^BINNENLAND. Uit den omtrek. tieven gewonnen ten gevolge van de versnip pering der liberale stemmen. Men zal op den duur ook in Engeland de 'herstemming niet kunnen missen, als men niet overgaat tot de evenredige vertegenwoordiging. In verscheidene districten werd de strijd door enkele stemmen beslist. Darlington werd met 29 stemmen door de liberalen ge wonnen, Noord-Islington met- 31 stemmen behouden Stalybridge werd met 57 stem men gewonnen door d© oonservatieven. De uitslag in Birmingham levert een be wijs van den overwegenden invloed, dien de naam van Chamberlain uitoefent in de plaats, waar hij geboren is. De talrijke be volking van deze stad is hem steeds door dik en dun gevolgd zij heeft zijne gedaan teverwisseling van radicaal en vrijhandelaar in conservatief en protectionistisch meege maakt, en thans nog, nu hij oud en ziek is, een schaduw van zijne vroeger© grootheid, blijft zij hem blindelings trouw. Zelf is hij zonder s-trijd weder afgevaardigd, en in de ze Birmirghamsche districten, waar strijd gevoerd werd, wkselde de oppositiemeerder- heid af tusschen 5568 en 3731 stemmen. Heden beginnen de verkiezingen in de graafschappen tot dusver was 't hoofdzake lijk in de stedelij'ko districten, de boroughs, dat de strijd werd gevoerd. Donderdag zal ongeveer de helft van de 670 zetels van het lagerhuis bezet zijn. De laatste verkiezing zal Maandag den 31en Januari in het graaf schap Cork (Ierland) plaats hebben. Spanje. Uit Madrid wordt bericht, dat is gecon stateerd, dat slechts de officieren van twee cavallerie-regimenten aan de betoogingen van 12 Januari hebben deelgenomen en dat zij toen in burgerkleeren waren. Aan de Agence Havas wordt via Hendaye uit Ma drid bericht, dat het aantal van de door den minister van oorlog gestrafte officieren niet hooger is dan veertig. Het gerucht van een verzoek om ontslag van den minister van oorlog wordt tegengesproken. Alle leden van het kabinet blijven solidair in deze kwestie, welker beteekenis overdreven werd. In de groote steden van het land en in de garni zoenen heerscht volkomen rust. Tengevolge van de censuur, die geen tele grammen naar het buitenland over deze zaak doorlaat, weet men altijd nog niet het rech te over deze militaire beweging. Hongarije. Het nieuwe kabinet is voornemens zich nog in deze week aan het huis van afgevaar digden van den rijksdag voor te stellen. De verschillende partijen hebben reeds positie genomen tegenover de nieuwe regeering. De beide fraction van de onafhankelijkheids partij, die de leiding volgen van Justh en Kossuth, en de volkspartij, zullen onvoor waardelijk vijandig tegen de regeering op treden. De consiitutioneele partij wil eerst het programma van den minister-president afwachten. Of deze dat in het huis van af gevaardigden zal kunnen ontwikkelen, is aan twijfel onderhevig. Graaf Khuen wil het beproeven hij is op stormachtige tooneelen voorbereid, maar hoopt toch zich niettemin gehoor te kannen verschaffen. Wordt dit hom in het huis van afgevaardigden onmo gelijk gemaakt, dan zal hij in het magnaten- huis zijn programma uiteenzetten. Als het huis van afgevaardigden niet met de regee ring werken wil, dan zal het verdaagd wor den en, nadat het noodige tot voorbereiding van. ae verkiezingen is geschied, ontbonden worden. Het hoofdpunt van het programma van het kabinet-Khuen is de kiesrechthervor ming. Graaf Khuen staat op het standpunt van liet algemeen kiesrecht zonder bepor- king door een census of door een meervou dig stemrecht. Daarnaast zal het program ma hervormingen in liet binnenlandsch be stuur en in de justitie bevatten en verder de door het kabinet-Wekerle niet afgedane zaken, inzonderheid de