- ret; financiën Costineeco; buitenlandsche zaken Djuvara; justitie Stel i an openbare werken Mortzauoorlog generaal Croini- ceanolandbouw Alex Costinesco; nijver heid Michel Orleans. Rusland. Petersburg, 12 licv. Voor de heden avond gehouden zitt ag van de Rijks- doenia stond de verkiezing voor het pre sidium op de agenda. De cadetten, de ar- beidsgroep en ue sociaal-democraten ver klaarden, dat zij zich van stemming zouden onthouden, daar het presidium de belangen van de minderheid niet voldoende heeft be hartigd. Tot president van de Doema voor het nieuwe zittingsjaar werd herkozen de heer Chomjakof met 212 stemmen tegen 93 en tot oudsten vice-president vorst Wolkonski. Ter vervanging van baron Meyendorff werd als tweede vice-president gekozen de Octo- brist Scbidlowski. Do Doema heeft lset wetsontwerp tot in voering van de voorwaardelijke veroordee- luig aangenomen. Hot ontwerp bevat ook artikelen, waarin die voorwaardelijke ver- cordeeliug tot politieke misdaden wordt uit gestrekt. Die artikelen zijn. door de rechter zijde heftig bestreden. In don vorderen loop der zittdmg is de interpellatie der so»ciaal-democraten behan deld over de ontbinding dier vakrvereenigin- gcn. De adjunc; van deu minister van bin nenlandse hc zaken, generaal Koerlof, wees op het revolutionnaiiro on staatsgevaarlijk© karakter dier vereenigingen, welke de ont binding noodig gemaakt Imd. Kreta. Volgens mededeel in gen van die Times, zal dv Engelsche regcering in overeenstonuniug n»et do andore beschermende mogendheden de laatste Turkse he nota in zakie Kreta af wijzend beantwoorden., omdat eeno verande ring in den tegenwoordigen toestand op het eiland Kreta tot nieuwe ongeregeld!«eden in bet Oosten aanleiding zou geven. De Konstauunopelsche correspondent van de Frankf. Ztg. verneemt hetzelfde ten aan zien van de Russische regeering, gevolgd door de Fransclue en de Italiaansche, bene vens dat de Porte met deze beslissing ge noegen zal nemen en voorLoopdg niet meer op de Krota-kwestie donkt terug fle komen. Griekenland. De lioogore marine officieren liebben zich als particulier betrokkenen bij de strafver volging tegen Tybaldos aangesloten, aan voerende dat de muiters gepoogd liaddea ze uil hunne posten te verdringenEeuigeder hocgeren officieren worden naar men uit Atne aan de Voss. Ztg. meldlt verdiacht oene nieuwe beweging onder de marine-of- ficierc-u te beramen, waarom ze onder ge heim toezicht zijn gesteld. Intusschen is het uitbreken van eene nieuwe revolutie hoogst onwaarschijnlijk, daar de regeering voor ecnigo diagen hét bevel over de drie panteerschepen nieuw bezet heeft, met offi cieren, die den bes taanden wettel ijken toe stand voorstaan. Alle jongere zeeofficieren, welke de hen dooi' Typaldoe voorgelegde verklaring on- nuddelijk voor hot uitbreken der muiterij hebben onderteekend, zonder evenwel aan de muiterij zelf deel te nemen, zijn uit de hech tenis ontslagen. De minister van oorlog Lapathdotis, heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij d© bevordering onder die marine-officieren voortaan tweemaal per jaar, in pLaats van eenmaal, gelijk tot dusver, zal geschieden. Parei* ,,De Russische regeering zoo schrijft het Engelsche ministerieele orgaan Daily News" - „staat op het'punt een stap te doen, die zelfs de meest lichtgeloovige vrien den der Russische politiek niet met een ge ruststellend redeneeren kunnen goedpraten. Zij heeft besloten niet alleen den aftocht der legerafdeeling uit te stellen, welke van Kas win uit