OPRUIMING isclie Crefliet-Baut, Horloges, Pendules en Garnituren, - Regulateurs, Horlogekettingen, - Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Keukenmeid, Secretaris-Administrateur. GEVRAAGD bekwame Keukenmeid, ZINGENDE VOGELS Stoomhoutzagerü- Sigarenkisten en Kistjes Landbouwhuis Achttienhoven. Middag-Concert. De Landbouwbank te Utrecht, DENNENBOSSCHEN Staande- en Fantasieklokken W. F. A. GROENHUIZEN, De verdachte is een jonge man, IJ. ge naamd, gehuwd en slager, wonende te Bo degraven. Hij is een achterneef van. Spijker en. had eenige weken vóór den moordaan slag nog per brief aan oom f 200 ter leen gevraagd, wat hem was geweigerd. Dit, in verband met verwijten, hem door. leen- ander familielid gedaan gaf de politie aanleiding, den man met de oude luidjes te confrontee- ren. Dit geschiedde Vrijdagmiddag. Moe der Spijker zeide toen dadelijk: ,,Dat is hij, ga mei hem weg uit mijn oogen". 't Mensch is echter doof en ook al niet best van gezicht, zoodat men des avonds, nadat de man door den burgemeester in verhoor was genomen, wat weinig resultaat had op geleverd, hem nog eens aan de beide oudjes vertoonde. Toen was zij reeds minder vast in haar verklaringen, hoewel Spijker zelf, die met het eene oog' hcelemaal niet en met het andere slecht ziet, hem nog altijd aan de stem meende te herkennen. Zaterdagmiddag, toen men nogmaals met hem kwam, zeide de vrouw, dat hij het niet was en dat zij zich had vergist. Wellicht heeft op deze verandering van opinie ook invloed gehad de vrees, dat zij nu in Den Haag voor de rechtbank zou moeten getuigen, waarmede de buurvrouwen het oude moedertje angstig maakten. Van meer beteekenis is, dat IJ. zijn alibi schijnt te kunnen bewijzen. Hij toonde een briefje van den waagmeester te Bodegraven, waaruit bleek, dat hij op den avond van den moordaanslag thuis een varken zou heb ben geslacht. Hij zeide de buren tot getui gen te kunnen oproepen, die hem den avond hij het- slachten hebben geholpen. Met het oog op een en ander is de man weder op vrije voeten gestold, dtoch er is van het geval proces-verbaal opgemaakt. Misschien acht de rechter van instructie een nader verhoor wenschelijk. Dat de rijkspolitie en de rijksveldwachters Niekerk en Pont, te Hazerswoude, wel hun best doen om de daders to vinden, blijkt wel hieruit, dat dit de achtste persoon reeds is, die, in verband met deze zaak, door hen is gehoord'. Bloedige twist. Gistermid dag omstreeks kwart voor 2 uur kreeg de spoorwegbeambte A. K. te Zutphen twist met zijn zuster, een dienstbode uit Arnhem, welke voor plezier eenige dagen te Zutphen vertoeft. De twist liep zoo hoog, dat A. K. een mes greep en zijn zuster daarmede in den rug een verwonding toebracht, zoodat het bloed deur haar kleeren heengutste. Bij een buurman vluchtte het meisje binnen, al waar spoedig medische hulp aanwezig was. U i t li e t beruchte II e i k e. V., een persoon uit het beruchte Heike, be vond zich Zaterdagnamiddag in dronken toestand op de Bred, baan onder Rozen-daal en wilde de herberg bij M. binnenkomen. De kastelein belette zulks, waarop V. -de rui ten insloeg. De kastelein nam ec-n revolver en na eerst een schot los te hebben gegeven, om schrik aan te jagen, legde hij de revolver op V. aait eii verwondde hem' aan het hoofd met een kogel. De Heikerntan is door de marechaussee in hechtenis genomen. Inbraak. Zondag nacht is te Barneveld ingebroken bij den heer H. van der Pol, nabij het station van de Centraal Spoor. Ruim 300 aan bankpapier is ge stolen. De dader blijkt te zijneen "16- jarig jóngmensch, zekere