KOLONIËN. BINNENLAND. toen Boe Ham ara hem uitschold en den vloek des hemels op zijn hoofd wenschte. De leeuwen wierpen zich op hun weerloozsu geketenden prooi, scheurden hem de borst stuk en rukten hem met tanden en klauwen een arm af De pretendent viel in zwijm voor dood neer. Toen lieten hem de leeuwen met rust, hoewel de Sultan en zijne trawanten al hun best deden, om ze op te hitsen De Sultan gaf toen bevel, om den onge lukkige uit de kooi te halen. Met pieken en haken dreef men hein naar de deur. Men legde hem op den grond en overgoot hem met petroleum. De kamerheer stak daarna zijne kleeren In brand. En terwijl het vuur don ongelukkige tot een levende flambouw maakte, wierpen zijne beulen nog met pe troleum gedrenkte flarden in het vuur, om dit te onderhouden en hem er geheel door te laten verteren. Toen de vlammen gedoofd waren, zag men niets dan een zwarte vlek op het gras eu ging de Sultan met zijne twee trawanten voldaan het paleis binnen. China. Verleden Zaterdag is de spoorweg van Pe!. 2 naar Kalgan geopend. De spoorweg beeft eene lengte van 220 K.M. en eece stijging van 1 op 30er zijn vier tunnels in den weg. De aanleg, die door Chineesche ingenieurs en met Chineesch kapitaal is uit geboord, heeft vier jaren gevorderd. Allerlei. vDe Koning van Engeland zal binnen kort een nieuwe tuberculose-inrichting te Montreal in Canada openen, zonder Londen ie verlaten. In zijn Buckingliam-paleis zal hij door op ©en electrischen knop te drukken te Montreal de deuren van de inrichting ope nen en er het licht ontsteken. vIn de buurt van Le Dugue (Périgueux in het Franse he departement Dordogne), heeft een onderwijzer ouder alluviale lagen het goed bewaard gebleven geraamte ge vonden van ©en voorhistorisch meaisch. Kaast het skelet, welks ouderdom door de geleerden geschat wordt op meer dan 20,000 jaar, lagen overblijfselen van rendier-been deren en talrijke bewerkte vuursteeneu. v- Bij een voorstelling in het theater Moucoy te Parijs is Woensdagavond een afschuwelijk drama afgespeeld. Een der bedrijven van het opgevoerde stuk speelt in een menagerie. Terwijl de wilde dieren, hiervoor benoo* digd, rustig in hun kooi achter de coul's- sen lagen te dommelen, is een jonge vrouw, do vriendin van den dierentemmer, op de Stellage geklommen, waarop het gevaar:© stond en hoeft zich zoo dicht bij de leeuwen gewaagd, dat den dezer haar met zijn klau wen gegrepen heeft. Op haar hulpgeroep kwani de dierentemmer toeschieten, maar het was reeds te laat, de ongelukkige was stervende. Men vermoedt, dat hier opzet in het spel is, daar het slachtoffer sinds een paar da gen in onmin leefde met haar vriend, eii zij de dieren voldoende kende, om te weten, dat wat zij deed, levensgevaarlijk was. De kooi was bovendien zoo geplaatst, dat de mogelijkheid was buitengesloten dat iemand toevallig er te dicht bij kwam. De paniek in de zaal was zoo groot, dat men het ijzeren brandscherm moest laten zakken om de menschen, die dachten Jat de dieren warea losgebroken, gerust te stellen. O OST-1NDIE. Luchtscheepvaart. Te Ba. tavia is opgericht een vereoaiging voor luehtsoheepvaart. Vele leden zijn toegetre den, voorzitte ris de vice-president van den Raad van Indiëleden van der Wil li gem, Hoekwater, Qastnuunn en Toons. Uitrooken. Luitenant Scheur leer heeft in Atjeh vijanden uit een grot wil len verdrijven door uitrooking. Dat is in dezen bij uitzondering al t© goed ge luktuiet alleen de krijgslieden, doch ook vrouwen en kinderen zijn geschikt. Het Kamerlid «le Stuers had hierover een vraag gesteld. De minister antwoord nu met een rapport van den gouverneur van Atjeh. -Daaruit blijkt, dat men met zulke grot verblijvers uit een militair oogpunt uiterst voorzichtig moet zijn, daar uien nooit weet