan liet diner van Zaterdag ter eere van de uitreiking van den standaard aan het le regiment huzaren zaten o. a. aan Z. E. de chef van het militaire huis van H- M. de Koningin, luitenant-generaal graaf Du Monceau Z. E. baron Bentinck, op perstalmeesterZ. E. baron Taets van Amerongen, opperkamerheer; Z. E. jhr. Van do Poll, opperschenker, de drie laatste grooLofficiereti zijn oud-officieren van de huzaren: Z. E. de Minister van Oorlog; Z. E. de luitenant-generaal Kool, comman dant van hei veldlegergeneraal-majoor Rraams, inspecteur van de cavalerie; gene raal-majoor Nierstrasz. commandant van de 4e divisiekolonel Mingols, commandant van het le regiment huzaren met zijn beide hoofdofficieren luitenant-kolonel Piepers en baron van Boecop en de ritmeester-adju dant De Bas. Mevrouw Groeninx van Zooien deed dienst als grootmeesteres, daar barones van Har- denlm.ek van 's Heeraartsberg en Bergam bacht door ongesteldheid verhinderd was ie komen. I)e gewone audiëntie van den minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 1 October niet plaats hebben. Begin November vertrekt de tot ge- 7.ar.t te Born hernoemde raad-adviseur aan 'het ministerie van buuenlandsche zaken, jhr. mr. Van'Panhuys, naar zijn nieuwen, post. De heer Grisanti, benoemd gevol machtigde van Venezuela hier te lande, is op weg naar Nederland. De heer Lovink, (.Krecteur-generaal van den landbouw, wiens beuoeming tot directeur van liet landbouwdepartement in. Ind 'i door den gouverneur-generaal verwacht word, zal togen 1 November ontslag uit zijn tegenwoordig auibt aanvragen en, na een verlof van eenige weken, in de tweede helft van November naar Indie vertrekken, tege lijk met gouverneur-generaal Idenburg, per Rembrandt. De heer Lovink zal op reis naar Batavia dr. Treub, zijn voorganger, in het zuiden van Frankrijk ontmoeten, tot het houden van eenige besprekingen. Eerlang verlaat kapitein ter zee J. J Hessing, laatstelijk chef van den marine staf, den dienst. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen, overplaatsingen enz. gelast: oft ie ie r van gezondheid der 2e klasse G. X. A. Ketting van Hr. Ms. Dolfijn. 28 September 1909 op non-activiteit gesteld; ffieier van gezondheid der 2e klasse J. Versteeg 28 September 1909 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Dolfijn; iuitenant ter zee der le klasse L. J. Quant 1 October 1909 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Heemskerck; luitenant ter zee der 2e klasse J. C. M. Ü'arnsinck van Hr. Ms Heemskerck 1 Oct. 1909 op non activiteit gesteld adelborsten le klasse der Koninklijke Marine-reserve C. Oud en D. P. Jansen 1 Oct ber 1909 geplaatst aan boord van Hr. Als. van Galen luitenant ter zee 2e klasse S. A. Bud- -Jii.gli 4 October 1909, geplaatst aan boord van Hr. Ms. Zeehond; luitenant ter zee 2e klasse jhr. G. L. Schorer van Hr. Ms. Zeehond 4 October 1909 op non-activiteit gesteld en 18 October d a. v. geplaatst aan boord Friesland; luitenant ter zee le klasse L. Hamming 11 October 1909, geplaatst aan boord Fries land luitenant ter ze-* 2de klasse M. W. Schaly van Hr. Als. Bellona 16 October 1909 op non-activiteit gesteld; iuitenant ter zee 2e klasse H. M. Mani- kus 16 October 1909 geplaatst aan boord achtsehip te Willemsoord; luitenant ter zee 2e klasse bij de Konink lijke Marine-reserve H. J. Al. Kuymaus 15 October 1909 en buitengewoon adelborst bij de reserve P. Philipp 17 October d. a. v. wegens het eindigen van den voorgeschreven oefeningsiijd ontheven van hunne plaatsing, respectievelijk aan boord Hr Als. van Speyk en Atjeh. De plaatsing van den luitenant ter zee der 1ste klasse