BINNENLAND. Macedonië een zelfde behandeling te beurt zal vallen als de Mobamedanon in Bulgarije genieten, dan is onmiddellijke verbetering in de wederzijdsche betrekkingen te ver wachten, zoo eindigde de minister. Naar enkele Servische bladen melden, zal de 8e<rvische kroonprins de volgende maand een bezoek aan Sofia brengen en zal einde» December of begin Januari Koning Ferdi nand met kroonprins Boris een officieel be zoek aan Belgrado brengen. Naar de Stam pa beweert, werd kort voor de aanko nst van Koning Ferdinand te Belgrado de politie ge waarschuwd dat er een aanslag was be raamd op 't léven van beide Koningen. l>ien- tcngevolge is niet, zooals oorspronkelijk het plan was, de kortste weg naar den Konak genomen. Rutland. De Russische Senaat heeft do voor eenige dagen geschiede toelating van een vrouwe lijke advocaat door de rechtbank opgeheven en verklaard dat de toolating van vrouwen tot dit ambt bij de wet moet worden gere geld. Bij de ltijksdoema is door de regeering een wetsontwerp ingediend betreffende de versterking van de provinciale gendarmerie. Bij bet ontwerp is een memorie gevoegd, welke een bijzonderen kijk geeft op den bin nen landschen toestand van het Russische rijk. Volgens deze memorie is de bestaande re volution na ire beweging in Rusland onder den invloed van een aantal economische en andere factoren wederom sterk toegenomen en strekt zij zich uit over bijna alle doelen des rijks. Behalve de zuiver revolutaonnaire beweging is ontstaan een nationalistisch agrarische, dio vooral op den voorgrond treedt in gewesten, waar de gendarmerie slechts zwak of in 't geheel niet vertegen woordigd is. In de memorie wordt verzekerd dat de revolutionnaire beweging onder de boeren en arbeiders in alle gouvernementen toegenomen is. Vooral in de Oeral ifi dito het gevaltelkens komen nieuwe revoluta onnaire organisaties liet hoofd opsteken. Volgens een verklaring van de rechterlijke autoriteiten "in het gouvernement Kazan neemt het aantal politieke misdaden daar snei toe. Het gebeele gouvernement kan als revohitionnair besohouwd worden. Op grond van deze officiecle opvatting van tien toestand, die natuurlijk sterk ge kleurd is, zoo meldt men uit St. Peters- burg. wordt versterking dér gendarmerie geeisoht. Indien liet ontwerp wordt aange nomen, zal de bevolking nog meer te lijden hebben van do willekeur <ier politie. Er mag ook ©rustig betwijfeld worden, of de revolu tionnaire boweging, vooral in het westen des rijks, zooveel is toegenomen; na het voort durende ophangen van zoogenaamde revol-u- tionnairen, waarmede de Russische justitie n uroeds 3 jaren bezig is, is er een soort» kerkhofrust in het land gekomen. Peter'sbufg, 28Nov. In de plaats van generaal Bockmaun als gouverneur- generaal van Finland, treedt de adjudant van den gouverneur-generaal, generaal-ma joor Seyn, op, met bevordering tot luite nant-generaal. Wij deelden onlangB mede, dat de Octo- bristenleider Goetsjkof en de afgevaardigde graaf Uwarof wilden duelleeren, wegens een onjuist'overgebrachte mcdeceeOing van Sto- iypin door Uwarof, die beleedigd zou ge weest zijn voor de Octobrieteu en hun lei der. Do minister van binnenlandse!»© za ken heeft verklaard, dat hij het voorgeno men duel onder geen voorwaarde zou kun nen toelaten Waar zij gaan of staan wor den Goe&sjkof en Uwarof door poli toe-agen ten gevolgd zoodat de uitvoering van het vechtplan wordt gemaakt. Turkije. K o n s t a nft i nop el, 2 7 Nov. In de Kamer de interpellaties beantwoordende omtrent de rodè door de Bulgaarsche minis ters Malinof en Paprikof in de Sobranie uitgesproken, deed de minister van Buiten- lnndsche zaken, Rifaat Pacha, opmerken, dat de redevoeringen, zooals zij werden uit gesproken, sterk verschildeu van de lezing ervan gegeven en geen inmenging bedoelde in de Turksche zaken. De betrekkingen met Turkije waren, sedert eenigen tijd bevredi gend. Hij hbopte dat zij nog meer