^BINNENLAND. ten of do opvarenden behoorden tot stam men die Spanje vijandig waren, of niiet. In 't geheel moeten veertig booten met de be manning vernield zijn. Oostenrijk. Bij de landdagen van Neder-Oostenrijk, Opper-Oostenrijk, Salzburg en Vorarlberg, de vier cuivere Duitache kroonlanden van Oostenrijk, zijn wetsontwerpen ingediend, tot bepaling van het Duitsch als de lands taal. Het eene wetsontwerp bepaalt het uit sluitend gebruik van de Duiwche taal in den landdag en bij de organen van zelfbe stuur, het tweede bepaalt, dat het Duitsch uitsluitend de onderwijstaal is in de middel bare scholen en in de inrichtingen tot op leiding van onderwijzers. De Czechische partijen in den Moravischen landdag hebben besloten tegen deze wetsont werpen met nadruk te protesteeren. Naar verluidt, hebben in den ministerraad de beide Czechische leden aan hunne ergernis over de indiening van deze wetsontwerpen lucht gegeven en dreigen zij te zullen aftre den, omdat de minister-president Bienerth in eene conferentie met de Duitsche partij leiders deze wetsontwerpen, al heeft hij ze niet uitdrukkelijk goedgekeurd, toch ook niet heeft geweigerd. De Czechische pers in Bohemen houdt zich bezig met de door de verdaging van den Boheemschen landdag en door de bijeen roeping van den rijksraad in 't leven ge roepen politieken toestand en dreigt met ob structie voor de aanstaande zitting van den rijksraad. Zoo schrijft de Yinkov, het or gaan van de Czechische agrariërs „Onze weg is voor het huis van afgevaardigden duidelijk aangewezen. Iets moet ter kennis komen van de kringen in Weenen namelijk dat datgene wat in de laats-te maanden ten nadeele van de Slaven in Weenen, Praag, Briinn, Troppau en Laibach is gebeurt, niet behoort tot de dingen, die men vergeet. Dit zijn louter rekeningen, die bij de definitieve afrekening met de regeering ernstig in aan merking komen. Het zal eene verpletterende afrekening zijn." De Narodni Lisby schrijft: „Alle anti- Czechische voorvallen van den laatsten tijd kunnen voor ons geen andere uitwerking hebben, dan dat wij de sabel van de scherp ste obstructie op de geheele linie trekken. "Voor zulk een regeeringsstelsel als dat van de regeering Bienerth-Schreineris geen pardon De Duitsch-Csechische strijd doet zich zelfs in de muziekwereld voelen. De zang- vereeniging Hlahol te Praag zou in haar November-concert het zoogenaamde Duit sche requiem van Brahms uitvoeren. De re petition waren in vollen gang, maar moesten plotseling gestaakt worden, omdat het be stuur, onder de pressie vau zekere krin gen, besloot, dat het werk niet zou worden uitgevoerd. Rutland. Rome, 15 0ct. D© Czaar van Rusland zal Donderdag in Italië aankomen. Tengevolge van de onmogelijkheid om een nieuwen senaat van Finland naar den zin van de Russische regeering samen te stellen, onderhandelt nu de Finsche gouverneur- generaal met verschillende Russische staats ambtenaren over hunne benoeming tot sena toren van Finland. Als onder-voorzitter van den Senaat zal waarschijnlijk optreden Sewu- mow, thans directenr van een gymnasium. Egypte. De verlenging van de concessie van de 6uez-kanaalmaatschappij heeft nog niet haar beslag gekregen. Wel wordt daarover on derhandeld tusschen de maatschappij en de Egyptische regeering en schijnen de onder handelingen tot een gunstig resultaat te zul len leiden. De regeering zal de concessie, die loopt tot 1968, waarschijnlijk verlengen tot 2014, tegen uitkeering van 300,000 p. st. en toekenning van een aandeel in de winst. Allerlei. New-York, 