KOLONIËN. BINNENLAND. e-e—- Het. hoofd van deze missie, de minister van biritenlandsche zaken Rifaat Padha, is voor zien van de noodige volmachten om den grondslag te leggem voor eene zeer harte lijk politiek en militair overleg. Daaronder bevindt zich eene overeenkomst over den doortocht van oorlogsschepen door de Dar danelles Rifaat Pacha moet bovendien al zijn best doen om eene ontmoeting tusschon den Czaar en den Sultan te bewerken, waar op men in de regeeringskringen to Komstan- tincpel grooten prijs stelt, omdat men hoopt daarbij voor de Porte volledige vrijheid van beweging in het Turksche gedeelte van het Zwarte zeebekken te krijgen en goede resul taten voor de stelling van Turkije in het Europeesche concert. Griekenland. Tot voorzitter van de Kamer werd geko zen Romass, de candidaat der regeenng. mot 119 stemmen. Dragoemis, de candidaat van de Rallispartij, kreeg 45 stemmen. De posi tie van de regeering is bevestigd door de ondersteuning van Theotokis. Rallis heeft, tot wederlegging van bewe ringen van zijne tegenstanders, :u de Patris den tekst bekend gemaakt van de memorie, die hij, voordat hij het bewind aanvaardde, als programma den Koning heeft aangebo den Hij verlangde daarin de dadelijke ont binding van de Kamer en schreef de schuld van de veelvuldige met de tucht strij li ge gebeurtenissen in het leger toe aan het gene raal commando, dat het leger in vijandige kampen heeft gescheiden en den kroonprins eene verantwoordelijkheid oplegt, die hij niet op zich kan nemen, omdat hij dik wijls den Koning vertegenwoordigt. Voorts zouden de nationale vertegenwoordigers in het buitenland het vertrouwen van de ver antwoordelijke regeering moeten genieten. Kreta. Over den toestand op Kreta wordt aan de Kölm. Ztg. bericht, dat de bevolking met groote spanning de besluiten van de be schermende mogendheden over de staatsrech telijke stelling van het eiland verwacht. In de opeuiibare lueening zijn twee lfoofdstroo- mingen te bespeurende eene wil tot aan de beslissing door de mogendheden zich ge heel afwachtend gedragen, de ander wil zoo spoedig mogelijk manifestation houden, en wel door de bijeen te roepen nationale ver gadering. Als een welkom teeken des tijds wordt het beschouwd, dat de consuls van de beschermende mogendheden bij het uitvoe rend bestuur hebben aangedrongen op de vestiging van een beroepsgoreebtshof in Ka- nea, opdat vermeden worde het gaan naar Athene in appèl. Men volgt den loop vaat de zaken in Grie kenland met zeer groote belangstelling en is voornemens, als het in het koninkrijk tot verkiezingen komt, ook op het eiland afge vaardigden te kiezen en die naar Athene te zenden. Eene andere oplossing dan de inlijving bij Griekenland wijzen de Kreten zers af Zij houden, onlanks alle verklar ringen van de beschermende mogendheden, daaraan vast en hebben aan het museum van het historisch en cthnologisch geuootsehap te Athene een gedeelte van den vlaggenstok gezonden, waaraan de Grieksche vlag op het havenfort in Kanea heeft gewaaid en die de internationale troepen hebben stuk gescho ten. Spanjt in Marokko. De correspondent van de Köln. Ztg. te Madrid schrijft dat de zonderlinge bevelen eu tegenbevelen over de inscheping van de divisie Ampudia, waarvan nu slechts de helft zal vertrekken, de gedachte doen op komen, dat er over het verloop van den veld tocht verschillen van meening heerschen tus- schen de regeering en den opperbevelheb ber. Ook in het kabinet moeten de meenin gen daarover uiteenloopen, zoodat er crisis- geruchten hebben geloopen. Waarom gene raal Marina do tweede brigade beslist gewei gerd heeft, is moeielijk te begrijpen, want men zou zeggen, dat hij voor de bezetting van het inoeielijke Beni bu Ifror district een paar regimenten nog 2eer goed zou kunnen gebruiken. Misschien berokkent hom echter de verplegingskwestie zorg. Met eenige bezorgdheid