zullen verbeteren. Do Turksche regeering ziet niet, dat er teekenen zijn, welke de geruch ten bevestigen betreffende een Balkanbond De Kamer nam een motie aan, waarin wordt verklaard, dat de verklaringen van den minister voldoende zijn en de minister wordt gemachtigd zijne politiek voort te zetten. Griekenland. Donderdag werd in de Kamer een wets ontwerp behandeld tot beperking van den actieven diensttijd voor officieren en men meondjo te weten, dat de militaire Bond voor af had te kennen gegeven, dat hij aan dlion maatregel zijne goedkeuring hlechtte. Gedurende de beraadslaging deed een af gevaardigde het voorstel een uitzondering op deze wet te maken voor generaal Smolensk», die zich in de veldtocht in Thessalié bij zonder had onderscheiden. Kolonel Lapathiotis, de minister van oor log, wild© van geen wijziging weten do Ka mer echter scheon wel ooren to hebben naar het voorstel en een groot aantal afgevaardig den gaven den wensch te kennen, dat liet in siemming zou worden gebracht. Intu&schen waren een aantal gedelegeer den van den Militairen Bond in de Kamer verschenen. In plaats van, zooals verwacht werd, den minister te steunen, verklaarden zij. dat de Bond genoegen nam met» do voor gesteld© wijziging van het wetsontwerp. De minister van oorlog verliet toen driftig de vergadering en daarop verklaarde min - president Mavromichaélis, dat de regeering het amendement overnam. De wet werdi daarna in derde lezing aangenomen. Kolonel Lapathiotis verklaarde aanvanke lijk, onder den eersten indruk van het ge beurd e, dat hij ontslag zou nemen als mi nister van oorlog, later echter kwam hij op dit voornemen terug. Inmiddels meldt een telegram van do of ficieus© Agexice d'Athenee, dat de toestand het kabinet toch weer fcritieker gewor- 'aar de militaire bond met klem oen zuivering van het ambtenaarscorps verlang de De buitenlandsche gezanten hebben een protest bij de regeering ingediend wegens de aanvallen die de militaire bond door middel van zijn lijfblad Chronos op de vreemde archeologische instituten deed rich ten Chili. Het Alsopincident tussdhon GhiLi en de Ver. Staten heeft een bevredigende wending genomen. De regeering zijn het eens gewor- dein over de meeste twistpunten. In het geschil tussclien Chili en de Ver- eenigde Staten is aan koning Eduard ge vraagd als arbiter te willen optreden. Allerlei. Cook. vl)e Londensche correspondent van de NEl. Ct. seint: Naar luid van een door de bladen alhier uit New-York ontvangen telegram ziet Cook er wel 10 jaar ouder uit dan kort geleden het geval was De tallooze, nog altijd voort durende vijandelijke aanvallen, aan welke 1 ij bloot staat, hebben hem zoo uitgeput, dat hij gedwongen is rust ie gaan nemen. In- tusbchen heef Waek, de advocaat- van Cook, verteld, dat Cook's secretaris, Lonsdale, die naar Kopenhagen vertrokken is, volstrekt niet de authentieke stukken van Cook heeft meegenomen, enkel maar afschriften. De oor spronkelijke stukken waren reeds een dag of wat tevoren m het geheim naar Kopenhagen gezonden, teneinde de. vijanden van Cook te verschalken, die zoo heet het loeren op een gelegenheid om zich van die stukken meester te maken. Toch bleef de advocaat van Cook er van overtuigd dat de vijanden van den poolrei ziger nog zullen pogen, het verzegelde, extra-secuur bewaakte pakket, waarin zich al Cooks documenten bevinden, in handen te krijgen vóór het Kopenhagen zal hebben be reikt. vAan de sterrenwachten te Melbourne er. Adelaide is Halley's komeet nu ook ge zien. Men weet dat enkele der groote Ame- rikaansche sterrenwachten reeds geruimen tijd geleden hetzelfde konden berichten. vDe gebroeders Wright verklaren, dat hun toestel thans zoo is ingericht, dat zij er, zonder oponthoud, 700 mijlen, dat is meer dan 1000 K M. mee kunnen vliegen. vMevr. Steinheil gaat weldra artikels schrijven in een Parijsch blad, over de moordzaak, en verzoekt liet publiek reeds alles te doen om