T. J. Creyghton, aan boord Hr. Ms. Heemskerck met 1 October 1909 is ingetrokken. Bezoek van Neder 1. oor logsschepen aan Manilla. Wij ontleenen aan de Alanila Timee, <Ut de „De Ruyter", „Koningin Regentes" en „Tromp" den 17en Augustus 1.1. op den tocht tot vlagvertoon in de Oost-Aziatische wateren van Manilla het anker lieten val len. De officieren verklaarden, dat zij op de reis van Java naar Manilla groote hitte hadden te verduren gehad en dat verschei- denen van de bemanning dientengevolge min of meer lijdend waren. Daags na aankomst werden de officieren in de gelegenheid gesteld de stad te bezich tigen, waarbij de waarnemende gouverneur generaal Forbes de commandeerende offi ciereu in zijn eigen automobiel rondleidde, terwijl ten behoeve van de overige offi cieren de automobielen der verschillende bureaux ter beschikking waren gesteld. De waarnemende gouverneur-generaal Forbes bood naar aanleiding van het be zoek een feestmaal aan in de Anny and Navy-Club, waarbij de commandeerende of ficiereu der Nederlandsche oorlogsschepen en onze consul te Mauilla, Meerkamp van. Embden, aanzaten. Deze laatste gaf eene welgeslaagde gar- denpariij ter tere van de bezoekers. Het lag iu de bedoeling, dat onze sche pen, omstreeks 8 of 9 dagen voor Manilla zouden vertoeven, om dan de reis naar Hongkong voort te zetten. Door het bestuur werd een stoombarkas ter beschikking gesteld van de bezoekers. Even nadat de schepen voor Manilla het anker hadden laten vallen viel op de „Ko ningin-Regentes" een ongeluk voor. De matroos Doris de Haas viel uit het want en sloeg daarbij met het hoofd tegen het toestel voor draadlooze telegraphie, zoodat hij waarschijnlijk iu bewusteloozen toestand te water viel en verdronk, niet tegenstaande verscheidene kameraden zich te water begaven en naar hem doken. Het lijk werd twee dagen later aan het strand gevonden en met militaire eerbe wijzen ter narde besteld, waarvoor van het garnizoen te Manilla een detachement van 1 officier en 20 man was aangewezen, ter wijl detachementen van de drie oorlogs schepen in den stoet volgden. Hbld. Dezer dagen vernomen berichten om trent den gezondheidstoestand van den oud minister van Oorlog, den heer Sabron, die nog in Gelderland verblijft, melden, dat de generaal er welvarend uitzag. Ex-president Steyn van den voorma lige» Oranje-Vrijstaat, wordt eearst de vol gende week te 's Gravenhage 'verwacht. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Zwolle: mrs. A. D. H. Quin- tus, rechter in de rechtbank te Alkmaar* A. J. van Slooten, griffier bij de rechtbank te Zwolle, en J. H. de Vries, rechter in de rechtbank te Winschoten. Arbeidsinspectie. Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw, nijverheid en handel een drietal controleurs bij de arbeidsinspectie te benoe men, respectievelijk met Amsterdam, Rot terdam en Enschedé tot standplaats. Se Amsterdam geldt 't het controleeren der grafische vakken, te Rotterdam de me taalindustrie en te Enschedé de textielnij verheid. Te Enschedé zal iemand uit de Katholie ke, te Rotterdam een persoon uit de Pro- testantsc.h-Christelijke en te Amsterdam iemand uit de soo.