regeling van de Bos nische grondwet. Servië. Prins George, de voormalige kroonprins, heeft weer eens van zich doen spreken Op een hofbal in het koninklijke paleis heeft- hij zich onhebbelijk gedragen tegen de stede lijken prefect van Belgrado Mimpitsch. Tot tweemalen toe, heeft hij dezen in tegenwoor digheid van getuigen uitgescholden, wat den prefect aahleiding gaf terstond zijn ontslag te vragen. De regeering heeft geweigerd dit ontslag aan te nemen en heeft besloten den Koning voor te stellen den prins voor ©enigen tijd naar het buitenland te zenden. Rusland. Petersburg, 1 8 J a n. De Chinee- 6che marine-studiecommissie is heden avond naar «Moskou vertrokken. Griekenland. Ten gevolge van de nieuwe wet op de leeftijdsgrens hebben nog 78 officieren meer hun ontslag aangevraagd. De generale staf der marine heeft beslo ten, om het saldo van de marine-begrooting van 7 millioen te bestoden tot liet bouwen van torpedojagers van een grooter type dan de twee jaren geleden in Duitschland en Engeland gebouwde. Een marine-officier zal zich naar Italië begeven om toe te zien op het bouwen van het nieuwe linieschip. Allerlei. T i f 1 i s, 1 8 J a n. Aan het Petersburg- 8che Telegraafagent-schap wordt bericht, dat een volle tramwagen, doordat do rem onklaar werd, op een steilen weg is ontspoord en omgevallen. Tot- heden avond telde men zeven dooden en elf zwaar gewonden. De Staatscourant van Woensdag 19 Januari bevat 9. m. de volgende kon. be sluiten benoemd tot kantonrechter te Alphen mr. J. de Bergh, griffier bij het kantongerecht te Osstot griffier bij het kantongerecht te Boxmeer mr. F. J. J. B. van der Yen, advocaat te Boxtel, beëedigd klerk ter griffie der rechtbank te 's Hertogenbosch. aan den luitenant ter zee der 2e klasse bij de Kon. Marine-Reserve E. M. Swaan ver gunning verleend om, zoolang hij als gezag voerder in dienst is bij de Neder land scli- Amerikaansche Stoomvaart-Mij. „Holland- Amerikalijn", op het Nederlandsch koop vaardijschip onder zijn bevel de reservevlag als natievlag te voeren. den opzichter bij 's Rijks kusiverlichting te Scheveningen W. Pieterse, op zijn ver zoek wegens meer dan 55-jarigcn ouderdom, met ingang van den len April 1910, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. op zijn verzoek, wegens meer <lan 55-jarigen ouderdom, mot ingang van 1 April a. s.. eervol ontslag uit zijne betrekking verleend, aan den opzichter by 's ltijks knstverlichting te Scheve ningen W. Pieterse r vergunning verleend om., zoolang hij als gezag voerder in dienst is bij de Nederlandsch-Araeri- kaansdhe Stoomvaartmaatschappij Holland-Ame- rikahjn, op het Nederlandsch koopvaardijschip onder zijn bevel de' ro«ervevlag als natievlag te voeren, aan den luitenant ter zee der 2e klasse bij de Koninklijke marine-reserve E. M. Swaan; pensioen verleend aan: W. J. A. Sweep, deur waarder der directe belastingen, f 1267K. F. van leent, verificateur bij 'sRijks belastingen, f 1832. H. M .de Konamgin was Maandag en gisteren ten dejeuner bij Hr. Ms. Moeder. H. M. de Koningin had Maandag aan tafel vereenigdbaron van PaUandt, op- per-ceremoniemeestermevr. de douairière baronesse van Hardenbroek, grootmeeste- resseluitenant ter zee le klasse baron van Asbeck, adjudant van H. M. en me vrouw; de commissarissen van het Casino bal met hunne dames, t. w. jhr. van Tets van Goudriaan en mevrouwgraaf Schim- melpenninck van Nijenhuis en mevrouw jhr. van Tets en mevrouw van Tets geb. Cremerjhr. van Swinderen, kamerjonker en mr. A. Snouck Hurgronje. Maandiag dineerden büj H. M. die Ko ningin-Moeder, de gezant van Zwitserland en mevrouw Carliu, de heer Pellet, gezant der Fransche republiek; de Japansche ge zant