Teheran beheerscht en do vrij heid van 't eerlang bijeankomende parlement bedreigd, doch ook besloten nog een andere afdeeling naar Ardebil te zenden, om den stam der Sjahsewennen te onderwerpen. Het voorwendsel voor dezen stap, welke zelfs het Nowoje Vremja als een ongerechtvaar digd ingrijpen in de Perzische aangelegen heden qualificeert, is de bezetting van Ar debil door de Sjahsewennen". Dat Rusland hierin niet te goeder trouw is, toont het Engelsche orgaan als volgt aan,,In do eerste plaats heeft Rusland zooveel schuld aan de tegenwoordige verwikkelingen ais geen enkele andere partij. Sedert het begin van dit jaar waren de Sjahsewennen reeds onrustig, zooals ze trouwens gewoonlijk zijn. Zij vormden echter eerst onlangs een ern stige bedreiging voor Ardebil. toen Rus land hen in Rak him Khan een aanvoerder verschafte Deze beruchte roover was in Russische gevangenschap geraakt, doch werd in September tegen een borgstelling van 20,000 in geld en 180 kameelen op vrije voeten gesteld. De Russen kenden den man zoo goed als maar iemand, doch lieten hem met voorbedachte rade vrij, ten einde verdere verwarring te stichten Hij is het dan ook geweest, die Ardebil bezet heeft. Wanneer, gelijk de berichtgever van de Times meldt, ieders Pers overtuigd is dat Rusland in stilte in Aserbaidsjan onlusten heeft gesticht, om een voorwendsel voor ge wapende tusschenkomst te hebben, zal men moeten toegeven, dat deze argwaan niet on gegrond is, te meer, als men zich herinnert dat reeds voor vele maanden Rusland het voornemen koesterde zich van de wegen om Asterabad en Ardebil meester te maken en ze bezet te houden. En verder worden de Russische troepen niet uitgezonden om het leven der vreemdelingen te beschutten De wacht van het consulaat te Ardebil is reeds aanmerkelijk versterkt en de Russische con sul verklaart zelf dat er geen gevaar dreigt. Het doel der expeditie is, zooals openlijk verklaard wordt, de Sjahsewennen vrees in te boezemen, met andere woorden uitgebreide militaire operaties op Perzisch grondgebied tegen Perzische onderdanen uit te voeren. De berichtgever van de Times in Teheran meldt, dat het te betreuren is, dat men den Perzen de gelegenheid o neemt de aange legenheden te Ardebil zelf te regelen en de nieuwe regeering het prestige te verschaf fen, hetwelk een nederlaag der Sjahsewen nen met zich zou brengen Dat is waarheid, doch slechts een klein deel der waarheid. Rusland's ten «enenmale ongerechtvaardigd optreden is een zware slag voor 't gezag der nationalistische regtering, op welke de blaam zal komen te rusten, dat ze niet Ue neder zetting \an verdere Rus ische troepenafdee jingen heeft weten te verhinderen. Want dat deze troepenafdeelingen voor otibepaal- den tijd in het land zullen blijven, weet Perzie uit bittere ervaring. De nationalistische regeering en het na tionalistische parlement verdienen de sym pathie van alle vrienden van Perziè. Het j lot van Perzie ligt in hunne handen en de nationalistische regeering heeft bewezen dat het waardige handen zijn. Gedurende de wei nige maanden harer machtsuitoefening heeft deze regeering een merkwaardige ijver en beslistheid aan den dag gelegd en heeft ze, ondanks buitengewone moeilijkheden, veel verricht. De richting welke Rusland tegen woordig dreigt in te slaan, kan er slechts toe leiden Perzie's vooruitzichten, om zich door eigen kracht te herstellen, ernstig a- deel te berokkenen. Dat is wellicht de be doeling der reactionnaire elementen, die tegenwoordig in Rusland