-dem. arbeidersbeweging worden benoemd. Het drietal benoemingen, waaronder voor Amsterdam die van den heer J. W. Sleef, wordt eerstdaags tegemoet gezien. (Tel.) Bij beschikking van den min. ran biunenl. zaken is met ingang van 1 Januari 1910, op zijn verzoek aan A. Versteege, eervol ontslag verleend als onderwijzer bij de voorbereidende klasse, verbonden aan de Rijksnormaallessen te Rijsoord. Bij beschikking van den minister van binnen!zaken is, met ingang van 1 Octo ber 1909, tijdelijk benoemd tot opzichteree voor de huishouding in het Rijkskrankzin- nige ages licht te Medemblik. mej. B. F. Cheriex, te Leiden. Diocesane» Katholieken dag. Na het opdragen van een Heilige Mis in do St. Jacobuskerk door monseigneur Callier, bisschop van Haarlem, ving giste renmiddag in den Dierentuin te 's Graven hage de derde diocesane» katholiekendag in het bisdom Haarlem aan. Er werd in drie afdeelingen vergaderd. In de eerste afdeeling, behandelende het onderwerp: „Patronaten", werd rector Cla- rys, 'e Amsterdam, wegens ongesteldheid, als inleider vervangen door mr. E. R. H. Regout, die Clarys' inleiding voorlas. Iu de tweede afdeeling, behandelende het onderwerp: „Vakonderwijs", was inleider Jos. Th. J. 'Cnypers, civiel-ingenieur, te Amsterdam De derde afdeeling had tot onderwerp „Middelbaar onderwijs" en hier was de in leider dr. Van Oppenraay, te Katwijk. Daarna werd te 4 uur een algemeone vérga- dering gehouden, waarin het Katnerlid mr. Regout een rede hield, waarin hij hulde bracht aan Paus en Koningin en herdacht de resultaten van de beide vorige katholie kendagen. Mgr. Callier hield de slotrede. Vervolgens was er diner in „de Twee Steden". Directeuren van hypo theekbanken. In de te Groningen gehouden -vergadering van de Vereeniging van Directeuren vnp Hypotheekbanken werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit o. a. bleek dat zij thans telt 78 gewone leden, directeuren van 42 hypotheekbanken en 4 buitengewone leden. Tot eerelid werd be noemd de heer mr. A. H. du Mosch, afge treden secretaris. In het verslag wordt het voornemen gemeld om in 1910 een tentoon stelling te houden betreffende de admini stratie bij het hypotheekbankwezen. De Hudso n-F u 1 t o n-g e d a c h- teiiisfeesten. Omtrent den schitte rend geslaagden eersten dag der Hudson- Fulton feesten, kan nog het volgende wor den meegedeeld, door de N. R. C. ontleend aan buitenlandsche bladen Twee millioen toeschouwers zijn naar New-York gekomen om het onvergelijkelijk tooneel te genieten. Langs de rivier, over een lengte van 15 K.M., legen meer dan vijftig prachtige oorlogsschepen, onderschei denlijk toebehoorende aan 8 verschil lende rijken. Uit de Baai komende kwam een stoet van meer dan vijfhonderd vroolijk en kleurrijk versierde vaartuigen de rivier op. Vooraan ging de Halve Maan, gevolgd door de Clermont. Noordwaarts gaande, passeer de de stoet de oorlogsbodems en beschreef daarna een bocht om die marine-vaartuigen; Bij het -vertrek was een incident voorgeval len. De Halve Maen die naar het punt van afvaart gesleept werd, werd daarbij vooraf gegaan door de ClermontVan laatstgenoemd schip geraakte de machine een moment, on klaar. De Halve Maen liep toen met haar boegspriet tegen de verschansing van de Clermon t Aanvankelijk zag het er nanr uit of beide vaartuigen ernstig beschadigd waren, zóó zelfs dat er een oogenblik sprake van was, ■dat zij niet meer Han de vlooischouw zouden kunnen deelnemenmaar bij nader onder zoek bleek, dat de toegebrachte averij wei nig te betcekenen had.. Bij de vlooischouw trof vooral het contrast tusschen de reus achtige afmetingen van de groote oorlogs bodems. Bij het passeeren van de Halve Maen en de Clermont langs de oorlogs schepen kregen deze bootjes van elk der oor logsvaartuigen een saluut van 21 kanon schoten. De vloot-parade overtrof al wat er op dat gebied in de V. St. ooit was te zien geweest. Millioen kijkers hebben van het schouwspel genoten. Overal langs de oevers van de Hudson, waar maar gunstige punten voorhanden waren, op de daken van de torenhuizen, voor de ramen der groote kan