15 Oct. Cook, die bege leid door het sub-oomzté van den Board of Aldermen naar de City Hall was gekomen, werd daar ontvangen door don waaraiemen- den burgemeester, die hem een schrijven ter hanxl stolde, waarbij hem het eere-burger- sohap van de stad wordt verleend als hulde voor zijn moed en volharding, waardoor hij het eerst „de sterreu en strepen heeft ge plant op den top van de aarde". Kopenhagen, 16 Oct. De Deen- sclio stoomboot Ribertus is lieden avond te Esbjerg aangekomen met vter man van de bemanning van oen Nederlandsche tjalk, die 23 dagen geleden Frederdksbad had ver laten voor eene reis naar Brake. De Riber tus had de tjalk in zinkenden toestand aan getroffen en de bomanning aan boord ge nomen vHet blijkt, dat in liet haarwaeohwaoer dat te Londen den dood vaai twee joaige vrouwen heeft veroorzaakt, benzinle zat. IX' slachtoffers zijn een 22-jarig jong meisje, dat zich bet haar liet wassohoa oa die 18- jarige dochter van de kapperevrouw. Beó- dea, moedor en dochter, liadköen rioh (Heer lijk gebrand in hun pogingen om dte vlam men te blusschon. Vermoedelijk is liet met benzin© verzadigde hoofdhaar Van dlo 22- iarige in brand geraakt, toon de gaspilt ïrn het ha ardroog toes tel wvrd aangestoken. Memphis, 15 Oct. In een kring- storm, die gisteren woedde in het westelijk deel van Tennessee, zijn verseheidone perso nen gedood, velen gewond en een aantal et «den en dorpen verwoest. De Staatscourant van Zaterdag 15 October bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen mr. J. A. G. baron do Vos van Steenwijk als griffier bij het gerechtshof to Arnhem benoemd tot directeur van liet poet- en telegraafkantoor te Franeker N. J. Buwal- da. thans te Doorn. alsnog benoemd tot plaatsvervangend kd der commiviie. die, te rekenen van 1 Aug. 1909, ge durende een jaar te Utrecht belast ie met hot afnemen van de practise!»© examens van arte, ver. meld in artikel 2 van de wet van 25 Dec. 1878 (Staatsblad no. 222) en welke commissie twens belast Ls met het afnemen van de practisch© exa mens van tandmeester vermeld in artikel 8 dier wet, dr. J. L. B. Engeilxard, arts te Utrecht; eervol ontheven van het gezondheidseinderzoek van uit zee te Helleroetsluis aankomende sche pen, de arts C Goedhart, aldaar, en met gemeld onderzoek tijdelijk tot wederopzegging belast, dr. J. H. Wees©link, te Hellevoet®]uis; goedgekeurd, dat J. M. van Oostrom Soede, burgemeester der gemeenten Groede en Nieuw, vliet, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier ge. meenten toestemming verleend aan J. J. van der Hooft, secretaris der gemeente St. Kruis, om te Aarden burg te wonen verlof verleend tot het aannemen van het kom- mandeurskrnis 1ste kbasse met de kToon der orde van Philips den Grootmoedige, hem door Zyne Koninklijke Hoogheid den Groothertog van Hes. sen toegekend, aan W F. Leemans, Koninklijk gevolmachtigde voor Nederland by de Centrale Commissie voor de Rijnvaart, oud-hoofdinspec teur-generaal van den Rijkswaterstaat, te War mond alsnog, met ingang van 13 Oct. tot 1 Jan. 1911, benoemd in den raad voor de scheepvaart: I. tot vast Kd, C. L J. KoWing. oud-scheeps- geaagvoerder, gemeente-havenmeester te Amster dam II. tot plaatsvervangend lid voor de vaste leden, R, Posthumus Meyjes, ge pens. luitenant ter zee le k'laase, te 's-Gravenhage; III. tot buitengewone leden: za. als scheepsbouwkundige voor de zeevissche- rij. J. Verwey, ie Vlaardingen; b. als machinist, J. Maandag, gepens. officier, machinist, te Amsterdam IV. tot plaatsvervangende leden voor de bui tengewone leden a. als schipper van de kleine vaart, H. Mul der. directeur van het Compact ,,de Eendracht", te Wildervaok b. als reeder van de zeerisecherij. Jan Schip pers, te Vlaardingen. De nieuwbenoemd© gouverneur-gene raal van Nod.