BINNENLAND. Frankrijk. De Kamers, welker buitengewone zitting tien 30en December j.l. gesloten werd, zul len den Hen Januari hunnen arbeid her vatten. Dan komen, ingevolge de grond wet, de Kamers van rechtswege bijeen voor de gewone zitting van 1910. OoslenrijlcHonyarije. Terwijl de Hongaarsche regeering, naar het heet om constitutioneele en staatsrech telijke bezwaren, hare toestemming tot het door de Bosnische landsregeering samen gestelde ontwerp van eene grondwet voor Bosnië en Herzegowina nog niet verleend heeft, heeft de Oostenrijksche regeering zich ernstig bezig gehouden met het onderzoek van dit ontwerp, dat het terug heeft gezon den met de opmerking, dat te weinig reke ning is gehouden met de rechtmatige vrijheden van de Bosnische bevolking en met het beginsel van zelfbestuur. De rijke minister van financiën, die tevens met het bestuur van Bosnië belast is, heeft dc meesten der Oostenrijksche verbeterings voorstellen aangenomen. Engeland. De leider van de unionistische partij Arthur Balfour, is thans hersteld van zijne ziekte en heeft in Paddington eene rede ge houden, waaruit bleek, dat hij geheel be keerd is tot protectionisme. Hij beval de tariefsherziening aan, omdat zij door alle beschaafde natiën en ook de Britsche kolo niën is ingevoerd. Austen Chamberlain heeft van de tariefs herziening meer werk voor de inlandsche ar- beidskrachten voorspeld. Lord Cawdor, die onder de laatste con servatieve regeering minister van marine is geweest, gaat voort te verzekeren, dat als Ierland homerule krijgt, het verkrijgen van politieke zelfstandigheid voor Ierland niet lang meer zal kunnen uitblijven. En dan kan niets beletten, dat Belfast een schuil plaats en een uitvalshaveu voor de Duitsche vloot wordt. De tegenwoordige minister van marine is hiertegen te velde getrokken en ook tegen de artikelen van Blatchford, van wien iuj zeide, dat zijne pen door de Daily Mail is gehuurd, 0111 de goede ge meente kippevel te doen krijgen door mid del van verschrikkelijke verzinsels over de plannen van een grooten en bevrienden staat. Hij verklaarde, dat hij niet wist wel ken invloed Blatchford's artikelen in Duitschland hadden Wel wist hij, dat zij op het Engelsehe volk geen indruk hebben gemaakt en geen invloed hebben op de stem ming- Waarom zouden zij ook invloed heb ben? Wanneer al dit dreigende onheil m werkelijkheid bestond, hetgeen volstrekt niet het geval is, dan zullen de ïnenschen ch herinneren, dat de defensieve strijd krachten, die ter zee en te land ter beschik king van de Kroon staan, naar de alge meen? opvatting heden talrijker en geduch- ter zijn dan ooit in den loop van de geschie denis. Spanje. Saragossa, 3 Jan. Gisterenavond om half acht is een springbus ontploft bij den ingang van de kerk del Pilar, juist toeu eene processie voorbij ging. Ongeluk ken kwamen niet voor, maar er ontstond eene groote paniek. Eenige oogen blik ken later ontplofte een^ andere springbus aan den voet van de kathedraal, die op korten afstand gelegen is. Ook hier kwam geen ongeval voor. Een derde springbus werd gevonden bij de kerk Si.-Gaetan en een vierde bij de kathedraal, maar met gedoofde lonten Hongarije. De minister van financiën heeft, met het oog !°p het ontbreken van eene regelmatig tot Stand gekomen begrootingswefc, bepaald, dat gde directe belastingen voorloopig niet zullén worden ingevorderd en dat, zoolang die fltoestand duurt, bij niet-betaling van die belastingen geen invorderingskosten in rekening zullen worden gebracht. De op schorting van den belastingplicht der directe belastingen, sluit de vrijwillige betaling niet uit. Het Hongaarsche telegrafische correspon dentiebureau merkt hierbij op, dat de di recte belastingen een betrekkelijk gering deel vuil do inkomsten van den staat uit maken. Dit verklaart, dat men iu staal is de noodzakelijke uitgaven, zooals ambtenaars- traktementen en rente