advertentiënT Sociëteit Amicitia. „De Hagespelers," Gerookte Paling. H. KALTER. B. en W. besloten. XV. Voorstel van B. en W. bterta-rifentd© het personeel ter secretarie. Alsvoren wordit de wij zigiwg in de veror dening goedgekeurd. V. Idem 'beneffend'e die aamffteQiTfing van een gemlelentjelij'ken deurwaardler. Nadat de heer R ij k e n> s, als rapporteur van, de eerste afdiaeHng, voor een. nalatig heid in 't gerapporteerde zijn verontschul diging heeft aangeboden, wordt de aanstel ling alsvoren goedgekeurd. VI. Idem tot uitbreiding van dien dienst der gemeente-reiniging. Alsvoren goedgekeurd. VII .Idem naar aanleiding van een adres van den direcft-eur dier iburgtemvonxischool betreffende de salarisregeling. Alsvoren wordt besloten hierop afwijzend te beschikken. VIII. Idem betreffende een verzoek van de Ambachtsschool om subsidie voor dien ftVondteekencuTsus voor ambachtslieden Alsvoren wordt besloten een subsidie van f 350 toe te kennen. (Het Rijk geeft f 500.) IX. Behandeling van do adressen en voor stallen, betreffende de sala-risregeliag voor het personeel, verbonden aan het Lager On derwijs. De heer Gerritsen zegt dat het hem eanig9ziins als een verwijft heeft geklon ken toen B. en W. hem zedden dat hij met zijn voorstel betreffende de saflarisnegdl&ng op 't laatste oogenbtek is gekomen., maar spr. kan dit wederkeerilg'doen, als hij B. en W. attent maakt op de volgnummers 103 en 113 van de begrooting. Spr. stemt toe dat ©r verbetering in die salarissen is gekomen, maar ouderen hebben er niet van geprofiteerd Resu mieerandje acht spr. de bestaand!© tractementen onvoldoende, wat hem nog dui delijker is gebleken uit een vergeüijkenddn staat, waaruit mlen niet kan vindiein dat Amersfoort een schitterende figuur maakt.. Spr. blijft 2ijn voorstel volkomen handha ven en ifaoopt dat de raadslieden met hem erkennen dat de traktementen onvoldoende zijn. De heer Van E-s veld zou gaarne aan gegeven zien, waaruit die kostien ;kuum)ön worden bestnedien. Een voorste!" als dit, a bout portant ingediend, kan 'bezwaarlijk worden aangenomen Die heer Gerritsen. Uit saldo 1908. De heer van Esveld: Zoo'n post uit een saldo te vindlen acht i'k geen goedle basis. De heer Glerri teen vereenigb zich niet met de pessimistische beschouwingen van, B. en W. op finantiieeil gebied. Spreker meent dat met dien vooruitgang 'van Amers foort ook die inkomsten zullen stijgen. De heer Celosse merkt dien heer Ger ritsen op, dat met het. indienen vam. Oen dier gelijk voorstel de geheel© hegrooting im 'die war gestuurd wordit. In geen) geval' zijn we te voorzichtig en mogen geen wijsje! op die toekomst trlefldqenDe hleeir Gerritsen hleefib wel voorstielilen gedaan, maar die vam het diag. bestuur zijn nog niet door1 hem wiaer- legd. Betreffend d,e vergelijking met andere plaatsen merkt spr. op, dat de lie ven,s voor waarden niet overal gelijk zijn. Tem slotte meent spr., dat 't wel wat tegen die horst- gaat stooten, dat geregielld! één soort gemieen- te-amhteniaren ieder jaar' om salaris-verhoo- ging komt vragen. Heit voorstel' van B. en W. zou spr. gaarne gdhamdhiaiafdl zien. De hieer V an Kalken vindt den toe stand, dat oiudle onderwijzers het meeste sa laris krijgen,, niet recht. Er dient meer gelet te worden op 't geven van het onderwijs en daarnaar dïienit te worden betaald; niet maar 't aantal jaren d!at iema/nd wlerkzaa/m is. Spr, zal er geen voorsM van