BINNENLAND. Portugal. Lissabon, 11 Jan. De bladen be richten, dat, naar aanleiding van een moord, te Cascaes gepleegd op een dief, die bij dc douane te Lissabon opgeslagen patronen had gestolen, de politie een uit gebreide samenzwering op het spoor is ge komen, die geleid wordt door leden van ge heime genoootschappen en gericht is tegen do bestaande instellingen. De politie heeft een aantal personen in hechtenis genomen en beslag gelegd op ver mommingen, ontplofbare stoffen en wape nen. Een aantal van de in hechtenis genomen personen legden zeer gewichtige bekentenis sen af. Oostenrijk-Hongarye* W oenen, 11 Jan. Graaf Khuen Hèdervary heeft verklaard, dat de Keizer hem heeft belast met de samenstelling van het kabinet. Over de crisis in Hongarije wordt beridht, dat de beslissing o<ver de naaste toekomst- van het land w -■ geheel in handen van de Kroon ligt. Luk ace, de benoemde minister president heeft den keizer de lijst van zijn rompkabinet voorgelegd, maar tegelijk moe ten mededeelen, dat. hij niet kan rekenen op het toestaan van eene credietwet door het parlement. Uit Budapest woixljt aan de Frankf. Ztg. (bericht., dat men daar in de poliitidke krin gen gelooft, dat nu eindelijk in Weenen een beslissende stap zal worden gedaan, omdat alle onderh&ndelingen met de partijen zon der resultaat zijn gebleven en ook zullon (blijven. Om eene verdere verwildering van do parlementaire toestanden te voorkomen, zal men tot het laatste redmiddel moeten overgaan, de ontbinding van het huis van afgevaardigdenAlleen is nog niet beslist of nnt dezen taak zal worden belast Lukacs of, wat als waarschijnlijker wordt beschouwd,, graaf Kiliuon-Hodcrv&rydie ook naar Wee nen is ontboden. Aan de Voösisobe Ztg wondt bericht, dat kan worden verwacht, dat Lukace de op dracht tot samenstelling van het kabinet, dia hij van den keizer ontving, zal terug geven. De voorwaarde, die hij verhoud aan de vorming van zijn ministerie, was dat hij er in zou slagen eene credietwet voor twee maanden te krijgen en het handelsverdrag met Rumen ië tot stand te brengenDe par tijleiders Kossuth en Jueth hadden hem aan vankelijk daarop uitzicht gegeven, maar heb ben zich later bedacht en wijlen niets meer weten van het toestaan van eene credietwet. Het bewijs is weer ten duidelijkste geleverd., dat men bij de oplossing van de HongaaJsoh© crisis niet op de medewerking van alle par tijen kan rekenen. Wanneer graaf Khuen-Hedervary mot do samenstelling van het kabinet belast wordt, dan zal hij, volgens dezen zegsman, niet on derhandelen met Kocseutlh of met Just'h, om dat gebleken is, dat dit toch niets geeft. Zonder verwijl zullen de voorstellen, welker afdoening in het belang van den staat drin gend noodig wordt geacht, bij de Kamer worden ingediend en wanneer, wat zeer waarschijnlijk is, de meerderheid hare me dewerking daartoe niet wil verüeenen, dan zal het huis van afgevaardigden terstond worden ontbonden. Graaf Khuen wil geen overgangsministerie vormen, maar is van plan zich voor geruimen tijd in te richten en zoolang aan het 'bewind te blijven totdat uit dè verkiezingen eene me^ttderiieiid is voortgekomendie zkili plaatst op dien grond slag van 1867. Montenegro. Cettinje, 11 Jan- Er is een han dels- on sclieepvaartverdrag gesloten tus- 6chen Engeland en Montenegro op den grondslag van beliandeling op den voet dier meest begunstigde natie. Turkije. Uit Saloniki is te Weenen bericht ont vangen, dat de gewezen sultan Abdul Hamid ziek is, omdat hij sedert eenige dagen alle voedsel weigert. Volgens een ander bericht zou hij krankzinnig geworden zijn. Uit Konstantinopel wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat volgens een in parlemen taire kringen verspreid gerucht in Erze- roem ernstige militaire onlusten zijn uitge broken, waarvan de vali, die tegelijk bevel voert over de troepen, het slachtoffer gewor den is. Eene bevestiging blijft af te