m\ ie» Dinsdag 7 December 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. j§"" Juar|{anK< ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frawco per post ,j - 1.00. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijksbehalve op Zon* en Feest dagen. Advertent iên, '8 morgens b mededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur j de Uitgever* in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eents bg vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tal het herhaald adverteeren in dit B^ad, big abonnement. Evr oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvr*>» toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis 1. dat bij hen is ingediend' een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudender drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door Mechelina Bosch, weduwe Christiaan Vilé alhier, in de beneden- voorlocalitert van het perceel St. Andxiesstraat no. 26, alhier; 2. dat binnen twee weken na deze bekendma king ieder tegen liet verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders kan inbrengen. Amersfoort, den 6. Decernt>er 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester. J G. STENFERT KROEÉ5E. WUIJTIERS. Politiek Overzicht Samenstelling en niaclit van het Hritsche Hoogerhuis. Sidney Low, die schrijver van een spoedig vermaard geworden werk over de regee- ringsvorm in Engeland, levert in de Neue Freie Press© eene lezenswaardige bijdrage over den constitutioneelen strijd, welken Groot-Britt-annië thans doormaakt en waar in hij voornamelijk doet uitkomen, dat de huidige crisis niet een bloote toevalligheid van hot Engelsche partijwezen is, doch het eindstadium van een proces, dat gedurende een lange rooks van jaren tot ont wikkeling is gekomen. De geleerde schrijver wijst er op dat, moge nu eens een liberale, dan weer eens een conservatieve meerder heid in het Lagerhuis de overhand hebben, het Hoogerhuis, wat ook geschiede, in zijn meerderheid immer uit Tories blijft be staan. De Kroon moge al op aandrang van een liberalen premier liberale peers benoe men en gedurende het bewind van Camp bell Ban nermann en Asquith is de ondier scheiding van pair aan een buitengewoon groot aantal liberale politici verleend, zul ke promoties veranderen maar weinig aan de bestaande verhoudingen in het Huis der Lords. Na eenige jaren in de Gilded Cham ber (gouden Kamer) te hebben doorgebracht, wordit de nieuwe pair een Tory of stemt hij althans met de conservatieven. Lord Lans- downe is zelf hoofd van een der grootste Whigfamilies, voor eenige jaren was hij in naam liberaal. Lord Cromer en Lord Ave- bury zijn hun beele leven lang liberalen ge weest, zijn nog altijd vrijhandelaars en zou den er togen protesteeren Tories te worden genoemd. Maar zij behooren mede tot de aan de begrooting vijandig gezindle critici en, in alle gewichtige vraagstukken zijn hunne sympathieën aan de zijde der oppositie. De kleine liberale meerderheid in het Hooger- liuis bestaat grootendeels uit peers, die in het Lagerhuis aanhangers of collega's van minister Asquith waren en kunnen moeilijk aan den schepper hunner waardigheid hun steun ontzeggen. Doch de erfelijke opvol gers van deze peers zullen waarschijnlijk con servatieven zijn en zij zelf zullen beginnen binnen eenige jaren wankel te worden in hun ne trouw aan de oude partij. Dat is een grief die men het Hoogerhuis vaak verwijt en liberale publicisten bespreken haar met groote bitterheid. Zij zeggen dat wan neer de conservatieven aan hat roer zijn, het kabinet elk voorstel, wat het wil, het» Hoogerhuis kan doen passeeren, terwijl een liberale regeering gewaar loopt al hare wet gevende voorstellen door de geregeld on sympathieke meerderheid in het Huis der Lords te zien gewijzigd, verminkt en wel licht in stukken gereten. Deze tendenz om oppositie te kiezen te genover de meerderheid van het Hoogerhuis is sedert