te helpen aan de ontdek king der werkelijke moordenaars. Zij be weert voldoende materiaal te bezitten voor die ontdekking. Zij heeft, zoo beweert zij, alleen daarom in haar proces niet alles aan gevoerd wat ze weet, omdat ze op vrijspraak rekende. Slechts in geval van veroordeeling had zij in cassatie alles aangevoerd wat zij weet:— Nog ontkent zij, dat Félix Faure in haar armen is gestorven. vUit Konstantinopel wordt gemeld, dat in Mchammedaansche kringen groote ont steltenis gewekt is, door den diefstal van een der meest kostbare reliquieën van den pro feet Mohammed uit het klooster der Der wisjen te Eskeijebir. De reliquie was een lamp van Arabisch maaksel, uit de tiende eeuw, versierd met diamanten en andere kostbare steenen, die geschat wordt op een waarde van 100.000 pond sterling. De lamp is klaarblijkelijk gestolen, naar men vermoedt door de sekte der Wahabite Muzelmannen. vDe bekende Duitsche. worstelaar en wielrenner Otto Meyer heeft een aanstel ling als beul gekregen en in dat ambt al acht menschen onthoofd. Toevallig zal de man, dien hij het eerst terecht te stellen zal krijgen, Brauer, een vroegere kameraad van hem op de wielerbaan,zijn. Brauer *s wegens den moord op een koopman te Keu len ter dood veroordeeld. De Staataoourant van Zaterdag 28 November bevat o.a. de volgende Koninklij ke 1 esluiten op verzoek eervol ontslagen als leer aar ai de Rijks H oge'e Burgerscholen te Heerenveen, Steenwijk en Meppel, Mr. G. Felix; als griffier bij het kantongerecht te Boxmeer Jlir. L. C. H. van Sasse van Ys- selt; als notaris te Aardenburg, J. M. d/e Graaffals notaris te Snoek, S. Haagsmia; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Veghel J. H. E. van Waegeningh, thans te Goortruidenberg benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij liet Indische leger d© arts B van Tricbt. benoemd tot burgemeester der gemeente Andel, J. H. van Ouwerkerk tot burgemeester der gemeente Beerde, Th. van Trioht tot burgemeester der gemeente Vlaardinger- Ambacht. H. de Bordes, secretaris dier ge meente; tot burgemeester der gemeenten Hoogblok- land, Hoornaar on Noordeloos, C. B. Wisboom, secretaris der beide eerstgemelde gemeenten; tot burgemeester der gemeente Monster, J. W. J. baron Taets van Amerongen tot burgemeester der gemeente Nieuwer kerk a/d. IJssel. J. van der Meiden, secretaris dier gemeente; tot burgemeester dor gemeente Berkhout, D. Slagter Fzn. tot burgemeester der gemeente 's-Heerenhoek, J. G. P. Timans, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente 'sHeer Arends- kerke, jhr. U. E. Lewe van Nijenstein tot burgemeester der gemeente Workum, T. M. ten Berge; op zijn verzoek, aan G. Rijperman c. i., eer vol ontslag verleend als lid en voorzitter van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, met dankbetuiging voor do gewichtige diensten, ge durende eene reeks van jaren den lande bewe zen. en benoemd tot voorzitter van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, E. D. Kits van Hevningen, thans lid van dien Raad. H M. de Koningin-Moeder wordt Za terdag 4 December van het Loo per Staats- apoortrein die 4 u 25 in. to 's Gravenhage aankomt, aldaar terug verwacht, ten einde gedurende den winter Haar gewoon verblijf in de residentie te houden, II M. de Koning i n-M o e d e r in den vreemde. Toen H. M. de Ko ningin-Moeder onlangs van Haar verblijf in Italië terugkeerde, toefde Zij eenigen tijd in Luzern Twee daar wonende Nederlandsche jongedames, die vroeger te Nijmegen woon den, gaven den wensch te kennen door H. M te worden ontvangen, aan welken wensch welwillend werd voldaau. Geïntroduceerd door H M.'s hofdame, werden de beide jongedames, die de nationale kleuren droe gen, in de gelegenheid gesteld de Vorstin in Haar appartement een bouquet met rose zij den lint aan te bieden, die door H. M. met vriendelijke dankbetuiging werd aan vaard en door Haarzelve in een vaas werd gezet. H. M. onderhield