de Braziliaansche gezant en mevrouw Lisboade zaakgelastigde van den Paus mgr. Giovannini; de minister van Staat, jhr. mr. van Karnebeek en mevrouw; gene- raal-majoor Snijders, sous-chef van den ge- neralen staf en eenige dames en lieeren ge- noodigden. Het gala-dinor heden ten Hove aan het gezantschapscorps zal in deze maand nog door eenige van dien aard gevolgd wor den en wel Maandag den 24en a.s. voor de burgerlijke en Donderdag 27 d. a. v. voor de militaire autoriteiten. Eerst* steenlegging «oor het karzernemont der Koloniale reserve te Nijmegen. Men meldt uit Nijmegen: Gisterenmiddag om 2 uur had. te Nijmegen eene plechtigheid plaats, die met eenigen luister werd voltrokken. Het gold de eerste-steenlegging voor do grootse he kazerne- en hospitaal-gebouwen, die het Ministerie van Koloniën doet zetten voor de Koloniale Reserve. De Koloniale Reserve is sinds hare reorganisatie, waardoor o. a. bet Werfdepot, vroeger te Harderwijk, onder dit korps werd gebracht, eene belangrijke instelling geworden. Het feit, dat zij te Nijmegen geves tigd bleef, is voor die gemeente dan ook van niet gering te schatten voordeel. Op verzoek van den Minister van Koloniën be lastte Prins Hendrik zich met het verrichten van deze plechtige handeling. Z. K. Hoogheid kwam omstreeks kwart vóór 2 uur van het Loo per auto te Nijmegen aan. De Gierbrug over de Waal was met vlaggen versierd en de Burgemeester van Nijmegen reed in een auto vóór den hoogen gast uit op den weg naar het kazerne-terrein, dat op een kwartier nfstands buiten de stad ligt. Alle schoolkinderen hadlden vrijaf, zoodat er heel wat drukte heerschte langs den weg. dien de Prins nam. Recht hartelijk werd er gejuicht. Om 2 uur kwam de Prins aan den ingang van het terrein waar de eere-compagnie der Kol. Reserve met de muziek stond opgesteld, die Z. K. H. inspecteerde. Daarna lietrad de Prins het terrein, begroet door H.Ex. de Ministers van Koloniën en Oorlog, dio zich met een schitteren den stoet van militaire en burgerlijke autoritei ten daar vereenigd luidden hier waren ook B. eu W. van Nijmegen tegenwoordig. De leiders van den bouw. de gep. luit.-kol. dor Genie N. I. Proper en de civiel-ingenieur Limburg werden o a. aan Z. K. H. voorgesteld. Onmiddellijk hierop nam Z.Ex. de Minister van Koloniën het woord. De Minister hield eene rede, waarin hij er op wees, dat deze 18e Januari 1910 voor de Kolo niale Reserve een dag van beteekenis is. Want met de stichting van de nieuwe gebouwen neemt het nieuwe tijdperk, voor dit korps sedert kort ontsloten, eigenlijk eerst recht een aanvang. En daarom achtto hij het dubbel te waardeeren, dat de Prins met eigen hand met dien bouw een aanvang wilde maken, daarmede een blijk geven, do van zijn hooge belangstelling in het korps en in het golieele Indische leger. Op al de hervormingen, in den laatsten tijd in de organisatie en liet bekeer van de Koloniale Reserve gebracht, o. a. door de opheffing van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk en de met 1 October j.l. ingevoerde nieuwe ..Regeling", kan eerst de kroon worden gezet, wanneer aan dit korps in haar nieuwe gedaante ook een pas send verblijf zal zijn geschonken. En zoodanig passend verblijf zal hier verrijzen. Er is naar gestreefd, om het koudo en ongezellige wat een kazerne zoo vaak eigen is, zooveel mogelijk te vermijden en om 't geheel een gezellig, huiselijk karakter te geven. Tevens zal in een afzonderlijke werkplaats gelegenheid worden geboden om eenige practische vakkennis op te doen. De hier voor den kolonialen d'ienst aangenomen militairen zoowel als de uit Indië terugkeerenden zullen hier een verblijf vinden, waarin met zorg in al datgene