toorgebouwen, en niet het minst op de ri vier zelf, welke met duizenden kleine boot jes en pleiziervaartuigen was bedekt, was liet zwart van de menschen. Het gedrang was op tal van plaatsen van dien aard, dat er wel ongelukken moesten gebeurende telegrammen vermelden gelukkig slechts één zoo'n geval met noodlottigen afloop. Nadat de stoet der 500 versierde booten de oorlogsschepen was langs gevaren, werd de terugtocht weer aanvaard. Tegenover Riverside Park werd halt gehouden, waar het Nederlandsche comité, dat hij den bouw der Halve Maen de leiding had gehad, bet vaartuig als geschenk formeel overdroeg. Men weet uit het. betreffende telegram, dat dit door burgemeester Van Leeuwen is verricht. Reeds des middags was op de Hudson vunrwerk afgestoken. Maar 's avonds is daarop een vuurwerk met feestverlichting van de honderden schepen in de rivier ge volgd, zóó grootsch en zoo feeëriek, dat liet de kijkers met dankbare verrukking als ge slagen heeft. Ook de Oostrivier was geïllumineerd. In vurige lijnen teekende de reusachtige span ningen der vier bruggen over die rivier zich af tegen het duister van den nachthemel. Het moet een eenig schouwspel zijn ge weest. Sportwedstrijden en Turnffssstsn van den Bond vaar lichamelijke opvoeding Men meldt uit 's-Gravenihage, d.d. 26 Sep. tember De groote negendaagsche sportwedstrijden en tnrufeesten vanwege den Nederlaudsehen Bond voor Lichamelijke opvoeding, in het park ..Zorg vliet'1 hebben Zondagmiddag een aanvang geno. men. Het mooie concours-hippique-terrein, dat voor deze groote sportlietooging uitmuntend is ingericht, levert met zijn vlaggen en wimpels, met zijn met schilden en dundoek getooide tenten, enz. een vroolijken aanblik op. Alles was voor de ont vangst van de deelnemers en deelneemsters aan de wedstrijden gereed. Op afstanden staan aan de zoom van het ruime veld de gymnast iektoe- ellen geplaatst. Op het buitenterrein, grenzende aan het wedstrijdveldis in een lange tent een uitgebreide tentoonstelling van allerhande sport artikelen ondergebracht Daar is o. a. een plaats ingeruimd voor vlieg- en zweeftoetstellen van de Xederl. Vereeniging voor de Luchtvaart. Daar zijn voorts stands van „Laga". die een paar ranke bootjes exposeertvan den Haagschen Voetbalbond, van den Ned. Hockey- en Bandy- bond, van den Xed. Korfbal-bond. Ook zijn er uitstallingen van schaatsen, rijwielen, auto's enz. enz., kortom, men vindt hier bijeengebracht alle voorwerpen welke in de onderscheidene takken van sport worden gebezigd. De Vereeniging ter formatie en instandhouding eener Haagsche Roode-Kruis transport-reclame heeft hare dien sten aan den Bond voor Lichamelijke Oefening voor den duur der wedstrijden beschikbaar ge- slekl. Een Roode-Kruis automobiel is tentoon gesteld. Dagelijks zullen geoefende leden van de Roode-Krnis-colonne ruim voorzien van ver- band- en andere hulpmiddelen aanwezig zijn om bij eventueele ongevallen terstond de eerste luilp te kunnen verleenen. „Al is 't ijs en weê nog niet dienende", is toch ook de Z.-H. IJsvereeniging flink voor den dag gekomen met aardige uitstallingen van banken, bruggen verbandkisten. bezems, waarschuwings borden, tentjes en wat dies meer zij. Zelfs ont breekt er geen ,,leg ereis an", het bekende pre. mitieve ijstentje, dat zeer up to date „In <1* Noordpool11 is genaamd, blijkens het opschrift. Op het bui tenter rein treft men ook onder meer nog aan eenige veldhospïtaaltenten met bijbehoo rende raderbaren, enz. In het middengedeelte van de groote expositie tent is op een plankier een sehennzaal ingerioht, waar dezen eersten dag reeds menig partijtje ge trokken