waar alle uitgangen zijn (gelijk de luitenant nog pas ton nadeele nioet ondervinden), dat men uaet heeft geweten, dat de grot geheel gesloten wus en dus ook niet deze uitwer king van de zaak heeft kunnen voorzien. In elk geval wist men niet van vrouwen en kinderen. Bovendien was de officier goed bekend, allerminst wreed en heeft hij gehandeld in nood. v De gouverneur geeft toch te kennen, dat meu voortaan eerder zoo mogelijk moet trachten ,,uit te hongeren" dan ,,uit te roo- ken". Geheel-onthouders. Naar uit een ons uit Meester Cornelis toegezonden circulaire blijkt, is aldaar een Ned.-Indi sche geheelof.thoudersvereeniging van Euro- peosche militairen „Voorwaarts" opgericht, die dan ook reeds op Koninginneverjaardag een circulaire verspreidde, waarin werd aan gedrongen dier dag geen drank te drinken. Secretaris dezer vcreeniging is de fuselier W. v. d. Wal De Staatscourant van Dinsdag 5 Oc tober 1909 bevat de volgende Kon. beslui ten benoemd tot hoogleeraar in de genees kunde (ontleedkunde) aan do Rijksuniversi teit te Leiden dr. Jan Broeke, lector; benoemd tot rechter te Amsterdam mr. P. A. Rutgers v. d. Loeff, thans rechter te Heerenveen, mr. F. C. van Geer. auditeur militair te Leeuwarden; te Breda jhr. mr. E. v. Meeuwen, griffier bij liet kantonge- lacht te Eist; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hulst, mr. G. W. F. Wontholt, eervol ontslagen ambtenaar O. M., wonende te Apeldoorn, te Druten mr. Ch. Roubroek, advocaat te Maastricht; benoemd tot officier in de O ranje-Nassau- orde F van Ommeren Jr., lid dier firma, te Rotterdam op verzoek eervol ontslagen G. D. v. d. Wart, notaris te Nieuwer-Amstel. benoemd tot aide-essaieur van den waar borg en de belasting der gouden en zilveren werken te 's Gravenhage, J. P. Cau, wonen de te Leiden. Z. K. H. de Prins denkt tot 30 October in Mecklenburg te verblijven en dan naar Het Loo terug te keeren. De minister van Marine vertrok gis teren, vergezeld van luit. ter ze© le klasse Boom, zijn adjudl&nt, naar Hellevoetsluis tot het bezichtigen van eenige inrichtingen! in dit marine-eommandement. Donderdag zal de minister met gelijk doel te Nieuwediep aauwezig zijn. De Minister van Justitie is voorne mens a.s. Zaterdag de buitengewone zitting van het Haagscho kantongerecht ter inwij ding van het nieuwe gebouw aan de Prinse- gittcbi bij te wonen. Hr. Ms gezant te Berlijn, baron Ge vers, is te 's Gravenhage aangekomen. Het vriende n-d i n e r aar. g o u v.-g en. Idenburg. Aan het vrienden-diner aan den nieuw benoemden gouverneur-generaal en mevrouw Idenburg Maandagavond in het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage aangeboden, werd door de volgende heeren, meerendeels minis ters en leden van beide Kamers, deelgeno men: G. A. Middel berg, dr. S. G. Scheu- rer, prof. dr. J. Woltjer, A. Brummelkamp, minister Talma, dr. Kuyper, minister De Waal Malefijt, W. Hovy, S. van Velzen, baron v d. Bcrch van Verwolde, jhr. H. W. van Asch van Wijck, mr. H. A. v. d. Velde, jhr. mr. H. B van Asch van Wij ca, dr. H. Franssen, C. M. E. van Löben SeU prof. D. J. L. Rutgers, minister jhr. De Marees van Swinderen, minister Heems- kerek, vice-admiraal Ellis, baron Van Was- senaer v. Rosande, baron S. van Heemstra, Duymaer van Twist, zoomede door mevrouw Hovy en mej. Kuyper. Nat. huldeblijk aan den heer Lovink. Een comité, gevormd uit de voormannen op land- en tuinbouw gebied, verzamelt gelden om den heer Lo vink bij zijn vertrek naar Indié een hulde blijk aan te bieden. Doordat slechts kleine bijdragen mogen gestort worden, zullen alle land- en tuin bouwers er aan kunnen deelnemen, zoodat het een nationaal huldeblijk zal worden, -wat ook de bedoeling is. Secretaris van het comité is de heer Van Genderen Stort, Van