KOLONIËN. BINNENLAND. Generaal To var is in den namiddag van 1 October met zijne troepen naar Seluan teruggekeerd. Iu den voormiddag van eer gisteren trokken de Spaansche troepen op nieuw uit om op te rukken naar Suk el Go- mus Zij geraakten daarbij in een nieuwen strijd met de Mooren. Het vuur was nu en dan zeer sterk. Deze strijd heeft den Spanjaarden, vol gens nadere opgaven, die echter altijd nog voorloopig zijn, gekost 1 generaal, 3 officie ren, 37 soldaten gedood, ruim 200 officieren en soldaten gewond. Onder de telegrammen komt weer eene andere opgave voor, die wat de gewonden betreft nog ongunstiger is. Vereenlgde Staten. Portland (Oregon), 2 Oct. Toen president Taft heden in zijn automobiel stapte om de militaire parade te gaan bij wonen, werd een man in hechtenis geno men, die wanhopige pogingen deed om den president te naderen, schijnbaar met het doel dezen te photografeeren Bij onderzoek werden op hem bevonden een zesloops-revolver en een hoeveelheid munitie. Allerlei. Potsdam, 2 October. De kroon prins steeg heden namiddag met Orville Wright in een aeroplan op. Wright deed verder nog verscheidene proefnemingen op het gebiod der luchtscheepvaart, waarbij hij volgons de schatting van ooggetuigen eene hoogte van 400 Meter bereikte. v-De inschrijving van de Temps voor een nieuw luchtschip, ter vervanging der République, wees Woensdag een bedrag van 77.000 francs aan. Het patriotisme van de daad s in Duitschland blijkbaar grootcr dan in Frankrijk! v— Cook heeft van de New-York Herald een honorarium van 25,000 dollar ontvan gen voor zijn reisrelaas. Bovendien heeft de Herald hem een bedrag van 3000 dollar ver goed voor de gemaakte sein kosten. vTe Berlijn zal een ondergrondsche spoorweg to< vervoer van brieven tusschen de spoorwegstations en tusschen dezen en het postkantoor aangelegd worden. P a r ij s 2 Oct. Volgens een telegram uit Budapest aan de Intransigeant zijn 59 personen aldaar gestorven en 17 ernstig on gesteld worden door het gebruik van ver- valschten cognac. 8 e i n f ero pol, 3 Oct. Gisterenavond drongen twee gewapende mannen in het ste delijk slachthuis. Zij beroofden de kas, die 300 roebels bevatte. Bij hunne vervolging wierp de een bom weg, door welker ont ploffing een meisje gewond werd. De an der, die onder hevig verzet gogrepen werd, werd doodgeschoten. Toen heden de plaats van den overval werd geïnspecteerd, ont plofte een door de roovers achtergelaten bom, waardoor een politieofficier gedood, twee politieambtenaren en twee soldaten zwaar en drie werklieden licht gewond wer den vTe Münster, in West.falen, maakte zich Donderdag een straatdief van een rij wiel meester en reed er op weg. De eige naar ging "hem terstond achterna. Toen de dief dit bemerkte, trok hij een revolver en schoot zijn vervolger dood. vDe binderverlamming blijft in het Westen van Duitschland slachtoffers ma ken Ir Mülheim a. d. Roer zijn tot 29 September aangegeven 32 gevallen, waaron der 6 sterfgevallenin de streek om Mül heim 24 gevallen, waaronder 4 sterfgevallen en in Oberhausen 34 gevallen, waaronder 2 sterfgevallen OOST-IN DIE Bandjirs. Blijkens uit Indië ontvangen parti culier© telegrammen is het bericht in ver schillende Indische bladen als zou door den bandjir bij Loemadjang do suikerfabriek Soekodono aldaar totaal zijn verwoest, be slist onjuist. Wel was tengevolge vau den bandjir do watertoevoer naar de fabriek korten tijd afgesneden, maar na 8 dagen maalde de fabriek weder met vollo kracht. WEST-INDIE. Bijenteelt Onze West maakt gewag van eene proefneming, waarbij is ge bleken, dat de bijenteelt voor landbouwers in Suriname een niet onaardig bij-winstje kan opleveren. Van de maanden November tot Mei verkreeg men van één kast ongeveer 10 kilogram honing. En dat was nog wel van ingevoerde bijen, dio meer dood dan levend in Suriname waren aangekomen. De Staatscourant van Maandag 4 October bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd buiteu bezwaar der schatkist tot vice-consul der Nederlanden te Mandal, Noorwegen, in plaats van J. A. Andersen, die overleed, H. P. Tallakseu tot gedelegeerde der Nederlaudsche regce- ring op de in October te Weenen te houden conferentie in het belang der zoogenaamde handel in vrouwen en meisjes jhr. mr. A. J. Rethaau Mac are, adv.