Uit den omtrek. STADSNIEUWS. te zijn van het in deze beschouwing bedoelde uitnemen van de zegels, waartegen zich de bepalingen van het burgerlijk wetboek zou den verzetten. Door een stempel worden de zegels eenvoudig overgestempeld en daardoor wordt het zegel van alle waarde beroofd. Er wordtechter voor deze vernietigde zegels geen geld uitgekeerd wel kan men er een gelijk bedrag aan zegels voor krijgen. De telefoon. De directie van de Am sterdam selie gemeente-telefoon is er na een langdurig en uiterst lastig onderzoek in geslaagd, de oorzaak op te sporen van het onaangename verschijnsel, dat telefonische gesprekken door derden afgeluisterd kun nen worden. Het kwaad bleek te schuilen, waar nie mand het had verwacht en had kunnen ver wachten, n.l. in de doode lijnen, die naar de signaal-toestellen Loopen. Door deze dra den gaat geen spreekstroom, maar zij loopen vlak langs de draden, waardoor wel spreek stroom gaat en nu schijnt op onnaspeurbare wijze statische inductie plaats te hebben, ten gevolge waarvan het genoemde verschijn sel zich voordoet. De telefoon-directie beraamt nu maatre gelen om het kwaad weg t« nemen. Vermoe delijk zal het echter nog wel een klein jaar duren, alvorens men hierin geslaagd is. Tel. Telefoon te Velp. Uit Velp is er een request naar den minister gezonden tot verkrijging van communaal verkeer met Arnhem, onderteekend door, op vijf na, alle aan het rijkstelefoonnet al daar aangeslotenen. Drie weigerden te tee- kewen, omdat zij het nadeelig vtoor de ge meente achtten, terwijl de burgemeester <n de secretaris weigerden, omdat het slechts een belang is voor een gedeelte der gemeen te Rheden. Ook zal er binnen eenige dagen een re quest naar den minister 'worden gezonden met hetzelfde doei, onderteekend door on derscheidene inwöners, die de telefoon zul len nemen zoodra aan dezen wensch :s voldaan. Te Arnhem zal ook eene beweging voor dit doel op touw worden gezet. Drinkwaterleiding op Z u i d-B eveland. Door het comité voor bet tot stand brengen van eene drink waterleiding voor Zuid-Beveland, gevormd uit de Vereeniging van Burgemeester en secretarissen in Zuid- en Noord-Bevelaud zijn thans de voorstellen medegedeeld be treffende die drinkwaterleiding. De kosten van de ontworpen werken wor den begroot op f 1.350.000 en het benoo- digde kapitaal op f 1.528.000. Voorgesteld wordt dat de verschillende gemeenten op Zuid-Bevelaud zullen vor men een naamlooze vennootschap en ieder naar mate de grootte zal deelnemen in het kapitaal, dat dan geheel zou geplaatst zijn. De rijkspostspaarbank is in beginsel be reid om tot den parikoers aan te gaan een 3$ leening van ten hoogste f 1.500.000. aflosbaar in uiterlijk 80 jaren. Het comité is van oordeel dat de watei- leiding zich zelve zal kunnen dekken, niaai meent, dat mocht in de eerste mceielijke jaren, steun noodig wezen, de regeering een verzoek daartoe in ernstige overweging nemen zal. De winplaats van het water zal gelegen zijn bij hit dorp Ossendrecht en het onder zoek der deskundigen heeft aangetoond Jat daar overvloedig zuiver drinkwater voor handen is. Grootsche plannen 1 Men leest in de „Schev. Crt." Een grootsch plan is in wording, zoo niet. zijn verwezienilijkiiHg nabij. Een bekend pro motor, die rn Scbieveningen reeds meer be langrijke o niderniemi ngen met afwisselend geluk heeft gegrondvest, heeft er den stoot toe gegeven. Het beoogt niet meer of minder dan de vestiging van een groot hotel tegenover 't Vredespaleis, een etablissement diat geheel zal wordten ingericht op dien voet van heb weelderige Pal ace Hotel te Brussel, dat een onderneming is van den Ostendenscben speeLmagnaat Narquet. Op het terrein diat voor 't Hotel bestemd schijnt, staan die villa's vanaf het oude tol hek tot aan de Anna Paulown&straat. Reeds een drietal villa's zouden zich im handen bevinden van die combinatie welke zich te dezer zakte