Assendelftstraat 14, Den Haag. (Nws.) De vereenvoudigde spel ling. De Staatscommissie voor onderzoek der al of niet wenschelijkheid eener vereen voudigde spelling is gisteren door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken geïnstal leerd en heeft hare werkzaamheden aange vangen. Tuingrond voor arbei ders. Het Departement 's Gravenhage der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft- eenigen tijd geleden eene oommissie oo- noemd, die in opdracht had een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, om hier. op het voetspoor van hetgeen in de laatste jaren in 't buitenland, met name in Frank rijk en Duitschland te dien aanzien ge schiedt, aan arbeiders, gevestigd in groote 6teden, de gelegenheid te verschaffen om in de omgeving daarvan een stukje tuingrond in gebruik te bekomen, hoofdzakelijk met het deel, dat tot een gezond ontspannings oord te doen dienen, terwijl eenige vermeer dering van inkomsten, door het telen van bloemen en groenten, niet geheel buiten gesloten is. Bedoelde commissie, bestaande uit «le heeren J. C. Mulder, H. H T. Hoyer eit F. B. Löhnis, heeft, nadat zij zich van hare taak gekweten had en hare voorstellen door het Departement voornoemd waren goedge keurd, zich tot B. em W. gewend met ver zoek, om van een aan de Gemeente toetoe- hoorend stuk grond, dat zij voor het be oogde doel geschikt acht en waarop zij met een proef op betrekkelijk kleine schaal zo.j wenschen aan te vangen, een gedeelte in gebruik te mogen bekomen. B. en W. stellen deu Raad daarom voor een gedeelte van bet aan den Moerweg ge legen weiland, groot pl. m. 1.114 H.A., te gen een jaarlijksche vergoeding van 200 aan genoemde heeren in gebruik te geven, nadat de tegenwoordige huur zal zijn geëin digd. De gemeenteraad van Delft heeft aan Burg. eu Weth. een crediet van 79,000 toegestaan voor terrein-ophooging en rio- leering, ten einde gronden in den Wippolder als bouwterrein te kunnen uitgeven, in ver band met de in deze gemeente bestaande be hoefte aan woningen. De Raad der gemeente Grave heeft verworpen een voorstel van Burg. en Weth. om gedurende 5 jaren een subsidie van 250 per jaar te verleenen aan de ondernemers van eeu auto-dienst van Nijmegen «aar Grave. Tegen den burgemeester. In de jongste raadsvergadering der gemeen te Lichtenvoorde ging het voor den burge meester heet toe. Men beschuldigde hem dat hij om persoonlijk belang en om andere vrienden te believen, de waterleiding in het dorp verwaarloosde en daardoor de lande rijen van vele ingezetenen door overtollig water benadeelde. Men wenschte een des kundige om die zaak te onderzooken. (N. A. C.) Blijkens te 's Gravenhage ontvangen bericht is het pantserschip ..Noordbrabant", commandant kapitein ter zee Van Voss, van Honolulu vertrokken op reis naar San Fran- aisco, teneinde aldaar 14 October tegen woordig te zijn bij de feesten ter viering van «den wederopbouw dezer groote Ameri- kaansche stad. Jubilé E. Rap. Onder tal van blijken van belangstelling vierde de heer E Rap, kapelmeester van het 10e reg. in fanterie te Haarlem, gisteren den dag waar op hij vóór 30 jaar zijn muzikale loopbaan aanving. O. m. kwamen deputaties van de Kou. letterlievende vereenigiug ,,J. J. Cremer-' hem complimenteeren Derdegeneesheer gesticht te M ede m blik. De minister van bin- nenl. zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat aan het Rijkskrankzinnigen gesticht te Medemblik te vervullen is de be trekking van derde-geneesheer, waaraan verbonden is eene jaarwedde van f 1200 met genot van vrije huisvesting, voeding, vuur, licht en verpleging. Ongehuwde geneeskundigen, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, behooren zich daartoe vóór 15 Oct. bij een op gezegeld papier geschreven ver zoekschrift tot de Koningin te wenden. (St.