eenigen tijd toegenomen. Het is niet waar gaat Sydney Low ver der wat vele zeggen, dat Lord Lansdow- ne's motie tegen de financieel© hervormings voorstellen aan een geheel nieuwe politiek liet aanzijn geeft. Integendeel de uitgespro- ken wil der Lords, meer te zijn dan een zui ver registreorende Kamer, is gedurende de laatste jaren meer dan eens gebleken. Een halve eeuw achtereen, na de groote Reformbill van 1832, heeft het Huis allengs zijn beteekenis verloren als een werkzaam bestanddeel der Engelsche consti tutie. Dit is ten deel© uit vrees ge sel, ied. De wet van 1832 was een vreedzame revolutie zij vernietigde met één slag de politieke macht van het feodale grondbe zit, dat in de beide huizen het overwegende element had gevormd. De Lords vreesden door de uitoefening van hun vetorecht een nieuwen storm te voorschijn te roepen. Zij berustten bij de leer der liberale staatsreohts- Leeraren en juristen, welke den nadruk er op legden dat het Hoogerhuis zich bij ge wichtige kwesties immer te buigen had voor den wil des volks, zooals het Lagerhuis de zen tot uiting braoht. In den regel vonden de Lords dit niet zoo moeilijk. De reformbill lieeft de politieke macht niet aan de massa des volks, doch aan de middenklasse in han den gegeven. De kabinetten, zelfs wanneer ze liberaal waren, stonden onder ster ke aristocratische invloedenhet lager huis was onder liberale ministers als Mel bourne, Aberdeen, Russell en Paimerston in den grond conservatief en werd beheerscht door mannen, welke de belangen van het grootgrondbezit of financieel©- en handels belangen, waarmede de Lords sinds lang nauwe banden onderhielden, vertegenwoor digden Groot-Brittannië heeft geen aristocraten- stand die zich verwijderd houdt van handel en nijverheid. Het is iets dat vanzelf spreekt dat rijke brouwers, bankiers en fabrikanten in den pairstand worden verheven en de groote landelijke geslachten verbinden zich door huwelijk of associatie met de plutocra tische families. Lord Rosebery b.v. huwde een Rothschild, Lord Revelstoke en Lord Cromer, die beiden de begrootdng hebben aangevallen, zijn vermaagschapt aan de fa milie Baring, een enkele groote brouwers firma te Dublin heeft twéé peers geleverd; verscheidene banken en industrieel© onder nemingen hebben aristocratische deel ge no o- ten. In de groote aéra van bloei, tengevolge van den vrijhandel, werd Groot-Brittannië hoofdzakelijk ten bate der zakenmensohen geregeerd en hield liet Lagerhuis ten zeerste rekening met eigendom en verworven rech ten. De Peers, hetzij dat ze boomwollords, of bank lords of van feodalen oorsprong wa ren, hielden zich rustig. Doch de wet. van 1867, welke aan de ar beiders het stemrecht gaf, bracht een groote verandering 'teweeg. Aanvankelijk n-Jaafete de democratie van haar groote macht geen gebruik, dfoch in de latere jaren van Ko- j ningjin Victoria's regeering begon de demo- crabie leiders te vinden die hen aanspoorden het kiesrecht te benutten als middel tot ver- botering van hun stoffelijkan toestand, bot een nieuwe regeling dér maatschappelijke verhoudingen. Na zijn breuk met de rijke klassen wegens de home-rule kwestie wend de Gladstone zijn invloed in dezelfde rich ting aan De conservatieve elementen der Engelsche samenleving werden ongerust en hunne vrees vond in het Hoogerhuis hare natuurlijke uiting. De Pev.