wach ten. Oritktnland. In Athene is de Kretensische staatsman Ven; se les aangekomen, naar het heet voor particuliere aangelegenheden. Men houdt het er echter algemeen voor, dat hij op verzoek van den Militairen Bond is over gekomen. Oost-Azli. De Japansche pers gedraagt zich omtrent het voorstel van den Amerikaanse hen staats secretaris Knox tot neutraliseering van den Mandsjoerijschen spoorweg geheel afwij zend zij legt nadruk op de deugdelijk ver kregen rechten van Japan en Rusland op het bezit van dezen spoorweg en op de prak tische onuitvoerbaarheid van het Ameri- kaansche voorstel. Het verdrag van Ports mouth, dat den tegenwoordigen toestand in 't leven heeft geroepen, heeft de goedkeu ring verworven van de Anierikaansche re geering, die ook in 1908 in eene bijzondere overeenkomst den toestand, dien zij nu tracht te storen, uitdrukkelijk heeft erkend. De Russische pers beschouwt eenstemmig het Amerikaanse he voorstel als onaanneme lijk en strijdig met de belangen van Rus land. V«re*ntgd« Staten. President Taft heeft den chef van het boschwezen Pinchot, een bij zonderen vriend van RoosevelF, ontslagen, omdat deze sedert verscheidene maanden ageerde tegen den secretaris van binnenlandsche za ken Ballinger, dien hij beschuldigde bij het exploiteeren van de bosschen en van de waterkrachten der unie de trusts te begun stigen. Het huis van vertegenwoordigers heeft eene commissie van onderzoek voor deze zaak benoemd, waarbij de dissidente republikeinen met de democraten gemeen© zaak maakten tegen den Speaker en hun de benoeming van deze commissie ontnamen. Allerlei. Kolonel de l'Espée, bevelhebber van het 8e regiment huzaren te Verdun, heeft een brief ontvangen van brigadierGeorges Faraco, beschuldigd van poging tot vergif tiging der manschappen van zijn escadron, door in hunne soep eene groote 'hoeveelheid potaech cyan uur te mengen. In dezen brief, die voor de manschappen van het 8e regiment huzaren wend gelezen, hekent Faraco volledig zijne misdaad en vraagt aan allen vergiffenis. Om mij te ont doen van een lasbigen schuldeiseher. dén sol daat Thomas, heb ik gepoogd de vergifti ging, in Oostenrijk gepleegd, na te volgen, niet 'bedenkend, Jiéaltasdat ik benevens den dood van Thomas ook die van de andere mannen van mijn escadron kon veroorzaken, schrijft hij. Faraco heeft idie bekentenissen ook ge schreven aan zijne ouders en ze mondeling herhaald aan een verslaggever. Petersburg, 11 Jan. Volgens eene officieele kennisgeving is de cholera geheel in Potersburg verdwenen. Er is brand ontstaan in het paleis van grootvorst Nikolaas Nicolaititch te Sint- Petersburg. Een groot gedeelte van het prachtig paleis is vernield. De brand heeft een kostbare verzameling porcelein bescha digd, welke op een waarde van een miillioen roebels wordt geschat, alsook eene kostbare verzameling oude wapens De brand ont stond door eene ontploffing, waarvan de oorzaak onbekend is. Dezer dagen is in Oostenrijk in Raibl in Kivrnthen een gasthuis door eene mijn instorting in den grond ontstane ope ning, waarin de. gebouwen verzakt waxen, v-1 water was geloopen. Zeven menschen wenden in de diepte meegesleurd en kwa men om. De Weener Neue Fr. Presso ver- I neemt hierover de volgende bijzonderheden. De plaats waar het gasthuis heeft gestaan, vormt nu een ronden trechter van omtrent '60 meters doorsnede die tot weinig meters van den rand met water is gevuld. De van de vesting Predil ter hulp geroepen militai ren groeven aanstonds een kanaal om met behulp van electrisciho pompen liet water naar de naast.© beek af te leiden. Hoe lang het duren zal om het water weg te krijgen is nog niet te berekenenMen denkt diat het huis veertig tot zestig meters diep gezonken is. Na die verwijdering van het water zal men die wanden van dien trechter moeten stutten, aleer te kunnen graven naar de ver zon kenen. Volgens deskundigen loopen de naburige huizen van het dorp geen gevaar. Onder het gasthuis werd sedert jaren in de mijn niet meer gewerkt, maar er zijn onlangs in die nabijheid springstoffen gebezigd, waar door dotvkeilijk d>e grond zoozeer geschokt ds, diat de 'instorting volgde. De Staatscourant van Woensdag 12 Januari .bevat o. a. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau J. M. Kippel en C. Smith Azn., beiden huis- en decoratieschilder, respec tievelijk te Den Haag en Amsterdam, leden der loodwit-commissie; bevorderd tot adjunct-commies bij het technisch bureau, verbonden aan het de partement van koloniën de le klerken H. C. D. den Hertog en A. F. Ketjen; benoemd tot commissaris van het wedu wen- en weezenfonds voor burgerlijke amb tenaren mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer benoemd tot griffier van het kantonge recht te Ridderkerk mr. H. F. W. Jeltes te 's Gravenhage, werkzaam bij de griffie van het kantongerecht aldaartot griffier van het kantongerecht te Sneek mr. S. Vel- linga, advocaat te Leeuwardenbenoemd tot griffier van het kantongerecht te Breu- keleu-Nijenrode jhr. mr. O. J. Quintus, ad vocaat te Bennekom, thans kantonrechter- plaatsvervangor te Wageningen, met gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Schagen H. J. Post; benoemd tot burgemeester van Steenber gen dr. J. A. A. M. van Loon; op verzoek eervol ontslagen de le luite nant K. W. de Bock van het 2e reg. inf.; benoemd bij den staf der artillerie tot 2e luitenant-magazijnmeester, om te worden werkzaam gesteld bij de magazijnen te den Helder de adspirant-magazijnmeester der ar tillerie J. T. Lemaire, adjudant-onderoffi cier-titulair bij het 4e regiment vesting artillerie benoemd bij het 2e regiment veld-artil- lerie tot le luitenant de 2e luitenant E. C. de Haan van het korps. aan de na te noemen belanghebbenden vergun ning verleend tot het aannemen der onderschei dingen arihter hunne namen vermeld), te weten: mr. C. Orommelin, gezantschapssecretaris le klaas© in disponibiliteit. oomimandeur der orde van Wasa van Zweden on commandeur der orde van Medjidieh van Turkye; H. van Gilse van der Pais, consul der Neder landen te St. Peteraburg, ridder 4de klasse der orde van den Heiligen Wladimir van Rusland; aan jhrmr. R. de Mareee van Swinderen, te 's Gravenhage, kamerheer van Hare Majesteit de Koningin in buitengewoneu diëtist, Minister van Buitenlandscho Zaken, verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van de versierselen van Grootkruis der orden van St. Mauritius en Iyazarus en van den Leeuw en de Zon van Perzië, hoon respectievelijk door Zijne Majesteit den Koning van Italië en Zijn© Majes teit den Sjah van Perzië geschonken aan L. J. Hu'ber, lid van het college van re genten over de gevangenissen te I^eeuwarden, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag ver leend. onder dankbetuiging voor de in die hoe danigheid bewezen diensten; aan jhr. A. M. C. van Aaoh van Wijck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne lie- trekking van kautonrechter-plaatsvervanger in het kanton .Goor; aan dr. L. Beins, lid, tevens voorzitter van het college van regenten over het huis van be waring te Winschoten, op zijn verzoek, uit die betrekkingen eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de daarin liewezen diensten benoemd tot voorzitter Tan het college van regenten over het huis van bewaring te Win schoten, nir. H. I. Schönfeld, lid van het college; benoemd tot leden van gemeld collegeJ Groeaeveld, landmeter, en J. L. Roelfsema, ta baksfabrikant, beiden wonende te Winschoten ingesteld is een regeeringsconmiissie tot be hartiging van de belangen der Nederlandsche kunstenaars op de in den loop van het jaar 1911 te Rome te honden internationale tentoonstelling van Schoone Kunsten benoemd tot leden van dit comitéW. Steelink te 's-Gr.wen.hage, A. F Reieher en A. M. Gorter te Amsterdam, en H. J. Haverman te 's-Grave«- hage. te zanien