heerschen". lie Daily News betuigt vervolgens haar sympathie met alle wedergeboren, onafhan kelijke Perzen en spreekt tegen de voorge nomen Russische expeditie een krachtig veto uit. Hot Petereburgsohe Telegraaf agentschap verspreidt het volgende bericht: Naar aan leiding van het in Ardebil ontvangen be- ricirt dat de Russische troepen in opmarsch zijn, besloten de aanvoerders der Nomadbn- s te manen, den door hien benoemden goiu- verneur Gassar Kban in de stad achter te laten en zich in een kamp nabij de stad t» vereenigen. Rakhim Khan blijft de uitle vering van de in het Russische consulaat gevluchte personen verlangen, heeft echter de Russische regeering de verzekering ge geven van zijn verknochtheid. De inwo ners van Ardebil zien die nadering der Rus sische troepen met verlangen tegemoet en spreken voor liet meerendeel den wensch uit Russische onderdanen te worden. Hei laatste leest men niet zonder oen glimlach. Nogmaals: Het bericht is van Wet Petersburgsohe Telegraufagentschap, dat of ficieel Rusland's optreden moet goedpra ten. AlloM. Do Steinheilzaak. Het requisitoir. vMr. Trouard-Riolle heeft Vrijdag zijn requisitoir ten einde gebracht met een, naar het Reu ter-telegram te oordeelen, niet zeer gelukkige peroratie. In de zaal toonde men zich misnoegd. Buiten was het publiek tot een ontzaglijke menigte aangegroeid. Mevr. Steinheil was bleek, zag er uitge put ui'. De advocaat-generaal begon met een uit voerige beschrijving van het tooneel der mis daad gelijk hij het noemde, en schetste ver volgens de ontdekking van het vreeselijke drama door den knecht Couillard. Diens woorden boezemen het incest volmaakte ver trouwen in en aan ziju verklaringen hecht de adv.-gen. het grootste belang. Ook zijn zij ten deele volkomen bevestigd door den in genieur Le Cocq. Van inbraak vertoonde de woning geen spoor. Do schoonbroer van mevr. Steinheil was in het bijzonder getroffen door alle ont stentenis van eenig teeken dat er werkelijk, gelijk de beschuldigde had voorgegeven, in brekers waren geweest. Haar verhaal van den diefstal van 6000 frs., die eenige dagen tevoren door den hoer Steinheil van het Credit Lyonnais zouden zijn gehaald, was onwaar, aangezien daar geen deposito lag. Breedvoerig besprak hij daarop de vele tegenstrijdige verklaringen der beschuldigde. Een nauwkeurig onderzoek van de zijde van het O. M. had aangetoond, dat de diefstal der juweelen verzonnen was. Mr. Trouard kwam nu aan de dood van mevr. Japy, volgens dr. Balthazar aan ver stikking overleden. Zij was gebonden na haar dood. Ver\olgens sprak hij over de veinzerij der beschuldigde. Zij werd eerst ongerust en terneergeslagen toen, vier maanden na de misdaad do nasporingen der politie betref fende de drie mannen in lev iet en mantels en de rosse vrouw niets opgeleverd hadden. Met verheffing van stem verweet daarop mr. Trouard-Riolle der beklaagde haar ach tereenvolgende onrechtvaardige beschuldi gingen van onschuldigen, zoo van Couillard, in wiens portefeuille zij de parel verstopte. Terwijl de advocaat de reeks van leugens der beschuldigde in het licht stelt, maakt deze teekenen van ontkenningmen hoort haar dof kreunen. Vooral de herinnering aan den bef aamden nuit des aveux, waarin Mariette Wolff aan haar meesteres belooft, niets te zeggen en alles te ontkennen, schijnt de beschuldigde vreeselijk te hinderen. „Zij wil de waarheid niet zeggen omdat zij schuldig is", roept de advocaat-gen. Na een korte pauze herinnert mr. Trouard aan mevr. Steinheil's ontboezemingen