-gen. van den Hoo- gen raad en H S. Hordijk, directeur van het Rijksbureau tot het verzamelen van ge gevens omtrent den handel in vrouwen en meisjes op verzoek eervol ontslagen als onderwij zer aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Deventer R Schuiling; benoemd tot lid van het college van cura toren der Rijksuniversiteit te Leiden mr. J G. Pattijn te Utrecht: mr. F. D. graaf Schimraelpenninck te Groningen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman op aanvrage eervol ontheven uit zijn functie als gouverneur der residentie F. G. A. van Ermel Soherer, inspecteur-generaal; benoemd tot gouverneur dor residentie gen er aal-majoor W. A. T. de Meester, com mandant le divisie, thans plaatsvervangend gouverneur voor geval van ontstentenis, ziekte of af wezigheid van den gouverneur der residen tie is afgewezen tot de waarneming van die betrekking generaal-majoor H. C. A. Mee- tersum, inspecteur der infanterie. Voorts is aan generaal van Ermel Scherer, wegens langdurigen dienst op verzoek eervol ont slag met pensioen en dankbetuiging ver leend. benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde H J. G. Greebe, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Grouw benoemd tot directeur vau het post- en telegraafkantoor te Krimpen a/d. Lek F. J. C. Voorthuis, thans idem te Gendringeu. Het bezoek van H. M. de Koningin- Moeder aan het paleis 't Loo is thans be paald op Woensdag 6 October. H. M. zal slechts k«rt op 't Loo vertoeven., om daarna Hare reis voort to zetten naar het buiten land. Op de terugreis zal H. M. weder op b°t Loo logeeren, om daarna direct naar Den Haag door to reizen. De Japansche gezant vertrok Zater dagavond met den Staatsspoortrean van 7.17 naar Berlijn. Een wetsontwerp tot machtiging tot toetreding van Nederland tot de herziene l Bernerconventie is eerlang tegemoet te zien. Zondagarbeid drukke rij e 11. Door den minister van handel en nijverheid is tot do Kamers van arbeid in dte drukkersbedrijven het verzoek gericht in lichtingen te willen verstrekken omtrent het voorfcomen van Zondagarbeid in de door de Kamer vertegenwoordigde drukkerijen en omtrent de wenschelijktoeid of mogelijkheid van een verbod daarvan. Mr. Pelinck. Wegens benoeming van het Eerste Kamerlid den heer mr. E. Pelinck, tot vice-president van de arr.- rechtbank to Assen, een bezoldigd Staats ambt, houdt hij op lid dor Eersto Kamer te zijn. Hij is echter herkiesbaar. Daar de nieuwe verkiezing geschieden moet binnen dertig dagen na den dag, waarop de minister van binnenlandsche za ken kennis van het feit heeft bekomen, zal er, nu de najaarszitting in December valt, een buitengewone zitting der Provinciale Staten van Drente moeten, plaats vinden. Bij Kon. besluit is de Commissaris dieir Koningin in de provincie Noord-Holland gemachtigd de Staten van dat gewest in buitengewone zitting bijeen te roepen op Dinsdag 19 October a.s., ten. einde dan aan die orde te stellen die verkiezing van een hoofdingenieur van den provincialen water staat. ut voorziening in de vacature o uit staan door het overleden van dien vorigen titularis en, des noodig, de behandeling van eene voordracht van Gedep. Staten tot wij ziging van liet in de jongste zitting der Sta ten genomen