-Indië vertrekt a. s. Woenfl dagochtend om 9 36 met zijn echtgenoot© per Holl. Spoor voor de aanvaarding zijner reds naar Batavia. Dte lieer Lovink zal op 5 Nov. a.s. zijn betrekking van directeur-generaal van Landbouw neerleggen. Na ongeveer twaalf jaar bij het Ne derlandsche Hof te zijn geaccrediteerd, ver liet gieter <be Turksche gezant, Missaik Ef- feudi, met mevrouw, de Residentie, om zioh te Parijs te gaan vestigen, waariieen hij met dfe-n Hollandse hen spoortrein wam 2.31 ver trok. In de eerste-klasse wachtkamer bevonden zidh een groot aan lal dames en hoeren uit de diplomatieke en hofkringen, om den ver- trëkkeadeu gezant en zijne echtgenoot© uit geleide te doen. Onder hen bevonden zaeh de minister van Buiten Lands ohe Zaken jhr. mr. De Marees van Swinderenbijna alle gezan ten van vreemde mogendheden te 's Gra- venhage en, voorzoover deze niet in de Resi dentie aanwezig waren, de zaakgelastigden of legatie-secretarissenbaron Miohiels van Verduynea, secretaris-generaal van het Hof van Arbitragejhr. mr. Ruyssenaera, oud- aecret aria-generaal van dat Hof, Neder- landsöh gezant in diisponibiliteitbaron Sirtema van Groves tins, grootmeester van het Huis van H. M de Koningin, en an dere leden van de hofhouding, bijna allön vergezeld van hunne damee. Aan de echtgenoot© van den gezant wer den verschillende bloemstukken aangeboden. Alle aanwezigen deden do vertrekkenden tot aan. dien tréin uitgeleid!©. Het nieuwgekozen lid der Tweede Ka mer voor Breukelen, de heer Monté ver Lo- ren, bevindt zich reeds sedert eenige weken in het buitenland. Het oud-raadslid Edersheim heeft voor oen nieuwe candidatuur in II en III te 's Gra-enhage bedankt. De reeds lang in voorbereiding zijnde bevorderingen onder de hooge en verdere officiersrangen van het leger zal binnen eenige dagen afkomen. Benoemd tot vaandrig de reserve-ser geant L. G. Tijs van het le reg. infanterie. De offioier van gezondheid O. I. L., M. Boen j ami n, Javaan van geboorte, die het vorig jaar hier te lande zijn artsexamen deed, promoveerde te Gent tot doctor in de geneeskunde. Hij is de oprichter van „Para Rdjctua", tijdschrift voor den voor- ui tstre venden Javaan. Prof. Ritzema Bos. Onder zeer veel blijken van belangstelling herdacht gister prof. J. Ritzema Bos, dinectteur van het Instituut voor Phytopathologie te Wa- geningen, den dag waarop hij voor 40 jaar liet leeraarsambt aanvaardde. Den geheel en dag stroomden de gelukwenschen toe uit binnen- en buitenland, van officieele licha men, van mannen op landbouwgebied en particulieren. In het morgenuur vertolkte de eerste-ad- bi stent vau het Instituut, dr. H. M. Quan- jer, namens het personeel de gevoelens van aohting en eerbied voor den persoon, van bewondering voor het wetenschappelijk wer ken van don jubilaris. Spreker wees er op, hoe hij zelf als het ware door zijn steeds meer en meer gevraagde adviezen is gewor den de vader van het thans onmisbare In stituut. Tegen 12 uur kwam het personeel van d'u tuin den jubilaris zijn gelukwenscihen aanbieden. Te 4 uur had eene officieele receptie plaats. Op de receptie welke gisterenmiddag gehou den werd, feliciteerde de inspecteur van het Landbouwonderwijs, de heer P van Hoek, den jubilaris namens den directeur-generaal van den