uitmakende het uit de vereeni. gingen ..Pulchri Studio" en ,,Arti et Amicitiao" gevormd comité voor buitenlandscfiie kunstten toonstellingen benoemd tot coinm. gen. voor Nederland bij genoemde tentoonstelling, W. Steelink, te 's-Gra- venhage. Z. K. H. die Prins bracht gisteren een bezoek aan den Minister van Binnenland'- sche Zakenvoorzitter van dien Raad van Ministers, mr. Heemskerk in diens kabinet aan het Departement. Z. K. H. de Prins leidde gisteren mid dag als Voorzitter de tegen uur ten ko ninklijke paleize gehouden vergadering van de Vereeniging „Het Oranje-Kruis", hoofd zakelijk belegd tot vaststelling van statu ten en van liet huishoudelijk reglement. Z. K. IIPrins Hendrik is voorne mens zich op 21 dezer naar Weimar te be geven ten einde '.daar tegenwoordig te zijn bij den pleohtigen intocht van het jongge huwde Groothertogelijk Echtpaar. Van Weimar vertrekt de Prins naar Ber lijn ter bijwoning van de jaarlijksohe ver gadering der Johanniter-orde. Daarna zal Z. K. H. naar Dobbin reizen en aldaar eenige dagen verblijf houden met het doel om dien 29sten Januari tegenwoor dig te zijn op den diaar ter plaatse te vieren verjaardag van H. D. H. de Groothertogin wed'uwe Marie van Meoklenburg Schwerin, 's Prinsen moeder. Begin Februari zal Z. K. H. in de resi dentie terugkeeren. De J oh a n n 11 er-O rd e. Naar verluidt schrijft het Vad. zullen deze maand niet minder dan vijf en twintig nieu we leden in de N ederLandsche afdeeliing der Jolhanni'ter-Orde wordien opgenomen. Dank zij de breeder e opvattingen van den Prins Com mandator, en der einde een paar jaren te Berlijn veranderde bepaling, welke slechts vijftig-jarigen adeldom tot de aan neming vereischt, laat het zich aanzien dat de Johanniters hier te lande tot een zeer talrijke vereeniging zullen aangroeien, in staat, om aan de Protest» ntsohe zieken verpleging een veel vermogenden steun te bieden. Er zullen dus weldra een vijftigtal adellijke protestanten tot dat deel in de hier herstelde orde samenwerken. Tevens verneemt het blad, dat er geen sprake kan zijn van een werkzaamheid der j orde in onze koloniën, wat aan Islamiten allicht reden tot ontstemming had kunnen geven. Ook de geest dér instelingen dient zich naar den vooruitgang der beschaving te wijzigen, en nagenoeg ad onze prote- stantsche Johanniters hebben daarvan een prijzenswaardig bewijs geleverd. Het vervaardigen der keurige kleedij van zooveel ridders, die ongetwijfeld ook den glans van galafeesten nog zal verhoogen, zal onze inheemsche nijverheid ten goede komen. Loodwit-commissie. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft na ontvangst van het eindrapport der Loodwitcommissie, ingesteld den 12en September 1903 door den toenmaligen mi nister van Binnenlandsche Zaken, deze com missie ontbonden, ondex dankbetuiging voor de door haar aan den lande bewezen diensten. Parlementaire jubila rissen.. De Haageciie correspondent van die Tel. schrijft: Evenals het vorig jaar, hopen ook in 1910 wederom een aantal Kamerleden den 70-ja rigen leeftijd te 'bereiken. Het zijn de Eerste Kamerleden J. P. Havelaar (23 Januari), M. de Jong (16 Februari) en W. Hovy (17 Juli), en de Tweede Kamerleden P. H. Roes- sin.gh (8 Februari) ©n J. C. Jansen (14 De cember). Aan liet einde van dlit jaar zullen diau in de Eerste Kamer 15 en in de Tweede Kamer 10 leden zitting hebben, die 70 jaar zijn of daarboven. Ook zijn er Kamerleden, die in 1910 nog 'n anderen bijzonderen da tum herdenken. Zoo zal het Eer&te Kamer lid mr. W. J. van Wefldiecren baron Rengers in Mei gedurende 25 jaar parlementslid zijn. Wel werd baron lteugters reeds in Med 1884 tot lid dier Tweede Kamer gekozen, maar hij bleef daarna een jaar buiten liet parlement (October '84October '85), zoodat hij in 1910 een kwart-eeuw lang op het Binnen hof zetelt. Deze waardige figuur wordt 14 November 75 jaar. De heer F. Lieftinck ktn in September den