werd. Te. ruim een uur marcheerden de ruim 700 deelnemers en deelneemsters aan de groote turn betooging, waarmee het Nederlandsch Gymnas tiek-Verbond do wedstrijden zou openen, hot veld binnen, •t Waren alle leden bij liet Verbond aan gesloten vereenigingen uit ondersóheidJne plaat sen des lands. Vroolijk wapperden de vlaggen en banieren uit boven den langen stoet van de flink in den pas gaande turners. Do uniforme kleeding van de dam es-afdeelingen, voor 't meerendeel beslaande in baret of muts, blouse en korte knierok, maakte een aardig effect. Met de Jagerkapel aan het hoofd had; de opmarseh plaats, waarna front werd gemaakt tegenover de Koninklijke loge. Daar trad de drager van het bondsvaandel uit. en stelden de overige vaan deldragers zich afwisselend links en rechts naast hem. Direct daarop werd aan een hooge mast de Bondsstandaard geheschen. Nadat, hierop de vaandelgroet was gebracht, beklom de voorzitter van het Hoofdbestuur van den Bond voor Licha melijke Oefening, Kolonel W. E. K. Bisöhoff van Heemskerk, een verhevenheidom met een toe spraak tot deelnemers en belangstellenden de wedstrijden te openen. Alvorens tot. de opening over te gaan en do turners het welkom toe te roepen en succes toe te wenschen, braoht Spre ker in 't koit het doel van den Bond in'herinne- ring. Wel achtte hij hetgeen de Bond beoogt voldoende bij de aanwezigen bekend, maar kor telings vestigde Spreker er de aandacht op. dat de Bond is opgericht om het Nederlandse!)© Volk wat lichamelijke opvoeding betreft, een liooger standpunt te doen innemen. Aan die opvoeding mankeerde veel. Dit tekortschieten weg te ne men cn in te halen was oorzaak van de oprich ting van den Bond En een goed verblijdend teeken is, dat het Volk dit tekortschieten erken de. De Bond heeft toen gezocht naar middelen ter verbetering. Want verbetering was hier noo- dig. Wel took is het Nederl. volk een kleine natie en zijn zijne grenspalen niet uitgestrekt, maar liet heeft een historie, waarop het trofcsch mag zijn. De plaats die het blijkens die historie heeft ingenomen, was groot. Maar die roemvolle historie legt aan het tegenwoordig geslacht daar om ook een plicht op. De Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding hoopt daarvoor mede te werken en een steen bij te dragen om ons volk te maken tot een flink gezond, krachtig volk Om dit doel te bereiken, heeft de Bond echter steun noodig. Gelukkig, zoido Spreker, 'kan de Bond zeggen, dat hij tot dusver veler steun heeft mogen ontvangen. Personen, vereeni gingen enz. heblben alles gedaan om te helpen. In de allereerste plaats gewaagde Kolonel Bischoff in dit verband met dankbaarheid van de door Z. T\. H. den. Prins der Nederlanden be toonde belangstelling door de aanvaarding vau het Beschermheerschap voor de wedstrijden. Ook dankte Spieker den Minister van Oorlog, die met den Minister van Binnenlandsohe Zaken niet al leen belangstelling in het streven van den Bond betoonden, maar tevens krachtig steunden. Woor den van dank en erkentelijkheid richtte Spreker vervolgens ook tot den aanwezigen vertegenwoor diger van het gemeentebestuur van VGraven, huge, den wethouder den heer Van Sandick, wien hij verzocht de dank van den Bowl voor de ver leende medewerking on ondervonden belangstel ling wel aan hot gemeentebestuur te willen over brengen. Nog huldigde de voorzitter de afd. Den Haag van den Bond. die de groote krachten, waar over zij beschikt, aan het Hoofdbestuur ter zijde stelde. Na ook nog een woord van dank te heb ben gericht tot hen. die in het eere-oomité heb ben zitting genomen en tot alle overigen, die op ©enigerlei