E. W. C.. die hedenmorgen gevankelijk naar Utrecht is vervoerd. Geredde schipbreukelin gen. Uit Scheveningen schrijft men aan de ,,N. R. Ct.": Gisterenmorgen is hier aangekomen de bemanning van bom SCH 170 C. Overduin, v/elke te Grimsby is binnengebracht door den stoomtrawler Mansfield. Deze stoom trawler had Vrijdagmorgen de bom over- stoomd, terwijl deze nog lag aan een ge deelte van de vleet en alle man aan dek was om de Vangst te verwerken. Bij het zien naderen van den trawler werd geroepen door de matrozen van de lom, doch men zag niemand aan dek. De aan- stooming was onvermijdelijk. Toen deze plaats greep, sprong de stuurman over op den trawler, die niemand op dek aantrof, terwijl na herhaald roepen de wachtman wakker werd. ïntusschen volgden de overige mannen van de bom den schipper, allee3 een matroos kon niet meer overspirngen *4 bleef op het wrak der bom. Met behulp vau een lijn werd hij door zijn landgenooteu door het water aan boord getrokken. Po Engelsche matrozen hadden geen hand ter redding uitgestoken. De kapitein van den stoomer liet nu naar Grimsby stoomen, wa»r dj Schëveningsche bemanning door den con sul naar Rotterdam werd geholpen. Het ongeluk te Breda. Om trent den toestand der gewonden meldt de ,,Br. Ct." De aannemer Beekers, jongeman van 25 jaar en gehuwd, is Zondag tot bewustzijn teruggekeerd, zoodat hij reeds een bezoek mocht ontvangenzijn toestand schijnt thans buiten gevaar te zijn, alhoewel de n- wendige kneuzingen van ernstigen aard zijn. De andere gewoden nemen in beterscnap toe. Gisterenmorgen had de begrafenis der twee slachtoffers van uit het ziekenhuis plaatsde plechtigheid had een zeer een voudig verloophet stoffelijk overschot van Talbooh werd te Princenhago begraven, de jonge, 18-jarige opperman Van Beers werd op de begraafplaats Zuijlen ter ruste gelegd. Men zette gisteren het bergingswerk voort; wat er na opruiming zal geschieden is nog niet bekend. Zondagmiddag heeft H. M. de Koningin, in een lang telegram aan den burgemeester haar deelneming betuigd in het ongeluk en inlichtingen gevraagd omtrent den toestand der gewonden. Deze inlichtingen wei-den daarop eveneens telegrafisch aan H. M. de Koningin verstrekt met de mededeeling dat nadere bijzonderheden omtrent de ramp schriftelijk zouden worden gemeld. Aangereden door een goe derentrein. Hedenmorgen i^ door een goederentrein te Eindhoven de wachter V. aangereden, met liet gevolg', dat rechter been en arm afgereden werden, en hij een zware hoofdwond bekwam. Tramongeval. Maandag is de tram, die te half vier vam Vlissi.ngen naar Middelburg vertrekt, even voorbij Souburg gederailleeird, vermoedelijk doordat een hoop zanid te dicht bij de rails was gelegd. D? locomotief liep over een brug tegei de ijzeren leuning en reed in den watergang. De machinist sprong van de machine in het w-ater en kwam met een nat pak vrij. De stoker bleef op de mlaclnine en bekwam lachte verwondingen aan gezicht en been. De eerste personenwagen kwam dwars over den weg te staar, doch hierin en ook in andere wagens kwamen de inzittenden me' den schrik vrij, doordat de tram dade lijk stil stond. Op hol. Zondag is te Zweeloo de lamdbouwer J. Bonnen bij 't op hol gaan van zijn paard, onder den wagen geraakt en gedood. Levend verbrand. Zater dagnamiddag had te Vlissingen een treurig ongeluk plaats. Doordat mej. J., in de Molenstraat aldaar, met haar rokken aan een brandend petroleumtoestel bleef hangen, vatten haar kleeren vlam. De ongelukkige vluchtte de straat op, waar haar van alle kanten hulp werd verleend. Men slaagde