zich eenige oogen- blikken op zeer minzame wijze met Hare bezoeksters en informeerde naar hare om standigheden. Opgetogen keerden de dames van haar bezoek huiswaarts met een dank bare herinnering aan de vriendelijkheid der Vorstin Kort daarna begaf H. M. zich naar het station om hare reis te vervolgen. Nijm. Ct. Zaterdag middkg te 3 ur ij n in de Trèveszaal te 's Gravenhage, ten overstaan van den minister van buiten 1. zaken d.oor de resp. gezanten der toegetreden mogend heden, de ratificatiën neergelegd van een 8 a 9-tal conventiën, tot stand gekomen ter 2e Vredesconferentie in 1907 te 's Graven hage De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie zal heden niet worden ge houden De nieuwbenoemde gezant van H. M. bij de Scandinavische Hoven, Van Weideren baron Rengers, bevindt* zich thans hier te lande. In hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen de heer de Dardel, attaché, tijdelijk zaakgelastigde van Zweden bij ons Hof. De v r ij biljetten der mi nisters. Naar aanleiding van de ver wijten, welke de heeren Drucker en Lohman aan de regeering hebben gericht over haar aannemen van een diploma voor vrij reizen op de lijnen van den Staatsspoorweg, deelt de Haagsche correspondent van De Tijd mede, dat dit gebruik vrceger niet bestond. Maar de minister Regout, die vóór zijn ministerschap commissaris was van de Exploitatie-me itschappij, had als zoodanig een doorloopend vrij biljet op de lijnen der S.S. Toen hij nu minister werd en voor zijn commissarisschap bedankte, heeft de direc tie hem zijn vrijbiljet laten behouden. De minister wilde dat bewijs van hoffelijkheid ni t afslaan, maar vroeg de courtoisie uit te strekken ook tot zijn collega's. Wat gebeurd is. Waarschijnlijk zou niemand ooit er iets van gehoord hebben, als niet minister Heemskerk voor eenigen tijd zijn diploma verloren had. Toen werd natuurlijk de ge schiedenis ruchtbaar. De H. IJ. S. M. verstrekt dergelijke vrij biljetten niet. Herziening bevolkings boekhouding. De minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft, kan de Commissa rissen der Koningin verzocht ten vervolge op zijne mededeeling 'betreffende de voorge nomen invoering van het persoonskaarten stelsel en naar aanleiding van door verschil lende gemeentebesturen tot den minister ge richte vragen aan de gemeentebesturen mede te deelen, dat de vaststelling van de nieuwe voorschriften in geen geval vóór 1 Januari 1911 kan worden tegemoet gezien en dat het 's ministers voqrnemen is aan de gemeentebesturen een zeer ruimen over gangstermijn te schenken om de nieuwe in richting van de bevolkingsregisters voor te bereiden. N. R. Ct. Post-en Telegraafbeamb- ten. Dezer dagen heeft een deputatie uit het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Post- ei. Telegraafbeambten „De Post" een onderhoud gehad met den Minister van Wa terstaat en den Directeur-Generaal der Pos terijen en Telegrafie ovet de verschillende wenschen wélke door de postbeambten ge koesterd werden. Positieve toezeggingen werden cehter noch dkxir den Minister, noch door den Directeur-generaal gedaan. Burgemeester van Leeu wen, De aanbieding van hei adres van hulde van d'e Amsterdamscho burgerij, ge paard aan een verzoek aan burgemeester Van Leeuwen terug te komen op zijn ont slag-aanvrage, heeft heden morgen plaats gehad. Burgemeester Van Leeuwen heeft zich, in het langdurig onderhoud, dat hij met de delegatie had, niet uitgesproken wat het- ver zoek betreft terug te komen op zijn ont slag-aanvrage. H. M. de Koningin heeft goedgekeurd dat het verguld vijfarmig kruis, hetwelk door het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding is toegekend aan de militairen (beneden den rang van officier) tot het wapen der infanterie behoorende, die met volledige bepakking van de door dien Bond in dit jaar uitgeschreven vierda&gsche afstandsmarschen deelnamen, ook in dienst kan worden gedragen, als