is in Madrid ken nis genomen van de telegrammen uit Ceuta en Tetuan, opgenomen in de Heraldo, die den toestand als zeer gespannen voorstellen, zoodat ernstige gebeurtenissen niet buiten het bereik der mogelijkheid moeten liggen. Misschien werkt de sultan reeds nu in het geheim tegen Spanje. In ieder geval wordt het dadelijk opstellen van eene nieuwe divi sie en van een kavallerie-regimeut bij Alge- ciras bepaald noodig geacht om eventueel deze troepen suel naar Afrika te kunnen brengen. China. De onderhandelingen tusschen China en Portugal t'ot oplossing vam de grensgeschil len bij de Portugeesche bezitting Macao, zijn, na maandenlang te hebben geduurd, nu geheel op -het doode punt gekomen, omdat alle aanspraken vam de Portugeezen bij de Chineeeche gemachtigden op een krachtig verzet stuiten. Naar de opvatting van de Cliineezen, komt aan Portugal enkel het recht toe op de ten zuidoosten van Macao 'gelegen eilanden en het gezag over de haven van Macao zelf. Alle verdere eischen van Portugal worden met kracht bestreden, om dat daarvoor zelfs geen schijn van recht be staat. Allerlei. vAan de viering van Hans Thoma's 70en geboortedag hebben zich als hoofdge beurtenissen van meer besloten artistieke be- teekenis verbonden eene Thoma-tentoonstel ling in Karlsruhe, uitgegaan van de Baden- sche Kunstvereenigiug, en de inwijding - an het Thoma-museuin. Het laatste had Thoma nog bij die gelegenheid een bijzonder ge schenk gedaan in een groot aantal werken van eigen hand, die tot dusverre iu zijn per soonlijk bezit waren gebleven. Het Thoma-tnuseum is een wit schitte rend, geheel modern gebouw, hetwelk bij de groothertogelijke galerij aangesloten is. Het moet een heerlijk bouwwerk zijn, vol van de schoonste doeken van Thoma,. vIn den ..Komischen Oper" te Berlijn had Dinsdag j 1. de eerste - pvoering van „Opstanding"', eeu muzikaal-dramatisch werk naar den gelijkluidenden roman van Leo Tolstoi door Cesare Hanau, bewerkt met muziek van Franco Alfnno, plaats. On der <!e in dit huis gebruikelijke première- bijvalsbetuigingen. De critici noemen het ge heel „vier tafereelen", eu het zijn inder daad slechts in schetstrant geteekende, in los verband gezette scènes uit het boek van Tolstoi. Het is blijkbaar de bedoeling der scheppers dezer opera geweest, stemming en niets clan stemming te verwekken, wat hun krachten is te boven gegaan. Muziek en tekst dekken elkander niet. Toch. zooals reeds gezegd, verliep de voorstelling tot uiterste bevrediging van het publiek. vHet aantal der aan de universiteit to Bonn klaar gekomen studenten bedraagt tot en met 6 October 813, als volgt verdeeld 34 katholieke theologen, 28 evangelische theologen, 299 juristen, 86 medici en 366 philosophen. Zoodoende blijven er nog 2988 studenten over. Met de opening van het nieuwe studiejaar is op eene vermeerdering van 300 tot 400 studenten gerekend. De concessie van do Suez- kanaal maat - sclvappij is nog met 45 jaren verlengdzij loopt nu tot het jaar 2014. De maatschappij hoeft hiorvoor aan de Egyptische regeoring 3 miïlioen pond sterling betaald en heeft haar een aandeel in de wiui6t toegestaan van 20 pet. Frankfort, 9 Oct. Blériot onder nam hedennamiddag een eerste vlucht, waar bij hij elf minuten op gelijkmatige hoogte dicht boven den grond zwevende acht ron den aflegde. De Caters steeg te 4.35 op en legde in twaalf minuten ter hoogte van tien •meter negen ronden af. Frankfort a/M., 9 O c t. Blériot steeg heden om 5 uur voor de tweede maal op en volbracht 6 rondgangen in 8| minuut. Bij de derde opstijging volbracht hij 11J rondgangen in 17^ minuut. De Caters ging op zijne tweede vlucht zeven malen in het rond in 9$ minuut. vDe Russische bestuurbare luchtsche pen „Ljehetsj"' en „Oetsjebnitsj" hebben tochten van 70 en 85 minuten gemaakt op hoogten van 500 en 800 M. Afgelegd werd de afstand Petersburg naar het station