er in het vuur te blusschen, maar de vrouw was zoo ernstig gewond, dat men !haav meer dood dan levend in haar woning brach', waar twee dokters de eerste hulp verleenden en den raad gaven om de vrouw onmiddel lijk naar het gasthuis over te brengen. Daar is zij 's avonds in volle bewustzijn aan de bekomen wonden bezweken. Haar man is onderofficier bij de marine j en thans in Indië, vanwaar hij op het laatst j van dit jaar naar huis keert. Cholera. Te Hansweert is een t\ye©de cholerageval geconstateerd bij vrouw F. De toestand van F. is beterende. Cholera. Het geval te Lopik heeft zich voorgedaan bij zekeren W. v. R., die Zaterdag reeds is overleden. Gevreesd wordt dat de vrouw des lijders ook is aangetast. De toestand van beide cholera-patiöuteii te Hansweert is bevredigend, zoorlra de barak afgezonden door den Centr. gezond heidsraad te Utrecht, opgeslagen is, worden de patiënten en de andere personen uit de besmette woning overgebracht. In observatie. Het gisteren in den Nieuwen Waterweg aangekomen stoomschip Charlotte Blumberg", gekomen van Archangel, ligt aan het quantaine-sta tion bij den Hook van Holland in observa tie, wegens een verdacht ziektegeval aan boord. School- en kerknieuw». De nieuw in to stellen hoogleernarstoel in. do faculteit der rechtswetenschap van do Rijks universiteit te Leiden, welke op de begrooting wordt aangevraagd, (volgens de toelichting zou deze hoogleeraar worden ..aangeschaft") zal om. vatten het Burgerlijk Recht en het- Internationaal Privaat Recht, terwijl prof. Vissdher van IJzen- doorn het Handelsrecht en de Burgerlijke Rechts vordering zal blijven doceeren. Ds. F. van Glieel Giildemeester heeft Zon dagavond in de Groote Kerk te 's Gravenliago tot de Herv. Gemeente een afscheidswoord ge sproken namens Ds, Van der Flier, dio om ge zondheidsredenen op zijn verzoek met 1 Oct. a.s. eervol emeritaat heeft gekregen. Begrafenis ds. \V. H. Gispen. Maandagmiddag werd onder zeer groote be langstelling op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen ds. "W. H. Gispen Sr., in leven predikant bij de gereformeerde kerk. Op verlangen van den overledene waren geen bloemen gezonden. Als vertegenwoojdigers der Gereformeerde Kerk werd allereerst hot woord gevoerd door ds. L. Neïjens, die de groote gaven van hoofd en hart van den overledene prees. Vervolgens sprak prof. dr. L. Bonman woorden van dank namens de Gereformeerde Ziekenverpleging, van welke stichting de overledene voorzitter was, eene be trekking, waarin hij zoozeer paste door zijn bij zondere geschiktheid voor zielkundige ontleding en door zijn delicate gevoelens. Ds. Westorbeek van Eerteu uit Kampen, herdacht lioe ds. Gispen in het cholera jaar I860 in die gemeente onver saagd de lijders bezocht en vertroostte. De oudste zoon van den overledene, ds. W. H. Gispen Jr., predikant te Zwolle, bedankte namens de familie voor de laatste eer zijn vader bewezen. aIn eene Zaterdagavond te Abcoude opnieuw gehouden bijeenkomst, alwaar we derom vele kiezers van verschillende richting vertegenwoordigd waren, werd in verband ook met ingekomen adhaesie-betuigingen van elders met algemeene stemmen officieel als candidaat voor een lid van de Prov. Sta ten in het district Breukelen gesteld de heer j'hr. mr. W. B. Sandberg, burgemeester al daar, en behoorende tot de Christ.