is voorzien wat tot veraangenaming en ontspanning on tot instandhouding der gezond heid naar lichaam en geest kan bijdragen. Zoowel hij het Indisdho leger in de Koloniën als by de thans hier tegenwoordige mannen van dat leger zal zoo zeide de Minister verder het hooge blijk van waardeering, door Z. K. H. den Prins gegeven door het leggen van den eer sten steen van dit kazennemenit, ongetwijfeld dankbaren weerklank vinden. Het is goed, dat ons Indische leger, dat zulk een zware taak te vervullen heeft, zich daarby gedragen weet door de sympathie van volk en vorstenhuis. Van die sympathie zij de plechtig heid van heden liet symbool. Z. K. H. verklaarde hierop, het zeer op prijs te stellen, door deze eerste-steenlegging een be wijs te kunnen geven van Zijne belangstelling in het dappere Indisdho leger, een belangstelling, die, naar hij vertrouwt, in den lande algemeen wordt gedeeld, en waarop dat leger terecht aan spraak raag maken. Hij herinnerde daarbij aan de krijgsverrichtin gen in Djambi, Celebea. Bah en tal van andere gewesten in onzen Archipel en aan de krachts inspanning. nog steeds in Atjeh van dat leger gevorderd. En dit herdenkende, past niet slechts een woord van hulde aan die dapperen, maar wordt onwillekeurig de behoefte gevoeld om nog op andere wijze uiting te kunnen geven aan de gevoelens van waardeering. De Prins sprak dan ook de hoop uit, dat dit gebouw, dat een pas send tehuis zal bieden aan degenen die wegens langdurigen dienst terugkeeren en zorgvuldige verpleging aan de zieken en gewonden, een blij vende herinnering moge worden aan de groote belangstelling van het Nederlandsche volk voor zijne zonen in de verre overzeesche gewesten. Met de bede. dat Gods zegen moge rusten op dezen bouw, legde hij daarop den eersten steen. Met een zilveren troffel weid daarna door dem Prins de gedenksteen ingemetseld», onder het sjoelen van het Volkslied door de muziek. Na afloop der plechtigheid begaf zich de Prins met de genoodigde autoriteiten naar de sierlijk gemeubelde directiekeet, waar alle plan nen van het gebouw waren geëxposeerd en tevens 111 duplo een oorkonde gereed lag, die door den Prins, de Ministers en verdere daarvoor uitge- noodigde autoriteiten werd geteekend. Een exemplaar werd ingemetseld onder den gedenk steen, het andere den Prins in een sierlijk album overhandigdevenals do zilveren troffel met ivoren heft, door den Prins bij de eerste-steen legging gebruikt. Korten tijd daarna verliet de Prins liet ter rein. hartelijk gegroet door de vele genoodigden, voor wie tribunes waren gebouwd op het ter rein. Per auto werd langs den koristen weg de terugtocht aanvaard. Hr. Ms. gezant te St. Petersburg, baron Sweerts, is van zijn hier te lande doorgebracht verlof, op zijn post terug. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal die kolonel van den geueralen staf H. L. van Oordt, thans directeur der Hoogere Krijgs school, spoedig den «actieven dienst bij een regiment veldartillerie gaan hei-vatten. Den 27. dezer zal de commiissaris- gene raai der regeering bij do Brusselschie tentoonstelling, mir. Rego-ut, aan de leden der centrale commissie en aan eenige ver tegenwoordigers der Belgische regeering bij die expoaitic, het gastmaal aanbieden, dat wegens den dood van Koning Leopold was uitgesteld De Koning van Zweden heeft pastoor M. Braun te Amsterdam benoemd, tot rid der le klasse in de Wasa-orde. Deze is de eerste katholieke priester zegt de Msb. wien deze onderscheiding is vurleend Ou d-g o u v e r n e u r-g «neraal V a 11 H e u t s z. De St.