Landbouw, den landbouwenden stand en namens het landbouwonderwijs. Uit de leeraren der Rijk6 hooge re land-, tuin- en bosch bouwsel jool kwam een comité hem gelukwenschen. De directeur dr. Bro kema schetste de loopbaan van den jubila ris en stelde diens wetenschappelijke ver diensteu in het licht. De burgemeester va i Wageningen noemde het eeu voorrecht dat prof. Ritzema Bos in Wageningen woonde Ten slotte dankte de jubilaris voor do hu> diging, die hij bescheiden afwees, mar waai door hij zeer was verrast. Hij hoopte dat zijn werk na hem in zijn geest zou wor den voortgezet. Des avonds werd een serenade met fakkel licht gebracht door de' studenten der Rijks hooge re land-, tuin- en boschbouwschool. G. R ij perman. De voorzitter van den Raud \au Toezicht op de Spoorweg diensten, du heer G. Rijpeiinan, heeft we gens gezondheidsredenen ontslag uit die be trekking aan II M. de Koningin gevraagd. De heer Rij perman w.*s reeds een j mu ziek Yad. De hoofd redacteur va® de N. R. Ct dr. J. Zaaijer Az. is voornemens op het eind van dit jaar zijn betrekking neer te leggen. Tot zijn opvolger, tegen 1 Januari 1910, is benoemd mr. G. G. van der Hoeven, lid vau de redactie dier courant. N. R. Ct. Een officier iu socia- listendienst. l>e „Bakktersboaidscou- rant" verneemt: Te Breda nwd drie jaden gebeden een bakkerij opgericht door leden van de Soci aal -Deniocratisclue Arbeiderspartij. Secreta ris-penningmeester is een aersye-l untenant dei- infanterie. Grondboringen. Sedert 1 October is te Enschedé gestationeerd, de heer P. Halfnagel Pzn., mijningenieur, di stricts ^geoloog der Rijksopsporing van delf stoffen. Deze verplaatsing van Winterswijk naar Enschedé houdt verband met een in te stellen gedetailleerd vooronderzoek in de onmiddellijke omgeving van Enschedé met het oog op daar eventueel te houden diep- bo ringen. Dergelijk vooronderzoek kan wel een geheel jaar in beslag nemen. In Buurse zal in het volgende jaar een boring beginnen. Postzegel-automaten. De heer E. J. E. Voigt, te Amsterdam, heeft aan B. en W. van Haarlem vergunning ge vraagd, om op vier drukke verkeerpunten in de stad postzegel-automaten en postbussen te plaatsen. De Kamer van koophandel al daar, om advies gevraagd, geeft in overwe ging afwijzend op dit verzoek te beschikken, omdat 't Rijk als alleenverkooper van post zegels de vergunning zou moeten geven. Bo vendien zorgt 't Rijk voor depóts voor den verkoop van postzegels. Sporto verdr ij ving. De commissie vtaln toezicht op liet mkidtelibaar onderwijs en dte Leeraren dier Hoogere Bur- gerscliool te Zutphen hebben een schrijven gericht aan oudiers of verzorgers van Leer lingen, waarbij zij ondier die aandacht bren gen dat de beoefening van die sport otnldlar de jongelui tegenwoordig te hoog wordt op- gewerd. „Lichaamsoefeningen" wordt in liet schrijven gezegd „hoe nuttig ook voor de ontwikkeling van onze leerlingen, moe ten niet overdreven worden. Voor veile lieer- li ngeu is de sport hoofdzaak, die studiie bij zaak geworden. De sport neemt al hun dJen- keu in beslag en het is vooral het deelnemen aan em liet bijwonlen van wedstrijden diat een hoogst nadeeligcn invloed oefent. De wed strijd met al den nasleep van dien schijnt hoofdzaak, de lichaamsoefening bijzaak te zijn gewordlem. „Ouders of Verzorgers wordt daarom dringend in overweging gegeven, dte overdre ven zucht naar sport, met name de deelne ming aan wedstrijden, hier en elders, met kracht tegen te gaan." Annie Besant. Annie Be- sarut, die prtesidente dier Theosofische