-histo rische partij, die de candidatuur heeft aan genomen. De centrale anti-rev. kiesveroeniging in het kiesdistrict Breukc-len heeft voor de Prov. Staten den heer A. Jonker, te Tien hoven, candidaat gesteld. Te Utrecht is Zaterdag een buitenge wone algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot het verzorgen, opvoeden en onderwijzen van1 zwakzinnige kinderen. De voorzitter, d'e heer J. van Renesse, te Arnhem, herinnert dat deze bijeenkomst een vervolg was van de op 29 Mei jl. gehou- dene, waarin besloten is rapport te dozu uitbrengen omtrent verschillende terreinen voor vestiging der Heije-stichting. Die rapporten zijn thans ontvangen cn aan een érnstig onderzoek onderworpen. De meeste daarin genoemde terreinen bleken echter te duur. Een aanbod der gemeente Reukum lachte liet hoofdbestuur het meest toe. Het perceel, dat die gemeente aanbiedt, is een leegstaand ziekenhuis, gelegen 'bij den spoorweg ArnhemWageningen, bij ,,De koude Herberg". Dit leent zich zeer goed voor een stichting als door deze vereeniging beoogd. Slechts enkele verbouwingen moe ten tot stand gebracht, terwijl het perceel voor een zeer geringen prijs is aangeboden. Aan de zuidzijde van het terrein ligt een uitgebreide strook grond, toebehoorende aan den heer Van Heutsz. De prijs, daarvoor ge vraagd was \oor d« vereeniging veel te hoog, doch om daaraan tegemoet te komen, heb ben de burgemeester van Renikum en de heer Benier oen inschrijving geopend bij de in- geze'enen van Renkum, om de vereeniging dat terrein aan te bieden. De gelden der vereeniging zijn intusschëm tot 25,000 gestegen; daarvan kunnen het eerstgenoemde terrein en de bouw bekostigd worden en or schiet dan nog over. Doch in de exploitatiekosten is nog niet voldoende voorzien. Spreker wekte daarom de afdeelin- gen op, alles in het werk te stellen dat het geld daarvoor er konie, opdat, zoo mogelijk, de stichting volgend jaar op 1 Maart kan geopend worden. (Applaus). Na icaige ulscus&it v.\_rd overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur besloten. Bij de rondvraag vroeg een afgevaardigde of de school een internaat of een exteraaat zou worden. De voorzitter deelde mede, dat de scliool zal bestaan uit. 2 klassen voor 16 kinderen. In het opvoedingshuis zal .plaats zijn voor 20 'kinderen, zoodat op de school minstens ex ternen kunnen geplaatst worden. Hierom trent heeft her hoofdbestuur echter nog geen definitieve beslissing genomen. De vergadering werd hierna gesloten. rTer gelegenheid van haar eerste lustrum zal de Utrechtsche Pluimveeclub op 12, 13 en 14 November a.s. te Utrecht een groote internationale tentoonstelling houden van pluimvee en konijnen. Reeds zijn eere- prijaen ontvangen van H. M. de Koningin, van II. M. de Koningin-Moeder, van de gemeente en van den burgemeester van Utrecht en nog een aantal medailles van particuliere personen. De heer J. Mantel Jac.zn. te Utrecht is de secretaris-penningmeester. Hilversum. Zekere H., die Zondag middag mei zijn meisie liep te> wandelen, werd door J. v. D., een ruziemaker, met een mes 'bedreigd, en toen hij zich tegeni zijn aanvaller wilde verdedigen ernstig aan de hand verwond. Van D. is door de politie gearresteerd. Barneveld. De 16-jarige E. .1. K., die hij den -'landbouwer Van de Pool inbraak pleegde en uit een gesloten kabinet f 300 aan bankpapier ontvreemdde, is gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Apeldoorn. De bakkersknecht W. Prins, door het gerechtshof te Arnhem tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn patroon', den bakker J. Schol ten, heeft tegen dit arrest cassatie aange- teekend, Putten. Het kantongerecht te Har derwijk deed uitspraak in de zaak van do Leerplichtwetovertredingen te Huinen. De kantonrechter overwoog, dat-, zoo be klaagden overwegend bezwaar hadden