-Ct.) Bij Kon. besluit van 2 October 1909, no. 57, is benoemd tot k»n«tonrechter-plaats- v er vanger in het kanton Doesburg, met in gang van 15 October 1909, J. H. van Lexa/u Frieswijk, sec-rebaris der gemeente Does burg. Naar wij vernemen heeft de heer C. F. Gravelott© te 's Gravenhage, hoofdcom mies bij het departement van Marine, met het oog op zijn 65-jarigen leeftijd, tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag uit den dienst met pensioen aangevraagd. President Steijn. President Sieijn en mevrouw Steijn zouden Maandag met de Batavier-lijn naar Engeland ver trekken en 30 dezer uit Engeland naar Zuid- Afrika terugkeeren. Begrafeni s-K r o e s e. Te Baarn is Maandag op die algemeene begraaf plaats ter aarde besteild bot stoffelijk over schot van den heer H. Kroese, oud-hoofd eener school te Amsterdam. De beer Spa renburg, voorzitter van de a/fd. Amsterdam, van bet Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap, sprak, mede namens bet hoofdbe stuur, eenige woordten van hoog© waardlee- ring voor alles wat de beer Kroese bad gedaan voor liet onderwijs en de onderwij zers in Amsterdam. Ds. de Meyer© te Amersfoort herdacht hetgeen die overleden© had gedaan voor de afdeeling van do Evan gelisch Luthersche gemeente en richtte tol de familie woorden van troost. Een schoon zoon dankte voor de betoonde deelneming. Gezondheidscongres. In dien de toestand dör cholera-epidemie gun stig blijft, ^al het Gezondheidscongresdat te Groningen begin September zou gehou den worden, dooh toen om de cholera uitge steld werd, in November gehouden worden. Mocht de ziekte zich echter opnieuw verhef fen, dan zal het congres tot later worden verdaagd De Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel heeft tegen 28 November voor het spoorwegpersoneel te Amsterdam een con gres uitgeschreven, waar het Reglement Dienst voorwaarden 1910 zal worden be sproken Opgravingen in den om trek van Hengelo. Omtrent de op gravingen op den Hölterhof in bet Aams veen, in het Zuid-Oosten van Overijsel, kunnen wij nog mededeelen, dat de opgra vingen gedurende een paar dagen geleid werden door dr. M. A. Evelein, assistent aan het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den. Vele voorwerpen werden gevonden, als: scherven van ruw gebakken, ongeglazuurde potten, een ijsieren ruiterspoor van ouden vorm. vele slijpsteenen, stukken van platte gebakken schijven, die voor molensteenen hebben gediend, een steenen pijlspits. Alle voorwerpen zijn ter onderzoek naar Leiden opgezonden. N. R. Ct. De H u d s o n-F ulton fees ten. De eigenlijke feesten zijn voorbij, maar blijkbaar heeft New-York nog wat moeite om weer in het gewone alledaagsch* gareel te komeii Althans de Amerikaanscne telegrammen geven nog heel wat over diners, contrafeesten enz. Onder meer is er een groot feest gehouden voor de New-Yorkscne schoolkinderen, dat Zaterdag de Hudson- Fultonviering besloot. Een half millioen kinderen, verdeeld over vijftig verschillende parken, hebben aan ge- costumeerde optochten en andere pretjes deelgenomen. Dien Zaterdagavond zijn de oorlogsschepen en pleiziervaartuigen op de Hudson nog eens voor het laatst geïllumi neerd geweest. De30ctoberfeestviering te Leiden. Men schrijft uit Leiden: Zijn er ui*teraard vele moeilijkheden ver bonden aan de taak eener commissie als te deze stede gevestigd, om telken j'are een an der feest program aan te bieden, waarvan mag worden verwacht, dat het zal strekken om den immer g eden k waardige u 3 October- dag op waardige en eigenaardige wijze te vieren, toch mag bij hernieuwing worden getuigd, dat do bezwaren ook ditmaal niet onoverkomelijk zijn gebleken en de opdracht tot het organiseeren van een volksfeest