van de staatsschuld, verder to doen. Lukacs heeft na het mislukken van zijn eerste plan aan de meerderheidspartijen net voorstel gedaan, een overgangskabinet te ondersteunen om de dringendste zaken af te doen. De leiders van de meerderheid hebben daarover beraadslaagd en besloten dit aanbod te weigeren. Kossuth lieeft bij de jaarsverwisseling eene rede gehouden, waar in hij verklaarde, dat hij en zijne partij met het oog op de houding van de Kroon hun vier jaren geleden prijsgegeveu oppositie standpunt weder innemen. Turkije. De Nou© Frcio Prcsso heeft van Turk- so.lve diplomatieke zijde over do houding, dio Turkije waarschijnlijk zal aannemen mot het oog op do verscherping van do Kro- ta-crisis, die is ingetreden door <l©n eed van trouw, welke door de nieuwe regeering van Kreta aan den Koning van Griekenland is afgelegd, de volgende modedeolingeu ont vangen ,,De Turkse he regeering zal onder geeno omstandigheden dulden, dat eene Kreten - sische regeering aan een anderen souverein dan den sultan den eed van trouw afLegit. Do Porto zal aandringen op de verwijdering van het driemanschap, dat de nieuwe regoe- ring van Kreta uitmaakt- Eerst dan is over- mogelijk, eerder niet. Wanneer de Turksche rog coring zioh anders gedroeg, dan zou dit den schijn opwekkon alsof zij stilzwijgend de inlijving van Kreta door Griekenland als voltrokken beschouwt. De Porte heeft niet het voornemen, aan het Grieksoho kabinet, dat op groote bezwa ren zit, moeielijkhoden te bereiden. Zij moot er echter op aandringen, dat de ook door de beschermende mogend lieden erkende sou- vereiniteKbsrechten van den sultan in Grio- kenland en op Kreta geëerbiedigd worden. Een Turksche regeering die niet het krach tigste verzet zou bieden aan den nieuwen stap der regeering van Kreta, zou niet lang aan hot roer kunnen blijven, want zij zou bij de stemming, die»onde.r de bevolking en het leger over deze zaak hoerseht en die dn de Turksche pers zoo Levendig tot uit drukking komt, weggevaagd worden. De stap van de regeering van Kreta be- toekent een in gevaar brengen van den Europeeschen vrede, en daarom zullen de beschermende mogendheden, die eerst on langs vootr de sjuvereiniöedtsreohiteai van den sultan zijn opgekomen en zich tegen iedere schending van den status quo hebben uitgesproken, met hot oog op deze revolu tionaire daad van de Krotensers zich wel aan de zijde van Turkije scharen". Kreta. Het bericht, dat op Kreta den 20en Maart a.s. een nieuwe vertegenwoordiging zal worden gekozen om den toestand van het eiland voor goed te regelen, hetgeen bij de op 't eiland heerschende stemming neer komt op aansluiting bij Griekenland, en dat de leden van het nieuwe uitvoerend bewind den eed van trouw aan den Koning van Grie kenland heeft afgelegd, heeft te Konstan- tinopel groote ontstemming verwekt. De Turksche regeering zal daarin waarschijn lijk aanleiding vinden om een der mogend heden eene nieuwe nota te zenden, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen deze laatste krasse schending van het Turksche ouvereiniteitsrecht. Oost-Azlë. Het besluit van de Japansche regeering om Port Arthur tot een vrijhaven te verkla ren, zal, naar Keuter uit Tokio verneemt, binnenkort worden ten uitvoer gebracht. Daarmede zal gepaard gaan de opheffing van Port-Arthur als vesting. Een groot voor deel van de haven van Port-Arthur is, dat zij in den winter geheel vrij is van ijs. Over de inlijving van Korea, die thans in de Japansche bladen druk wordt bespro ken, wordt bericht, dat do zaak feitelijk te berde word gebracht door eén adres van het Japansch-geziudo gezinde genootschap Li Tsjin Hoi in de Koreaansche hoofdstad, waariu op inlijving werd aangedrongen. Dat stuk werd aan den Keizer en den resident- generaal toegezonden. De Japansche regee ring schijnt geen vast plan te hebben tot onmiddellijke stappen om tot de inlijving over te gaan. Die