wijze van hunne belangstelling deden blijken, riep Spreker de deelnemers en deelneem, sters aan de tnrnbetocging het welkom toe en verklaarde hij de wedstrijden voor geopend. Driemaal weerklonk <le bondskJap. waarna het sportfeest aanving met een duurloop voor de mannen-afdeelingen. Er werd flink krachtig gemarcheerd, ook bij 't gaan met versnelden pas. De vrije- en ordeoefeningen door de dames wer den correct, en met gratie uitgevoerd. De afstan den werden uitmuntend l«nvaard. Een aardige j aanblik leverde die over het geheele veld ver spreid staande stnursters. die onberispelijk gelijk allerlei zwenkingen en lichaamsbewegingen uit voerden. Ook de toestel-oefenirgen gein gden van kracht en lenigheid van de deelnemers. In den loop van den middag kwam het publiek reeds iu flinke getale opzetten. Op de tribunes 7.iten vele officieren van ondersclieidenen rang. Ook waren o. a. aanwezig de oud-ministers van Oorlog, de Generaals Eland en Staal. De leiding van de wedstrijden liet niets te wenschen over. Deze eerste welgeslaagde wedstrijddag eindigde met- een sprinconeours voor springpaarden, ge beden door officieren ©n heerrijder-;. Verscheidene oude bekenden van de zomer- concoursen namen er aan deel. De uitslag was: le prijs, medaille ter waarde van f 300, Luite nant Rijkens, uit Breda, met „La Graquette; 2e prijs en 3e prijs Luitenant C. H. Labou- chere, resp. met Perhaps" en „Dreadnought.1; 4e prijs Luitenant H. Mathan met „Held.11 Vijfde pi ijzen werden toegekend aan de hee- renDr. E. Bemelmans Rotterdam; Mr. H. Vis ser, Den Hang; R. Wilson, Haarlem, en Luite nant Beernink, Amersfoort. De hoeren P. Wurfbain Oisterwijk cn J. P. Blokhuis, Utrecht, ontvingen eervolle vermeldin gen. Na afloop van de turnoefeningen was de heer Joh. Heijnen. voorzitter van liet N. G. Verliond, net podium, om met een hartelijk woord den. deelnemers dank te zeggen voor hetgeen zij dezen middag te aanschouwen hadden gegeven en het welk zeer veel bijgedragen had tot het welslagen van dezen openingsdag. (Tweede dag). Na den succesvollen dag van Zondag openden de wedstrijden gisterenochtend met een klompen. wedsrtrijdl, uitgevoerd door manschappen der bereden artillerie. Er was niet bijster veel publiek naar deze ver makelijke vertooning komen zien; vermakelijk was zij in alle opzichten. Aan de eene zijde van het terrein staat een troep van gemiddeld 10 veld-artilleristen naast hun ongezadelde paarden opgesteld, zoodat zij de geheele lengte voor ziöh hebben, terwijl aan de andere zijde van het veld netjes in de rij een honderdtal blank geschuurde klompen opgesteld staan. Nu is het zaak om op het commando van den luitenant op 't paard te springen en naar de overzijde te galoppeeren en zich daar met het maximum aantal klompen te belasten. Afaar dit bleek lang zoo gemakkelijk niet als het zicli liet aanzien. Bij den eersten afrit reeds wenscliten zich sommige rossen van hun berij ders te ontdoen, hetgeen hun maar al te goed gelukte. Bij de klompen aangekomen, begon het opladen, onder de armen, aan de voeten, in den mond en tusschen de halsters der paarden kwa men ze terecht. Maar als dan het paard wat be gon te steigeren of te springen, dan bleek weer alle moeite vergeefsch en keerden de mannen even ledig terug als bij liet begin. Het maxi mum van de eerste ploeg bedroeg 9 klompen. De 2e en 3e waren echter in veel beter conditie. Zij hadden de fouten van hun voorgangers be merkt cn konden die nu verbeteren. Bij de 3e groep werd een nieuwe uitvinding in 'oepassing gebracht. De jassen werden nu uitge trokken en gevuld met klompen en tusschen over hemd en lijf vond ook menige klomp een plaatsje. Met deze methode werd in de „Klompensport" het record gemaakt met 20. Met van blijdschap stralendo gezichten hoorden de winners zich iu aanmerking komen voor de hiervoor uitgeloofde geldprijzen. 