maktendoch' hoopt op dit idee laiber terug te komien. De heer Celosse toonit hiem 't moei lijke aan. van een rfegellitag volgens ditem ba sis. Nadat nog een korte discussie is- voort gezet, wordt het voorstel -Gidrrifeen in! s/tlem- ming gebracht en verworpen met 11 tegen, 5 stemmen. Vóór de hieeren Gerritsen, Van Duimen, Tromp van Holst, Rij kens en Ro- landus Hagedoorn X. Voorstel van B. en W. betreffende uithrleading van dien dienst van dje telefoon. B. en W. stellen voor met de Ned. Bledl. Telefoon-,maatschappij een contract aan te gaan, waarbij wordt overeen gekomen, dat de maatschappij zich verbindt tan! allen tijde miet uitzondenng van Zon- ©ra flaetstdjagem van 9 tot 11^ uur des voormiddags, en van 2 tot 10 uur dies namiddags, gedurendle het geheele otmaal die gelegenlheid te geven tot belt maken van verbindingen aam haar cen traal-bureau zullende wijdeiris de vaststel ling der dienstregeling in overleg met B. on W. geschieden. Door de gemeente wordt voor de uit breiding van den dienst ©ente vergoeding, berekend naar f 500 per jaar, aan de maat schappij betaald, tot dat het aantal aanslui tingen 250 bedraagt, zoodat deze vergoe ding niet meer betaald wordt, zoodra dit aantal bereikt is geworden imdieai dht aan tal in den loop van- een jaar bereikt wordt, wordit de vergoteding bekaaid tot het einde der maand, waarin hat genoemde getal' aan sluitingen bereikt is De lieer Gerritsen brengt dank aan B. en W. voorde royale wijze waarop deze zaak door Hen is opgevalt De Voorzitter dankt voor dleze aangename woorden, maar merkt daar bi) tevens op, dat de lieer Gerritsen zelf des tijds den stoot tot deze uitbreiding gaf. Z. h. #t. wordt het voorstel daarna aan genomen: XI. Voorstel van B. eta W. betreffen die gebruik van 'het perceel grenzende aan het stadhuis. Alsvoren aangenomen. XII. Behandeling van de Gemteemte-Be- grooting dienst 1910. Algemeene beschouwingen De heer van Kalken is over den toestand! te Amersfoort zeer pessimistisch gestemd ^n wijst op vele kleinere gebreken. Hij heeft zoo den inldruk gekregen van een gezin met, een smerige huishoudster aan *t hoofd. De plantsoenen o.a. noemt epr. schandelijk onderhouden, de straten zijn vol kuilen, voor 't marktwezen wordit niets gedaan, de visohmarkt met de daaromhteem liggende open geuten ziet er schandelijk uit Hij moet eerlijk verkHairtein, dat vroe ger alles beter was dan thans. Moge de nieuw» wtefthjoudar een echifce straatloopler worden, opdat hem al die WLeinere verbete ringen, welke aan te brengen zijn, niet ont gaan. Spr. hoopt dat bij een volgend© be- handieldng van de gemeente begroeting een deel van 't isaldo verkregen door helt terug genomen voorstel „Hof" daarvoor besteed zal zijn. De voorzitter zegt dat, hoewel de opmer kingen van den heer van K. hoofdzakelijk zijn voor den wethouder van P. W., hij zich er toch "ook ©en gedeelte van aantrekt. Spr. heeft nog gisteren iemand ontmoet, die d© plantsoenen roemde, 't Spijt hem dat de heer v. K. zóó ongunstig over Amersfoort denkt. De heer Gerritsen betreurt het, dat de heer v. K. dergelijke dingen in openb. zitting heeft gezegd. Spr. had .juist het tegenovergestelde willen verklaren. Als geboren Amersfoorter mag hij zeker wel meespreken, en dan moet hij erkennen dat alles een groot en gunstig verschil maakt met een twintig, dertig jaar geleden. Toch aan 't woord zijnde maakt de heer G. te vens van de gelegenheid gebruik