inlijving is echter in een niet zeer ver verwijderde toekomst waar schijnlijk. De staatkunde der Japansche re geering sluit zich aan bij die van Ito. Als de Koreanen zich in dier voege schikken in een Japansch protectoraat, dat Japan in de gelegenheid wordt gesteld de hulpbronnen van Korea te ontwikkelen en van Korea een waardevoller» bondgenoot te maken, dan zal de inlijving voor onbepaalden tijd worden uitgesteld In het tegenovergestelde geval is het de eenige stap die Japan overblijft. De leidende bladen te Tokio zijn verdeeld ever de vraag of de inlijving aanbeveling verdient. Er is in den lande een overwegen de strooming tegen het plan. China. De Chiueesc lie regeering heeft den Portu guese li en gezant eene nota doen toekomen, waarin uitdrukkelijk wordt geweigelpd de vraag de bepaling van de grenzen der Por- tugeesche kolonie Macao aan een scheids gerecht te onderwerpen met de motiveering, fdiat deze vraag slechts door rechtstreeksch overleg t/usschen China, en Portugal kan worden beslist. Vereenigde Staten. Washington, 3 Jan. President Taft zal eene bijzondere boodschap aan het congres zenden over de anti-trust wet en ook eene boodschap over de „Interstate Commeree" wet. Men gelooft, dat hij 'n deze laatste boodschap zal aanbevelen, dat maatschappijen, die spoorwegen exploitee- ren, welke over meerdere staten loopen, zul len worden verhinderd aaudeelen te bezitten van concurreerende lijnen of nieuwe aan- deelen uit te geven zonder toestemming van de Interstate Commission. Verscheidene voorzitters van spoorweg maatschappijen hebben president Taft be zocht en trachtten hem te overtuigen, dat nieuwe wetgevende maatregelen de spoor weg- en de nijverheidswereld zeer zouden treffen. De Staatscourant van Dinsdag 4 Ja nuari bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot directeur van de Staatslote rij J. E. G. C. Offerchaus, inspecteur der registratie en domeinen le klasse te Aösen be.-oomd tot le klerk bij het wediuwon en weezenfondis voor burgerlijke ambtenaren O. Bening, A. van Solinge, A. B. Vedthui- sen, J. J. Diecke, W. H. A. Kievit en W. de Koning Lzn. eervol ontslagen M. A. C. Westdorp, op ziener 3e klasse bij de vissc-herijen op de Sdhelde en de Zceuweohe stroomen, wegens zijn benoeming tot controleur le klasse bij de 'sscherijpoli ie op dio stroomen; op verzoek eervol ontjagen Mr. J. Vos- maer als kanton -echter te Sommelsdijk op verzoek eervol on tel age Jhr. Mr. J. H J. C. Martens van Seveahoven, rechter in de rechtbank te Zutpaen .iet dankbetui ging- met ingang van 1 Januari 1910 is aan P. F. Bob eervol ontslag verleend als machineknecht bij het schepradstooragemaal te Schellingswoudo. eervol ontslag verleend uit hunne betrekking tot de landmacht, aan do reserve-officieren van gezondheid der 2e klasse J. W. Tjeeuk Willink, H. van der Hoeven, M. A. Ittmann en V. E. N ierstrasz voornoemde heer M. A. Ittmann, op het daar toe door hem gedaan verzoek, gerekend van 19 Nov 1909 tot 1 Aug. 1917. benoemd tot re serve-officier van gezondheid der 2e klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, op den voet der bepalingen, vastge steld voor de reserve-officieren van gezondheid eervol ontslag verleend als machineknecht bij hot schepradstoomgemaal te Schellingwoudo, aan P. K. Boh, met ingang van 1 Jan. j.l.; benoemd, met ingang van 1 Jan. j.l., tot boden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegra- hie, E F. de Maat, H. Pardoen. J. H. Snijders, thans assistent-boden bij gemeld hoofdbestuur II. M. de Koningin was ook Zondag bij H. M. de Koningin-Moeder aan tafel De dames en heeren, die verzocht hadden hunne opwachting aan de Koningin te maken, werden daartoe gisteren door H. M. in de gelegenheid gesteld, t. w. ten 3 uur nam. de opperhoofd- en ver dere officieren van zee- en landmacht tn van het Indische leger ten 4} uur de bur gerlijke autoriteiten en