zichtbaar bewijs, da' door Hare Majesteit op prijs gesteld wordt, hetgeen door den bezitter van dat on- derscheidingsteeken in dezen ook in het be lang van de geoefendheid van het wapen waartoe hij behort, is verricht. De minister van Oorlog heeft in de standplaatsen van de hoofdofficieren, con troleurs van de inwendige administratie der korpsen, deze wijziging gebracht, dat de standplaatsen van genoemde hoofdofficieren, thans te 's Gravenhage, te Nijmegen en te Zwolle, voortaan gevestigd zullen zijn te 's Gravenhage, te Amersfoort en te Nijme gen, welke verplaatsing zal ingaan op 1 Fe bruari 1910. De Stelling van Amster dam. In begin Januari zal door de genie in de Stelling van Amsterdam begonnen worden met. belangrijke werken ter verdedi ging dezer Stelling, nl. het bouwen van I bomvrije gebouwen in de forten bij Edam en benoorden Purmerend. De kosten worden geraamd op f 82,400. De aanbesteding zal 7 December a s. plaats hebben. De minister van Oorlog heeft de eischen vastgesteld voor het examen voor de betrekking van klerk bij het departement »an Oorlog. O.a. is 'bepaald, dat voor de betrekking van klerk bij het departement van Oorlog alleen in aanmerking komen zij, die den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en dien van 23 jaar niet overschreden en met gun- stigen uitslag een vergelijkend examen heb ben afgelegd. Een sympathi e-a dres aan d r. Kuyper. De anti-revol. Partijdag te Groningen, zond aan dr. Kuyper een te- legiam, waarin de vergaderden hem mede deelden dat zij in deze voor hem zoo moei lijke dagen behoefte gevoelen hun hartelij ke lief die en innige verknochtheid te betui gen aan hem, die voor Neerland's Christen volk zoo onnoemelijk veel heeft gedaan. Gesteld ter beschikking van den gou. vemeur-genenaal van Nederlandsch-Indaë om te worden geplaatst bij den bureau- dtienst ter griffie van het Hooggerechtshof en van Europeesche of '"nlandsche rechtban ken, mr. J. B. Koffijberg. -— Het „Centraal Comité van Drankbe- strijdendc vereenigingen", te Haarlem, heeft benoemd tot redacteur van het maandblad ..Onze Strijd", den heer C. E. van Eykern, aldaar. W. de Lorin. f Het departement van Buitenlandsche zaken verloor een zeer bekwaam en hooggeacht hoofdambtenaar en afdelingschef. Na een ziekte van eenige weken overleed Zondag te 's Gravenhage de heer W. dr Lorin, referendaris, belast met de leiding der af deeling Comptabiliteit aan dit ministe rie Toen hij als adjunct-commies aan het departement van Buitenlandsche zaken ge plaatst werd en later als hoofdcommies aan het hoofd van het rekenplichtig bureau al daar, had de heer de Lorin reeds een d;enst- tijd als ambtenaar bij de Algeineene Reken kamer volbracht, bij welk collegae hij als klerk in rijksdienst trad, nadat hij eenigen tijd in zijn jongelingsjaren bij het onder wijs werkzaam was geweest als kweekei inta op een particuliere schoolinrichting. In het bezit van de comptabele kennis en ervaring, welke hij zich in zijn werkkring bij een financieel controlecollege als de Rekenkamer eigen maakte, was uitteranrd de regeling der geldelijke aangelegenheden betreffende het departement van Buiten landsche zaken en de diplomatieke en con sulaire ambtenaren den heer de Lorin uit nemend toevertrouwd. Hij kweet zich van die taak het laatst als referendaris tot groote tevredenheid van de gedurende zijn diensttijd elkaar opvolgende ministers van dit departement en mocht daarvan de bewijzen ontvangen, zoowel van het. toenmalige hoofd van den Staat, Koning Willem III, die hem het Officierskruis der Eikenkroon-orde schonk, als van de Regee ring op wier voordracht hij later benoemd werd tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. Door de uit zijn functie voortvloeiende ambtelijke betrekkingen met onze diploma tieke en consulaire vertegenwoordiging in het buitenland, genoot de heer de Lorin 'n ruime mate de achting en sympathie van bijna alle hoofden en