dag herdenken, waarop hij 50 jaar geleden predikant werd, de kolonel J. B. Verhey in Augustus den dag, waarop hij vóór 40 jaar tot officier werd aange steld. Ook promot/ie-diata kunnen worden her dacht, n.l. door de heeren mr. G. A. van Hamel, die vóór 45 jaar, mr. Th. H. de Meester, die vóór 35 jaar, mr. H. A, van de Vélde, mr. M. Tydleman Jr., mr. J. W. H. M. van Idsinga en dr. J. Th. de Visser, die allen vóór 30 jaar, dr. H. Franssen en mr. M. W. F. Treuib, die vóór 25 jaar promo veerden. De lieer Treub deed het 31 Maart 1885 op 'het. bekende, met goud bekroonde proe-fsoliriftOntwikkeling en verband van de rijks-, provinciale- en gemeente-belas tingen in Nederland". Den len September as. zal diet bovendien 30 jaar geleden zijn, dat de heer Van Hamel wend benoemd tot hoogleer aar aan de Amsterdamsdhe Univer siteit. Men weet, dat hij, in verband met zijn lidmaatschap der Tweede Kamer, aan het einde van den loopenden cursus als hoog!eeraar zal aftreden. Ziedaar ©on en an der van parlementsleden, die in 1910 juibi- leeron. Burg em eester Van Leeu wen. Door een commissie uit verschillen de vereendgingen is besloten aan den bur gemeester, mr. W. F. van Leeuwen, bij zijn aftroden een serenade met muziek en fakkel- lic te brengen op Zaterdag 15 Januari a.s., dc»? avonds te 9 uur. Naar het Hbld. verneemt, zal mr. Van Leeuwen Vrijdag en Zaterdag a.s. de hoofd ambtenaren en ambtenaren der gemeente in de gelegenheid 6tellen afscheid van hem te nemen. Een afscheidsreceptie zofl niet' gege ven wonden Van Zondag a.s. af treedt als tijdelijk burgemeester op de heer Th. F. A. Delprait, de oudst© in en van de vier wethouders. In de hedén te houden raadsvergadering aal de quaestde van het salaris van den nieuw te benoemen burgemeester aan dé orde komen. Gelijk werd gemeld, is een missirve ingekomen van Ged. Staten in Noord-Hol- lan 1 waarbij het gevoelen gevraagd wordt van den gemeenteraad omtrent een dioor hen. (Gedep. Staten) beoogde verihiooging van de jaarwedde van den burgemeester. Pe n i o e n voor Wethou ders. Naar men verneemt, dB die Raads commissie te Rotterdam, voor eenigen tijd benoemd om een ontwerp-regeliug samen ie stellen op de pensionneering der wethou ders, met liaar arbeid gereed gekomen, zoo dat dit ontwerp dezer dagen in druk kan worden verwacht. Wij vernemen intusschen tevens, dat de commissie niet tot overeenstemming is kun nen komen, zoodat het ontwerp zal verge zeld gaan van twee afzonderlijke nota's, de eene afkomstig van den lieer Van Dorp, die principieel bezwaar heeft om het pensioen toe te staan aan die wethouders, die, alvo rens den vereischten leeftijd te hebben be reikt, vrijwillig heengaande andere van deu heer 8piekman, die het toegestane pen sioen wil intrekken, zoodra liij, die het ge niet, door een of andere oorzaak in beter doen mocht geraken. Hbld. Mr. Nolst Trenité met een 6-tal an dere raadsleden der gemeente Rotterdam, hebben op het ontworpen reglement van on derstand door het Burgerlijk Armbestuur een amendement ingediend, dat eveneens strekt om in navolging van Amsterdam, Leeuwarden, Zaandam en andere genieen ten de z.g. dubbele bedeeling mogelijk te maken, waartegen naar de meening dor voorstellers de Armenwet zich niet verzot en die in de gevallen, dat kerkelijke hulp onvoldoende is, door de nienschelijlriieid wordt gevorderd. Voorgesteld wordt om art. 5, 2e lid van het reglement aldus te lezen ,,Geen onderstand kan worden verleend, voordat uit een schriftelijke verklaring van het betrokken kerkelijk armbestuur geble ken is, dat zij daardoor niet of onvoldoende worden geholpen." B. en W. van 's Gravenhage hebben thans den gemeenteraad voorgesteld, op nieuw j 2500 uit te trekken voor presentie- gelden aan raadsleden, die vergaderingen van raadscommissies en afdeelingen bijwo nen. Deze post is nl. op advies van Gedep. Staten, losgemaakt van de gemeente-begroo ting, ten einde te voorkomen