particulieren en hedenavond de dames van leden van het di plomatieke corps. H. M. de Koningin heeft de onder scheiding tot het voeren van het Koninklijke wapen verleend aan de firma Baltus te 's Gravenhage, fabrikant van een magazijn voor slaapkamer-ameublementen. Do Minister van Buitenlandsche Za ken brengt ter al gemeen e kennis, dat de waarnemende vice-consul der Nederlanden to Seoul (Korea), de heer L. Vin cart, van daar vertrokken is en dat do waarneming van het vice-consul aai is opgedragen aan den heer J. Bribosia, aan wien in het Fransch ge schreven moet worden. Staatsbegrooting. Uit een overzicht van de in de wetsontwerpen tot vaststelling der Staatsbegrooting voor 1910 gebrachte wijzigingen blijkt, dat de begroo ting, waarvan de raming bij de indiening was 207,187,206.87, gedurende de schrif telijke gedachtenwisseling in de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd verhoogd met 610.804.en verminderd met 190.348.75, blijft verhoogd met 420.455.25; alzoo bij den aanvang der be raadslaging geworden 207,607,662.12; zij werd gedurende de beraadslaging in de Tweede Kamer verminderd met 26700 en verhoogd met 11850, blijft verminderd met 14850zoodat de bcgrootïng is toe gestaan tot een bedrag van 207.592.812.12. De raming der Middelen voor het dienst jaar 1910 bedraagt 188.326.473, zoodat de begrooting van uitgaven de raming der Mid delen overtreft niet 19.266.339.12. Katholieke Kamerleden Het Hsg. schrijft Door de verkiezing van baron De Wij- kerslooth is het aantal Katholieke leden der Tweede Kamer tot 26 gestegen, een cijfer, dat we ook bij de verkiezingen in 1888 verkregen, maar indien niet meer haalden. Evenwel niet precies dezelfde districten van 1888 zijn thans door Katholieken ver tegenwoordigd. Er zijn enkele afwijkingen Katholieke afgevaardigden hadden 'n 1888 en hebben ook nude 11 districten in Noord-Brabant, de 6 in Limburg, -ver- der Nijmegen, Druten, Itheden, Almelo, Hontenisse, Haarlemmermeer en Wijk bij Duurstede. Katholieken afgevaardigden hadden in 1888 en hebben thans niet Loosduinen en Doetinchem, terwijl de districten Beverwijk en Eist nu wel, in 1888 niet door de Ka tholieken werden vertegenwoordigd. De Amsterdam sche bur- g e me estersbenoeming. Het Hbld. schrijft: Naar wij vernemen en zooals ook reeels in Het Volk is medegedeeld zouden ook met mr. J. Kappeyne van de Coppello door de Regeering besprekingen gevoerd zijn in verband met de Amsterdamsche burgemees tersbenoeming. Onze berichtgever meent echter te weten dat de waarschijnlijkheid zeer gering is, dat deze besprekingen tot iets leiden, daar voor mr. Kappeyne, die hoofd van een zeer bloeiend advocatenkan toor is, een dergelijke benoeming een groot financieel offer zou beteekenen. Iteeds vroeger kwam ons hieromtrent iets ter ooire, daar wij het bericht voor ónwaar schijnlijk hielden, plaatsten wij het niet. Nu het in andere bladen vermeld is, wil len wij dit gerucht onzen lezers niet ont- hou<ten. De burgemeostor van 11 g- mond. Men verneemt dat burgemeester Prangier te Egnmond aan Zee aJ's zoodanig ontslag heeft gevraagd. Generaal Woodford. Gene raal Woodford, mrs. Woodford en mrs. Van der Hoef zijn gisterenmorgen 11.58 uit Am sterdam naar Den Haag vertrokken. Burge meester Van Leeuwen en zijn beide zoons deden de familie uitgeleide. Zondagmorgen uit Den Haag weer te Amsterdam gearriveerd, is generaal Wood ford mei zijn familie de gast van burgemees ter Van Leeuwen geweest, met wien mr. Woodford des middags per motorboot de haveninrichtingen bezocht. Gisterenmorgen voor het vertrek naar de residentie zijn het Koninklijk Paleis en de diamantslijperij der firma Asscher bezich- tigd. Generaal Woodford uitte zich zeer enthousiast over ons land, dat hij reeds voor do derde maal bezocht, en hij liet als hoffe lijke Amerikaan niet na de bijzondere gast vrijheid van zijn Hollandsche gastheeren te roemen. Dezen