VeToe- niging zal een bezoek aan ons land bren ger». Mevrouw Besanut komt van haar propa- gaimd<areis in Amerika, half October terug naar EngelandIn Chicago Leidde zij dezer dagen die jaarvergadering der Ameriikaan- sche afdeel in.g dier T. V Mevrouw Besant houdt op Zondag 24 en Maandag 25 October versohililtend© voor drachten in ons land, alwaar rij de gast is van die Nederlandse be afdleeling der T. V. Zondag 24 October 'e middags 3 uur te Haarlem ,wor lieden der T. V., in het Bron gebouw, onderwerp nog niet bekend. 's Avonds een openbare voordracht, even eens in bet Brongobouw, onderwerp: „The New Aera." Maandag 25 October spreekt zij te dan Haag, in Pulchri Studio, 's middags half 3, voor leden der T. V., onderwerp nog niiet bekend. Maandag avond 25 October een openbare voordracht in het concertgebouw (groot© zaal) te Amsterdam, onderwerp „The Co ming Christ", aanvang 8 uur. Na afloop dier Leden-voordracht te Haar lem zal door de Loge aldaar den Leden een thee worden aangeboden. Na Holland verWekt mevr. Besant naar Parijs en zal daar tot 3 November blijven. Vervolgens wil zij Lyon, Genève, Marseille, Toulon, Nizza, Genua. Milaan en Turijn (1012 November) bezoeken. Daarna gaat zij door naar Brindisi om aan boord te gaan maar Adyar (Theosofisch Hoofdkwar tier), om aldaar in December de jaarver gadering der Theosofische Vereeruiging te kunnen Leiden. Vervroegde winkelslui ting. Door die Zaanlandsche Handel s- verteniging is onder cle Zaandamsclue win keliers een onderzoek ingesteld naar de wen- schelijkheid van vervroegde winllcelsluiting, hetzij met of zonder inmenging van over heidswege. Van de 600 vragenlijsten, die voor dit doel wierden rondgezonden, wierden 182 stuks in gevuld terugontvangen. Van de 182 war en er ingevuld als abso luut tegen vervroegde sluiting 36; het getal voorstanders bedroeg derhalve 146. Hilervan verklaarden zich voor particulier initiatief 29bij voorkeur particulier ini tiatief 57, en voor wettelijke sLuting 60 winkel iers Werkloosheid te 'sGra- venh&ge. Op uitnoodiging van de hee- ren H. de Wilde en J. G. Kruis, respectie velijk voorzitter en secretaris van het ge meentelijk werkloozenfonds te 's Graven- hage, vergaderde Dinsdagavond een twintig tal heeren ter bespreking van de vraag, wolko maatregelen in den aanstaanden win ter genomen moeten worden ter bestrijding vau de gevolgen der werkloosheid. In zijn openingswoord herinnerde de heer De Wilde aan den arbeid van het vorige comité, het welk door zijn optreden versnippering van krachten voorkwam, dat het vertrouwen van do burgerij genoot ea zoo aan tal gezinnen de zoo noodige ondersteuning kon bieden. In verband met het feit, dat de malaise in de bouwv akken nog geenszins is geweken en tengevolge daarvan nu reeds bepaalde lijk bij de metselaars, opperlieden en stuca- doors. groote werkloosheid is waar te nemen, achtte spreker de oprichting van een comité voor dezen winter onvermijdelijk. Intusscben, geleerd door de ervaringen van den vorigen winter, meende hij op drieerlei de aandacht te moeten vestigen. In de eerste plaats behoort de arbeid van het op te richten comité zoo te worden geleid, dat het meest de aandacht wordt ge vestigd op de verzekering tégen de gevol gen der werkloosheid, opdat bij het onder steunen voor dezen winter het denkbeeld van sparen door de werklieden vooropstaat. Daartoe behooren de werkloozen-kassen, al of niet aangesloten bij het gemeentelijk Werkloozenfonds moreel en financieel te worden gesteund. In de tweede plaats zal