BINNENLAND. Uit den QflitreJk, wetgevende maatregelen, <Ke dit kunnen bevorderen, aan te bevelen. X e w-Y or k, 30 Sept. De Hudson- Fulton-commissie gaf heden ter eere van de gedelegeerden een feestmaal in het hotel Aster. Het was een schitterend feester waren 2500 gasten. Ouder de sprekers wa ren admiraal Seymour, grootadmiraal von Koestu en de Nederlandsche gezant Lou don. Allerlei. Zurich, 30 September. De in- tednationale conferentie voor luchtvaart keurde de toelating van Holland tot de fede ratie goed. B e r 1 ij n, 3 0 Sept. Na afwisselende onderhandelingen gedurende verscheidene dagen over de vernieuwing van het kali- syndicaat. is dit beden avond onder uitslui ting van eenige groepen tot stand gekomen. vDinsdag zijn te Versailles de vier slachtoffers van de ramp met het luchtschip „République" plechtig ter aarde besteld. Al de troepen van het garnizoen bewezen den overledenen de militaire eer. De mili taire gebouwen waren alle gesloten en de geniekazemo droeg een rouwversiering, evenals de „chapelle ardente", waar officie ren en onderofficieren de wacht hadden ge houden bij de kisten, op elke waarvan de uniform van den overledene lag, getooid met het pas verleende kruis van het Legioen van Eer. De stoel, door het muziekkorps der genie voorafgegaan, trok ten aanschouw© van een onafzienbare menigte naar de kerk. Onder de kransen die achter d© lijkkoetsen werden gehangen, waren er van President Fallières, minister Briand en vele anderen. Achter de lijkwagens volgden de familie betrekkingen en daarna de vertegenwoor diger van den president der republiek, de eerste mi nieter Briand, de minister van oor- log, generaal Brun, vertegenwoordigers van Kamer en Senaat, enz. enz., de militaire attache's der vreemde gezantschappen enz. ©nz. Do minister van oorlog hield een treffen de toespraak. Bij den lijkdienst in de met zwart be hangen kathedraal, die door al de officeele personages werd bijgowoond, bracht ook de bisschop van Versailles hulde aan de over ledenen. Op h«t kerkhof 8t.-Louis werden ook nog bij d© groeve verscheidene toespraken ge houden. Antwerpen, 1 Oct. Ten gevolge van oene botsing, die gisteravond op een overweg op terreinhoogte bij Antwerpen tus- schen een spoortrein en een gewoon rijtuig plaats had, zijn van de in het rijtuig zitteu- de personen drie gedood en een ernstig ge wond. De Staatscourant van Vrijdag 1 Oc tober bevat o.a. de volgend© Koninklijke Besluiten eervol ontslagen uit den militairen dienst met pensioensrecht, de reserve-kapitein M. A. van Heekeren, van dl© landwoer-infan- terie in liet 22e landweerdïstrict op verzoek eervol ontslagen de oommies der telegrafie le klasse C. v. d. Nagel; benoemd tot tijdelijk leoraar aan de Rijkstuinbouwwinteó'scliool te Boskoop, C. Kok te Leiden. verlof verleend tot het aannemen der onder- scheidingsteekenen achter hunne namen vermeld, aau do na te noemen personen Th. E. F. Heerteen», te Zwolle, lid van de Eer ste Kamer <ler Staton-CJeneraal. de versierselen van commandeur in de orde van den H. Grego- rius den Groot©, hem door Z. H. den Paus ge schonken J. C. U. Legner, to Utrecht, kunstschilder on leeraar aan de Kijka-hoogere burgerschool, de versierselen van ridder 4e klasse dei orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hom door don Pre silient dor Voreenigdo Staten van Venezuela ge schonken J B. van Zuylen, te Amsterdam, hoofd eener openbare lagere 9cl>ool, penningmeester van het Xederlandsch Gymnast ie kverbo ad, de versierse len van officier d Académie, hem door den Mi nister van openbaar onderwijs en schoone kunsten der Franache