administratie ve moeielijkheden uit niet-goedkeuring van die begrooting wegens het daarop voorko men van gezegden post. Trekt de Raud thans opnieuw liet bedoelde crediet uit, dan kan daarover eene (afzonderlijke) beslissing van Gedep. Staten opnieuw worden uitge lokt. Het staat nu vast, dat het 50-jarig bestaan der opleiding voor marine-machi nist te Hellevoetsluis feestelijk zul worden herdacht. De minister van marine heeft reeds zijn toestemming verleend. Er is een vergadering te Utrecht gehouden en twee honderd leden van het marine-machinisten- corps hebben hunne medewerking toegezegd. Er moet nu eerst beslist worden, of het feest met het oog op den dienst in Februari of Maart a.s., dan wel in dezen zomer te Hellevoetsluis zal gevierd wox'den. Daarna zal het feestprogramma kunnen verschijnen» N. R. Ct. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen ge last Luitenant ter zee 2e klasse C. C. Kaijser 17 dezer aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Luitenant ter zee 2e klasse A. J. W. van Anrooy, na afloop der hem opgedragen werk zaamheden ten dienste der zeemilitie, aan boord Hr. Ms. Evertse». Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen, enz. gelast luitenants ter zee 2e klasse bij de K. M. reserve J. C. Bender met 10 Januari 1910 a/boord Hr. Ms. Atjeh, en met 13 Februari 1910 a/b. Hr. Ms. Piet Hein D. van den Ent 13 Februari 1910 van zijne plaatsing a/b. Hr. Ms. Piet Hein ontheven adelborsten der le klasse bij voormelde reserve A. W. Fischer 1 Februari 1910 ge plaatst aan boord Hr. Ms. van Speijk; E. Vernes, thans dienende aan boord Hr. Ms. van Speyk, C. Oud, D .P. Jansen en J. Seyffert, allen dienende aan boord Hr. Ms. van Galen, respectievelijk 1, 3, 3 en 16 Februari a.s. van hunne plaatsing ontheven. T i e n d w e t. Bij de tiendcominfla- sie te 's Herbogenboseh zijn ruim 3400 mie- moriën van bezwaren als bedoeld bij art. 35 der Tiendwet ingezonden. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor kantonrechter te Rotterdam, 2e arrondissement: mrs. E. S. Hollander, advocaat te Rotterdam, kan- tonrecliter-plaatsvervanger aldaar; J. Klein kantonrechter te Gouda en H. M. G. Klop penburg, kantonrechter te Leiden. Erkenning van verdien- s t- e. Door het hoofdbestuur van de Deut sche Samariter-Verein, gevestigd te Leip zig, is aan den lieér J. Men no Huizinga, directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst te Amsterdam, de Esmarch- niedaille toegekend als erkenning van ver dienste, in zake de regeling van het red dingwezen eerste hulp bij ongelukken te Amsterdam. N. v. d. D. De vele vrienden ©n kennissen van den heer C. C. A. Dudioik de Wit, dén 'be kenden sportman, zullen zeker met genoe gen vernemen, dat zijn toestand in de laatste dagen zoozeer is vooruitgegaan, dat hij, zon der tegenvaller, het Burgerziekenhuis aan de Linnaeusstraat te Amsterdam, waar hij s, lert half Augustus werd verpleegd, binnen kort zal kunnen verlaten. Gisteren bradht hij per auto vergezeld van zoon en klein zoon, een bezoek aan zijn broer Kees ,,den Tippelaar" op Slangen vocht be Breukelen, d:ie ook reedis geruimen tijd zaék ie. (0. H. Ot.) Mr. H. O. van Ketwlch Verschuur, f Men meldt uit Leeuwarden Vannacht is alhier plotseling overleden mr. H. D. Van Ketwich Verschuur, presi dent van het gerechtehof te Leeuwarden. Uitvaart M r. W. K. H. Mouthaan. Aan het Weesperpoort- ütlation Ito Amsterdam waren Miaandjag mail dag zeer velen opgekomen om de laatste eer te bewijzen aan mr. W. H. K. Mout haan, vóór diens stoffelijk overschot werd vervoerd naar Mainz, om daar in het Cre matorium te worden verbrand. In de geheel ontruimde goederenloods was de baar - de kist met een enkelen palmtak en een bloemstuk gedekt opge steld, en daarom heen schaarde zich een breede rij van vrienden en anibtgenooten van den overledene. De deken der Orde van Advocaten, mi. J. G. de Vries, voerde heb eerst het