een deugdelijke schifting tussclien vaste werklieden en losse werklieden noodzakelijk zijn, opdat ieder dezer beitde groepen afzonderlijk worde be handeld, en de beroepswerkloozen kunnen worden geweerd. In de derde plaats zal het noodig zijn, dat het onderzoek en de controle betreffen de de zich aanmeldende werkloozen, met de meeste nauwgezetheid zullen plaats hebben, waartoe deskundige personen zullen worden aangesteld, als controleurs en huisbezoekers. Spreker wees uog op het ingewikkelde van het vraagstuk der werkloosheid, daarbij herinnerende aan de praeadviezen en debat ten hierover in de vergadering van de ver- eenigiug voor staathuishoudkunde en sta tistiek. Ook op grond hiervan is de overtuiging gevestigd, dat meer nog dan de theorie en op zich zelf mooi klinkende beginselen de prac- tijk en de ervaring den weg hebben aan te geven, en ook met het oog daarop is de ar beid van het vorige comité niet zonder be- teekenis geweest. Er zijn toen ervarigen opgedaan, waar mede thans in hooge mate rekening zal en kan worden gehouden. Na het inleidend woord verklaarde de aan wezigen zich dn hoofdzaak voor hetgeen door den spreker was gezegd, waarna zij allen zich bereid verklaarden, op den aangegeven grondslag zitting te willen nemen in het comité. Vervolgens werd het bestuur samenge steld, dat alsnu bestaat uit de volgende hee ren H. de Wilde, voorzitter; jTir. mr. J. A. de Jonge, penningmeester; J. G. Kruis, secretaris; E. Deen, dr. F. van Gheel Gilde- meester, mr. S. J. R. de Monchy, E. Penn en J. R. Snouck Henkemans, terwijl de an dere leden van het comité zijn de heeren H. F. Boersma, P. A.. Haaxman Jr., A. M. J. v. Hellenberg Huber, L. Hoejenbos, M. J. Hoencamp, mr. S. J. Hogerzeil, A. Kruijt, mr. M. de Mos, baron A. J. C. van Pallandt van Neerijnen, C. G. Pauptit, C. D. Wesseling en J. E. v. d. Wielen. Besloten werd met algemeene stemmen den heer burgemeester uit te noodigen als eerevoorzitter van het comité te willen op treden De staking van het traw ler-personeel. Men meldt uit IJ mui den De voorstellen der reeders aan de sta kende stoomtrawleriaschers luiden, als volgt Punt 1 bemanning en kokDe reeders verbinden zich gedurende de 6 wintermaan den met 4 matrozen te varen. Het staat hun vrij gedurende de zomermaanden met minstens 3 matrozen te varen. Hierbij mer ken we op, dat thans reeds op het meeren- deel der trawlers met 4 matrozen wordt ge varen. Als kok zal steeds worden aangeno men een bevaren persoon boven 16 jaar, die een gage van minstens 40 gulden per maand zal genieten. Evenwel zullen ook oud-leerlingen der Vissdherijschool onder do 16 jaar kunnen worden geplaatst, mi*-, na afgelegde proeven van bekwaamheid. Deze zullen dan een gage tusschen 25 en 40 gui don ontvangen per maand. Punt 2, vrije voeding: Loonsverlhooging in den vorm van vrije voeding, kan niet worden toegestaan, daar de loonen reeds zeer hoog zijn en 't bedrijf geen verhooging toe laat. Wel willen zy overwegen, wat te doen is om de regeling der voeding te verbetoren. Punt 3, geen uitbetaling -n loon in her bergen en op verlangen wekelij'ksohe voor schotten, wordt toegestaaneveneens punt 4, 24 uur vrijaf na iedere reis, behoudens na korte reizen, van ten hoogste vier dagen. Punt 5. Niet uitvaren na Zaterdagsmid dags 12 uur en gedurende den Zondag wordt toegestaan, onder voorbehoud, dat dit niet zal geloen voor bovengenoemde korte reizen, en de trawlers voor een ander doel dan de viseoherij moeten uitvaren, als bij hulpver leening en andere dringende