BINNENLAND. Een Weensch schuldeischer heeft juist bij de rechtbank tv Budapest het faillissement van prinses Louise aangevraagd. De be voegdheid der rechtbank wordt evenwel door den raadsman der prinses betwist, op grond dat deze na haar echtscheiding weder Bel gische is geworden. FraakHtfc. P a r ij s, 16 De c. De president der Republiek heeft hedennamiddag liet gedenk- teeken van den chirurgijn Péan onthuld. Eenige royalisten, die rich langs den weg hadden opgesteld, wierpen met papieren, waarin geprotesteerd werd tegen de veroor deeling van den man, die verleden jaar een aanval op president Fallières had gedaan. Twintig personen werden in hechtenis geno men. Par ij s, 16 Dec. Eene nota van Ha- vas bericht, dat de Marokkaansche gezan ten hedenavond door den minister van bui- tenlandsche zaken ontvangen zijn. Het antwoord van den Sultan wordt, over liet geheel genomen, als gunstig beschouwd. De in de Fransche nota opgenomen punten worden in beginsel aangenomen. Zwitserland. Bern, 16 Dec. De bondsvergadering koos Robert Coontesse tot bondspresident met 148 van de 160 stemmen. Ruckel werd tot vice-president gekozen. Comtesse zal de leiding van de buiten- landsche zaken overnemen. Hij behoort tot de radicaal-democratische partij Engeland. Het bestuur van het Comité ter Bevor- dering van Vriendschap tusschen Engeland en Duitschland te Londen heeft een besluit aangenomen, waarin het zijn afkeuring uit spreekt over de boosaardige artikelen van Blatchford in de Daily Mail. Italië. De socialistische burgemeester van Ro me, Nathan, heeft in een gemeenteraads vergadering verklaard, waarom hij de uit- noodiging van den Koning aannam met den Czaar te Racconigi te dineeren. Hij deed liet uit politieke beweegredenen en had clan ook den Czaar zijn vreugde uitge sproken den man te mogen huldigen, in wienst komst in Italië hij een waarborg zag voor een vriendschap welke onmisbaar was voor de beschaving en den. vooruitgang. Hij voegde in de vergadering eraan toe, dat bij dengene, die een partijquaestie stelde boven een nationale quaestie, geen goed vaderlander acht. Ooctenrijlc-H ongarlje. Gelijk reeds in oen kort telegram werd medegedeeld, heben de Czcchen in het Oo- tenrijksche Muis van afgevaardigden ont zettende obstructie gevoerd. De Czechis' he afgevaardigde Kortlarz heeft van Woens dagmiddag 1 uur af tot Maandagavond 10 uur toe, onafgebroken in de Czechische laai bet woord gevoerd. Om 10 uur 's avonds werd do vergadering voor 5 minuten ge schorst, daar Kotlarz de zaal eventjes moest verlaten. Hierop zette hij zijne rede voort. Zijne partijgenooton verschaften hem kof fie, tiliee en pilsner urquéH. Toen Kotlarz tot 12 uur gosprokun bad, werd de verga dering opnieuw voor 5 minuten onderbro ken, daar de afgevaardigde opnieuw even de zaal uitmoest Vale afgevaardigden ver schenen SmmicWels in kamer pa ivtof fels en brachten kussens mede. De presidenten wis selden elkaar af. Doch toen Kotlarz 12 uur had gesproken, kwam liet tot een heftig tu mult. in <le zaai. Een bezoeker dier galerij riep: „Dat laten wij ons yt aanleunen. Ik betaal elk jaiu- 4400 gulden belasting en laat me niet bedriegen en bestelen!" Ook een dame riep van de galerij „Foei, foei." Het rumoer werd op bet laatist zoo groot, dat de president de zaad moest laten ont ruimen waarbij het tot opstootjes kwaan. Buiten het parlementsgebouw had een groote demonstratie der rociaail-democrat en plaats, die tegen de Czeolïische agrariërs en hunne obstructie protesteerden Weenen, 16 Dec. De Kamer heeft beden avond half nogen verworpen de motie om bet ontwerp van den radicalen Czeecdi Disy spocdeisdhend te verklaren. Daar er van de verschillende tribunes kreten opgingen, deed de voorzit-teT de tri bunes ontruimen. Do Kamer is daarop begonnen met de be handeling van de dringende motie der Cze chische agrariërs. W e e n