-Ct. verneemt, dat de heer J. B. van Heutsz zich metterwoon zal' vestigen te Hillvertauim. Eervol ontslagen met het oog op leef tijd de opzichter bij de constructie-werk plaats J. C. Viertelhausen dito de bedien de bij de directie der artillerie-inrichting C. F. Haemers Op 1 Januari j.l. ontbraken aan de organieke sterkte der infanterie hier te lande 69 korporaals-fourier en 660 korporaals. M r. N. G-. P i e r s o n her dacht. Bij den aanvang der gisterenavond te 's Gravcnhage gehouden vergadering van het Indisch Genootschap, herdacht de onder voorzitter, dr. E. B. Kielstra, den sedert de vorige vergadering van het Genootschap overleden president van het Indisch Genoot schap, mr. N. G. Pierson. Na een langdurig lijden is de voorzitter van ons Genootschap, mr. N. G. Pierson, den 24. Dec. 1909 bezweken, aldus dr. Kiel stra. Bij zijn teraardèbestelling op 28 Dcc. is een deputatie van ons Genootschap aan wezig geweest. Wij hoorden toen hoe hij van alle zijden is geprezen. Allen gevoelden hoe met Pierson een groot man is heengegaan, een man van overdroten ijver en stale toe wijding. Ook van de zijde van het Genoot schap is toen een enkel woord gesproken ter herdenking van den man, die 6 jaar on zen voorzitter is geweest. De tijd liet toen echter niet toe, de beteekenis van Pierson voor onze koloniale staatkunde te schetsen. Dit werd thans door dr. Kielstra gedaan. Hij wees er op hoe op 27-jarigen leeftijd Pierson meer van het cultuurstelsel begreep dan menig vergrijsd man. Spr. herinnerde aan zijn in 1868 verschenen „voordrachten over het cultuurstelsel". In 1877 toonde hij duidelijk aan, dat de batig-slot-politiek Ne derland geen voordeel heeft gebracht. Dat was in 1877 een betrekkelijk nieuw geluid, dat Pierson op het gebied der koloniale staat kunde liet hooren. Hij ontwikkride toen een geheel program van koloniale politiek. Pier son zag zeer duidelijk de nadeelen van het batig-slot-stelsel, al stelde hij zich hoofdza kelijk op Nederlandsch standpunt. Zijn „ko loniale politiek" is een mooi book, dat ons nog thans veel te denken geeft. Pierson ma tigde zich nooit een oordeel aan hij was de bescheidenheid zelf en steeds voorzichtig zoo lang hij niet volkomen zeker was van zijn zaak. Pierson was in de eerste plaats staat huishoudkundige. Had hij meer tijd gehad, hij ware een groot kolonale specialiteit ge worden. Maar wij mogen dankbaar zijn, dal hij bij zijn vele andere veelomvattende werk zaamheden zooveel belangstelling voor dit Genootschap had. Toen hij in 1903 president van het Genootschap werd, aanvaardde hij dat presidium onder het uitspreken van de hoop, dat hij hier veel zou hooren en veel zou leeren. Dit toekende weder zijne be scheidenheid. Na een overzicht te hebben gegeven van de werkzaamheid van mr. Pier son als voorzitter van het Indische Genoot schap, 'bracht dr. Kielstra in herinnering hoe mr. Pierson op 7 April 1908 voor het laatst eene vergadering van dit Genootschap heeft gepresideerd. In hem hebben wij een man verloren, die van 1867 tot het einde zijns levens een plaats innam onder de kolo niale hervormers en die onze koloniën een warm hart toedroeg. Maar meer nog betreu ren wij in hem den nobelen man, die op rechtheid en eenvoudigheid paarde aan groo te welwillendheid en die geen bestrijders had. Dr. Kielstra eindigde zijn gedachtenis rede met de verzekering, dat ook in het In dische Genootschap do herinnering zal voort leven aan mr. Pierson's buitengewone eigen schappen van hoofd en hart, de buitenge wone belangstelling voor alles waarmede hij in aanraking kwam. Het door hem gegeven voorbeeld zal tot navolging wekken. Wij be seffen allen wat wij in hem verloren hebben. Jozef Israëls te Venetië. F. L. schrijft in de N. Crt. De jaarlijksche stedelijke, internationale kunsttentoonstel lingen in