Republiek geschonken Aa. Ja. Ma. Kerstens. te Tilburg, het kruis ..Pro Eoclesia et Pontifioo", haar door Z. H. den> Paus geschonken; P. Smit jr., te s-Gtavenhage, de versierselen van commandeur dor orde van St. Mauritius en Lnzarm. hom door Z M den Koniug van Italië geschonken. Bezoek vow H. M. de Koningin-Moedor aan Rotterdam. Mem meldt uit Rotterdam Gisteren morgen arriveerde met den trein van 11.27 uur aan het Maassta- lion te Rotterdam H. M de Koningin-Moe der, vergezeld van Freule van Ittersum, jhr. mr. R. E. W. van Weede, hofmaarschalk, en jhr. mr. A. G. Schimmelpenninck, Ka merheer. Het bezoek gold niet zoozeer d© stad Rotterdam, doch had alleen ten doel de be zichtiging van het stoomschip Rotterdam" der Holland Amerikalijn, terwijl tevens een tochtje op de rivier gemaakt werd. Aan het station werd H. M. ontvangen door den burgemeester, den heer A. R. Zim merman, terwijl mevrouw Zimmerman oen bouquet aanbood Naar de 2e kla&se wachtkamer geleid, welk© met groen en bloemen versierd was, werden daar aan H. M. voorgesteld do autoriteiten, die de tocht op de rivier zou den mede maken, nl. de hh. G. J. de Jongh, directeur van gemeentewerken, dr. A. Hij- mans van den Bergh, onder-diroctour van het ziekenhuis, de lieer M. A. van der Perk, directeur van den gemeentelijken rei nigingsdienst en onismettingsdienst, J. V. Wierdsnia, president directeur der Holland- Amerika-Jijn en de havenmeester de heer L. J. H. Willinge. Aan den steiger voor het Maasstation lag de tenderboot .Columbus", van de Hol land-Amerikalijn gereed, waarmede de tocht sou worden gemaakt, zoodbt H. M. zich over voor deze gelegenheid gelegde loopers te voet aan boord kon begeven. •Ten 12.10 werd afgevaren in de richting van Dordrecht. Gedurende den tocht onderhield H M. zich inzonderheid met de hoeren dr. Hijmans van den Bergh en van der Perk, die aan H. M inlichtingen verstrekten omtrent de genomen maatregelen tot het voorkomen en bestrijden der cholera gevallen. Ruim 2 uur was de Colnmbus weder ter hoogte van het Ma&ssiation en werd de tocht voortgezet onder de Maasbruggen door naar de Waal- en Maashaven, waarna ten 2.45 uur aan het Koninginnehoofd geland werd. Van af dat hoofd tot de loods van de Hol- lund-Amerika-lijn was een looper gelogd, zoodat H. M. daarheen kon wandelen. Ove rigens was op uitdrukkelijk verlangen van. H. M. alles zooveel mogelijk in den gewo nen toestand gelaten. Op het terrein van de Honand-Amerika- lijn werd H M. begroet door den mede-di recteur den heer jhr. J. G. Reuchlin (de directeur jhr. Oito Reuchlin was wegens het bijwonen der Hudsonfeesten afwezig) en verschillende hoofdambtenaren der Maat schappij. ALsnu werd het stoomschip Rotterdam, dat voor deze gelegenheid fraai gepavoi- seerd was, bezichtigd, en werden aan boord o.a. met de Marconi-telegraaf telegrammen gewisseld met het station Scheveningen. Nadat H. M. aan boord de thee gebruikt' had, was ten 4 ure het bezoek geëindigd en ging men weder aan boord van de Co lumbus, waarmede H. M. tien minuten 'a- ter weer aan den steiger bij het Maassta tion aan land kwam. Met don trein van 4.17 u. werd de terug reis aanvaard. Een rijtoer door de stad werd niet ge maakt Het Ned. rundve e-s t a m- b o e k. Naar 't N. v. d. D. verneemt, heeft de lieer Intau G. J. van den Bosch, te 's Gravenhage, hoofdinspecteur van 't Ne- derlandsch Rundvee-stamboek, zijn ontslag gevraagd en zal hij zich naar Rusland be geven, om daar in een soortgelijke betrek king bij de Russische Regeering te worden geplaatst. Heden, 1 Oct. viert de lieer E. D. Spronck, griffier der Staten van Limburg, het zeldzame feest, 50 jaren lang werkzaam te zijn geweest bij de provinciale griffie van die provincie. A. L. v. Hasselt f. Te Ooster beek is i den ouderdom van 61 jaar over leden prof. A. L. van Hasselt, oud-resident van Ned.