e n, 16 Dec. Om 10 uur ge durende een redevoering van Padur ontstond een onbeschrijfelijk rumoer op de tweede galerij, welke de president liet ontruimen in den loop der zitting diende de afgevaar digde Krek in naam der Slaven een dringen de motie in betreffende de herziening van bet reglement der Kamer en de vermeerde ring van de disciplinaire bevoegdheden van den president. De socialisten waren het denkbeeld gunstig gezind om elke obstructie to voorkomen door wijziging van liet regle ment van orde der Kamer. Om 4 uur heden nacht ging de afgevaardigde Padur nog voort met spreken. Budapest, 16 Dcc. De partij van Kossuth besloot voor te stellen dat de voor- loopige begrooting niet zal worden behan deld, omdat deze is aangeboden door een demi9sionuair ministerie en dat de Kamer aan den Koning zai verzoeken een kabinet te benoemen, da; belast zal worden met in de finuncieele behoefte des lands te voor zien Rutland. P e t e r s b u r g, 16 Dec In de plaats van de overleden leden van het Haagsche Hof van Arbitrage Pobjedonoszew, Frisch, Moerawjef en von Martens, benoem de de C'zaar de leden van den Rijksraad Sa'- doerof. Taganrew, den raadsadviseur van liet ministerie van builenlandeohe zaken Profes* jï baron Taube en den Moskou- sdhen professor Graaf komarowski tot leden van het scheidsgerecht Grltfconland. Athene, 1 6 I) e c. De minister van fi nanciën diende de begrooting voor 1910 in en gaf daarbij een lange uiteenzettingmet natm van de bogrootingsjaren van 1899 tot 1907, die op een totaal deficit van 16 mil- lioen drachmen uitliepen. De dienst over 1908 gaf een totaal tekort van 13,500,000 drachmen. Voor den dienst 1909 schat de minis'cr de ontvangsten op 124,000,000 drachmen, togen 139,044,000 drachmen aan uitgavenalzoo bedraagt, het tekort voor 1909, gevoegd bij dat van 1908, totaal 24 millioeii. De eerste zorg van den minister wft» om maatregelen te nemen, welke ge schikt waren een einde te maken aan den staat van zaken en de ernstige gevaren kun nen voorkomen de minister zal binnenkort een wetsontwerpindienen, waarbij de re geering wordt gemachtigd onderhandelingen aan te gaan omtrent eene leen.ug om even wicht in de begrooting te brengen. De mi nister somde een reeks van maatregelen op economisch gebied op, welke 12,500,000 drachmen zullen opleveren, welke gevoegd bij de 12,500,000 drachmen uit nieuwe hulp bronnen, do begrooting voor 1909 met 25 millioen aan ontvangsten zullen vermeerde ren. De ontvangsten voor 1910 worden ge schat op 148,561,000, de uitgaven op 146,041,122 drachmen. De begrooting, die wij indienen, aldus eindigde de minister, is die welke het Grieksche volk eischt en be antwoordt aan alle behoeften door de nieuwe methoden in het leven geroepen. Wij zijn er zeker van, dat het patriottisme der Grieken de hen opgelegde opofferingen zal aanvaar den. Het Grieksche volk zal een nieuwe vlucht weten te geven aan de nationale wel vaart en de moreele positie des lands in de wereld weten te verzekeren. De minister werd zeer toegejuicht. Dc leider der oppositioneele meerderheid in de Grieksche Kamer, de voormalige minister-president Theotokis heeft zijn vrienden aangespoord, aan de nieuwe wets voorstellen van den minister van financiën Eutaxias niet deel tc nemen. Ook de af gevaardigden van de Rhallys-partij beslo ten, ten einde niet voor den afloop te wor den verantwoordelijk gesteld zich van de beraadslagingen te onthouden, met het- oog op de ontstemming die onder de bevolking over de voorgestelde hoogere belastingen heerschende is. Marokko. De Spaansche lijfarts van den Marokkaau- schen Sultan schrijft in een Madrileensch blad over den toestand in Marokko. Hij schrijft dat deze belangrijk is verbeterd. De verbetering begon met de gevangenneming van den rogi, waardoor de Sultan belastin gen kon innen. Bovendien werd het door de Berg-kabylen