met hunne dames biedt generaal Woodford een diner in Hotel „Des In des" te 's Gravenhage aan, en het plan is in het einde der weok naar liet buitenland te ver trekken. Generaal Woodford heeft gisteren in het Hotel des Indes te 's Gravenhage een diner gegeven aan een vijftigtal genoodigden, waartoe behoorden de Ministers van Bui tenlandsche Zaken, Marine, Waterstaat; de Amerikaansche gezant bij ons Hofde voor zitter der Eerste Kamerdo oud-voorzitter der Tweede Kamer jhr. mr. Röell, de oud- minister Cremer, de burgemeester van Am sterdam mr. Van Leeuwen, de heeren Van Eeghen en De Monchy, voorzitters der Am- sterdamsche en der Rotterdamsche Kamer van Koophandel en andere leden der voor malige Nederlandsche delegatie bij de Hud- son-Fultonfeesten, leden der Amerikaansche legatie enz., de meesten met hunne dames. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië voor hoofd commies bij den algemeenen dienst ter se cretarie op Buitenzorg mr. A. B. Cohen Stuart. Met ingang van 1 Januari 1910 zijn benoemd tot kommies bij de N. C. S. de heeren A, T. Vlug, aan het hoofdbureau alhier en J. W. Stuurop te Zwolle (rangeer station). De heer H. van der M andere, jour- nalist-letterkunde te 's Gravenhage, en re dacteur van het tijdschrift „Mannen en Vrouwen van Beteekenis", is door den Ko ning van Portugal benoemd tot ridder in de orde van Onze Vrouwe der Ontvangenis van Villa Vigosa. Jubileum van Schoonho ven. De Gijsbregt-opvoering op Nieuw jaarsavond in den Amstcrdamschen schouw burg droeg ditmaal een bijzonder karakter door het jubileum van den heer Van Schoonhoven. Zijn vilveren tooneeljubile- um heeft deze acteur niet gevierd, zoodat zijn vrienden gretig de gelegenheid aanvat ten hem bij zijn dertigste optreden als Gys- breght te huldigen. Aan 't einde van het spel voerde de heer Bouberg Wilson het woord namens de hul deblijk-commissie. Hij had uit Gysbreghtre- gels een toespraak gevormd. Daarin werd de geëerde voorgesteld als een man, in oot moed geboren, die ten aanzien van den Gys- breght-rol zou zeggen „Ik schei er nog niet af, we zullen erom vechten", oftewel: „Ik zou om deze rol wel duizend and're geven". De aangeboden krans ging vergezeld van een dikke enveloppe en een album met schenkersnamen. De heer W. P. de Leur, als altijd het woord voerende voor de collega's en den Raad van Beheer, bood een krans met „verrassing" als blijk van hoog© waardee ring aan en sprak den wensch uit dat het Van Schoonhoven nog jaren vergund mocht zijn in Gysbreght van Aemstel zijn gewaar deerde medewerking te verleenen. Is het zilveren jubileum onopgemerkt voorbij ge gaan, gaarne zullen de collega's het veer tigjarig met grooten luister vieren. Het Tooneel verbond afd. Amsterdam, mevr. De BoerVan Rijk, de directie van den Hollandschen Schouwburg, Ed. Ver kade, de Senaat van het Amsterdamsch Studentencorps, Willem Royaards hadden kransen en bloemen gezonden. Door zijn collega's hartelijk omgeven, dankte de lieer Van Schoonhoven geroerd met enkele woorden. Na het intermezzo van slemp en warme bollen, kreeg men de vroolijkheid van Klo ris en Roosje. De „wensch" begint overal meer en meer het karakter van een kleine revue aan te nemen. Multatuli hulde. De door het hoofdbestuur van de vereeniging „De Dageraad" in uitzicht gestelde bijeenkomst waarvan een oom mi té zal worden benoemd ter huldiging van Multatuli, bij gelegen heid dat het een halve eeuw zal geleden zijn dat de Max Havelaar uitkwam zal worden gehouden op Zondag 23 Januari a.s. des middags ten 1 uur in de kunstzaal van hotel Krasnapolsky, Amsterdam. - Het Museum Bo ij m nn s is, naar de N. R. Ct.' meldt, verrijkt met d© volgende geschenken Het portret van don heer J. Huidig, ge- schildierd door Jan Vetih, geschenk van den heer J. Huid'ig. Een marmeren Christuskop, werk van den Napelischen beeldhouwer Francesco Ierace, geschenk van den auteur. Het portret