leden onzer missies en consulaten bij de vreemde Hoven. Nevens de Nederlandsche sierden ook een drietal buitenlandsche ridderorden -ijn borst. H. E. B u n n i k. f Zaterdag is onder groote belangstelling op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. E. Bunnik, directeur van den telefoon-dienst. Behalve de burgemeester, baron Sweerts de Landas Wyborgh, waren van het dage lijksch bestuur der gemeente aanwezig de heer Jansen, wethouder van de bedrijven en zijn ambtgenoot De Wilde; voorts tal van hoofdambtenaren en ambtenaren en ver dere belangstellenden. Op het kerkhof werd het eerst het woord gevoerd door den burgemeester, die in harte lijke gevoelvolle bewoordingen hulde bracht aan de nagedachtenis van den braven man, den liefdevollen echtgenoot en den verdien stelijken hoofd-ambtenaar. Nadat uit naam der familie dank was be tuigd voor de betoonde deelneming, werd de kist, gedekt door vele bloemstukken, w. o. van het personeel van den telefoondienst, in het graf neergelaten en was de plechtig heid geëindigd. Congres 8. D. A. P. Naar het Friesch Volksblad met zekerheid meldt, zal het Paaschcongres der S. D. A. P. te Leeu warden worden gehouden. Congres van het 6poor. weg-personeel. Zondagmiddag is te Amsterdam gehouden het Congres van het Spoorwegpersoneel. Aanwezig waren o. m. de heeren mr. J. W. Peyrot en W. H. van do Vegte, leden van den Raad van toezicht op de spoorwegen. Uitgenoodigd waren de soc.-dem. Kamerleden en het Kamerlid Janssen uit Maastricht,, omdat deze zich nogal eens in de spoorwegdebatten in de Kamer heeft gemengd. Alleen mr. P. J. Troelstra was aanwezig. De heer Oudegeest herinnerde er bij die opening aan, dat slechts één vergadering van spoorwegpersoneel aan de drukke op komst van deze bijeenkomst herinner*., 't. Was die, in Februari 1903 gehouden, toen de fusie tusschen de verschillende spoorweg- vereenigingen tot stand kwam. In vergaderingen als deze herinneren we, vervolgt de spreker, aan de slachtoffers van 1903. Ter herinnering aan nen, verzocht hij de aanwezigen zich ven hun zetels té ver heffen, aan welke uitnoodiging geestdriftig werd voldaan. Sedert die staking Ï6 veel geschied, ook, ja, vooral op het gebied van het vereenigings- Icvon der spoorwogmenschen Voortgaande wijn spr. er op, dat betref fende de rechtspositie wel eenige opschui ving plaats had, doch als'de regeering niets doet aan de loonen, vreesde epr„ dat de regeering weer een verkeerden weg opgaat. In 1889 zei de toenmalige minister van waterstaat, de heer Havalaar, dat de r..gee ring zich niet te bemoeien had met de loo nen, die de spoorwegmaatschappijen betalen; deze regeering verplaart, dat zij zich daar mee wèl moet bemoeien, doch er zich niet druk over maakt. (Applaus). Moet er nu wéér een commissie koanen, naar aanleiding van een conflict en zal de regeering doof blijven voor de billijke eischen van het personeel 1 Hoe de geeet is onder het personeel, blijkt uit de toename van het ledental der Ned. Vereenigmg. Toen in 1907 bleek, dat geen verbeterin gen waren aangebracht, steeg dat ledental, bedragende 1400. tot 2614. (Applaus). De heer Sneevliet behandelde nu de voor gestelde wijzigingen op de algemeene bepa lingen der dienstvoorwaarden en op de ar- beids- en rusttijden. Hij verdedigde o. m. liet voorstel, dat de organisatie van het per soneel over wijziging in bepalingen en regle ment zal worden gehoord. Ook moeten de vrouwen der spoorwegmen- schen vrijheid hebben, om, zonder dat de maatschappij daarmee te maken heeft, een nevenberoep uit te oefenen. Betreffende de arbeids- en rusttijden verdedigt de heer Sneevliet den eisch8 uren dag werk voor inspannenden arbeid, 10 uren voor het ove rige spoorwegpersoneel, benevens het hand haven der oude bepaling, dat het personeel kan blijven wonen binnen de gemeente van de standplaats. De heer Michielse bepleit den eisch, de schriftelijke aanmaningen te doen beschou wen als een