bezette gebied tot rust ge bracht. Een van de6 Sultans eerste zorgen is in den laatsten tijd de inrichting van een behoorlijk leger. Hij beschikt nu over 15,000 man, van wie hij er 11,000 naar het gebied der Hiuina's bij Taza en 1000 in de bergen bij Fez heeft gezonden. De overige 3000 blijven in garnizoen te Fez. Uit dit alles blijkt, dat Hafid's heerschappij stevig gevestigd is. Maar de Sultan wil een groo- ter leger, en omdat hij nu wat ruimer in zijn geld zit, gaat hij voort niet het aanwer ven van manschappen dezen zullen door de Turkschp officieren gedrild worden. Voor Moelei Kebir heeft men niet bang te zijn, want da! is een pretendent tegen wil en dank, uie niets liever verlangt dan op guu- stigo voorwaarden vrede te sluiten niet den Sultan Congostaat. In de Belgische Kamer heeft de minister van koloniën een redevoering gehouden in verband met het program van hervormingen voor Kongo. Sedert de annexatie van Kongo, zeide de minister, is de campagne, die van te voren tegen den onafhankelijken staat ge voerd werd, tegen België gericht. De bijeen komst in den Albert Hall te Londen, onder voorzitterschap van Canterbury gehouden, is daarvan in den laatsten tijd de belang rijkste uiting geweest Als verantwoordelijk minister acht de heer Renkin het zijn plicht plechtig en verontwaardigd de lasterlijke aantijgingen, waaraan zijn beleid en zijn agenten bloot gestaan hebben, tegen te spre ken. De treurige schildering, die de losge laten Kongohaters gegeven hebben van de bevolking van Belgisch Kongo om daarmede de openbare meening in Engeland op te hitsen en op een dwaalspoor te brengen, zijn met de werkelijkheid ten eenenmale in strijd. Indien een honderdste gedeelte van de tegen België ingebrachte beschuldigingen ook maar een schijn van gegrondheid hadden, hoe is het dan mogelijk, vrceg de minister, dai mij op mijn lange reis door Kongo geen enkele klacht over ernstige misbruiken van onze bestuursagenten bereikt heeft? Sprekende over het Katanga-vraagstuk, wees de minister er op, dat de Katanga- commissic onmisbaar is haar opheffen zou verraad plegen zijn aan <le kolonie. De Ka- tanga-mautsehappij is haar verplichtingen steeds nagekomen daarvoor geniet zij eeni ge voordeelen en nooit heeft zij buiten de regeering om cenige beslissing genomen. Zonder die maatschappij zou de staat nooit iets van de mijnopbrengsten gehad hebben. België i? baas in Katanga en wij zullen er voor waken, zeide de minister, dat we van geen enkele financieele onderneming afhan kelijk ziin. De annexatie van den Kongo, aldus besloot de minister, heeft voor België een nieuw veld van werkzaamheid geopend. Wij kennen onze plichten en hebben vertrou wen in de toekomst Wij zijn er van over tuigd, dat Kongo in zijn behoeften zal kun nen voorzien en wij vragen u met ons het groote werk, dat de Koning begonnen is, voort te zetten. Indien wij nuttig willen zijn voor het vaderland, laat ons dan vereenigd blijven en het koloniale vraagstuk plaatsen boven onze verdeeldheid. Deze rede werd algemeen toegejuicht. Nicaragua. Philadelphia, 16 Dec. Het Anierikaansche pantserscJiip ..Prairie" is hedenochtend vertrokken. N e w-Y o r k, 16 Dec. Een telegram uit Managua houdt in, dat, al hebben een paar schermutselingen in de buurt van Rama plaats gehad, van regeeringswege wordt tegengesproken, dat er een algemeen ge vecht heeft plaats gehad tusschen de twee legers, die daar zijn opgesteld. Dit is dus in tegenspraak met. de berich ten, dat de opstandelingen verslagen zou den zijn en dat de regeeringstroepen Rama ingenomen zouden hebben. N e w-Y o v k 16 Dec. Volgens een telegram uit Managua heeft president Ze- laya aan het Congres bericht, dat hij zijn ontslag neemt. N o w-Y ork, 16 Dec. Een telegram uit Managua medjdt, dat president Zelaya aan het Congres heeft bericht dat hij zijn ontslag neemt. N e w-Y ork, 