nogmaals te wijzen op den gunstigen finantiëelen toestand van de gemeente. Naar zijn ge voelen moet de kleine burgerman met een inkomen van f 1000 a f 1200, tegemoet gekomen worden in de betaling van school gelden. Spr. zou daarvoor belaugrijke ver lagingen wenschen van schoolgeld of pro- gessieve schoolgeld-heffing. De heer Sanders acht de opmer kingen van den heer v. Kalken subjectief maar ziet ze gaarne hier besproken. De misstanden, die er zijn, hoopt hij als wet houder van P. W. systematisch te verbe teren. De heer R ij k e n s acht de geregeld te rug keerende waarschuwing aan het einde van de ontwerp-begrooting van B. en W. tamelijk overbodig. We geven hier nog vol strekt niet meer dan 't hoogst noodzake lijke uit. Bij een gelukkig terug geno men voorstel voor bestrating van den Hof dacht hij ten opzichte van B. en W. „medicijnmeester, genees u zeiven." Dat de uitgaven in de laatste jaren wat sneller zijn gestegen is zeer waarschijnlijk een gevolg van achterstand. Men is vroe ger te zuinig geweest; dit mogen w ij niet zijn ten nadeele van hen die na ons komen. Amersfoort is door de ligging voorbeschikt tot een aantrekkelijke plaatswillen wij het die aantrekkelijkheid doen behouden, dan dienen we met onzen tijd mee te gaan. Dit kost zeker geld. Niet moet het Dag. Best. waarschuwen tegen het doen van meerdere uitgaven, maar het moet vragen aan den raadzoek met ons nieuwe bron nen op, waaruit geld kan geput worden om aan den bloei van de stad te kunnen mede werken. Spr. meent dat een progressieve inkomstenbelasting en een verstandige ge meentelijke grondexploitatie daartoe veel kunnen bijdragen. iSpr. meent dat niet de behoeften geregeld dienen te worden naar het bestaande belastingstelsel, maar het be lastingstelsel naar de behoeften. Met enkele voorbeelden toont de heer R. vervolgens het voordeel van progressie aan en zegt dat het hem spijt, dat van het Dag'. Ijest. geen voorstel in, die richting te wach ten, .is. JNu, dan zal hij zelf trachten geest verwanten in den raad! te vinden, d'ie niet hem een dergelijk voorstel willen doen. De lieer van Duinen,. Naar aanlei ding 'van 't antiwoord' van B. en W. be-' treffende de H. B. S. wil ik opmerken dat zij spreken van een brief aan -de regeering, waarin, zij deze verzoeken, te willen mede werken op nader door hen aan te geven voorwaarden, tot overname van de II. B. >S- door het Rijk. Ik geloof dat de Raad ge heel onbekeudi is met die voorwaarden, en zou dus wenschen overlegging van de be trokken stukken aan den Raad. De Voorzitter zegt zul'ks. toe. De heer van Duinen. In heb verslag van de eerste aid1, van den Raad staat ten opzichte van grondexploitatie eene clausule, die dunkt mij niet weergeeft, datgene waar op het aan komt. Door één der leden is beweerd dat, waar grond-exploitatie in theorie heel mooi is, zij voor Amersfoort onpitvoeihaar is, 't welk dan "bewezen moet worden door den weini gen bouw, die op „den Berg" plaats heeft; en naar aanleiding daarvan is de conclusie opgesteld, dat de meerderheid van meening is, d'at, hoe mooi grondexploitatie in prin cipe ook moge rijn, thans geen terreinen tie krijgen zijn, die men met voordeel zou kunnen exploiteeren. In de eerste plaats kan van de uitspraak door eene meerderheid niet gesproken wor den, daar geen stemming plaats had. Dit zou ook niet kunnen, wijl niet het minste onderzoek plaats had. Maar ook 't (verloop van de gehouden dis cussie gaf mij niet dien indruk. Door mij is betoogd, dat 't niet ging de thejrie over grondexploitatie in die vergadering te be handelen, dat rij daarvoor te uitgebreid is. Daarna is door den voorzitter der afd. ge zegd, dat hoewel hij in principe voor gem.