ook thans uitmuntend aan de zorgen der com missie was toevertrouwd. Wegens den Zondag was de feestviering tot Maandag verdaagd. Reeds in den vroegen morgen hadden tal rijke stadgenooten en bezoekers van „bui tenaf" zich opgemaakt om te kunnen genie ten van de koraal muziek, uitgeroerd in eeu tuin van het Laboratorium tegenover het Van der Werffpark, begeleid door de mu ziek van het Stedelijk Muziekcorps en waar mede de feestelijkheden als gebruikelijk, werden geopend. Te 9 uren had daarna de traditioneele uit- deeling plaats van haring en witte brood, van bier en koffie, naar keuze en van tabak en werden met die feestgaven ruim 4000 mingegoede huismoeders en ongeveer 3600 Leidsche burgers verblijd. Algemeen vlaggewapper, bespeling van het carillon, het springen van de fontein op de Vischmarkt en kermis vermakelijkheden op het Schuttersveld droegen, ook nu bij tot verhooging der feestvreugde. Het hoofdnum mer, tevens glanspunt van het feestprogram ma was deze keer een optocht en wedstrijd van gecostumeerde groepen, waarbij aLs eisch was gesteld, dat aan iedere groep min stens vijf personen moesten deelnemen. Voor dezen wedstrijd, waaraan door 14 vereeni- giugen werd deelgenomen, waren i prijzen beschikbaar gesteld, waarvan de eerste be stond uit een verguld zilveren medaille, ver eerd door de 3 Octobervereeniging. De verschillende groepen muntten alle uit door fraaie rangschikking en sierlijke costu mes en drapeering en mochten dan ook te recht de algemeene bewondering en toejui ching opwekken. Na toekenning en uitreiking der bekro ningen had een ommegang plaats langs de voornaamste straten en grachten der stad, waaraan werd deelgenomen, behalve «door de gecostumeerde gezelschappen, die aan den wedstrijd hadden deelgenomen, door bestuur van de 3 Octobervereeniging en juryleden en een 20-tal stedelijke vereendgingen van ver schillenden aard met hare banieren. De stoet werd voorafgegaan door het stedelijk mu ziekcorps, terwijl jde muziek van het 4e re giment infanterie mede deel er van uitmaak te. De optocht, die uitstekend georganiseerd was en een onbetwist en welverdiend succes had, werd te ongeveer 5 uur op het punt van uitgang, de Nieuwe Veemarkt, ontbon den. Die feestelijkheden werdieia gister avond voortgezet vol'gens gewoonlte dloor ver schillende muziekuitvoeringen op Zoon er- zorg, Zomerlust en Schuttersveld, te welker laatste gemelde plaatse ook weder een volks- bal werd georganiseerd. Tot slot van het feest, groot schitterend' vuurwerk, vervaardigd in de vermaarde kunst vuurwerkfabriek van de firma J. N. Schuurm&ns te Leeuwarden. Het avondfeest te Leiden is door de hevige stortbuien in het water gevallen. Het veld was letterlijk een moeras. Het publiek werd doornat. Te tien uur werd het vuurwerk ontstoken, doch kwam niet tot zijn recht. Nederland in eere bij het buitenland In hotel Paulez te 's Gra venhage is Maandag aangekomen een groep van vijftig Amerikaansche pachtboeren, hoofdzakelijk tot het bezoeken van inrich tingen voor groenten- en vruchtenteelt. Zij begaven zich tot dat doel naar het Westland, waarheen zij in extra-stoom trams, voor deze gelegenheid met de Ame rikaansche en Nederlandsche kleuren ver sierd, vervoerd werden. Zeldzaam. Bij den tuinknecht J. v. W. van het seminarie te Warmond, deed zich dezer dagen liet zeldzame geval voor, dat een duif, uit één ei, twee jongen broedde, welke diertjes tot heden in zeer goede conditie zijn. Wilhelmin a-z iekenhuis te Assen. Het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen een stichting ter herinnering aan het feest, gevierd ter gelegenheid van Assen's honderdjarig bestaan als zelfstandige ge meente, zal 1 Januari 1910 geopend worden. Ontginning van bouw steen, steenzout enz. teWia- t