heeft gevormd en tot welker, belangrijkste aandeelhouder, zou beboo ren voornoemde heer Narquet. Omtrent een paar nog tot dien vilLa-complex behoorende gebouwen is men 't nog niet eens over den prijs. Zijn dleze bezwaren uit den weg ge ruimd, dan ligt 't in 't voormemten met al len spoed aan 't plan uitvoering te geven. Een vllegtoestellet' Men schrijft aan het „Haarl. Dagblad": Eergisterenmorgen waren twee jongens C. Lammers en J. H. vau ove bezig in de duinen een klein vliegtoestel op te laten. Zij hadden in het toestelletje een uurwerk geplaatst, dat 4 wieken in beweging bracht. Het toestel bleef 10 minuten in de lucht zweven en daalde toen van een hoogte van 25 meter geruischloos neer, een en ander tot groot vermaak der toeschouwers. Na 41 en 33 jaren dienst. Door de Amsterdamsche Kamer van Ar beid voor de Voedings- en Genotmiddelen zijn pogingen aangewend em voor twee werklieden F. H. O. en E. J. P., die ree- pectievelijk 41 en 33 jaren in dienst wa ren geweest bij de firma F. A. K. Vorder Hake <k Co., wijnhandel te Amsterdam welke firma aan een ander de zaak had ver kocht en daarna de werklieden had ontsla gen, van de firma een schadeloosstelling te verkrijgen. Deze pogingen zijn mislukt en de Kamer heeft daarop de volgende conclusie aange nomen De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen. in aanmerking nemende, dat beide werk lieden niet zoo spoedig een anderen werk kring kunnen vinden, door hun hoogen leeftijd en billijkheidshalve wel eenige on dersteuning had behooren te worden gege ven, aangezien hun loon zeer laag was; Vernemende de behandeling van het be stuur der Kamer om inlichtingen te ver krijgen omtrent dit ontslag en de uitlatin gen over beide werklieden overwegende dat bet benoemen van eea verzoenings- raad tot geen gewenscht resultaat zou leiden is van oordeel, dat het gegeven ontslag, zonde eenige vergoeding, onmenschelijk is f spreekt hare afkeuring uit over de wijze waarop O .en P. zijn ontslagen door den heer F. A. K. Vorder Hake; veroordeelt ten zeerste de onbeleefde ma nier, waarop het bestuur der Kamer is be handeld en de uitingen omtrent deze werk lieden Besluit: een afschrift van deze conclusie aan beide partijen ter kennis te brengen en het open baar te maken in het orgaan „De Kamer van Arbeid" en in de dagbladen. Inlichtingen voor werkzoekenden. Van dis. Molenaar, Nederlandsch predi kant te Rulirort werd. het onderstaand schrijven ontvangen, dat we gaarne ter meerdere bekendmaking bier afdrukken. De Vereeniging van mijneigenaars (Ze- chen-Verband) in het Industrie gebied van West-Duitschland heeft voor haar eigen re kening te Essen a/d Ruhr een ceratrale-Ar beidsbeurs en te Ham, Dortmund, Witten, Bochum, Herne, Recklinghausen, Gelsern- kirchen, Oberhausen, Moers en andere plaat sen Bureau's voor werkzoekenden opge richt dewelke den lsten Jan. 1910 zullen ge opend worden. De mijneigenaars, behoorende tot deze vereeniging hebben zich verplicht hunne werkkrachten uitsluitend door deze instel lingen te nemen. Het zal dus in de toe komst niet meer mogelijk zijn op de mij nen werk te vinden buiten tusschenkomst van deze vereeniging. Van een te zamen werken met stedelijke arbeidsbeurzen en werkloozen-comité's ziet zij af, daar zij door hare eigene beambten de werkzoeken den aan het werk helpen, doch alleen dezul ken die goede getuigschriften kunnen too- nen. De vereeniging is den werkzoekenden Ne derlanders ten zeerste genegen en is in staat Nederlanders, mits van goede getui gen voorzien, aan goed werk te helpen. Zij zal ook trachten, zooveel als mogelijk is, de Nederlanders op eene plaats te concentree- ren, en niet over het geheele Industrie-ge bied te verstrooien. Aan werkzoekende Nederlanders is 't dus dringend aan te raden, voordat zij naar hier komen, zich eerst aan de Centrale Arbeids- Nachweiss des Zechen-Verbands te Essen a/d Ruhr to wenden en