- grond-exploitau© is, hij toch niet kon méé gaan met het 6treven van sommige gemeen ten om gronden tegen eiken prijs in han den te krijgen, wat als onverstandig wordt aangemerkt. Daarna werd) door een ander gezegd, dat deze Gemeente nimmer het be sluit had moeten nemen om de gronden op „den Berg'' te verkoopen. Maar daarmode waren dan ook de discussies afgeloopen, zonder dat zij op mij den indruk maakten als in de conclusie van d©2e zaak in 't afd.- verslag is aangegeven. De daad van het verkoopen ivan gronden, op „den Berg", nu als onverstandig geken merkt, werd door de toenmalige leden van den Raad toch zeker gehouden voor een daad van wijs beleid. De gemeente had behoefte aan finan-cien voor noodige verbeteringen en de gelden, ingekomen door den verkoop, zijn daarvoor 'besteed. Over 't geheel oordeelen wij zacht over de handelingen van ons voorgeslacht, maar 't is /voor mij vrij zeker, dat zij, die na ons zullen komen, onze daden met een. stren gere critiek zullen beoordeelen, nu in zoo ruime mate gelegenheid wordt gegeven ken nis te liemen van de sociale vraagstukken, düe ook op Het gebied van Gemeentebestu ren zich naar voren, dringen. Want is in de eerste afd. besproken, dat in de eerste plaats de gronden op „den Berg" voor eene gemeentelijke grond-exploitatie in aanmerking zouden komen, dan wensch ik daar dadelijk bij te voegen, dat dit juist kan zijn uitsluitend met het oog op villa- bouw, sinds ik mij een weinig heb inge werkt in gemeentelijke grond-exploitatie, komt het mij voor dat, al moge 'fc waar zijn wat ik niet onderschrijfdat de grond exploitatie, de gemeente op „den Berg" verkeken is, er bovendien rondom Amers foort nog gronden genoeg liggen, die een gemeentelijke exploitatie zouden wettigen. Plaatsen wij ons te dien opzichte maar eens op het standpunt van hetjwoning-vraagstuk, dat in onze gemeente toch zeker nog niet is opgelost. In het program v. d. Vrijz. Dem. Bond lezen we daarover op pag. 53. „Uit het bovenstaande valt reeds af te leiden, dat het in het Belang van de tot standkoming van bouwvereenigingen alsmede om het bouwen door de Gemeente zelf te vergemakkelijken, waar zulks niet door vereenigingen geschiedt zeer ge- wenecht is, dat de Gemeente eigenares is van bouwterreinen. Op uitbreiding van het gemeentelijk grondbezit kan dan ook niet sterk genoeg1 worden aangedrongen. Ook daarom, wijl er geen beter middel is om aan de stijging der grondprijzen paal en perk te stellen. De Gemeente make dus een ruim gebruik van het recht tot onteigening, haar in de Woningwet geschonken. In het algemeen beijVere zich de Gemeente in de eerste plaats die gronden in handen te krij gen waarvan, in verband met den groei der gemeente en ihet uitbreidingsplan, te voor zien is dat zij binnen betrekkelijk korten tijd voor beschouwing bijzonder in aanmer king zullen komen en daardoor in waarde zullen stijgen. Geen beter middel dan dit, om de grondspeculatie met haar onge- wenschte gevolgen tegen te gaan en tevens het verstrekken van .grond aan 'bouwver eenigingen, op voor de Gemeente weinig be zwarende voorwaarden, in de hand te hou den." M, de V. ik wensch het hierbij