gevallen. Punt 6. Gratis verzekering tegen de gel delijke gevolgen van alle ongevallen, aan de uitoefening van hun arbeid verbonden, d. w. z. overlijden, invaliditeit en tijdelijke ongeschiktheid, wordt toegestaan, met uit zondering van de verzekering tegen tijdelij ke ongeschiktheid. Personen, tijdens de staking in dienst genomen, blijven gehandhaafd, terwijl de altakers na opheffing naai' behoefte zullen worden geplaatst. Over 'deze voorstellen wérd gister1 mididiag door de stakers vergaderd. Op de voorstellen, door de reeders gedaan, werd door de stakers als volgt besloten Op punt 1 nog geen beslissing te nemen, doch het besluit van een vergadering te Eg- mond af te wachten, om dat daar het meeste dekpersoneel woont. Genoegen wordt geno men met een kok op 40 gulden, mits ouder dan 16 jaar. De eisch van vrije voeding werd teruggebracht op vrijen middagkost en kruidenierswaren, en een voorloopige ver goeding van 30 cents per dag. Met punt 3 werd genoegen genomen. Gevraagd wordt 24 uur rust, na een reis van 4 of meer dagen en bij binnenkomen na Vrijdagmiddag 12 uur stilliggen tot Maandagmorgen. De verzekering wordt aanvaard, indien ze wordt aangegaan, volgens de bepalingen van de ongevallenwet. Voorts wordt geëischt, opheffing van verplichte deelname aan eenig ziekenfonds van een reederij. De eisch van erkenning der vakorganisatie werd terugge nomen, uit vrees, dat de onderhandelingen daarop zouden afstuiten. Wanneer geen schikking getroffen wordt, zal zeer waarschijnlijk Maandag door de reeders het geheele bedrijf worden stopgezet. Dit zal zeer ernstige gevolgen, ook voor den vischhandel met zich brengen. Van deze staking profiteeren nu reeds de Engelschen, die Vrijdagmorgen in grooten getale met smaks aan den visohafslag te IJmuiden waren. In de reedersvergadering van gisteren werd besloten, ondanks een warm pleidoo; van ds. Creutzberg voor de stakers, tot hand having van de voorstellen, door hen ge daan. Voor Maandag wordt een definitief antwoord verwacht. Verdacht ziekte ge val. Men meldt uit Gel derm alsen aan ae Arnli. Ct. Aan de grens dezer gemeente doet zich onder ernstige verdenking een geval van cholera voor. De uitwerpselen van den man zijn opgezonden naar Utrecht. Door den trein gedood. Op de spoorbaan van het emplacement van het Centraalstation te Amsterdam is een Zweedsoh matroos, beboorende op een in de Houthaven aldaar liggend stoomschip, door een trein aangereden. Zijn lijk werd net opengescheurden buik gisterenmorgen door een arbeider gevonden. -Automobielongeluk. Donderdagmorgen reed een van Hoensbroek komende automobiel bij de pachthoeve Mor genster in volle vaart tegen een gemetsel- den peiler, die omvervloog. Het voertuig zélf werd zwaar beschadigd en moest dioor paarden uit de brokstukken getrokken wor den. De ohauffeur, de eenig-inzabtende, wist zich door een koenen sprong te redden. (Limb. Koer.) Door oen molenwiek ge dood. Een 5-jarig knaapje, dat Woens dag te Moriaanshoofd (gem. Kerkwerve) dicht bij den in werking zijnden korenmo len speelde, kreeg een der wieken tégen het hoofd met het gevolg dat het op de plaats dood bleef. Picrinozuur-ontploffino- Zes personen gedoed. Op grond van deökunlddge inlichtingen en van het rapport, dat de korporaal Van Dijk van zijn bevindingen heeft ingeleverd, kan een speciale verslaggever van de Tel. hot volgende mededeelen Om het wnak te doen springen was Don derdagmorgen vroeg de barkas uitgestoomd met een vlet. Bij het wrak gekomen bleven de sleepboot en de vlet op een afstand. In