wel met afschriften van getuigschriften. Daarbij tevens te mel den of men in of op de mijn en in welk vak men zich gaarne geplaatst zag. Heeft men van deze vereeniging toestemmend ant woord ontvangen, dan weet men waar men aan bet werk kan gaan. Om dus niet teleurgesteld huiswaarts te moeten keeren, is 't voor werkzoekenden aan te bevelen na den len Jan. 1910 niet meei door agenten of werkloozen-comité's over te komen, maar uitsluitend door bemidde ling der Centrale-Arbeits-Nachweiss te Es sen-Ruhr, daar men slechts dan zeker is bij de mijn geplaatst te worden. De zaak Römer. Naar wij ver nemen beeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage tegen den oud overste Römer een (klacht-)vervolging we gens smaadschrift ingesteld ter zake van het bekende artikel in De Avondpost van Mei jl. door den beer Römer geschreven. De instructie is reeds geopend. N. Crt. De inbraak te Rotte rdam. Toen Vrijdagmiddag Johan de Vos uit Pa rijs te Rotterdam terugkwam, om te onder- zoeken waar zijn meisje, mej. Stute bleef I die, zooals bekend Dinsdag, toen zij op het punt stond naar Parijs te vertrekken, werd gearresteerd docli Woensdag weer los- gelaten werd hij in de ouderlijke woning aan den Oppert door twee rechercheurs ge- arresteend. 'Kerkdieven Te Woensdrecht bij Bergen op Zoom is inbraak gepleegd in de Roomscb-Katholieke kerk. De dieven liebben de offerblokken opengebroken en I van enkele voorwerpen op het altaar het zilverwerk afgerukt. I Een nieuw soort con- troleur. In de woning van mej. J. P. Hooft te Rotterdam, kwam Dinsdag, toen zij alleen thuis was, een man binnien, die zich uitgaf voor controleur van de gameen- tegasfabriek, en zeide te bomen om den gas meter te controileerenOp een onverwacht oogenbli'k greep hij de vrouw aan, duwde naar een prop in den mond en bond haar aan een stoei vast. Daarna maakte hij zich mees ter van den inhoud va.n den muntgasmeter, een portemonne.ie met f 20 en een zilveren horloge, waarna hij de vlucht naan. Het gestommel der vrouw brok de aan dacht van een buurjongen, die de politie v. a ar sc huwde. Door een hoofdagent van po litie werd zij toen bevrijd. Het 8 i n t-M aartenfeest. Te Zaandam heeft de viering van het Sint- Maartenfeest aanleiding gegeven tot wanor delijkheden en het optreden van de politie mei den gummi-stok, tengevolge waarvan verscheidene personen, hoofdzakelijk nieuws gierigen, hevige klappen hebben opgeloopen. Het is aldaar een in de laatste jaren in geslopen misbruik, dat opgeschoten jongens dan in optochten de stad rondtrekken, overal baldadigheid plegen, voornamelijk be staande in het uitdraaien van lantaarns, het werpen met vuurwerk, enz., waarbij dan nog gewoonlijk komt het sarren van de po litie. Dit laatste had Donderdagavond tot gevolg, dat de politie den gummi-stok ge- bi uiken moest. Vanwege de Vereeniging „Huisvlijt" was met het doel te trachten het feest in be tere banen te leiden een trans par anten - wedstrijd gehouden, die vrij goed geslaagd is. De deelnemers, jongens van 12 tot 16 jaar, werden door de firma Verkade en Co. op koek onthaald. Verdronken. Vrijdagmorgen is een 8-jarig dochtertje van P. Vlaanderen, J to Nes, in de wegsloot bij de ouderlijke wo ning verdronken. Biand. Vrijdagmiddag is door het j overmatig stoken van een fornuis brand ont- i staan bij H. van Surksum te Barneveld. I Een schuur is geheel verbrand. Met vee) I moeite is het huis bèhouden. Niets was ver- j zekerd. rDe verkiezing van een lid der Prov. Staten van Utrecht, in het kiesdistrict Ame. rongen, wegens het overlijden, van den heer mr. W. H. J. baron van Heemstra, zal ge schieden ep Vrijdag 3 December a. s. De stemming voor deze verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 16 December I a. s., em de herstemming, zoo noodig op Dinsdag 28 December d. a. v. De storm. Het Metereologisch Instituut aan de Bilt was zoo welwillend ons