besluit ter zake van de op neming van Rijks patiënten in het provin ciaal gesticht voor krankzinnigen „Duiniem- bosch". te Castricum. De financieel© nood van Amsterdam. Naar men verneemt, zal den Raad een voordracht van B. en W. be reiken, strekkende om een adres aan de re geering te zenden, waarin de bekende be zwaren worden ontwikkeld tegen het wets ontwerp tot verruiming van het belasting gebied der gemeente. Tel. De gemeente en de drank- bestrijding. De gemeenteraad van Al- blasserdam heeft in hare vergadering van Donderdagavond met algemeene stemmen besloten aan de afdeeling Kinderdijk" der Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken, en de afdeeling „Al- blasserdam" der Geref. Vereen, voor Drank bestrijding een jaarlijksche subsidie toe te kenr.en elk van f 10, erkennende dat met drankbestrijding ook vn gemeentebelang ge diend wordt. Zeven maal verworpen. Het -schijnt met de financieele aangelegen heden der gemeente Heesch bij Oss niet zeer naar wensch te gaan. Vooral de gemeente- begrooting is het teere punt. Na talrijke on verkwikkelijke discussies is deze voor den zevenden keer weer met algemeene stemmen verworpen De Staatscourant van Maandag 4 October bevat de alphabetische aanbevelings lijst van de candidaten voor de betrekking van raadsheer in het gerechtshof te 's Gra- venliage: mr. F. M. C. E. Koksma, rech ter te Rotterdam, mr. P. Polvliet, rechter te 's Gravenhage en jhr. mr. J. W. Quin- tus, vice-president in de rechtbank te 's Gra- venhage. Tot adjunct-directrice van het Sana torium Oranje-Nassau's Oord is met ingang van 1 November a.s. benoemd mej. P. A. J. van Kaatucven te Rotterdam. De tegenwoordige adjunct-directrice mej. C. A. van Tricht, die om gezondheidsrede nen harj laak moet nederleggen, werd door H. M. 'e Koningin-Moeder op het Paleis Soestdijk ontvangen, en mocht van Hare Majesteit eer fraai souvenir ontvangen als blijk van vaardeering voor de wijze waarop zij hare moeilijke taak heeft vervuld. Dr. N. M. Joseph us Jitta. Dr. Nicolaas Marie Josephus Jitta te Am sterdam, herdacht heden den dag, waarop hij 25 jaar geleden aau de Universiteit tot arts werd bevorderd. Gisteren herdacht de heer Frits Jan sen, onder zeer vele blijken van waardee ring, den dag, waarop hij 25 jaar geleden als leeraar aan de Haagsche Teekeu Acade mie werd geplaatst. De heer H. J. Calkoen, te Edam, heeft Vrijdag 1 October herdacht dat hij 25 jaren geleden tot schoolopziener in het ar rondissement Purmerend werd benoemd. De heer A. C. Cramwinckel, direc teur van het postkantoor te Sneek, herdacht Zaterdag onder zeer vele blijken van belang stelling den dag, waarop hij vóór 40 jaren als surnumerair aan de posterijen werd ver bonden Naar wij vernemen, zal Louis Bouw meester, die in Januari en Februari Bata via bezoekt, en in Maart eene tournee door de Preanger maakt, na April van het komen de jaar, drie maanden te Soerabaja blijven en daar eene tooneelechool vestigen. (Tel.) De heer J. v. d. Hilst, die 54 jaar aan het schildersatelier van den Stads schouwburg werkzaam i.s geweest en het van jongmaatje tot chef-décorateur heeft ge bracht en als zoodanig een kwart eeuw werkzaam was onder de Koninklijke Ver- eeniging ,,Het Nederlandsch Toon eel", heeft 1 September de verfkwasten neergelegd. De Koninklijke Vereeniging heeft hem, den meer dan zeventigjarige, een mooi pensioen toegelegd. j Naar men meldt, zal te 's Gravenhage 1 binnenkort een nieuwe schouwburg gebouwd worden de Residentie-Schouwburg geliee- ten, in de Spuistraat gelegen. Dr. M. A. van Regteren. A 11 e n a. f Op 68-jarigen leeftijd is te Doetinchem na langdurige ongesteldheid overleden, dr. M. A. van Regteren Altena, sedert 1890 predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. In 1907 herdacht de