Venetië zijn, zoowel hier te lande als in den vreemde, gunstig bekend. Dat is geen wonder. Het stadsbestuur, voorgelicht door een deskundige commissie, doet al het mogelijke om, jaar op jaar, in de lagunen- stad een aantal belangwekkende groepen van kunster aars vertegenwoordigd te krijgen door representatief werk. Een bijzonder sympathiek denkbeeld is dit jaar bij de commissie gerezen. Zij heeft nml. haar voornemen te kennen gegeven, een eere zaal voor April-October 1910 in te richten voor onzen grooten meester, Jozef Israelis. Een vijftigtal strekkende meters cimaise zijn voor dos meesters werken bestemd. Men hoopt uit Nederland en uit het buitenland werken toegestuurd te krijgen, die Israëls te Venetië waardig zullen vertegenwoordi gen. De heer Ph Zilcken heeft zich belast met het. bijeenbrengen daarvan en mocht reeds van verschillende verzamelaars de belofte tot medewerking ontvangen. Israëls zelf heeft van zijn ingenomenheid met deze hulde der stad Venetië getuigd. De krasse, oude mees ter hoopt zijn eerezaal nog te gaan bekij ken! Een Engelsch kunstverzamelaar heeft zich tot toezending van belangrijk werk ver bonden De stad Venetië neemt alle onkosten voor verzending, alsmede die voor de verzekering van transport heen en terug en tegen ram pen tijdens de expositie geheel voor haar re kening. Zeer waarschijnlijk zullen de gelukkige bezitters van Israëlsen het zich tot een ge noegen rekenen op deze sympathieke manier mede te werken tot het bewijzen eener hulde aan den grootmeester van onze moderne schilderkunst. S. D. A. P. Naar „Het Volk" mede deelt, werd in de jongste vergadering van het Partijbestuur besloten, dat dit jaar op den gebruikelijken dlag een nationale beboo- ging voor het algemeen kiesrecht zal wor- d'en georganiseerdMen meende te mogen verwachten, diat deze beboogdng alle vorige in omvang verre zal overtreffen. Nader zulen middelen besproken worden om de actie voor het kiesrecht ook mieer in streken te doen doordringen, welke tot dusverre vrijwel buiten de beweging stonden. Het. 'bestmu- der S. D. A. P. zal op het e v. congres dezer partij voorstellen een vc-kspetitionement op touw te zetten. De nationale betooging in 1910 zal dlan mede moeten strekken tot inzet van dit petitione- ment. In 1911 zullen dan door het geheel© land, in verband met het teekenen op de lijsten, vergaderingen wordën belegdook zal zooveel fl'oenlij.k in die vakvereenigingen het algemeen kiesrecht aan de orde worden gesteld. Op den deug der opening van de Kamer zittingen zal het petiitionement der regee ring worden aangeboden. Voorts werd besloten, diat de centrale ar. boêdea-sorgamsaties van andere richtingen uitgenoodaigd zullen worden om gemeen schappelijk op Hemelvaartsdag a. s., in ver band met hét votum der Tweede Kamer, voor een tienurenwet te demo nstreeren De Elektr a-o pvoering te 's Gravenliago zal niet 11 doch 12 Februari in liet Gebouw plaats hebben. Op aanbeveling van Richard Strauss is thans als Elektra geëngageerd de beroemde Elektra-vertolkster Frau Th. Plaichinger, van de Hof-Opera te Berlinverder, naar reeds is medegedeeld, Ottilie Metzger, Mar. Sienis, Perron Jos. Tyssen. Voor de kleine partijen, die uitsluitend ook door solisten bezet worden, is o.a. geëngageerd Theod. Latterman, Herman Schramm, Frau Keiler Weber, enz. enz. De decors worden geheel nieuw vervaardigd in het atelier van prof. Lutkemeyer, Coburg. Tentoonstelling te Lon den. In den laatsten tijd worden door den organisator eener „International Exhibition of Arts and Manufactures" (welke van Augustus tot November 1910 in het Alexan dra ""dilace te Lorr1- aal worden gehouden) een gioot aanbal pensionen hiier te lande