te laten en vermeen daarmee ook beantwoord te hebben de houding van B. en W. in haar antwoord op de afd. verslagen. Alleen wil ik hier nog opmerken, dat m. i. B. en W. zich niet op een juist stand punt plaatsen. Zij willen n.l. op de schou ders van den Raad leggen, datgene wat be hoort tot de competentie van B. en W., beschikkende als zij kunnen over een staf van ambtenaren. Van den Raad zoude, dunkt mij, slechts een motie kunnen inkomen, waarin de wensch werd te kennen gegeven en waarbij het Dag. bestuur werd uitgenoodigd de stappen te doen die leiden tot eene ver standige grondexploitatie. De heer Sanders zegt het gevoelen van den heer Van Duinen geheel' te deelen. Maar wijzende óp Amsterdam, toont hij aan hoe voorzichtig men moet zijn. Doet een gunstig geval zich echter voor, dan zal de gemeente goed doen met terreinen tot zich te trekken. De 'heer Celosse meent, dat de heer Rij- kens zich niet zoo aan het woprdje „voor zichtig" behoeft te stooten. Het 'was in het geheel de bedoeling niet om de goede ver standhouding tusschen B. en W. en den raad te storen. De heer Rij kens zegt dat j uist het ieder jaar weer voorkomen van ditI woord hem heeft gehinderd, 'fc Wordt zoo langzamer hand als in de fabel, telkens roepen: „de wolf komt", totdat niemand het meer ge looft. De heer Van Duinen betreurt het, dal met het terugnemen van 'liet voorstel van de bestrating van „den Hof", ook het voor stel tot rioleering is meegegaan. De post, uitgetrokken voor het laatste, zou hij niet afgeschreven willen zien. De heer Sanders deelt mede, dat aan een algemeen plan van rioleering wordt gewerkt. Later kan dan het eerste gemaakt worden wat 'hot eerst noodig is. De heer Gerritsen heeft niet den indruk gekregen, dat er bij de reiniging geld is uitgetrokken voor de verhooging van de werkloonen der arbeiders. De voorzitter zegt, dat een algemeene wij ziging bij het Dagelijksch bestuur in behan deling is. Hij hoopt dat ten spoedigste dit aan den Raad kan worden aangeboden. De heer Oosterveen vraagt of bij de herstelling van den werfmuur dubbele aanbesteding zal pluata hebben. Tevens wil hij verbreeding van den weg aanbevelen. De heer Sanders licht den "heer Oos terveen hierover in. Bij volgnummer 166 zegt de heer R ij- k e n s het navolgende Mijnheer de voorzitter. Alvorens ik ga uiten, wat ik meen te moeten zeggen, wensch ik nadrukkelijk te verklaren, dat ik niet beoog eenig persoon onaangenaam te zijn, maar uitsluitend op bet oog heb wat m. i. een gemeentebelang is. Zooals we weten worden de armlastige patiënten der gemeente verpleegd in het St. Eilisabeths gast- of ziekenhuis. Het ziekenhuis is hier dus leverancier van de gemeente. Nu is de gewone loop van za ken in het dagelij ksch leven, dat de klant bepaalt hoeveel hij vara, dien leverancier wil beta-elckem doch nergens en. nooit schrijft dte leverancier voor hoeveel de klant van hem betrekken moet. Toch is dit hier het ge val. Immers de directeur van het zieken huis kan hier bepalen, tot op zekere hoogte altijd, hoeveél gemeentelijke patiënten in dat ziekenhuis zullen worden verpleegd. Nu wil ik gaarne aannemen, dat de tegenwoor dige directeur van die positie geen misbruik maakt, maar als wij die combinatie laten voortduren leiden wij hem in verzoeking en zou de gemeente mede door onze schuld nadeel kunnen lijden. Het doet mij dan ook genoegen, dat B. en W. het met mij eens zijn, dat het niet