Ligo- wo en terug (30 werst of ruim 28 K.M.). V-— Emilio Edwards is te Berlijn met zijn machine ter hoogte van 20 M. gevallen; hij bleef ongedeerd, doc'h zijn toestel was ge heel vernield. Stockholm, 9 Oct. Do directeur der Zweedsche Exportvereenigïng Jon Ham- mar ontving hedenvoormiddag een postpak ket, hetwelk bij opening ontplofte on duim en wijsvinger van de rechterhand afrukte. Voorts werden nog enkele lichte kwetsuren veroorzaakt. De bom was gewikkeld in eten nummer an het joog-sociatistischo blad „Brand." W a r s c h a.u, 10 Oct. Toen heden de adjunct van den gouverneur-generaal Ushoff in een automobiel uitreed, ontplofte het benzine-reservoir. Uithoff werd licht, eon heer die hem vergezelde en de chauffeur ernstiger gewond. Bovendien werden een voorbijganger gedood en zes voorbijgangers gewond. De automobiel verbrandde. O OST-1ND1E. E«n geschenk weor de Koningin. Reeds vroeger heeft het „Soer. Nbld." er met een enkel woord melding van gemaakt, dat de Chineesche vereeniging Tjong Hwa Hwee Kwan aan H M. de Koningin het ver zoek had laten doen, of deze genegen zou zijn te aanvaarden, als blijk van hulde en erkentelijkheid voor den steun door de Chi- neezen op Java van regeer in gswege genoten, een album met photo's van de verschillen de inrichtingen van onderwijs, na dien tijd hier te lande gesticht. Zooals het blad la'ter meldde, heeft het H. M. de Koningin behaagd hare instemming met dezo plannen te betuigen en ingevolge van die beschikking zijn de Chineezen aan het werk getogen en hebben een reuzenal- bum doen vervaardigen, dat gezien mag worden. Den 6en dezer was de redactie in de ge legenheid het boek, dat in de ateliers der firma Van Ingen te Öoerabaja vervaardigd is en een zeer gunstig getuigenis van hare capiciteit aflegt, eens door te bladeren.. We stonden in een woord versteld van het groot aantal scholen daarin afgebeeld met onder wijzers, bestuurders en leerlingen, zegt het blad. Er waren er reeds 53. Vóór in het album staat een keurig gecal- ligrapheerde, in vier kleuren bewerkte op dracht. Het wordt aangeboden door de „Djawa Hak Boe Tjong Hwe'\ en is neer gelegd in een fraai met oranjezij gecapiton neerde djatihouten kist, geheel door Chinee zen vervaardigd Op de kist die met zilveren beslag is voorzien, is een gegraveerde plaat van hetzelfde metaal aangebracht, met als inscriptie den naam der vereeniging. Een en ander is met een begeleidend schrijven, in de Chineesche en Nederland- scbe taal gecalligrafeerd. De moord op den assistent-resident van Tangerang. Het bericht van den moord op den assistent-resident van Tangerang bij Bata via is, verneemt men, thans langs officieelen weg ontvangen en bevestigd. Een regeerings-telegram hierover meldt Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram is de assistent-resident van Tangerang (residentie Batavia) de heer J. Dunnewold in den ochtend van 8 October j.l. op zijn kantoor doodgeschoten door den wedaua van het district Tangerang, wiens ontslag aanhangig was. De dader pleegde daarop zelfmoord. De Staatscourant van Zondag 10 en Maandag 11 October bevat o. a. de volgen de Koninklijke besluiten op verzoek op 1 November op non-activi teit gesteld de luitenant-generaal bij den generalen staf F. H. A. Sabron, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. <ie Koningin eervol ontslagon de tijdelijke leeraar aan do Rijkslandbouwschool te Zutphen F. La meris en als zoodanig benoemd S. Heiman, aldaar. aan mr. A. A. van dier Mersch, lid, tevens voorzitter van hot college van regenten over de gevangenissen te Haarlem, op ziju verzoek, uit «ie betrekkingen eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen dien sten, en zijn benoemd bij gemeld college, tot voorzitter, jhr. mr. F. W. van Styrum. lid van het ooi lege, en tot lid, mr. W. F. C. C. Pijnaoker Hordijk, adjunct-du ecteur van de Haarlemsohe Brand