-s drukten het conservatisme des lands uit, ze voelden dat ze niet alleen grootgrondbezit en midden klasse achter zich hadden, doch ook het grootste deel der financieede en handeldrij vende klassen erbij. Met groote koenheid traden ze toen op, omdat ze wisten dat ze, ofschoon zelf een bevoorrechte adeflsheer- schappij, een zeer gewichtige publieke opi nie ook buiten de aristocratische klassen achter zich hadden. Zoo begonnen ze in de latere periode van Gladstone onafhankelijk op te treden. Zij verwierpen de home-rule wet van 1893 en werden daarbij ontwijfel baar door de openbare meening in Engeland gesteund. In dezelfde zitting dwongen ze die regeering toe te geven ten opzichte van heb ontwerp over de verplichte o n ge vallen uit- keering voor werkgevers, en de regeering waagde het nieit op de kiezers een beroep te doen tegen de Lords. Zoo is het ook onder de bestaan de regeering geweest Het Hoogerhuis heeft regeeringsontwerpen van groote betee kenis verworpen of gewijzigd, wat .het voor dertig jaar nauwelijks zou hebben gewaagd, en regeering en lagerhuis hebben zich dab laten welgevallen. Er werd geen opwinding wegens de aristocratische inbreuk op de ongeschreven" grondwet aangestookt, om dat men wist dab de conservatieve invloeden, der natie met de Lords zijn en dat de Lordis steeds een sterke minderheid der kiezers, die ten allen tijde een meerderheid worden kan, achter zich hebben. Daarin bestaat de ware sterkte van de po sitie der Lords. Heb conservatieve element dat z© vertegenwoordigen is permanent. On geveer tien van de twaalf mannen der be zittende klasse zijn op de hand der Lords. Daarop kunnen deze rekenen. Anderzijds is de stemuitbrengende demo cratie onbestendig en veranderlijk. Zij was in 1906 liberaal, is echter in 1900 en 1905 conservatief geweest en kan in 1910 weer conservatief zijn. In elk geval maken de Lords er aanspraak op het op een proef te laten aankomen, en de kiezers te raadplegen voor de zulk eene verre strekking hebbende nieuwe belastingen worden ingevoerd. Zij verlangen ook; dat, wanneer het belaving- stelsel zal worden veranderd, het land ge legenheid verkrijgt de tarief-hervurnnng weer in overweging te nemen de tarief her vorming toch heeft ongetwijfeld de 'nstem ming der conservatieve en mercantiele klas- spn, welke de Lords vertegenwoordigen, verkregen. Wanneer de liberalen bij de ko mende verkiezingen overwinnen, zullen ze het Huis der Lords in dien zin trachten te hervormen, dat ze liet- berooven van zijn wetgevend veto. „Doch ze zullen ondervin den" concludeert Sidney Low „dat dit een uiterst moeilijke taak is. Want de Lords zijn tegenwoordig sterk, niet omdat ze de bevoorrechte oligarchie vormen, maar omdat ze de conservatieve neigingen van een grcot deel der gemeenschap tot uiting bren gen. Vele unionisten zijn gaarne bereid het zuiver erfelijke karakter van het Hooger huis door een groote aanvulling van geko zen of benoemde peers te veranderen. Dat zou het Huis der Lords tot een S' uaat, doch tevens eer sterker dan zwakker en meer dan ooit 'bekwaam maken om als perma nent orgaan der krachten van het conserva tisme tc handelen. En wat de afschali'ng van het Hoogerhuis of zijne berooving van alle wetgevend gezag betreft, zoo is het vrij zeker, dat de libéralen zulk een ingrijpenden maatregel niet zullen durven ondernemen. In werkelijkheid is het land volstrekt niet zoo opgewonden over de Lords, daar het in de groote vraagstukken der begrooting en de tariefhervorming een veel grooter belang stelt, en er zijn een menigte gematigde li'oe- ralen, die tot de andere zijde zouden over gaan, wanneer een ernstige poging mocht worden gedaan Groot-Brittannië in een „één-Kamer-democratie" te veranderen". Dultftchland. In den macht van Zaterdag op Zondag, is te Petersburg overleden hertog George zu Mecklenburg Strelitz. Hertog George was de neef van de regee renden groothertog van Mccklenburg-Stre- litz en generaal-majoor in Russischen dienst. België. Hat Hbl. van Antwerpen bevait het vol gende telegram uit Brussel d-d. 4 Decem ber Men houdt zich, volgens ons ten onrechte, veel te veel bezig met de schikkingen door den Koning genomen om van heden af het gebruik van zijn fortuin na zijn dood te re gelen. Met zijn hier maatregelen van private orde. Men mag ook goed aannemen dat de vorst er vooral op bedacht is, de onafhankelijk heid van het land te waarborgen en de uit voering der werken te verzekeren, waarin hij steeds belang stelde. Wat