-Indië. Volkshuisvesting. Bij Kon. besluit is goedgevonden ©n verstaan: de vereeniging,,Vereenigiog tot verbe tering der volkshuisvesting," gevestigd te Doetinchem toe te laten als vereeniging uit sluitend in bet belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. De Christ. Hist, p a r t ij. 14 October a.s. wordt in Amsterdam een vergadering gehouden van het nationaal comité der christelijk-historisehe partij. Nad. Bond «oor llohamelijke opvoeding. Wedstrijden op Woensdag. Men schrijft ons uit 's-G raven hag© Wegens onvoldoende deelname ging liet eerste nummer, gymkhana races per rijwiel voor onder, officieren, niet door, zoodat het programma eerst om 11 uur een aanvang nam met. een voltige, uit gevoerd door kader en manschappen der bereden wapens. Dit bestond hierin, dat achter een loop plank, die ongeveer 40 c.M. de lioogte inging, dwars een cavaleriepaard opgesteld stond. De deelnemer» springen er nu met een aanloop over heen. eerst alsof zij gewoon bokspringen, later met alle mogelijke variaties, zooalslos. met een hoogstand, saltomortale en ten slotte nog tevens over een AMD, die op den rug van het paard gezeten is. Daarna wordt liet hun moeilijker ge maakt en naast het eerste paard een tweede en derde geplaatst. Het springen zelf is eigenlijk het lastigste nog niet, doch het goed neerkomen, hetgeen maar zeer weinigen gelukte. Toch toon den de mannen zich goede acrobaten, vooral bij de losse luchtsprongen. Van af heden zullen de sportfeesten een ander karakter aannemen en meer op militairen voet geschoeid zijn. Zeer interessante militaire de monstraties zullen de volgende dagen vertoond worden zoowel op Zorgvliet als op Houtvast, het terrein nabj 't Ververschingskanaaiwaar o. a. Maandag een groot tournooi door alle wapens uitgevoerd zal worden. Tevens had heden ochtend nog de keuring plaats van de postduiven inzendingen waarhij deze m 2 groepen onderscheiden werden, n.l. Rijks-it«zen<langen en Vereenigings-inzendingen. Groep IBeste en grootste oollectie van V>r_ eenigingen. le pr- verg. zilv. meduitgeloofd door den B. v. L. O. Ver. ,,de Ooievaar" 's-Gravenhage 2e pr zilv. med.. uitgeloofd door het Dep. v. Oorlog: Ver. ,.de Albatros", 's-Gravenhage. Groep II Rijks-inzending. le pr zilv. med., van den B. v. L. 0. Rijks. postduivenstation Amsterdam 2e pr bronzen med., van den Bond: Rijks- postd ui venstation 's-G raven hage Voor de beste en grootste oollectie van één eigenaar, tevens lid eener vereeniging, verkreeg de heer Wilson Jr., te 's Gravenhage, lid van de Ooievaar, don eersten prjjs, bestaande uit een zilv. med. van het Dep. van Oorlog, met 52 dui ven. Groep III, omvattende de be6te inzending voor materieel le pr een bronzen medaille van den B. v. L. 0.: de Ver. ,,de Ooievaar", te VGravenhage. .Albatros" verkreeg een E. V. Woensdagmiddag. Het loopt het Sportfeeet waarlijk met mee, wat het weder liet reft. Nog geen enkele dag zonder regeuis het wonder, dat het publiek zich door dit triestig© weer laat ontmoedigen, on maar zeer schaarsoh verschijnt! Het greusbal, gespeeld door 24 onderofficieren van de Normaal-Schietschool, begon onder mot- regen en den boelen middag moesten de para- pluies opgestoken blijven. Hot spel heeft veel weg van korfbal, dook het «loei is geen korf, maar twee naast elkaar opgestelde palen zonder boven, lat. Door overgooien en opdringen moet de