verzekering-Maatschappij. wonende aldaar benoemd tot lid van liet college van regenten over de gevangenissen te Haarlem, (1. Rooden- burcli. districts-sehoolopziener en civiel ingenieur, wonende aldaar. Hedieia. werden, de voor den dienst ten palis-ize Het Loo aanwezige heelren ver vangen door Harer Majesteits kamer heer Jha*. Van den Bosch., adjudlant jhr. von Muehlen en ordonnans-officier baron van Voorst tot Voorst, tlevem begaf zich weder naar het Loo Harer Majes- teits hofmaarschalk graaf van Bylandt. Van wege het kabinet der Koningin zal zich van af heden ten paleize beviaidfen die refe rendaris jhr. mr. Stoop. Zaterdag waren als gasten aam het dejeuner van Hare Majesteit die Komiiingin- Moeder de Turksche gezant Missak Effendie die tevens in af scheids-audiëntie werd ontvangen, eu baron Gevers, Hr. Ms. Ge zant te Berlijn. De min. an Oorlog viertirok Zaterdag naar Het Loo, ter audiëntie bij H. M. de Koningin. De gewone audiëntie van dien minister van landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 13 dezer niet plaats hebben. Naar men verneemt zal de benoeming van een commandant van bet veldleger zien niet lang meer laten wachten. Raadslid en failliet. Naar men verneemt hebben Gedep. Staten van Gelderland het beroep van den heer R. Vel- sink tegen de beslissing van den Raad van Doetinchein, waarbij hij, wegens faillisse ment van zijn lidmaatschap van den Raad vervallen werd verklaard, verworpen, waar uit blijkt dat Gedep. Staten van meening zijn dat een failliet een der vereischten voor het lidmaatschap van den Raad mist. B. en W. van Rotterdam verzoeken den Raad machtiging van het Rijk een voorschot aan te vragen van 94,000, af te lossen in 50 gelijke annuïteiten, ten be hoeve van de Maatschappij voor volkswo ningen aldaar, die dat voorschot zal aan wenden voor den bouw van een blok wonin gen aan den linker rivieroever, bij de Per soonshaven. Het blok omvat een pand met 6 woningen, elk met 3 slaapplaatsen, en acht panden ieder met 1 woning met 1 slaapplaats en 5 woningen met 2 slaapplaat sen. In totaal dus 54 woningen, alle met één eigenlijk woonvertrek. Berekend wordt, dat de kosten zullen gedekt worden, indien voor de woningen met 1 slaapplaats 1.80, voor die met 2 slaapplaatsen resp. 2.15 a 2.25 en 2.40 a 2.50 weekhuur wordt verkregen. Het bestuur der maatschappij acht een verhuring tegen die prijzen zeer wel mogelijk, omdat zij lager zijn dan de in dit stadsdeel gebruikelijke huren. Do maatschappij heeft eveneens plannen in be werking voor aanbouw van eenvoudige wo ningen in het voormalig Delfshaven. De be hoefte aan zulke woningen is daar zeer groot en B. en W. wijzen er thans reeds op, dat men daar woningen zal moeten hebben, die tegen lager prijs kunnen worden verhuurd dan de bovengenoemde. Bij beschikking van dien Minister van Marine rijn de navolgende officieren aan gewezen voor plaatsing aan boord vein Hr. Ms. pantsierschip „Hertog Hendrik" bij indifenststelling op 1 November a.s. kap.-luoit. ter ziee L. F. H. Furkerma/nn, als le off., luit. tier zee le kl. J. W. F. J. die Walisd. le kl. A. Goekoop, id. 2e kl. H. E. te Winkel; id. 2e kl..A. van Hengel; id. 2e kl. J. J. van Konijnenburg; ild. 2e kl. T. L. Kruys; id. 2e kl. G. H. Pool man; adelborsten le kl. J. L. Chadil'let, J. D. Wolterbeek, Gt A. Waller, A. C. van der Sande Laooste, D. de Josselim die Jong; kap. der mariniers J. C. Schraver; off. van gez. lte kl. J. W. Elenbersid. 2e kl. G. M. A Ketting; off. van adim. le kl. J. P. Zur Mühlten adj.-adm. C. J. Wit; off.-machinist dier 2e kl. A. H. de Bats, als hoofd d"er machinekamer2)e kl. J. H. Voorthuyzen. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn die navolgendfe officieren aangewezen voor plaatsing aan boord van Hr. Ms. pantser dek sc blip „Holland", bij indienststellimg op 26 dezer luit. ter zee dier le kl. J. J. OucBemi&ns, als eerste officier; id. le kl. P. C. Coops en G. Ho ogen raadid. 