aan twee medegevangenen. „Waarom dio niet als getuigen opgeroepen!" vraagt mr. Aubin, waarop mr Trouard antwoordt dat zij bij de instructie gehoord werden. (Gemompel). Dar. herinnert de advocaat-generaal aan den negatieven uitslag van het onderzoek naar don diefstal der levietenmantels uit het Theatre Hébreu en vraagt ten slotte of de beklaagde het denkbeeld der mise en scène van den moord niet ontleend heeft aan het geen er in 1885 gebeurde te Montébiard in de gemeente Beaucourt, waar mevr. Steinheil geboren is. Ook daar een poging tot moord, gepaard met gesimuleerd vastbinden. Dio zaak maakte destijds groot gerucht en mevr. Steinheil, die toen 16 jaar was, moet er van gehoord hebben, wat zij thans ook moge zeggen. ..Waarom", zoo riep de ambtenaar van het Openb. Ministerie ten slotte uit, „gaat gij tegen onschuldigen tekeer, indien gij u zelf niets te verwijten hebt!" Ten slotte verzocht bij aan de leden der jury zijn conclusie „schuldig" door hun vonnis te bevestigen. In <fe zaal hadden verschillende manifes taties plaats, waarop de president d'e betoo. gers uit de zaal liet zetten. De zitting werd vervolgeus onder alge.neene opgewondenheid gesioten. Heden pleidooi vau den verdediger. vDe moord te Sint -Anna. Het parket van Dendermonds ie, meldt het „Hbl. v. Antw.vergezeld vaji twee ge- neesheeren, andermaal naar het huis der misdaad gegaan, voor de lijkschouwing van het slachtoffer, vrouw Ceulemans. Hun ge volgtrekkingen waren de kardoezen, die te gelijkertijd waren afgeschoten en den sche del hebben afgerukt. Wat den verdachte betreft, deze blijft volhouden dat hij gehandeld heeft in een I aanval van slaapwandeling. Niettegenstaande de dringendste vragen, blijft hij volhouden dat hij eerst- een half uur later is wakker geworden. Deze bewaring komt zeer onwaarschijnlijk voordoordat hij na het lossen van het schot met zijn vader heeft gesproken, hei gevecht met zijn vader, enz. Ook schijnt de jongen geen buitengewone 6mart te onder vinden door dit vreeselijke drama en ver haalt hij de kleinste bijzonderheden met e©n ongehoorde juistheid, iets wat door de geneesheeren met verbazing wordt gehoord, want bij slaapwandelaars heeft men altijd waai genomen, dat zij zich niets meer of heel weinig weten te herinneren, wat er bij hun. slaapwandelen is geschied. Marseille, 12 Nov. Nieuwe aard schokken werden Woensdag avond gevoeld in den omtrent van Provence, waar op 11 Jüni de bekende ramp plaats had. Geen enkel ongeval heeft plaats gehad. Toch heerscht er een paniek. De Staatscourant van Zaterdag 13 November bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten: benoemd tot officier van gezondheid ?e klasse de arts N. L. Gerlachtot reserve officier van gezondheid 2e klasse A. Jansen; in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd tot ridder Th. J. H. van Driessohe, resident van de Wester-afdeeling van Bor neo; in de orde van Orauje-Nassau tot of ficier de assistent-residenten van Priaman J. F. H van Raadshoven en van de Lima Poeloe Kota A. Boutmij, en de waarnemen de assistent-resident van Tanah Datar L. C. Westenenk. Huldeblijk voor de Ko ningin. Naar het „Huisgez." van offi- cieuse zijde verneemt, heeft de Provinciale commissie voor de aanbieding van het Hul deblijk voor H. M. de Koningin bij gele genheid der geboorte van Prinses Juliana, besloten de overgebleven gelden, plm. f 7000, te schonken aan de Provinciale Groene Kruis Vereeniging in Noord-Brabant speciaal voor het doel om arme zwakke kinderen des zo