bal nu tussrhen de beide doelpalen gewerkt worden, desnoods eenige meters boven hun hoogste punt, doch daarna moet de bal er achter op den grond springen. Kan dat verhoed worden, dan gekit 't doelpunt niet. Met veel animo speelden de deel nemers, of .schoon zij nog al eens last hadden van de gladheid van het terrein. De strijd eindigde met 103 in het voordeel van de witte partij, die ir.et half-time de leiding had met 61. Vervolgens werden de 's ochtends liekroonde postduiven in vrijheid gelaten, om naar hun domicilie terug te vliegen Het was oen aardig gezibht, die zich van de aarde Ter heffende wolk van vogels; eenige keeren vlogen zij nog boven het terrein rond. als om zich te oriënteeren en daarna de juiste richting te kiezen; daarna ver spreidden alle zich in de richtingen landwaarts en binnen enkele oog©n>blikken waren zij uit 't gezicht verdwenen. De vuistbalwedstrijd, daarna gehouden tusechen de 5 off. van het Ned. leger. H. Bierman, H. A. Seyffardo, F. J. Bcele. J. Altmann en J. Haits ma Muiier en de 5 Ned.-Indische officieren, W. Bekker, P. F. de Groot, P. Roukens, W. Nieu wen buy zen en A .V. Arena, werd door de laat- sten gewonnen met 118 punten, tegen de Neder, loaders 105. Bij dit spel moet een bal met de vuist over een 2 M. hoog gespannen koord ge slagen worden; wordt de bal geslagen zonder eerst den grond aangeraakt te hebben, dan geeft dit 2 punten voordeel, anders slechts één. Dat het hierbij op sterke polsen aankomt, laat zidh begrijpen, Tegen 3 uur verschenen de Ministers van Oorlog en Marine, Lt.-Gen. Cool en Vice- Admiraal Went-hoR met hunne adjudanten op het terre.n. Nadat zij eerst de tenloonstellingsstands bezichtigd hadden, namen zij in de gereserveerde loge plaats, naar de eere-voorziiter van het Comité voor de wedstrijden, Gen.-Maj. W. A. de Meester, commandant der le divisie, hen ont ving. Iets dergelijks als de klom pen wedstrjjd van Maandag, volgde nu. n.l. een jubelren. uitge vierd door onderofficieren en manschappen der beteden artillerie. Op ongezadekle paarden had den zij naar de overzijde van het terrein te ren nen en daar in tien kortst mogelijken tijd hun paarden op te /.adelen. Op den terugweg moest tevens een binder nis genomen worden. Eenigen brachten het er niet zonder een valletje af. Ar. til Ier iepaarden zijn nog geen springpaarden. Dan kwamen de ruiters aangerend naar de eindstreep, soms sdheekle het maar een kop lengte en i® plaats dan den tijd te nemen van 't paard te springen lieten zij er zich maar gewoonweg af vallen. Als slot een voltigezooals die reeds lieden ochtend voor proef was gehouden. Tot over 4 paarden werden salto's en duikelingen gemaakt en menige mooie sprong werd met applaus be loond. In aansluiting bij het verslag omtrent de wedstrijden van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding op Zorgvliet, wordt van andere zijde nog het volgende gemeld De wedstrijden zijn heden in een nieuwe phase getreden doordat thans het militaire element van nu of aan zijn intrede heeft gedaan. Heden toch zijn alle detachementen uit de ver schillende garnizoenen aangekomen, de wielrij ders na driedaagsclien marsch. De bereden troe pen komen na af gelegden marsch morgen aan, om daarna ook aan de wedstrijden deel te nemen. Het wedstrijdterrein in het park Zorgvliet" is nu te klein, om al deze wedstrijden in zijn ruimte te doen spelen. Van af Vrijdag 1 October zal de bal rollen op de bui tenter rei nen. welwillend ter beschikking gesteld door verschillende vereeni- gingen, zooals Quick, H. B S. en de afd. 