van Jozef Israelis, dioor Jan Vet'h, geschenk van den heer J. P. van der Schilden. Een triptiek van Van Daalhof, Christus bezoekt de armen, geschenk van den heer W. Smith. Van den heer Jules Porgès, te Parijs, een Landschap van den Rotterdamse hen schilder Johannes Sonjé, gedateerd 1654. Van den heter A. van Veen ©en vrouwe kopje van Gerard Terborch, een studie in rood krijt voor het schilderij in Bucking ham Pal ace. Van don heer M. van Valkenburg eene studie in gekleurd kirijt van Giovanni Bat- tista Piozetta, den leermeester van Tiepolo. Gesteund door eenige kunstvrienden, ver wierf het Museum door aankoop een pas tel teeke nan g van Charles Léandre, 1'Inspi ration. Aan bruikleenen werden ontvangen Van den heer J. P. van dor Schilden Een groot schilderij van Poggenbeek, aqua rellen van Neuheus, Bosboom, Bauer, De JosseLin de Jong, Toorop, Wiggers, Schilidfc Mastenbroek en Briët; eene teekening van Maasdijk en ©en zwart-krijtteekening van Segantind. Van den heer A. Spoon oen aquarel van P. Van der Velden, voorstellende een Ha- ringvissclier. De lieer M. van Valkenburg gaf twee primitieven in bruikleeneen Dansende Boer van den ouden Brueghel en een fraai mansportret, van Lucac van Ley don, bekend van do Brugsohe tentoonstelling in 1902. „D e Zeeland". Met de maaliboo- ten van de Mij. „Zeeland", werden in het afgeloopen jaar ongeveer 130.000 passagiers vervoerd tegen 134.000 in 1908. De Nieuwe Beurs te Rot terdam. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de nieuwe beurs te Rotterdam op 7 Jan. in gebruik genomen worden, voorloopig evenwel niet als korenbeurs, doch als groote beurs van koophandel. De korenbeurs blijft voorloopig in het oude gebouw. Ook de schippersbeurs gaat met ingang van genoem den datum van het oude in hot nieuwe ge bouw over. Weesinrichting te Neer bosch. Voor de electrisehe installatie van licht en kracht kwam bij het Bestuur van de Weesinrichting te Neerbosch in een toezegging groot 5500 en een van 3000. Ook w.rd bericht ontvangen van een legaat groot 2000 en een van 300. Eerst na ontvangst van het geheele daar voor benoodigde bedrag zal tot de electri sehe verlichting van het weezondorp wor den overgegaan. Emigratienaar Suri name. Op verzeek van het bestuur der kolonie Suriname ontraadt do minister van koloniën personen, dde het voornemen mochten heb ben om zicli naar dtie kolonie te begeven, in de hoop diaar spoedig na hun aankomst, werk te vinden, ten ernstigste zulks te dioen, indien zij niet over genoeg middelen be schikken om gedurende ©enigszins liangeren tijd in hun onderhoud' te voorzien en in geval van niet slagen dte kosten hunner te rugreis naar Nederland te betalen. (Stct.) Landverhuizers. Geduren de het afgeloopen jaar vertrokken naar Amerika langs 't station te Oldenzaal 15,645 landverhuizers tegen slechts 3807 in 1908 waarvan alleen voor re kening der N. A. S. M. te Rotterdam 15,195 personen, 't Waren hoofdzakelijk Russen, Polen, Duitscliers en Kroaten. Over dezelfde plaats keerden in 1909 naar hun respectieve woonplaatsen uit Amerika t»rug circa 26,000 emigranten. Verw ij derde vreemde lingen. In het jaar 1909 bedroeg het aantal uit Nederland verwijderde vreemde lingen 1928 tegen 2166 in 1908, 1783 in 1907 en 2593 in 1906. Minister Nelissen en de Zigeuners. Men schrijft uit 's Graven hage aan enkele bladen Toevallig waren wij de de vorige week in de wachtkamer van het departement van jus titie getuige van een voorval, dat een aardig licht werpt op het karakter van onzen te gen woordigen minister van justitie. Zooals men weet is tegen de in ons land thans in Breda-, indertijd te 's Gravenhage* verblijf houdende Zigeuners een bevel uitgevaardigd om het land te verlaten. Nu schijnt het, dat de Zigeuners in het Zuiden van ons land nog al aardig zaken doen en ongaarne de grens oversteken. Twee hunner werden nu afge vaardigd de belangen aan bet