overledene zijn. 40-ja rige ambtsvervulling. De overledene was algemeen geacht en bemind. Zaterdag nacht is te Schiedam in den ouderdom van 84 jaar overle den dr. P. J. Jansen, sedert vele jaren tot voor ©enigen tijd geneesheer in die gemeente, een man die om zijn uitnemend karakter hoog stond aangeschreven. Bond van Nederlandsche Architecten. Deze bond vergaderde Zaterdag te Haarlem onder presidium van den heer De Bazel. De Bond van Loodgieters en Fitters ver zocht den bond te bewerken dat sanitaire voorzorgen bij den bouw voortaan niet al leen zouden worden, beloofd, doch ook geno men door de leden van den Loodgietersbond. De vergadering besloot zich in deze geen partij te stellen. De bond van technici drong aan op het samenstellen van een collectief arbeidscon tract, dat zou gelden zoowel voor hun bond als voor dien der architecten. De Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst wenschte alle vereenigingen tot een contract te krijgen. Hierover ontspon zich een uitvoerige dis cussie. Op voorstel van den voorzitter is besloten aan de Maatschappij tot Bev. van Bouw kunst te berichten, dat de Bond gaarne tot overleg zal worden bereid bevonden en bovendien de onderhandelingen met den Bond van Technici voort te zetten, zonder met dien bond te komen tot een bepaald contract voordat daarvoor een algemeene formule zal zijn gevonden. Mededeeling werd gedaan van de getrof fen regelen voor het uitschrijven van natio nale prijsvragen, Verlangd werd dat de leden der permanente commissie niet zouden mo gen optreden als juryleden. Na een uitvoe rige discussie is besloten over het aange boden concept in deze vergadering geen be slissing te nemen, 'doch daarvoor binnen drie weken een buitengewone vergadering te hou den. Arnst. Bestuurde rabond. Na 1 Januari a. s. zal de Amsterdamsche Bestuurdersbond gezuiverd zijn van politieke vereenigingen. De afdeelingen van de S. D. A. P. zullen moeten uittreden, voor zoover zij dit niet reeds met dit vonnis in het vooruitzicht eigener beweging gedaan hebben Dit is een gevolg van de resolutie, aange nomen op de laatste jaarvergadering van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen In de Amsierdamsclie en Rotterdamse he Bestuurdersbonden is de scheiding reeds be klonken. Andere bestuurdersbonden ©r zijn er 39 zullen volgen. Alleen de Utrecktsche is uitsluitend uit vakvereeni- gingeu samengesteld. Bij de andere bestuur dersbonden zijn afdeelingen der S. D. A. P., corporaties en zelfs zang- en muziekgezel schappen aangesloten. Na de zuivering zul len dus uitsluitend plaatselijke federaties van vak vereenigingen overblijven. De hierdoor gevolgde richting ondergaat wel ©enigen invloog van de leer der Tribune mannen, die langs dezen weg een zuiver economische partij vormen, onafhankelijk van die S. D. A. P. D e A n t i-N e o-M althusiaan- sche Bond. In den komenden winter hoopt de Bond een strijdtocht te openen te gen den Neo-Malthusiaanschen Bond. Daar toe zullen op onderscheidene plaatsen in openbare vergaderingen sprekers optreden. Hot hoofdbestuur heeft voor dezen strijd tocht een aantal sprekers georganiseerd. De H u d s o n-F u 1 t o n-f ees ten. Donderdag is de dag geweest van de groote parade, waarbij 25,000 soldaten en zeelieden een indrukwekkendeu optocht hielden langs de Vijfde Avenue. De Britsche matrozen hadden de eereplaats in de voor hoede. Zij werden gevolgd door Duitschers, Franschen, Italianen en Amerikanen. De troepen dezer laatsten bestonden uit de po pulaire adelborsten van de akademie te West-Point, artillerie en militie. Er waren naar schatting wel twee mil- lioen toeschouwers op de been, die de troe pen toejuichten. Vrijdag is er weer een vlootschouw ge houden, waaraan 'behalve oorlogsschepen, ook een menigte handelsvaartuigen deelna men. Volgens een Reuter-telegram is ook Do Roosevelt, het Poolscliip van Peary, er bij geweest. Draadlooze telegraph ie voor de visscherij. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de stoomtrawler ,,J. T. Cremer" voorzien was van een instal latie voor draadlooze telegraphie. Thans be vindt zich, naar wij in de ,,0. H. C-t." lezen, aan boord ee-n marine-radio-telegraphist, die met toosteimning van de regeering een reis meemaakt, zoodat nu een aanvang is ge maakt met het beproeven van draadlooze telegraphie voor de visscherij. Naar ons dui delijk werd gemaakt, zal, wanneer eenmaal de trawlers ook voorzien zullen zijn van een eeininrichting, de reederij steeds in de ge legenheid zijn de booten te zenden naar plaatsen, waarvan de reederij vernomen heeft, dat zich op dat oogenblik veel visch bevindt. Ook kan de reederij steeds haar schepen op de hoogte houden van de marktprijzen, enz. enz Men ziet in theorie bestaan reeds voordeelen. De praktijk zal nu door de proe ven met de „Cremer" moeten aantoonen, of er levensvatbaarheid schuilt in het gebruik van draadlooze telegraphie voor de vis scherij De chef van den radio-teJegrap'hischen dienst heeft thans vergunning verleend aan het beheer der Visschershaven, om een in stallatie voor draadlooze telegraphie te mo gen hebben op haar terreinen. De Amsterdamsche elec trise h e. Van 1 Januari tot en met 30 September werden per gemeentetram ver voerd 40,954,023 passagiers, waaronder 4,426,618 passagiers met vroegrit- en vroeg- ritretourkaarten Over hetzelfde tijdvak in 1908 werden vervoerd 36,910,340 passagiers, waaronder 3,521,645 passagiers met vroegrit- en vroeg- ritretourkaarten Gemeente-telefoon. Het j aantal in gebruik zijnde nummers bij het j gemeente-telefoonnet te Amsterdam, is in j den loop der maand September j.l. gestegen van 9149 (mei 11392 aangesloten posten) i tot 924f! (met 11509 aangesloten posten), voerende gemiddeld ruim 91000 gesprekken per etmas'l. Deze getallen bedroegen over dezelfde j maand vai. het vorige jaar ï'espectievelijk 8388 (met 10384 aangesloten posten) en 8467 (met 10470 aangesloten posten), voe- I rende gemiddeld ruim 78200 gesprekken per j etmaal. D e „R otterda m". Het stoom schip „Rotterdam" vertrok Zaterdagnacht met 455 kajuits- en 445 tusschendeks-pas- sagiers omstreeks half drie. Het raakte bij Vlaardingen aan den grond. Het schip kwam Zaterdag middag half vier vlot en "zette de reis voort. Journalistiek. Te Leiden is een nieuw r.-kath. dagblad verschenen: „De Leidsche Courant". De boekenproductie in1 Nederland in 190 8. Gedurende het laatst verleden jaar zijn hier te lande, vol gens onze telling in „Brinkman's Alphabe tische lijst van Boeken", totaal 3715 uitga ven in druk verschenen, of wel 2200 boeken nieuw, 609 in herdruk, 482 tijdschriften en 424 vertalingen. (Wbl. v. d. Boekh.) Het Koloniaal Weekblad, orgaan der Vereeniging Oost en West, verscheen <3ifc- maal voor bet eerst geïllustreerd, bij wijze van proef, die de redactie hoopt voort te zetten en uit te breiden, wanneer oude en nieuw toetredende leden der Vereeniging door finantieelen steun het hoofdbestuur hiertoe in staat willen stellen. Waar de be kendheid met Oost- en West-Indië onder de Nederlanders over het algemeen niet groot is, acht het hoofdbestuur een dergelijke uit gave, ruim verspreid, zeker wenschelijk. Depót der maréchaussee. Naar de Ned. meldt, zijn door het Rijk voorloopige onderhandelingen aangeknoopt tot het koopen van circa 20.000 M3. grond aan den Zwolschen weg op Het Loo, waar bij eventucele goedkeuring door de Statea- Generaal zal gevestigd worden het depót van het wapen der maréchaussée, welk depót te vens opleidingsschool zal zijn en ongeveer 80 manschappen met paarden sterk wezen