uit- genoodiigd om zitting te nemen in een voor eene Nederi«-ndsche afdeeling te vormen eere-comité Het bestuur der Vereeniging voor Ten- toonstefllingabeliangien maakt, hen, dit© een dergelijk schrijven entvingen, opmerkzaam diat men bier met een zuiver particuliere onderneming, zon Ier ©enig officieel karakter te doen heeft., waartegenover voortridhftigheiicli en eene afwachtend© houding ten zeerste Ls aan te bevolen. Gaarne is het bestuur 'bereid', op aanvra ge nadere inlichtingen te verschaffen, ter wijl ook eeniige op deze tentoonstelling be trekking hebbendie bescheddlen aan ihet secre tariaat dier vereeniging (gevestigd Wetering schans 233, te Amsterdam) ter inzage liggen. De bevolking van Rotterdam, die op 31 December 1908 totaal bedroeg 411,635 zielen, is in 1909 vermeerderd met 6148 en telde dus op 31 December j.l'. totaal 417,783, en wel 202,628 mannen en 215,155 vrouwen. Van den Scheven in gschen Vuurtoren. Het nieuwe groep-blik- semlicht, dat reeds geruimen tijd als proef brandde, zal van 20 Januari af geregeld van den Scheveningschen vuurtoren des avonds worden ontstoken. Van eenfge trawl-vis- scliers vernam Het Vad., dat bij ©enigszins helder weer liet nieuwe bliksemlicht mijlen ver in zee te zien is. Ook vroeger deelden de haringvisschers mede, dat toen zij voor de laatste reis in het laatst van November begin December voor Lowestoft en Yar mouth visschende waren, zij bij helderen nacht beurtelings of dikwijls te gelijker tijd de Engelsche vuren en het llollandsche kustlichten konden waarnemen. De relletjes in de Groote Houtstraat te Haarlem. De Haarlemsali© lotefling, die in de dogen van <1 relletjes in de Groote Houtstraat, op 19 Augustus jl. een heer had gemolesteerd, en hem zoodanig tegen de knie had geschopt, dat hl tot 2 Oct. in het Diakonessenhuie in verpleging moest. 1 lijven, is overeenkom, etig het. requisitoir van den advocaat-gene raal door het Hof te Amsterdam tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld. De Haar. lemsche rechtbank had bekil. tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. M i sd aadl Omtrent het vinden van het lijk eener vrouw te Gennep vernam de 's H. Ct. aldaar nog het volgende De gep. O.-I. militair Mulders woont met zijne huishoudster in een woonwagen zon-1 der wielen in de buurtscliap Panovensehe heide. Hij heeft een pensioen van pl.m. 400 gulden en is tevens een ijverig daglooner, doch»niet vrij van drankmisbruik. De vrouw was eene bekende alcoholiste. M. had pensioen ontvangen, beiden gin gen te Gennep en Ottersum uit en verkeer den in staat van dronkenschap, toen zij huiswaarts keerden. Later vond men de vrouw dood aan den weg liggen, naast een sloot, terwijl M. in zijne woning was. Men was van meening, dat de dood veroorzaakt was door overmatig gebruik van alcohol, doch er schenen termen te bestaan aan mis daad te denken, althans M. werd gear resteerd en naar 's Bosch getransporteerd. Insluiping. Voor de 4e kamer der Amsterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de reeds 6 maal tot zware straffen vercórdeelde T. Groeneveld, geboren in 1876 te Leeuwarden. Thans stond hij te recht wegens poging tot diefstal door middiel van insluiping in het bovenhuis van perceel 25 aan den Blauwburgwal hoek Heeren gracht, waar de familie Brouwer woont. 