het volgende mede te deelen De storm van heden nacht, veroorzaakt door een gisterenmorgen bij Schotland ver schenen depressie, die zich buitengewoon snel naar Denemarken verplaatste en intus- scheu 20 mM. dieper werd, is een van de zwaarste die in de laatste jaren hier te lande zijn voorgekomen. Den Helder seinde heden morgen „Windkracht 10", wat slechts uiterst zel den voorkomt; te De Bilt bleef van 3 tot 9 uur de gemiddelde windkracht boven de stormgrens, terwijl de grootste wind- stooten, 28 meter per seconde, sinds 19 Ja- nuari 1906 niet meer waren bereikt. Amerongen. De heer H. Haak, hoofd der school, heeft na een diensttijd van 38 jaren tegen 1 Februari eervol ont slag aangevraagd. Barneveld. Gisterenmiddag is door het overmatig stoken van een fornuis brand ontstaan bij H. van Snrksum. Een schuur is geheel verbrand. Met veel moeite is het/ huis behouden. Niels was verzekerd. Een nieuwdoorgangshuis. Te Hoenderloo zal een nieuw doorgangs huis worden gebouwd, daar het tegenwoor dige te klein wordt en niet meer voldoet. Door het bestuur iis ten behoeve der in richting 70 bunder grand aangekocht. Voor het te Utrecht gehouden exa men van wege de Ned. Stenografenvereeni- ging Stolzc-Wéry slaagde o. m. mej. E. L. Klerk de Reus. Deze behaalde ook het certificaat voor machineschrijven volgens Wery's tienvinger- systeem (bliudschrij ven). De firma A. M. van Bemmel behaal de op de Chrysanthemum-tentoonstelling te Baarn den eersten prijs (met lof) en den tweeden prijs (idem) voor de drie schoon ste chrysanten op stam gekweekt. Vraaken'a Vokaal Kwartet. Het artistieke succes, waarmede dit viertal op meerdere plaatsen optrad, doet ons verwachten dat ook hier a.s. Donder dag in de oude Sint Joriskerk de a cappella zangen indruk zullen maken. Naar aanleiding eener uitvoering te Hil versum, schrijft o.m. het Centrum: „De sopraan beschikt over een mooi ge- timbreerd stemgeluid, dat steeds nobel kli'nikt en vér draagt. De dirie onderstam men, op zich zelf niet groot van klank, be zitten echter het geheim van den samen klank, waardoor ze, in vereeniging met de sopraan, een buitengewoon harmonisch ge heel vormen, dat in de krachtige en ook "i de zachte gedeelten rein en edel van klank blijft..." Terwijl na eene auditie in de „Nieder- deutsch Refotrmirie Kirclue" te Cleve de muziekrecessent zegt „Die Ausführung dee sorgfaltig gewahl- ten Programms, bestellend aus klassischer Vokalwerken aus der Blütezeit der alten Itadaanisphen Schalie, so wie alltien Nieder- landischen Gesangen, ausserdem kürzere Piécen von Mendelssohn, Liszt und Schu bert, war eiue sehr hervorragende und ge- diegene „Die Ausfülïrungen würden van ei'nem sehr exquisiiten Publicum mit grosser Auf- merksamheit und steigendem Beifall aufge- nommen, und nahmen die Besucher die U*":- berzeugung mót, einige genu s-srei oho und schone stunden verlebt zu haben." We herinneren er nogmaals aan dat men zich vooraf bij de boekhandelaars hier ter stede van kaarten moet voorzien, daar er aan de kerk geen kaarten of programma's verkocht worden. Handel en Nijverheid. Vergadering van de vereeniging „Handel en Nijverheid" gisteren avond in het hotel „(De Zwaan", voorzitter de heer S. J. van Duinen. Nadat de notulen der vergadering van 12 October 1909 waren voorgelezen en goedgekeurd werd het woord gegeven aan den heer van den Meiden, die als rappor teur der commissie inzake de inrichting van een arbeidsbeurs verslag uitbracht. De commissie heeft een onderzoek inge steld in verschillende gemeenten en m hoofdzaak die van Arnhem als voorbeeld gekozen. Over de inrichting aldaar geven we het volgende weer. Het beheer is in handen van 6 leden mei een directeur, 3 werkgevers en 3 werkne mers. Tot het goed werken der beurs is ©en groote reclame van zeer veel nutopenoare borden voor vragen en aanbod, reclame pla- ton in openbare gebouwen en circulaires. Van iederen