17 Deo. Volgens een telegram uit Managua d.d. 17 December zegt Zelaya in zijn ontslagaanvraagdat de omstandagheden eiechen dat- hij afstand doet rail den preeidentszetel. Het patriottisme dei- goede burgers des lands dTeigt te wankelen onder eene scfliaamtelooze revolutie en een vreemde na/tae kwaan geiheel ongerechtvaar digd tuesdhenbeide en voorzag de rebellen van wapens. Daarom, ten einde verder bloed vergieten te voorkomen en wijl de revolu- t'ionnairen 'beloofden hunne wapenen neder te leggen, stelt hij zijn ontslagaanvrage in handen van het congres, in de hoop dat de keuze van zijne opvolger ten goede zal komen van Nicaragua, van het herstel des vrede® en vau de schorsing der vijandelijk heden door de Vereenigde St-aten. Allerlei. Ottawa, 16 Dec. Kapitein Ber- nier, van den dienst der Canadeesdhe mari ne, lid van de ^rctie Club of America, h een brief van kapitein Osoorn, secretaris dier club gekregen, molden die, da kapitein Loose bekend heeft, dat. het. over Oook 9 dezer geseinde verhaal, van het begin tot liet eind gedogen ie. B e r 1 ij n 16 Dec. Hedennacht had op den straatweg tnsschea Beriijn en Char- lattenbuig een botsing plaats tusschtn de automobiel van den kroonprins en een par ticuliere auto, tengevolge van het uitwijken van beide naar dezelfde kant. De kroonprins bleef ongedeerd, zijn adjudant de le luite nant von Oppen bekwam lichte snij won den. Den inzittenden der particuliere auto is niets overkomen. Bougie, 16 Dec. Twee visschers- booten. die op zee waren achtergelaten door de Hollandsche sleepboot „Horne de Soura"(?) zijn naar Bougie en Philippeville gebracht. De bemanningen zijn gered Kameroverzicht Tweede Kamer. De beraadslagingen over de begrooting van Binnenlandsche Zaken vingen Don derdag aan bij de volksgezondheid eu volkshuisvesting. De heer Schaper (s.d.) drong aan op spoedige herziening van de Woningwet, ook om te komen tot een betere organisatie van een gezondheidsraad. Wat. de volks gezondheid betreft oordeelde spr. dat de minister een zuinigheid betracht die aan den smallen kant is. Voorts besprak hij het bekende geval van de kinderbesmetting in de Sophiastichting te Scheven in gen, een geval dat z.i. niet, .zooals de minister zegt, op zie,h zelf <st§at. Ook uit andere zieken- inrichtingen zijn spreker staaltjes van roe- kelooze onhygiënische behandeling bekend. Vooral treft het daarbij, dat autoriteiten zich zoo geringachtend uitlaten, zooals prof. Treub bijv. deed, toen hij met be trekking tot het geval der Sophiastich ting sprak van een socialistenrelletje. In 'het rapport van 'burg. en weth. van 's-Gra venhage te dezer zake wordt niet ontkend, dat er niet behoorlijk is geïsoleerd. De heer Schaper drong bij den minister er op aan zoo nauwgezet mogelijk op der gelijke inrichtingen toe te zien. Zijns in ziens moesten zij staan onder Staatscon trole. Dit zou ook ten goede komen aan het personeel, dat nu veelal wordt afge beuld Spr. bepleitte voorts, dat een examen voor ziekenverplegers en verpleegsters zal worden ingesteld. Correct achtte hij het, dat de minister hiervoor eerst wil afwach ten het advies van den Centrale Gezond heidsraad. Maar dan dient spoedig een Staatsexamen of een ander examen onder voldoende waarborgen te worden ingesteld Spr. opperde ook bedenkingen tegen de vaak onoordeelkundige wijze van het ver voer per as van ongelukkigen naar zieken huizen De vroegere manier kwam. hem beter voor. De heer Ketelaar (vrijz.-d.) drong aan op krachtigen steun van de Regeering voor kinderherstellings- en vacantie-kolo- nies, hetgeen ook ten goede zal komen aan de bestrijding der tuberculose. Hierover zijn de geleerde bet eens. De heer Ankerman (chr.