woord, om het zwaar verlies te betreuren, dat de balie lijdt door het heengaan van dezen man. De heer P. H. Hugenholtz Jr. herdacht den gestorvene als een mensch met een warm hart en helder hoofd. De president van het Gerechtshof, mr. R. van de Werk, heeft mr. Mouthaan reeds gehuldigd op een andere plaats, in de zaal van het Gerechtshof, waar hij zooveel lau weren heeft behaald. Namens het Gerechts hof, het parket en de griffie, en mede op verzoek van den presideut der Rechtbank sluit spr. zich volkomen aan bij wat door den heer De Vries is gezegd. Namens commissarissen van de Crediet- vereeniging sprak de heer J. C. Loman, namens de commisssarissen van de Ned. Lloyd en de Oost-Indische Brandverzeke ring Maatschappij de liter J. ter Meuten Jr., over de gewaardeerde verdiensten van liun mede-commissaris. Mr. C. D. Asser voerde het woord na mens compagnons. Eindelijk spraken nog de heeren L. Roosenburg, namens ,,Zeemaushoop", lat mr. Mouthaan 32 jaar lang onder zijn secretarissen telde, en waarvan hij de spil was, en A. J. baron van Geen, namens het Zeemanshuis" en als waterschout voor de vele zeelieden, wien Mouthaan zijn advie zen had gegeven, een woord van eerbiedi ge hulde en waardeeriug. De schoonzoon van den overledene dank te voor de laatste eer zijn schoonvader be wezen. Daarna werd de kist uitgedragen naar den Duiischen trein. ,,H e t Roomsche TooneeF'. Te Amsterdam is opgericht een vereeniging „Het Roomsche Tooneel" onder leiding van den heer L. van Domburg. Het is een klein gezelschap ontwikkelde dames en heeren, die zich ten doel stelten vooral in de pro vinciesteden het kwaad der vele rondreizen de tooneelgezelschappen van al heel slecht allooi met meer succes te bestrijden door het opvoeren van goede tooneelstukkenFi- uantieel vooi-deel beoogt de vereeniging niet. Zij wil de plaatselijke R. K. Vereenigingen in de gelegenheid stelten tegen betrekkelijk geringe onkosten tooneel- en voordracht avonden te geven, die op hooger peil staan dan die, welke plaatselijke dilettantenclubs met hare onvoldoende middelen en oefening kunnen organiseerenHet ontwerpen van decors, costuums enz. berust in de handen van enkele jeugdige kunstenaars. Om niet het goede doel der R. K. Studen ten tegen te werken, die thans in enkele plaatsen tooneelvertooningen gaan geven ten bate der .Vereeniging tot stichting van r.-k. t herstellingsoorden voor longlijders en zwak ke kinderen", besloot ,,Het Roomsche Too neel" eerst in het volgende seizoen met een tournee door het land te beginnen. (Tijd). Indien eeiiigszins mogelijk zal het adresbeek van de Werklieden-vakorganisatie in Nederland, tot de samenstelling waarvan de directeur-generaal van den Arbeid, de medewerking der va k ve ree n i gi n ge n enz. heeft ingeroepen, zco vroeg mogelijk in den aanvang van 1910 verschijnen, terwijl het in de bedoeling ligt t-e bevorderen het adres boek tegen matigen prijs verkrijgbaar te stellen. Een begeerd baantje. Door De Standaard wordt medegedeeld, dat zich niet minder dan 95 sollicitanten voor de burgemeesters-vacature van Aalten hebben aangemeld. Dezachtewinter. Te Belling- wolde (Gr.) staan in een tuin de aardbeziën- plantenin vollen bloei. Mollen. In Friesland gaan ver scheidene boeren en landeigenaren heb van gen van mollen op hunne landerijen verbie den. Zij begrijpen dat het zaak is deze ver delgers van insecten en larven te behouden, nu naar het zich laat aanzien strenge vorst daarin geene opruiming houdt. Als het besluit maar niet te laat la. Wacht- en schaftlokalen van den Volksbond. Te Rotterdam is het vierde wacht- en schaftlokaal van den Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, aan den Westzeedijk tegenover den Pieter de Hooghweg, geopend. Het in hoofdzaak van hout opgetrokken gebouwtje maakt een vriendelijken indruk en noodigt de op werk wachtenden tot een bezoek.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2