2ie kl. P. M. 'van Riel, F. A. Gastmann, G. E. De Rütte, en H. A. Greve. Adelborsten le kl. J. I. Leutscher, E. A. Vroede, G. E. Biiekart, G. W. Stöve, J. H. Coolhaas, L. W. C. Koomian, jhr. G. L. Wichers, M. J. Kruijt, J. C. H. H. Mac- kay off. van gez. le kl. W. A. die Loozo, off. van adm. le kl. T. Akkerman, adj.- adm mis tra teu r W. A. Vos, off.-machinist 2e kl. A. Aarsen als hoofd der machineka mer, id. L. B. van Boven. Het kantongerecht te 's-G raven hage. Zaterdlag werd het nüeuiVe 'fcantongerechtagobouw te 's Grtaven- liago overgedragenwaarbij Minister Nelis- son een' toespraak hield. De kantonrechter mr. H. A. van Raalte beantwoordde de redevoering van den Mi nister. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Winschoten: mrs. dr. A. He ringa, referendaris bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie; A. R. Dorhout Mees, substituut-griffier bij de rechtbank to Winschoten en G. Sluis, substituut-grif fier bij de rechtbank te Assen. Lehm&on en me j. West meyer. Uit zeer betrouwbare bron ver neemt de Indische „Locomotief", dat mej. Westmeyer en de heer Lehmann zich te Triest per Oostenrijkschen Lloyd hebben gescheept naar China en Japan. Eenig politiek doel schijnt aan dezen tocht niet verbonden te zijnmen beweert dat zij op hun doorreis ook Sumatra en Java zul len bezoeken. Redders gehuldigd. Ten raadhuize te Breskens werden Zaterdagmor gen aan de visschers J. W. van den Heu vel, J. van den Heuvel J.Wz. en C. de Munck, uitgereikt de medaille en het di ploma, hun geschonken door den Koning van België, wegens mensclilievend hulpbe toon op 1 September 1908, toen de opvaren den van een Heyster vischbom met vliegend stormweer in nood verkeerden. Verder ontvingen de schippers Jac. van den Heuvel en A. Haartsen het diploma, wijl hun de gouden medaille, voor hetzelfde reddingswerk toegekend, reeds vroeger is uitgereikt. Begrafenis mevr. Van M a r k e n. Te Delft werd Zaterdag onder buitengev.oon groote belangstelling het stof felijk overschot van mevrouw Van Marken ter aarde besteld en bijgezet naast het lijk van haar echtgenoot. De bedrijven, waaraan Van Marken's naam verbonden is, stonden stop, ten einde het personeel in de gelegen heid te stellen aan de doode een laatsten groet te brengen. Toen het lijk op de begraafplaats was aan gekomen, deed de kapel der ondernemingen een koraal hooren, waarna onder de tonen van Chopin's treurmarsch de tocht naar het graf aanving. Een schat van bloemen dekte de baar. De heer F. G. Waller herdacht wat Agne- ta Matthes voor Van Marken was geweest. Zij maakte het hem mogelijk zoo veel goeds te doen. Daarvoor zei hij haar dank uit naam van de directiën. De heer G. Knuttel uitte een woord van dank jegens de doode uit naam van het personeel, waarna nog enkele vertegenwoordigers van vereenigingen van maatschappelijk nut aan de gestorvene een laatsten groet brachten. Het mannen koor der Delftsche Nijverheid zong een af scheidslied, waarna de kapel weer een ko raal deed hooren. Een familielid -dankte voor de eer aan de overledene bewezen. Onder voorzitterschap van prof. -dr. J. Kraus hield het Koninklijk Instituut van Ingenieurs Zaterdag \eieu' aTgom. vergade ring, waarin onder meer goedgekeurd wer den het algemeen verslag, zoomede de reke ningen van de inkomsten en uitgaven en van de fondsen van het Instituut over 1908/1909. Koninklijk Instituut vaningenieurs. Aan het jaarverslag van het Kon. Instituut van Ingenieurs over 1908/1909, verschenen als bijlage bij „De Ingenieur" van 25 (September j.l. en uit te brengen door den Raad van Bestuur in de algemeene vergadering op lieden van het Instituut, is het volgende ontleend Het aantal leden bedroeg op 1 Juli 1909 1759, tegen 1721 op 1 Juli 1908. De commissie tot herziening van de alge meene voorschriften voor