zal. Behalve een kazerne, worden er nog verschillende andere gebouwen gevestigd, o.a. con commandantswoning, manege, enz. Bloembollen. Te Noordwijk vordert het planten van hyacinten en narcis sen zeer goed. Wanneer men nog wat droog weer mag kouden, zullen deze bolgewassen er spoedig „in zitten", zooals men dit uit drukt. Mei het planten van de tulpen wordt reeds een begin gemaakt. Men hoopt niet te vroeg door vorst overvallen te wordende ondervinding van vorige jaren, vooral 1903, is van dien aard, dat men graag wat vroeg „onder dak" is. (N. v. d. D.) Kasteel Doorwerth. De door de „Kampioen" geopende inschrijving ter volmaking van de koopsom van het kas teel „Doorwerth", heeft tot dusverre ruim f 700 opgeleverd, terwijl nog een bijdrage van 100 is toegezegd, wanneer de aankoop zoo goed als zeker is. De buitenplaats „Lusiduna", tegen over het station te Amersfoort, is voor f 18,000 verkocht aan het Leger des Heils, dat voornemens is aldaar een kinderhuis te vestigen. Opvoedingsgesticht voor verwaarloosde jongens. NaaJ" de „Zutph. Ct." verneemt, zou het kloos ter „Harreveld", bij Lichtenvoorde zijn aangekocht door een vereeniging, met het doel aldaar een inrichting te vestigen voor verwaarloosde jongens. Zondagsrust. Ook het bestuur van de Haagsche vleeschhouwersvereeniging Eendracht, ter bevordering van Zondags rust, heeft besloten de zaken van haar leden, van 3 October af gedurende het win terseizoen des Zondags te sluiten. Vermindering aantal drinkgelegen heden. Door de afd. Rotterdam van de „Nederi. Ver. tot Afsch. van Alcoholhoudende Dranken" wordt in een adres aan den gemeenteraad verzocht H. M. de Koningin te willen voorstellen het maxi mum aantal vergunningen te verlagen en voor het eerstkomend vijfjarig tijdperk vast te stellen op 750. S e 1 f-m a d e. Dc heer A. van Driel, te Werkendam, die vóór twee jaar als ge woon werkman naar China heentrok, is daar nu in gouvernementsdienst overgeaan op een salaris van f 3000 per jaar. Verder zijn uit Werkendam van de werk lieden, die vóór een paa/ jaar naar China heentogen, er 10 teruggekeerd. Ze hebben er flink geld verdiend. Van bun tractement werd aan het gezin een behoorlijk deel per week verstrekt en nu zijn ze nog persoonlijk met f 1500 a 2000 overschot thuis gekomen. Rijksverzekeringsbank. Aan een veertigtal tijdelijke schrijvers te Amsterdam werd Vrijdag een mededeeling van het bestuur der Rijksverzekeringsbank ter hand gesteld, waarhij hun werd aange zegd dat zij met ingang vau 17 Otocber ait den dienst zijn ontslagen, evenwel met be houd van salaris tot 1 Januari 1910. Onder de ontslagenen zijn velen, die reeds langen tijd, zelfs 5 jaren, in dienst der Bank werk zaam waren. Aan eenigen is de gelegenheid geboden om in 's Rijks dienst tijdelijk werkzaam te zijn bij het Centraal Bureau voor de sta tistiek te 's Gravenhage ten behoeve van de tienjarige volkstelling. W e r k 1 o o z e n f o n d s. Vanwege de afdeeling Groningen van den Nationalen Bond van Christelijke Handels- en Kantoor bedienden is een Werkloozenfonds opge richt, zoodat de leden, die hunne betrekking tijdelijk verliezen, geldelijk geholpen kun nen worden. Sigarenbelasting. Een lezer van het „Vad." wijst op het gevaar, d-at rei zigers dreigt, die met sigaren over de Duit- sche grens gaan. Aan het greuskantoor Bentheim betaalde ik, zoo schrijft hij, voor 50, zegge vijftig, gewone sigaren 1,62 Mark aan Zoll plus 6 Mark „zuschlag", te zamen 7.62 Mk. (De „zuschlag" wordt n.l. berekend naar 1000 Mk. per 100 K.G. en mijn ongelukkige 50 huis- of tuinsigaren wogen 0.6 K.G.) Had ik mij» sigaren per post vóóruit ge- zitiden, zoo had ik slechts 1.62 Mark pl. 40 pCt. „zuschlag", d. i. 1.62 pl. 0.65 2.27 Mark betaald. Men zij gewaarschuwd 1 De duélzaak. De Nieuwe Cou rant