's-Gra- venhage van den Bond voor Lichamelijke opvoe ding. Aan de opstijging van den luchtballon, welke Vrijdag ten half twee zal plaats hebben, werd door het Wedstrijdcomité verbonden eene achter volging van den ballon door automobielen. Zij, die aan die achtervolging willen deelnemen, zul len zich vóór 1 uur op het terrein Zorgvliet heb ben aan te melden. Als prijzen worden medail- k« beschikbaar gesteld. Vroege winter? Over het eiland Tholen trokken deze en ook reeds de vorige week zwermen wilde ganzen. Eene voorbode van een vroegen winter? De Trappisten te Tilburg. Van hooggeachte zijde schrijft men ons nog het volgende De paters keeren te Tilburg terugter wijl er fchans reeds wederom bier wordt ge brouwen. De ex-abt Verbrugge heeft zich onderwor pen, doch is niet te Rome geweest. De twee de overste va.il Chimay (grens) wordt abt te Tilburg. Met de schuldeisehers is alles geregeld. Het klooster komt op naam eener vereeni ging, die daarvoor wordt opgericht. De kloosterkwestie te Zundert is nog niet geregeld, maar dit zal vermoedelijk wel volgen. M-sb. Overdenalatenschapvan den heer Druyvestein. Voor den Hoogen Raad werd Donderdag gepleit over de niet onaanzienlijke nalatenschap van den in 1905 te Parijs overleden heer Druy vestein, die zijn geheele vermogen na aftrek van eenige legaten bad vermaakt aan de Vereeniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden op het Stedelijk Museum te Haarlem, tegen welke beschik king zijn zuster, de eenige erfgename krach tens de wet opkwam. Want wat was het ge val. De Vereeniging was in 1875 opgericht voor 29 jaar, alzoo tot 31 Mei 1904 en nie mand had aan het afloopen van dien ter mijn gedacht, zoodat, boen hij was verstre ken, de Vereeniging wel feitelijk was blij ven voortbestaan, doch geen verlenging van haar duur aan de Koningin had gevraagd en dus ook niet had verkregen. De heer Druy vestein stierf, gelijk gezegd, in 1905 en nu ging wel na zijn dood de Vereeniging de koninklijke voor de verlenging van haar duur of liever hernieuwde koninklijke goed keuring aanvragen, maar de wettelijke erf genaam achtte de erfstelling vervallen, om dat de Vereeniging, toen zij erfgenaam werd. geen rechtspersoonlijkheid bezat en dus vol gens haar niet kon erven. De rechtbank te Amsterdam was van oor deel, dat de Vereeniging ook na 31 Mei 1904 is blijven bestaan, doch zonder rechts persoonlijkheid, maar als niet-erkende ver eeniging kan zij op grond van de wet van 1855 bij het openvallen der nalatenschap niet als erfgenaam beschouwd worden, zoo idat volgens der rechtbank vonnis de Ver. de erfenis niet kreeg. Ook volgens het ar rest van liet Hof te Amsterdam. Het Hof was van oordeel, dat art. 12 der wet van 1855 aan de niet-erkende vereeniging èn handelingsbevoegdheid èn rechtsbevoegd heid ontzegt. Van deze beslissing kwam de Ver. in cassatie, voor haar werd thans 's Hofs arrest bestreden dor jhr. mr. W. M. de Brauw, terwijl mr. E. C. Wiersma uit Leiden voor de wettelijke erfgename het woord voerde. Proc.-Gen. Noyon zal over 14 dagen con clusie nemen De Arnhemsche Bank- vereeniging. Men meldt ons ui't Arnhem De oonclusie van het Openbaar 1 miste- rie bij de rechtbank alhier in de zaak van curatoren der Arnhemsohe Bankveererai- ging contra aandeelhouders in zake vol stor ting van aau doelen strekt tot afwijzing van den eisch der curatoren. De mysterieuze zaa k-M 1- 1 e r. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed heden uitspraak iu de bekende zaak van jhr. J. F. van Benthum van den Bergh, aldaar, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis wegens mis handeling van den heer Otto Müller, lid van het Pbilharmonisch Orkest en wegens smaad (het doen plaatsen van een stuk in ,,Het Vadedlaud" van 14 Sept. 1907), waardoor ge noemde heer zich in zijn eer era goeden naam achtte aangerand. Overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal werd het vonnis der recht bank wat betreft de mishandeling bevestigd en het O M. wat de smaad betreft niet ont vankelijk verklaard, daar het gepleegde feit als smaadschrift moet worden gequalifi- ceerd en derhalve is verjaard. In verband hiermede werd de opgelegde geldboete van f 50 teruggebracht op f 30. De Papend rechtse he zaak. Naar wij vernemen zijn door dirie personen, nauw bij de bekende Papendrecht- sohe zaak betrokken, drie verschillende era verschillend gemotiveerd© adressera verzon den aan den Hoogen Raad met verzoek den rechter in de arrondissements-rechtobarek te Dordrecht, mr. J. A. E. van Rliede van der Kloot te doen ontzetten uit zijn ambt. In eera dier adressera wordt, tevens gevraagd een vervolging wegens meineed tegen dezen rechter te willen doen instellen. Al deze adressen staan in verband met de behandeling van dë Papendreohtsche strafzaak. (Hbld.) Een lang niet malsche veroordeeling wegens brand stichting. Het gerechtshof bevestigde heden de vonnissen van do rechtbank te Dordrecht, waarhij lo J. H. de K.', huis vrouw van J. S., te IJsselmonde, wegens brandstichting in hare woning tot één jaar, en 2o G. B., varensgezel te Sliedrecht, we gens huisvredebreuk in een koffiehuis en mishandeling tijdens de Juli an a-feesten, tot zes maanden gevangenisstraf verordeeld zijnalsmede het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, verooordeelende de kooplie den Th. L. T. te 's Gravenhage, J. S. en J. P. de S. te Rotterdam tot 6 maanden, wegens diefstal in vereeniging van twee par tijen hout, afkomstig van een muziektent en van een biertent, en wegens diefstal van een lantaarn en van een ladder, na afloop van de kermis te Heenvliet. Voor een poos opgebor gen. De Rotterdamse he rechtbank ver oordeelde heden P. J. van Zwieben, een berucht vechtersbaas wegens moord in do Zandstraat op den polderhaas Reversen tot 15 jaar gevangenisstraf In de buurt heersclut opluchting dat dit gevaarlijke su jet voor een gentianen tijd achter slot era grondel is. De inbraak te Rotterdam. Omtrent de inbraak in de Weste Wagen straat ontleenen wij aan de N. R. 0. nog de navolgende bijzonderheden Een hoofdagent van politie, die gisteren nacht omstreeks 3 uur de Weste Wagen straat passeerde, zag eensklaps drie mannen komen uit de deur, die toegang geeft tot 1 et onbewoonde, boVeu den winkel van de be stolen firma gelegen bovenhuis. Het drietal vluchtte door de Trouwsteeg naar de Zandstraat en verdween, maar de agent had twee hunner herkend. Daarom begaf hij zich dadelijk met de agenten, in middels ter plaatse verschenen, naar de wo ning van Bakker, bijgenaamd Roode Klaas, in de Hofstraat na. 11, en trof daar aan den recidivist Vermeulen, wonende op den Sohie- damschedijk no. 131, een der vluchtelingen. Even later kwam Roode Klaas ook thuis en werd mede ingerekend, als de tweede ver dachte. Een huiszoeking in de woning van Roode Klaas had geen resultaat, zoodat liet ge- sbolene, bestaande uit 2100 aau bankpapier en specie, vermoedelijk in den tijd dat de agenten de vluchtelingen uit het oog ver loren, is verborgen bij een derde. Het onderzoek in perceel 19 in de Weste Wagenstraat, hoek Halve Maanstraat, inge steld, bracht aan het licht, dat de inbrekers zich met een valschen sleutel tot het onbe woonde bovenhuis toegang hebben verschaft. Uit de keukeu van dat bovenhuis, aan de achterzijde