sollicitant maakt de beurs een kaart op. De beroepen van de manuien wérden. in 26, van de vrouwen in 10 groepen verdeeld. Niet langer dan 14 dagen blijft de sollici tant ingeschreven, om daarna nog in aan merking te komen moet bij zich op nieuw laten insclirijven. Stadgenooten en buiten- wonenden kunnen van de beurs gebruik -na ken, de eerste gaan echter voor. De vooi keur wordt gegeven aan eene gemeente beurs omdat de gemeente meer inlichtin gen kan krijgen en omdat met meer vrij moedigheid van de beurs gebruik zal wor den gemaakt. Voorgesteld wordt dat „Handel en Nij verheid" tot de oprichting zal overgaan, om dan later de beurs aan de gemeente over te dragen. Om de beurs populair te maken is een hoogst bekwame directeur van het grootste belang. De bezwaren die voor de oprichting geopperd worden zijn van zeer weinig be- ling. Een feit is het, dat de werkeloosheid zicu hoe langer hoe meer in de gemeenten doet gevoelen. In onze gemeente wordt daaraan zeer weinig aandacht geschonken en wordt daarvoor weinig gedaan. Werkeloosheid >s eene epidemie geworden, waartegen maat regelen moeten worden genomen. Het is go- bleken dat een comité, ofschoon uit de beste menschen samengesteld, niet in staat is de kwaal weg te nemen. Daarom moet een ar- heidsbeurs worden opgericht, zoo noodig, naast een werkloozen-comité. Het is ge bleken dat na eenige jaren de beurs met succes zal werken. Het jaarverslag over 1908 van de beurs te Arnhem werd zeer gunstig genoemd. 1498 aanvragen kwamen er in waarvan 98(7 mannen en 311 vrouwen uit de gemeente zelf. De gemiddelde aanvrage over 1907 was 90 en over 1908 100 per maand. Zeven tien bladlen namen geregeld kosteloos vraag en aanbod op. Over de werkloosheid in het vorige jaax had de commissie zeer uitgebreide gegevens verzameld, waaruit blijkt dat van de geor ganiseerde schilders 20 werkeloos zijn ge weest gedurende 214 dagen. Deze cijfers waren voor de timmerlieden 16 en 120, met selaars 21 en 224, smeden 2 en 10; van de ongeorganiseerde timmerlieden 12 en 58, schilders 10 en 65, metselaars 14 en 40 enz. De grootste werkloosheid kwam voor ou der de werklieden tusschen 20 en 50 jaren. De voorzitter zegt de commissie dank voor haar veelomvattend werk en stelt voor het rapport in druk uit te geven, en stap pen te doen om tegen den volgenden win ter met een arbeidsbeurs gereed te zijn. De heer van Ede is bang dat de veree niging te veel' hooi op haar vork zal nemen en wil de gemeente er voor span nen. De voorzitter zegt dat van. „H. en N." het initiatief moet uitgaan, waarna het be stuursvoorstel wordt aangenomen. De voorzitter brengt vervolgens ter spra ke de wensehtedïjklieid alüiiier een vtakschobl voor den handel op te richten. Spr. leest dionaanigaan die ongeveer hiet .vol'gendie't Is gebleken dat door de winkeliers hier ter stede over het algemeen een slechte boek houding wordt gevoerd en dat er bij hen weinig handelskennis bestaat. Eene verbetering daarin te brengen zou voor den middenstand van groot belang zijn. Reeds eenige jaren heeft de vereeniging een handelsschool in uitzicht gesteld ook de gemeente heeft vóór een 2-tal jaren stap pen gedaan om den steun van de regeering te verkrijgen bij de oprichting van een der gelijke school, doch zonder succes. Het particulier initiatief moet mot de gemeente samenwerkeu. 