-h.) ver klaarde zich voor het nemen van maatre gelen tegen de misdadige concurenties die onbevoegden onze medici aandoen. Dit eu vel is vooral ten plattenlande van grooteu omvang. Hij wees op reclame-adverten ties voor allerlei middeltjes, waardoor ook het bijgeloof en de lichtgeloovigheid in de hand wordt gewerkt. Af te keuren is dat geneesmiddelen en vergiften, waarmede in apotheken met groote omzichtigheid wordt te werk ge gaan, bij drogisten bij kilo's te verkrijgen zijn. Met kracht moet tegen dergelijke za ken door de wet worden gewaakt. Spr. deed ten slotte een beroep op de pers om geen advertenties op te nemen, waarbij blijkbaar grove leugens worden voorge spiegeld De heer Lobman (chr.-h.) oordeelde, dat niet verder moet worden gegaan dan wegens bedrog strafrechterlijk op te tre den tegen het publiceeren van bepaalde onwaarheden. De minister van Binnen- landsche Zaken (Heemskerk), be toogde, dat ten aanzien van de herziening der Woning- en Gezondheidswet de noo- dige spoed zal worden betracht. Van de subsideering van vacantiekolonies zag de minister vooralsnog de nookzakelijkheid niet in. Rijkstoezicht op ziekenhuizen achte de minister niet verbazend licht. Met betrekking tot de zaak der kindei - besmetting in de Sophiastichting heeft de minister aan de hoofdinspecteur der volks gezondheid in Zuid-Holland en den inspec teur te 's-Gravenhage een onderzoek op gedragen. Deze stichting ontvangt subsidie. Het rapport vau den hoofdinspecteur en in specteur is gisteren ingekomen. Dit rap port wilde de minister nu eerst nagaan ten einde oen oordeel te kunnen vellen of daar iets gebeuren moet. In zake de examenquaestie voor verple gers en verpleegsters wacht de minister liet adres van den Centralen Gezondheids raad af. Voor maatregelen welke dan in dit opzicht genomen zullen worden, zal overlegd gepleegd worden met particuliere vereenigingen. Wat de advertentiequaestie aangaat sloot de minister zich aan bij den heer Lohman. Na te gaan is of de aanwezigheid van vergiften in drogisterijen gevaar op levert. Wellicht is ook strafbaar te stellen de aanprijzing van schadelijke geneesmid delen. De heer-en Bos en Van V u u r e n wijzen op de noodzakelijkheid van water voorziening ten plattelande. De heer Loh man waarschuwt vooral te groote uitbrei ding van staatszorg in deze. De Minister van Binnenlandsche Zaken stelt veel belang in de watervoorziening ten plattelande. De Regeering moet de vooriiching hebben eener commissie van deskundigen. Hij is doende zu'lk eene com missie in het leven te roepen. De vorming van Naamlooze Vennoot schappen door de gemeente is het meest gewenscht. De heer Roodhuyzen gaf in over weging subsidie te verleenen aan de op te richten particuliere kweekschool voor vroedvrouwen te Maastricht. De minister is hiertoe wel bereid, doch zal als voorwaarde stellen, dat ook niet-Katholieken worden toegelaten en dat de gemeente Maastricht eveneens moet steunen. De heer Van Veen verdedigde het amendement tot vermindering van art. 74 met 100.000 als eerste termijn voor de verbouwing van het krankzinnigengesticht Medemblik. De bedoeling hiervan is om uitstel te verkrijgen ten einde nadere be sprekingen in de afdeelingen mogelijk to maken. De Minister ontried dit amendement. Medemblik moet behouden blijven voor de misdadige krankzinnigen. Na verder debat, waarbij de lieeren Van Heemstra en Regout het amendement bestreden, werd het amende ment-Van Veen verworpen met 49 tegen 19 stemmen. De post werd daarna goedgekeurd. Bij de af deeling Hooger en Middelbaar Onderwijs werd door den heer B r u m- melkamp geklaagd over de zich steeds herhalende splitsing en specialiseering van vakken en daarmede gepaard gaande op richting van nieuwe leerstoelen. Spreker geeft de voorkeur aan de oprichting van laboratoria. De heer Lohman betoogde, dat nu eindelijk eens moet voldaan worden aan den eisch der Hooger Onderwijswet om trent de regeling der theologische facul teiten bij de wet. De heer Ter Laan betoogde o.ui. dat er wijziging moest