's Middags werden de wedstrijden voortgezet met openluchtspelen, uitgevoerd door schoolkin deren, onder leiding van den heer M. F. Graaf land, hoofd.spelleider van de afdeeling ,s-Glraven- liage van. den B. v. L. 0. Tot de spelen behoorden o. m. korfbal, slag balspel, Amerikaansch balspel, vakbalspel, zig- zagsipel e. a. Het terrein bood "een aardigen aanblik aan met dat door elkander krioelende kleine goedje. Vol vuur sprongen de kleuters met vier en vijf tege lijk op den bal af en dan gaf het een gerol en gespartel over den grond om den springenden bal machtig te worden. De meisjes, sportief gekleed in witte blousjes en truitjes, legden het wat kalmer aan, doch met. niet minder vuur wijdden zij zich aan hun spel en lninue juichkreten bij een overwinning klonken niet minder geestdriftig. Zoo hielden zij de eerste paar uren van den middag de toeschou wers zeer aangenaam bezig om daarna zelf aan dachtig de mooie sprongen der officieren en rood rokken te volgen. Ondertusschen speelden 2 twaalftallen onderofficieren van de Normaal- Schietschool op 't terrein achter de tribunes een oefenpartij grensbal, welke Woensdagmiddag in den ring herliaald zal worden. Om 3 uur ving het 2de springooncours aan voor handicap-springpaarden van officieren en heer. rijwers. Heden de volgende prijsw-innersle prijs (medaille ter waarde van f 300), Lt. Was hington, Scheveningen, met „Irish Chief"; 2e pr. (id. van f 100), Lt. F. J. J. Trapman, Leiden, met ..Fox" 3e pr. (id. van f 75), Lt. H. Mathon, Haarlem, met „Held"; 4e pr. (id. van f 50), Ritm. H. Loppuyt, Amersfoort, met „Saucv Sally". Verder 4 vijfde prijzen, resp. J. P. Blok huis, Utrecht, met Devil"; P. Wurfbain, Ois terwijk, met „Fiddley Winks" Lt. C. H. Labou- chère, Amersfoort, niet „Dreadnought, en Dr. E. Bemelmans, Rotterdam, met Black Paddy. Een eervolle vermelding verkregen do heeren Wurfbain, Labouchère (2) en Wulson. Een kleine buiteling van Lt. Mathon verwekte eenige sensatie onder hot publiek, doch liep zon der ongevallen af. Van den hedenochtend gehouden klompenwed strijd werd de le prijs met 20 klompen behaald door den artillerist Zoon. dan volgden Jansen met 19, Reddering met 15, Hoogland met 12, Vreede met 12, Alsema met 11, en. eenigen met 9 en 8. Van de militaire autoriteiten merkten wij hedenmiddag den Inspecteur der Genie, Gene raal-Majoor H. F. W. Bec/king, lid van liet eere comité, op. De Zweedsche onderzee boot. De „Hvalen" is Zondagavond; van IJmuiden naar zee vertrokken. De moord bij Koekange. Ten huize van de gebroeders Bakker wer den eenige kleeren in beslag genomen, waarin bloedvlekken zaten. Dat bloed is bij onderzoek gebleken menschen bloed be zijn. Tegen de beide verdachten Roelof en Klaas Bakker is door de Arrond.-rechtbank te Assen rechtsingang verleend. Demoordte Hazerswoude. Men meldt aan het Hbld. uit Leiden Deelden we Zaterdag telegraphisch mede, dat men den vermoedelijken dader van den moordaanslag, een paar maanden geleden op het echtpaar Spijker te Hazerswoude ge pleegd, in handen had, nadere berichten door ons ter plaatse ingewonnen zeggen, dat dit nog lang niet vast staat. Aangaande den man, die door de rijks politie te Hazerswoude in hechtenis werd genomen, als verdacht van den moord aanslag op de beide oudjes Spijker, aldaar, te hebben gepleegd, verneemt de „Tel." nog het volgende:

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2