't Was in den avond van 14 December 11., tegen kinderbedtijd. Een ouder dochtertje bracht de jongere zus op de tweede verdie ping ter ruste. Toen zij het gaslicht opstak, gaf zij een doordringende gil en viel van schrik op den vloer. Zij had op zijde van een kast een man zien staan. Deze vluchtte de trap af, een pet verliezende. De gil was ook in 'L café heneden gehoord en eenige bezoe kers zetten den vluchteling 11a, die gegrepen werd. Op hem werden o.m. gevonden 10 loo- pers en een ëlectriscbe zaklantaarn. Kort te voren was aan het bovenhuis ge scheld en opengetrokken zijnde kwam nie mand boven. De inbreker schijnt later naar boven gekomen te zijn en werd op boven om schreven omstandigheden verhinderd rijn boos opzet te volvoeren. In de vlucht wierp hij een dolkmes en een leege batterij van de lantaarn in de gracht. Tien getuigen waren in deze zaak gedag vaard. Tegen „Jantje van Leeuwarden", zooals hij bij de recherche bekend is, vorderde het O. M. een gevangenisstraf van 4 jaar en 4 maanden. Noodlottige vergissing. Maandagmorgen heeft dè 40-jarige vrouw van den arbeider L. K. te Veen woud© een kopje gevuld met vitriool leeggedronken, in de meening, dat dit water was. Onder die hevigste pijnen werd de dokter gehaaid. De toestand i6 ernstig en men vreest het ergste. Bran d. Ongeveer 1 uur Maandag middag brak in den molen „De Koker" te Zaandam, waarin machinale- meelmaalderij van den heer J. Mulder, Oostzijde bij liet Groote Glop, een hevige brand uit. In min der dan geen tijd stond de gelieele boven verdieping in lichterlaaie. De vlammenzee was zoo hevig, dat men op een afstand van ongeveer 20 meter het bijna niet kon houden van de ontzettende hitte. Te ongeveer drie uur was de geheel© molen in de vlammen opgegaan en sloegen alleen nog verstikkend© rookwolken uit de ingestorte houtmassa. Hoewel alles is verzekerd, is toch de brand voor den heer M. een groote schade, daar zijn bedrijf totaal stilstaat en hiervoor geen verzekering is gesloten. De belendende per- ctelen leden beduidende waterschade. De kostbare bibliotheek van prof. N. W. P. Rauwenhoff is vermaakt aan die Ri jksu niversiitoüt te Utrecht, waardoor deze met een groote collectie wetenschappelijke boekwerken is -verrijkt. Men meldt uit Zeist Onider groote belangstelling had Dinisdag morgen om 12 uur de teraarde bestelling plaats van dè beide slachtoffers van het drama, dat zich de vorige week in onze ge meente heeft afgespeeld. Vanaf liet armoedig woninkje aan de Schaerweidelaan, waarheen de lijken van moeder en kind, op verzoek der familie wa ren overgebracht, ging de droeve stoet graL waarts. Op de eenvoudige baar rustte de kist der moeder en daarop het kleine kistje van haar kind, beide onder éénzelfde kleed. Gevolgd door den vader met de twee knaapjes, die hem gebleven zijn en door ver dere familieleden ging het in den triesten Januarimorgen naar de laatste rustplaats. Op het kerkhof waren twee graven gedol ven op korten afstand van elkaar. Eerst zonk het kleine kistje in de groeve, toen daalde het stoffelijk overschot der on gelukkige moeder in het graf. Nog een wijle toevens van den vader en de kleine knaapjes, welke laatste niet be wust waren van het feit, dat nu hun moeder en klein broertje voor altijd waren wegge dragen nog een kort woord van den vader der vrouw, en de droeve plechtigheid was af- geloopen „De groote en de kleine is daar en de knecht, vrij van zijnen heer." Op dit opschrift boven den poort van den doodenakker viel, bij bet verlaten van de begraafplaats, wederom onze aandacht. De groote en de kleine de moeder en haar kind, beiden, door de wanhoopsdaad der eerste, schier gelijktijdig aan dit leven ont rukt, zij rusten daar naast elkander op den stillen doodenakker. Dat zij dan rusten in vrede 1 De heer H. E. Hoogsana, directeur der oemeentegasfabriek te Baarn, heeft tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag gevraagd uit die betrekking. De heer Hoegsma was geduren de 18 jaren directeur der gasfa/briek, waar-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2