tegen hot onderwijs, gegeven op de openbare school te Huinen en binnen den afstand van 4 K. M. geen onderwijs te verkrijgen was, waartegen bij hen geen bezwaar be stond, zij biervan de schriftelijke verkla ring, bedoeld in art. 10 der Leerpliclitwiet, hadden moeten afleggen. Waar niet ge bleken was, dat beklaagden hieraan hadden voldaan, werd het schoolverzuim niet ver schoonbaar geacht en werden de beklaag den mitsdien, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot eene geld boete van 0.50, sub^idair 1 dag hech tenis. n In de provincie Utrecht en in een deel van Gelderland zal, onder leiding van kapitein W. J. Steiubuch van het 5e regi- I ment. Infanterie, op 1 October a.s. liet voor bereidend militair onderricht in verschil lende gemeenten aanvangen. Bij dit onderricht worden werkzaam ge steld de luitenants H. O. J. M. Berkeljon, A. M. Mol, L. J. Baerends, H. J. Ruem- pol -Hamer, A. M. M. van Loon en J. P. Bolten, benevens de reserve le luitenant E. Hottiiiiga en een groot aantal onderofficie r-en. van het 5e regiment Infanterie. Programma van het concert, morgen middag te 3 uur te geven op het terras van Amicitia door de stafmuzièk van het 5e reg. inf. 1 Gavde Grenadiermarsch, Eilenberg; 2. Ouverture ,.Giralda", Adam; 3. Ange d'amour, Valse, Waldteufel4. Grande fau- taisie s. d'. m. de l'opéra „Les Dragons de Villars", Maillart-Van Aaken; 5. Ouverture „Athalia", Mendelssohn; 6. Finale du 3me acte de l'opéra ,,La Favorite", Donizetti; 7. ,,Auf der Bruhl'sc'lien Terrasse", ma zurka-caprice, Schroder8. Hommage a Offenbach, Conradi. Bij dc wedstrijden van den Bond voor lichamelijke opvoeding, te 's Gravenhage, welke gisterenmiddag zijn aangevangen, was hot slotnummer een springconcours voor officieren en heerrijders. De uitslag wasle prijs, medaille ter waarde van f 300, luitenant Rijkens, uit Breda, met La Graquette; 2e prijs en derde prijs luitenant C. H. Labouchere, resp. met Perhaps en Dreadnought4e prijs luitenant H. Mathoi met „Held". Vijfde prijzen werden -toegekend aan de heeren dr. E. Bemelmans, Rotterdammr. H. Visser, Den Haag; R. Wilson, Haarlem, en luitenant Beernink, Amersfoort. Op den straatweg naar Woudenberg, tusschen Hertenkop en Bavoort, hadden heden morgen wedstrijden plaats voor de manschappen van de 4e Compagnie wiel rijders, die bij het 5e regiment infanterie zijn gedetacheerd. Quick werd -Zondag te Apeldoorn go- slagen door Robur et Veloc'itas met 50. De temperatuur van het water in de zweminrichting was op Dinsdag 28 Sept., des morgens 7 uur, 56 graden Fahrenheit. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in don morgen van 28 September I'. 09. Medegedeeld door het Kon. Nd Me' tvHUum te de Bilt. Hoogste barometerstand 768.9 te Stock holm; laagste 746.7 te Horta. Verwachting tot den avond van 29 Sept. Zwakke tot matige meest Z.-O. wind. Ge- deeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Stijging van temperatuur. "Is voorheen W. CROOCKEWIT W.Azn. Kortegrackt 7. assurantiën, credieten coupons Deposito-s, Effecten, Prolongatiên Vreemd geld, Wissels. 