's Is niet de bedoeling om alleen een school voor de groot-industrie ie stichten., doch het handelsonderwijs met een 4-jarigen cursus aan te passen aan net gewoon lageronderwijs. De eerste uitgaven zullen door ,,H. en N." moeten worden ge daan om een vereeniging op te richten, die dan gemeente-subsidie zal moeten aanvra gen. De voorzitter stelt daarop voor om et bestuur machtiging te verleenen de noodige gelden uit de kas te nemen ten einde de eerste stappeai tot de oprichting van teen handelsschool te kunnen doen (applaus.) De heer Doumia is bevreesd diat de deel. name niet algemeen kan zijn wegens de groote kosten. De heer van Ede zon <Le zaak gaarne be spoedigen en voorloopig willen beginnen met een handelscursus. De heer Trost verneemt diat aan de school le soort ook handelsonderwijs wordt gegeven en zou daarom gaarne dit aldaar zien uitgebreid. De heer Morsing is bang voor concurren tie aan de H. B. iS.. De voorzitter noemt een handelscursus lapwerk, zegt dat ook de niet of weinig ver mogende ouders hunne kinderen naar de handelsschool kunnen zenden, daar Amers foort toch ook op progressieve schoolgeld heffing aanstuurt. De heer v. d. Meiden meent dat geen ge vaar bestaat voor parallel gaan met de H. B. S. Dat deze school door een handels school concurrentie zou krijgen acht spre ker het minste bezwaar. Ook is spreker niet bevreesd dat eene handelsschool geen kans van slagen zou hebben. Hij wijst daarbij op de H. B. >S., die met een 20-tal leerlin gen begon, en er nu reeds ruim 360 telt. Eindelijk wordt nog de vraag gedaan of er werkelijk hoop bestaat en steun toege zegd is van de autoriteiten en anderen. De voorzitter en de heer v. d Meiden bevestigen zulks, waarna het voorstel wordt aangenomen. Ingekomen zijn verschillende stukken, o.m. Een schrijven van de 2e afdeeling van de middenstands enquête, waarin wordt mede gedeeld dat door de zeer weinige medewer king de enquête niet zal slagen. Op voorstel van den voorzitter zullen een 20-tal leden van de vereeniging worden uit- genoodigd, om ter invulling van de verzon den vragenlijsten, bij de ingezetenen als nog rond te gaan. Rapport omtrent het stuiverstuk. Het bestuur zal alsnog daarover een grondig on derzoek instellen. Bij de rondvraag brengt de heer van dei Wal hulde aan den heer van Kalken, die in de gemeenteraadszitting van den 26 Octo ber 1.1. met zoo veel klem wees op den zeer treurigen toestand van het marktwezen en de vischmarkt. 't Is te hopen dat de hoer Van Kalken het bij deze interpellatie niet zal laten, doch met zijn partij en zeker ook met leden van andere fracties, de zaak eens terdege in den raad zal aanpakken. Het is treurig, zegt spreker, dat de gemeenteraad wel dui zenden over heeft voor Birkhoven, doch gen cent voor een goede markt kan missen. 8pr. wil daarom den heer van Kalken, als lid van de vereeniging „Handel en Nijver heid" dank brengen voor zijne behartiging van dat gewichtig gemeentebelang. Hierna werd de vergadering gesloten. Wij ontvingen het jaarverslag over 1908 van de Maatsch. tot opvoeding ivan Weezeni en andere minderjarigen in het huisgezin „Zandbergen." Geen wonder dat 1908 een buitengewoon jaar genoemd wordt, naar aanleiding van de periode van crisis waarin voor riolen het ontslag van de pleegouders Terpetra, de af treding van het Bestuur, de aanneming van de motie waarin de wettigheid van de sa menstelling van het Bestuur werd ontkend, en last not least de schorsing em het ont slaan van den directeur. Wij hebben omtrent een en ander destijds uitgebreide verslagen gegeven, dus kunnen wij liet bij deze herinnering laten. Aan het verslag ontleenen wij nog het vol gende. Reedis vroeger werd dé opmerking ge maakt, dat gevallen van tuberculose onder onze verpleegden de aandacht trokkenin 1908 was dat in versterkte mate het geval. Keer op keer bereikte de Commissie van Ver zorging het bericht van een soms ernstig ge val van tuberculose. Daarin werd aanlei ding gevonden, den bekenden specialist op het gebied der tuberculose, Dr. W. van Gor- kom, 't 's-Gravenlvage, te raadplegen. Roede meermalen gaf Dr. van Gorkom rijm zeer gewaardeerd advies; bij verklaarde zich be reid, bet Bestuur voortaan van voorlichting te dienen. Voor deze welwillendheid, die op hoogen prijs wordt gesteld, zij Dr. van G or kom hier warmen dank gebracht. Eenige maatregelen ter bevordering van een betere verzorging en van beter geneeskundig toe zicht zijn in overweging. De