ijzer, heeft een ontwerp „Algemeene Voorschriften voor IJzer" ingediend, hetwelk is toegezonden aan de leden van het Instituut, de leden van de Vereeniging van Delftsche Inge nieurs, benevens aan vereenigingen, firma's en personen, die verondersteld worden in de zaak belang te stellen. De commissie houdt zich beschikbaar om bezwaren en op merkingen, welke te liarer kennis worden gebracht, in overweging te nemen. Ten einde verslag uit te brengen omtrent de wensclielijkheid van de oprichting van een rijksproefstation, in verband met de daaraan gevoelde behoefte, is door den raad van bestuur eene commissie benoemd, be staande uit de heeren B. M. Gratama (voor zitter), B. J. H. Haitink, J. van Hasselt, W. C. van Manen, H. ter Meulen en J. W. G. Tellegen, van welke commissie reeds advies is ingekomen. Uit het Vrouwe Janssens-Arriëns Fonds werden voor de 3de maal beurzen verleend aan eenige studenten aan de Technische Hoogeschool. Het instituut kan op het afgeloopen ver- eenigingsjaar wederom met voldoening te rugzien en met vertrouwen de toekomst te gemoet gaan. Lijkverbranding. De 34ste algemeene vergadering der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding zal dit jaar ge houden worden te Delft op Zaterdag 6 No vember. Uit het verslag van het hoofdbestuur over 1908 blijkt, dat het kapitaal, benoodigd voor den bouw van een crematorium, nog niet bijeen is, en dat de geheele beschikbare som 21,900 bedraagt. Het contract met de vennootschap Wes- terveld is geteekend, zoodat de Vereeniging zegt het verslag althans een prachtig terrein in erfpacht heeft. Het aantal leden is belangrijk toegeno men het steeg van 718 in 1907 tot 850 in 1908. De bezittingen van het Fonds voor lijk- ovens bedroegen op 31 December 1908 30,541.77. Voor rekening van het Fonds hadden vijf crematies plaats. Arnh. Ct. Inrichting voor ooglij- ders te Arnheni. Men verzcekt ons de aandacht te ves'tigen op de Arnhemsche In richting voor Oogljjders, villa „Beaulieu", Noorder Parallelweg te Arnhem Gaarne voldoen wij aan dit verzoek, waar om we uit de verslagen 1907 en 1908 het onderstaande overnemen „Den 29sten December 1906 vereenigden zich op initiatief en ten huize van dr. J. Piekema, alhier, een groot deel van de te genwoordige Regenten onzer Vereeniging, terwijl van de overige ontbrekenden schrif- teling en mondeling blijken van instemming mdt het doel der samenkomst en de concept statuten waren ontvangen. Het doel was, aan de sinds eenige jaren bestaande inrichting voor ooglijders een blij vend korakter te geven door oprichting eener vereeniging mét rechtspersoonlijkheid, welke deze kliniek in statu quo zou overnemen. Aanleiding hiertoe was het aanbod van een weldadig stadgenoot, aan den genees kundigen leider gedaan, om ten behoeve der inrichting beschikbaar te stellen een kapi taal van f 10,000, waarover zou kunnen worden bschikl, zoodra door nieuwbohw of verbouw van een bestaand perceel de eerste stappen werden gedaan tot stichting van een bi ij vende Inridhting voor Ooglijders op den grondslag van de voorgestelde concept statuten. Het is ons een behoefte hier openlijk on zen hartelijken dank te betuigen voor dit schitterend blijk van gemeenschapszin, dat voor altijd den grondslag legde voor de nieu we stichting. Mogen ';veilen zich geroepen voefletn döi sympathieke voorbeeld na te volgen 1 Onder presidium van mr. L. U. De Sit ter werd deze eerste vergadering geboufdien, waarin achtereenvolgens de concept-statuten 'definitief werden goedgekeurd, ondergetee- kenden tot leden van het .Dagelij ksch Be stuur benoemd en dr. J. Piekema als ge neesheer-directeur aangewezen. Aan het be stuur werd opgedragen te trachten door een beroep op den weldadigheidszin onzer stad,- genooten toezegging te erlangen van giften ei. jaarlijksche bijdragen en verder alle maat regelen te nemen, die het nuttig en in het belang