komen in het stelsel van toekenning van rijksbeurzen teneinde te voorkomen, dat, zoo als thans geschiedt, aan tal van jongelui, die het best betalen kunnen, een studiebeurs wordt toegekend. Voorts achtte hij het noodig, dat het ou derwijs aan het Academisch Ziekenhuis meer moet aansluiten aan 'het volksbelang. De heer Kuyper critiseerde het stel- sellooze van de wijze waarop sedert een lange reeks van jaren is te werk gegaahi door opvolgende regeeringen bij de bezet ting van nieuwe leerstoelen en de aan schaffing van nieuwe laboratoria bij h!et hooger onderwijs. Spreker gaf het denkbeeld aan, om, waar nu aan onze Universiteiten voor elke groep van vakken 3 faculteiten zijn, voortaan van elke groep dier drie een fa culteit zóó in te richten, zoowel door leer middelen als door professoraten, dat aan die eene groep de wetenschap tot volledige ontplooiing kan komen, terwijl men aan de beide andere slechts die hoogleer aren aanstelle, die voor de gewone opleiding in de maatschappeijke vakken geëischt wor den. Morgen te 10£ uur voortzetting der be raadslagingen. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 17 De cember 1909, bevat o. a. de volgende Kon. besluite n toegelaten als consul-generaal van Ecua dor te Amsterdam C. Keg Jr. als deputy- consul-generaal der Vereenigde Amerikaan- söhe Staten te Rotterdam E. Vollmer op verzoek eervol ontslagen mr, A. C. Lagerweij, rechter in de rechtbank te Alk maar en mr. J. J. A. L. Beuns, als rechter in de rechtbank te Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder begeeft zich Vrijdag 24 December naar het Loo tot ht doorbrengen der Kerstdagen bij de ko ninklijke familie. Z.K.H. Prins Hendrik is gisteren uit Duitschland op het Loo teruggekeerd. De decorati e-z aak. In een Woensdagavond te Tiel gehouden vergade ring deelde mr. Troelstra mede, dat het voorstel tot het instellen eener parlemen taire enquête in de lintjeszaak in het begin van deze of volgende week aan de Tweede Kamer zal worden gedaan. Gedecoreerd. Naar men ver neemt, is door den prins-regent van Ohina aan den commandant van bet naar Ohina en Japan gezonden eskader, den kapitein ter zee Tydeman, tijdens diens bezoek te Pe king, de 2e klasse orde van den Dubbelen Draak geschonken. Bestemd voor mijningenieur in Ned.- Indië M. W. Julius en Ph W. Timmer mans. D r_ F. v a n E e d e n. Naar de Haarl. Ct. verneemt, is dr. Fred, van Eeden uit Amerika op weg naar Nederland, waar hij togen het einde der volgende week wordt wacht, ten einde persoonlijk met zijn aan staande kolonisten overleg te plegen, voor hun vertrek naar zijn thans in wording zijn. dt kolonie in de Vereenigde Staten A. de la Mar. f Op 79-jarigen ouderdom is te Amsterdam overleden de heer A. de la Mar, van 1866 tot 1893 directeur van de afd. Nederland van Reuter's Tele gram-Company. De heer De la Mar behoor de tot de oprichters v-aq den Ned. Journa listenkring. De teraardebestelling zal Zondagmiddag om 12 uur plaats vinden op de Port.-Isr. Begraafplaats te Ouderkerk. U it de diamant-indu str i e. De Londensche correspondent van het Week blad van den A N. D. B. meldt o. m. het volgende „Ernstige dingen hebben zich voorgedaan met den verkoop van de Duit6che Zuid- Wcst-Afrika goederen door de Regie, welke ik juist aan het onderzoeken ben. Ik zal de volgende week in de gelegenheid zijn eenige dingen hiervan mede te deelenin elk geval kan ik nu reeds mededeelen, dat de kooper9 zich niet laten bedotten met de voorspiege- j ling dat groote steenen aldaar gevonden wor den dit is niet zoo; hierover later." De redactie teekent hierbij aan „Gedoeld wordt hier blijkbaar op het ge rucht, dat de Duitsche Regie een partij grof zou hebben verkocht, die bleek te bestaan uit River, Smith en andere diamantsoor ten." - Zij gelooven hetdaar wel. Dezer dagen zou te Schagen een Ferrer- j betooging plaats