de vlet zat de korporaal Van Dijk met twee manschappen. De barkas had tot taak, twee ladingen pikrine-zuur te brengen onder hert- wrak. Daartoe begaf zich een der manschap pen, een duiker, te water, om de twee ladin gen op de bestemd© plaats te brengen. Aan boord van de barkas bleef toen nog aanwezig een 'hoeveelheid pïkrine-ziuur van ongeveer 30 kilogram. Zooals gezegd bleef de korpo raal Van Dijk met twee kanonniers in de vlet achter. Dit is hun redding geweest, want waren ze ook aan boord van de barkas ge bleven, ze zouden ook thans hebben gerust in de golven, waar hun kameraden een zoo droevigen dood vonden. Terwijl de drie mensahen in de vlet zaten, gebeurde er plot seling iets verschrikkelijks, 't Was of ze heel even hun bewustzijn verloren. Ze hoorden een onbzettenden slag, een seconde. Ze zagen de golven van de zee op de plaats waar de 'barkas lag, plotseling tientallen meters hoog opschieten, wit-sohuimend. Toen werd hun vlet in de boogite geslingerd, maar sloeg ge lukkig niet om. Wat deed op hetzelfde oogen- blik korporaal Van Dijk? Hij zag, zoo ver klaarde hij hier aan den hoek, hij zag stuk ken ijzer van de barkas hoog opvliegen, ver weggeslingerd, naar alle kanten, en een on deelbaar oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest behoudend, sprong hij uit de vlet om zioh te redden. De andere twee man schappen, verbijsterd van schrik, bleven in de vlet zitten, die een seconde later weer rustig op de golven lag. 'Toen was de zee Stil, toen speelden de baren weer met de laatste zonnestralen, toen waren vele men- scihenlevens vernietigd. Nu is natuurlijk de groote vraag: hoe is het ongeval gebeurd? Wij vroegen er een deskundige na, die ons welwillend te woord stond. Met zekerheid, zeide hij, is er na tuurlijk niets te zeggen, de ware reden is met de ongelukkige slachtoffers in het graf verdwenen, maar het ongeval kan op de vol gende wijze zijn geschied. Het is mogel'jk, dat een van de twee zuurladingen, dj® de duiker onder het wrak mo©6t brengen, door de een of andere oorzaak is losgewoeld. Is dit het geval, dan is de lading, toen de bar kas zich van het wrak verwijderde, met de barkas weggedreven, maar nog altijd ver bonden door electrische draden, want de ont ploffing geschiedt door electriciteit. Toen zal het pikrine-zuur, terwijl het dus onder de barkas was, ontploft zijn eu tegelijk daar mee ontplofte de dertig kilogram, die nog aan boord was. Is deze oplossing de juiste, dan kau ieder begrijpen, hoe ontzettend de ontploffing is geweest, dan kan men zich ook voorstellen, dat er voor de arme slacht offers aan redding absoluut niet te denken viel. De minister van Oorlog heeft deu com mandant van het fort aan den Koek van Holland opgedragen aan de familiebetrek- kingén van de verongelukten bij de ontplof fing op de torpedobarkas in de Noordzee 's ministers diepgevoelde deelneming te be tuigen met het treurige verlies. Gisterenavond is aan het strand onder Wassenaar het verminkte lijk gevonden van deu sergeant-majoor Vreugdenhil. Het hor loge stond stil op half twee. Verder zijn ver schillende kleedingstukken en gereedschap pen aangespoeld. De barkas is nog halver wege aan het strand bij den Wassenaarschen slag zichtbaar en ligt gedeeltelijk op het wrak. Van deskundige zijde deelde men aan de Tel heden nacht mede, dat voor het werk, waarvoor de verongeluktte barkas was aan gewezen, het opruimen van wrakken, niet de marine-, doch de zoogenaamde landtorpedo-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2