gewensoht is dat die combinatie bestaat. Alleen laten zij het aan ons over die com binatie nog tot 2 Maart 1911 te doen voort duren of er terstond een eind aan te maken. Wel mijnheer de Voorzitter, het komt mij voor, dat ieder, die eenmaal van het verkeerde dezer combinatie overtuigd is, onverantwoordelijk zou handelen, als hij die nog langer liet voortbestaan. Ik heb derhalve de eer dé volgende motie aan den Raad voor te stellen „De Raad gelezen de discussies in de tweede afdeeling, gehouden in zake de al of niet wenschelijkheid der combinatie van de betrekkingen van gemeente-ge neesheer en directeur van het St. Eli sabeths gast- of ziekenhuis gezien het advies van Burgemeester en Wethouders in deze zake oordeelt genoemde cambinatie onge- we nscht, noodigt het Dagelijksch Be stuur uit ten spoedigste een voorstel in te dienen tot wijziging in dien geest der betrokken instructie en na vaststel ling daarvan een oproeping van sollici tanten te doen naar de betrekking van gemeen tegemteesheer De heer Plomp vraagt wat te doen na aanneming van de motie. De directeur heeft dan toch nog geen ontslag. De heer Rij kens zegt, zich voor te stellen dat wanneer de Raad de motie aanneemt, de geneesheer wel ontslag zal nemenan ders zijn er nog middelen De Voorzitter wil de motie in een vol gende zitting behandelen. De lieer Rijkens wenscht behandeling ui deze zitting. De heer Van Kalken spijt het, dat de heer Rijkens dit nu aanhangig maakt. De heer R. doet daarmee onnut. Toegevende dat de heer Jorissen een consciëntieus man is, vreest hij voor de toekomst. Daarmee komt de heer R. op een gevoelig plekje Ge- neesheeren zullen huiveren om arme zieken spoedig naar het ziekenhuis te zenden. De heer R. doet er onnut mee, omdat de een dracht in den Raad geschaad kan worden door persoonlijke kwesties. We moeten een drachtig samenwerken. De heer Rijkens valt me tegen. De heer Plomp zegt, dat, afgescheiden van de vraag of het al dan niet aangenaam is voor een der raadsleden, de zaak hier be handeld moet worden. Hij wil dit echter niet doen, zooals de heer Van Kalken is begonnen. Spr. kan nog geen besluit ne men, alvorens hij zich geheel ingewerkt heeft Hij verzoeat B. en W. alle gegevens voor den Raad beschikbaar te «tellen, op dat ieder raadslid zich een oordeel kan vormen. De heer Rijkens zegt niet met den heex Van Kalken te willen discussieeren, daar deze er het persoonlijk element in wil men gen. Wel verzoekt hij voortaan verschoond te blijven van raadgevingen van den heer van Kalken aan zijn adres. Wat betreft het niet aanwezig zijn van den heer Jorissen, Spr. vindt het beter dat dit juist zoo treft. Het medestemmen is trouwens toch bij de wet verboden. De heer Veis Hein wenscht zich ook eerst een overtuiging te vestigen, al voren-s een beslissing over de motie te nemen. De heer Kroes meent dat het door den heer R. gesprokene alleen een beschuldi ging kan zijn. Spr. vraagt of de heer R. fouten kent vna den geneesheer-directeur, zoo ja, laat ons die dan -eerst onderzoeken en in een volgende zitting een beslissing nemen. De lieer Hamers sluit zich aan bij het ge sprokene van den heer Kroes. De heer Rijkens zegtde heer Kroes wil me verleiden om iets van don heer Jte zeggen, ik wil echter zakelijk 'blijven. Er is hier één persoon die twee belangen moet be hartigen en dat is niet juist. Na korte discussie neemt de heer Rijkens genoegen met de behandeling in