e r s w ij k. De heeren K. G. W. baron van Wassenaer te Hoekelum, mr. H. W. J. Flockema, te Arnhem en J. C. baron van Haersolte, ingenieur te Arnhem, heb ben aan Gedep. Staten van Gelderland con cessie gevraagd tot ontginning van bouw steen, steenzout, kalizouten en steenkool over een uitgestrektheid van ongeveer 2250 H.A. te Winterswijk. Wegen werken N. O. L. S. De Directeur Generaal der Mij. tot Expl. van S.S. te Utrecht heeft beslist, dat met ingang van 15 October a.s. al de lijnen van den N. O. L. S. in zijn vollen omvang voorloopig speciaal den dienst van Exploitatie van Weg en Werken betreffende onder beheer komen van den heer Ingenieur, chef der Lokaal spoorwegen R. P. van Alphen. In verband daarmede wordt de villa „Jacoba" in het van deT Feftspark te Assen op 15 dezer in gebruik gi nomen als inspectie- en sectie bureau. Aan den ingenieur chef genoemd, worden op het bureau toegevoegd resp. onder zijn leiding werkzaam gesteld: de adjudant-in specteur W. Steenkamp; de hoofdopzichter bij den dienst van Weg en Werken J. de Priester, «le commies A. Goud, de adjunct commies Verlint, de goederenklerk H. Keun, de klerk-telegrafist van Dodeweerd, de schrijver van der Werf. (Ass. Crt.) Tegen het stukwerk. Onder de werklieden van de Centrale Werkplaats van de H. IJ. S. M. circuleeren lijsten tot het verzamelen van handteekeningen, betref fende de afschaffing van stukwerk. De lijs ten worden druk geteekend. Misbruik bij de Staats spoor. Wegens het doen gebruik maken van een vrijbiljet, verstrekt ten behoeve van een gezinslid van eeu ambtenaar, door een familielid dat niet tot het inwonend gezin behoort, is de ambtenaar zoo voor zichzelf als voor zijn gezin voor den tijd van drie jaren uitgesloten van het genot van vrij ver voer. Ter waarschuwing wordt hiervan door den directeur-generaal aan het personeel meuedeeling gedaan. Tevens zijn een ambtenaar en een beamb te die «en gedeelte van een zending brand stoffen, waarvoor als bestemd voor huise lijk gebruik van personeel kosteloos ver voer was toegestaan, aan personen buiten de Maatschappij staande hebben afgestaan, deswege uitgesloten van het genot van vrij vervoer voor brandstoffen en aardappelen voor altijd on van het genot van vrij ver voer voor zich en gezin gedurende een tijd vak van een jaar. Het ingestelde onderzoek bracht tevens aan het licht hoewel geen feiten ten laste van bepaalde personen vielen te constatee- ren dat brandstoffen enz., waarvoor kos teloos vervoer wordt verleend, niet steeds werden verdeeld onder hen, die zich als deelnemers hadden opgegeven, doch dat die verdeeling meermalen geschiedt met andere tot het personeel behoorende personen. Ook dit wordt als misbruik aangemerkt, waarop uitsluiting van de gunst van vrij vervoer kan worden t«oegepast. Leidsche Dagblad. HetgebeurdeindeSophia- stichting. Een der medewerkers van de Telegraaf heeft zich gewend tot prof. dr. S. Melides da Costa te Amsterdam, om in lichtingen te vragen hoe z. i. de infectie in de Sarhia-stichting op de kinderen kon zijn overgebracht. Nadat aan den hoogleeraar was voorge lezen wat daaromtrent in het Volk was ge schreven, gaf deze de gewenschte inlichtin gen. Daaromtrent vertelt de Telegraaf het volgende „Wat nu aanstonds den bezoeker als leek opviel, dat was de geringe verbazing, waar mee de professor de feiten vernam. Voor ons, onwetenden, lijkt het zóó exceptioneel, dat kinderen in 'n ziekenhuis zóó iets oploopen... doch de vakman zei dadelijk, dat zoo »ets heel wat gemakkelijker kan voorkomen, dan men wel denkt. In 'n inrichting, waar kinderen voor tu berculose behandeld worden, en waar dus aan gonorrhoe niet dagelijks wordt gedacht, kan zoodanige besmetting binnensluipen en zich verspreiden, zonder toerekenbare na