gelegen, zijn zij over een glazen lantaarn op een plat dak gekomen. Op dat platte dak komt een raampje uit, dat toegang geeft tot de magazijnen van de firma J. H. Keiler Zoon. Door dat raampje in die ma gazijnen geklommen zijn de inbrekers in den winkel en van daar op het kantoor gekomen na een dubbele sluitdeur te hebben openge broken. Op het kantoor lieten zij, voor aan het werk te gaan, de gordijnen voor de ramen, die in de Halve Maanstraat uitko men, zakken. Toen werd de brandkast on der handen genomen. De voorzijde er van werd opengescheurd, het slot verwijderd en daarop zijn de binnendeur en een lade, zich ouder de kast bevindende, opengebroken. In die lade lag het gestolen geld. De firma is tegen inbraak verzekerd. Haar winkel en magazijnen zijn bij nacht onbewoond. Een voorgevoel van in braak ge h ad Woensdagavond kwam een der vrouwelijke huisgemooten vara de familie P. A. Zuur, Bosohje 21, Rotterdam, tehuis ,,met bet voorgevoel" diat ar inge broken moest zijn. De familie was Woens dagavond afwezig. Zij ging ,,door haar gevoel geleid" de politie waarschuwen m vroeg om assistentie. Bij onderzoek ble ken inbrekers in liet parad aan het werk te zijn geweest. In de suite werd een bon- liieur en eenige andere kasten opengebro ken gevonden. Een kerkboek had men van het gouden slot beroofd, terwijl nuen bo vendien gouden en zilverera sieraden had ontvreemd. Van de daders geen spoor. Mishandeling. Twee jachtop zieners, tevens onbezoldigd rijksveldwach ters te Zandvoort, die voor de Haarlemsohc rechtbank terechtstonden wegens mishande ling van eenige Amsterdaarasehe jongens in de duinen bij Kraantjelek te O verveen, wer den Donderdag veroordeeld tot 5 dagen ge vangenisstraf. De eisch was zes weken. Vlekziekte onder de var- k e n s. Op last van den districts-veearts uit Utrecht zullen de varkens, die nabij Ochten aau vlekziekte gestorven zijn, niet meer be graven, doch op kosten van het Rijk worden verbrand. Ook worden, waar deze ziekte heerscht, borden geplaatst. Mijnongeluk. Gisterennacht gebeurde op de mijn Willem Sophie te Spekholzerheide een ernstig ongeluk, waar omtrent de L. K. het volgende meedeelt: Een losgeraakte wagen vloog met razende snelheid de sterke glooiing af en kwam be neden tegen een boom terecht. Van de mijnwerkers, die zich niet meer konden red den, werd een man van Spekholzerheide zwaar gekwetst aan beide handen. Een mijn werker uit Valkenburg werd onder steenen en palen bedolven. Het duurde geruimen tijd eer men den ongelukkige kon bevrijden, doch hij had zulk ernstige verwondingen beloopen, dat hem door den ontboden pries ter de laatste Sacramenten moesten worden toegediend. Onder een kar. Het 4-jarig zoontje "van den conducteur der brieven malen Scholten te Enschede, dat Woens dagmiddag met zijn grootvader te Usselo een kar zand ging halen, viel van den wagen, kreeg het rad over -het hoofd en was onmid dellijk dood. Bloedvergiftiging. Dinsdag nacht kwam in do Scheveningsche haven ontijdig van de haringsvisscherij terug de logger ,,SCH. 442", schipper Jacob van der Harst, de laatste lijdende aan bloedver giftiging, ontstaan door een klein wondije aan de hand. De zieke werd naar zijne wo ning gebracht, maar geneeskundige hulp mocht niet meer helpen. Van der Harst overleed Woensdagmorgen. De man, pas 70 jaar, laat een vrouw en 5 kinderen achter. Hij stond als een der beste schippers bekend. (Aovndp.) Geen cholera. De faecaliën van de vier in observatie gehouden personen uit Hansweert zijn bij onderzoek gebleken geen cholera-bacillen te bevatten. De besmette, woning is gedesinfecteerd. De