mers naar de vacantie-kolonies te zenden. Onder w ij zers-salari s-a c- t i e. Als vertegenwoordigers van het Comi té, dat gevormd is uit de onderwij zersver- eenigingen bij het openbaar en bijzonder onderwijs tot het voeren van een gemeen schappelijke salaris-actie voor herziening der salaris-regeling zijn de lieeren H. J. Emous, M. L. van Gemert en Th. Lancée door Z. Exc. den Minister van Binnenland- sche Zaken in gehoor ontvangen, ten einde de wenschen van genoemd Comité mondeling toe te lichten. De minister van Waterstaat heeft Vrijdag in audiëntie ontvangen de heeren J. Albers v. d. Linden te Malden, waarne mend le voorzitter, en J. Bakker te Maare- sen, 2e penningmeester van de Vereeniging van ambtenaren en beambten in dienst bij den rijkswaterstaat „Eendracht maakt macht", die in de op 12 en 13 Juli jl. te Utrecht gehouden algemeen© vergadering van dien bend waren benoemd tot monde linge toelichting van hun verzoek om lots verbetering. De afgevaardigden werden door den minister belangstellend aangehoord. De minister heeft een onderzoek Levensverzekeringsb©- d r ij f. Een wetsontwerp tot regeling van het levens verzekeringsbedrijf is bij de regee ring in voorbereiding. Reorganisatievanheton- d e r w ij s. Naar wij vernemen is met het drukken van het rapport der Staatscommis sie voor de reorganisatie van het onderwijs begonnen. Men verneemt, dat de minister van Staat, mr. baron Mackay, lid van den Raad van State, sedert eenige dagen vrij ernstig ongesteld ie. Het Kamerlid Passtoore. Naar men meldt-, is de heer Passioors door een ernstige ongesteldheid aangetast. De pa tiënt lijdt aan longontsteking en heeft he vige koorteen. Statenverkiezing Win schoten. In het district Winschoten zijn officieel candidaat gesteld voor hot lidmaat schap der Prov. Staten (vacature-Dieters) de heeren G. R. Dallinga te Bellingwolde, J Hommes Wz. te Zuidbroek, H. D. J. Uni- ken te Oudeschans (allen landbouwers en allen vrijzinnig) en K Meijer, h. d.s. te Winschoten (soc -dem.). De stemming zal plaats hebben 24 dezer, de herstemming, zoo noodig 2 Dec. a.s. De Amsterdamsche Dam plannen. Het N v. d. D. meldt, dat tot op dit eogenblik in het ontwerp-Dam- plan, zooals dit in het begin dezes jaars werd opgemaakt geen wijzigingen zijn aan gebracht. De voordraoht, waarbij dit onge wijzigde plan wordt overgelegd, is thans ge. reed en wacht alleen nog op de toestemming van B. cn W. om in het Gemeenteblad te worden opgenomen. Dit is een quaes tie van hoogstens eenige weken. Kiezersstatistiek. Als No. CXXII der Bijdragen tot de Sta tistiek van Nederland, uitgegeven door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, ia verschenen de .Kiezersstatistiek, benevens aanvulling der Verklezingsstatistiek in 1909." Uit de Inleiding blijkt, dat er volgens de kiezerslijsten van 1909 in ons land waren 843,550 kiezers voer do Tweed© Kamer. 839,921 kiezers voor de Provinciale Staten en 760,300 kiezers voor de Gemeenteraden, terwijl 29,821 kiezers hun kiesrecht in 1909 verloren, doordat zij het verschuldigde ter zake van aanslag omschreven bij art. 10 der Kieswet, met op den lsten Maart hadden voldaan. Het aantal manned van 25 jaar en ouder is volgens de verschillende volkstellingen gemid deld 47 der geheele mannelyke bevolking. Van dit aantal zijn in 1909 62.06, 61.79 en 55.94 kiezeis onderscheidenlijk voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeente raden. Van de 843.550 kiezers voor de Tweede Ka mer waren 72,253 aangifte-kiezers en 771,297 ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Voorts zijn de kiezers in de volgende groepen onder scheiden Belastingkiezers 750,449liuurkieze-rs 25,711loon- en pensioenkiezers 53,415; spaar- kiezers 8,575; examenkiezers 5,400; in totaal 93,101 kiezers krachtens art. Jb. Het geheele aantal kiezers voor de Kamer is van 1908 op 1909 met 31,925 of 3.93 toe genomen; de verschillende groepen kiezers on derscheidenlijk naar dee grondslag waaraan zij hun kiesrecht ontleenden, waren toen respectie- 1 el ijk afgenomen mot: belas tingkiezers 3.56; kiezers krachtens art. lb 7.04; waaronder: huur. kiezers 4.96, loonkiezers 8.62, spaarkiezers 10.12, examen kiezers 2.19; de ambtshalve- en aangifte- kiezers onderscheidenlijk met 3.32 en 11.02. De stijging in 1909 van 31,925 kiezers wordt veroorzaakt door de vermeerdering van de ambtshalve op de kiezerslijsten gebrachten met 24,754 en van 7171 aangifte-kiezers. Ten slotte geeft dit nummer der Bijdragen een overzicht van de sedert October 1908 plaats gehad hebbende verkiezingen van leden der Eerste en van de Tweede Kamer der Sfcaten- Generaal, benevens de Statistiek der periodieke verkiezingen van ietlen voor den Gemeenteraad in gemeenten met meer dau 15,000 inwoners in 1909. Naar het Hbld. verneemt, zal de jna- joor J. Bruining, administrateur van. het garnizoenskleedingmagazijn te Amsterdam, dien 1 Februari. 1910 den dienst met pen sioen verlaten. Benoemd tot cornet de reserve wacht meester N. Roodenburg vau het 4e regiment Voor den Hoogen Raad werd gisteren de heer mr. J. F. Ingen House beëedigd als griffier bij het gerechtshof te Arnhem. De volgende alphubetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor kantonrechter te Hoorn: nirs. H. N. Hengeveld, kanton rechter te Medemblik, J. Plet, kantonrech ter te Tholen, en A. C. A. ridder van Rap- pard, griffier bij het kantongerecht te Pur- merend. Blijkens te 's Graivenhage ontvangen bericht is de heer J. C. Voordhin, tharus ingenieur le klasse bij 's langs burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, bevorderd tot hoofdingenieur bij dezen dienst. Electriciteit in Noord- Brabant. Vrijdag begaven de heeren Singels uit 's Gravenhage, en prof. Van Swaay uit Dblft zich naar 's Hertogenboech, om daar de eerste zitting der provinciale commissie voor de oprichting eener centrale bij te wonen. Ned. landbouwcomitc. Door de Maatschappij tot bevordering van Landbouw eu Veeteelt in Zeeland is in de plaats van den heer J. J. van Weel, die bedankt heeft, benoemd tot afgevaardigde in het Ned. Landbouw-Comité, de heer mr. H. C. Moolenburgh te Zierikzee. Louis Bouwmeester. Maan dag 15 dezer geeft Louie Bouwmeester zijn afscheidsvoorstelldng te Amsterdamden volgenden dag vertrekt hij naar Rottendam, waar hij nog twee voorstellingen geven zal. Den 18en verlaat zijn boot, de „Derfflinger" van den „Norddeutschen Iioyd", de haven. Van een driedaagse h oponthoud te Antwer pen zal de heer Bouwmeester partij trekken om nog afscheid te nemen van zijn Belgische bewonderaars. De heer Bouwmeester schrijft: „Door de vele werkzaamheden en voorbe reidingen voor de Indische tournee as 't onmogelijk het nieuwe stuk, dat oorspronke lijk als afscheid zou worden gegeven, thans nog voor 't voetlicht te brengen." Daarom speelt hij Dinsdag a.s. te Rotter dam „Instincten De Greep", Woensdag: „De Koopman van Venetië". J. L. H. v. d. Heyden. f Don derdagavond is na een korstoaudige ziekte overleden de opzichter van het Koninklijke Paleis, de heer J. L. H. van dei- Heydën. De overledene die in het Paleis woonde, bereikte den leeftijd van 68 jaar. Hij be kleedde meer dan 34 jaar de functie van opzichter. Voor dien tijd was hij rentmees ter op het buitengoed Middachften van graaf Bentinck. De Duitsche Keizer schonk hem het ridderkruis der Pruisische Kroonorde. Luitenant Oostrijck. f Gisterenmorgen is te Wijk-aan-Zee aange spoeld het lijk van den bij de ramp te Kat wijk omgekomen luitenant Oostrijck. Sociale week 1910. Naar de R.