1 Met October wordt te YeenendAal gevrnngd eene bekwame genegen eenlg Hnlswerk te verrichten. Brieven franco, met volledige opgave van ouderdom, verlangd salaris, waar en hoelang in betrekking geweest, aan Mevrouw J. VUIJK, Koningslaan 22, Amsterdam. Krommt Nieuw# Gracht 16. Utrecht Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crediot, koopt en verkoopt Effecten, Conpons en ISuitenlnndsch Geld, sluit prolonga tion tegen den koers van den dag en opent rekening- courant met rentevergoeding Neemt gelden in depót met 2 dagen opzegging 2Va pCt. n 14 k 2 voor drie maanden vast k 3 voor zes maanden vast it 8'/« voor een iaar vast a 4 liare Spaarkas k 3 Belast zich met het in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije iu- ricliting. Kantoor geopend eiken werkdag vans mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. Betaaltijd van 101 uur. Do Directie, J. J. VAN ASCII VAN WIJCK. G. W. J. HOOFT. Amerikaansclie eikentakken met roodc bladeren. ÏOO takken of 1 bos f 1.—. R. LODKH'IJKN. Boschbaas, Zeist. Op 1 December 1909 zal de betrekking van Necretaris-Adiiiinistratenr in liet Geneeskundig Gesticht voor Krank zinnigen te A'treclit vaeeeren. Sollicitanten naar die betrekking, waaraan verbonden is een tractement groot f 1200.k f 1800.in het jaar, worden verzocht hunne sollicitatiCn, vóór 8 October a. s., fe zenden aan den Regent-eerste Huismeester van hot Gesticht. Inlichtingen worden verstrekt, Woensdag en Zaterdag, des namiddags tusschen half drie en half vier uur in het Gesticht. Persoonlijk bezoek aan Regenten wordt voor- loopig niet verlangd. Te Arnhem wordt in een stil gezin, waar de vrouw des huizes eene langdurige rustkuur moet ondergaan, een eenvoudig doch zeer beschaafd jong meisje, om aan liet hoofd der huishouding te staan. Uitmuntende behandeling met opname in den familiekring wordt gewaarborgd. Reflecteerenden worden verzocht zich met franco brieven, ver meldende alle bijzonderheden nopens leeftijd, godsdienst, etc. te wenden onder No. 606 aan STENFERT KROESE VAN DER ZANDE, Hofboekhs. to Arnhem. In een klein deftig gezin te Zeist wordt gevraagd met 1 Nov. of later, eene P. G., genegen eonig huiswerk te verrichten, en een A/TPIQIP zecr netje&. kunnende werken, u\j lflCIujG, tafeldienen, naaien, mazen en stoppon. Zonder zeer goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Br. fr. C 3760 a/d. Zeis ter Bock» en Kunsthandel, to Zeist. met J. F. BIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeder*. Op elk pak staat de gebruik*aanvry«ag en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogel» 15 et. Papegaaien voeder28 Zevenzaad voor WildzangÏO Parkietenvoeder16 Voeder voor Ind. Vogels16 Zoet Zomerranpzaad18 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per kilo18 Lijster- en Leouwerikenvoeder, per kilo pakje28 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 18 J. F. Kiem—Vis' Kriiclitoclitend- voeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop 21/» 5 25 50 kilo. f Ö.45 f 0.90 f 4,— f v.aS Verkrijgbaar bij J. VAN GEN DE REN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-VIS, Zaadhandel, X. Molslr. 12, Den Haag;. DENK TOCH EENS NA I Met de halve moeite en de helft der onkosten aan zeep kan men met Sunlight de geheele wasch in de helft van den tijd doen, zonder dat men zelfs het fijnste weefsel schaadt. Door Sunlight te gebruiken verkort men zijn arbeidsdag en maakt men dat het goed langer duurt. van rsukeloos hout, ter verpakking van boter cacno, parfnmeriëu, enz. KRAMER SMITSvoorheen VERMAAS, Delft. VERBORGEN O KV' II EST. Panoramazaal. 29 Sept., van 3—5 our. Oudegracht b d. Drieharingstraat68. Verstrekt Credieten enz. Heemt gelden ln dépöt, met drie dagen opzeggensrentevergoe ding op heden 3°u. De Directie: M. THISSER. G. E. DE GE E R. EN BOSCHRIJKE LANDGOEDEREN te koop gevraagd. Adres G. REIJNEN, ZWOLLE. van alle Gouden en Zilveren met 20 procent korting a contant. Ziet de prijzen in de étalage bij: Horloge- en Instrumentmaker. Langestraat 42.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3