toestand der drie lijders blijft vooruit gaande. Verdacht ziektegeval. T© Delft. deden zich Donderdagmorgen bij schipper V. uit Maasland die niet den marktdag in stad was, verschijnselen voor, die aan cholera deden denken. Do man is in de barak opgenomen, terwijl de uitwerpse len worden onderzocht. Het huis, waar men dera man had binnengedragen, staat onder politiebewaking. School- en Kerknieuw». Plantkunde. In het jaar 1909 zal wederom, op voordxaoht van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen, aan een Neder- landscli plantkundige de gelegenheid worden, ge geven om, op kosten van het Buitenizorgfonds, vermeerderd met het daarvoor toegestane Rijks subsidie, volgens de bestaande bepalingen, gedu- lende vier maanden aan 's Lands plantentuin te vertoeven voor liet doen van botanische onder zoekingen. Hun, die hiervoor in aaumerking wenschen te komen, wordt verzocht zich vóór 15 October 1909 schriftelijk aan te melden bij een der hoogleera ren in de botanie aan de Rijksuniversiteiten dr. J .M. Janse, te Leiden; dr. F. A. F. C. Went, te Utrecht, of dr. J. W. Mol, te Groningen. Wageningen, 30 Sept. Examen diplo ma Groententeelt, der Ned. Maatschij. voor Tuin bouw en Plantkunde. Geslaagd Th. M. E. Thijs- sen, te Helmond. Afgewezen 2. De examens zijn geëindigd. H. Kroese. t Te Baarn is op (58-jari gen leeftijd overleden de heer H. Kroese, die ge durende 50 jaar bij het openbaar onderwijs is werkzam geweest, waarvan 40 jaren als hoofd eener school te Amsterdam. Bij de gisteren plaats gehad hebbetnScÜo candidaatsiteliirag voor een lid dier Provin ciale Staten in het kiesdistrict Brerakelem, vacatur© d© Waal Malefijt, zijn de volgen de candidatem gesteld J. van Doorn, Maarsseveem (lib.); J. Plomp, Maarssera (liberaal, dloch niet door een kiesvereenigirag gesteld); Jhr. W. B. Saradberg, Abcoude-Baambrugg© (Christ.- Historisch). De anti-revolutionraairen en roomsch-ka- thojieken hebben geen candLclaal gesteld. De Tweede Kamerver kiezing te Breuk elen. Do Cen tral© Liberale Kiesvereniging ira het dis trict Breukelen besloot, hare leden bij de herstemming voor de Tweede Kamer geheel vrij te laten. Gemeenteraad te Utrecht. De gemeenteraad hield gisterenmid dag eene vergadering, onder voorzitterschap van den heer mr. D. Ragay, wethouder. Ingekomen1 was o.a. een adres van het be stuur van bet Ned. Verbond van Vakver- eenigingen, verzoekende het daarheen te wil len leiden, dat door wijziging ira bestaande verordeningen en reglementen aangaande dë werkloozenverzekering, de mogelijkheid ge schapen wordt dat afdeelingen van Neder- landsche Bonden, die een gemeenschappe lijke werkloozenkas hebben, ook tot de werk- loozenverzekering kunnen toetreden', zonder dat zij plaatselijk een afzonderlijke kas be hoeven te hebben' waaraan een bepaald! aan tal leden een bepaalde contributie moeten 'betalen. Besloten werd aan het Rijk voor den tijd van drie jaren ten behoeve Van den Ceratra- len Raad van Beroep te verhuren een perceel in de Trans, tegen een huurprijs van f 1500 per jaar. De gemeenterekening over 1908 werd goedgekeurd in ontvangst op f 5,386,208.26 en in uitgaaf op f 5,x90,687.74$, batig saldo derhalve f 195,520.51$. De ontvangsten waren f 535,489.26 erai de uitgaven f 131,009.77$ lager dan was ge raamd. Na uitvoerige discussie werd1 goedgekeurd een voordracht to., wijziging van de verorde ning, regelende dera rang tusschen de ambte naren en bedienden der gemeentegasfabriek, nadat op voorstel van don heer Kettlitz met 18 tegen 13 stemmen besloten was daaruit te

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2