der Vereeniging noodig achtte. Tot ons genoegen en met groote dankbaar heid kunnen we berichten, dat onze aan vankelijke pogingen niet zonder succes wa ren". Alsdan volgt een beschrijving van ver schillende met goeden uitslag bekroonde po gingen van -het Bestuur om de belangen der stichting op de verschillende wijzen te be vorderen, en wordt de verwachting uitge sproken, „dat zij, die iets te missen heb ben, dit werk steunen door hunne finantieele bijdragen, welke in de laatste instantie ten goede komen aan tal van ongelukkigen, die door tijdige behandeling en verzorging wor den gered, waar het kan, van de vreeselijke ellende van ernstige oogkwalen of behoed voor het treurige lot der blindheid. Deze inrichting kan door den steun van velen op den duur worden tot een sieraad onzer schoone stad, tot een gemeenschappe lijk belang en het is uit dat oogpunt, dat wij een ernstig dringend beroep doen op de medewerking van hen, die nog achterbleven deze zaak te steunen. Er wordt weliswaar voortdurend gevraagd voor allerlei nuttige instellingen, maar een oogenblik nadenkens over hetgeen een Inrichting voor Ooglijders ten giadde kan uitrichten dn wijlden kring, zal spoedig de overtuiging schenken, dat hier een terrein voor beoefening van uiterst practische ptoilantropie open ligt. Artikel 1 en 10 onzer statuten schenken den waarborg, dat bijdragen voor geen an der dtoel mogen worden bestemd. Eventueele winst komt uitsluitenod aan de zaak zelve ten goede. Met hoe grooten eenvoud en zuinigheid ook getracht is het allernoodigste aan te schaffen en in te richten, onze middelen zijn niet toereikend geweest alles te betalen en wij hopen op giften en gaven om ons door de moeilijkheden heen te helpen, waarmee iedere onderneming in den aanvang te kam pen heeft. Dan bezitten wij feitelijk nog geen bedrijfskapitaal. Daar tegenover staat dat reeds in deze beide eerste jaren over tuigend is gebleken -cfe groote behoefte, waar in onze inrichtng voorziet, evenzeer als de levensvatbaarheid op den duur. Immers, niettegenstaande het aantal der opgenomen patiënten steeg van 69 in 1907 tot 83 in 1908, «tegen de uitgaven der "huishouding, die uit den aard der zaak in het jaar van verhuizing abnormaal hoog waren, slechts f 900, terwijl de inkomsten in den vorm van verpleeggefden een stijging van plm. f 2100 vertoonen. Warneer we het cijfer der verpleeggelden in 1908 ad pl.m. f 4700 vergelijken met de overeenkomstige cijfers van andere inrich tingen voor ooglijders in ons land, dan maakt onze Arnhemsche inrichting een be paald schitterend figuur. En wat de instal latie ah ziekenhuis aangaat, in 'het hij zon der voor patiënten eerste en tweede klasse, kunnen we gerust zeggen, dat zij aan de spits staat der oogheelkundige klinieken in ons vaderland. Uit de achterstaande beschrij ving en de in dit nummer /voorkomende af beeldingen zal U dit voldoende blijken. Onze jaarlij'ksche rentelast is echter be slist te groot, vergeleken met de ons tot nu toe _toegezegde jaarlij ksche bijdragen. We hopen, dat we in een volgend verslag van een belangrijke stijging dier bron van in komsten mei din gkunnen maken. Met dankbaarheid moeten we hier nog vermelden, dat we in den loop van 1908 werden verblijd door eenige grootere giften in geld en door een prachtig geschenk van de firma Scliievenkamp in den vorm. vaai ee:i kostbaar instrument, terwijl mr. W. Crommeldn Gouda ons een sdhitterendt blijk van belangstelling gaf door den gehee- len linnenvoor raad voor de nieuwe kliniek op de meest onbekrompen wijze voor hare rekening te nemen. Hoe zeer we dit alles waardeeren, behoe ven we wel niet te zeggen. Mogen anderen zich geroepen voelen eveneens ons werk te steunen naar vermogen. Wij kunnen dien steun niet missen". Penningmeester is de 'heer H. Lamsveld, Willemsplein 5, Arnhem.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2