men zegt, dat alles voorwendsel is om zijn dochters te onterven, dat is onnauw keurig. In alle geval is er voor de prinsessen cir ca 50 millioen voorbehouden." Engeland. Het is van zeer veel belang voor den uit slag der algemeene verkiezingen in Enge land, welke houding de Engelsche arbeiders zullen aannemen, vooral de leden van de (socialistische) Independent Labour Party, de Onafhankelijke Arbeidei'spartij. Een ge rucht wilde, dat het bestuur dezer partij zou hebben besloten een dertigtal (zelfstandige) candidaturen in ie trekken, m. a. w. de kan sen van den liberaal in zulke districten niet door stemmen-versnippering in gevaar te brengen. Maar dit nieuws bleek voorbarig, de voorstelling der feiten onjuist; Henderson, hun leider, laat het door do Press Associa tion tegenspreken en Keir Hardie heeft bovendien verklaard, dat het geheel en al onjuist was en dat er geen quaestie van was een twintig- of dertigtal candidaten terug te trekken teneinde dc vooruitstrevende par tijen niet te verzwakken. Men had ook niet een voorstel daartoe ingediend. Henderson verklaarde nog, dat alleen daar, waar men de organisatie der partij te zwak achtte voor een eigen candidatuur, ver schillende candidaten zich hadden terugge trokken. Eerst 17 December a.s., wanneer het be stuur opnieuw bijeenkomt, zal de volledige eindlijst- der candidaten xvorden bekend ge maakt Behalve Lloyd George in de National Liberal Club, Lord Lansdowne en Arthur Chamberlain te Plymouth, hebben Chur chill in het noorden, te Southport en elders, Harcourt te Rawtenstall en sir Edward Grey te Leith gesproken. Grey zeide, dat de licberalen den strijd tegen de aanmatiging van liet Hoogerhuis tot het einde zouden voeren. Zoo de Lords nu van hervorming spreken het ware beter geweest, dat zij zichzelven hervormd hadden voor zij de be grooting verwierpenEn welke hervorming becogen zij? Alleen afschaffing van liet erfe lijkheidsbeginsel ware een wezenlijke her vorming. Ohurchill zei in Lancashire, dat de Lords in geen der groote conflicten der laatste honderd jaren aan de zijde van het recht hadden gestaan. De arbeiderspartij vaardigde Zaterdag een manifest uit tegen het voortbestaan van het Hoogerhuis. Denemarken. Prinses Waldemar van Denemarken ia Zaterdagmiddag aan de gevolgen van influ enza gestorven. Zij was een schoonzuster van de Koningen van Denemarken en van Griekenland en een geboren prinses Mario van Orleans Op den 13. Januari 1865 aan schouwde zij het levenslicht, en op 20 Octo ber 1885 huwde zij met den Deenschen prins Waldemar, die als broeder van den Deen schen Koning Deensch vdce-admiraal is. Nadat het zoo goed als volkomen zeker is, dat de Tweede Kamer, nog voor het einde van de week de gerechtelijke vervolging van d» vroegere ministers Berg en Christensen zal besluiten, hebben de leden van het „Rijksgerechtshof' een zitting gehouden, om een voorzitter te kiezen. De voorzitter van het opperste gerechtshof van het rijk, Las sen, werd met algemeene stemmen gekozen. Het „Riiksgerechtshof" bestaat uit 13 leden van hel opperste gerechtshof en uit 13 leden van de Eerste Kamer. Italië. Na de presidenten van Kamer en Senaat weiden Vrijdag Sonnino en Sacchi, respec tievelijk do leiders van de centrums oppositie en van de constitutioneelen radicalen, op het Quirinaal ontvangen. Het samengaan van de beide partij groepen is de conditio sine qua non, indien de coalitie welke Giolitti's val heeft veroorzaakt, aan het bewind z»al wordt geroepen. De oppositie heeft wel afgebroken, maar het heeft er allen sdhijn van, dat hot op- btouwen niet gemakkelijk zal zijn, daar zij, uit leden der uiterste linkerzijde, bet cen trum en de reebterijde geremitteerd, waar schijnlijk niet voldoende homogeen zal blij ken, om een behoorlijk aaneengesloten meer derheid te vormen. De verschillende par tijen toch streven te veel uiteenloopende politieke doeleinden na; zoo is het niet