hebben Spreker de heer Reinders. Er was zoo weinig belangstelling, dat de aanwezigen maar besloten met el kander te gaan biljarten. Men vond dit al gemeen wel zoo aardig. De Oudej aarsavond en de koffiehuizen De pogingen van de Internationale Vereeniging van hotel-, café- restaurant en sociëteits-geëmployeerden „Nederland", om het bedienend personeel van koffiehuizen, restauraties en sociëteiten op den Oudejaarsavond in de gelegenheid te j stellen vanaf 10 uur in den familiekring door te brengen, hebben dank zij de mede- J werking der betrokken eigenaars en direc- 1 ties tot een gunstig resultaat geleid. Verschillende der groote koffiehuizen zul len op dien avond van af 10 uur gesloten zijn. Loon beweging typogra fen. Na een langdurige conferentie tus- scben de patroonsvereeniging en het bestuur van de afd. Groningen van den Typografen bond, hebben de patroons geantwoord, de eischen niet te kunnen inwilligen, maar wel bereid te zijn, enkele daarvan later te over wegen Collectief arbeidscon tract in het havenbedrijf. In de Woensdag te Rotterdam gehouden verga dering van de Scheepvaartvereeniging is be sloten, het in het havenbedrijf bestaande col lectief arbeidscontract met 1 Januari a.s. niet te hernieuwen. Tot dit besluit was zij genoodzaakt door het feit, dat enkele groote werkgevers bui ten de patroonsorganisaties staan en -dfet werkliedenvereenigingen door hun gering le dental niet voldoende kunnen medewerken tot goede naleving van het oontract. 15 jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Het Openbaar Ministerie bij het gerechtshof te 's Graven- hage, persisteerde Donderdag, nadat een nieuw getuigenverhoor had plaats gehad, bij zijn onlangs genomen requisitoir tot ver oordeeling van P. J,, van Z koopman te Rotterdam, tot 15 jaar gevangenisstraf, we gens doodslag in den nacht van 13 op 14 Mei 1.1. in de Zandstraat te Rotterdam ge pleegd op H. M. Beuvens door middel van een messteek in de borst. Bekl.'s verdediger jbr. mr. A. K. C. de Brauw, advocaat te 's Gravenhage, concludeerde tot vrijspraak. De moord te Koekanger- veld. Roelof Bakker, een der gedetineer den in zake den moord te Koekangerveld, is in vrijheid gesteld. Kinderverlamming. Te St. Maartensdijk (Zeeland), heeft zich bij een kind van ongeveer 2 jaar oud, een geval van kinderverlamming voorgedaan. V reeeelijk. De stoomtram te Sneek heeft Dinsdagmiddag een 16-jarig meisje, J. t. C„ de beide beenen afgereden. Juist op 't oogenblik dat de tram zich in beweging zette, zou 't kind op een der melk wagens springen. Een dierentragedie. Te Nolde (bij De Wijk, Dr.) was een koppel wilde zwanen, ongeveer honderd stuks, neer gestreken. De jager P. Brouwer wist met zwaren hagel twee daarvan neer te leggen; een daarvan waa een nog jong dier. Onmid dellijk streek nu de moeder van het getrof fen zwaantje naar beneden en bleef bij het gedoode jong rondzwemmen. De hond van den jager zwom op den ouden zwaan toe, maar plotseling greep deze met zijn sterken snavel den bond in het nekvel, ging boven op hem zitten en sloeg daarbij heftig met de vleugels op en neer. De hond zou stellig verdronken zijn, in dien niet Brouwer den woedënden zwaan terstond had weggeschoten. IJ s. Men meldt van Urk d.d. 16 December Bij het eiland vertoont zich reeds jong ijs, dat door windstilte voor visschersvaar- tuigen hinderlijk is. School- en Kcrknreuw. 's-G ravenhage, 16 Dec. Examens Middelbaar Onderwijs. Staatsinrichting (K XI). Geëxamineerd 4 candidatesGeslaagd do lieeren: H, P. A. Buy- sing Datnsté, van Dodewaard, en A. Spruijt, van Rotterdam Schoonschrijven (N). Opgeroepen 6 cand. Geëxamineerd 4. Toegelaten mej. E. M. H. H. Gielen, van 's-Gravenhage, en de heeren J. Rijkse, van 's-Gravenhage, en A. M. van der Wel, van Rotterdam. Fransch, akte A. Geëx. 1 vr. en 4 mann.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2