-K. bladen melden, zal, niet goedkeuring van den Bisschop van Haarlem, de 5e Sociale Week in 1910 te Amsterdam worden gehou den. Het ligt in het voornemen, om zooveel mogelijk met behoud van het karakter der Sociale Week, haar toch zoo in te richten, dat de avondvergaderingen tezamen ook één geheel zullen vormen, terwijl er naar ge streefd zal worden de in deze vergaderingen te houden voordrachten naar vorm en in houd voor een grooter publiek geschikt te maken. Het 3e Internationaal Congres voor de opvoeding van het Kind in het Huisge zin. Het 3e Internationaal Congres voor de opvoeding van het kind in het Huisgezin zal in het einde van Augustus 1910 te Brus sel worden gehouden. Het Nederlandsche Comité is er in ge slaagd een 25-tal rapporteurs uit geneeskun dige, opvoedkundige en andere kringen te krijgen, die de verschillende stelsels van lichamelijke en verstandelijke opvoeding ten onzent zullen behandelen. Verder de hygië nische maatregelen voor zeer jv.nge k ren en ook hetgeen er in Noord-Nedef voor het achterlijke eu misdeelde wordt gedaan. Het Nederlandsche Comité heeft vooj Noord-Nederlandsche vertaling van het gramina gezorgd, dat eerstdaags zal schijnen. Eeu eerecomité voor Nederland is gevd waarin tal van bekende landgenooten zit hebben. Van het comité voor Neder! zijn: mej. G. A. A. Bouricius, presidia 's Gravenhagemevrouw Thérèse Hoj secretaresse, 's Gravenhage; de heer J F. Ritter, penningm., Utrecht. Het Nut. Donderdagavond tc IJ muiden een departement van het in het leven geroepen, aanvanikelijk met leden. Dit departement is voornemens in eerste plaats een Fröbel-bewaarschool op richten en in de behoefte van dégeli volkslectuur, ook voor jongeliedten, te vc zien. Commissiën volgens 86 der Ongevallenwet. In d< Amsterdam gehouden jaarvergadering de Vereeniging van voorzitters, voorzitl plaatsvervangers en secretarissen van pli selijke commissiën volgens art. 86 der ge vallen wet 1901, bleek uit het jaarver* dat het ledental der vereeniging aanmerl lijk is gestegen. De rekening sloot met een batig saldo, nieuw bestuurslid werd gekozen de beer J. Gijzen, burgemeester van Boxtel, en deze mocht bedanken, de heer mr. H. Jordens, te Arnhem. De volgende jaarvergadering in Metel9]l zal te 's Gravenhage worden gehouden. Breedvoerig werd gediscussieerd over taak der plaatselijke commissies in het stel9^ den Ongevallenwet zelve. Aan die besprekii^ gen zal later publiciteit worden gegeven. Ambtenaren-, weduwen en w e e z e n-s tatistiek. Verschenet is een lijvig boekdeel, bevattende de amb tenaren-, weduwen- en weezen-statistiek ovei het tijdvak 1 Januari 189131 Dec. 1905, bewerkt op het bureau Wiskunde en Sta tistiek van het Pensioenfonds voor wedu wen en weezen van burgerlijke ambtenaren^ Vooraf gaat een uitvoerige inleiding,l welke door den heer H. W. A. Zoot, chef van het bureau Wiskunde en Statistiek voor noemd, werd opgesteld. De statistiek is in drie deelen gesplitst. Het le deel de mutaties der ambtenaren bevat in hoofdzaak voor elk der jaren 18911905 