een volgende vergadering. Daarna wordt de geheeLe begrooting met algemeene stemmen aangenomen. XIII. Voorstel van Burg. en- Wertih. tot hiet govern van eervol ontslag ftaUi Prins als onderwijzer aan die school aan de Hellestraat. Z h,. st. of d. wordit düt ontslag eervol verleend, ingaand© 15 November a.s. XIV. Voorstel van Burg. en, Wöthi. tot het geven nan eervol ontslag aam A. A. Verburg als onderwijzer aan die school in die Koningstraat». Alsvoren verieand m|et inging van 1 De cember a.s. XV. Voorstel van Burg. ©n Weth.. tolt het geven van verlof aan d(e onderwijzeres M. G. C. Beek. Alsvoren wordt een verlof verleend van 12 October tot 12 November. Tevens worden B. en W. gemachtigd In een tijdelijke leerkxladht te voormen. XVI. Voorstel van Burg. en Wetih. tot helt geven van verlof aan de ouder wijaeres C. Holsteyn. Alsvoren wordit aan deze ohdlerwij zertes nogmaals een verlof verleend thans tot 16 November a.s. XVII. Benoeming van een Leeraar in d|e wiskunde aan de Burgeravondschool Op de aanbeveling komen voor de- h.h. S. P. Slagter en C. A. Heuniks. Benoemd wordt de lieer 8. P. Slagter met 14 van de 16 stemmen. XVIII. Vaststelling van jaarwedden voor personeel aan de Burgeravondschool. Z. h. s. o fdriscussie vastgesteld overeen komstig het- voorstel van B. en W. IX. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener railing van gTond met den heer A. M. Tromp van Holst-. B. om W. zoggen in hun advies: Wij ontvingen van den lieer AMTromp van Holst het verzoek een© ruiling tus schen die geiraeewte en. lnem te willen bevor deren tengevolge waarvan een bet/ere grens scheiding zou kunnen verkregen w-xrtlen tufiscben de tertreinleii van adressant era de gemeente. De grenzen aan de Westzijde van hiet landgoed „Birkhoven" loopen. aeer onre gelmatig «en willekeurig, zoodat het van be lang is, hierin verbetering te brengen. Door de voorgestelde ruiling kan een rech te grom? worden verkregen. Volgens eene dergel ijk© ruiling zal die gemteente verkrij gen 2135 vierk. M. en daarvoor afstaan 2135 vierk. M. De waarde van de te ruilen stukken weegt naar ons oordeel geheel te gen elkaar op. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de Commissie van bijstand in het beheer van, Birkhoven zich met dit voorstel veroenigt, en dat de heer A. M. Tromp van Holst de ingevolge artt. 1506 en 1582 van het Bur gelij k Wetboek vereischte ontheffing ver kregen heeft. Met algemeen© stemmen wordt tot rui ling besloten. (De heer A. M. Tromp v. Holst onthoudt zich van stemming). 20. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver huring van 2 woonhuizen aan de Kamper- binnenpoort. De heer van Duinen zou gaarne nu reeds de Kamperbinnenpoort verbreed zien voor zoover de eigendommen van de gemeente dit toelaten. De voorzitter wijst er op dat de verhu ring maar voor een jaar as, en dat binnen dien tijd daarmee toch nog met kan wor den begonnen. Z. h. «t. wordt daarna het voorstel om de beide huizen te verhuren aangenomen. 21. Voorstel van Burg. en Weth. tot be legging van gelden van het fonds voor on derhoud van overgenomen straten enz. Alsvoren zonder discussie overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. 