te verwachten, dat bijvoorbeeld de leden dier rechterzijde zullen willen meedoen aan hot antd-clericale streven der radicalen. Sonnino die ook bij volkomen aansluiting der burgerlijke radicalen nauwelijks over honderd, met de ministerieele overloopers over nog geen tweehonderd stemmen zou be schikken, maakt daarom ernstig bezwaar do nalatenschap van Giolibti over te nemen. Hij zou de republikeinen en de socialisten niet meer, gelijk in zijn eerste ministerie, op zijn hand hdbben, omdat zijn houding tegenover de progressieve inkomsten'belas- 73 DOOK RUDOLF HERZOG. Gustiav Waakte the n zat in do coupé te flui ten. Toen viel hij zichzelf in de rede. „Welnu En Ewald?" „Ik heb den heelen aivond bij hem geze ten. Zeg, het was toch jammer, dat je niet mee gegaan bent. Ewald wordt zichtbaar betel-. Hij is nog slechtte een beetje koppi'g. Maar diat houdt geen stand, d!at kan gewoon weg geen stand houden'. In die atmosfeer 1 Stel je het 'beeld eens voor den geest. Hij ligt op een divan in een salon, die geheel in het rood gehouden is. Rood fluweelen meubelen, rood fluweelen gordijnen en rood fluweelen tafelkleeden. Alles als om .zich te koesteren. En op de tafel staat een (hoog© lamp met getemperd licht. Alleen één .wit voorwerp is er in de kamer. Dat iis Emiilie in een slepend, wit gewaad." „Door de week?" „Ja. En bare bewegingen zijn zeer rus tig, en dat doet Ewald evenveel goed ale hare Stem', die heel zocht en goedig is. Juist die stem voor eene verpleegster. Daar tegenover geneert men .zich niet. Men zou wel dadelijk daar willen blijven en ook ziek worden. Weet je, er is daar zulk eene rein heid in die stilte, die een monsch snel ge zond maakt. Naderhand kwamen de kinde- „De kinderen V' Gustav Wiiskotten schrok uit izijn hoek op. „Hoe zagen die er uit? Hebben ze naar mij gevraagd?" „De kleine Gustav droeg een wit matro zenpakje. Hij wil nu, nu hij den Rijn kent, admiraal worden. En de kleine Emilie had een wit jurkje met een roode ceintuur aan en riep: „Papa," toen ze mij zag. Toon ze hare vergissing bemerkte, begon hét kleine ding te huilen." Gustav Wdskoften beet zich op den kne vel. En met eene beweging alsof hot hem moeilijk viel, haalde hij zijn zakdoek te voorschijn en veegde er mee heen en weer over zijp mond. „Ik heb onderwijl jenever gedronken," zeide hij ruw. Hij liet het raampje zakken en leunde uit het portier. Het donker© landschap vloog hem voorbij, en de nachtwind streek langs zijn 'haar. Hij luisterde naar huiten... Huilde zijn 'kleintjes? En de jongen wilde nu adlmiraal worden? En Emilie dlnoeg eene lange, witte japon1 Hij bespeurde een slechten smaak in zijn mond. Dat was de jenever. HOOFDSTUK VI. Ewald Wiskotten lag op den divan in het rteode salon, dat Paul op do terugreis naar Barmen zijn .broer Gustav zoo behaaglijk beschreven had en keek naar het plafond. Een geheel, eindeloos lang jaar had hij zich onrustig, gejaagd en niet op -zijn gemak ge vloeid, geen uur had -hem van het volgende verteld, steeds waren zijn heil, zijne tafel, zijn dak van -het blinde toeval afhankelijk geweetst. Voer de eerste maal voelde hij zich geborgen en verzorgd. Verzorgd Welk een heerlijk woord was diat. Nog heer lijke!' dan het woord „geborgen" Niet denkenSlechte -van de goedé luim Van het ilot profiteorenWas hij voorbij, dan bleef deze tijd -voor zijn brein toch ali- 'tijd een zegenrijk rustpunt. In de aangrenzende kamer hoorde hij Emilie met het ontbijt bezig en weerklon ken de stemmen der kinderen. In hun ge broken taaltje babbelden "dé kleine mondjes terwijl ze hun chocolade dronken, onop houdelijk en zonder dien draad te verliezen. „Gustav dekte Ewald zacht, „Millie „Oom Ewaldklou'k het tweestemmig terug. Een stoel geschuif bij de tafel, trippelende voetjes, -een dttfw telgen de deur, en de kin dleren klauterden op zijn divan. „Ik was er 't eerst, oom." „Maar ik heb bom. rt eerst- en kus ge geven." „Jongens 