ministerie in Den Haag te gaan verdedigen. Zoo kwam het, dat zich een tweetal van deze onfrisch, in sommiger oogen onguur uitziende personen op de hun eigen leven dige wijze aan het departement aandiende en in hun mengseltje van allerlei talen, waarin het Fransch .op het oogenblik het sterkst naar voren trad, monsieur le mi- nistre te spreken vroegen. Nu had minister Nelissen juist een onder houd met den staatsraad mr. Asser en ver moedelijk vond een der boden hierin aan leiding den Zigeuners-mede te deelen, dat zijne excellentie heden wel moeilijk te spre ken zou zijn. Protest volgde, en met een vloed van woorden bleven de Zigeuners aan dringen een hunner stond reeds ten halve in de wachtkamer, toen uit de andere deur do minister naar voren kwam met de woor den „Och, laat die arme mensclien maar even binnen komen." Een dankbare, ietwat zegevierende blik beloonde minister Nelissen voor diens een voudige goedheid, waaraan de beide Zigeu ners ongetwijfeld nog uiting zullen hebben gegeven in het druk gesprek, dat na het vertrek van den staatsraad volgde en dat - van de zijde der vreemde gasten, die zich blijkbaar bijzonder op hun gemak gevoelden, eindigde met een elegante eerbiedige bui ging, een operazanger waardig en een co- miek-familiaar „Bonjour, monsieur le Mi- nistreau revoiri" De kwakkelwinter. In een tuintje in d£ Kazernestraat te 's-Graven- hage kon men ep Oudejaarsdag nog eenige halfontloken rozen plukken. („Vad.") De gezondheid van zet ters- en drukkersjongens. Ter uitvoering van art. 4 dier Arbeidtsweit is door da*. S. Elias te Rotterdam, een begin gemaakt met bet onderzoek naar den ge zondheidstoestand van alle jongens van 12 tot 16 jaar, werkzaam in letterzetterijen en drukkerijen aldaar. Het conflict in de bouw vakken te Amsterdam. Eene giste renavond gehouden conferentie tusscben d,e. besturer der Algemeen© Patroonevereeni- ging en de Metselaars-Patroonsvereeniging „Eensgezindheid" eenerzij-ds en van de ge contracteerde vereenigingen van metselaars en opperlieden anderzijds over het conflict in de bouwvakken is mislukt, doordat tegen de vertegenwoordiging van den Centralen Bondi van Bouwvakarbeiders bezwaar werd ge maakt van de zijde der Algem. Patroons ver eeniging. De aanwezige bestuurders van den Cen tralen Bond aanvaardden niet de hun daarop geboden gelegenheid om de vergadering als gasten bij te wonen .en vertrokken, gevolgd door de andere werklieden-afgevaardigden, die met hen instemden. Van patroonszijde werd hun tevergeefs ge wezen op hun verantwoordelijkheid voor de ernstige gevolgen van de mislukking der con ferentie door huil toedoen. Het faillissement Die ters. Naar de „Pr. Gr. Ct." verneemt, bedraagt het totaal bedrag der vorderin gen tegen Dieters die onlangs failliet ging, ongeveer 800.000. De zuivere opbrengst van de roerende en onroerende goederen kan niet worden geschat. Maar vast staat wel, dat enkele der grootste schuldeischers zeer groote schade zullen lijden. De rechtbank te Groningen heeft de voorloopige hechtenis van den verdachte met 30 dagen verlengd. De eerste termijn zou 3 Januari geëin digd zijn. Mishandeling met doode- 1 ij k e n afloop. Te Laude, gemeente Vluchtwedde, is Nieuwjaarsnacht de boe renknecht Jan Molanus zoodanig mishan deld, dat hij Zondag overleed. De vermoe delijke dader is gearresteerd. Ruwe zeden. De landbouwer R. L. te Brucbterveld, onder de gemleente Ambt-Harden berg, is in zijn woning door nieuw jaar wenschers aan wie hij geen sterken drank wilde schenken, zoodanig gesneden, dat men voor zijn leven vreest. De vermoe delijke daders zijn bekend. Hetnoodlottigeschot. De politie lieeft, naar aanleiding van het ge beurde in de Kinkerstraat te Amsterdam, waar een banketbakkersknecht bij het lossen van vreugdeschoten gewond werd, twee broe ders uit de Borgerstraat verhoord, die op

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2