beperktheid der financiën vooral thans verergerd, doordat voor onderscheidene tuberculose patiënten diure Sanatorium-verpleging be kostigd moet worden en de omstandig heid, dat in het critieke jaar 1908 zooveel andere zaken beslag legden op tijd en aan dacht van het Bestuur, zijn oorzaak, dat daaraan nog geen uitvoering is gegeven. En kele pupillen baarden nogal zorg door hun gedrag of hun onkunde tot behoorlijken ar beid; eenige malen moest dn verzorging wor den ingegrepen, teneinde betere plaatsing van pupillen te verkrijgen. Waar de arbeid van het Bestuur door crisissen zoo herhaal delijk onderbroken werd en mét nieuw per soneel moest worden gearbeid, valt een alge meen oordeel over den toestand der verpleeg den bezwaarlijk te vormen. Hiermede wil het Bestuur intusschen niet gezegd hebben, dat het personeel iets anders dan lof ver dient. Integendeel de Administrateur was van den aanvang af met algeheel© over gave van tijd en kracht werkzaam aan orde ning van de van ouds bekende administratie ook de nieuwe pleegouders vervulden hun, vooral in den aanvang zoo moeilijke taak, op lofwaardige wijze. Zoodra de Directeur - geschorst was, trad de Administrateur op als waarnemend Directeur en ook in die dub bele taak arbeidde de Administrateur tot er kentelijkheid van het Bestuur. Het Bestuur heeft goeden moed, dat het personeel, dat onder zóó moeilijke, critieke oanstandlighe- den zich flink hield, ook onder normale om standigheden stof tót waardeering en erken telijkheid zal geven. Bij den aanvang van het verslagjaar wa ren in verzorging 250 kinderendn den loop van het jaar werden er opgenomen 8; 8 kinderen gingen uit de verzorging doordak zij door den voogd werden teruggenomen twee verpleegden werden assistent in de huishouding, twee werden slager, twee over leden één was nog niet in staat tot het doen van een beroepskeuze, hoewel hij den leef tijd voor ontslag uit de verzorging had be reikt. Einde 1908 waren er 243 kinderen in dé verzorging. Daarvan waren er 86 Roomsch-Katholiek122 NedHervormd 11 Doopsgezind6 Israëliet12 Luthersch 2 Remonstrantschvan 2 was geen geloofs belijdenis bekend. Ter willevan het kind. Te Zeist werd een 6Ub-comité opgericht. Presi dente mevr. Clotterboke Patijn van Kloe- trngeHuydecopersecrtearosso-pennimg- meesteresse mej. W. van Batenburg; mej. J. Hooft Graafland, mej. A. C. C. vau Brrnk, mevr. Luyking, mevr. Verlvoeff; mevr. Blooker; jhr. C, C. van de Poll; jhr. E. \V, Huydécoper on de diames Visi, Avis, Brink, Blauw en G. Hoevers. Besloten is te collecteeren met lijst en bus. Te Soest bestaat het sub-comité uit de dames A. M. Nieboer en A. Prilleritz. Te Zutfen uit de heeren dr. D. Bruins, C. L. Fahro, \V. J. Schillemaus en dr. E. J. W. Holleman. De oprichting van comité's wordt voorbe reid te Leiden, 's Gravenhage, Wijhe, Cu- lemborg, Rotterdam. Te Alkmaar is een comité opgericht, dat 300 bijeenbracht, Goor zond 217.95$, Lochem f 150. Uitvoeringen worden gegeven te Brielle, Graft en Winterswijk. De 5e week-opgave te Baarn bedraagt 233. Bovendien wordt te Baurn 18 Dej. een concert gegeven. Tot helen is aan gelden en toezeggingen ongeveer 10.000 bijeen, d. i. het zevende deel van de benoodigde som. Penningmeesteres van het dames-comité is mej. L. M. N. Wertheim, tot 4 Dec. Koloniehuis te Nunspeet. Naar wij vernomen zijn de predik beurten voor Zondag 14 November als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur: ds. W. van Lingen, van Doetinchom. Remonstnantechiö Kerk. Voorm. 10$ uur Ds. I. Hooykaas. Doopsgezinde Kring, Het Logegebouw, van Persijnsiraat no. 1, Voorm 10$ uur: Ds. J. W. van Stuijven- berg te Westzaan. Geref. Kerk, (Laugegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donncr. 's Avonds 5$ uur: Ds. J. H. Donner van Breda. Geref. Kerk, (Zuidsingel). Voorm. 10 en 's av. 5$ uur, ds. Teerink.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3