straf, zoodat beroep daarvan op het scheidsgerecht noodzakelijk is. De heer Roosevelt verdedigt een meer rechtvaardige regeling der salarieering en dan zóó, dat ieder de loonsverhooging krijgt, die hem toekomt. Voorts verlangt Spr. uitkeering der loonen over zeven dagen, voot de laagstbezoldigden in de eerste plaats. Ten opzichte der uitkee ring bij ziekte verdedigt Spr. het volgende: Gedurende de eerste 3 maanden vol loon, de volgende zes maanden loon, de daar aanvolgende 3 maanden de helft en verder zoolang*de dienstbetrekking voortduurt, een bedrag overeenkomstig het pensioen, dat de betrokkene zou genieten. Dan wordt voorgesteld het geheele persoi neel te verplichten, lid te zijn van het zie kenfonds, met de bepaling van médezegging schap der arbeiders, omtrent het beheer er van. Voor hulparbeiders en dergelijken, het loon bij ziekte, volgens de bepalingen van het Arbeidscontract. Voor het personeel der werkplaatsen, af schaffing van het stukwerkstelsel. Bij bezwaren van de directie tegen bevor dering en tegeri loonsverhooging, moest eveneens volgens Spr., beroep op het scheidsgerecht noodzakelijk zijn. Hierna sprak de heer Oudegeest over de groepverlegenwoordiging. Maar wil de re geering ze handhaven, dan stelt het hoofd bestuur voor: 1. ééns per jaar vergadering van alle g r o e ps vertegen wo o rdigers2. ver gadering der vertegenwoordigers met de groepsleden3. de uitgave op kosten der directies, van een maandelijkscli orgaan der groepsvertegenwoordigers met benoeming van den redacteur door de laateten. Over düt punt werd weinig gediscussieerd, evenmin over de scheidsgerechten. De arti kelen, aldus geredigeerd, dat ze de overige besproken eiechen bevatten, werden vóór, i loopig aangenomen. De definitieve aanne-' ming kan alleen geschieden ter algemeene vergadering der Ned. Ver., die helden, Maan dags-wordt ghouden. Mr. Troelstra nam hierna het woord. Door de soc.-dem. Kamerfractie zoo zeide hij zullen bij de behandeling dér waters taats-begrooting de hier gestelde ma tige eischen in de Kamer worden verdédigd. Voor het spoorwegpersoneel zou Spr. verder in de Kamer spreken over de loonen. Ten slotte wekte hij op tot aansluiting hij de Ned. Vereeniging en tot propageeren voor het algemeen kiesrecht. De heer Oosferhout wenschte eindelijk nog te protesteeren tegen de woorden van mr. Troelstra, want de gestelde eischen zijn niet door te voerende maatschappijen kunnen 't nirt>. De vergadering werd) hierna met een toepasselijk woord gesloten. Vrije Vrouwenvereeni- g i n g. Tot bestuursleden der Vrije Vrou wenvereniging te Amsterdam werden geko zen dc dames Th. B. Haver, A. T. A. van Cam penDoesfourg, H. Cohen en G. Ber- ton. Het jubileum van de „Max Havelaa r". Het 50-jarig jubi leum van den Havelaar in 1910, heeft bij enkele Multatuli-vereerders de vraag doen rijzen of de tijd niet gekomen is om te trach ten in eenigerlei blij venden vorm Eduard Douwes Dekker te eeren. Op hun verzoek heeft het hoofdbestuur van de Vereeniging „De Dageraad" zich bereid verklaard het initiatief te nemen tot eene vergadering, die eene commissie zal benoemen, belast met het ontwerpen van een plan voor een blijvende hulde. Vereenigingen en personen die tot zoo danige vergadering wenschen mede te wer ken, kunnen vóór 1 Januari a.s. van hun sympathie doen blijken bij den secretaris van „De Dageraad", den heer J. G. Götze, Amsterdam. N ationale zangwedstrijd. Het eere-comité voor de met Pinksteren 1910 te houden n&tionalen zangwedstrijd voor mannen en gemengde koren, ter gele genheid van het 5-jarig bestaan van „Inter Nos", heeft zich geconstitueerd. Eere-voorzitter is de oud-minister Mr. H. Goeman Borgesius. Uit Brussel wordt gemeld: Naar aanleiding van de weigering van België om vrijdom van invoerrechten toe te staan voor materialen welke noodig zijn voor het Nederlandsche paviljoen op do wereld-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2