publiceert in een lang artikel de lezing van kolonel v. d. Capellen, over de be kende duel-zaak Römer-v. d. Capellen. Daarin wordt nog eens uitvoerig medege deeld hoe het met de bewuste nota, die bij de beoordeelinglijst kwam, is gegaan en daaromtrent gevoerde correspondentie afge drukt. In hoofdzaak komt het hierop neer, dat, nadat de door luitenant-kolonel Römer voor „gezien" geteekende conduitestaat door ko lonel v. d. Capellen was ingeleverd, door minister Staal aan den inspecteur der cava lerie buiten de beoordeelingslijst om, gege- vens werden gevraagd. De inspecteur schreef toen kolonel v. d. Capellen aan, hem mede te deelen den indruk, dien het optre den van den luit.-kol. Römer op hem maakte tijdens de cavalerie-manoeuvres in 1906. Kolonel v. d. Capellen die op deze vraag van den inspecteur het antwoord niet schuldig mocht blijven schreef: Vertrouwelijk. Antwoord. In antwoord op nevenstaande nota heb ik de eer UHoogEdelGestreuge te berichten, dat de luit.-kolonel Römer gedurende de cavalerie-manoeuvres in 1906 éénmaal als zelfstandig partijcoin- mandant is opgetreden. Hem was met een afdeeling ter sterkte van 4 eska drons cavalerie en 1 batterij rijdende artillerie de vervolging van een gesla gen vijand opgedragen. Wil een vervol ging van cavalerie en rijdende artillerie succes hebben, dan moet met groote snelheid en stoutmoedigheid opgetre den wordenechter uit vrees voor (denkbeeldige) artillerie debo'ucheerde de luitenant-kolonel niet op de SonscLe heide, maar bleef in het bedekte terrein ten oosten van Steenweg een afwach tende houding aannemen, totdat de generaal-majoor inspecteur der cava lerie hem, na geruimen tijd, zeker wel een uur, gewacht te hebben, de order gaf om vooruit te gaan en ook toen nog was van energiek optreden geen sprake. De indruk, dien ik toen van den lui tenant-kolonel Römer kreeg, was, dat hij als cavalerie-aanvoerder op het terrein, weinig „initiatief" en in het geheel geen „élan" bezit. 's Gravenhage, 31 Januari 1907. De kolonel (get.) R. v. d. CAPELLEN. Het stuk was geadresseerd aan den in specteur der cavalerie en de kolonel kon niet in het minst vermoeden, dat deze gene raal van de gewoonte zou afwijken, en het origineel zou doorzenden. Eerst ongeveer 6 maanden later vernam de kolonel, dat het stuk aan den minister was gezonden. Door kolonel v. d. Capellen wordt er den nadruk op gelegd, dat zijn antwoord aan den inspecteur slechts een „nota" was, die bij vergissing bij de beoordeelingslijst kwam en dat ten slotte luit.-kol. Römer dit nog eerder wist dan kol. v. d. Capellen. Ouze bevindingen samenvattend, zegt de N. Crt., komen wij tot de slotsom, dat, hoe wel ten aanzien van den overste Römer (hij moge volmaakt ongeschikt voor bevorde ring geweest zijn), niet in elk opdicht cor rect is gehandeld, kolonel Yan der Capellendeswege geen blaam hoegenaamd kan treffen, daar zijn rol zich bepaald heeft tot de strikte en geheele vervulling van zijn ambtsplicht, zoodat hij noch uit eigen beweging den over ste Römer opzettelijk heeft benadeeld, noch, gelijk in het proces gezegd werd, „als werk tuig van den inspecteur" zich daartoe heeft laten gebruiken. Het feit zelf, dat een nota als die van den. kolonel buiten weten van den overste 'n diens beoordeelingsdossier is geraakt, blijft daarom niet minder ergerlijk en wij achten het geen wonder, dat mr. Van Idsinga daar over in heftige gemoedsbeweging is geraakt, al valt het te betreuren, dat een man als hij daarbij zelfbeheersching heeft verloren. Moord in de Veemarkt straat te Rotterdam. Tegen den. 36-jarigen paardenslachter J. H. eischte het O. M. 5 jaar gevangenisstraf wegens moord op zijne echtgenoote. Zijn verdediger pleitte voor vrijspraak.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2