22. Vaststelling van bet 2e aanvullings kohier inkomstenbelasting, dienst 1909. Alsvoren vastgesteld tot een bedrag van f 762.75 23. Verleenen van afschrijving inzake in komstenbelasting wegens vertrek en overlij den, dienst 1909. Alsvoren verleend! tot ee nbedrag van f 1055.45. Niets meer aan de orde zijnd© 6luit de voorzitter na de gebruikelijke rondvraag de vergadering. Bij Kon. Besl. zijn o. m. benoemd.: tot luitenant-generaal, commandant van het veldleger, de generaal-majoor W. A. T. de Meester; tot kolonel-commandant van bet 5e regi ment infanterie de luit.-kol. F. H. W. H. Bpieringhs van het instr.-bat. te Kampen tot luit.-kolonel de majoor H. J. Indeweij van het 5e reg. inf. tot kapitein de le luitenant C. C. de Gelder van de Militaire Schooloompagnie van het 5e reg. inf. tot kolonel de luit.-kol. Luber, directeur van den hoofdcursus, en tot kolonel-com mandant van het 6e reg. inf. de luit.-kol. P. G. Weuringh. De gunstige indruk, Maandag bij de opvoering van de Dollarprinses in Amicitia gemaakt door het Nederl. Operette-Ensem ble, dir. de heer Alph. Janmart, is gisteren nog versterkt bij de vertooning van de „Geisha", Japansche operette in 3 bedr. van Sidney Jones. Het was weer een gloed© voorstelling. Het succes van den avond: was ongetwijfeld voor Corry Pinksen, de echte geisha O mimosa San, d© zangeres van 'het Theehuis, die de haar toebedeelde zware rol op alleszins verdienstelijke wijze heeft ver tolkt. Allerliefst klonken de door haar ge zongen liederen, bevallig was haar actie, keurig zag zij er uit in haar schitterend geel zijden kimono. Met haar dienen we d'adélijk mevrouw Samethini te noemen, aan welke de rol va» Molly Seamore was toebedeeld. Als zooda nig en als pseudo-geisha heeft zij de toe schouwers voortdurend bekoord', zoowel niet haar aardige coupletten als mét haar gra cieus© Japansche dansen. De heer Jan Groot veld is 'n ouwe rot, die zich zoo ongeveer in alle rollen tehuis ge voelt, behalive misschien, in die van 'n ver liefd jongeling. Maar als we ons herinneren hoe hij reeds jaren geleden Pietje Buk speelde, dan staan we er over" verbaasd hem thans nog als 'n jottge kerel met groot© le nigheid! een Chineeschen dans te zien uit voeren. Hij is izonder twijfel de beste acteur van Janmart's goed Ensemble. De heer Rentmeester, wien voor d© regie een woord! Van warmen lof toekomt, ver dient tevens wel een complitnent voor d© wijze waarop hij Markies Imari gisteren) avond speelde. Het tooneel zag er keurig uit, het was wat men noemt „goed aangekleed". Wan neer men nagaat het groot aantal personen, d'at het soms bevatte, dan -zou men tot de conclusie komen dat zij, die telkens spreken van „het kleine tooneel in aanmerking ge nomen", er toch wel 'n beetje erg klein idee over hebben. We twijfelen er niet aan of velen zullen het Nederl. Operette Ensemble hier het vol gend jaar .gaarne terugzien. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen ran 27 October 1909. M'degedetld door het Kon. N'J Me1nrt,t„,u te de Bilt. Hoogste barometerstand 771.0 te Horta; laagste 740.9 te St. Matthieu. Verwachting tot den avond van 28 Oct. Zwakke tot matige O tot N.-O. wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag en Zaterdag 8 uur, Komedie-Voorstellingen van onder leiding van EDUARD VERKADE. Prijzen f 1.50 (leden f 1.25) f 0 75 en f 0.40. rinaisbeopr. half één. Zie de aanplakbiljetten. Heden weder verkrijgbaar: Echte Hollandsche gerookte Paling, uit eigen Rookery. Concurreerende prijzen. Standplaats Havik, over den Heer Van Veen. Aanbevelend Let i. v. p. op naam en atandplaata,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3