'kussen ni'cJt." „Mama, mama, Gus'tav stompt me. Ga toch weg, akelige jongen!" „Je hebt je heel© gezicht vol chocolade gesmeerd, vAefe meisje." „En je hebt bruine vingers op het ster vet gemaakt. A-uulh 1" Emiilie kwam binnen. „Goeden morgen, Ewald," zeide ze, „goed geslapen?" En ze trok hoofdschuddend lachend de kinderen weg en sfuur.de hen dte kamer uit. -„Jullie 1 vitezerikkenlaat je gauw in de keuken af- j wasschen. Tante Jeeepfoin© gaat inkoopen doen. Wie schoten is, mag moe.'' „Blijf eens staan, Emiilie," verzocht I Ewald WI-shotten, tóen zijne schoonzuster 1 terug keerde, „er 'valt mij daar walt op." „Maak je studies van mij? Als het me eens heel slecht crest, vu ik m:fs-V»n nog wel voor model kunnen staan?" „Feuerbach heeft zoo'n mooi model niet gehad en Mak art ook niet. En die hadden er fcoclh waarachtig wei Verstand) van." „Ewa'ldlje, ik geloof diat je -ziekte je «be minnelijker gemaakt Troeft." „Is je dat reeds t,e veel? Wei', dan wil ik je slechts zeggen, dat ik niemandl raden zou, jou als .model te gebruiken." „Ben je jaloersch?" „Neen, ik dacht alleen maar .aan Gus tav's vuiislhen. Waar dite aanpakt, groeit geen gras meer. Mijn schouder is nog als vcnlaimd dioor zijn gretep in het Neand'erdal." „Wie weet, waarvoor hot goed was, Ewald," merkte ze peinzend op, doch hare gedachten vertoefden niet bij haar zwager. „Beweeg jo alsjeblieft eens ©ven niet. Laat mij je eens goed, zien. Zoo „Walt bezielt jo toch, dtwaize jongen?" „Ik meet je eeae japon aan. Of liever ik werk dè jouw© uit." „Maar dit is toch een peignoir, en geen japon." „Peignoir, dat klinkt als slodkHerfotserij Er moeten alleen huisto Hotten, wandeltoi letten gozelsoliapstoil etten zijn. Thuis moe ten die vrouwen éven mooi, 'zoo. niet veel mteoier zijn dan buiten. Dan gaan den man nen plotseling de oogen open." „Den mannen?" „Wel natuurlijk. De meesten hunner, doe zich me: andere vrouwen ophouden, doen het toch alleen, omdat ge haar maar op zeker© uren, maar clan altijd! dn ieest- kleedij zien. Hun eigen vrouw kennen ze tot vervelens toe in dezelfde vervelende ouwe vodden, die in huis afgedragen moeten wor. donden. Maar daar. Emilie, zijn zc getui ge van V - geheel nieuws, onbekends, aan trekkelijks in d'e vrouw. Iets, dal aan den sierlijken snit of den moeien pi ooien vorm dier japon verwant is. En 'die vergelijking valt natuurlijk ten na'dee'J© .der echtgenoot©u uit, die imeenen, dat niemand het ,zict, als 7.ij zieih thuis laten gaanDe man ziet het En dat is toch de hoofdzaak „Zeg, Ewald, men zou kunnen denken, dat je uit erv&rinig 6prak." „Dat leert mij (mijne kunst." „Wij moeiten dus thuis verkwistend zijn?" „Dat benveeiit gcteti menseh. Maar con- curreeren moeten jullie. Dat is ook met de geringste middelen te bereiken, als je maar van de verkeerde opvatting van den peignoir afziet. Een beetje liefdevol opgaan in den plicht, den man «allcij'd en ten all© tijde als de mooiste voor te kcimen, di© ieder© mede dingster ovierchaiduwt, 'voor mijn part ook een beetje coquetterie daar doen d'e an deren ook aan en altijd voor do man de schat de bewonderenswaardige, de trotsdh- makende, en daarmede, telkens opnieuw de begeerenswaandige te zijn. Kijk. Emili© het bomt mij zoo voor, alsof do man de Vrouw het eerst taxeert u'it datgene, wat zo v'an «ridhzelf imaukt. Maakt 'ze een Assdlie- poebster van iztichizelf, dan behandelt hij haar op zekeren dag ook als '.zoodanig, zweeft zo hls minnares door het huis, hij bemint mee, en schrijdt ze dn het gewaad der stille, roine koningin door de vertrekken hij houdt den adem in en dient. En steil je nu eens voor I dat -ze vandaag zus iis en memgen zoo, maar altijd anders. Vandaag een kanten kraag, een anderen (keer een even uitgesneden kleed- Ije, met vroolijke bonte belegsels Ibczet, of nomen we eens jouw witte japon." „Nu ben ik toch benieuwd." re:

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1