en elk geboortejaar afzonderlijk het aantal in dienst zijnde, gepensioneerde' en op wachtgeld gestelde mannelijke en vrouwelijke burgerl. ambtenaren, aanwezig bij den aanvang van het jaar, in den loop van het jaar uitgetreden of bijgekomen, be nevens hun grondslagen voor eigen en voor weduwen- en weezen-pensioen en hun pen sioenen en wachtgelden. In het 2e deel de mutaties der weduwen en weezen vindt men de overeenkomstige gegevens voor deze beide groepen, terwijl het 3e deel de sociale toestand bij overlijden het aantal overleden ambtenaren aangeeft, gesplitst naar hun socialen toestand met vermelding van de som der leeftijden van de vrouw, het totaal aantal kinderen en de som der leef tijden van het jongste kind op den datum van overlijden van den ambtenaar, benevens zijn pensioensgrondslag bij overlijden en het eventueel toegekende weduwen- en weezen- pensioen. N. V. „HetToonee 1". Bij ,,Het Tooneel" is op het oogenblik in studie: „Het snoepreisje van mijnheer Perrichon", onder regie van Louis Chrispijn Jr.; terwijl „De barbier van Sevilla", uaar het Franach van Be au march ais, onder leiding van Willem Royaards zal ingestudeerd worden. Binnenkort is bovendien een reprise van Mercadet te verwachten, waarin Louis Chrispijn Jr. de rol van De la Brive zal vervullen, terwijl ook andere rollen in dit stuk nieuw bezet zijn. De Halsen. In verband met den ongunstigen toestand der zoogenaamde Frans Halszaal in het Stedelijk Museum te Haarlem zijn thans daaruit alle „Halsen" verwijderd. (Haari. Ct.) Comité voor buitenland se li e kunsttentoonstellin gen. Op de 10e internationale kunstten toonstelling te München, welke ultimo Oc tober is gesloten, werd in de Nederlandsche afdealing voor een bedrag van ruim zeven tien duizend Mark verkocht. Bloembollenhandel. De uitvoer van bloembollen gedurende de maan den Juli, Augustus en September 1909 is belangrijk vooruitgegaan bij deze maanden in het jaar 1908, namelijk 13,535,007 K.G. tegen 11,253,700 K.G., terwijl de invoer beliep 568,400 K.G. tegen 355,700 in ge noemde maanden van 1908. De grootste uit voer geschiedde naar Groot-Britannië en Ier land, namelijk 4,348,900 K.G.dan volgen Duitschland en Oostenrijk met 3,636,000 K. G., Vereenigde Staten van Noord-Amerika met 2,901,400 K.G., Deneraarken en Scan dinavië met 1,551,700 K.G., Frankrijk, Bel gië, Italië, Spanje, Portugal, Turkije, Grie kenland met 606.000 K.G. Rusland met 466,500 K.G. en overige landen met 25,200, waarvan Java en Ned. Oostindische bezittin gen met 16,200 K.G. De grootste invoer, namelijk 239,900 K. G. kwam uit Frankrijk. Nieuw stoomschip. Door le directie van de Stoom vaart-M pij. Nederland werd aan de Nederl. Scheepsbouw Mpij. te Amsterdam de bouw opgedragen van een stalen dubbelschroefstoomschip van hetzelfde type als het stoomschip Prinses Juliana, thans in aanbouw bij dezelfde Maatschappij. Inwisseling van gezegeld papier. Naar aanleiding van de beechou- wing over inwisseling van niet-gebruikt© zegels uit registers van den burgerelij kon stand deelt de redactie van liet Weekblad van den Nederlandse hen bond van gemeente ambtenaren mede, dat er geen sprake behoeft te njn uituem bepalir den ve zegels wordt wordt geld u bedrag Amst< een la geslaa cnaan gfespri nen t He mand wacln de sij den g vlak stroo wijze ten g. sol z De gel«i del ij' dure Yelp gezoi verk' op v daar ben* meei de s een te O ques met ders len vok T dit Zu voo wat uit see zijl tre 1 dei dig ka

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2