latigheid van éénige medische autoriteit of verpleegster. Dat de ziekte zich door onvoldoende be handeling verspreidde, is evenzeer een mede- deeling, welke zóó weinig evident schijnt, dat meu haar zonder voorafgaand onderzoek niet aannemen mag. Infecties als deze ver spreiden zich somstij ds langs zoo onnaspeur- lijken weg, dat men daarvan niet zonder grondig en uitvoerig ©nderdoek aan iemand een verwijt kan maken. De eenige, die schuldig zou kunnen zijn, is de betrokken zuster, indien zij inderdaad, zich van haar ziekte bewust, deze op de kinderen heeft overgebracht. „Natuurlijk", aldus besloot de hoog leeraar zijn mededeelingen, „is zulk een ge val vreeselijk voor de ouders en de kinderen. Maar tegen de leiders der betrokken inrich ting behoeft het niets te bewijzen. Althans dit kan uit hetgeen u daar heeft voorge lezen, niet worden geconcludeerd". De zetters van het „A 1 g. Handelsbla d". Door de directie van het Alg. Handelsblad was iemand van. het personeel der zetterij ontslagen. De zetters van de nachtploeg weigerden gisterenavond aan 't werk te gaan, zoo de ontslagene niet wederom in dienst werd gesteld. De directie confereerde Maandagavond om negen uur met enkelen hunner. Staking op UrklDo losse gemeente- ar bei diers te Urk besloten Zater dag te staken., daar men hen slecht® f 4 p«er week wilde uitbetalen. De zaak Röme r-V an der C ar pellen. Do N. Ct. meldt, dat de inspec teur der cavalerie, generaal Braams, reeds in Mei een klacht heeft ingediend wegens beleediging van meerderen, tegen den gep. luit.-kolonel van den provincialen staf Ro mer, ter zake van diens artikel in De Avond post. Tot heden is echter door het Hoog Mili tair Gerechtehof nog geen beslissing geno men of daaraan zal worden gevolg gegeven. Voor het geval dat dit niet mocht geschie den, zijn maatregelen genomen dat de zaak bij den gewonen (niet militairen) rechter aanhangig zal kunnen worden gemaakt. Onbevoegd uitoefenen veeartsen ij kunde. 19 October e.k. zal voor den Hoogen Raad der Nederlanden behandeld worden de strafzaak tegen J. C. O., te Heino, in hooger beroep bij vonnis der arr.-rechtbank te Zutphen van 9 Juni j.l. wegens liet onbevoegd uitoefenen der veeartsenijkunde, veroordeeld tot 20 boete sub. 20 dagen hechtenis. Beklaagde heeft n.l. op 12 Februari 1909 te Wijhe op ver zoek van zekeren Swartjes een dezen toebe- hoorende koe onderzocht, en na verklaard te hebben, dat deze aan melkziekte Hjdende was, met een vocht ingespoten. De kanton rechter te Deventer sprak bij vonnis van 19 April 1909 beklaagde vrij, op grond, dat hier niet zooals ook beklaagde in zijn verweer aanvoerde, het beroep van veearts als be drijf is uitgeoefend. Men is benieuwd welke beslissing de Hooge Raad in een geval als dit zal nemen. Verdediger in deze zaak is mr. H. E. Cost Budde, advocaat te De venter. Eeds weigering. Woensdag a.s. zal C. Kriller, uit Haarlem, voor de vijfde kamer der Ameterdamsche Rechtbank te rechtstaan, wegens eedsweigering. Zooals men zich herinneren zal, weigerde Kriller bij het proces tegen Smit iruzake een anti militaristisch geschrift, den eed af te leggen. Moord te Kerkrad e. Meu meldt uit Maastricht: In Kerkrade is een moord gepleegd. Daar heeft een Durfcscher na een woordentwist eenzekere Vaessea te Bleyerheide doodge schoten. De moordaanslag te Am sterdam. De drie grondwerkers die hun kameraad G. van Vaalen aan den overkant van het IJ mishandelden en te water wier pen, en deswege door de Amsterdamsche politie werden aangehouden, zijn, op last van den officier van justitie, overgebracht naar het huis van bewaring. Aanranding. Zondagmorgen, werden door een tot nog toé onbekend ge bleven manspersoon, in het bosch van den

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2